Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 11. - 2009 -> Tudy cesta nevede aneb Chybové šifry
Autor Zpráva
FIMAN±



Příspěvky: 25

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:09    Předmět: Tudy cesta nevede aneb Chybové šifry

Které šifry vás svedly svou vlastností na slepou kolej? Které obsahovaly chyby?

Lépe, než pohřbít stručný popis v diskuzi u jednotlivých šifer, je napsat to orgům pěkně pohromadě zde. Případné diskuze přesouvejte právě k jednotlivým šifrám.
Návrat nahoru
FIMAN±



Příspěvky: 25

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:27    Předmět:

5. Orienťák

Na místě stanoviště č. 8 se žádná pumpa nevyskytovala. (Protože jsme k němu přišli jako prvnímu, přemýšleli jsme nad tím, jestli vůbec máme nějaká stanoviště hledat a jestli šifra nejde přečíst jen z mapy.)

Diagram č. 12 psal Ú+1, ale ve slově "nemůže" je kroužkované U.

11. Krokodýl a Skokan

Osudové bylo číslo 11: 11. Tmou, šifra č. 11, 121 (11x11) obrázků. Krokodýlů a Skokanů dohromady 77 (7x11).
Dvojice podle počtu písmen: Důl a Lev (3), Pohoří a Skokan (6), Pravítko a Krokodýl (8 )
Významové dvojice: Lev a Krokodýl (dravá zvířata), Skokan skáče do Dálky (měřítko), Důl je v Hoře.

15. Semafor

Obrázek na stavbě zobrazoval slepce, dlaněmi (hmatem) se čte slepecké písmo. Dlaně (2) krát počet kruhů (3) (nad sebou, protože postavičky na obrázku taky seděly na sobě) = šest případných teček pro Brailovo písmo.

Dvojice semaforového znaku netvořila vždy pravá a levá ruka (občas byly v jednom dvě levé).

Izmi
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 34

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:40    Předmět:

tak ten diagram č. 12 sis jenom blbě opsal.. bylo kroužkovaný..
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 22:14    Předmět:

Několikrát nás něco na zcestí přivedlo, ale byly to prkotiny a můžem si za ně sami.

U č.12 (azimuty) mi přišlo trochu nešťastné, že tam vedly ty značky dvě dost blízko sebe. Stačila malá nepřesnost (třeba jen o 2 stupně víc na sever, což se v mokru na zemi a s buzolou stane snadno) a cíl vyšel mezi ně, s tím, že na té zadní (žlutá a modrá) bylo tím směrem rozcestí a pramen. Pak se nápis "nevýznamné místo" jednoznačně dal vyložit tak, že to rozcestí to není, takže šifra je na červené.

Ano, vím, máme být přesnější. Smile Nestěžuju si - už jen kvůli tomu, že bychom ji stejně nestihli vyzvednout a že jsme se díky té nepřesnosti prošli po krásné červené značce po Babím lomu, který za to určitě stál!
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 47

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 22:24    Předmět:

Na scestí nás svedela 14ka. Podle tvaru šifry bychom čekali "luštění zleva doprava". Tj. první (horizontální krok) a druhý (vertikální) krok učiníme s obrázkem a pak jej teprve aplikujeme (patrně stegano) na text vpravo. Je to pochopitelně drobnost (a zcela jistě diskutabilní), ale u stávající šifry by podle nás věty měly být vlevo od obrázku.
Návrat nahoru
Přizdisráči



Příspěvky: 21

Zaslal: po. listopad 09, 2009 00:56    Předmět:

FIMAN± napsal:
5. Orienťák

Na místě stanoviště č. 8 se žádná pumpa nevyskytovala. (Protože jsme k němu přišli jako prvnímu, přemýšleli jsme nad tím, jestli vůbec máme nějaká stanoviště hledat a jestli šifra nejde přečíst jen z mapy.)


Nevim o kolik jste tam byli driv nez ja, nicmene na tom sloupu v miste, kde bych hledal pumpu byl napis 'Pumpa uz tu neni, hledejte na sloupu' (nebo neco v tom smyslu, jsem skleroticky a bylo mi lino zrovna tento napis fotit)
Návrat nahoru
Zpičikundy



Příspěvky: 10

Zaslal: po. listopad 09, 2009 02:25    Předmět:

No my jsme se setkali asi jen se dvěmi zásadnějšími chybami, a to s tajenkou "Dolní rybník" a s vlastní blbostí. To s tím rybníkem byla imho spíš smůla než zásadní pochybení ze strany Orgů, nicméně vzhledem k počtu týmů, které to svedlo na zcestí, to stojí za alespoň krátkou úvahu. Smile
Návrat nahoru
Set
Organizátor


Příspěvky: 65

Zaslal: po. listopad 09, 2009 07:37    Předmět:

FIMAN± napsal:

15. Semafor

Dvojice semaforového znaku netvořila vždy pravá a levá ruka (občas byly v jednom dvě levé).



Zkus si vyslat nějaké písmeno, kde máš jednu ruku přes tělo (třeba H) a podívej se, jak máš otočené dlaně.
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: po. listopad 09, 2009 23:16    Předmět:

Je vidět, že letos orgové důkladně zapracovali na testování, chyby nejsou prakticky žádné. I o té pumpě orgové věděli. Bylo to pro mě velmi pozitivní překvapení, takže gratulace k dobrému odladění!
Návrat nahoru
Čumáci



Příspěvky: 5

Zaslal: út. listopad 10, 2009 08:25    Předmět: cesta do pekel na Rodokmenu

V rodokmenu jsme bohužel našli jednu náhodu, o které jsme byli přesvědčeni, že náhodou není. Pokud se totiž do kolečka já vepsalo A a poté se po šipkách vždy psalo písmeno posunuté o číslo v kolečku, vyšly v celém hadu přesně 2 abecedy, poslední písmeno bylo Z a navíc ta písmena byla pěkná. Že je to rodokmen nás samozřejmě napadlo také, ale měli jsme zato, že z vypsaných písmen nějakým dalším krokem vycházejícím z dědičnosti doplníme do prázdných koleček písmenka další, což bude tajenka....napadlo nás mnoho nádherných způsobů, operovali jsme s ženou a mužem, prostě použili vše, co v šifře bylo, a to nás stále a pořád utvrzovalo v tom, že postupujeme správně, ale chybí nám pouze poslední krok. Z těchto pekel jsme se už nedokázali vrátit. I po 6 letech šifrování člověk může zažít velmi zásadní zkušenost, tedy že podezřelé náhody mohou být OPRAVDU jen náhody... Škoda že se podobná haluz nepodařila testerům, protože stačilo z babičky brát místo druhého písmena sedmé a byli bychom zachráněni Crying or Very sad
H.
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 80

Zaslal: út. listopad 10, 2009 13:07    Předmět:

Set napsal:

Zkus si vyslat nějaké písmeno, kde máš jednu ruku přes tělo (třeba H) a podívej se, jak máš otočené dlaně.


Osobně jsem si to po hře vyzkoušel. Mohl jsem si otočit ruce jak dlaní, tak hřbetem k pozorovateli a obojí mi přišlo přirozené.

Robert-Antonio
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina