Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 13. - 2011 -> #7 - Pravítko a matičky
Autor Zpráva
Matěj Klusáček
Organizátor


Příspěvky: 84

Zaslal: so. listopad 05, 2011 14:53    Předmět: #7 - Pravítko a matičky

Diskuse k šifře 7 - pravítko a matičky.
Návrat nahoru
DoubleSix



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 12:03    Předmět:

Luštěna už z tepla domova a bez originálních návodných pomůcek. Návodných proto, že šifra je dostatečně asociuje a kdo nemá doma, potřebné parametry snadno vygooglí. Aneb, rádi bychom viděli takovou šifru na konci kvalifikace, kde by bylo víc prostoru pro nápad oproti pouhé mechanické realizaci.
za tým Waxí
Návrat nahoru
E±MAN



Příspěvky: 3

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 12:18    Předmět:

Tož my (E±MAN) jsme to nedali.
Naskládali jsme matičky fiktivně za sebe, přiložili pravítko, seznali, že nevíme, co s tím a zkoušeli nějaké perspektivnější cesty:( Asi jsme měli věnovat víc pozornosti tomu pravítku). dokonce jsme i vymysleli, pro mám 3x3 matičky. Dobrá šifra, asi, taková fyzická... Vikki
Návrat nahoru
@



Příspěvky: 12

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:06    Předmět:

My jsme se nevyhrabali z počátečního nápadu pracovat s úhly. MP, který mával kolem pravítkem, jsme neposlechli, protože na něj nepoložil ty matičky Smile. Zpětně se znalostí řešení říkám, jo, klaplo to hezky, avšak mezi dvěma možnostmi, úhly a délkou, pořád dávám u rotačního tělesa přednost úhlům v GRAD. To je přeci tak hezké, 0--400, proč bych měl u kolečka pracovat s pravítkem? Mít pravítko 30, nebo 50, nezabloudíme Smile.
Návrat nahoru
Martina
Organizátor


Příspěvky: 38

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:18    Předmět:

@ napsal:
To je přeci tak hezké, 0--400


Ty bláho, plný úhel má fakt 400 gradů? Co je to zase za zhulenou francouzskou míru a proč to všichni neměří pěkně ve stupních? A to jsme jednu dobu váhali, jestli pravítko 30 cm nebo 40 cm. Druhé zvítězilo, protože se na něm šifra dala zkonstruovat přesněji a i pro tým pak bylo vážení zřetelnější. To už je fakt smůla. Ale smůla jen pro nepozorné, protože pravítko bylo předepsáno na stejnou šifru jako matičky...
Návrat nahoru
kafe



Příspěvky: 27

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:51    Předmět:

Martina napsal:
Co je to zase za zhulenou francouzskou míru a proč to všichni neměří pěkně ve stupních?


Proč všichni neměří v radiánech? Pravítka o délce 2π se nedělají, tudíž by bylo po problémech. Odvahu měřit úhly v radiánech měli ale asi zatím pouze organizátoři Po škole...
Návrat nahoru
coredump



Příspěvky: 24

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 21:42    Předmět:

Jo, grady jsme uvazovali taky.

Dalsi trojska indicie byla, ze dva z trigramu napsanych v kruhu byly napsane take v prvnich trech a v poslednich trech pismenech "toho spravneho" usporadani na delku pravitka. Sice v jinem poradi, ale to nevadilo, protoze trigramy byly abecedne setridene, a tedy poradi pismen v nich evidentne neneslo zadnou informaci.

Dalsi fakt se kterym jsme nevedeli co delat bylo, ze mame presne 3x3 maticky, i kdyz v tom spravnem usporadani se jich vyskytuje 2, 6, a 18 (coz je 2, 2x3 a 2x3x3). I snazili jsme se udelat to nejak tak, abychom vyuzili prave vsech 9 maticek. Pak jsme jeste dohledali ze jsou to M6, M8 a M10, a zkouseli pouzit tato cisla.

Po deviti hodinach a nekolika zmenach lusticiho stanoviste jsme to vzdali. Jake zajimave vlastnosti jste o matickach zjistili vy?

-Yenya, coredump
Návrat nahoru
Název týmu:



Příspěvky: 16

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 22:08    Předmět:

Martina napsal:
@ napsal:
To je přeci tak hezké, 0--400


Ty bláho, plný úhel má fakt 400 gradů? Co je to zase za zhulenou francouzskou míru a proč to všichni neměří pěkně ve stupních? A to jsme jednu dobu váhali, jestli pravítko 30 cm nebo 40 cm. Druhé zvítězilo, protože se na něm šifra dala zkonstruovat přesněji a i pro tým pak bylo vážení zřetelnější. To už je fakt smůla. Ale smůla jen pro nepozorné, protože pravítko bylo předepsáno na stejnou šifru jako matičky...


Taky jsme uvažovali úhly. Dostali jsme se k měření na obrázku a podle toho, jaký byl úhel, to padlo do nějakého intervalu. Dokonce jsme si dokázali určit, kdy se má brát vnitřní a kdy vnější úhel. Když už jsme nevěděli, co s pravítkem, úhly byly jedna z mála logických možností. Logické odvození, proč úhly a 400, bylo to, že na kalkulačce jsou mimo jiné právě ty grady Smile
Návrat nahoru
JÁDRO



Příspěvky: 36

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 22:08    Předmět:

"Dalsi trojska indicie byla, ze dva z trigramu napsanych v kruhu byly napsane take v prvnich trech a v poslednich trech pismenech "toho spravneho" usporadani na delku pravitka."

Asi to tak muselo být. Pokud si dobře vzpomínám, tyto dva trigramy odpovídaly navršení nejtěžších matiček na konce pravítka a určovaly tak nejzazší pro tajenku použitelné pozice na pravítku.

Dejw
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 120

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 22:28    Předmět:

coredump napsal:
Dalsi trojska indicie byla, ze dva z trigramu napsanych v kruhu byly napsane take v prvnich trech a v poslednich trech pismenech "toho spravneho" usporadani na delku pravitka.

-Yenya, coredump


Proč trojská? To je parádní potvrzení toho, která abeceda je správná.

Síba
Návrat nahoru
La Kukarača



Příspěvky: 4

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 22:30    Předmět:

Oba principy, tedy "vynést si písmena na pravítko" + "přířadit každému písmenku v trigramech příslušnou matici" jsmě měli, ale i když jsme s tím za těch 7 hodin zkoušeli dělat ledacos, vážení nás nenapadlo.
Mimochodem, všimli jste si, že vnitřní nápis byl na kružnici o obvodu 26 cm? Nás to zavedlo do spousty zajímavých slepých uliček: přišlo nám to jako úmysl, protože "v měřítku" by díra měla být větší (nebo matice menší ...).
Návrat nahoru
E±MAN



Příspěvky: 3

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 22:46    Předmět:

My jsme ještě zjistili, že když trigram přepíšeme do druhé abecedy a písmena zapíšeme v trojkové soustavě po řádcích do "matice" (!sic), tak to po čtení po sloupcích vyhodí stejný trigram. To platilo u prvních dvou trigramů (!), u třetího stačilo přehodit pořadí dvou písmen (aby matice byla diagonálně symetrická). No, to přece nemohla být náhoda, uznejte! Wink
Izmi
Návrat nahoru
Red Alert



Příspěvky: 6

Zaslal: po. listopad 07, 2011 00:04    Předmět:

Počty 2, 6, 18 v kombinaci s trigramy mě osobně taky trochu svedly na scestí (ale nikoho dalšího z týmu už ne) trojkovkových úvah. Jedna docela hezká teorie byla tato: pokud má nejmenší matka hodnotu 1, střední 3 a velká 9 a každé číslo 1-26 kóduji příslušnou hromádkou matek (exemplářů jedné velikosti je 0-2), tak mám právě dvě hromádky, které se vlezou na šířku do malé matky (jde o jednu malou matku a dvě malé matky na sobě), 6 hromádek o šířce střední a zbývajících 18 má šířku velké.

Jinak šifře vděčíme za posun délky našeho nejdelšího zákysu o cca další hodinu (předchozí rekord je z loňské TMOU) a také za zisk maximálního času ve statistikách. Každopádně mi nakonec přišla jako úplně úžasná, něco takového bych si snad nikdy nepomyslel, že na nějaké šifrovačce uvidím. Aneb když jsem se probudil a viděl kolegu, jak pomocí pravítka váží ty matky, tak první myšlenka byla "On už se snad úplně zbláznil!" Smile

Olin
Návrat nahoru
Da Vinci



Příspěvky: 24

Zaslal: po. listopad 07, 2011 00:11    Předmět:

coredump napsal:
Dalsi fakt se kterym jsme nevedeli co delat bylo, ze mame presne 3x3 maticky, i kdyz v tom spravnem usporadani se jich vyskytuje 2, 6, a 18 (coz je 2, 2x3 a 2x3x3). I snazili jsme se udelat to nejak tak, abychom vyuzili prave vsech 9 maticek. Pak jsme jeste dohledali ze jsou to M6, M8 a M10, a zkouseli pouzit tato cisla.
-Yenya, coredump


Ano, to že počty diferencí byly 2 (nejmenší diference), 20 (střední diference) a 200 (největší diference) - v ternární soustavě - mi také přišlo jako příliš velká náhoda a považoval jsem to za nápovědu, že se má použít ternární soustava...

Dále jsem si všimnul, že průměr nakreslené matičky (ten "nejmenší" - podobně jako rozdíly odpovídaly průměrum matiček) byl 181mm a na těch matičkách bylo vyraženo "S" a "181" (tedy alespoň na těch, co jsme dostali my, to bylo)... Zřejmě potvrzení toho, že se mají použít zde... Mělo nějaký smysl i to "S"?
Návrat nahoru
coredump



Příspěvky: 24

Zaslal: po. listopad 07, 2011 08:26    Předmět:

Pralinky zvlášť napsal:
coredump napsal:
Dalsi trojska indicie byla, ze dva z trigramu napsanych v kruhu byly napsane take v prvnich trech a v poslednich trech pismenech "toho spravneho" usporadani na delku pravitka.

-Yenya, coredump


Proč trojská? To je parádní potvrzení toho, která abeceda je správná.

Síba


Abecedu to potvrdí, to ano. Ale naopak to odvede od toho vážení směrem k nějakým operacím s tou abecedou a s těmi trigramy.
Návrat nahoru
coredump



Příspěvky: 24

Zaslal: po. listopad 07, 2011 08:47    Předmět:

JÁDRO napsal:
"Dalsi trojska indicie byla, ze dva z trigramu napsanych v kruhu byly napsane take v prvnich trech a v poslednich trech pismenech "toho spravneho" usporadani na delku pravitka."

Asi to tak muselo být. Pokud si dobře vzpomínám, tyto dva trigramy odpovídaly navršení nejtěžších matiček na konce pravítka a určovaly tak nejzazší pro tajenku použitelné pozice na pravítku.

Dejw


Ale jo, samozřejmě. Teď když znám řešení je to jasné, že to tak asi muselo být, stejně jako je jasné proč "hezká" písmena jsou na tom pravítku uprostřed.

Ještě jsem si vzpomněl, že po příjezdu domů jsem zkoušel takové kódování, že ten trigram jsem bral jako matičky na pravítku, a pravítko (40 cm) jsem se snažil rozdělit ve stejném poměru, v jakém dělila prostřední matička interval těch dvou krajních. Vycházela hezká písmena, ale smysl to nedávalo.

-Yenya
Návrat nahoru
Koniec Sveta Prichádza!



Příspěvky: 12

Zaslal: po. listopad 07, 2011 09:09    Předmět:

Tu by som ešte pochválil ďalší potvrdzujúci detail: v okamihu, kedy máme abecedu namapovanú na pravítko, sú zjavne všetky "odpadové" písmená ako Q a W po krajoch a všetky "pekné" v okolí stredu -- potrebujeme teda operáciu, ktorej výsledok sa bude práve v okolí stredu pohybovať.

--
mišof
Návrat nahoru
Černý racek



Příspěvky: 56

Zaslal: po. listopad 07, 2011 10:11    Předmět:

Ještě jedna věc nás při těch hodinách nad matičkami napadla: šifrovačka inspirovaná Stalkerem by mohla být dobrá (mrk mrk na orgy Matrixu Smile).

O.
Návrat nahoru
Drahoš forever



Příspěvky: 29

Zaslal: po. listopad 07, 2011 11:09    Předmět:

Ač to sem nepatří, tak orgové Matrixu nenápadně naznačují, že na Matrixu už se pracuje a bude to velmi archeologický zážitek. Smile
Návrat nahoru
Tamara



Příspěvky: 6

Zaslal: po. listopad 07, 2011 11:18    Předmět:

Da Vinci napsal:
[Ano, to že počty diferencí byly 2 (nejmenší diference), 20 (střední diference) a 200 (největší diference) - v ternární soustavě - mi také přišlo jako příliš velká náhoda a považoval jsem to za nápovědu, že se má použít ternární soustava...


A ve vnitřním kruhu bylo 13 trigramů, které navozovaly myšlenku kombinace s 26 intervaly na vnějším obvodu - součást zadání nějaké transformace. Zvlášť když v těch trigramech byla dohromady všechna písmena abecedy, a to každé jednou až třikrát.

Tohle všechno byla tak silná nápověda na nějakou transformaci s použitím trojkové soustavy, že jsme ji nedokázali opustit ani po osmi hodinách. A to přestože jsme to zkoušeli: také jsme si všimli S181, uvažovali jsme jaké fyzikální vlastnosti matiček použít, aby nestačilo o nich jen psát na papíře... Ale hmotnost nás nenapadla, lépe řečeno k ní vůbec nic nevedlo, zatímco k té trojkové soustavě vedlo tolik hintů!

Ani v dobách sbírání počítačových virů jsem neměl takovou sbírku trojanů...

Milan
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 120

Zaslal: po. listopad 07, 2011 11:23    Předmět:

Red Alert napsal:
Jinak šifře vděčíme za posun délky našeho nejdelšího zákysu o cca další hodinu (předchozí rekord je z loňské TMOU) a také za zisk maximálního času ve statistikách.


Ani nevíte, jak mne mrzí, že jsme tam nevydrželi o čtvrt hodiny déle.
Návrat nahoru
Přizdisráči



Příspěvky: 21

Zaslal: po. listopad 07, 2011 11:26    Předmět:

Drahoš forever napsal:
Ač to sem nepatří, tak orgové Matrixu nenápadně naznačují, že na Matrixu už se pracuje a bude to velmi archeologický zážitek. Smile


Ač to sem už vůbec nepatří, tak hurá. Vlastně HURÁ! Konečně! Smile (Dero)
Návrat nahoru
JTHTN



Příspěvky: 36

Zaslal: po. listopad 07, 2011 13:03    Předmět:

Vše k vyřešení šifry jsme během těch dlouhých 9 hodin řekli. Matky, pravítko, abeceda, trojice matek na pravítku, možnost vážení, těžiště. Jediné co chybělo, bylo použít to dohromady. A toí se nám nepodařilo.

Byla ta šifra těžká? Byla. Dala se v pohodě vyřešit? Zpětně musím říct, že dala.

Letošní Tmou nám ukázala, že existuje ještě spousta možností jak zašifrovat zprávu. Že to nemusí být jen po 1000 použitá morseovka na papíru. Příště budeme chytřejší. Děkujeme.

Ti
Návrat nahoru
ROFLCOPTER!



Příspěvky: 46

Zaslal: po. listopad 07, 2011 15:03    Předmět:

Drahoš forever napsal:
Ač to sem nepatří, tak orgové Matrixu nenápadně naznačují, že na Matrixu už se pracuje a bude to velmi archeologický zážitek. Smile

                     táááááááá



da
ta dáááááááá......... Very Happy
táá ta
táá
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 24

Zaslal: po. listopad 07, 2011 20:28    Předmět: Technická

Rád bych vypíchl, co už tu jednou, trochu bokem, zaznělo: přijde mi dost nešťastné, že text tajenky měl 13 písmen - což vedlo k třinácti trojpísmenným shlukům na vnitřní kružnici v zadání. V kombinaci s 26 prvky na vnějším obvodu zadání to v našem týmu vedlo k úvahám, že to nemůže být náhoda. Jsem si vědom toho, že "má člověk být vždycky dost paranoidní a zároveň umět paranoidní nebýt" (či jak je to v almanachu) - ale s ohledem na to, jak originální a nečekané bylo řešení, mi přijde tenhle zavádějící prvek jako už "přesmíru", zbytečně komplikující už tak docela těžkou šifru.
(A rozšířit tajenku o 1 nebo 2 písmena by neměl být žádný problém.)
Tom (Crucifixion?)
Návrat nahoru
Divocí tučňáci



Příspěvky: 9

Zaslal: po. listopad 07, 2011 21:02    Předmět:

Hluboce smekám před týmy, které napadlo hledat těžiště a moc by mě zajímalo, jakým myšlenkovým pochodem k tomu dospěly. My jsme měli matičky rozložené na pravítku mockrát, snad i správně, ale zrovna těžiště? Možná kdybychom předtím na stanoviště museli přejít po kladině nebo aspoň někde balancovali na hraně, tak by nás to napadlo Smile Nebo je těžiště něco jako morseovka a zkušený tým to prostě zkusí? (Radek)
Návrat nahoru
Přizdisráči



Příspěvky: 21

Zaslal: po. listopad 07, 2011 21:09    Předmět:

Divocí tučňáci napsal:
Hluboce smekám před týmy, které napadlo hledat těžiště a moc by mě zajímalo, jakým myšlenkovým pochodem k tomu dospěly. My jsme měli matičky rozložené na pravítku mockrát, snad i správně, ale zrovna těžiště? Možná kdybychom předtím na stanoviště museli přejít po kladině nebo aspoň někde balancovali na hraně, tak by nás to napadlo Smile Nebo je těžiště něco jako morseovka a zkušený tým to prostě zkusí? (Radek)


Těžiště proto, že je nejelegantnějším principem, který zároveň dokonale vysvětluje spoustu podivných vlastností šifry. Především pak tu, proč se hezká písmena substituované abecedy nacházejí uprostřed pravítka a proč je potřeba poměrně dosti tolerantních intervalů k určení výsledného písmene.

Myslím, že právě zákys mnoha zkušených týmů na téhle šifře jasně ukazuje, že to byla prostě nápadovka, kde měly zkušenější týmy jen malou výhodu před týmy méně zkušenými. Krásná šifra. (Dero)
Návrat nahoru
3 s kouskem fosforu



Příspěvky: 2

Zaslal: út. listopad 08, 2011 08:29    Předmět:

No .. podobné nároky na eleganci splňuje třeba i následující: vnější kruh měl průměr na chlup 200 mm. Pokud tedy měříme vzdálenost mezi jeho prvky (ke kterým máme jednoznačně přiřazená písmenka) - sečteme vždy dva kroky udělané podle písmen vnitřního kruhu (např A-C + C-Z), bude se naměřená vzdálenost vždy pohybovat mezi 0-400 mm. Přitom k okrajům toho intervalu naměřená vzdálenost padne málokdy - součet dvou sečen identifikovaných nestejnými písmenky už takovou vlastnost má.., čímž vysvětlíme podivnou distribuci písmen na pravítku..

Pointou je, že připojuju k výčtu trojanů i nešťastný průměr vnějšího kruhu (ano, taky jsme potkali grady, taky jsme zkoušeli variace s trojkovou soustavou .. řešení téhle šifry mi vůbec přišlo jako festival nápadů které hezky sedí, ale nic z nich neleze), což nic nemění na tom že se mi princip (11 hodin nenalezený) moc líbí, a nadávam zejména sobě Smile.
šuf
Návrat nahoru
ROFLCOPTER!



Příspěvky: 46

Zaslal: út. listopad 08, 2011 10:55    Předmět:

Ohledně nápadovek, my (a možná nejen my) s nimi máme problém, pokud ten nápad má přijít po několika analytických krocích a pokud je na šifře dost jiných dostatečně trojských věcí, kterými se tým může zabývat. Potom ani neexistuje snaha, vymyslet něco úplně jiného. Zabijákem je ta představa, že je naopak nutné vyzkoušet hromadu rovnocenných možností.

Na matičkách jsme téměř všechny kroky měli. Alternativní abeceda byla jasná, měli jsme na papíře rozepsané stavy, které sloužily jako potvrzení toho, že jsou dosavadní kroky správně, byť ne bez určitých pochybností. Věděli jsme, že hledáme způsob, jakým na pravítku odměříme vzdálenost a že se ta vzdálenost bude pohybovat někde kolem poloviny pravítka aby se nepoužily extrémy. Jenomže jsme pracovali s tím, že vzdálenost získáme výpočtem nebo odměřením pomocí pravítka. Bohužel jsme nevěděli, zda mínusko mezi trojicemi písmen znamená další písmeno nebo změnu stavu. Nevěděli jsme, proč se v každém kroku použijí zrovna tři písmena (V reálu to na princip nemá vliv, nebo ano?). Bylo jasné, že na pořadí nebude záležet. Nevěděli jsme, proč máme od každé velikosti matiček tři kusy ("jasný" hint na trojkovou soustavu) a proč píšou, že se musí použít všechny. Kvůli redundantnímu materiálu jsme měli tendenci zavrhnout hypotézu, že každý stav kóduje jedno písmeno, protože jinak by stačila jedna malá matička. Měli jsme čáry na pravítku, pro případ, že by se četly míry skrze otvory matiček (taky docela pěkná vlastnost kromě rozměrů, závitu a všech dalších atributů, které kromě hmotnosti matička může mít). Už si nepamatuju, jestli ty matičky na tom pravítku fyzicky ležely (primárně jsme luštili na papíře ze dvojky), ale i kdyby, možná bych to bral za nekonstruktivní výplod čirého zoufalství. Smile

Ondra
Návrat nahoru
Sweet Lamas Of Bahamas



Příspěvky: 4

Zaslal: út. listopad 08, 2011 10:56    Předmět:

Divocí tučňáci napsal:
Hluboce smekám před týmy, které napadlo hledat těžiště a moc by mě zajímalo, jakým myšlenkovým pochodem k tomu dospěly. My jsme měli matičky rozložené na pravítku mockrát, snad i správně, ale zrovna těžiště? Možná kdybychom předtím na stanoviště museli přejít po kladině nebo aspoň někde balancovali na hraně, tak by nás to napadlo Smile Nebo je těžiště něco jako morseovka a zkušený tým to prostě zkusí? (Radek)


Nápad s těžištěm, nebo obecně s nějakým vážením vycházel z faktu, že máme k dispozici předměty. Pokud by šla vyřešit bez nich, pochybuju, že by orgové jen tak nakupovali 250 pravítek a 2250 matiček. K vyřešení byla tedy třeba nějaká jejich fyzikální vlastnost: chuť, tvar, ... nebo právě ta hmotnost. Mě třeba ještě nakopnul fakt, že pravítko bylo pevné a ne jen nějaké papírové z IKEA, od čehož už k nápadu s houpačkou bylo blízko Smile
Návrat nahoru
Chlýftým rypák



Příspěvky: 38

Zaslal: út. listopad 08, 2011 10:57    Předmět:

Tohleto byla naprosto skvělá šifra! Žádná morseovka na tisící způsob. Teda těžiště matiček nás napadlo už u kaňky, tady jsme si na to jenom museli vzpomenout.
Návrat nahoru
Popocatepetl



Příspěvky: 2

Zaslal: st. listopad 09, 2011 14:15    Předmět:

Očekávali jsme znovu bludiště a ono místo toho přišla manuální šifra jako za starých časů (keramické kolečko, magnetofonová páska...). Moc pěkné. Ještě, že už nedáváte CDéčka Smile
Láďa
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 24

Zaslal: čt. listopad 10, 2011 11:20    Předmět: Jedna obecná...

Jak tak čtu reakce některých týmů, přivedlo mě to k obecné poznámce, která vychází z dojmu, že občas na to jdou luštiči "moc komplikovaně": není to náhodou tak, že věci jako grady nebo trojková soustava jsou něco, co z principu nezapadá do filozofie obtížnosti hry, tj. do toho, jak si asi orgové definovali laťku (nebo taky "vědeckost") TMOU?

Já osobně bych nikdy jinou než binární soustavu a úhly ve stupních hledat nezkoušel, protože bych měl pocit, že "něco takového se na TMOU prostě nedává". Vyskytlo se to už někdy v minulých ročnících?

Tom (Crucifixion?)
Návrat nahoru
Koniec Sveta Prichádza!



Příspěvky: 12

Zaslal: čt. listopad 10, 2011 12:07    Předmět: Re: Jedna obecná...

Crucifixion? napsal:
Jak tak čtu reakce některých týmů, přivedlo mě to k obecné poznámce, která vychází z dojmu, že občas na to jdou luštiči "moc komplikovaně": není to náhodou tak, že věci jako grady nebo trojková soustava jsou něco, co z principu nezapadá do filozofie obtížnosti hry, tj. do toho, jak si asi orgové definovali laťku (nebo taky "vědeckost") TMOU?

Já osobně bych nikdy jinou než binární soustavu a úhly ve stupních hledat nezkoušel, protože bych měl pocit, že "něco takového se na TMOU prostě nedává". Vyskytlo se to už někdy v minulých ročnících?

Tom (Crucifixion?)


Trojková sústava nedávno napríklad Bedna 2011, šifra 11 (kolečko s rôzne sivými políčkami). Aj uhly v radiánoch aj v grádoch som už niekde videl.

A celkovo mi pripadá, že ísť na šifrovačku s názorom "toto predsa v šifre nemôže byť" je nebezpečná stratégia Smile Najviac nás do prúseru dostane, keď niečo vieme úplne isto, ale ono to tak nie je Smile

IMHO len treba dať veciam správne priority. Stupne rozhodne budem skúšať automaticky a grády len vtedy, ak na ne niečo ukazuje -- napr. ak je šifra nazvaná "táto šifra má grády" Smile

--
mišof
Návrat nahoru
Paradox



Příspěvky: 6

Zaslal: čt. listopad 10, 2011 12:21    Předmět: Re: Jedna obecná...

Ke gradům se dá vymyslet relativně smysluplné vysvětlení: Gradiány se používají v navigaci (no, minimálně tam mají původ, pokud se nepletu, 100 km východozápadně na rovníku je/byl grad), tam se úhly počítají od severu ve směru hodinových ručiček. A grady se dělí desetinově. Naopak stupně se dělí šedesátkově a nula může být v matematickém stylu "vpravo" a úhly proti směru hodin.
Navíc mi přijde, že vědět o existenci gradiánů je výrazně méně náročné, než kdejaké uskutečněné vědomostní šifry,

Marble
Návrat nahoru
kafe



Příspěvky: 27

Zaslal: čt. listopad 10, 2011 14:54    Předmět: Re: Jedna obecná...

Crucifixion? napsal:
trojková soustava jsou něco, co z principu nezapadá do filozofie obtížnosti hry


Trojková soustava? Která je dokonce v pomůckách? To by ses mohl pěkně divit (letos byla např. na Matrixu, Bedně, Studně). I šifra obsahující číselné soustavy s nejnemožnějšími základy na loňské iNule (http://inula.ic.cz/sifry.php?sifra=sifra09&rocnik=4) byla podle hráčů průchozí.

Úhly v radiánech si vybavuji letos jen na Po škole, nicméně opět to byla průchozí šifra.

Samozřejmě, jako u ostatních principů, je má smysl hledat, pokud na ně něco vede. (Yeti)
Návrat nahoru
coredump



Příspěvky: 24

Zaslal: so. listopad 12, 2011 10:55    Předmět: Re: Jedna obecná...

kafe napsal:
Crucifixion? napsal:
trojková soustava jsou něco, co z principu nezapadá do filozofie obtížnosti hry

...
Samozřejmě, jako u ostatních principů, je má smysl hledat, pokud na ně něco vede. (Yeti)


Ale je třeba přiznat, že zrovna na tu trojkovou soustavu toho tam vedlo docela dost. Ne že bychom tím směrem nějak výrazně šli, ale nedivil bych se, pokud někdo jiný ano.

-Yenya
Návrat nahoru
Da Vinci



Příspěvky: 24

Zaslal: so. listopad 12, 2011 12:19    Předmět: Re: Jedna obecná...

Crucifixion? napsal:
Jak tak čtu reakce některých týmů, přivedlo mě to k obecné poznámce, která vychází z dojmu, že občas na to jdou luštiči "moc komplikovaně": není to náhodou tak, že věci jako grady nebo trojková soustava jsou něco, co z principu nezapadá do filozofie obtížnosti hry, tj. do toho, jak si asi orgové definovali laťku (nebo taky "vědeckost") TMOU?

Já osobně bych nikdy jinou než binární soustavu a úhly ve stupních hledat nezkoušel, protože bych měl pocit, že "něco takového se na TMOU prostě nedává". Vyskytlo se to už někdy v minulých ročnících?

Tom (Crucifixion?)


No, mně trojková soustava připadá jako jeden ze základních principů (přirozenější než binární soustava), vždyť trojciferné číslo má krásných 27 stavů... A třeba na TMOU 11 byla permutace čtyř prvků.
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina