Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 9. - 2007 -> Zajímavé jevy
Autor Zpráva
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 05, 2007 08:46    Předmět: Zajímavé jevy

Je pondělí ráno. Je zajímavé, že (pokud jsem něco nepřehlédl) nejsou zveřejněny oficiální výsledky hry. Byly přitom k dispozici v cíli a jejich přepsání je otázkou několika minut.

Je pondělí ráno, což je doba, v níž normálně začíná prudký pokles návštěvníků fóra po hře. Není zde jediné kritické vlákno na organizaci hry, jediná debata o šifrách a jejich kladech a nedostatcích. V neděli večer se objevilo první vlákno s poděkováním za hru, ale stejně se okamžitě zvrtlo jiným směrem. Debatuje se o ztrátách a nálezech, videích, článcích v novinách. Vlastní hra zůstává nějak úplně stranou zájmu (srovnej s diskusemi v předchozích ročnících). Co to může znamenat ?

Že organizačně byla hra zajištěna perfektně. V žádné šifře nebyla chyba. Není tedy co kritizovat. Proč se ale nechválí ? Je to jen otázka lidských vlastností ?

Grandiózní úvod, a to i pro náhodné kolemjdoucí, byl zvládnut perfektně. Všechny šifry byly dokonalé, analyticky řešitelné - pokud jste si "něčeho" všimli, vedlo to jasně k řešení. Neobsahovaly úmyslný balast ke ztížení. Výsledkem bylo, že jsme princip všech šifer měli do několika minut a stejně na tom byla spousta dalších týmů. Výjimkou byly jen kostka a druhá fáze rybiček, které si žádají vlastní vlákno. Výsledky hry tak určovaly hlavně tyto dvě šifry a pak už jen manuální zručnost (stříhání, lepení, řezání, drátkování), rychlost chůze, délka čekání na MHD, hledání šifry, rychlejší vyguglení kláštera a zvolení správného výchozího místa, (ne)ztracení žluté značky na Hronek apod.

Loni jsem hru označil jako lehkou a pracnou. Letos byla opět lehká, ale méně pracná. Výsledkem je mimořádně velký počet týmů, které prošly Tmou. Jednou je jednou, dvakrát už je trend. Jestli je chtěný nebo nechtěný, ví orgové. Příští rok si podle toho můžou vybrat oni i účastníci.

Já půjdu. Letos jsem se pobavil výborně.

Héra
Návrat nahoru
tomh
Admin


Příspěvky: 141

Zaslal: po. listopad 05, 2007 09:25    Předmět: Re: Zajímavé jevy

Jeníčci napsal:
Je pondělí ráno. Je zajímavé, že (pokud jsem něco nepřehlédl) nejsou zveřejněny oficiální výsledky hry. Byly přitom k dispozici v cíli a jejich přepsání je otázkou několika minut.


Pár minut ano, ale je toho hodně, děláme na tom dva celý víkend...
Výsledková listina je již na webu stejně jako fotky.
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: po. listopad 05, 2007 10:31    Předmět:

Obtížnost hry: osobně jsem vždycky považoval za dobře nastavenou (velkou) hru takovou, kde dojde (v řádném limitu) 1 tým až max. 10 procent startovního pole. Je diskutabilní, jestli je taková hra lehká (subjektivně asi je - bohužel - lehká pro těch několik týmů na špici - statistiky ale jasně říkají, že letos nabíraly týmy více než hodinové ztráty na 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13). Končilo se pak (nikoliv pro nedostatek času) na 6, 8, 10, 11, 12, 13.


Z vlastní hráčské zkušenosti mám pocit, že pokud tzv. "zkušené" týmy mají výraznější problémy na nějaké šifře, často je to proto, že je šifra nějakým způsobem trójská, nebo nepodařená. Naopak, pokud šifra obsahuje pouze informace, které jsou důležité pro její vyluštění (bez výraznějších zavádějících prvků), pak pro tzv. "zkušené" týmy bývá subjektivně snadno, či spíše snadno řešitelná (obvyklou výjimkou bývají netradiční grafické šifry, šifry s poměrně novým principem - na TMOU 9 takovou šifrou byla Krychle - ale i to byla de facto varianta transpoziční šifry). Základním prvkem TMOU je navíc nepřítomnost systémových nápověd - z čehož plyne, že asi nikdy nebudou vědomě zařazovány šifry, na kterých existuje důvodný předpoklad, že zlikvidují více než 50 procent pole.

Hru, kde z 210 týmů dokončí 17, jako organizátor hodnotím jako objektivně (tj. pro většinu pole) spíše těžší hru. Nedejme se ovlivnit srovnáváním v rámci letošní sezóny, kde se shodou okolností na řadě her vyskytovala nechtěná "nepovedená" šifra, která "odrovnala" téměř celou špici pole. Ve srovnání s minulými ročníky TMOU je pak třeba vzít v úvahu zřejmě nejkratší trasu na délku kilometrů (což přidalo vlastnímu času na čisté luštění mnoho hodin - schválně se podívejte, kolik týmů dokončilo do 9 hodin, což odpovídá zhruba +12 km) a také teplé počasí. No a konečně poslední srovnání: TMOU 3, která byla ve své době vnímána jako těžká hra, dopadla statisticky úplně stejně (tuším +-16 týmů v cíli do 12 hodin).
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: po. listopad 05, 2007 11:38    Předmět: Re: Zajímavé jevy

Jeníčci napsal:
Je pondělí ráno, což je doba, v níž normálně začíná prudký pokles návštěvníků fóra po hře. Není zde jediné kritické vlákno na organizaci hry, jediná debata o šifrách a jejich kladech a nedostatcích. V neděli večer se objevilo první vlákno s poděkováním za hru, ale stejně se okamžitě zvrtlo jiným směrem. Debatuje se o ztrátách a nálezech, videích, článcích v novinách. Vlastní hra zůstává nějak úplně stranou zájmu (srovnej s diskusemi v předchozích ročnících). Co to může znamenat ?

Že organizačně byla hra zajištěna perfektně. V žádné šifře nebyla chyba. Není tedy co kritizovat. Proč se ale nechválí ? Je to jen otázka lidských vlastností ?


Přesně tak. Hra byla zajištěna perfektně. Není, co jí vytknout, proto nikdo neremcá. Nechybělo v ní napětí, vtip, měla nápaditý obsah a zajímavou trasu. A jakkoli na konečnou metu dosáhlo relativně hodně družstev, rozhodně to nebylo zadarmo. Tmou nás velice bavila a představovala více než důstojný závěr šifrovací sezóny 2007. A já ji tímto CHVÁLÍM. Fakt hodně.

Proč se nechválí obecně? Je to otázka lidských vlastností. Lidé obecně mají tendenci spíše sdělovat svou nespokojenost než spokojenost. Sdělím-li svou nespokojenost, je to krok k tomu, aby se pro příště změnila spokojenost. Sdělením spokojenosti bych mohl dát najevo, že mi to takto vyhovuje a že nechci žádnou změnu. Ale tak trochu cítím, že to tak úplně není. Se Tmou 9 jsem spokojen, přesto uvítám, nebudou-li všechny další Tmou na jedno brdo.

Jeníčci napsal:
Grandiózní úvod, a to i pro náhodné kolemjdoucí, byl zvládnut perfektně. Všechny šifry byly dokonalé, analyticky řešitelné - pokud jste si "něčeho" všimli, vedlo to jasně k řešení. Neobsahovaly úmyslný balast ke ztížení. Výsledkem bylo, že jsme princip všech šifer měli do několika minut a stejně na tom byla spousta dalších týmů. Výjimkou byly jen kostka a druhá fáze rybiček, které si žádají vlastní vlákno. Výsledky hry tak určovaly hlavně tyto dvě šifry a pak už jen manuální zručnost (stříhání, lepení, řezání, drátkování), rychlost chůze, délka čekání na MHD, hledání šifry, rychlejší vyguglení kláštera a zvolení správného výchozího místa, (ne)ztracení žluté značky na Hronek apod.


No myslím, že výsledky hry určovalo podstatně více faktorů, například se na trase dalo celkem úspěšně bloudit, dost velkou roli hrály konkrétní mapy města, které jsme s sebou nesli, například v naší byl popsán klášter premonstrátů, což vyloženě potěšilo. Je nicméně pravda, že míra fatálnosti šesté a desáté šifry byla enormní. A to i pro nás. Fňuk. A tak nějak mi přijde, že to není ani dobře ani špatně, že je to celkem jedno.

SvPP
Návrat nahoru
Voctovy chipsy



Příspěvky: 12

Zaslal: út. listopad 06, 2007 00:13    Předmět: Re: Zajímavé jevy

Pomocní ponocní napsal:
Jeníčci napsal:
Je pondělí ráno, což je doba, v níž normálně začíná prudký pokles návštěvníků fóra po hře. Není zde jediné kritické vlákno na organizaci hry, jediná debata o šifrách a jejich kladech a nedostatcích. V neděli večer se objevilo první vlákno s poděkováním za hru, ale stejně se okamžitě zvrtlo jiným směrem. Debatuje se o ztrátách a nálezech, videích, článcích v novinách. Vlastní hra zůstává nějak úplně stranou zájmu (srovnej s diskusemi v předchozích ročnících). Co to může znamenat ?

Že organizačně byla hra zajištěna perfektně. V žádné šifře nebyla chyba. Není tedy co kritizovat. Proč se ale nechválí ? Je to jen otázka lidských vlastností ?


Přesně tak. Hra byla zajištěna perfektně. Není, co jí vytknout, proto nikdo neremcá. Nechybělo v ní napětí, vtip, měla nápaditý obsah a zajímavou trasu. A jakkoli na konečnou metu dosáhlo relativně hodně družstev, rozhodně to nebylo zadarmo. Tmou nás velice bavila a představovala více než důstojný závěr šifrovací sezóny 2007. A já ji tímto CHVÁLÍM. Fakt hodně.

Proč se nechválí obecně? Je to otázka lidských vlastností. Lidé obecně mají tendenci spíše sdělovat svou nespokojenost než spokojenost. Sdělím-li svou nespokojenost, je to krok k tomu, aby se pro příště změnila spokojenost. Sdělením spokojenosti bych mohl dát najevo, že mi to takto vyhovuje a že nechci žádnou změnu. Ale tak trochu cítím, že to tak úplně není. Se Tmou 9 jsem spokojen, přesto uvítám, nebudou-li všechny další Tmou na jedno brdo.


Je to tak spise bych rekl v Ceskych podminkach... Ale tak jak tak, naprostej souhlas... Ja za sebe (sifrar veskrze podprumerny nasockujic se k fajn tymu Wink muzu rict, ze sifry byly supr. I kdyz u nekterych jsem si ani neskrt, ale tak to asi byva a od toho je to tym Smile

Kazodpadne orgum obrovske D-I-K-Y za perfektni Tmou. Vim, ze mela mouchy (ale co ostatne nema, ze?), hlavni je ale, ze se to zvladlo a libilo troufam si rict vsem (nebo alespon vetsine) zucastnenych...
Návrat nahoru
Prahory



Příspěvky: 41

Zaslal: út. listopad 06, 2007 21:54    Předmět:

Nevím, do jakého vlákna tohle nejlíp dát, asi sem.

IMHO to, že letos padl rekordní čas a došlo tolik týmů nemají na svědomí lehké šifry. Pravda, pro zkušené týmy řada z nich nepředstavovala vážnou překážku, nicméně z vlastní zkušenosti vím, že zatuhnout se dá úplně na čemkoli. Podstatný rozdíl vidím v tom, že terénní část byla výrazně lehčí než v řadě minulých ročníků. Namátkou vezměme třeba ten minulý, kde se k výživným přechodům přidal ještě orienťák a kdy prostě fyzicky nešlo dorazit do cíle ještě za tmy. Únava prostě dokáže být prevít a nelze ji podceňovat. Nejvíc to bývá znát ráno - v noci člověk tak nějak "jede", ale ranní krize si dokáže vybrat zlou daň. Z nejrůznějších komentářů a zápisků týmu je třeba patrné, že krásná 13. šifra, kde (zpětně) ty mapové značky prostě nelze nevidět, byla často smrtelná - právě ráno, kdy unavené tělo už mozek preventivně vypíná. Takže jsme vlastně měli ohromné štěstí, že jsme to zvládli tak rychle a na ranní krizi tak nedošlo Smile.

Dalibor
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 40

Zaslal: út. listopad 06, 2007 22:40    Předmět: Podekovani

Ono to z mých příspěvků zaznívalo pouze implicitně. Takže explicitně: Tmou mne letos naprosto nadchlo. Impozantní úvod, vynikající šifry. Chybělo tomu jediné ... neprošli jsme Sad, ale výrazně jsme se zlepšili Smile. Příští rok se lépe ustrojíme, snad nic nebude bránit tomu, abychom až do konce hráli v pěti.
Doufám že i příští rok budou šifry korektní a otestované tak dobře jako letos.

(SZ ani klíče nebyl nepřekonatelný problém, ale únava je únava).
Návrat nahoru
La Kukarača



Příspěvky: 40

Zaslal: st. listopad 07, 2007 09:58    Předmět: Re: Zajímavé jevy

Jeníčci napsal:
Výjimkou byly jen kostka a druhá fáze rybiček, které si žádají vlastní vlákno. Výsledky hry tak určovaly hlavně tyto dvě šifry


Když se podívám do statistiky, tak bezkonkurenčně největší úmrtnost měla šifra 13 - skončila tu skoro polovina týmů, které na ni došly (včetně nás).

Čenda
Návrat nahoru
Svobodní Bednáři



Příspěvky: 7

Zaslal: st. listopad 07, 2007 10:07    Předmět: Re: Zajímavé jevy

La Kukarača napsal:
Jeníčci napsal:
Výjimkou byly jen kostka a druhá fáze rybiček, které si žádají vlastní vlákno. Výsledky hry tak určovaly hlavně tyto dvě šifry


Když se podívám do statistiky, tak bezkonkurenčně největší úmrtnost měla šifra 13 - skončila tu skoro polovina týmů, které na ni došly (včetně nás).

Čenda


Ovšem 16 z 26 týmů, které na ni dorazily a nedaly ji, k ní přišlo až po jedenácté. Relevantnější údaj než úmrtnost by nejspíš musel být nějak založen na míře změn pořadí, které šifra způsobila.

Dalibor
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina