Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 8. - 2006 -> Kvalifikace - řešení
Autor Zpráva
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: ne. říjen 15, 2006 22:40    Předmět: Kvalifikace - řešení

Grafickou sifru s draty MATERIDOUSKA nejsem s to pochopit. Jak se to jako resilo?

Izmi
Návrat nahoru
Virágméz



Příspěvky: 3

Zaslal: ne. říjen 15, 2006 22:44    Předmět:

Taky bych si žádala vysvětlení, a to přestože jsem to vyluštila - prostě jsem to tam nakonec nějak uviděla. Ale stále nechápu, jak to autoři mysleli s tou gravitací...

ifča
Návrat nahoru
Zlí unolidé



Příspěvky: 16

Zaslal: ne. říjen 15, 2006 22:53    Předmět:

v casti Zadani je ten obrazek v html nasilne zmensenej, takze tam nejsou videt ty carky = je nutne si obrazek otevrit zvlast: http://www.tmou.cz/2006/obr/ostra_sifra22.gif
pak uz je to jasne, proste vsechny carky, kterej nejsou upevneny na obou koncich nechat spadnout (otocit dle osy, kde maji tecku;])
(coz ale treba u 3. pismene - T - neplati = tam ta carka, co vede nahoru, prijde jen pootocit doprava; stejne sme to resili proste vsema kombinacema - bylo to videt hned - netreba zadne gravitace Smile)
Návrat nahoru
Sven Dražan
Admin


Příspěvky: 29

Zaslal: ne. říjen 15, 2006 23:04    Předmět: Mateřidouška

Pokud si představíte černé tečky jako klouby tak můžou tyčky (pokud nejsou ukotveny na obou stranách) spadnou dolů (z hora doleva či doprava, z prava a zleva rovnou dolů), pravidlem je, že tyčka už nemůže dál padat, pokud už nemá kam (tzn. pokud už na tom místě pod ní nějaká tyčka je).

Tak to bylo myšleno, pravda je, že se to v tom dá s jistou dávkou fantazie uvidět i bez přísného aplikování výše zmíněných pravidel.
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: ne. říjen 15, 2006 23:09    Předmět:

No, mam pocit ze zadna gravitace neplati ani v pripade prvniho M (ale mozna se jen blbe koukam, nebo nevim, co je gravitace). Asi teda chtelo motat tema dratkama uplne nahodne.

Tak to mi neprijde jako pekna sifra, neni v tom system. Nebo je nekdo jineho nazoru?

Izmi
Návrat nahoru
Sven Dražan
Admin


Příspěvky: 29

Zaslal: ne. říjen 15, 2006 23:32    Předmět:

Aplikování pravidel z předchozího mého příspěvku dostanete jednoznačné řešení všech písmen krom prvního, tam není pouze jasné, na kterou stranu spadnou horní krajní tyčinky, máte tudíž 4 možnost, to, která je správná asi vidí každý sám, smyslupné písmeno tvoří jen jedna. Viz obrázek.

[/img]
Návrat nahoru
Kočky



Příspěvky: 1

Zaslal: ne. říjen 15, 2006 23:32    Předmět:

A nechcete do reseni pridat i obrazek, jak mel vysledek po zapusobeni gravitace vypadat?

Lucka
Návrat nahoru
Sven Dražan
Admin


Příspěvky: 29

Zaslal: ne. říjen 15, 2006 23:47    Předmět:

Celé řešení je zde, krom 1. písmene, které má sice více možných řešení ale jen jedno smysluplné, je asi nejhůře rozenatelné K, jako celek je ale šifra dle našho názoru systematická a heslo rozpoznatelné.

Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. říjen 16, 2006 01:36    Předmět:

Sven Dražan napsal:
Aplikování pravidel z předchozího mého příspěvku dostanete jednoznačné řešení všech písmen krom prvního, tam není pouze jasné, na kterou stranu spadnou horní krajní tyčinky, máte tudíž 4 možnost, to, která je správná asi vidí každý sám, smyslupné písmeno tvoří jen jedna. Viz obrázek.



No, tak jestli na to spravne koukam, to oficialni vysvetleni dost kulha. Je asi (vymyslim si, aby to davalo smysl) potreba definovat nasledujici:

- carky se deli na oboustrane ukotvene (dale pevne) a jednostrane ukotvene, dale volne
- na kazdy kloub lze aplikovat jednu rotaci o nasobek 90st., teto rotace se ucastni vsechny volne carky a vybrane pevne carky
- vysledkem kazde rotace musi byt alespon jedna pevna nebo dolu visici carka

Rolling Eyes uf.. Rolling Eyes

Zejmena tedy, volne receno:
- s tim cim se toci se toci "dohromady", zachovava se vzajemna pozice (uhel) carek, ale ne vsech, pevne vetsinou stoji (ne vzdy, viz psimenko T)
- na gravitaci zapomente, ta pouze supluje chybejici nejspodnenjsi tecky

Je mi lito, nic mene kostrbateho co by fakt platilo tam nevidim. Sad

Takze, jak je snad jiz zrejme, pekna sifra to rozhodne nebyla.
Ba prave naopak, je to pekny priklad trivialne odhalitelne jasne blbe sifry, viz Diskuze o sifrach na
http://anna.fi.muni.cz/~xpelanek/phpBB2/viewtopic.php?t=2&postdays=0&postorder=asc&start=15

V pripade teto relativne easy sifry se to muze zdat nepodstatne, ale je to presne jeden z principu ktery tezsi sifru totalne zkazi - ono tam jakoby je takovy naky pravidlo, ale tady jako neplati, tady je to zase trochu jinak, no ale v podstate se to na to da napasovat... Tak je to teda reseni nebo budem hledat dal? Co kdyz je to jenom naka blba morseovka a vsechno ostatni se zanedba?
Prahory, Krtci, Alberte - takovyhle sifry byste nemeli pustit ani do kvalifikace.

Abych zase nebyl za kverulanta, podotykam, byt to sem nepatri, ze kvalifikace jako celek se mi libila, mela velmi dobre odhadnutou obtiznost (148 tymu dosahlo predpokladaneho cile) a idealni dobu trvani. Smile Tuto ulohu jsme nastesti nemuseli dlouho resit, tak nam to nezkazila, potencial na to mela. Smile

Manec


Naposledy upravil FIMAN++ dne po. říjen 16, 2006 02:14, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. říjen 16, 2006 01:52    Předmět:

FIMAN++ napsal:

- carky se deli na oboustrane ukotvene (dale pevne) a jednostrane ukotvene, dale volne
- na kazdy kloub lze aplikovat jednu rotaci o nasobek 90%, teto rotace se ucastni vsechny volne carky a vybrane pevne carky
- vysledkem kazde rotace musi byt alespon jedna pevna nebo dolu visici carka


No, lze alternativne i trochu jednoduseji:
- pevne carky stoji
- vsechny volne vodorovne carky se nechaji popadat dolu, neni li tam jiz jina carka
- zbyvajici svisle nahoru volne carky se nechaji spadnout do nektere z dosud neobsazenych poloh

Coz rekneme trochu tupi ostrost me kritiky v predchozim prispevku Smile , ale v principu zustava platna.

T to furt kazi, chybi mu ty bocni tecky, pak by slo rict ze:
- zbyvajici volne carky se nechaji spadnout do nektere z dosud neobsazenych pevnych poloh,
coz uz je lepsi

Manec
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: po. říjen 16, 2006 03:49    Předmět:

Ne ne,
- pevné čárky stojí
- všechny volné čárky se nechají padnout dolů, není-li tam čárka
- je-li tam čárka, padnou vodorovně

Není to až tak překombinované a náhodné, jak to na první pohled vypadá.
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. říjen 16, 2006 08:47    Předmět:

Borci v uvozovkách napsal:
Ne ne,
- pevné čárky stojí
- všechny volné čárky se nechají padnout dolů, není-li tam čárka
- je-li tam čárka, padnou vodorovně

Není to až tak překombinované a náhodné, jak to na první pohled vypadá.


Ne, to neni presne.
Tim "všechny volné čárky se nechají padnout dolů, není-li tam čárka"
zrejme myslis ze kterakoli volna carka se necha (prednostne) padnout dolů, není-li tam čárka, protoze vic jak 1 carka nikdy dolu nejde (nikdy nejdou 2 carky na sebe), takze všechny ... je spatne

Kdyz ale nedefinujes tak jako ja ktera carka ma spadnout dolu, muzes tam nechat padnout i svislou nahoru, a potom se ti muze stat ze budes muset zbylou vodorovnou otocit o 180st, takze nebude mozno hovorit o spadnuti...

Zkratka myslis to v podstate dobre, ale kdyz to zpresnis, vyjde ti presne ma druha definice.

Manec
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 33

Zaslal: po. říjen 16, 2006 09:09    Předmět:

Abychom se domluvili, nejprve pár východisek:

1) Manecova definice blbé šifry je z organizačního hlediska dost děravá. Každopádně je to definice, kterou si vymyslel Manec a nevidím žádný závazný důvod, proč by se teď všichni organizátoři měli zbláznit a držet se této (prakticky špatně aplikovatelné) definice jako zákona. Pro mě je třeba blbá šifra taková, která je špatně dramaturgicky zařazená a kazí hru jako celek. Toto je zákon pro mě: pokud jsem pořadatel, snažím se takovým šifrám vyhnout, dokážu-li je odhalit:))

2) Mateřídouška při bližším prozkoumání navíc nesplňuje znaky Manecovy blbé šifry. Nesplňuje samozřejmě ani znaky výrazně elegantní šifry, to ovšem nikdo netvrdí.

3) MATEŘÍDOUŠKA se statisticky chovala hůře, než jsem čekal. V rámci testů vypadala jako nejlehčí šifra 2. levelu a řešením nejprůměrnější. Statisticky dopadla jinak. Dramaturgicky hru ovšem zkazit nemohla. Z mého autorského hlediska je princip řešení v pořádku (žádný bug, či řešitelský problém v ní nevidím). Jistě, není to svým nápadem šifra, kterou bych považoval za nějak nadprůměrnou. Považuji ji za uspokojivou.

4) Princip šifry je vizuální. První pravidlo: uvidím to tam a není dál co řešit. Pokládám princip "něco UVIDÍM a zbytek na to napasuji" za naprosto rovnocený jiným matematicky exaktním principům. (Za rovnocený ve smyslu: jedna šifra z 9 takový princip klidně může mít, zvlášť pokud je lehká, jednostupňová). Nicméně při dopilování šifry (původně se čárečky hýbaly zcela všemi směry) jsem tento princip posílil pravidlem: čárečky se hýbají v kloubech pouze tak, jako by s nimi hýbala gravitace. Písmenko je na začátku v nerovnovážném stavu, na konci je ve stavu rovnovážném. Tento princip není nikde porušen! Co je fixováno kloubem z obou stran, se pochopitelně nikam hýbat nemůže.

4) Nápad na šifru vznikl, když jsem montoval doma nějakou prefabrikovanou skříň, ke které zapomněl výrobce dát návod. Taky se s ledasčím dalo hýbat více směry, ale ve chvíli, kdy jsem zjistil, jakého tvaru asi tak chci dosáhnout, byl úspěch už jen otázkou času. Přesně takto jsem chtěl, aby se šifra chovala. A chovala se tak...
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: po. říjen 16, 2006 09:56    Předmět:

2 Albert Stallone:
Šifra byla pěkná, už proto, že jsme ji vyřešili Wink, i když metodou "otoč cokoliv kamkoliv, až z toho bude písmeno". Pak první znak na druhém řádku mohl být "O" i "A"... Ale byla pěkná taky proto, že čím víc na to koukám, tím logičtější se mi to celé zdá. Jen ten čtvereček v tom "K" nějak nemůžu skousnout Smile.

2 FIMAN++:
Neměl jsi tam původně něco ve smyslu že zbývající svisle nahoru padnou vodorovně? (pokud ne tak sry, ale mně se zdálo, že pro ty nahoru ten tvůj postup nefungoval).
Jinak máš pravdu, je tam předpoklad, že když "všechny spadnou dolů", tak ta vodorovná dopadne dřív a pro tu svisle nahoru už je tam obsazeno...
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. říjen 16, 2006 10:13    Předmět:

Albert Stallone napsal:
Abychom se domluvili, nejprve pár východisek:

1) Manecova definice blbé šifry je z organizačního hlediska dost děravá. Každopádně je to definice, kterou si vymyslel Manec a nevidím žádný závazný důvod, proč by se teď všichni organizátoři měli zbláznit a držet se této (prakticky špatně aplikovatelné) definice jako zákona. Pro mě je třeba blbá šifra taková, která je špatně dramaturgicky zařazená a kazí hru jako celek. Toto je zákon pro mě: pokud jsem pořadatel, snažím se takovým šifrám vyhnout, dokážu-li je odhalit:))

2) Mateřídouška při bližším prozkoumání navíc nesplňuje znaky Manecovy blbé šifry. Nesplňuje samozřejmě ani znaky výrazně elegantní šifry, to ovšem nikdo netvrdí.


Pokud je mi znamo, k definici jasne blbe sifry jsme se zatim nedobrali, takze nevim o cem presne mluvis. Ja jsem se pokusil obratit (nebo alespon rozsirit) smer diskuze o "dobrych sifrach" smerem, ktery povazuji za konstruktivnejsi - nesetkalo se to moc s ohlasem, tak jsme to nedotahli, takze ja v tento moment definici jasne blbe sifry nemam, mam jen intuitivni predstavu, a zejmena intuitivni predstavu daleko presnejsi, nez intuitivni predstavu (definice) fakt dobre sifry, kterou mam samozrejme rovnez.

MATERIDOUSKU povazuji za dobry priklad toho, kde by definice jasne blbe sifry zabrala a vyradila ji, proto jsem na to poukazal.

citace:

3) MATEŘÍDOUŠKA se statisticky chovala hůře, než jsem čekal. V rámci testů vypadala jako nejlehčí šifra 2. levelu a řešením nejprůměrnější. Statisticky dopadla jinak. Dramaturgicky hru ovšem zkazit nemohla. ...


A to je presne ono. Tys tu sifru vymyslel a zaradil s nejlepsimy umysly, o cemz nikdo od zacatku nepochybuje (aspon teda ja urcite ne). To ostatne plati u vsech sifer. Presto se ex-post ukazalo, ze s sifou byly problemy. Ja jsem se snazil co nejpresneji popsat PROC s ni byly problemy a zejmena, ze pomoci definice jasne blbe sifry by bylo mozne tyto problemy ocekavat a PREDVIDAT.

Odhadnuti obtiznosti sifer, na tom se snad shodneme, je principielne nejobtiznejsi a nejriskantnejsi casti pripravy hry. Vsech ostatnich organizacnich chyb se da principielne trivialne vyvarovat - byt je to samozrejme mnohdy technicky velmi narocne, ale jde to - jak ukazuje napr. po ctyri roky organizacne temer bezchybna BEDNA a nakonec i posledni TMOU 7.
Znovu zduraznuju, mluvim o organizaci nikoli o vyberu sifer.

Takze ja seriozne premyslim nad tim jak odhadovat ty sifry.
Jsem presvedcen ze definice jasne blbe sifry by mohla vyrazne pomoct.
Byt, jak spravne rikas, ani to by nebyla 100% definice a uz vubec by 100% nevychytala vsechny problematicke sifry.
Jsem ochoten pro toto sve presvedceni snest par argumentu a prikladu, toto je jeden z nich, ale, jsa jiz poucen predchozimy nezdary, do boju s vetrnymi mlyny v podobe orgu TMOU se poustet nebudu. Radek zadal v diskuzi o sifrach feedback, ja jsem mu ho poskytl podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi, a pokud vidim na foru, jako temer jediny. Berte nebo nechte lezet. Jsem predem naprosto smiren s tim ze to neakceptujete, protoze Radek (Pelanek) vetsinou neakceptuje nic co jde mimo jeho apriorni presvedceni, byt by bylo argumentu sebevic, a bude mi v podstate stacit kdyz zase nekdy priste nekdo z orgu nenapise ze "FIMANi za ty leta nenaplakali nic uzitecneho co by se dalo rozumne pouzit" tak jako napsal tusim loni.

citace:

4) Princip šifry je vizuální. ...
směry) jsem tento princip posílil pravidlem: čárečky se hýbají v kloubech pouze tak, jako by s nimi hýbala gravitace. Písmenko je na začátku v nerovnovážném stavu, na konci je ve stavu rovnovážném. Tento princip není nikde porušen!


Je porusen: u "T" vodorovne carky nic nedrzi. Vim, reknes, nemaji kam spadnout, ale u jinych pismen klouby nechybi.

Manec
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. říjen 16, 2006 10:25    Předmět:

Borci v uvozovkách napsal:
2 Albert Stallone:
Šifra byla pěkná, už proto, že jsme ji vyřešili Wink, i když metodou "otoč cokoliv kamkoliv, až z toho bude písmeno". Pak první znak na druhém řádku mohl být "O" i "A"... Ale byla pěkná taky proto, že čím víc na to koukám, tím logičtější se mi to celé zdá. Jen ten čtvereček v tom "K" nějak nemůžu skousnout Smile.


Ano, tak to je dalsi ukazkovy omyl: Ex-post je to vlastne uplne jasny a trivialni. Mozna, ale i kdyby ano, to o te sifre nevypovida zhola nic.
To je rovnez velmi dulezite si uvedomit.

citace:

2 FIMAN++:
Neměl jsi tam původně něco ve smyslu že zbývající svisle nahoru padnou vodorovně? (pokud ne tak sry, ale mně se zdálo, že pro ty nahoru ten tvůj postup nefungoval).
Jinak máš pravdu, je tam předpoklad, že když "všechny spadnou dolů", tak ta vodorovná dopadne dřív a pro tu svisle nahoru už je tam obsazeno...


Sorry, dal bych se v tom nepitval - dulezity je pouze fakt ze zadne jednoduche pravidlo tu skutecne nefunguje, a na tom jsme se snad uz shodli.
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. říjen 16, 2006 10:33    Předmět:

Sven Dražan napsal:
krom prvního, tam není pouze jasné, na kterou stranu spadnou horní krajní tyčinky, máte tudíž 4 možnost, to, která je správná asi vidí každý sám, smyslupné písmeno tvoří jen jedna.

Jj, uz to vidim taky. Jen ti v pripade M chybi jeste moznost, ze prostredni tycka zustane trcet nahoru - zleva i zprava jsou vodorovne pozice uz obsazene, tak se tycka nemuze otocit.
Nicmene, je prave zakerne (mozna prilis), ze tato nejednoznacnost nastava zrovna u prvniho pismenka, tedy prvniho kroku, ktery by mel byt u reseni sifry tou tak dulezitou napovedu "tudy vede cesta".

Izmi
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: po. říjen 16, 2006 10:35    Předmět:

2 FIMAN++:
Nooo, právě že pokud se to pravidlo nazve gravitací, tak je úžasně jednoduchý! Ale pitvat se v tom nebudem.
Návrat nahoru
Turinguv Stroj



Příspěvky: 1

Zaslal: po. říjen 16, 2006 10:47    Předmět:

Ted jsem se dival na vysledky a diskusi kolem sifry 22 a opravdu me to prekvapilo. Zvlast proto, ze nam se ji vyresit podarilo a proto ji v zadnem pripade nelze povazovat za tezkou Wink

Ale abych rekl pravdu, tak postupy, ktere tu popisuje Albert Stallone mi na ni uplne nesedi - me pri prvnim pohledu na sifru napadlo "sirky" (detska klasika - pomoci posunuti dvou sirek dostan smeti na lopatku), tak jsme je zacli soupat a otacet (v hlavickach, primo k tomu svadely) a ono to vyslo Smile. No ale asi jsme v detstvi kazdy hrali jine hry Smile

Na druhou stranu, zadneho vyvazeneho gravitacniho principu jsme si fakt nevsimli, uz jen proto, ze hned u M by tenhle princip vedl k vytvoreni strisek ne pismena M. Ale prislo nam, ze z kazdeho vychoziho tvaru slo vytvorit jenom jedno rozumne vypadajici pismeno, takze to nebyl problem poskladat.

Ondra
Návrat nahoru
Corn Flakes



Příspěvky: 8

Zaslal: po. říjen 16, 2006 11:04    Předmět: ... z jiného soudku aneb Žába vs. bába

Přiznejte se, je tu ještě někdo, komu do bezu lezla místo báby žába? Wink Přebývající ž nás na chvíli svedlo na scestí, ale strýček Google nezklamal Smile

Jinak díky orgům, kvalifikace byla moc pěkná, šifry obtížnostně tak akorát.
Těšíme se hru,

J.T.K.
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. říjen 16, 2006 11:30    Předmět:

Turinguv Stroj napsal:
Ted jsem se dival na vysledky a diskusi kolem sifry 22 a opravdu me to prekvapilo. Zvlast proto, ze nam se ji vyresit podarilo a proto ji v zadnem pripade nelze povazovat za tezkou Wink
Ondra

Tedy je sifra resitelna vypocetni silou Turingova stroje, hm.. to je zajimave. Very Happy

No jasne, ale jste vy vubec stroj deterministicky!?
Nedeterministicky TS je totiz na reseni sifer vubec nejlepsi, zejmena na metodu delfskou. Ovsem u MATERIDOUSKY je pro me otazka jestli overeni reseni je polynomialni...

MN
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: po. říjen 16, 2006 12:10    Předmět: Re: ... z jiného soudku aneb Žába vs. bába

Corn Flakes napsal:
Přiznejte se, je tu ještě někdo, komu do bezu lezla místo báby žába? Wink Přebývající ž nás na chvíli svedlo na scestí, ale strýček Google nezklamal Smile

Jinak díky orgům, kvalifikace byla moc pěkná, šifry obtížnostně tak akorát.
Těšíme se hru,

J.T.K.


Jasně že žába! Ale když pak všechno ostatní sedělo, přistoupili jsme i na bábu Cool .
Návrat nahoru
coredump



Příspěvky: 12

Zaslal: po. říjen 16, 2006 12:52    Předmět: Re: ... z jiného soudku aneb Žába vs. bába

Corn Flakes napsal:
Přiznejte se, je tu ještě někdo, komu do bezu lezla místo báby žába? Wink Přebývající ž nás na chvíli svedlo na scestí, ale strýček Google nezklamal Smile
J.T.K.


Jo, jasněže žába! Aspoň co jsem chodil s dítětem plavat, tak tuhle říkanku tam omílali úplně furt, až mi lezla ušima Smile
Návrat nahoru
Jmelí



Příspěvky: 6

Zaslal: po. říjen 16, 2006 13:36    Předmět: Re: ... z jiného soudku aneb Žába vs. bába

coredump napsal:
Corn Flakes napsal:
Přiznejte se, je tu ještě někdo, komu do bezu lezla místo báby žába? Wink Přebývající ž nás na chvíli svedlo na scestí, ale strýček Google nezklamal Smile
J.T.K.


Jo, jasněže žába! Aspoň co jsem chodil s dítětem plavat, tak tuhle říkanku tam omílali úplně furt, až mi lezla ušima Smile


My taky do bezu cpali žábu. Mám 4 děti a všechny se to učily s žábou. No ale když bylo potřeba z toho dostat tu tajenku, tak jsme tu bábu nějak zkousli Wink Orgům to asi doma vyprávěli jinak.
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: po. říjen 16, 2006 15:01    Předmět:

My sme do bezu necpali nic, bohuzial vypocitavanky mame na Slovensku ine. Sifru 11 sme v podstate zavrhli nasledovne: "(prvy pohlad) To urcite su naozaj zbastardene nejake existujuce vypocitavanky... Hm, to bude krute. Skusime trochu pogooglit a ak nic, tak nic, vdaka za format kvalifikacie, dame zvysne tri."

Tak aj dopadlo, dali sme zvysne tri. Viem ze "sestersky*" tim nasiel na googli asi 40 ceskych rozpocitadel, a aj tak im to nepomohlo Razz

--
misof

* sestersky = spriazneny ; moja sestra riesila kvalifikaciu v mojom time Laughing
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: po. říjen 16, 2006 15:33    Předmět:

Este som sa chcel opytat rodenych Cechov na 21ku:

Ako sa vyrobi zo slova 'výkutej' slovo 'výraz'? My sme tam to slovo 'výraz' chceli dostať, lebo zmysel tam pasoval, ale nedavala nam zmysel ta transformacia. Slovo 'kutej' sa podla mna da chapat dvoma sposobmi:
- (asi) nespisovny zapis slova 'kuty', v zmysle 'spracuvany kovarem'
- rozkazovacia forma slovesa
Skor to vyzera na tu druhu moznost, problem je v tom, ze pod 'kutej' si predstavujem, ze dotycny sa ma v niecom prehrabavat (e.g., 'kutac' je taka tyc, ktorou sa prehrabava v ohni). Pri najlepsej voli si neviem predstavit, ako moze mat slovo 'raz' rovnaky (alebo opacny? Wink) vyznam.

Objasnite mi to prosim niekto Very Happy
Návrat nahoru
Jmelí



Příspěvky: 6

Zaslal: po. říjen 16, 2006 15:37    Předmět:

HALUZna ORGanizacia napsal:
Este som sa chcel opytat rodenych Cechov na 21ku:

Ako sa vyrobi zo slova 'výkutej' slovo 'výraz'? My sme tam to slovo 'výraz' chceli dostať, lebo zmysel tam pasoval, ale nedavala nam zmysel ta transformacia. Slovo 'kutej' sa podla mna da chapat dvoma sposobmi:
- (asi) nespisovny zapis slova 'kuty', v zmysle 'spracuvany kovarem'
- rozkazovacia forma slovesa
Skor to vyzera na tu druhu moznost, problem je v tom, ze pod 'kutej' si predstavujem, ze dotycny sa ma v niecom prehrabavat (e.g., 'kutac' je taka tyc, ktorou sa prehrabava v ohni). Pri najlepsej voli si neviem predstavit, ako moze mat slovo 'raz' rovnaky (alebo opacny? Wink) vyznam.

Objasnite mi to prosim niekto Very Happy


Kutat znamená mimo jiné např. razit podzemní dílo (tunel, štolu apod.). Tady to byl rozkazovací způsob kutej = raz (spisovně asi spíš raž).
Zbožák
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: po. říjen 16, 2006 15:48    Předmět:

Jmelí napsal:
Kutat znamená mimo jiné např. razit podzemní dílo (tunel, štolu apod.). Tady to byl rozkazovací způsob kutej = raz (spisovně asi spíš raž).
Zbožák


Okej, v slovencine tuto moznost u slovesa kutat nemame, ale zhruba mi to dava zmysel. Diky, nabuduce budeme mudrejsi (snad) Wink

--
misof
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: po. říjen 16, 2006 16:47    Předmět:

HALUZna ORGanizacia napsal:
Jmelí napsal:
Kutat znamená mimo jiné např. razit podzemní dílo (tunel, štolu apod.). Tady to byl rozkazovací způsob kutej = raz (spisovně asi spíš raž).
Zbožák


Okej, v slovencine tuto moznost u slovesa kutat nemame, ale zhruba mi to dava zmysel. Diky, nabuduce budeme mudrejsi (snad) Wink

--
misof


Nic si z toho nedělejte, u nás zase nemáme žádný kutač do ohně (máme pohrabáč) Very Happy .
Návrat nahoru
La Kukarača



Příspěvky: 40

Zaslal: út. říjen 17, 2006 07:16    Předmět:

Albert Stallone napsal:
... Manecova definice blbé šifry je z organizačního hlediska dost děravá....


Já bych tuhle šifru popsal jako takovou, kde správné řešení nějak najdu, ale ani v klidu po hře nejsem schopen bez nápovědy říct, jak jsem na to vlasně přišel. "Blbá" je možná silné slovo, spíš bych tomu říkal ošklivá šifra: šifry, stejně jako fyzikální teorie, mají být zejména hezké ...

Čenda
Návrat nahoru
coredump



Příspěvky: 12

Zaslal: út. říjen 17, 2006 14:51    Předmět:

La Kukarača napsal:
Albert Stallone napsal:
... Manecova definice blbé šifry je z organizačního hlediska dost děravá....


Já bych tuhle šifru popsal jako takovou, kde správné řešení nějak najdu, ale ani v klidu po hře nejsem schopen bez nápovědy říct, jak jsem na to vlasně přišel. "Blbá" je možná silné slovo, spíš bych tomu říkal ošklivá šifra: šifry, stejně jako fyzikální teorie, mají být zejména hezké ...

Čenda


No, k té blbé šifře - podle mě ta definice s ex-post vysvětlením řešení je příliš slabá. Jako nehezkou (abych neříkal blbou) bych označil i tu šifru, kde je příliš netriviálních kroků za sebou, aniž by ani náznakem bylo potvrzeno, že člověk postupuje správným směrem. Tady i když ex post člověk vysvětlí řešení, tak přesto je čirá náhoda jestli na tu šifru někdo přijde nebo ne.

Třeba nehezká v tomto smyslu mi přišla šifra s barvama na letošních Svíčkách (http://svicky.wz.cz/2006/sifry/sifra13.htm), zatímco opačný příklad je třeba šifra v šifře z TMOU 3 (http://www.tmou.cz/2001p/index.php?what=s11) - tam bylo dost těžkých kroků, ale po každém z nich bylo aspoň nějaké potvrzení, že postupujeme správně.

-Yenya
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 33

Zaslal: út. říjen 17, 2006 15:26    Předmět:

Ivo C.: IMHO to má dvě roviny.

1) Před akcí: blbá šifra je ta, kterou jako blbou rovnou označí testeři, nebo která má při testech statisticky divné chování. Takovou šifru je někdy lepší ani neupravovat a rovnou vyhodit.

2) Po akci: blbá je ta šifra, která šla výrazně proti organizátorskému záměru, poškodila výrazně hru.

Se vzrůstajícím počtem ročníků vzrůstá i počet LEGENDÁRNÍCH BLBÝCH šifer. Hezké je na tom to, že za celé roky se objevila jen jedna LEGENDÁRNÍ MEGABLBÁ šifra:)
Návrat nahoru




Příspěvky: 16

Zaslal: út. říjen 17, 2006 15:40    Předmět:

Albert Stallone napsal:
Hezké je na tom to, že za celé roky se objevila jen jedna LEGENDÁRNÍ MEGABLBÁ šifra:)


Která?
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 33

Zaslal: út. říjen 17, 2006 19:56    Předmět:

Pokud vím, byla v historii šifrovaček jediná šifra, kterou neprolomil žádný tým. A dnes na bezpúrostřední důsledky vzpomínám vlastně rád...
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 15

Zaslal: út. říjen 17, 2006 20:17    Předmět:

Albert Stallone napsal:
Pokud vím, byla v historii šifrovaček jediná šifra, kterou neprolomil žádný tým. A dnes na bezpúrostřední důsledky vzpomínám vlastně rád...


můžu vědět, která to byla?? v oblasti historie se cítím jako úplnej ametér...
M.
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: út. říjen 17, 2006 20:39    Předmět:

Albert Stallone napsal:
Pokud vím, byla v historii šifrovaček jediná šifra, kterou neprolomil žádný tým. A dnes na bezpúrostřední důsledky vzpomínám vlastně rád...


Ba ne. Nebyla jediná.
Návrat nahoru
Kofila



Příspěvky: 20

Zaslal: út. říjen 17, 2006 20:44    Předmět:

Dopijem a pudem... napsal:
Albert Stallone napsal:
Pokud vím, byla v historii šifrovaček jediná šifra, kterou neprolomil žádný tým. A dnes na bezpúrostřední důsledky vzpomínám vlastně rád...


můžu vědět, která to byla?? v oblasti historie se cítím jako úplnej ametér...
M.





Urcite jedina, ke ktere prislo 95% tymu a dalsi stanoviste naslo bez napovedy ci haluzeni 0%

http://www.tmou.cz/2003/index.php?what=s&uc=3

Vasek


Naposledy upravil Kofila dne st. říjen 18, 2006 11:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 15

Zaslal: út. říjen 17, 2006 20:55    Předmět:

Kofila napsal:
Dopijem a pudem... napsal:
Albert Stallone napsal:
Pokud vím, byla v historii šifrovaček jediná šifra, kterou neprolomil žádný tým. A dnes na bezpúrostřední důsledky vzpomínám vlastně rád...


můžu vědět, která to byla?? v oblasti historie se cítím jako úplnej ametér...
M.





Urcite jedina, ke ktere prislo 95% tymu a dalsi stanoviste naslo bez napovedy ci haluzeni 0%

http://www.tmou.cz/2003/index.php?what=s&uc=3

Vasek


Děkuji na stotisíckrát, v té době jsem ještě tahal kačera... Smile
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 33

Zaslal: st. říjen 18, 2006 08:51    Předmět:

Pralinky zvlášť napsal:
Albert Stallone napsal:
Pokud vím, byla v historii šifrovaček jediná šifra, kterou neprolomil žádný tým. A dnes na bezpúrostřední důsledky vzpomínám vlastně rád...


Ba ne. Nebyla jediná.


Které další? Že by to byly Barvičky letos na Svíčkách:)? Ale já to opravdu nevím...
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: st. říjen 18, 2006 09:08    Předmět:

Albert Stallone napsal:
Pralinky zvlášť napsal:
Albert Stallone napsal:
Pokud vím, byla v historii šifrovaček jediná šifra, kterou neprolomil žádný tým. A dnes na bezpúrostřední důsledky vzpomínám vlastně rád...


Ba ne. Nebyla jediná.


Které další? Že by to byly Barvičky letos na Svíčkách:)? Ale já to opravdu nevím...


LETOS na Svíčkách to nebylo nic a věřím, že nám to jde už natolik, že ani PŘÍŠTĚ na Svíčkách to nebude nic. Ale do PŘEDLOŇSKÉHO ročníku se nám podařilo propašovat tohle: http://www.svicky.wz.cz/2004/sifry/sifra11.pdf či tohle: http://www.svicky.wz.cz/2004/sifry/sifra14.pdf či tohle: http://www.svicky.wz.cz/2004/sifry/sifra15.pdf
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: st. říjen 18, 2006 09:24    Předmět:

Nejprve bych chtěl souhlasit. Souhlasit s chválou na kvalifikaci, která jako celek byla výborná a splnila svůj účel. Výborná je možnost na každé úrovni vynechat jednu šifru, která je objektivně nebo pro tým subjektivně těžko řešitelná až neřešitelná. Anuluje to problém, pokud by se objevila opravdu blbá šifra. Komu nevyhovují dvě na jedné úrovni, nemá ve hře co dělat. Souhlasím s výhradami proti šifře 22, kterou jsem naštěstí vůbec neřešil. Jako matematik umím řešit spíše exaktními metodami, na metodu delphskou máme v týmu jiného hráče, který ovšem kvalifikaci nehrál. Takže já bych ji prostě nedal.

Jedinou vážnou chybu, o které se kupodivu nikdo nezmínil, vidím v šifře 13. Zatímco dělení na tečku a čárku je prováděno podle lingvistické kategorie slovní druh, dělení do písmen je na základě vágní definice jakési příbuznosti. Nevím, jak ostatní, ale já jsem provedl dělení podle slovního základu, který mají slova "topič topný utopený zatopený" stejný. První logický pokus vedl ke "KJASU...", byl zavržen a následně vyzkoušeny spousty možností, jak najít jinou vlastnost pro dělení na . a , . Po řadě minut a marných pokusů přistoupeno na předpoklad, že orgové mají s češtinou problémy, a hned nalezeno řešení, samozřejmě.

Dovoluji si upozornit, že i když budeme trvat na kritériu příbuznosti, "utopený zatopený" lze použít i ve stejném významu jako "topič". Zkrátka topič, který dlouho topí, je po šichtě utopený a kotel, ve kterém je zatopeno, je zatopený. I když vám tyto konstrukce zní cize a normální člověk je třeba nepoužije, jsou to slova správně vytvořená a významově správná. Oddělovač mezi ně a předchozí nepatří.

Možná půlhodinové zdržení naštěstí neohrozilo kvalifikování, jen způsobilo bezvýznamný posun v pořadí dolů.

Héra
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 33

Zaslal: st. říjen 18, 2006 10:57    Předmět: To Héra

Héro, nemáš pravdu. Příbuznost slov není žádná vágní definice, je to běžný mluvnický termín (s nímž pracuje i Akademická mluvnice) - a učí se o něm na ZŠ.

TOP a TOP jsou zcela odlišné kořeny. Jde pouze o zvukovou podobnost (homonymii) stejně jako ve slovech RYS a RYS. Ve slovníku pak slova topit a topit nejsou uvedena pod stejným heslem, nýbrž mají hesla 2 - protože jde o 2 různá, nepříbuzná slova. Ke slovu TOPIT (ve smyslu dřevem) potom neexistuje předpona u-. Předpona za- sice existuje pro obě slovesa (topit, topit), ovšem tvar přídavného jména zatopený se vyskytuje pouze ve vazbách odvozených od zatopit ve smyslu vodou.

Tvar šifry:

(...) topič topný utopený zatopený (...)

Slova topný a utopený nejsou příbuzná v žádném případě. Slovotvorba má svá přesná pravidla - slovo utopený ve významu (unavit se topením) neexistuje (ověření doporučuji ve Slovníku spisovného jazyka českého). Stejně tak neexistuje slovo topný, které by bylo možné dávat do souvoslosti s vodou. Jediný alternativní a nepříliš exaktní výklad by byl možný tento:

TOPIČ TOPNÝ (od kořene top - ve smyslu zatápět dřevem apod.) - A
UTOPENÝ (od kořene top - ve smyslu zabít někoho ponořením do vody apod.) - T
ZATOPENÝ (od kořene top - ve smyslu zatápět dřevem - tento tvar sice slovníky v příkladech neuvádí, ale budiž) - T

Tento alternativní výklad by byl ovšem těžkým chytákem, resp. by vyžadoval úvahu, která by daleko dříve odhalila správnou variantu. Homonymní kořen TOP byl v šifře použit záměrně. Jde o látku, kterou na podobných cvičeních trénují děti zhruba v 7. třídě ZŠ (podobný úkol, samozřejmě mimo šifru, byl třeba nedávno v přijímačkách na Jarošku). Pokud teď bude někdo protestovat, jak to má vědět, tak upozorňuji, že pokud se v šifrách na hrách běžně vyskytují základní matematické a informatické postupy (dvojková soustava, schopnost vyřešit rovnici) - pak se jedná mnohdy o látku daleko pokročilejší, gymnaziální. Navíc látku, kterou nelze intuitivně odvodit.

Tuto šifru lze řešit selským rozumem, právě proto, že slovo UTOPENÝ nelze dát do souvislosti s TOPIT (dřevem) v žádném případě. Považoval jsem pouze za nutné poukázat na exaktní a zároveň významově jedoznačný základ celé šifry. A odmítnout příbuznost slov jako vágní definici.

Zdraví Ivo C.
Návrat nahoru
Kofila



Příspěvky: 20

Zaslal: st. říjen 18, 2006 11:31    Předmět:

Jeníčci napsal:

...Zkrátka topič, který dlouho topí, je po šichtě utopený...

Héra


Kdo by to byl rekl Very Happy

Vas
Návrat nahoru
Jmelí



Příspěvky: 6

Zaslal: st. říjen 18, 2006 11:38    Předmět:

Přidám taky svoji trošku do mlýna:
Letošní kvalifikaci považuju za zdařile vymyšlenou, a to jak typem použitých šifer, tak nastavenou obtížností. To že celou kvalifikací úspěšně prošlo 148 týmů je z hlediska otížnosti vynikající výsledek, který umožňuje co možná "nejspravedlivěji" rozdělit pole zájemců na ty úspěšné více, kteří si letos zahrají a na ty úspěšné méně, kteří budou muset minimálně rok počkat. Ve srovnání např. s letošní hodně těžkou kvalifikací na Bednu, kdy se dalo kvalifikovat na 1 úlohu z 6 mi tato přišla daleko lepší.
O některých kvalifikačních šifrách se zde vede tak trochu "akademická debata o suchý z nosu". Nic proti tomu, osobně si nemyslím, že by menší nedokonalosti (lze-li je takto vůbec označit) vedly k tomu, že by na nich někdo zakysnul a nekvalifikoval se (navíc byly na výběr i jiné šifry).
Kdo jste někdy připravoval nějakou šifrovačku, víte, jak je obtížné vybrat z nejrůznějších nápadů ty životné a udělat z nich šifry, pokud možno dobré, a pro hru samotnou je pak ještě vhodně umístit v terénu. Ač se vše testuje, vždycky se nakonec objeví větší či menší připomínky, povětšinou oprávněné. Ty už jsou v tu chvíli ale pouze poučením pro příští rok. Celé je to o tom v určitý okamžik říct: "Tady jsou šifry, s nimi jdeme na trh, myslíme si, že jsme to připravili nejlíp, jak umíme a teď se ukáže."
Za letošní kvalifikaci bych orgům dal 1-. Těšíme se na hru.
Zbožák
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: st. říjen 18, 2006 13:27    Předmět: Re: To Héra

Albert Stallone napsal:
slovo utopený ve významu (unavit se topením) neexistuje (ověření doporučuji ve Slovníku spisovného jazyka českého).

Toto je asi jediné, v čem se neshodneme, jinak za neznalost termínu příbuznost se omlouvám - několik desetiletí, uplynulých od doby mých studijních návštěv ZŠ, asi udělalo své. Taky jsem jazyk vždy řešil citem a ne předpisy. Např. aniž bych někdy napsal špatné i/y, až někdy v dospělosti jsem se dozvěděl, proč mě nutili učit se nějaká vyjmenovaná slova.

Jelikož SSJČ není trvalou ozdobou mé knihovny, zatím si to nemůžu ověřit, ale chceš říci, že Antonín, topič elektrárenský, se v našem jazyce nemůže regulérně utopit (ve smyslu uhlím) ani po 25 letech ? Pokud to takhle vědci stavějí, budu se s tím muset smířit, ale holt to cítím jinak.

I když tedy příbuznost slov obecně je možná záležitostí ZŠ, v tomto konkrétním případě by bylo lepší použít taková homonyma, aby významová odlišnost byla zřejmá bez studia odborné literatury. Pokud vím, SSJČ není v neděli večer veřejně dostupný. Selský rozum nemají všichni sedláci stejný Very Happy a já jsem to při prvním průchodu dal do kolonky stejných významů. Ale stejně jsem ten rozdíl v prvním významu slov měl vidět dřív a zkusit variantu dvě. Vždyť by toto ověření byla minutová záležitost.

Héra
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 33

Zaslal: st. říjen 18, 2006 15:07    Předmět:

Však já taky neměl za to, že to týmy budou luštit se slovníkem v ruce:), to zcela jistě nebylo třeba. Minulý příspěvek obsahoval pouze exaktní vysvětlení, které není třeba k vyluštění dohledávat. Homonymní kořen byl v šifře samozřejmě schválně, měla to být malá "hádanka", jejíž vyřešení bylo nedílnou součástí šifry. Předešlá reakce měla směřovat pouze k zdůvodnění: tato "hádanka" byla korektní a spočívající v samotném principu šifry.

Na okraj: dovedl bych si představit i šifru založenou na skutečných dvojznačnostech (typu vinný - od vina i víno) - přičemž jen jedno řešení by dávalo smysl. Ale asi by takto pojatá šifra nebyla vhodná do kvalifikace.
Návrat nahoru
jarní únava



Příspěvky: 3

Zaslal: st. říjen 18, 2006 22:31    Předmět:

HALUZna ORGanizacia napsal:
Este som sa chcel opytat rodenych Cechov na 21ku:

Ako sa vyrobi zo slova 'výkutej' slovo 'výraz'? My sme tam to slovo 'výraz' chceli dostať, lebo zmysel tam pasoval, ale nedavala nam zmysel ta transformacia. Slovo 'kutej' sa podla mna da chapat dvoma sposobmi:
- (asi) nespisovny zapis slova 'kuty', v zmysle 'spracuvany kovarem'
- rozkazovacia forma slovesa
Skor to vyzera na tu druhu moznost, problem je v tom, ze pod 'kutej' si predstavujem, ze dotycny sa ma v niecom prehrabavat (e.g., 'kutac' je taka tyc, ktorou sa prehrabava v ohni). Pri najlepsej voli si neviem predstavit, ako moze mat slovo 'raz' rovnaky (alebo opacny? Wink) vyznam.

Objasnite mi to prosim niekto Very Happy


Nám tam velmi dobře fungoval i výraz VÝKOP (kop = kutej), který jsme chápali samozrejme jako výkop fotbalu a sice slovního Smile Radek
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: čt. říjen 19, 2006 00:51    Předmět:

jarní únava napsal:
Nám tam velmi dobře fungoval i výraz VÝKOP (kop = kutej), který jsme chápali samozrejme jako výkop fotbalu a sice slovního Smile Radek

Napodobne Very Happy

Izmi
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: čt. říjen 19, 2006 04:51    Předmět:

jarní únava napsal:
Nám tam velmi dobře fungoval i výraz VÝKOP (kop = kutej)


kutej = kopej, ne kop...
Ale hlavně. že to do řešení sedlo Wink
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 40

Zaslal: čt. říjen 19, 2006 23:52    Předmět: Kvalifikace se mi libila :)

Jako tym jsme se snazili ulohy si rozdelovat a az po pocatecnim neuspechu resit spolecnymi silami. Tak doslo k tomu, ze "ZABA LEZE DO BEZU" bylo vyreseno tesne ctvrte ... po odevzdani sifry "KJASUTRA" ... tedy vlastne "KAMASUTRA" ... nastesti jsme vytrvale napsali vsechna pismena ...

Na druhe urovni jsme velmi rychle prisli na barvy a princip jednicky, takze jsme se MATERIdOUSKOU prilis nezabyvali. Bohuzel slova TENATAHUJI a VYKUTEJ odolavala dobrych 20 minut ac jsme vedeli, ze nic jineho jiz k vyreseni nepotrebujeme (vykutej odolalo i po odevzdani reseni).

Na MATERIdOUSCE se mi nelibi male d, a ostatni pismena velka, myslim ze jak v M tak v T mely byt horizontalni useky ukotveny, takto to bylo zbytecne nejednoznacne. Je pravda, ze by pak to T kazdy ihned videl Wink
Nerikam, ze sifra byla neresitelna ... to ze zadna cara nevede dolu jsme vedeli, prejit k tomu, ze je dolu otocime nemuselo byt tak slozite, ale dolusteni 21 bylo na jistotu.

To ze jsme se v obou sifrach cislo 3? po spravnem prvnim kroku vydali spatnym smerem bylo nejspis nasi chybou a sifry byly OK. Mam pocit ze u obou sifer se dalo logicky zduvodnit, proc pokracovat danym smerem.

... male soucty delsi slova, nejcastejsi bigram KA (11 1) nejcastejsi pismeno A (1) ... jsou sice dost male indicie ale ...
... jakym pismenem muze pokracovat text TAHEJPISM?

no nic, tesime se na hru, doufejme ze zaseku nebude tolik Wink
Návrat nahoru
La Kukarača



Příspěvky: 40

Zaslal: pá. říjen 20, 2006 20:10    Předmět: Re: To Héra

Albert Stallone napsal:
tvar přídavného jména zatopený se vyskytuje pouze ve vazbách odvozených od zatopit ve smyslu vodou.


Zatopená (parní) lokomotiva je taková, která má v topeništi oheň a v kotli dostatečný tlak páry na to, aby se dalo vyjet.
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina