Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 9. - 2007 -> Šifra 5 - Podivné pexeso
Autor Zpráva
tomh
Admin


Příspěvky: 141

Zaslal: po. listopad 05, 2007 12:21    Předmět: Šifra 5 - Podivné pexeso

Diskuze k šifře.
Návrat nahoru
Prahory



Příspěvky: 41

Zaslal: po. listopad 05, 2007 14:51    Předmět:

Moc pěkná šifra. Princip zřejmý vzápětí, dohledání všech trojic více než zábavné. Ale co dál? Zkoušíme první poslední, ale pořád nic. Po půl hodině jalového snažení si náhodou předáváme papír tak, že se prosvítí - a nám se rozsvítí! Shocked Od téhle chvíle již druhou stranu papíru kontrolujeme hned a důsledně, ale až do konce hry už to není k ničemu. Smile Jasně - naše chyba, orgové to v posledních informacích výslovně uvedli. Ještě že to nakonec nebylo fatální...
Dalibor


Naposledy upravil Prahory dne út. listopad 06, 2007 10:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: po. listopad 05, 2007 15:03    Předmět: Prahory

A my se zrovna na této šifře moc dobře bavili, když nás napadlo, proč se teď šifry dávají týmům ve dvou vydáních:
Aby se Prahory nemusely zdržovat stříháním a lepením pexesa a mohly to dát "z listu" Wink - určitě to jeden čte z jedné strany a druhý dohledává z druhé, to celé už cestou k dalšímu stanovišti. Shocked
Tak nás pak překvapilo, že jste to řešili 2x tak dlouho jak my Laughing
Návrat nahoru
Prahory



Příspěvky: 41

Zaslal: po. listopad 05, 2007 15:28    Předmět:

No je pravda, že sdržovat se stříháním nikoho ani nenapadlo. Ono kdo by se taky chtěl tlouct do hlavy s nůžkama v ruce. Smile

Dalibor
Návrat nahoru
Kofila



Příspěvky: 20

Zaslal: po. listopad 05, 2007 16:38    Předmět:

Moc krasna sifra. Jak uz nekdo tady psal, ani my jsme neprisli na jedinou trojici a zrovna tu, na kterou odkazovalo nezapomente. Zajimalo by me, jestli ji nekdo vubec tady u te sifry vyuzil.

Vasek
Návrat nahoru
Černý racek



Příspěvky: 52

Zaslal: po. listopad 05, 2007 16:46    Předmět:

Předpokládám, že to nebyla ani tak nápověda, ale jen dodatek kvůli jednoznačnosti, protože liberté občas někdo překládá jako svoboda a ne volnost (a obojí má stejně písmen)...
Návrat nahoru
Proudoví krtci



Příspěvky: 27

Zaslal: po. listopad 05, 2007 17:07    Předmět:

Mě tato šifra naopak zklamala. Doplnění trojice sice potěší celý tým, každý si něco najde, ale princip je vyždímaný jako třikrát odstředěné prádlo. Na Svíčkách 2006 byly dokonce některé trojice úplně stejné (viz http://svicky.k47.cz/archive?year=2006&section=sifry&sifra=4). Zbytek řešení je sice opět naprosto korektní, ale není na něm imo nic zábavného. (Vítek)
Návrat nahoru
Svobodní Bednáři



Příspěvky: 7

Zaslal: po. listopad 05, 2007 17:16    Předmět:

Proudoví krtci napsal:
Mě tato šifra naopak zklamala. Doplnění trojice sice potěší celý tým, každý si něco najde, ale princip je vyždímaný jako třikrát odstředěné prádlo. Na Svíčkách 2006 byly dokonce některé trojice úplně stejné (viz http://svicky.k47.cz/archive?year=2006&section=sifry&sifra=4). Zbytek řešení je sice opět naprosto korektní, ale není na něm imo nic zábavného. (Vítek)


Já myslím, že dnes už prostě není možné po organizátorech her chtít, aby nosili v hlavě všechny šifry co kdy kde byly. Už jsou jich stovky, možná přes tisíc. Původnost se sice pořád cení, ale není to posvátná kráva.

Dalibor
Návrat nahoru
Proudoví krtci



Příspěvky: 27

Zaslal: po. listopad 05, 2007 17:44    Předmět:

Svobodní Bednáři napsal:
Já myslím, že dnes už prostě není možné po organizátorech her chtít, aby nosili v hlavě všechny šifry co kdy kde byly. Už jsou jich stovky, možná přes tisíc. Původnost se sice pořád cení, ale není to posvátná kráva. Dalibor


Jistě, nevěřím, že existuje hra, která má všechny šifry objevné a překvapivé, přesto bychom se měli snažit přicházet neustále s něčím alespoň trochu nečekaným a mně se, věřte nebo ne, v hlavě dřív spojilo, že vepřo – knedlo – zelo a otec – syn – duch svatý byli jako trojice na Svíčkách. Šifry letošní Tmou mi v průměru přišly méně překvapivé (tím neříkám že horší) než třeba letos v Bedně nebo Svíčkách, snažím se ukázat na konkrétních příkladech, proč tomu tak je. (Vítek)
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: po. listopad 05, 2007 17:57    Předmět:

Kofila napsal:
Moc krasna sifra. Jak uz nekdo tady psal, ani my jsme neprisli na jedinou trojici a zrovna tu, na kterou odkazovalo nezapomente. Zajimalo by me, jestli ji nekdo vubec tady u te sifry vyuzil.

Vasek


Súhlasím s tým čo už povedal kolega či kolegyňa z Černého racka, a dodám, že u nás je v podstate jediný používaný preklad "sloboda rovnosť bratstvo", takže sme spokojne vylúštili ZD namiesto ZS, pochopili, že je to ZŠ a následne prišli na to, že to "volnost" je asi korektúra/upresnenie práve k tomuto miestu, a že liberté sa tak pri troche snahy preložiť dá. Nám teda toto "nezapomeňte" pomohlo, ale samozrejme nie pri vymýšľaní postupu riešenia.

--
misof
Návrat nahoru
Svobodní Bednáři



Příspěvky: 7

Zaslal: po. listopad 05, 2007 19:15    Předmět:

Proudoví krtci napsal:

Jistě, nevěřím, že existuje hra, která má všechny šifry objevné a překvapivé, přesto bychom se měli snažit přicházet neustále s něčím alespoň trochu nečekaným. (Vítek)


Nevím jak vy na Noře, ale já mám po dvou letech "v byznysu" už chvílemi problém neopisovat sám od sebe. Takže při představě, že někdo už osm let přichází stále s něčím novým, mě jímá lehká závrať Smile Souhlasím, že pár šifer na letošní Tmou bylo poněkud provařených, ale s "něčím alespoň trochu nečekaným" myslím orgové přišli, soudě minimálně ze statistik na šestce. A taky si to na základě posledních dvou ročníků začínám interpretovat tak, že prioritou Tmou je atmosféra a originalita šifer je jen jeden z prvků, který k ní přispívá. Některé jiné hry myslím staví originalitu šifer relativně výše.

Dalibor
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: po. listopad 05, 2007 21:10    Předmět:

Proudoví krtci napsal:
Mě tato šifra naopak zklamala. Doplnění trojice sice potěší celý tým, každý si něco najde, ale princip je vyždímaný jako třikrát odstředěné prádlo. Na Svíčkách 2006 byly dokonce některé trojice úplně stejné (viz http://svicky.k47.cz/archive?year=2006&section=sifry&sifra=4). Zbytek řešení je sice opět naprosto korektní, ale není na něm imo nic zábavného. (Vítek)

My jsme na Svíčkách 2006 nebyli a dost jsme si to užili. Takže je to spíš otázka pohledu. Ale jinak, myslím, že tento stav se bude spíš zhoršovat. Nedovedu si představit, že budou stále nové a originální šifry. Týmy, které mají vysoký herní index jsou toho důkazem a časem se bude hrou procházet spíš zkušeností, než dovedností a bude na organizátorech, aby i přesto dovedli zaujmout.

Richard
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: po. listopad 05, 2007 23:39    Předmět:

Náhodou, víte jak jsem si to pochvaloval, že luštím na Tmou šifru, kterou jsem sám vymyslel? To to potom hezky jde. A uznávám, že Tmou ji měla zpracovanou lépe než my. Každopádně se domnívám, že Tmou jakožto hra velká nemá zapotřebí brát ohledy na to, co se odehrálo na hrách malých. Už pro ty davy lidí, kteří prostě nevědí, která bije. To je holt úděl nás, přicmrdovačských organizátorů, abychom hleděli na to, co už kde zaznělo.

SvPP.
Návrat nahoru
Voctovy chipsy



Příspěvky: 12

Zaslal: út. listopad 06, 2007 01:06    Předmět:

HALUZna ORGanizacia napsal:
Kofila napsal:
Moc krasna sifra. Jak uz nekdo tady psal, ani my jsme neprisli na jedinou trojici a zrovna tu, na kterou odkazovalo nezapomente. Zajimalo by me, jestli ji nekdo vubec tady u te sifry vyuzil.

Vasek


Súhlasím s tým čo už povedal kolega či kolegyňa z Černého racka, a dodám, že u nás je v podstate jediný používaný preklad "sloboda rovnosť bratstvo", takže sme spokojne vylúštili ZD namiesto ZS, pochopili, že je to ZŠ a následne prišli na to, že to "volnost" je asi korektúra/upresnenie práve k tomuto miestu, a že liberté sa tak pri troche snahy preložiť dá. Nám teda toto "nezapomeňte" pomohlo, ale samozrejme nie pri vymýšľaní postupu riešenia.

--
misof


Ja jsem cele Tmou (teda az do 12 kam jsme dosli) premyslel, k cemu ta volnost je (to mi rekl az Ivos v cili). A ze jsme si tam doplnili Rovnost a udelali tim bug, to se lehkou uvahou odstranilo. A tim, ze 2 z nas z Lisne pochazi to bylo jeste jednodussi. Pri vyhledavani trojic jsme se opravdu pobavili Wink

Milda
Návrat nahoru
Včeličky



Příspěvky: 2

Zaslal: út. listopad 06, 2007 09:33    Předmět:

citace:
Moc krasna sifra. Jak uz nekdo tady psal, ani my jsme neprisli na jedinou trojici a zrovna tu, na kterou odkazovalo nezapomente. Zajimalo by me, jestli ji nekdo vubec tady u te sifry vyuzil.

Vasek


No my jsme si pro jistotu tohohle nezapomente vubec nevsimli - kdyz jsem cetla reseni na strankach, zdesila jsem se, kdeze to bylo Smile Ale zame to jako volnost rovnost bratrstvi, takze jsme to nepotrebovali.

Jinak trojice se nam moc libily - vsechny davaly smysl, ale u nekterych nam to doslo, az kdyz jsme vedeli, ze musi jit spolu...

Misa
Návrat nahoru
Antropoid



Příspěvky: 2

Zaslal: út. listopad 06, 2007 11:10    Předmět:

My jsme jako chybějícího krále určili Baltazara, takže v řešení místo socha vyšlo socza, což jsme interpretovali jako sociální zařízení a vydali jsme se hledat záchodky Very Happy
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: út. listopad 06, 2007 11:45    Předmět:

Nápovědy s volností jsme si všimli až na jednom z mnohem pozdějších stanovišť.
Tahle trojice nám chyběla taky jako poslední, a pro formu jsme si ji doplnili jako "podobnost (trojčata) - rovnost - různost" Wink. S sedělo, a tak jsme to dál neřešili.
Návrat nahoru
JADRO



Příspěvky: 7

Zaslal: út. listopad 06, 2007 13:06    Předmět:

Kofila napsal:
Moc krasna sifra. Jak uz nekdo tady psal, ani my jsme neprisli na jedinou trojici a zrovna tu, na kterou odkazovalo nezapomente. Zajimalo by me, jestli ji nekdo vubec tady u te sifry vyuzil.

Vasek


u nas to byla snad prvni trojice... Smile znamenko 'rovna se' se da pojmenovat bud rovnitko nebo rovnost - a pri slove rovnost ihned vyskocila z backgroundu 'volnost' Smile
Návrat nahoru
Posuci



Příspěvky: 20

Zaslal: út. listopad 06, 2007 13:23    Předmět:

K té diskusi na téma originalita - jménem týmů co hrají dvě hry do roka a jsou vlastně začátečníci se přimlouvám spíše za historicky třeba ne tak docela originální ale zato lousknutelnou a zábavnou podobu šifer. A tahle šifra to splnila perfektně. PS: použití nápovědy nás taky nenapadlo, některé trojice co jsme nevěděli jak spolu patří jsme nakonec složili podle druhých stran...
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 15

Zaslal: út. listopad 06, 2007 13:30    Předmět:

To nám chyběly dvě trojice a tak jsme se místo sochy spokojili se skolou.. už jsme to nějak neřešili.. ale po cestě jsem si říkal, proč je v řešení základní škola škola.. Smile
Návrat nahoru
Kdo je tu nejstarší



Příspěvky: 10

Zaslal: út. listopad 06, 2007 13:33    Předmět:

Pro týmy v čele byla šifra asi moc lehká, ale nám se líbila - i proto, že se dala vyluštit (zvládly to i méně zkušené týmy), skvěle jsme se bavily (to není chyba, jsme samé ženské) když vepřoknedlozelo dala Milada, která si nenechá ujít žádnou možnost se najíst (je otázka, kam to dává, když váží 40 kilo) a přechod pro šifru č. 3 strávila nad žvancem v hospodě a pak nás dlouho dohledávala (Milado promiň).
Návrat nahoru
Idioti noční



Příspěvky: 9

Zaslal: út. listopad 06, 2007 15:49    Předmět:

já sem si na tomhle stanovišti trochu zdřímla a když mě pak kolega budil se slovy: "nenapadá tě souvislost mezi bratry v triku a zelím?", nebyla sem si moc jistá, jestli náhodou ještě nespímSmile

ale už když sem viděla nápovědu poprvé, tak mi automaticky naskočilo volnost, rovnost, bratrství, takže po tom, co mi zbytek týmu objasnil, že se hladají trojice, tak mě to trklo...
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 40

Zaslal: út. listopad 06, 2007 17:07    Předmět:

Byla to naprosto korektni sifra pro zdvihnuti nalady kolektivu. Jak vidite i nejzkusenejsi tym s ni mel problemy Wink na druhou stranu nas by ani nenapadlo to nerozstrihat ... jeden papir vcelku, jeden rozstrihat, rozdelit na prave s teckou a leve bez tecky, prave bez tecky a leve s teckou ... a uz se ve dvou skupinach slepovalo do dvojic (pocet zkoumanych dvojic jsme tim redukovali zhruba na osminu). Jeden pritom hledal celou dobu asociace na nerozstrihanem papiru.
... masku s motylem a bratry s rovnitkem jsme pak dali za presunu se znalosti pismen na miste puntiku.
Návrat nahoru
Kdo je tu nejstarší



Příspěvky: 10

Zaslal: st. listopad 07, 2007 08:21    Předmět:

My jsme tada postupovaly naopak - daly dvojice, které jsme věděly, a ty zbylé zkoušely podle zadních stran, šlo to krásně. Zbylo nám rovnítko a bratři v triku, ale zaboha nás nic nenapadlo - autíčka nás tak vyděsila, že jsme si druhé nápovědy vůbec nevšimly. Nelepily jsme nic, poskládaly do folie a bylo.
Nevíte někdo, jak to dělají ty Prahory, že mají všechno tak rychle hotové? Letos byl princip šifer jasný skoro hned (mimo kostky a jen do 8, dál jsme nedošly), ale stajně nám zabralo dost času to vyluštit (kromě mapy, ta byla opravdu desetiminutovka). Na pexesu skoro hoďku. H.
Návrat nahoru
VHRS



Příspěvky: 25

Zaslal: st. listopad 07, 2007 15:29    Předmět:

Nas nejdrive napadly dvojice, a ono nic Smile Pritom stacilo jen Laurela a Hardyho prejmenovat na dlouhyho a sirokyho a bystrozraky uz byl na miste a dalsi reseni taky. Jen to = a bratri v triku nas zmatli....
Návrat nahoru
FIMAN±



Příspěvky: 20

Zaslal: pá. listopad 09, 2007 14:16    Předmět:

Nam se prozmenu rovnitko podarilo vyplytvat na trojici rovnice/graf/tabulka (3 zpusoby zadani funkce) - kde shodou okolnosti vyslo stejne pismenko na stejnem miste jako pri spravne volbe elipsa/hyperbola/parabola.

Nicmene pak bratri v triku s ovalem uz moc do trojice nesli. To s tou volnosti nam doslo az v tramvaji :^)

Fill
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina