Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 9. - 2007 -> Šifra 6 - Optická krychle
Autor Zpráva
tomh
Admin


Příspěvky: 141

Zaslal: po. listopad 05, 2007 12:21    Předmět: Šifra 6 - Optická krychle

Diskuze k šifře.
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: po. listopad 05, 2007 12:47    Předmět: 3Dmodel

Nema nekdo nahodou digitalni 3D model v nejakem rozumnem formatu pro 3DsMax, blender ci neco takoveho?

Gimli2
Návrat nahoru
Kofila



Příspěvky: 20

Zaslal: po. listopad 05, 2007 16:33    Předmět:

To by me zajimalo kolik procent tymu to dalo autorsky, a kolik brute force (delfskou metodou).
Nase puvodni vylusteni "Jdete trouby!, pomnik Heydukova 9" bylo casem prekvalifikovano na sofistikovanejsi "Projdete Tmou 9!, Heydukova rybnik" - coz uz bylo tymem schvaleno (aniz bychom pochopili princip). Jinak sifra se mi moc libi, skoda, ze jsme ji nedali jak asi autori chteli.

Vasek
Návrat nahoru
Tmou a stepí divočinou



Příspěvky: 13

Zaslal: po. listopad 05, 2007 16:56    Předmět:

Tak tady nám nejvíce práce dalo vystříhat tu krychli. Ale móóóc hezká šifra. Jen jsme dostříhali a očíslovala jsem si strany, abych se podívala opravdu do všech, tak tam bylo vidět, že první část je HEYD a třetí ARYB. Abychom hledali, které čtverce a šestiúhelníky se překryjí, to jsem zkoušela asi 3 minuty (než zbytek ověřil, že existuje ulice na Heyd a je na ní rybník) a když mi to nešlo, prohlásili jsme, že to stejně nemůže být nic jiného než Heydukova rybník (když tam ten rybník je) a šli jsme.
Návrat nahoru
Proudoví krtci



Příspěvky: 27

Zaslal: po. listopad 05, 2007 17:18    Předmět:

Krychli jsme nevyřešili a řešení pochopili až z prozrazující nápovědy. Teprve po dlouhé cestě na sedmé stanoviště jsme začínali chápat, jak je šifra zajímavá, překvapivá a řešení rychlejší a jednodušší, než jaké jsme měli teorie během předchozích pěti hodin. Nejtěžší a (imo) nejlepší z celé hry. (Vítek)
Návrat nahoru
Totální diferenciál



Příspěvky: 32

Zaslal: po. listopad 05, 2007 17:53    Předmět: delfské metoda vítazí

Ano, toto jsme proste vydelfili. Vybrali jsme písmenka a ty pak tak dlouho permutovali, než dala něco smysluplného - to, že kromě nich zbylo "projdete tmou 9!" vlastne znamenalo, ze kdybychom si tohohle napisu vsimli prvne, ani sme nemuseli strihat kostku:)

Na druhou stranu tohle byl nas nejvetsi lustici vykon v historii. Snad jeste nikdy jsme neopousteli stanoviste po 2,5 hodinach USPESNE: My na to prijdem bud hned, nebo deme po 4 hodinach domu (nebo nam prijde Binfo, je-li to na Bedne:). Docela dobry zazitek, neco tak dlouho resit, postupne se blizit a pak uspet.

Meli ste videt Petra, jak na cely kolo vykrikuje "Tyyjo, podivej! Tam je TAK krasny eRko!"
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: po. listopad 05, 2007 18:04    Předmět:

Kofila napsal:
To by me zajimalo kolik procent tymu to dalo autorsky, a kolik brute force (delfskou metodou).


Ako som už párkrát povedal, my české scrabble neradi, poctivo sme si kocku zložili a všetko našli. Postup bol celý čas +- jasný, ale v terénnych podmienkach presnosť nie je to čo v teple domova, a tak chvíľu trvalo, kým sme to tam správne uvideli.

--
misof
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 05, 2007 18:59    Předmět:

Tady jsme jako taktický úspěch hodnotili to, že jsme šli řešit do hospody. Za 30 korun na osobu se daleko lépe řezalo, lepilo i koukalo dovnitř, i když číšník malinko rušil s jídelním lístkem (na tak dlouho jsme to neviděli). Vyřešeno bylo tedy autorskou cestou, ovšem ve chvílích, kdy jsem nestříhal isolepu, jsem paralelně zkoušel scrabble - co s volným časem, že. "Projdete Tmou9!" bylo dosti nápadné, po zastřelovacím "Vinohrady" byl druhý pokus "rybník", ale to už hlavní sekce hlásila, že vidí krásně písmenka. Možnost poměrně snadno vyscrabblit řešení považuji za jedinou slabinu geniální šifry, klidně se tam mohla naplácat nesmyslná písmenka, ne ?

Héra
Návrat nahoru
Kofila



Příspěvky: 20

Zaslal: po. listopad 05, 2007 19:09    Předmět:

Jeníčci napsal:
TMožnost poměrně snadno vyscrabblit řešení považuji za jedinou slabinu geniální šifry, klidně se tam mohla naplácat nesmyslná písmenka, ne ?

Héra


Ne! kdyby to neslo vydelfit, tak tady imho skonci podstatne vic tymu, coz by bylo na seste sifre skoda.. Myslim, ze to tak orgove udelali zamerne (sak to sami autori knizky Sifry a hry s nimi o teto fazi hry pisou) a vyslo jim to - i tak se tymy zasekly v prumeru na 2 hodiny.

Coz mi pripomina, ze tu knizku tu jeste nikdo nepochvalil. Sice tu nejaky thread na to je, ale nez bych ho nasel...

Takze: Knizka je dle nas zdaleka nejlepsi a nejkomplexnejsi instruktazni pomucka pro trenink na sifrovaci hry - hl. co se tyce konkretnich sifrovacich prikladu a Kofila vam za ni dekuje
Návrat nahoru
Kofila



Příspěvky: 20

Zaslal: po. listopad 05, 2007 19:11    Předmět:

Jo a zapomnel jsem se podepsat

Vasek
Návrat nahoru
Tykadla



Příspěvky: 57

Zaslal: po. listopad 05, 2007 19:25    Předmět:

Tak jsem si kostku v klidu domova znovu vystřihl a slepil (tu z terénu jsme zahodili Smile ) a opravdu je to všechno krásně vidět. Fakt pěkná šifra - kdo si všimne, má to hned, většina ostatních se s tím hodiny lopotí, ale vyřeší.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: po. listopad 05, 2007 21:13    Předmět:

To, že se do kostky budeme dívat jsme viděli hned. Horší bylo, pak 20 minut čekat, až to dva členové vyrobí. Nešlo to urychlit ani paralelizovat. Originalitu ale hodnotím vysoko.

Richard
Návrat nahoru
Třetí zuby z druhý ruky



Příspěvky: 6

Zaslal: po. listopad 05, 2007 23:44    Předmět:

Kosticku jsme v salesianskem centru rozslapali, roztrali, rozkousali a malem i snedli.... jinak jsme ti s "cervenou kostkou" ne fotkach


nase uzasna myslenka, prosvitit dirami, kde to udela pravidelne utvary na pismenku.. nasledovane myslenkou ze by to melo davat tak deformovane tvary jako pismenka.. to byla pekna 9 a pul hodinova cesta do pekel (ok, je v tom zapocitana cesta pro napovedy)... nejhorsi je, ze furt neco rozumneho vychazelo Sad, pokus z kusych informaci dalsi stanoviste vyhaluzit - nevyslo... napad snizit se v puli noci k notebooku a reseni vybacktrackovat.... pote co to nagenerovalo textak velky 44MB jsme ho radsi smazali a pokracovali v puvodni linii... furt nam z toho lezly nejake potoky... obcas i zaklad pro Ondrackovu 6 (timto se obyvatelum tohoto domu omlouvame za podivny ruch pred jejich domem a prosvicovani baterkou kazde skviry kolem...)
Návrat nahoru
Voctovy chipsy



Příspěvky: 12

Zaslal: út. listopad 06, 2007 01:13    Předmět:

HALUZna ORGanizacia napsal:
Kofila napsal:
To by me zajimalo kolik procent tymu to dalo autorsky, a kolik brute force (delfskou metodou).


Ako som už párkrát povedal, my české scrabble neradi, poctivo sme si kocku zložili a všetko našli. Postup bol celý čas +- jasný, ale v terénnych podmienkach presnosť nie je to čo v teple domova, a tak chvíľu trvalo, kým sme to tam správne uvideli.

--
misof


My jsme dva resili krychli "zamyslenou metodou" (ale nevedeli jsme co s pruhledama :-/ ) a druha pulka hrala scrabble... Projdete Tmou9 bylo celkem jasne a pak poskladat zbytek. Takze 2 brnaci si hrali s kostkou a 3 prazaci hrali scrabble s mapou Brna Smile - a vyhrali Wink

Milda
Návrat nahoru
Chlýftým ocásek



Příspěvky: 6

Zaslal: út. listopad 06, 2007 13:56    Předmět: Re: delfska metoda

Kofila napsal:
To by me zajimalo kolik procent tymu to dalo autorsky, a kolik brute force (delfskou metodou).
Nase puvodni vylusteni "Jdete trouby!, pomnik Heydukova 9" bylo casem prekvalifikovano na sofistikovanejsi "Projdete Tmou 9!, Heydukova rybnik" - coz uz bylo tymem schvaleno (aniz bychom pochopili princip). Jinak sifra se mi moc libi, skoda, ze jsme ji nedali jak asi autori chteli.

Vasek


Nám se třeba povedlo určit na zákledě hledění do kostky a na ni správnou množinu písmen (tedy HANUERIKKYYODVK, za objevení nepoužitého PROJDETE TMOU 9!) a zoufale se nám to nepodařilo uhaluzit (nakonec jsme to vykoukali z první nápovědy).

Jinak je to velmi pěkná šifra (ode mne devět bodů z deseti;-)), jedinná její slabina (která asi není na škodu) byla, že částečný řešení (třeba nalezení správných písmen) moc nenapovědělo k celkovému řešení.

šnEk
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 40

Zaslal: út. listopad 06, 2007 14:34    Předmět:

Pruhledy do kostky byly jasne hned, zima nas zahnala do hospody, to ze kostku rozrezavaji ruzneboke jehlany jsme si vsimli velice brzy. Usoudili jsme, ze zajimavy na jehlanu je jeho vrchol a ze bychom zpravu zapisovali podle poctu hran jehlanu ... podivali jsme se co uvidime a skutecne v trojuhelnicku prvni pismeno, ve ctverecku druhe ... . Naprosto logicky zkonstruovana sifra, kde rozptylene osvetleni hospody lusteni usnadni.

BTW: Jak je to s pravidly co se tyce komunikace mezi tymy. Je rada "jdete do hospody" pripustna? Smile

hroch


Naposledy upravil Opravte to dne ne. listopad 18, 2007 18:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Čumáci



Příspěvky: 25

Zaslal: út. listopad 06, 2007 15:24    Předmět: máslo

Tuto šifru jsme měli do hodiny, zcela autorským postupem, i když 1 průzor jsme nenašli, ale věděli jsme přesně, co v něm bude. Skládali jsme intuitivně dle počtu vrcholů rámečku. Určitě bylo štěstí, že krásná písmenka jsem viděla hned napoprvé, poté co Broněk objevil překrývající se průzory. Možná to je i tím, že dokážu najít v ledničce máslo Wink
Návrat nahoru
Kofila



Příspěvky: 20

Zaslal: út. listopad 06, 2007 15:34    Předmět: Re: delfska metoda

Chlýftým ocásek napsal:


Nám se třeba povedlo určit na zákledě hledění do kostky a na ni správnou množinu písmen (tedy HANUERIKKYYODVK, za objevení nepoužitého PROJDETE TMOU 9!) a zoufale se nám to nepodařilo uhaluzit (nakonec jsme to vykoukali z první nápovědy).

šnEk


No ono to bylo totiz tak, ze uz loni jsme cekali, ze to povede do Marianskeho udoli, nebot to bylo v podstate jedine pouzitelne okoli Brna, kde se Tmou jeste nehrala. Takze kdyz 4 stanoviste mirilo na Vinohrady, tusili jsme uz ktera bije. No a protoze sedme stanoviste jeste nebyva terenni, tak se stara Lisen - konkretne okoli Karlova Namesti primo nabizela. No a tech objektu, ze kterych lze sestavit text za pouziti vsech pismenek tam zas tak moc neni. Navic predpoklad soucasti textu "ova" pro ulici eliminuje dalsich par pismenek.
Návrat nahoru
La Kukarača



Příspěvky: 40

Zaslal: st. listopad 07, 2007 09:36    Předmět:

Kofila napsal:
To by me zajimalo kolik procent tymu to dalo autorsky, a kolik brute force (delfskou metodou).


My jsme dali řešení autorským postupem, ale trvalo nám to poněkud déle ... (asi 3 hodiny). Poté, co jsme zjistili, že v některých dírách se v určitých úhlech objevují krásná nezdeformovaná písmenka, snažili jsme se je najít ve všech (i těch, kde byla naproti druhá díra) - a když se člověk dostatečně dlouho snaží, nakonec najde. Twisted Evil Takže jsme nakonec měli 24 písmen (místo 16) a dvě hodiny jsme na kostce hledali nějaký klíč, jak je poskládat do srozumitelného textu. Teprve až kolem nás začly jezdit noční busy místo denních, tak někoho napadlo, že ty lícující díry, které nám na protější straně komplikují nalezení písmenka, tam asi nejsou náhodou Cool

Čenda
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 40

Zaslal: st. listopad 07, 2007 23:12    Předmět: K reportazi Borcu v uvozovkach

Nevim kolik tymu krome nas na ceste od 6 k 7 lustilo sifru 7. Duvod byl objednana polevka v hospode a tak rychle vyreseni krychle, ze 2 clenove tymu odjeli (jizdni rady v mobilu) pro zadani 7 aniz by polevku zahledli. Pote co jsme zaplatili se tito dva clenove vratili s nacatou 7, snedli sve polevky a my posunuli lusteni o kus dal, hospodu jsme opousteli tak abychom stihli dalsi autobus.
(Na zastavce jsem jeste zachranil drkotajici vedecky pristup odeslanim do hospody Wink)
Pri presunu spolecne s Vami jsme sifru temer dolustili ... a v dalsim autobuse potkali Haluz ... (nase nejlepe vydarena akce na letosni Tmou Wink )
hroch


Naposledy upravil Opravte to dne ne. listopad 18, 2007 18:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: so. listopad 10, 2007 21:26    Předmět: Re: K reportazi Borcu v uvozovkach

Opravte to napsal:
Nevim kolik tymu krome nas na ceste od 6 k 7 lustilo sifru 7. Duvod byl objednana polevka v hospode a tak rychle vyreseni krychle, ze 2 clenove tymu odjeli (jizdni rady v mobilu) pro zadani 7 aniz by polevku zahledli. Pote co jsme zaplatili se tito dva clenove vratili s nacatou 7, snedli sve polevky a my posunuli lusteni o kus dal, hospodu jsme opousteli tak abychom stihli dalsi autobus.


Nezní to sice moc přesvědčivě, ale jako vysvětlení toho zajímavého úkazu to beru Wink.

Richard
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 40

Zaslal: ne. listopad 18, 2007 18:40    Předmět: Druha krychle

Tak jsem se konecne dostal k tomu, ze jsem dodelal druhou krychli ... tu prvni jsme nechali v hospode s tim, ze by se nam v terenu stejne znicila.
Tahle mela trosku zprohybany podklad, coz "lusteni" trosku komplikuje.
Kazdopadne to, ze n-uhelniky jsou deformovany projekci je videt na prvni pohled a nalezeni pohledu, z nejz je n-uhelnik pravidelny nam pismenko za nim odhaluje "jednoznacne".
I kdyz si pruhledovych n-uhelniku nejdrive nevsimneme, tak na zpozorovani toho, ze jsou ctverice pravidelnych utvaru viditelne z jednoho mista, nemuze "v pokojovych podminkach" dlouho cekat.
Naopak na mokre krychli je pruhyb steny o 3mm naprosto bezny, a nalezeni spolecneho pozorovaciho bodu je pak temer nemozne, dokud si nevsimneme pruhledovych n-uhelniku.

Mam pocit, ze obrovsky zasek nekterych tymu na teto sifre ma jednoznacne na svedomi spravne nacasovane mrholeni.
hroch
Návrat nahoru
Chlýftým rypák



Příspěvky: 46

Zaslal: ne. listopad 18, 2007 18:48    Předmět:

Ad pokojové podmínky. Díky umístění šifry jsme měli na místě možnost se schovat k příteli na telefonu. Přesto jsme neviděli víc písmen než jedno zaráz. Moc jsme se soustředili na jeden tvar na úkor celku (vypisovali jsme podle velikosti trojúhelníky atd., ale nikdo z nás se zrovna neuměl podívat na krychli jako celek).

Aleš
Návrat nahoru
Strix



Příspěvky: 4

Zaslal: út. listopad 27, 2007 16:09    Předmět:

Tykadla napsal:
Tak jsem si kostku v klidu domova znovu vystřihl a slepil (tu z terénu jsme zahodili Smile ) a opravdu je to všechno krásně vidět. Fakt pěkná šifra - kdo si všimne, má to hned, většina ostatních se s tím hodiny lopotí, ale vyřeší.

Já si tu svou zmuchlanou nalepil na čtvrtku a teď mám krásnou památku;) Mně tahle šifra nadchla z celý hry nejvíc, i když jsem ji ve hře nedal a prolomili jsme ji trochu násilně... maniak
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina