Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 11. - 2009 -> Stanoviště #1 - Zahájeni na BiGy
Autor Zpráva
Athaj
Organizátor


Příspěvky: 52

Zaslal: so. listopad 07, 2009 07:29    Předmět: Stanoviště #1 - Zahájeni na BiGy

Diskuse k zahájení ...
Návrat nahoru
Zpičikundy



Příspěvky: 10

Zaslal: so. listopad 07, 2009 19:40    Předmět:

Zahájení nezklamalo, opět jste nás hodili do Malströmu informací a ten pocit "co se to sakra kolem mě děje a co z toho je důležité?" už prostě patří k TMOU stejně jako tma a zima. Smile Mám jen jednu připomínku, řekl bych, že jste nemuseli tak spěchat s nápovědami, už jen ten plánek školy byl sám o sobě dost velkou nápovědou. Možná jsem ale zaujatý, protože všechny nápovědy přišly asi dvě minuty poté, co nás to napadlo taky. Wink
Návrat nahoru
@



Příspěvky: 12

Zaslal: so. listopad 07, 2009 20:12    Předmět:

Vydařené. Dobrý nápad, moc včasné nápovědy. Asi ale bylo třeba opustit ústav... Tedy, přinejmenším dvě uklízečky vypadaly opravdu ustaraně.
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: so. listopad 07, 2009 21:06    Předmět:

Štart bol skvelý. Síce nechápem poznámku o aspoň jednom členovi týmu na každom poschodí pri zahájení, ale dobre (snaha rozptýliť vyše tisíc ľudí?).

Takto po bitke sa budem hrať na generála:
Ako optimálna stratégia sa mi javí (pri neschopnosti nášho týmu zostavovať poznámky, z ktorých by sa dalo na centrálnom stanovišti niečo poskladať) prejsť v kompletnej pätici niekoľko tried a odhaliť tri vrstvy: okno, pri okne, v strede. Následne vyslať na spracovanie každej vrstvy jedného človeka. Samozrejme chýba mapa (tú sme nakreslili pár minút pred tým, ako sa začali rozdávať).

Po oznámení druhej nápovedy (obsahuje Braila, Morseho a písmená) som vyštartoval systematicky pozbierať z okien celého Braila, čo mohlo trvať asi desať minút. Síce na "komisar" bola prvá asociácia Rex, (druhá Derick), nehaluzili sme a lúštili ďalej. Kým som potom v druhom priechode obehal Morseho, ozvala sa nápoveda o troch písmenách a to už sme proste museli milého dinosaura vyhnať z trónu a vyvenčiť.

Možno by nebol zlý nápad dodať mapy hneď na začiatku a potom dlho, dlho nenapovedať. Tiež je otázka, či boli slová s tak silnou asociáciou na výsledok použité zámerne (každé z nich by asi stačilo samostatne).
Návrat nahoru
Triky a povery



Příspěvky: 27

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 08:54    Předmět:

Start byl opět parádní, nápad se mi moc líbil, tleskám.
Jen 2 detaily:
- nápovědy mi přišly hodně rychlé (jako vždy pár minut potom, co jsme vyřešili Wink )
- tuším, že v Čechách se běžně používá slovo "tyranosaurus" - viz. třeba http://cs.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus. Je to detail, ale pár minutek nás to stálo ...
Návrat nahoru
kancl



Příspěvky: 3

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 12:31    Předmět: Nápovědy

Připojuji se k tomu, že nápovědy byly příliš rychlé, neměly by se zveřejňovat zhruba v čase či nedlouho poté, co k danému závěru dojde většina týmů vlastními silami. To akorát tak nasere.

Osobně bych nápovědy na úvodní šifře zrušil úplně. Každý hrající tým prošel kvalifikací, tak snad lze čekat, že takovou šifru rozumném čase dá.

TMOU od většiny dalších her odlišuje právě to, že ať už na šifře sedíme deset minut nebo deset hodin, musíme ji dát vlastními silami. Není-li šifru při řešení zapotřebí zničit (TicTac) nebo nepřestane-li být po krátkém čase dostupná (zahájení TMOU 7), nedávejte prosím nápovědy.

(Yeti)
Návrat nahoru
Vlhká jáma



Příspěvky: 43

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 14:49    Předmět:

Taky se připojuji k pocitu, že nápovědy přišly pět minut po té, co jsme na to přišli sami... Nás ošklivě zasekla chyba v přepisu rozložení puntíků na brailla, příště to chce více ověřovat vlastní poznámky...
Návrat nahoru
Letní Me2di



Příspěvky: 3

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 14:51    Předmět: BiGy

Moc pěkně zorganizované a podle odhadu i poměrně pracné na přípravu.

Braillovo písmo jsme odhalili brzy, ale díky chybě vycházelo KOMBSAR. Když jsme opravili na KOMISAŘ, tak první asociace byla REX, ale s tím jsem se nechlubil. Zaběhl jsem s heslem KOMISAŘ (18:29) a jelikož nebylo správné, tak jsem pochopil, že to budou 3 indicie vedoucí ke stejnému cíli. Přemýšlel jsem, co by pomohlo mé hypotéze REX a došel jsem na tyranosaura. Pak jsme znovu oběhávali některé třídy a zakreslovali spojnice stropu s podlahou a nakonec jsem tam toho tyranosaura (19:30) vykoukal (sice vypadal jako Turingův test, ale ta písmena tam byla).

Zpětně jako nejjednodušší vidím vyřešení Brailla a následná asociace REX (mě osobně vůbec žádný jiný komisař nenapadal ani po delším přemýšlení), zajímalo by mě však, jestli by takový postup byl považován za haluzení nebo by byl v pořádku.

Ondra
Návrat nahoru
Úsměv krále Miroslava



Příspěvky: 24

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 15:56    Předmět:

Nezapomenu na ten pohled, když jsem chvíli po začátku vešel do jazykové učebny, která byla narvaná k prasknutí, a všichni opisovali hustě popsanou tabuli Smile Oceňuju i výkon preludující angličtinářky i ostatních "kantorů".

Každopádně moc pěkný úvod, byť jsme se s úvodní šifrou potýkali vcelku dlouho a první nápověda přišla čtvrt hodiny po tomto zjištění, druhá nápověda v době, kdy jsme běželi s řešením za orgy. Takže se určitě připojuji k povzdechům, že nápovědy přišly brzy.

Šebík
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:24    Předmět:

Triky a povery napsal:
- tuším, že v Čechách se běžně používá slovo "tyranosaurus" - viz. třeba http://cs.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus. Je to detail, ale pár minutek nás to stálo ...

Kromě chybějící koncovky ještě ve slově tyrannosaurus chybělo druhé N.
Návrat nahoru
abpopa



Příspěvky: 28

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:36    Předmět: haluzení

My jsme po vyluštění brailla zkusili KOMISAŘ zadat jako heslo. Odhadovali jsme, že může být několik nezávislých způsobů, jak se dostat ke stejnému heslu. Když to nebylo správně, tušili jsme, že půjde o asociace. REX se úplně nabízelo. Je to dobré asociační slovo. Správně jsme odhadli, že další asociace může být KRÁL, a dokonce jsme si vsugerovali, že z čar uprostřed místností vychází "KR...". Takže jsme to po 15 minutách zkusili. Haluzení to podle mě není. Pravidla byla zjevně nastavena tak, že je možné to po 15 minutách zkoušet. Kdyby byl jen jeden pokus nebo mnohem delší prodleva, to by byla jiná. To bychom určitě luštili, dokud bychom si nebyli jistí. Takhle jsme ale využili toho, že nemáme co ztratit. Stejně bychom při špatné odpovědi další asociační slova nejspíš luštili déle než 15 minut.

Jinak bylo mi dost líto chudáků kantorů, kteří byli ve valné většině učeben zcela ignorováni. Všechna čest, že dokázali vytrvat v roli. Já bych byl po pěti minutách úplně frustrovaný. Smile

Honza
Návrat nahoru
Mehlo motorné



Příspěvky: 6

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:57    Předmět: Re: Nápovědy

kancl napsal:
Připojuji se k tomu, že nápovědy byly příliš rychlé, neměly by se zveřejňovat zhruba v čase či nedlouho poté, co k danému závěru dojde většina týmů vlastními silami. To akorát tak nasere.

Osobně bych nápovědy na úvodní šifře zrušil úplně. Každý hrající tým prošel kvalifikací, tak snad lze čekat, že takovou šifru rozumném čase dá.

TMOU od většiny dalších her odlišuje právě to, že ať už na šifře sedíme deset minut nebo deset hodin, musíme ji dát vlastními silami. Není-li šifru při řešení zapotřebí zničit (TicTac) nebo nepřestane-li být po krátkém čase dostupná (zahájení TMOU 7), nedávejte prosím nápovědy.

(Yeti)


Tak toto muzu jen podepsat. Jinak skvele zvolena sifra na uvod.
Návrat nahoru
Totální diferenciál



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 18:09    Předmět:

Nejdřív jsem by trochu zklamaný z nějakého obíhání tříd a shánění informací - to je jako zahájení TMOU??

Jakmile Luinr přišel s tím, že tam jsou ty svislé čáry, tak mě napadlo, že je to 3D a hned to bylo lepší Smile Zbytek času zabrala naše malá pečlivost a rychlost, ale popravdě myslím, že už jsme se na tohle tak nějak vybodli (asi stejně jako někam při přesunu klusat) a chodíme sem spíš pro zábavu než na výsledek, takže jsme se jště dočkali "plánku", který nám alespoň zpohodlnil luštění brailla. (po neúspěchu s "tyranosaur" jsme si řekli, že "rex" dáme za tech 15 minut, ale právě za tu dobu jsme braila sestavili).

Nápad se mi líbil, bylo to zas něco nového (aspoň pro mě Smile ). Jen trochu škoda, že se t nepodařilo udělat trochu velkolepější, třeba v nějakém mrakodrapu (ale chápu, že to by asi nebylo snadné zařídit).

Honza
Návrat nahoru
Tatarkový klub



Příspěvky: 20

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 21:53    Předmět: Re: Nápovědy

kancl napsal:
Není-li šifru při řešení zapotřebí zničit (TicTac) nebo nepřestane-li být po krátkém čase dostupná (zahájení TMOU 7), nedávejte prosím nápovědy.

(Yeti)


Když ono v té škole asi taky nebylo možné zůstat neomezeně dlouho...

Já bych osobně nápovědy nerušila, přijde mi to už tak nějak tradiční, že z prvního stanoviště se člověk dostane. Odhadnout čas, kdy nápovědu dát, je asi dost obtížné, vždycky se najde pár týmů, které přesně v tu chvíli na řešení přijdou samy a naštve je to (my jsme akorát byli na odchodu, když přišlo hlášení, že se vydává řešení). Ale je fakt, že by to nemělo být v době, kdy k řešení (nebo té jeho části, které se nápověda týká) dochází hlavní část startovního pole. Působí to demotivačně.

Inka
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: po. listopad 09, 2009 14:35    Předmět:

Vtipné, hezké, povedené.

Věřím, že orgové si užili také dost legrace, jako odměnu za jejich námahu. Třeba ta plná jazyková učebna zapisující si nesmyslný diktát v cizí řeči. Nebo informačně prázdná učebna výtvarné výchovy, kde se všichni plazili po zemi a počítali žvýkažky nalepené zespoda jednotlivých lavic.

I my jsme si chtěli užít atmosféry skoro do konce, tak jsme nespěchali s heslem (i po celkem rychle nalezeném "komisaři"). Aspoň jsme měli co dohánět. Příště jsem zvědav na ten mrakodrap :-)
Návrat nahoru
and all that jazz



Příspěvky: 8

Zaslal: út. listopad 10, 2009 20:11    Předmět: Re: Nápovědy

Tatarkový klub napsal:
Odhadnout čas, kdy nápovědu dát, je asi dost obtížné, vždycky se najde pár týmů, které přesně v tu chvíli na řešení přijdou samy a naštve je to (my jsme akorát byli na odchodu, když přišlo hlášení, že se vydává řešení). Ale je fakt, že by to nemělo být v době, kdy k řešení (nebo té jeho části, které se nápověda týká) dochází hlavní část startovního pole. Působí to demotivačně.

Inka


by to šlo udělat tak, že tým, který si vyzvedne nápovědu, musí pak po vyluštění před odchodem stanovený čas počkat, než ho pustí dále. To tady zrovna šlo udělat úplně snadno (org by si po odevzdání správné odpovědi zapsal, v kolik danému týmu má vydat řešení).
Návrat nahoru
Seš-lost



Příspěvky: 29

Zaslal: st. listopad 11, 2009 13:19    Předmět:

Řez se dal poměrně rychle a přesně nakreslit pomocí průvlaků na stropě ve třídách v 2.NP. Bohužel jsme si to uvědomili až chvíli před rozdáním nápovědy...
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: st. listopad 11, 2009 13:48    Předmět:

Ses-lost Alebo sa dala cela skola pocitat na pravidelne rozlozene okna (ako ostatne vacsina skolskych budov). Ostatne on aj ten planik skoly, co sme dostali pred zaciatkom, bol pomerne presny (akurat nas zmiatlo, ze nasa satna (N-Z) siahala aj za roh, co na mape nebolo ;).
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina