Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 14. - 2012 -> #10 REALITA (Elektrifikovaná MHD)
Autor Zpráva
Organizátor
Organizátor


Příspěvky: 20

Zaslal: so. listopad 03, 2012 15:25    Předmět: #10 REALITA (Elektrifikovaná MHD)

Diskuze k šifře #10 REALITA (Elektrifikovaná MHD)
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 82

Zaslal: so. listopad 03, 2012 16:45    Předmět: 100 násobek?

MHD v lese se nám moc líbila, po vyřešení jsme (jako spousta dalších týmů, které jsme i několikrát na trase potkali Wink) nejdřív šli na zastávku Talichova, a až když jsme tam šifru nenašli, tak jsme se vrátili na zastávku Talichova do lesa. Změna měřítka u velké zastávky nás okamžitě napadla, šifra byla cca 2x3 cm, tj. téměř přesně v měřítku 1:10 k formátu A4, takže místo cca 2,5 metru jsme hledali ve vzdálenosti 25 metrů. Po přeměření loga TMOU a Instruktorů Brno jsme zjistili měřítko 1:7, dokonce jsme jako fórek zkoušeli násobit i azimut, ale měřítko 1:100 a hledání ve vzdálenosti 250 metrů bych osobně považovala za haluzení a neobhájila bych si ho ani sama před sebou. Soudě podle toho, že tato část řešení z webu zmizla, možná si to neobhájili ani Orgové? Mrzí mě, že jsme skončili zrovna tady, kde jsme měli všechno vyřešeno a okolí prohledáno Sad ...

Dana
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 80

Zaslal: so. listopad 03, 2012 17:48    Předmět:

1:100 bylo přibližné měřítko celého provázkového modelu. Ano, má to svoji logiku. Ale měřítko minišifry 1:10 bylo zbytečně zavádějícím prvkem. Také jsme hledali prvně 245 cm od Talichovy, vrátili se k provázkům, našli minišifru, zpátky na Talichovu, marně hledali v křoví 24,5 m, podruhé se vrátili k provázkům, změřili měřítko provázků a při třetím pokusu konečně hledali 245 m od Talichovy.
Robert-Antonio
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 82

Zaslal: so. listopad 03, 2012 18:37    Předmět:

No tak snad leda tak...

Ráda si nechám poradit, jestli tuto šifru považovat za vyřešenou. Měli jsme zastávku Talichova, našli mini-zadáni, hledali v měřítku velké zadání u reálné zastávky Talichova, jen v jiném měřítku, a nenašli... Osobně považuju šifru za vyřešenou, tak jsem to tak zapsala...
Návrat nahoru
J.U.P.



Příspěvky: 21

Zaslal: so. listopad 03, 2012 19:06    Předmět:

Borci v uvozovkách napsal:
No tak snad leda tak...

Ráda si nechám poradit, jestli tuto šifru považovat za vyřešenou. Měli jsme zastávku Talichova, našli mini-zadáni, hledali v měřítku velké zadání u reálné zastávky Talichova, jen v jiném měřítku, a nenašli... Osobně považuju šifru za vyřešenou, tak jsem to tak zapsala...

Řešením šifry je poloha následujícího stanoviště. Jelikož jste následující stanoviště nenalezli, šifru jste nevyřešili.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 82

Zaslal: so. listopad 03, 2012 19:19    Předmět:

No, jako jo, ale kdybychom ho nešli hledat, tak to ani nevíme, že to nenajdeme, řešení jsme měli... A dokonce bychom nemuseli jít ani hledat tu mikrošku, za řešení považuju už tu zastávku Talichova... Nalezení dalšího stanoviště se píše zvlášť... OK, klidně to změním, ale myslím, že naše řešení zastávka Talichova a měřítko podle mikro-zadání nebylo o nic horší, než "správné" řešení...

PS: Nevím nevím, jak jsou na tom ostatní týmy, co si tu píšou vyřešeno. Dokud nemají nalezenou další šifru (a to by bylo zapsáno jinak), tak evidentně stejně jako my...
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: so. listopad 03, 2012 20:25    Předmět:

Borci v uvozovkách napsal:
... myslím, že naše řešení zastávka Talichova a měřítko podle mikro-zadání nebylo o nic horší, než "správné" řešení...


O tom nelze pochybovat.

My jsme také s touto variantou pracovali (a změřili jsme onen podivný poměr přibližně 1:7). Ale nebyla to jediná varianta a zbytek týmu jsem usilovně přesvědčoval, že ještě musíme co nepřesněji změřit vzdálenost minitubičky od modelu. Jako jedno z dalších možných interpretací bylo, že měřítko je 1cm = průměrná vzdálenost mezi zastávkami MHD v Brně. Zkrátka jsme měli jasno v tom, že hledáme pod azimutem 287 stupňů a měli jsme asi čtyři varianty vzdáleností a to nám pro dohledávku nepřišlo nikterak nekorektní.
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: so. listopad 03, 2012 20:34    Předmět: Zidovsky hrbitov

A kolik z Vas pobihalo po sidlisti a vyptavalo se, kde je "Zidovsky hrbitov" podle upresnitka Smile)) My ano Smile.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 82

Zaslal: so. listopad 03, 2012 20:47    Předmět:

Freezy Bee: Máš Like Smile ... já jen googlila Wink

Dobrý bylo, že jsem čekala nějaký kameny připomínající náhrobky, a okamžitě po nalezení stanoviště jsem na to zapomněla. Až když byla trasa hotová, kde že jsme to šifru vyzvedli? Kde že trasa začíná? Židovský hřbitov. Židovský hřbitov! No jo, Židovský hřbitov! Wink))

Opravte to: No ale neříkej, že jste do nalezení považovali šifru za nevyřešenou. My ji prostě považujeme za vyřešenou od té chvíle, kdy jsme vyluštli zastávku Talichova. Zbytek je dohledávka... I když uznávám, že v tomto případě poněkud komplikovaná... Smile A evidentně to tak mají i ostatní týmy, které tu při hledání skončily...
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: so. listopad 03, 2012 20:57    Předmět: Zidovsky hrbitov

U nas se blysknul Marwin. Po nalezeni reseni i male tubicky, uz vlastne jen overujeme ze je vsechno spravne povida: "Ale fungovat to bude jenom jestli ta zastavka na zacatku je Zidovsky hrbitov...". Nasledoval velmi slusny aha efekt s placanim se do cela a jinych casti tela. Doprovazeny porehtavanim se nad nechapavymi vyrazy tech cca 5ti lidi, ktere jsme v pul seste rano obtezovali dotazem "kde ze je ten hrbitov" Smile))))

Naposledy upravil Freezy Bee dne so. listopad 03, 2012 20:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 82

Zaslal: so. listopad 03, 2012 20:57    Předmět:

... a když se tak dívám na vzorové řešení, tak Orgové nalezení velkého zadání přesunuli do řešení následující šifry, což to řeší, takže opravuju zpátky...... (ne že by o něco šlo Wink )
Návrat nahoru
Matěj Klusáček
Organizátor


Příspěvky: 84

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 09:37    Předmět: Měřítko

Zdarte,
nad konkrétní realizací všeho kolem MHD jsme debatovali hoodně dlouho. Nakonec se z toho vylouply tři věci:

- upřesnítko předchozí šifry bude zastávka, nejlépe taková, aby nebylo na první pohled vidět, že to je zastávka (Česká, Konečného náměstí), původní "Jundrov, hřiště", která byla moc blízko, nahradila "Židovský hřbitov", který tam klidně mohl býtSmile

- šifra jako taková využije MHD - buď přímo v modelu, nebo na plánku s opětovným najitím výsledné zastávky.

- chceme prvek "vynoření se z modelu". Pomocí minišifry vtiný a elegantní, ale jak napovědět, že se má hledat Talichova v modelu a ne v realitě? Nesmyslné upřesnítko v centimetrech. Jak zajistit, aby týmy neluštily minišifru? Rozmazaný název.

No a ještě bych chtěl obhájit správné měřítko (které pořád považuju za nejlogičtější), ačkoli uznávám, že do plné čistoty chybělo to, aby ve stejném měřítku byla i šifra (resp. logo, neboť rozměry další šifry týmy nemohli vědět), ale to jsme kvůli obtížné realizaci (a zanesení nových matoucích prvků v podobě extraskartovaných pilin 2x2mm) neudělali:-)

Model linek v lese je zmenšenina, tedy něco podobného jako mapa. Na ní je místo s minišifrou, tedy jakýsi bod v mapě. A ten najdu ve skutečnosti. Potřebuji tedy měřítko mapy! Když je v mapách obrázek (znak) benzinové pumpy, hotelu, rozhledny atp., také není zmenšený ve stejném měřítku jako mapa, ale tak, aby byl čitelný a bylo jasné, co vyjadřuje...

A btw. V noci bylo celé Zátmí se světýlky fantasticky kouzelné!!
Návrat nahoru
Název týmu:



Příspěvky: 16

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 09:55    Předmět: Smysl pro detail

Oceňuju smysl pro detail u této šifry. Ta dlouhá červená linka, tedy dvojka z Modřic, křížila cestu. Zhruba v místech, kde skutečná dvojka kříží dálnici. Boží!!!

V cíli jsem říkal, že to odpovídalo změně zóny mezi 101 a tou Modřickou, ale dálnice je logičtější.

zruda
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 10:05    Předmět: Bile provazky

Co znamenali bile (mozna spis zlute) tlustsi provazky? Asi dva vyskyty v centru a hodne na severu. Nikdy nesly samostatne. Stravili jsme zkoumanim jich skoro hodinu...

Zdenek
Návrat nahoru
Matěj Klusáček
Organizátor


Příspěvky: 84

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 10:15    Předmět: Žlutozelené provázky...

... byly dokupovány, když jsme se rozhodli, že trolejbusové linky musí být přece vždy zdvojené (protože využívají narozdíl od tramvají dva dráty) a nevyšel zelený provázek a OBI bylo daleko:-) Jestli jste tím strávili vážně hodinu, tak se omlouváme...

Dálnice byla samozřejmě přesně propočítaná, naopak Čertova rokle byla asi o 10 metrů jinde Smile
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 10:23    Předmět: Šlo to aj bruteforce

Zadanie sme nenašli, pretože predtým, ako nám vôbec napadlo hľadať niečo v okolí zastávky Židovský hřbitov, rozhodli sme sa pozrieť na trolejbusy v Kohoutovicích, našli mikrošifru a vyrazili hľadať ďalšie stanovište 25 metrov od príslušných zastávok v realite. Že sme ho napokon našli 250 metrov ďaleko nás pekne naštvalo.
Návrat nahoru
Drahoš never ever



Příspěvky: 12

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 10:46    Předmět: Re: Šlo to aj bruteforce

Nočný motýľ napsal:
Zadanie sme nenašli, pretože predtým, ako nám vôbec napadlo hľadať niečo v okolí zastávky Židovský hřbitov, rozhodli sme sa pozrieť na trolejbusy v Kohoutovicích, našli mikrošifru a vyrazili hľadať ďalšie stanovište 25 metrov od príslušných zastávok v realite. Že sme ho napokon našli 250 metrov ďaleko nás pekne naštvalo.


Potom jste šifru nalezenou na Talichově neměli luštit, protože vám nenavazovaly kódy.
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 13:02    Předmět: Re: Šlo to aj bruteforce

Drahoš never ever napsal:
Potom jste šifru nalezenou na Talichově neměli luštit, protože vám nenavazovaly kódy.


Odmietam o piatej ráno hrotiť, že nemám kód šifry (za zadanie je pokladateľný celý les), keď viem jej riešenie. ;)

Pre prípadných rýpalov, čo sme robili na mape v Kohoutovicích? Hľadali sme značku „Nachádzate sa tu“.

Vrámci protihaluziacich opatrení by bolo bezpečnejšie ďalšie stanovište situovať niekam do Bystrce, predsa len by to bolo ďalej od polohy šifry v zmenšenej mape, i keď s následným dlhším presunom.
Návrat nahoru
Paradox



Příspěvky: 6

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 13:04    Předmět:

Měly nějaký význam stromy omotané jednou smyčkou modrého provázku? Anebo to byly jen nějaké triangulační pomůcky pro stavbu šifry? :) Byly na docela podezřelých místech, ale žádný smysl jsme v nich nenašli.
Návrat nahoru
Drahoš never ever



Příspěvky: 12

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 13:30    Předmět: Re: Šlo to aj bruteforce

Nočný motýľ napsal:
Odmietam o piatej ráno hrotiť, že nemám kód šifry (za zadanie je pokladateľný celý les), keď viem jej riešenie. Wink


Pochopil bych, kdybys to odmítal hrotit v pět ráno v zimě, ale když už se po hře dozvíš, že jsi opravdu nějakou šifru přeskočil, tak bys neregulérní dosažení čtrnáctky aspoň neměl psát do statistik.
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 14:05    Předmět: Krasne :)

Tady jsem si byl temer jist, ze zaciname z Zidovskeho hrbitova, jen nebylo jasne, zda na skutecnou nebo modelovou Talichovu. Jit nejdrive na skutecnou by byla zachazka. Lustit v modelu nalezenou miniaturu nedavalo smysl. Logicky z toho plyne, ze mame najit skutecnou sifru ve skutecnem svete (napadlo mne jeste se podivat po modelu sifer z uvodu hry, ale spechali jsem dal).

Kdyz jsme se dostali na silnici, zacalo se hovorit o upresnitku a meritku. Vubec jsem nevahal a prohlasil jsem, ze vzdalenost zastavek je zhruba stejna jakou misime ujit. V danem miste na mape koncila slepa cesta, takze jsem vubec o spravnosti meritka nepochyboval.

Vladan
Návrat nahoru
Černý racek



Příspěvky: 56

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 16:35    Předmět:

Ad měřítko: my jsme přepočtu přes minišifru dali přednost proto, že to šlo, oproti trolejím, za dostupných podmínek a pomůcek lépe změřit.

Každopádně to byl spíš drobný zádrhel proti tomu, že jsme na první pokus špatně spočítali stanice a hledali vedle na Bellově. V podstatě mě tento nakonec více jak hodinový zásek mrzí víc než mnohanásobně delší na Transformaci 2, protože to byla fakt zbytečná hodina (a možná by nám ta hodina stačila i na cíl)

O.
Návrat nahoru
Divize nulou



Příspěvky: 40

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 17:13    Předmět:

Hm, no tak když jsem teď už konečně pochopil snad všechno kolem téhle šifry, tak nevím, jestli způsob, kterým jsme ji vyluštili, nazvat haluzením nebo alternativním postupem řešení Smile)
Kde jsme našli v modelu zadání jsme neřešili (jen nás štvalo, že nám to trvalo tak dlouho, ale to jsme si vysvětlovali tím že jsme model našli až poté, co jsme ho přešli, a tedy jsme přišli z opačné strany než orgové čekali), tubičku jsme nenašli, Talichovu jsme v modelu totiž vůbec nehledali. Model jsme si prohlídli, rozhodli se ho nepřekreslovat na papír, protože by se to dělalo blbě a trvalo by to dlouho, tak jsme jen zapsali učiněná pozorování (kolik papírků tak bývá mezi stromama, kolik špagátů jakých barev existuje, a že nic dalšího tam není a ten graf je strašně velký) a řekli si, že se k němu vrátíme, až budeme vědět, k čemu by nám mohl být - no a na nic takového jsme už nepřišli, tak jsme ho nadále ignorovali...
No a tak většina týmu usnula a Píďa do toho koukal, přemýšlel o tom, co znamenají ty značky, které jsou příliš podivné na to aby byly zvolené náhodně... No a pak mu došlo, že to jsou sběrače šalin a trolejbusů (došlo nám teď že model bude model MHD ale nenapadlo nás, k čemu bychom ho potřebovali, když víme jak na to, tak jsme ho považovali jen za hint k šifře, byť trochu přehnaný), pak se to dořešilo už celkem rychle, vyrazili jsme na (skutečnou) Talichovu...
A pak jsme hledali těch dva a půl metru od zastávky kde jsme vystoupili, tam bylo akorát bahno, pak nám došlo že v šifře jsme přece dojeli na protisměrnou zastávku, ale dva a půl metru bylo někde uprostřed silnice... Pak nám došlo, že "POD azimutem" může naznačovat, že je to skutečeně pod ním, tedy v tom podchodu, kde bohužel nic nebylo... (Mimochodem, nedokázali jsme si vysvětlit, proč několik týmů hledá asi tak 25 metrů od zastávky...) A rozhodli jsme se tedy prostě jít po tom azimutu a koukat kolem po zadání, protože ta vzdálenost je prostě divná, zatímco tomu azimutu se věřit dá...
Cestou po azimutu nás napadlo, že možná se má porovnat měřítko šifry (1 cm = 1 zastávka) a modelu (1 zastávka = odhadem tak metr nebo pár metrů, kdo ví, neměřili jsme to a vracet se kvůli tomu nebudeme), čímž jsme si oprávnili hledání na azimutu ve vzdálenosti kdovíkolika desítek či stovek metrů... No a zadání jsme takhle časem našli, tak jsme si řekli, že to tak asi bylo, a že tim že nás to nenapadlo včas a tedy jsme si nenaměřili včas rozměry modelu, tak jsme to museli hledat dýl, místo abychom si spočítali a našli na mapě, kde to přesně má být...
A upřesnítko "židovský hřbitov" jsme si zpětně vyložili jako upřesnítko stanice, na které se začíná v šifře, které je ale zbytečné, protože i bez něj bylo řešení jednoznačné... Že jsme tam v modelu prý našli zadání jsem se dozvěděl až před chvílí tady na webu Smile)
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 21:53    Předmět: Re: Šlo to aj bruteforce

Nočný motýľ napsal:
Zadanie sme nenašli, pretože predtým, ako nám vôbec napadlo hľadať niečo v okolí zastávky Židovský hřbitov, rozhodli sme sa pozrieť na trolejbusy v Kohoutovicích, našli mikrošifru a vyrazili hľadať ďalšie stanovište 25 metrov od príslušných zastávok v realite. Že sme ho napokon našli 250 metrov ďaleko nás pekne naštvalo.


Moc nerozumím. Vypadá to, že jste další stanoviště našli buď pozorováním ostatních týmů, nebo haluzícím prohledáváním místa, které je několik stovek metrů daleko od toho, co vám vyšlo (pravda, azimut to trochu ulehčoval). Oba postupy mi přijdou neregulérní a ačkoli je vzhledem k okolnostem celkem dokážu pochopit, kdyby se to stalo nám, rozhodně bych se za ně spíš styděl, než abych spílal orgům, že mě to "pěkně naštvalo".
Návrat nahoru
Divize nulou



Příspěvky: 40

Zaslal: ne. listopad 04, 2012 22:26    Předmět:

Souhlasím s FreezyBee, pokud můra neměla zadání, nemohly jí například navazovat názvy stanovišť podle pravidel slovního fotbalu...
Mimochodem, my jsme po tom bludišti chodili asi tak, hm, 20 až 30 minut, než jsme náhodou našli zadání... Teda "náhodou" z pohledu orgů, my jsme netušili význam upřesnítka židovský hřbitov (a zpětně jsme si ho vyložili jako nápovědu k řešení šifry, a že ty šňůry jsou linky MHD jsme si uvědomili až když už nás napadlo jak šifru luštit...) Já (nevím jak ostatní) jsem byl původně přesvědčený, že tam žádné zadání nebude, že zadáním je ten graf (podobně jako notová osnova s klíčema na Matrixu CRS), ale věděl jsem, že tam, někde musí aspoň viset název šifry (a pravděpodobně i logo Tmou a tak), abychom si ji mohli zapsat do tabulky... Takže jsme chodili po bludišti, činili pozorování a zároveň hledali zadání nebo aspoň název šifry... No dost mě překvapilo, když to zadání vypadalo tak jak vypadalo Smile)
Návrat nahoru
Divize nulou



Příspěvky: 40

Zaslal: po. listopad 05, 2012 00:19    Předmět:

Divize nulou napsal:
...Já (nevím jak ostatní) jsem byl původně přesvědčený, že tam žádné zadání nebude, že zadáním je ten graf (podobně jako notová osnova s klíčema na Matrixu CRS), ale věděl jsem, že tam, někde musí aspoň viset název šifry (a pravděpodobně i logo Tmou a tak), abychom si ji mohli zapsat do tabulky...


Moje teorie než jsem se probudila do vyřešené šifry byla, že konstrukce je umělý židovský hřbitov a reflexní papírky znamenají přáníčka na hrobech židů. (Tolik k věčnému "Kde je sakra ten židovskej hřbitov?")

Mi osobně by třeba v tu noční hodinu fakt nevadilo, kdybychom nenašli zadání, protože zadání takového rozměru se nedalo přehlédnout a už vůbec ne splést, možná že ale to logo bych hledala, kdybych ho nebyla našla, nicméně jsem ho našla a je mi líto, že mi do něj spadla baterka, tudíž jsem přilákala i cizí tým. Smile

Takže bych jim za to chudákům nenadávala, stejně by nevyhráli protože by neukopali orgy.

-Venda
Návrat nahoru
3 s kouskem fosforu (dříve vápníku)



Příspěvky: 12

Zaslal: po. listopad 05, 2012 08:39    Předmět:

cca 25 metrů správným směrem od dopravní značky "zastávka" na Talichově je krásný kanál s snadno zvednutelným víkem, čistým interiérem a rezavým žebříkem cca 4 metry dolů. Sáhl si ještě někdo krom mě na dno? Smile

šuf
Návrat nahoru
J.U.P.



Příspěvky: 21

Zaslal: po. listopad 05, 2012 09:37    Předmět:

Nevím, jestli to orgům uniklo nebo to udělali schválně, ale ta čára na zadání má délku přesně 25 cm, tj. dá se na ni vyznačit 26 bodů po 1 cm.
To měl být chyták resp. slepá ulička?
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: po. listopad 05, 2012 10:26    Předmět:

J.U.P. napsal:
Nevím, jestli to orgům uniklo nebo to udělali schválně, ale ta čára na zadání má délku přesně 25 cm, tj. dá se na ni vyznačit 26 bodů po 1 cm.
To měl být chyták resp. slepá ulička?


Toho jsme si všimli, ale velmi rychle jsme to opustili, když jsme si napsali, jaká písmenka odpovídají tečkám. Takže předpokládám, že jde o náhodu a za mě naprosto v pořádku.

Marwin
Návrat nahoru
Tapüři bez tapüřete



Příspěvky: 1

Zaslal: po. listopad 05, 2012 11:44    Předmět: Re: Žlutozelené provázky...

Matěj Klusáček napsal:
... byly dokupovány, když jsme se rozhodli, že trolejbusové linky musí být přece vždy zdvojené (protože využívají narozdíl od tramvají dva dráty) a nevyšel zelený provázek a OBI bylo daleko:-) Jestli jste tím strávili vážně hodinu, tak se omlouváme...


Bílé provázky nás možná stály víc než dvě hodiny. Bílé linky jsme objevili jako první, jelikož jsme upřesnítko dokázali interpretovat až zpětně po vcelku náhodném nalezení zadání (a ještě náhodnějším objevení samotného modelu). Zabývali jsme se tím, že budeme něco dělat s bílými úseky, v důsledku toho prochodili a zmapovali celý model, což trvalo minimálně hodinu, a unavení běhaním po lese jsme po vyluštění papírové části s ignorováním bílých tras už nešli zpět do lesa, ale rovnou na zastávku Talichova, kde jsme dalších asi 40 minut bojovali s upřesnítkem, až jsme prostě zadání objevili s tím že směr bude stejný a vzdálenost zkusíme v metrech, protože nám asi něco uteklo. Škoda takového detailu. Přitom by byla stačila zelená fixa, cedulka "tento provázek je také zelený" nebo rada od přihlížejícího hlídače stanoviště Smile
Návrat nahoru
Divocí tučňáci



Příspěvky: 9

Zaslal: út. listopad 06, 2012 07:43    Předmět: Re: Žlutozelené provázky...

citace:
Přitom by byla stačila zelená fixa, cedulka "tento provázek je také zelený" nebo rada od přihlížejícího hlídače stanoviště Smile


A já už jsem se chystal, že se jich zeptám: "Měli jste při stavbě dostatek zeleného provázku?" Ale pak jsem si to zakázal, přece když už si s tím dali takovou práci s takovými detaily, tak by to pak nepokazili takovou nedokonalostí Smile Navíc jsme očekávali, že se model bude v nějakých detailech lišit od mapy MHD, jinak by přece nebyl důvod ho procházet. Takže jsme procházeli a zakreslovali různé barvy, abychom to nakonec stejně vyřešili podle mapy na papíře.

Nicméně musím smeknout před staviteli - celou dobu jsme obdivovali, kolik to muselo dát práce, že to navíc bylo tak vysoko, že se to ze země uvázat nedalo a že si několik lidí asi muselo vzít v pátek dovolenou, aby tahali provázky po lese Smile Máte náš obdiv.
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: út. listopad 06, 2012 10:05    Předmět: Orientace

Je skoda, ze jsme si model moc neuzili. Bylo to poprve, co jsem na letosni Tmou vytahl buzolu a najit pak Zidovsky hrbitov resp. Talichovu nebyl problem. Vpodstate jsme zustali jen na uplnem jihu Brna a tak nas bile provazky zmast nemohly.

Meli jsme ale velkou vyhodu proti tymu ktery zde prochazel tesne po pulnoci, protoze nam se uz rozednivalo.

Vladan
Návrat nahoru
Triky a povery



Příspěvky: 27

Zaslal: út. listopad 06, 2012 11:21    Předmět:

Analogie trolejových vedení s provázky nám došla rychle, zadání jsme za svítání našli také hned. Co s tím jsme nevěděli, tak jsme procházeli po trasách. Načež jsme narazili na žluté provázky a začali si je zakreslovat, protože neseděly do plánu linek (zdvojení trolejbusových vedení nám nedošlo). Kupodivu se ze tvaru žlutých provázků začaly rýsovat jednotlivá písmenka. Ale naštěstí ve stejný okamžik jsme náhodou nalezli i minitubu, takže veškerá další řešení padlo a výsledek byl jasný - Talichova a 250 m daleko (měřítko modelu).
Takže průchod tímto stanovištěm byl velice rychlý. Ale nenalézt mikrotubu, asi by nám pár hodin žlutá barva provázků vzala a na nedůslednost orgů bychom byli hodně naštvaní Wink

Petr
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: út. listopad 06, 2012 16:04    Předmět:

Tady bych chtěl taky popsat náš postup, třeba někoho pobaví. Na tomto stanovišti jsme totiž prokázali tolik nechápavosti, že kdybychom to tak dělali všude, asi bychom neodešli ze startu. Asi už se podepsala i únava, skoro každý si tam na chvíli lehnul. Naštěstí z toho byl nakonec "jen" několikahodinový zákys.

Nejprve příchod. Židovský hřbitov nám totálně zamotal hlavu. Cestou jsme pěkně nadávali, že není v mapě, ani google o něm nic nevěděl. Kvůli tomu jsme to schválně obešli přes sídliště, kde jsme se na něj ptali nechápajících pejskařů a dalších ranních ptáčat (lituju je, vstávat v sobotu v pět ráno). Zpětně ten vtip samozřejmě oceňuju, jen si pořád myslím, že tajenka "Zátmí" udávající plochu o nemalé rozloze je bez jasného upřesnítka dost sporná - nám výrazně prodloužila cestu.

Že to jsou linky MHD, to se bohužel (nebo naštěstí?) nedalo nevypozorovat od ostatních týmů, které tam tou dobou už chodily s plánky v ruce a povolávaly na sebe "ještě tyhle 2 zastávky". Ale pak přišla ona přehlídka nedůvtipu. Proč jsou zelené provázky zdvojené? (Ano, opravdu jsme si nevšimli, že jsou zdvojené všechny.) Zorientování se nám trvalo víc než hodinu. (Ano, opravdu nám až potom došlo, že sever bude asi na severu.) Nějak se nám to pořád pletlo. Na které zastávce že je ta tuba se zadáním? (Stále nedošlo.) Co s tím dělat? Na papírek jsme koukali celou dobu úplně bez nápadu. Pak někdo našel ty žluté provázky a věnovali jsme se dlouho jim.

Naštěstí se v tu chvíli rozednilo a Vašek při procházce proti zimě náhodou našel minitubu s šifřičkou. Co s tím? Za poměrně dlouho nám s použitím upřesnítka došlo, že v tom místě bude v reálném světě řešení. Chtěli jsme však být dobří Tmáři, tak jsme se rozhodli reverse-engineeringem přijít na celé řešení. Aha, centimetry jsou zastávky. Celé se to povedlo až po hlášce "Jak ale poznáme, které z těch značek jsou tramvaje a které trolejbu... ty vole! Dyť je to jasný jak facka!" - aha, proto ty provázky byly tak nahoře. Vracíme se k ostatním a na otázku, zda to máme, odpovídám "Jo, teda za předpokladu, že ten začátek je na zastávce ... moment ... Židovský hřbitov." Sekunda ticha a pak konečně definitivní prozření a hurónský výbuch smíchu provázený plácáním do čela, stehen a všeho možného. Za tohle díky, tyhle momenty mám na šifrovačkách nejraději. ("mega-aha-efekt")

Náladu nám cestou na Talichovu spravili ještě Alberti (tímto je zdravím, není určitě lehké být šifrovací legendou), kteří asi špatně spočítali zastávky a byli viditelně zaskočeni, když jsme sebevědomě vystupili o jednu dřív než oni.

Marwin
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 47

Zaslal: út. listopad 06, 2012 16:52    Předmět:

Freezy Bee napsal:

Náladu nám cestou na Talichovu spravili ještě Alberti (tímto je zdravím, není určitě lehké být šifrovací legendou), kteří asi špatně spočítali zastávky a byli viditelně zaskočeni, když jsme sebevědomě vystupili o jednu dřív než oni.

Marwin


No jo no (na Tmou teda moc nebodujem:). My jsme to po ránu vyřešili tak ryhle (na Židovském vyzvednuto zadání, pak papírek identifikován jako spoje šaliny a trolejbusů), že nám nedošly centimetry v šifře jako počet zastávek. Prostě jsme v šifře dojeli až na Jírovcovu točnu (kde končí dvě linky trolejbusu) - v terénu Zátmí doběhli k tubičce, která byla vidět zdaleka (nevšimli si, že vůbec neleží na zastávce, natož poblíž úplně jiné zastávky, než bychom čekali), zapomněli, že tam bylo nějaké upřesnítko a vyrazili na Jírovcovu. Ještě cestou nám došlo, že to upřesnítko asi bude důležité a z hlavy odhadli, že to teda asi bude mimo točnu (konečná), ale na zastávce Jírovcova normální a kousek ve křoví.

Když jste sebevědomě vystoupili, došlo nám, že to tak nebude. Ale co už, podle etických pravidel jsme dojeli na Jírovcovu, vyslali Radka zpět do lesa, aby odpočítal zastávky a řekl nám, kde to teda máme asi tak hledat - ono teda bylo už dost jasné, že u vodojemu, ale Radek to z lesa potvrdil... Stálo nás to tak 20 minut, ale nic fatálního - fatální ztrátu už jsme stejně měli:)
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: st. listopad 07, 2012 00:33    Předmět:

O tom právě mluvím v souvislosti s šifrovací legendou. Taky bych se chtěl jednou dostat do stavu, kdy tomu, co teď označujeme za "průměrný až mírně nadprůměrný výkon" budeme říkat "fatální ztráta". Smile Smile M.
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 47

Zaslal: st. listopad 07, 2012 10:50    Předmět:

Freezy Bee napsal:
O tom právě mluvím v souvislosti s šifrovací legendou. Taky bych se chtěl jednou dostat do stavu, kdy tomu, co teď označujeme za "průměrný až mírně nadprůměrný výkon" budeme říkat "fatální ztráta". Smile Smile M.


Smile tou fatální ztrátou jsem myslel víc než sedm hodin na Transformaci II Smile
Návrat nahoru
Corn Flakes



Příspěvky: 46

Zaslal: čt. listopad 08, 2012 21:17    Předmět: Doluštění šifry

Trochu tu zapadlo jedno téma, ke kterému bych rád měl orgovskou odpověď. My jsme našli les, po chvilce našli i zadání, pochopili upřesnítko, protože známe MHD nazpamět doluštili Talichovu a jeli na ni. Tam chvíli hledali, pak se plácli do čela, jeli zpět a vyzvedli malou šifřičku z trubičky. A pak jsme dvě hodiny luštili malinkou šifřičku. Nápad na poměr přišel pozdě a blbě (poměr loga tmou). Tuto šifru tedy za náš tým považuji za nevyřešenou, protože jsme neodhalili polohu dalšího stanoviště. Přesto jsou tu týmy, které tvrdí, že ji vlastně vyřešili (tím že je napadla Tallichova), jen nezvládli dohledávku. Podle mě se ale jedná o specifickou podobu vícekrokové šifry a tedy ji tyto týmy (stejně jako my) nevyluštili. A v podstatě všechny týmy, co to šli jak oorienťák po azimuty haluzili Wink
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 120

Zaslal: pá. listopad 09, 2012 01:01    Předmět: Re: Doluštění šifry

Corn Flakes napsal:
Trochu tu zapadlo jedno téma, ke kterému bych rád měl orgovskou odpověď. My jsme našli les, po chvilce našli i zadání, pochopili upřesnítko, protože známe MHD nazpamět doluštili Talichovu a jeli na ni. Tam chvíli hledali, pak se plácli do čela, jeli zpět a vyzvedli malou šifřičku z trubičky. A pak jsme dvě hodiny luštili malinkou šifřičku. Nápad na poměr přišel pozdě a blbě (poměr loga tmou). Tuto šifru tedy za náš tým považuji za nevyřešenou, protože jsme neodhalili polohu dalšího stanoviště. Přesto jsou tu týmy, které tvrdí, že ji vlastně vyřešili (tím že je napadla Tallichova), jen nezvládli dohledávku. Podle mě se ale jedná o specifickou podobu vícekrokové šifry a tedy ji tyto týmy (stejně jako my) nevyluštili. A v podstatě všechny týmy, co to šli jak oorienťák po azimuty haluzili Wink


Obávám se, že šifra Realita jinak než nalezením dle azimutu (nanejvýš v krocích možných vzdáleností) vyřešit nešla. Není podle čeho se rozhodnout v poměru zmenšení čeho stanoviště hledat. Mohu jít podle zmenšení kanónu, na jeho prověření se ale musím o stanoviště vrátit. Mohu jít podle zmenšení šifry, jejíž velikost neznám. Tady alespoň mohu přesně měřit a vybírat z omezeného množství formátů. Mohu jít podle zmenšení schématu, které mohu tušit jen velmi hrubě. Nevzpomínám si, že by bylo v povinném vybavení pásmo. Říci, že haluzí ten, kdo si nehodí korunou, aby si vybral správný vzor poměru, a neuhodne jeho ničím neověřitelnou hodnotu, je poněkud troufalé.

SvPZ
Návrat nahoru
Paradox



Příspěvky: 6

Zaslal: pá. listopad 09, 2012 12:56    Předmět:

Šlo to i bez vzdáleností. Azimuty z okolních zastávek krásně vycházely a na mapě se nám protnuly přímo na vodojemu bez jediného měření délky. Možná to byla náhoda, ale tvar trasy kolem Talichovy nám připadal udělaný dostatečně přesně na to, aby tenhle postup fungoval.
Návrat nahoru
TichaVoda



Příspěvky: 19

Zaslal: pá. listopad 09, 2012 13:30    Předmět:

Paradox napsal:
Šlo to i bez vzdáleností. Azimuty z okolních zastávek krásně vycházely a na mapě se nám protnuly přímo na vodojemu bez jediného měření délky. Možná to byla náhoda, ale tvar trasy kolem Talichovy nám připadal udělaný dostatečně přesně na to, aby tenhle postup fungoval.


Azimut nevycházel přesně ze žádné zastávky v okolí trubičky (tedy od žádného papírku navěšeného na vedení), ale přesně vycházel od stromu, kolem něhož bylo vedení omotáno a nejblíže tomuto stromu byl papírek symbolizující zastávku Talichova. Pravda, taky mohl někdo v noci do té rourky nechtěně kopnout... (A nebo taky moje dost stará buzola už není úplně ve formě ;-)

Ale jinak se mi váš postup moc líbí... ;-)

Petr
Návrat nahoru
Matěj Klusáček
Organizátor


Příspěvky: 84

Zaslal: so. listopad 10, 2012 01:02    Předmět: Re: Doluštění šifry

Corn Flakes napsal:
Trochu tu zapadlo jedno téma, ke kterému bych rád měl orgovskou odpověď. My jsme našli les, po chvilce našli i zadání, pochopili upřesnítko, protože známe MHD nazpamět doluštili Talichovu a jeli na ni. Tam chvíli hledali, pak se plácli do čela, jeli zpět a vyzvedli malou šifřičku z trubičky. A pak jsme dvě hodiny luštili malinkou šifřičku. Nápad na poměr přišel pozdě a blbě (poměr loga tmou). Tuto šifru tedy za náš tým považuji za nevyřešenou, protože jsme neodhalili polohu dalšího stanoviště. Přesto jsou tu týmy, které tvrdí, že ji vlastně vyřešili (tím že je napadla Tallichova), jen nezvládli dohledávku. Podle mě se ale jedná o specifickou podobu vícekrokové šifry a tedy ji tyto týmy (stejně jako my) nevyluštili. A v podstatě všechny týmy, co to šli jak oorienťák po azimuty haluzili Wink


Tady nějaký dohodnutý a jediný správný názor nemáme, alespoň o něm nevím. Obě varianty jsou perfektně logicky odůvodnitelné (řešením je až přesná poloha dalšího stanoviště s normální (ne zmenšenou) šifrou x řešením je místo s malou, ale vlastně už další šifrou, bez úplné aplikace upřesnítka - třeba i Zátmí je řešení, ale upřesnítko aplikovat v okamžiku vyluštění nelze)...

Letos jsme zařadili pár takových netradičních prvků schválně, přidaná hodnota nám přišla vyšší než případné polemiky:-) Tedy pokud tým nějak na základě tajenky "Zátmí" našel zadání Reality a nějak na základě řešení "Talichova" dokonvergoval k vodojemu -přímo přes minišifru a nejlogičtější měřítko nebo oklikou přes cokoliv jiného, co mu přišlo logické (ne sledování jiného týmu)-, je to v pořádku. Takže uznání/neuznání si vyřešení šifry je v tomto případě opravdu čistě na VásSmile
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina