Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou X. - 2008 -> Šifra 9 - Zvířátka
Autor Zpráva
tomh
Admin


Příspěvky: 141

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 09:14    Předmět: Šifra 9 - Zvířátka

Diskuze k šifře.
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 09:18    Předmět:

Tak sem sme prišli medzi prvými, a tu sme aj skončili Sad
Prišli sme, na mieste, kde sme čakali zadanie, sme našli zvieratko 1/24, prešli sme trasu, následne sme hodinu a pol mokli a čumeli na zoznam zvieratiek. Potom sme poslali Yoya naspäť, nech ešte raz prezrie okolie začiatku, či to naozaj nemá aj papierové zadanie. Vrátil sa s prázdnymi rukami, tak sme tam do asi ôsmej ešte mokli a potom hru smutne vzdali.

Zo zápiskov Dopijem a pudem to vyzerá, že 9ka predsa len mala aj papierové zadanie Sad
Môže niekto napísať, že kde, relatívne od zvieratka 1/24, bolo skryté?

--
mišof


Naposledy upravil HALUZna ORGanizacia dne ne. listopad 09, 2008 12:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Vlhká jáma



Příspěvky: 7

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 09:40    Předmět: Papírové zadání

Papírové zadání bylo na hrázi, kam také odkazoval text v průkazce. Cesta začínala až na druhé straně rybníka, ne na hrázi. Ale pokud bychom našli nejprve kartičku s číslem 1/24, také nevím, zda by nás napadlo ještě obcházet celý rybník.

Majda
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 10:21    Předmět: Re: Papírové zadání

Vlhká jáma napsal:
Papírové zadání bylo na hrázi, kam také odkazoval text v průkazce. Cesta začínala až na druhé straně rybníka, ne na hrázi. Ale pokud bychom našli nejprve kartičku s číslem 1/24, také nevím, zda by nás napadlo ještě obcházet celý rybník.

Majda

Díky. Čo už, stane sa každému (možno okrem Prahôr Wink ). Keď už nič iné, aspoň sme to v správnu chvíľu vzdali a nemokli tam do 14ej Very Happy
Ale asi pár dní potrvá, kým mi prestane byť ľúto, že sme skončili kvôli takejto blbosti Crying or Very sad

--
mišof
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 12:00    Předmět: Cislovani

Podle mne kdyby byo cislovani 9A na papire
a 9B1 .. 9B2 ..
bylö by to vyrazne lepsi ..
Návrat nahoru
Chlýftým rypák



Příspěvky: 46

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 12:22    Předmět:

Uf, koukám, že nejsme jediní, koho nenalezení zadání stálo lepší výsledek. Zadání, umístěné na hrázi (odhadem tak 20 metrů níž po proudu) jsme našli asi po 4 hodinách neúspěšného luštění zvířecí řady (asi v 8.00)

Aleš
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 12:35    Předmět: Re: Cislovani

Pralinky zvlášť napsal:
Podle mne kdyby byo cislovani 9A na papire
a 9B1 .. 9B2 ..
bylö by to vyrazne lepsi ..

S tým môžem len súhlasiť. Aj to, že nikde na obrázkoch nebola zmienka o nejakom ďalšom zadaní, prispelo u mňa osobne k tomu, že som ho nešiel hľadať tretí krát, ale som sa pridal k názoru "poďme domov".

--
mišof
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 13:37    Předmět: Re: Cislovani

HALUZna ORGanizacia napsal:
Pralinky zvlášť napsal:
Podle mne kdyby byo cislovani 9A na papire
a 9B1 .. 9B2 ..
bylö by to vyrazne lepsi ..

S tým môžem len súhlasiť. Aj to, že nikde na obrázkoch nebola zmienka o nejakom ďalšom zadaní, prispelo u mňa osobne k tomu, že som ho nešiel hľadať tretí krát, ale som sa pridal k názoru "poďme domov".

--
mišof


Cit pravidel TMOU: K vyluštění některé zprávy může být nutné najít další "indicie". Takové indicie se nachází v terénu pouze v jedné kopii a týmy je nesmí brát, pozměňovat ani ničit. Indicie budou označené logem TMOU, číslem zprávy, a arabskou číslicí (např. TMOU X 10/2. Indicie také může nést informaci o celkovém počtu indicií (např. TMOU X 10/2 z 30).

A dále, k šifře 9 se mělo postupovat přesně podle mapky, hledat na HRÁZI. Místo bylo navíc velmi viditelně označeno odrazkami. Tj. kdo šel tak, jak předepisovala zpráva na šifře 8, našel okamžitě, kdo šel z různých důvodů jinudy, měl si uvědomit, že vidí pouze další INDICIE, nikoliv zprávu samotnou - a najít tedy tu HRÁZ. První zvířatko na žádné hrázi evidentně nebylo...
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 14:10    Předmět: Re: Cislovani

Ivo C. napsal:

Cit pravidel TMOU: K vyluštění některé zprávy může být nutné najít další "indicie". Takové indicie se nachází v terénu pouze v jedné kopii a týmy je nesmí brát, pozměňovat ani ničit. Indicie budou označené logem TMOU, číslem zprávy, a arabskou číslicí (např. TMOU X 10/2. Indicie také může nést informaci o celkovém počtu indicií (např. TMOU X 10/2 z 30).

A dále, k šifře 9 se mělo postupovat přesně podle mapky, hledat na HRÁZI. Místo bylo navíc velmi viditelně označeno odrazkami. Tj. kdo šel tak, jak předepisovala zpráva na šifře 8, našel okamžitě, kdo šel z různých důvodů jinudy, měl si uvědomit, že vidí pouze další INDICIE, nikoliv zprávu samotnou - a najít tedy tu HRÁZ. První zvířatko na žádné hrázi evidentně nebylo...


Išli sme popisovanou trasou, zadanie sme si nevšimli (a ak správne chápem Aleše, prešli sme okolo neho), indíciu áno. Pravidlá som si pamätal, papierové zadanie nám chýbalo, hľadali sme ho, nenašli sme ho. Uznávam, že je to aj tak naša chyba.

--
mišof
Návrat nahoru
Krabice ve slevě



Příspěvky: 3

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 15:31    Předmět:

V řešení se píše:
citace:
"... dvojí výskyt vši na obrázcích, přičemž v textu lze objevit jen jednou ..."
.
V textu lze nalézt zajímavé stavby, diakritické změny jsou také u např. ledňáčka. Ale o našem vyluštění této šifry to nerozhodlo, jen to uvádím jako zajímavé pozorování.
Návrat nahoru
VHRS



Příspěvky: 25

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 17:05    Předmět:

Taky jsme dlouho premysleli proc je tam dvakrat ves.
A kdyz sme v textu objevili blechu tak sme si rikali jestli neradil tiskarsky sotek Smile Ale neradil jen my jsme zkouseli prilis komplikovane sifry a ke grafice se dostali az ke konci hry a nerozlustili to vubec
Návrat nahoru
La Kukarača



Příspěvky: 40

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 22:05    Předmět:

My jsme text k šifře našli spíš se štěstím (nebo to byl nějaký orientační instinkt?) Prostě jsem měl najednou "pocit", že v té tmě za křovím už je schovaný rybník, takže hráz jsme museli minout. Vrátil jsem se asi 50 metrů a do houští odbočovala pěšinka .. odrazky jsem si všiml, až když jsem do ní skoro narazil, protože noc byla docela světlá, takže jsem si nesvítil.

Haluz i Chlýftým jsme viděli při odchodu a bylo nám jich docela líto, jak smutně koukali do seznamů zvířátek Rolling Eyes
Návrat nahoru
Tykadla



Příspěvky: 57

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 22:18    Předmět:

VHRS napsal:
Taky jsme dlouho premysleli proc je tam dvakrat ves.
A kdyz sme v textu objevili blechu tak sme si rikali jestli neradil tiskarsky sotek Smile Ale neradil jen my jsme zkouseli prilis komplikovane sifry a ke grafice se dostali az ke konci hry a nerozlustili to vubec


Já jsem procházel vyfocené obrázky, a říkal jsem, že jsou tam ty vši dvě a není tam blecha, tak jsme ji vyřadili, což bylo jenom dobře, protože tam dělala takový nepěkný krucánek Laughing

Tykadlo Kodyn
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 22:18    Předmět:

Tak jsme ještě nedopadli nejhůř, jak to tak čtu. Přišli jsme krátce po rozednění, po vyšlapaných stopách, odrazky nebylo vidět. První, co jsme našli, byla indicie 2. Vrátit se k 1 jsme zvládli, hledat "0" už ne. 1 byla u přechodu přes nějaké koryto, jestli mohl být někdy hrází, to jsme nezkoumali.

Naštěstí jsme se hrou, kolik šifer se dá vymyslet z 24 obrázků, zabývali jen hodinu. Pak přišel jiný tým, cosi četl nahlas z papíru a vypadalo to, že je to k této šifře. Svůj papír sice bránili zuby nehty, aby nepomáhali nějakým haluzičům, ale zahlédnout záhlaví s logem a číslem 9 se mi podařilo. Pokud jsme tím porušili zákaz spolupráce mezi týmy, diskněte nás. Ten druhý tým ne, ten opravdu nespolupracoval. Pak jsme porušili ještě zákaz chodit tunelem v protisměru, ale na naši obhajobu musím uvést, že ten papír se zákazem jsme neměli.

Ztráta nás mrzela, ale jak je vidět, dalo se ztratit mnohem víc než pár míst v pořadí na "druhém cíli", stanovišti 13.

Pravidla pouze slovem "další" říkají, že šifru nemohou tvořit pouze indicie, ale také se nezmiňují, že by části šifry mohly být číslovány. Ale ať už je to z nich zřejmé nebo ne, měli jsme dávat pozor. Na všechno. Ale to víte, v 6 ráno, udření po makačce na lichých šifrách...

Héra
Návrat nahoru
Kerberos



Příspěvky: 5

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 23:12    Předmět:

Tak nas bylo víc, co se zasekli na chybějícím zadání...

Když jsme po dost dlouhé době, co jsme mokli na místě a ostatní v klidu procházeli dál uslyšeli výkřiky Chlýftýmu, a všimli jsme si, že jiné týmy mají navíc papír, který my ne, tak nám to došlo... Pak už to bylo docela v pohodě...

Upýr
Návrat nahoru
coredump



Příspěvky: 12

Zaslal: po. listopad 10, 2008 01:06    Předmět: Re: Šifra 9 - Zvířátka

Tady jedna připomínka k provedení: proč bylo zadání (jako jediné kde jsme si této vlastnosti všimli) tištěné vodou rozpustným způsobem? Dokonce ani mapa se v hustém dešti okolo sedmé ráno nerozpíjela, ale tohle zadání bylo na několika místech skoro nečitelné už ve chvíli, kdy jsem je vytáhl z krabice a vylezl dva metry zpět na hráz. Naštěstí jsem stihl varovat tým co vyzvedával zadání po nás a taky zachránit druhé zadání.

Bereme to jako záměr organizátorů, ale pro případ že by to jen byla neúmyslná chyba na tento problém upozorňuji.

-Yenya, coredump
Návrat nahoru
Unaveni sluncem



Příspěvky: 7

Zaslal: po. listopad 10, 2008 10:17    Předmět: Re: Cislovani

My jsme šli také podle mapky (i když jsme ukrutně bloudili) a hráz ve tmě snadno přešli a začali až od indicií. Po problematické osmičce nám označení indicií jako celé devítky přišlo dostatečné. Naštestí nás po dvou hodinách musel opustit Pluto, a protože jsme ho chtěli vyprovodit až do Ostopovic, skutečné zadání devítky jsme nakonec našli ...
Návrat nahoru
FIMAN±



Příspěvky: 20

Zaslal: po. listopad 10, 2008 18:25    Předmět:

Tak jen doplním, že my podle mapky nešli (protože jsme šli z jiného směru), jako první jsme našli šestý obrázek, pak pátý.. první a nepředpokládali jsme, že to je všechno a zcela bezpečně šli na HRÁZ, jak pravila osmička.
Tzn. žádný problém.
Izmi
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: po. listopad 10, 2008 19:53    Předmět:

FIMAN± napsal:
Tak jen doplním, že my podle mapky nešli (protože jsme šli z jiného směru), jako první jsme našli šestý obrázek, pak pátý.. první a nepředpokládali jsme, že to je všechno a zcela bezpečně šli na HRÁZ, jak pravila osmička.
Tzn. žádný problém.
Izmi

Pri všetkej úcte, to sa ti to hovorí, keď ste tam prišli za svetla. Razz

Dohľadávať stanovište v noci je úplne o inom. Zažil som už kopu stanovíšť, ktoré za dňa boli otázkou 10 sekúnd a v noci ho ani za pol hodinu nenájdeš. A tu sa k tomu ešte pridala nešťastná náhoda, že 9ka bola značená tak, že sa z nej nedalo dozvedieť, že sme ju vlastne celú ani nenašli.

Ako hovorím, išli sme na deviatku _správnou_ cestou, napriek tomu sme v tme nevýraznú odbočku do kríkov, kde sa mala skrývať hráz, neuvideli. Uvideli sme až omnoho výraznejšiu odbočku kde začínala náučná stezka, a v jej okolí nič, čo by sa viac ako ona podobalo na hráz, nebolo. Odbočka bola na vyvýšenom mieste, zhruba rovnako veľká jama bola naľavo aj napravo od nej, a teraz si vyber, čo z toho je vyschnutý rybníček rozmerov nula krát nič metrov.

Inak, nakoľko považujete postup "všimol som si, že iné tímy majú aj nejaké papiere, tak som šiel hľadať ešte raz" za legálny? A čo "išiel som sa nenápadne pozrieť na iný tím, či majú papiere"? Alebo "išiel som sa priamo opýtať iného tímu, či majú papiere"?
No dobre, už som ticho Wink

--
mišof
Návrat nahoru
Tykadla



Příspěvky: 57

Zaslal: po. listopad 10, 2008 20:26    Předmět:

HALUZna ORGanizacia napsal:
Pri všetkej úcte, to sa ti to hovorí, keď ste tam prišli za svetla. Razz

Dohľadávať stanovište v noci je úplne o inom. Zažil som už kopu stanovíšť, ktoré za dňa boli otázkou 10 sekúnd a v noci ho ani za pol hodinu nenájdeš. A tu sa k tomu ešte pridala nešťastná náhoda, že 9ka bola značená tak, že sa z nej nedalo dozvedieť, že sme ju vlastne celú ani nenašli.

Ako hovorím, išli sme na deviatku _správnou_ cestou, napriek tomu sme v tme nevýraznú odbočku do kríkov, kde sa mala skrývať hráz, neuvideli. Uvideli sme až omnoho výraznejšiu odbočku kde začínala náučná stezka, a v jej okolí nič, čo by sa viac ako ona podobalo na hráz, nebolo. Odbočka bola na vyvýšenom mieste, zhruba rovnako veľká jama bola naľavo aj napravo od nej, a teraz si vyber, čo z toho je vyschnutý rybníček rozmerov nula krát nič metrov.

Inak, nakoľko považujete postup "všimol som si, že iné tímy majú aj nejaké papiere, tak som šiel hľadať ešte raz" za legálny? A čo "išiel som sa nenápadne pozrieť na iný tím, či majú papiere"? Alebo "išiel som sa priamo opýtať iného tímu, či majú papiere"?
No dobre, už som ticho Wink

--
mišof


To mě docela překvapuje, protože ste museli tedy jít stejnou cestou jako my a v záři čelovek ty reflexní značky přímo svítili oranžově do očí...

Zrovna tohle označení se mi moc líbilo, protože jsem měl strach z dohledávání vlastního stanoviště...

Tykadlo Kodyn
Návrat nahoru
Kulatá zelená věc



Příspěvky: 2

Zaslal: út. listopad 11, 2008 13:30    Předmět:

Nám se povedla udělat bota - omylem jsme při cestě na 8 zahnuli po té polňačce a došli k devítce, ovšem nějak jsme neměli pořádek v číslování a tak jsme se pustili do luštění. To, že jsme 8ku vynechali, jsme zjistili až cestou domů v šalině.

Šifru bychom v podstatě vyluštili, kdyby si někdo uvědomil, že velryba není ryba, nýbrž savec - ale z CO12Y jsme toho moc neodtušili. (Navíc bez mapy z předchozího stanoviště bychom nikam nedošli).
Návrat nahoru
OPRAVTE TO



Příspěvky: 9

Zaslal: út. listopad 11, 2008 22:45    Předmět:

Koukám že mé označení šifry "Rádi bychom dostali šifru" se hodí i na 9 stonoviště....
Návrat nahoru
Unaveni sluncem



Příspěvky: 7

Zaslal: st. listopad 12, 2008 01:17    Předmět:

Tykadla napsal:


To mě docela překvapuje, protože ste museli tedy jít stejnou cestou jako my a v záři čelovek ty reflexní značky přímo svítili oranžově do očí...

Zrovna tohle označení se mi moc líbilo, protože jsem měl strach z dohledávání vlastního stanoviště...

Tykadlo Kodyn


Měli jsme stejný problém s najitím zadání. Bohužel pro nás jsme nešli se zapnutýma čelovkama, protože při měsíčku bylo na rozblázenou cestu celkem slušně vidět (navíc jsme byli lehce rozhozeni po několikakilometrovém bloudění při špatném odhadnutí směru po vyluštění osmičky).

Pluto
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina