Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 11. - 2009 -> Stanoviště #10 - Jabloň
Autor Zpráva
Athaj
Organizátor


Příspěvky: 52

Zaslal: so. listopad 07, 2009 07:33    Předmět: Stanoviště #10 - Jabloň

Diskuse k šifře...
Návrat nahoru
HALUZná ORGanizácia



Příspěvky: 20

Zaslal: so. listopad 07, 2009 18:34    Předmět:

Toto bola asi jedina sifra tohtorocnej Tmou, ktora ma vyslovene sklamala. "Morzeovkovy strom" som pred dvoma rokmi pouzil v Haluzi a pokial viem, vtedy to bolo originálne. Odvtedy som ho videl inde asi dvakrat, toto je treti. Uz jeho tvar poznam naspamat a fakt uz ho netuzim stretnut zas.

A mimochodom, na Haluzi 07 sme tam mali este aj tie jablka, aj abecedne pismenka v nich, len uz tie neboli morzeovkou -- a to uz mi fakt ako nejaky myslienkovo narocny rozdiel nepride Razz

--
misof
Návrat nahoru
@



Příspěvky: 12

Zaslal: so. listopad 07, 2009 21:09    Předmět:

My jsme se k tomu v Haluzi 07 nedohaluzili, měli jsme to před očima (pro krizové situace máme morse ve stromu v lušticích pomůckách), ale nakonec jsme ten morse strom sestavili zpětně až z řešení. To se dalo s mapou vypracovat šikovně: xyxz............z je jasné BABIDOLYROZCESTI. Si asi dokážete představit, jaký tenhle aha efekt byl Smile.

Libilo se mi, že to furt byla morse, elegantní šifra v povedeném seníku.


Naposledy upravil @ dne ne. listopad 08, 2009 17:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Totální diferenciál



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 16:47    Předmět:

Já bych to orgům nevyčítal - při vsí úctě o existenci Haluze se dovídám teď. Vzhledem k tomu, kolik je dneska šífrovaček, tak dělat šifry tak, aby bylo totálně originální, je takřka nemožné, navíc je dobře možné, že autor šifry si myslel, že originální je. Podle mě většina lidí to nikdy neviděla, nám to přišlo zajímavé a zábavé (i když jsme to měli takřka hned, nevjětší práci nám dalo sestavit ten strom, protože nikdo z nás nezná morseovku z hlavy, tak to dalo trochu práce s její tabulkou).

Honza
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:59    Předmět:

Souhlas s tot. dif. O Haluzi jsem taky nikdy neslyšel, různých variant stromu jsem už pár viděl, ale že by mi to vadilo, to zas ne. Opravdu originálních principů je omezený počet, a v terénu každá triviální šifra potěší.
Návrat nahoru
HALUZná ORGanizácia



Příspěvky: 20

Zaslal: út. listopad 10, 2009 12:28    Předmět:

to Honza + anonym z TJ Balvan Praha:

O vycitani niecoho orgom by sme sa bavit mohli -- viacere timy, ktore sa Tmou zucastnili, tuto sifru poznali, takze by sa dalo argumentovat, ze ak o tom orgovia mohli vediet, nebolo by to fer. A pokial viem, tak na dotycnej Haluzi bol aj minimalne jeden z orgov Tmou11. Keby som chcel, mal by som podla mna plne pravo im to vycitat.

(A Haluz zase taka mala hra nie je, vasa neznalost je samozrejme neospravedlnitelny, do nebies volajuci hriech Very Happy )

LENZE: Precitajte si prosim este raz moj prispevok a skuste najst miesto, kde orgom nieco vycitam. Nic take som nenapisal. Len hovorim, ze som bol sklamany, lebo tato sifra bola takmer identicka so sifrou, ktoru som kedysi vymyslel a pouzil. Nicim ma neprekvapila ani nepobavila, a preto sa mne osobne nepacila. That's all.

--
misof
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: út. listopad 10, 2009 21:24    Předmět: Osud 3

Mišofe, v Blavě jsem nebyl, ale vzpomínám, že tam byli MUPY MUP! Hrozně jsem se v diskusi divil, jaktože s tím měli takové problémy, když to bylo předtím v OSUDu 3. Tam to bylo v obdélníkovém hávu a je pravda, že se k té šifře skrz déšť nido nedostal ...

Vladan
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 24

Zaslal: čt. listopad 12, 2009 03:07    Předmět: Ha!!

V té šifře je chyba - nevím jestli jste si všimli, ale autor zapomněl udělat jednu větévku nahoře, a tak vychází v řešení Babí doRy... já si říkal co je to za divný místo. Jo abyste se nedivili - doluštil jsem tu šifru teď v noci sám, dobrovolně, poté co jsme v samotné hře vypadli na devítce: hřeje mě, že jsem na to přišel celkem rychle, tak mám radost a pocit nutnosti být aktivní Very Happy Každopádně tenhle typ šifry vidím poprvé a mrzí mě, že jsme se k němu ve hře už nedostali - mohla být zábava to řešit...
Tom
Návrat nahoru
Set
Organizátor


Příspěvky: 65

Zaslal: čt. listopad 12, 2009 09:29    Předmět: Re: Ha!!

Crucifixion? napsal:
V té šifře je chyba - nevím jestli jste si všimli, ale autor zapomněl udělat jednu větévku nahoře, a tak vychází v řešení Babí doRy...


Není. U písmene R je křižovatka, ze které vychází právě 1 větev vlevo, ta co vede k L. Neexistuje písmeno v morseovce takové, aby měla smysl větev vedoucí doprava. Stejná situace nastává v podvětvi I J F.

Viz obrázek v řešení šifry: http://www.tmou.cz/_media/2009/sifry/jablon-reseni.png
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: ne. listopad 15, 2009 18:34    Předmět: CH

Zpětně bych chtěl ocenit, že hláska ch byla ve stromě reprezentována dvojicí písmen ...

Vladan
Návrat nahoru
abpopa



Příspěvky: 28

Zaslal: ne. listopad 15, 2009 19:32    Předmět: Re: Ha!!

Set napsal:
Crucifixion? napsal:
V té šifře je chyba - nevím jestli jste si všimli, ale autor zapomněl udělat jednu větévku nahoře, a tak vychází v řešení Babí doRy...


Není. U písmene R je křižovatka, ze které vychází právě 1 větev vlevo, ta co vede k L. Neexistuje písmeno v morseovce takové, aby měla smysl větev vedoucí doprava. Stejná situace nastává v podvětvi I J F.

Viz obrázek v řešení šifry: http://www.tmou.cz/_media/2009/sifry/jablon-reseni.png


Bylo by asi vhodné na místě R udělat ve stromu znatelný zlom vlevo, aby přítomnost písmene byla patrná i bez jablka (jehož přítomnost není podmínkou) podobně jako tomu je u vedlejší větve s U.

--
David, abpopa
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 24

Zaslal: ne. listopad 15, 2009 22:49    Předmět: Re: Ha!!

Set napsal:
Crucifixion? napsal:
V té šifře je chyba - nevím jestli jste si všimli, ale autor zapomněl udělat jednu větévku nahoře, a tak vychází v řešení Babí doRy...


Není. U písmene R je křižovatka, ze které vychází právě 1 větev vlevo, ta co vede k L. Neexistuje písmeno v morseovce takové, aby měla smysl větev vedoucí doprava. Stejná situace nastává v podvětvi I J F.

Viz obrázek v řešení šifry: http://www.tmou.cz/_media/2009/sifry/jablon-reseni.png


Jo, tak jo - chápu váš způsob přístupu k řešení, a má svou validitu - jen bych chtěl upozornit, že stejně tak se dá použít přístup "Aby se rozhodovalo jestli bude tečka nebo čárka, musí přijít rozdvojení větví - to hraje roli, ne jakým směrem se větev kroutí" - konkrétně u této šifry se tak dostavilo úplně stejné řešení, až na to jedno písmeno. Plus je sympatické, že jste do stromu zakreslili jen ty větve, které vedou na existující kombinaci teček a čárek z morseovy abecedy, ale není to nutná podmínka pro řešení - stačilo by tam mít i větve co vedou na neexistující kombinace a nenavěsit na ně žádná jablíčka. Myslím, že řešitelnost šifry by to nijak neohrozilo (a osobně mám dojem, že by to mohlo i pomoci přijít na princip šifry, když by byla vidět všude rovnoměrně rozmístěná ta rozdvojení - ještě víc by to ukazovalo na "binomickou" povahu šifry ("-->bude to asi něco s morseovkou"); ale to jste možná právě nechtěli, žejo Smile )
Návrat nahoru
Včeličky



Příspěvky: 4

Zaslal: po. listopad 16, 2009 08:49    Předmět: Re: Ha!!

Crucifixion? napsal:

Plus je sympatické, že jste do stromu zakreslili jen ty větve, které vedou na existující kombinaci teček a čárek z morseovy abecedy, ale není to nutná podmínka pro řešení - stačilo by tam mít i větve co vedou na neexistující kombinace a nenavěsit na ně žádná jablíčka. Myslím, že řešitelnost šifry by to nijak neohrozilo (a osobně mám dojem, že by to mohlo i pomoci přijít na princip šifry, když by byla vidět všude rovnoměrně rozmístěná ta rozdvojení - ještě víc by to ukazovalo na "binomickou" povahu šifry ("-->bude to asi něco s morseovkou"); ale to jste možná právě nechtěli, žejo Smile


No nevím, nás právě tohle trklo - že chybí právě ty větve, které v morseovce neexistují. Místo na rozsochy jsme viděli, říkali jsme si, že tam bychtěla růst postranní větev, ale nemá kam. Binárnost byla dost zřejmá i tak, a chybějící větve byly potvrzení, že jsme na dobré cestě. (Morseovku mám kategorizovanou právě jako neúplný binomický systém - neexistující kódy mám občas i vypsané -, takže kdyby větve byly všechny, od správného postupu by mě to naopak odradilo.)

Míša
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina