Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 12. - 2010 -> Úloha 41
Autor Zpráva
Da Vinci



Příspěvky: 24

Zaslal: ne. říjen 03, 2010 23:31    Předmět: Úloha 41

Tisknul se ještě někomu uprostřed toho šestiúhelníku v úloze 41 velký černý obdélník, nebo to byla vada jen naší tiskárny?
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 24

Zaslal: ne. říjen 03, 2010 23:38    Předmět: Re: Úloha 41

Da Vinci napsal:
Tisknul se ještě někomu uprostřed toho šestiúhelníku v úloze 41 velký černý obdélník, nebo to byla vada jen naší tiskárny?

Bohužel, zde je zřejmě b) správně Surprised
Návrat nahoru
Da Vinci



Příspěvky: 24

Zaslal: ne. říjen 03, 2010 23:58    Předmět: Re: Úloha 41

Mimochodem, všimli jste si, že na české wikipedii je 'W' v Brailově písmu jinak? By mě zajímalo, proč...
Návrat nahoru
voy-a-ger



Příspěvky: 42

Zaslal: po. říjen 04, 2010 00:12    Předmět: Re: Úloha 41

Da Vinci napsal:
Mimochodem, všimli jste si, že na české wikipedii je 'W' v Brailově písmu jinak? By mě zajímalo, proč...

Protože je v českém Brailově písmu jinak. U nás tím vznikl dobrý problém, protože já jsem mystifikoval celý tým a špatně toto W nazval Ř, což je správně podle české Smile Naštěstí toto poblouznění netrvalo dlouho...
Návrat nahoru
BrrRoum



Příspěvky: 2

Zaslal: po. říjen 04, 2010 14:53    Předmět:

Tato sifra predstavovala nasi konecnou (ale diky slusnemu casu na prvnich trech jsme bez problemu postoupili - huraaa)...

Zkousel nekdo toto?
1. Ve vsech kruzich prevezt na pismena, nasledne pismena prevezt na cisla dle poradi v abecede (v hornim kruhu napr. 333 = 9).
2. Cisla v kruzich secist.
3. Vysledna cisla pro jednotlive kruhy vydelit poctem pismen v kruhu.
4. Zbytky po deleni vysly: 1,2,3,4,5,6.
5. Kdyz jste kruhy spojili dle daneho poradi, vysla vam krasna zidovska hvezda!!!

... a toto nas svedlo na zcesti - heslo HVEZDA spravne nebylo Smile Usoudili jsme, ze toto nemuze byt nahoda a hledali reseni skoro 3h uplne spatne...

Jestli toto nebyl zamer autoru, tak smekame sami pred sebou, co jsme to dokazali Very Happy
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 80

Zaslal: út. říjen 05, 2010 13:56    Předmět: Re: Úloha 41

voy-a-ger napsal:
Da Vinci napsal:
Mimochodem, všimli jste si, že na české wikipedii je 'W' v Brailově písmu jinak? By mě zajímalo, proč...

Protože je v českém Brailově písmu jinak. U nás tím vznikl dobrý problém, protože já jsem mystifikoval celý tým a špatně toto W nazval Ř, což je správně podle české Smile Naštěstí toto poblouznění netrvalo dlouho...


Český Braille má jednu velkou výhodu, že jeho znaky jsou jednoznačné i po otočení o 180°. V anglickém Braillovi se R a W liší jen otočením. Proto na šifrovačkách předpokládám primárně českého Brailla, což bylo důležité třeba hned v úloze 51.
No a na 41 se nám to také vymstilo, naštěstí jen na chvíli. Proto bych se přimlouval, aby český Braille se stal standardem na šifrovačkách podobně jako anglická abeceda bez CH.

Robert-Antonio
Návrat nahoru
Org9
Organizátor


Příspěvky: 6

Zaslal: út. říjen 05, 2010 14:32    Předmět: Re: Úloha 41

Jeníčci napsal:
Proto bych se přimlouval, aby český Braille se stal standardem na šifrovačkách podobně jako anglická abeceda bez CH. Robert-Antonio


Tak to je myslím potřeba lobovat hlavně u Chlýftýmu Smile

(Nebo je můj pocit, že jejich "šifrovací pomůcky" jsou standardem, který všichni používají, chybný?)

Radek
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: út. říjen 05, 2010 16:07    Předmět: Re: Úloha 41

Tmou.org napsal:
Nebo je můj pocit, že jejich "šifrovací pomůcky" jsou standardem, který všichni používají, chybný?


Všichni jistě ne, my máme vlastní (i když možná jsme chlýfácké pomůcky taky někdy použili), a popravdě nevím, s jakou verzí W. Nejednoznačnosti téhle brejle jsem si sice vědom, ale nikdy mi to nepřišlo jako problém, poněvadž W se přece w českých slowech newyskytuje.

Nicméně zpět k tématu: možná by bylo možné udělat anketu, aby se zjistilo, jak moc jsou které pomůcky rozšířené. Není nad empirické poznatky.
Návrat nahoru
Prahůrky



Příspěvky: 11

Zaslal: út. říjen 05, 2010 22:39    Předmět: Proč Braille?

Existuje nějaký důvod, proč byly v šifře braillovské znaky a ne normální písmena?

Dalibor

PS. Aha, to je vlákno k jiné šifře. Nu což, když už se to tu řeší.
Návrat nahoru
Ústřední topení



Příspěvky: 28

Zaslal: st. říjen 06, 2010 08:34    Předmět: Braill

Předpokládám, že důvodem je podobnost zápisu brailla s šestkou na kostce. On i ten zápis čísel 1-6 byl jen hint a mohl být (a myslíme si, že v původní verzi nejspíš i byl) normálně.
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: st. říjen 06, 2010 20:14    Předmět:

Keď sme pri tom, tak ono Ř v Braillovi sme identifikovali aj podľa manuálu TMOU a tam už je to povážlivé - predsa len je to materiál, ktorý poskytujú sami organizátori. Mimo iné je tam aj vlajka pre Q prinajlepšom oranžová (ale ja by som povedal, že červená), a v šifre bola žltá. Tu sa ale rôzne zdroje nejako líšia, ktorá farba je správna/pôvodná - tuší niekto prečo? Žeby biedne kópie farby v nejakom dávnejšom materiále (ako rozum do vrecka z roku raz-dva a podobne)?

V každom prípade nám tri hodiny na 41 nestačili (a k nápadu sme sa neblížili).
Návrat nahoru
kancl



Příspěvky: 3

Zaslal: pá. říjen 08, 2010 18:02    Předmět: Re: Úloha 41

Crucifixion? napsal:
Da Vinci napsal:
Tisknul se ještě někomu uprostřed toho šestiúhelníku v úloze 41 velký černý obdélník, nebo to byla vada jen naší tiskárny?

Bohužel, zde je zřejmě b) správně Surprised


Bohužel je správně a). Nám se tiskl taky.
Návrat nahoru
Da Vinci



Příspěvky: 24

Zaslal: pá. říjen 08, 2010 18:26    Předmět: Re: Úloha 41

kancl napsal:
Crucifixion? napsal:
Da Vinci napsal:
Tisknul se ještě někomu uprostřed toho šestiúhelníku v úloze 41 velký černý obdélník, nebo to byla vada jen naší tiskárny?

Bohužel, zde je zřejmě b) správně Surprised


Bohužel je správně a). Nám se tiskl taky.


Já si říkal, že Crucifixion odpovídal nějak podezřele ukvapeně Smile
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 24

Zaslal: pá. říjen 08, 2010 21:25    Předmět: Re: Úloha 41

Da Vinci napsal:
kancl napsal:
Crucifixion? napsal:
Da Vinci napsal:
Tisknul se ještě někomu uprostřed toho šestiúhelníku v úloze 41 velký černý obdélník, nebo to byla vada jen naší tiskárny?

Bohužel, zde je zřejmě b) správně Surprised


Bohužel je správně a). Nám se tiskl taky.


Já si říkal, že Crucifixion odpovídal nějak podezřele ukvapeně Smile


No pozor, já říkal "zřejmě" Wink a důvod pro to byl prostě takový, že jsme také tiskli a žádný obdélník tam nebyl. Což, při vší úctě, v kombinaci s faktem, že v e-verzi taky žádný nebyl, představuje dohromady solidní argumentaci pro moje tvrzení. Navíc to, že (zatím) dva týmy tam ten obdélník měly, nemusí znamenat nic víc, než že měly (máte) stejný typ tiskárny (s určitou vadou, podle všeho).
Tom de Crucifixion? (raděj už se budem podepisovat - v jiných fórech vznikaly prý veselé identifikační lapsy Very Happy ).
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 24

Zaslal: pá. říjen 08, 2010 21:35    Předmět: Re: Úloha 41

Tmou.org napsal:
Jeníčci napsal:
Proto bych se přimlouval, aby český Braille se stal standardem na šifrovačkách podobně jako anglická abeceda bez CH. Robert-Antonio


Tak to je myslím potřeba lobovat hlavně u Chlýftýmu Smile

(Nebo je můj pocit, že jejich "šifrovací pomůcky" jsou standardem, který všichni používají, chybný?)

Radek


Přidávám se k Nočnému Motýl'ovi a upozorňuju stejně jako oni na to, že dvojznačný je i oficiální Manuál TMOU (-->jak je vidět, ne všichni používají chlýftahákSurprised) ) - navíc je "manuálová" verze podle mého takový zvláštní mutant: Ř je tam kódováno jako W, tj. jako v anglickém Braillu, ale pokud by měla být používána anglická verze, pak by tam vůbec písmena s diakritikou neměla být, ne? Prosím Orgy, aby se zamysleli nad tím, kterou verzi oficiálně používat - pomohlo by to odstranit zbytečné potenciální zmatky.
P.S.: Nesouhlasím s argumentem, že česká slova neobsahují W - to je irelevantní, dekódování často nevede přímo k heslu, ale je jen dílčím krokem (ostatně viz ta samotná šifra 41 v kvalifikaci Smile ).
Návrat nahoru
VHRS



Příspěvky: 12

Zaslal: ne. říjen 10, 2010 21:01    Předmět:

Nočný motýľ napsal:
Keď sme pri tom, tak ono Ř v Braillovi sme identifikovali aj podľa manuálu TMOU a tam už je to povážlivé - predsa len je to materiál, ktorý poskytujú sami organizátori. Mimo iné je tam aj vlajka pre Q prinajlepšom oranžová (ale ja by som povedal, že červená), a v šifre bola žltá. Tu sa ale rôzne zdroje nejako líšia, ktorá farba je správna/pôvodná - tuší niekto prečo? Žeby biedne kópie farby v nejakom dávnejšom materiále (ako rozum do vrecka z roku raz-dva a podobne)?

V každom prípade nám tri hodiny na 41 nestačili (a k nápadu sme sa neblížili).


Ja bych se pridal k hlaseni problemu s vlajkou Q, taky jsme se ridil manualem tmou a tam cela zluta vlajka jednoduse neni. Q je tam cervene.
Myslim ze by bylo vhodne aby v manualu tmou byly stejne abecedy ktere pouzivaji orgove.

Vladki
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: st. říjen 13, 2010 10:21    Předmět:

Manuál TMOU je do jisté míry historický artefakt, který jsme letos neaktualizovali - a o kolizích v braillovi a morsem se dozvídáme až teď (a fakt je, že i podstatná část orgů používá na hrách spíš Chlýftýmácké pomůcky). V běžné hře (kdy je potřeba vydolovat smyslupnou tajenku), by však tato kolize neměla vadit. Zamyslíme se ještě nad tím, zda nezmíníme v závěrečném infu něco o těchto abecedách. A do příštího roku se zamyslíme nad aktualizací Manuálu, letos už to do priorit nedostaneme:)
Návrat nahoru
Da Vinci



Příspěvky: 24

Zaslal: so. říjen 23, 2010 10:39    Předmět: Re: Úloha 41

Crucifixion? napsal:
Da Vinci napsal:
kancl napsal:
Crucifixion? napsal:
Da Vinci napsal:
Tisknul se ještě někomu uprostřed toho šestiúhelníku v úloze 41 velký černý obdélník, nebo to byla vada jen naší tiskárny?

Bohužel, zde je zřejmě b) správně Surprised


Bohužel je správně a). Nám se tiskl taky.


Já si říkal, že Crucifixion odpovídal nějak podezřele ukvapeně Smile


No pozor, já říkal "zřejmě" Wink a důvod pro to byl prostě takový, že jsme také tiskli a žádný obdélník tam nebyl. Což, při vší úctě, v kombinaci s faktem, že v e-verzi taky žádný nebyl, představuje dohromady solidní argumentaci pro moje tvrzení. Navíc to, že (zatím) dva týmy tam ten obdélník měly, nemusí znamenat nic víc, než že měly (máte) stejný typ tiskárny (s určitou vadou, podle všeho).
Tom de Crucifixion? (raděj už se budem podepisovat - v jiných fórech vznikaly prý veselé identifikační lapsy Very Happy ).


Však já se ptal ještě někdo, tedy alespoň jeden další tým Wink a tedy predikovat na základě jednoho výsledku dalších cca. 250 u týmů, co se k té úloze dostalo a tedy si ji nejspíš vytisklo, mi přijde poněkud unáhlené... A právě o to mi šlo, zjistit, zda je chyba jen v mém konkrétním exempláři, nebo zda je to chyba určité edice Wink
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina