Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 15. - 2013 -> Šifra 51
Autor Zpráva
Krasohled



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. září 22, 2013 22:22    Předmět: Šifra 51

Jak souvisí PROUD a JAZYK? Napadá mě xy jiných indicii Smile
Návrat nahoru
Dvě vdovy



Příspěvky: 3

Zaslal: po. září 23, 2013 07:01    Předmět:

Zkaženější část týmu navrhovala, že to není "proud", nýbrž "pro úd"... Smile
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: po. září 23, 2013 07:34    Předmět: Re: Šifra 51

Krasohled napsal:
Jak souvisí PROUD a JAZYK? Napadá mě xy jiných indicii Smile
Otazka je, zda ty indicie jsou na 5. Každopádně věřím, ze bez teto indicie bychom to za ty více než 2 hodiny dali.
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: po. září 23, 2013 08:08    Předmět: Jazyk – haluzyk

Po dvoch bezvýsledných hodinách sedenia nad šifrou, keď sme mali vyriešené sudoku a nedokázali to rozumne skombinovať s človeče sme jazyk z haluze tipli. Navádzalo na to to, že v bielych poliach (medzery na hracom pláne) sa po riadkoch dalo čítať CHUTĚ a Jano si bol „proste istý“, že nejaké receptor/senzor/orgán z tej hracej dráhy proste dostane aj keď na to nemal písmenká. No čo, po dvoch chybách (na iných šifrách) sme mali ešte 11 pokusov, tak prečo to neskúsiť.
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 80

Zaslal: po. září 23, 2013 08:23    Předmět: Re: Jazyk – haluzyk

Nočný motýľ napsal:
Navádzalo na to to, že v bielych poliach (medzery na hracom pláne) sa po riadkoch dalo čítať CHUTĚ...

Aha, tak proto! A my jsme strávili hodně času, jak CHUTĚ použít jako nápovědu pro první nebo druhý krok Mad

Robert-Antonio
Návrat nahoru
Seš-lost



Příspěvky: 29

Zaslal: po. září 23, 2013 09:09    Předmět:

citace:
Peřej je obecné pojmenování pro místo v řece, kde proudící voda překonává přírodní kamenné překážky, zejména balvany a prahy. ... Ve vlastní peřeji voda přepadá přes kameny mezi nimiž se vytváří tzv. jazyk, kterým je peřej sjízdná.


My jsme bohužel vyhodnotili tajenku jako PROUD a nějaký balast, navíc když v přepsané abecedě (písmen bylo 26) vyšlo z prvních pěti písmen myslím HELSO.
Návrat nahoru
Úsměv krále Miroslava



Příspěvky: 24

Zaslal: po. září 23, 2013 09:51    Předmět:

Vylustili jsme PROUD REČ, ale BOTA se nam z clovece nevyloupla, maximalne jeste B. Co delame spatne?
Hrajem tak, ze kdyz je nekdo vyhozen, hazi opet 3x, hrajeme pouze jednou figurkou od kazde barvy (tj. na sestku nenasazujeme dalsi).

Taky jsme brali CHUTE jako hint ke zpusobu reseni (ikdyz nevime jaky Smile ) a ne jako indicii k finalnimu heslu.

Napad s clovece je genialni. Dobre jsme se bavili s vrsky od fixek, zvlast kdyz se nam zacly kacet. Smile

Mikul
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 34

Zaslal: po. září 23, 2013 09:58    Předmět:

Úsměv krále Miroslava napsal:
Vylustili jsme PROUD REČ, ale BOTA se nam z clovece nevyloupla, maximalne jeste B. Co delame spatne?
Hrajem tak, ze kdyz je nekdo vyhozen, hazi opet 3x, hrajeme pouze jednou figurkou od kazde barvy (tj. na sestku nenasazujeme dalsi).

Taky jsme brali CHUTE jako hint ke zpusobu reseni (ikdyz nevime jaky Smile ) a ne jako indicii k finalnimu heslu.

Napad s clovece je genialni. Dobre jsme se bavili s vrsky od fixek, zvlast kdyz se nam zacly kacet. Smile

Mikul


- když může nasadit druhou, nasadí druhou
- když si může vybrat, kterou figurkou za dvou bude hrát, tak tou blíž k cíli
- když si může vybrat, kterou figurkou ze dvou bude hrát, a může nějakou vyhodit soupeřovu, vyhodí ji..

Aspoň myslím.. Smile
Návrat nahoru
kafe



Příspěvky: 17

Zaslal: po. září 23, 2013 12:30    Předmět:

Dopijem a pudem... napsal:

- když může nasadit druhou, nasadí druhou
- když si může vybrat, kterou figurkou za dvou bude hrát, tak tou blíž k cíli
- když si může vybrat, kterou figurkou ze dvou bude hrát, a může nějakou vyhodit soupeřovu, vyhodí ji..

Aspoň myslím.. Smile


A proto nemám rád šifry, kde se přehrává nějaká hra, kterou hraje každý jinak...

(Yeti)
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 34

Zaslal: po. září 23, 2013 12:33    Předmět:

kafe napsal:

A proto nemám rád šifry, kde se přehrává nějaká hra, kterou hraje každý jinak...

(Yeti)


Rozumím a souhlasím, ale v této šifře to zas taková komplikace nebyla...
Základní pravidla zůstala stejná (když nemám nasazeno hážu třikrát), až ke konci bylo možno variovat podle toho, jaká pravidla se použijí, ale to už z tajenky vylezlo "Proud řeči b".. a domyslet ty dvě tři varianty není problém..

petržel
Návrat nahoru
Krasohled



Příspěvky: 13

Zaslal: po. září 23, 2013 13:27    Předmět:

Dopijem a pudem... napsal:
kafe napsal:

A proto nemám rád šifry, kde se přehrává nějaká hra, kterou hraje každý jinak...

(Yeti)


Rozumím a souhlasím, ale v této šifře to zas taková komplikace nebyla...
Základní pravidla zůstala stejná (když nemám nasazeno hážu třikrát), až ke konci bylo možno variovat podle toho, jaká pravidla se použijí, ale to už z tajenky vylezlo "Proud řeči b".. a domyslet ty dvě tři varianty není problém..

petržel


Jasně, ale furt nevím ten proud?
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 34

Zaslal: po. září 23, 2013 13:33    Předmět:

Krasohled napsal:


Jasně, ale furt nevím ten proud?


Tam nám stačilo vyjádření naší vodákyně, která řčekla, že když se proud vody valí přes kameny, tak vytváří jazyk..
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 47

Zaslal: po. září 23, 2013 13:40    Předmět:

Jazyk - jazyk se vytváří v proudu, v peřejích. Je to místo, kterým většinou jede loď, pokud nechce vzít o šutr:) Dalo by se říct, že jazyk je sjízdná proudnice, sjízdný proud. Není jazyk bez proudu...
Návrat nahoru
JÁDRO



Příspěvky: 36

Zaslal: po. září 23, 2013 14:15    Předmět:

Jazykem lze zjistit, zda proud prochází elektrickým obvodem.
Dejw
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: po. září 23, 2013 16:53    Předmět: Tomáš

Nebudou prosím někde zveřejněny i neplatné odpovědi na jednotlivé úlohy? Třeba u této úlohy by bylo zajímavé sledovat, kam se kdo dostal.

My jsme například po doplnění Sudoku a sehrání Člověče četli hezký PROUD a ten jsme po nějaké době váhání zadali. Pak jsme zadali i BOTA. Další více než hodinu jsme se snažili vylousknout něco ze zkomoleniny REČ (tady musely mít výhodu slovenské týmy, které si ani nemusely všimnout nějaké chybky) nebo se snažili napasovat napovědu CHUTĚ (podobně jako jsme za průběžnou nápovědu správně vyhodnotili domečkové ŘÁDKOVĚ) - dokonce jsme měli nakreslený JAZYK s nákresem sídel čtyř (či možná pěti) chutí.

Jinak - skvělá šifra. Nápadově si nezadá šachovými volejbalisty před třemi lety. Tehdy jsme dojeli na pravidlo "na tři". Teď na ne úplně jasné indicie. A z diskusí je patrno, že řešení JAZYK šlo zadat i bez znalosti řešení.
Návrat nahoru
Přizdisráči



Příspěvky: 30

Zaslal: po. září 23, 2013 17:00    Předmět:

http://www.tmou.cz/2013/kvalifikace/odpovedi
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: po. září 23, 2013 19:25    Předmět:

Přizdisráči napsal:
http://www.tmou.cz/2013/kvalifikace/odpovedi


Lol, kdyz je vice stejnych spatnych odpovedi nez odpovedi spravnych ... Smile, ale vodacke vysvetleni beru, a k vylusteni basnicky jsme meli uz jen velmi nepatrny kousek, ale po 50 minutach lusteni si Tomas vsimnul, ze sipky budou jednodussi ...
Návrat nahoru
Divize nulou



Příspěvky: 40

Zaslal: po. září 23, 2013 21:00    Předmět:

Mě by pořád zajímala ta 14 místo 15 v logu...
Například když se šlo řádkově a označilo se každé 14. políčko a z toho se udělala mřížka a ta se otočila, tak ve všech pěti okýnkách mřížky byla trojka, a pokud dobře počítám, tak na hladině spolehlivosti 5% můžeme zamítnout hypotézu, že je to jenom náhoda...
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: po. září 23, 2013 21:04    Předmět: 14 miesto 15

To, že na šifre je TMOU14 sme si nevšimli. Zistili sme to až keď som prechádzal jednotlivé stránky kvalifikácie a v záložke „komunikácia s organizátormi“ som našiel správu, že je to len „tlačová“ chyba a nemá s riešením šifry žiadnu spojitosť.
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 24

Zaslal: út. září 24, 2013 22:36    Předmět: Stížnost (malá) - a shrnutí za nás

Mám silný pocit, že by to tu mělo zaznít naplno - a zatím se to nestalo:

Podle mě tady několik nedomyšleností a trocha lajdáctví zbytečně pokaňhalo skvěle napadnutou šifru, která navíc měla být vyvrcholením podařené kvalifikace.

1. Je docela přehmat, dát do závěrečné šifry princip hry, kterou v ČR hraje každá druhá domácnost jinak (co znamená když hodím dvakrát za sebou šestku a mám víc figurek k nasazení/hází se třikrát jen na začátku, nebo i později, když nemám žádnou figurku nasazenou...). Samozřejmě, jde projít každou možnou variantu pravidel, a tenhle problém ovlivnil znění tajenky jen v její závěrečné části - jenže času je v závěru kvalifikace proklatě málo, a tady už navíc nejde vůbec o princip šifry, jen o čistou - otravnou - technikálii.

2. Jak je možné v šifře, která pracuje otevřeně od začátku s diakritikou, dát v mezitajence slovo "REČ" a mínit tím řeč?? Pokud je přítomná diakritika, hráče to svádí prohlásit "To nemůže být náhoda - vždyť se tu pracuje s háčky a čárkami, tak to prostě nemůže být 'řeč' !" Pochopil jsem, že kvůli principu šifry to takhle vyjít muselo - ale přece i toto má snadné řešení! Stačilo prostě diakritiku v šifře vůbec nepoužít, a tím usnadnit tyhle zbytečné nejednoznačnosti a zmatení hráčů. To bylo tak těžké na tohle přijít??

3. Asociace PROUD-JAZYK není všeobecná znalost - ať už mluvíme o řece, nebo baterce. Nebo možná přesněji řečeno, tohle člověka nenapadne, sorry, ale podle mě opravdu ne.

4. Poslední bod pak vzniká kombinací bodů 1. až 3. - docela nešťastnou, nutno říct. Pokud mezitajenka má na začátku jedno slovo, které má spojitost s konečnou tajenkou nejednoznačnou (PROUD), dále slovo, které je nejednoznačné samo o sobě (REČ), a následující část mezitajenky vychází blbě kvůli nejednoznačným pravidlům Člověče nezlob se - tak se na konečnou tajenku (heslo) přichází fakt hodně, hodně blbě.

Aby bylo jasno - nechci kverulovat za každou cenu, a jsem si plně vědomý toho, že kvalifikace byla jinak velmi vydařená a celkově nápaditá (včetně nápadu s Člověče): ale to přece nic nemění na tom, že závěrečná šifra, která to celé má symbolicky korunovat, by neměla trpět nekolikerými zbytečnými nedodělky či přehlédnutými mouchami. Mě osobně to mrzí o to víc, že jsme skrz to ani tentokrát nedoluštili kvalifikaci celou, byť jsme k tomu měli letos poprvé opravdu velmi blízko - nedat to v momentě, kdy znám princip šifry, de facto na všechno potřebné přijdu (včetně toho, že mám indicie, které vedou ke konečnému heslu) a stejně to nevyluštím, to teda nepotěší. Tak snad příště trochu líp.

Tom (Crucifixion?)
Návrat nahoru
Krasohled



Příspěvky: 13

Zaslal: st. září 25, 2013 00:28    Předmět: Re: Stížnost (malá) - a shrnutí za nás

Crucifixion? napsal:
Mám silný pocit, že by to tu mělo zaznít naplno - a zatím se to nestalo:

Podle mě tady několik nedomyšleností a trocha lajdáctví zbytečně pokaňhalo skvěle napadnutou šifru, která navíc měla být vyvrcholením podařené kvalifikace.

1. Je docela přehmat, dát do závěrečné šifry princip hry, kterou v ČR hraje každá druhá domácnost jinak (co znamená když hodím dvakrát za sebou šestku a mám víc figurek k nasazení/hází se třikrát jen na začátku, nebo i později, když nemám žádnou figurku nasazenou...). Samozřejmě, jde projít každou možnou variantu pravidel, a tenhle problém ovlivnil znění tajenky jen v její závěrečné části - jenže času je v závěru kvalifikace proklatě málo, a tady už navíc nejde vůbec o princip šifry, jen o čistou - otravnou - technikálii.

2. Jak je možné v šifře, která pracuje otevřeně od začátku s diakritikou, dát v mezitajence slovo "REČ" a mínit tím řeč?? Pokud je přítomná diakritika, hráče to svádí prohlásit "To nemůže být náhoda - vždyť se tu pracuje s háčky a čárkami, tak to prostě nemůže být 'řeč' !" Pochopil jsem, že kvůli principu šifry to takhle vyjít muselo - ale přece i toto má snadné řešení! Stačilo prostě diakritiku v šifře vůbec nepoužít, a tím usnadnit tyhle zbytečné nejednoznačnosti a zmatení hráčů. To bylo tak těžké na tohle přijít??

3. Asociace PROUD-JAZYK není všeobecná znalost - ať už mluvíme o řece, nebo baterce. Nebo možná přesněji řečeno, tohle člověka nenapadne, sorry, ale podle mě opravdu ne.

4. Poslední bod pak vzniká kombinací bodů 1. až 3. - docela nešťastnou, nutno říct. Pokud mezitajenka má na začátku jedno slovo, které má spojitost s konečnou tajenkou nejednoznačnou (PROUD), dále slovo, které je nejednoznačné samo o sobě (REČ), a následující část mezitajenky vychází blbě kvůli nejednoznačným pravidlům Člověče nezlob se - tak se na konečnou tajenku (heslo) přichází fakt hodně, hodně blbě.

Aby bylo jasno - nechci kverulovat za každou cenu, a jsem si plně vědomý toho, že kvalifikace byla jinak velmi vydařená a celkově nápaditá (včetně nápadu s Člověče): ale to přece nic nemění na tom, že závěrečná šifra, která to celé má symbolicky korunovat, by neměla trpět nekolikerými zbytečnými nedodělky či přehlédnutými mouchami. Mě osobně to mrzí o to víc, že jsme skrz to ani tentokrát nedoluštili kvalifikaci celou, byť jsme k tomu měli letos poprvé opravdu velmi blízko - nedat to v momentě, kdy znám princip šifry, de facto na všechno potřebné přijdu (včetně toho, že mám indicie, které vedou ke konečnému heslu) a stejně to nevyluštím, to teda nepotěší. Tak snad příště trochu líp.

Tom (Crucifixion?)


Jedna drobnost: řeč je v tajence dobře. R se nejspíš nepočítá - bylo už použito a použije se Ř z domečku po vyhození.

Poslední indicií jsou chutě. Proud je ale podle mě blbost, tady se autor moc nevyšvihl Smile Jinak super.
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 24

Zaslal: st. září 25, 2013 07:09    Předmět: Re: Stížnost (malá) - a shrnutí za nás

Krasohled napsal:
Crucifixion? napsal:
Mám silný pocit, že by to tu mělo zaznít naplno - a zatím se to nestalo:

Podle mě tady několik nedomyšleností a trocha lajdáctví zbytečně pokaňhalo skvěle napadnutou šifru, která navíc měla být vyvrcholením podařené kvalifikace.

1. Je docela přehmat, dát do závěrečné šifry princip hry, kterou v ČR hraje každá druhá domácnost jinak (co znamená když hodím dvakrát za sebou šestku a mám víc figurek k nasazení/hází se třikrát jen na začátku, nebo i později, když nemám žádnou figurku nasazenou...). Samozřejmě, jde projít každou možnou variantu pravidel, a tenhle problém ovlivnil znění tajenky jen v její závěrečné části - jenže času je v závěru kvalifikace proklatě málo, a tady už navíc nejde vůbec o princip šifry, jen o čistou - otravnou - technikálii.

2. Jak je možné v šifře, která pracuje otevřeně od začátku s diakritikou, dát v mezitajence slovo "REČ" a mínit tím řeč?? Pokud je přítomná diakritika, hráče to svádí prohlásit "To nemůže být náhoda - vždyť se tu pracuje s háčky a čárkami, tak to prostě nemůže být 'řeč' !" Pochopil jsem, že kvůli principu šifry to takhle vyjít muselo - ale přece i toto má snadné řešení! Stačilo prostě diakritiku v šifře vůbec nepoužít, a tím usnadnit tyhle zbytečné nejednoznačnosti a zmatení hráčů. To bylo tak těžké na tohle přijít??

3. Asociace PROUD-JAZYK není všeobecná znalost - ať už mluvíme o řece, nebo baterce. Nebo možná přesněji řečeno, tohle člověka nenapadne, sorry, ale podle mě opravdu ne.

4. Poslední bod pak vzniká kombinací bodů 1. až 3. - docela nešťastnou, nutno říct. Pokud mezitajenka má na začátku jedno slovo, které má spojitost s konečnou tajenkou nejednoznačnou (PROUD), dále slovo, které je nejednoznačné samo o sobě (REČ), a následující část mezitajenky vychází blbě kvůli nejednoznačným pravidlům Člověče nezlob se - tak se na konečnou tajenku (heslo) přichází fakt hodně, hodně blbě.

Aby bylo jasno - nechci kverulovat za každou cenu, a jsem si plně vědomý toho, že kvalifikace byla jinak velmi vydařená a celkově nápaditá (včetně nápadu s Člověče): ale to přece nic nemění na tom, že závěrečná šifra, která to celé má symbolicky korunovat, by neměla trpět nekolikerými zbytečnými nedodělky či přehlédnutými mouchami. Mě osobně to mrzí o to víc, že jsme skrz to ani tentokrát nedoluštili kvalifikaci celou, byť jsme k tomu měli letos poprvé opravdu velmi blízko - nedat to v momentě, kdy znám princip šifry, de facto na všechno potřebné přijdu (včetně toho, že mám indicie, které vedou ke konečnému heslu) a stejně to nevyluštím, to teda nepotěší. Tak snad příště trochu líp.

Tom (Crucifixion?)


Jedna drobnost: řeč je v tajence dobře. R se nejspíš nepočítá - bylo už použito a použije se Ř z domečku po vyhození.

Poslední indicií jsou chutě. Proud je ale podle mě blbost, tady se autor moc nevyšvihl Smile Jinak super.


Pokud se mělo brát písmenko ze startovních pozic, tak kde je psáno, že se musí nasazovat figurka z levého horního rožku, abych v případě vyřazení "šlápl" na zmíněné Ř? Pokud to tak opravdu bylo, tak je to další nejednoznačnost. Fakt škoda, nápad výbornej.

Pavel.
Návrat nahoru
3 s kouskem fosforu (dříve vápníku)



Příspěvky: 12

Zaslal: st. září 25, 2013 09:18    Předmět:

Ad "nenavádějící PROUD" - přijde mi to naopak od tvůrce šifry možná jako záměr, aby hned první indicie neukazovala na JAZYK okatě, ale aby návodnost rostla teprve až s přibývajícími indiciemi (a la Pevnost Boyard).
Návrat nahoru
Matěj Klusáček
Organizátor


Příspěvky: 84

Zaslal: st. září 25, 2013 09:55    Předmět:

To, že šifra není 100% čistá, víme. Proto taky není ve hře, ale v posledním kole kvalifikace, kde už nejde o kvalifikování, ale jen zaluštění si.

To, že Člověče hraje každý jinak je pravda, nicméně tady byla díky barvám docela dobře eliminována pravidla s pouze jedním hodem při nenasazené figurce. To jestli házet třikrát i v průběhu hry, pokud nemám nasazeno, nám dává pouze dvě možnosti. Vyhazování, když můžu, je podle mě věc dost logická...

Diakritika v šifře původně nebyla a byla přidána pouze kvůli nápovědě "řádkově", bez které, resp. při jejím znění "radkove", se to luštilo blbě. Reč vznikla proto, že R je použito ve slově PROUD a přišlo nám to jako menší zlo než nějací RadkovéSmile Indicii proud jsme chtěli na začátek jako nejméně průkaznou, nicméně jsme ji považovali za silnější, než nakonec byla (jsme holt sváteční vodáci i elektrikáři).

Čili mouchy v šifře nejsou způsobeny lajdáctvím, ale VELMI omezujícími možnostmi šifry, která je relativně hezká, ale ve hře by byla rozporuplná a nedovolili bychom si ji zařadit. 5 level kvalifikace byl holt stejně jako loni o trochu zhulenější, protože týmy tady už měly kvalifikaci jistou. To přece není na škodu:-) O to víc "čistých" šifer pro vás chystáme do hry, no ne?
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina