Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Diskuze o šifrách -> Manuál
Autor Zpráva
prase
Anonymní



Zaslal: st. listopad 03, 2004 10:48    Předmět: Manuál

Mám dojem, že již nastal čas, kdy by bylo dobré zveřejnit řešení šifer z manuálu. Většinu jsem rozluštil, ale pořád mi není jasné řešení úplně poslední šifry (slohová práce) a první grafické (1,1.5-1.5,3-... apod.) a upřímně řečeno, pěkně mě to sere, vůbec nevím, co s tím. Jestli někdo řešení zná, byl bych vděčný, kdyby ho tady uvedl. Na oplátku můžu poskytnout řešení většiny ostatních šifer.
Návrat nahoru
Fiman Lukáš
Anonymní



Zaslal: st. listopad 03, 2004 14:44    Předmět:

Ja jsem ten manual nelustil a ani nedocetl, takze slohovku nevim, ale ty cisla jsou (asi nevadi, kdyz to tady prozradim) kartezske souradnice (dal uz to domyslis). Na tehle sifre jsme totiz zakysli hodne hodne dlouho, nez se nekdo zminil, ze to je obrazek...
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: st. listopad 03, 2004 15:55    Předmět:

Fiman Lukáš napsal:
Ja jsem ten manual nelustil a ani nedocetl, takze slohovku nevim, ale ty cisla jsou (asi nevadi, kdyz to tady prozradim) kartezske souradnice (dal uz to domyslis). Na tehle sifre jsme totiz zakysli hodne hodne dlouho, nez se nekdo zminil, ze to je obrazek...

Jo, me bylo jasne hned od zacatku, ze je to obrazek (nakonec je to v odstavci graficke sifry, ze), a hned prvni vec, co mne napadla (a taky jedina), byly kartezske souradnice, ale SAKRA nedava to sakra smysl, vznikaji tam divny klikyhaky. Ma fakt cenu ty body postupne spojovat? A proc sakra tam jsou ta polocela cisla, to to nemohli vynasobit dvema?
Návrat nahoru
Tom (Prahory)
Anonymní



Zaslal: čt. listopad 04, 2004 08:16    Předmět: Graficka sifra - souradnice

prase napsal:
Fiman Lukáš napsal:
Ja jsem ten manual nelustil a ani nedocetl, takze slohovku nevim, ale ty cisla jsou (asi nevadi, kdyz to tady prozradim) kartezske souradnice (dal uz to domyslis). Na tehle sifre jsme totiz zakysli hodne hodne dlouho, nez se nekdo zminil, ze to je obrazek...

Jo, me bylo jasne hned od zacatku, ze je to obrazek (nakonec je to v odstavci graficke sifry, ze), a hned prvni vec, co mne napadla (a taky jedina), byly kartezske souradnice, ale SAKRA nedava to sakra smysl, vznikaji tam divny klikyhaky. Ma fakt cenu ty body postupne spojovat? A proc sakra tam jsou ta polocela cisla, to to nemohli vynasobit dvema?


http://www.instruktori.cz/akce/tmou/archiv/index.php

Viz TMOU2 stanoviste 2.
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: čt. listopad 04, 2004 11:07    Předmět:

Díky za řešení, ale je to hnusná šifra. Aspoň by to mohli nakteslit líp. Co ta slohovka?
Návrat nahoru
Martina (Prahory)
Anonymní



Zaslal: čt. listopad 04, 2004 12:02    Předmět:

prase napsal:
Co ta slohovka?

No ja nevim, Tom to sice vylustil (byla to myslim posledni sifra, kterou nam z manualu chybelo udelat), ale prijde mne skoda sem psat reseni, odporuje to aji idejim manualu. To reseni je pekny (i kdyz bez napovedy cloveka tezko napadne) takze bychom vas pripravili o pekny zazitek.
Ale muzem dat napovedu: "indicie".
Doufam, ze nevadi, ze jsem to sem napsala. No, uz je to tady Smile
Martina
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: čt. listopad 04, 2004 13:44    Předmět: slohovka

Martina (Prahory) napsal:

No ja nevim, Tom to sice vylustil (byla to myslim posledni sifra, kterou nam z manualu chybelo udelat), ale prijde mne skoda sem psat reseni, odporuje to aji idejim manualu. To reseni je pekny (i kdyz bez napovedy cloveka tezko napadne) takze bychom vas pripravili o pekny zazitek.
Ale muzem dat napovedu: "indicie".
Doufam, ze nevadi, ze jsem to sem napsala. No, uz je to tady Smile
Martina

No, ja sy mislim, ze manual nema zadne ideje, takze jim to nemuze vadit. Kdo tohle cist nechce, at to necte. V nasem tymu jsem jediny, kdo ty veci lusti a zabira to moc casu. Tudiz si myslim, ze zverejnit reseni neni skoda, ale dobry skutek. Ale diky aspon za napovedu.
Návrat nahoru
Pasoft
Anonymní



Zaslal: čt. listopad 04, 2004 16:18    Předmět:

Manuál mám celý - kromě slohové práce. U ní fakt nevím která bije Sad. Už ten pitomý text znám úplně nazpaměť, ale pořád nic.
Zkusil jsem snad všechny standardní obraty, i aplikaci těch číslic a barev..
Ani program na statistickou analýzu nenašel nic mimo normál.
Morseovka 100x jinak také neprošla (kódování souvětími, délkami, stromem..). Atd., atd., atd.
Očekávám, že to vyžaduje speciální znalosti, nebo je tam jiná finta.
Už jsem tomu dal tolik času, že vypisuji ODMĚNU v podobě jedné Fidorky dle vlastního výběru Smile tomu, kdo poskytne nápovědu přímo vedoucí k řešení Smile.

Pa pa, Pasoft

(PasoftWeb @ seznam . cz)
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: pá. listopad 05, 2004 12:39    Předmět: slohovka

Pasoft napsal:
Manuál mám celý - kromě slohové práce. U ní fakt nevím která bije Sad. Už ten pitomý text znám úplně nazpaměť, ale pořád nic.
Zkusil jsem snad všechny standardní obraty, i aplikaci těch číslic a barev..
Ani program na statistickou analýzu nenašel nic mimo normál.
Morseovka 100x jinak také neprošla (kódování souvětími, délkami, stromem..). Atd., atd., atd.
Očekávám, že to vyžaduje speciální znalosti, nebo je tam jiná finta.
Už jsem tomu dal tolik času, že vypisuji ODMĚNU v podobě jedné Fidorky dle vlastního výběru Smile tomu, kdo poskytne nápovědu přímo vedoucí k řešení Smile.

Jo, to je sakra pravda. Jsem naprosto přesvědčen, že to vyžaduje speciální znalosti, a mám dokonce dojem, že ta čísla jsou tam jenom na zmatení nepřítele (proto je to v sekci Rozpoznávání šifer). Jestli ale víš všechna další řešení, tak by mě zajímalo, co znamená 1000EDD a (S+50)rK. Jinak pokud na slohovku přijdu, tak to sem napíšu a fydorky se dobrowolně zříkám.
Návrat nahoru
pasoft
Anonymní



Zaslal: pá. listopad 05, 2004 13:27    Předmět:

Ruším další Fidorkové odměny :-) a rád bych tímto poděkoval Prahorám za jejich hezkou nápovědu "indicie".

Řešení 1000EDD a (S+50)rK sem do fóra psát nebudu. Ale jsou to klasické rébusy. Kdybys fakt nevěděl, tak mi emailni.

Úplně nejlepší rébus je {[(1^h):Rva]^k}^PI = B

takhle napsaný vypadá blbě, ale přepiš si to na papír nebo rovnou koukni sem = http://pasoft.euweb.cz/HTM/WIN/HLAVOLAM.HTM
Schválně kdo na to přijde první (a odváží se to sem napsat :o)).

Pa pa, Pasoft
Návrat nahoru
Martina
Anonymní



Zaslal: pá. listopad 05, 2004 13:43    Předmět:

pasoft napsal:
Úplně nejlepší rébus je {[(1^h):Rva]^k}^PI = B


Mne se libi, ze je to tak dlouhy, ale nenapisu. Embarassed
Návrat nahoru
Martina
Anonymní



Zaslal: pá. listopad 05, 2004 14:00    Předmět:

pasoft napsal:
http://pasoft.euweb.cz/HTM/WIN/HLAVOLAM.HTM


Jeste jsem se ted divala na dalsi hlavolamy na te strance, jsou pekny. Bez vyhrad jsem zblajzla, ze 4=5. Doted nevim, kde je chyba Smile
Návrat nahoru
Anonymní




Zaslal: pá. listopad 05, 2004 14:29    Předmět:

Jůů, a co když tam žádná chyba není? Smile
Návrat nahoru
Jirka
Anonymní



Zaslal: pá. listopad 05, 2004 20:02    Předmět:

Martina napsal:
Jeste jsem se ted divala na dalsi hlavolamy na te strance, jsou pekny. Bez vyhrad jsem zblajzla, ze 4=5. Doted nevim, kde je chyba Smile


V tom odmocňování, samozřejmě Smile
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: so. listopad 06, 2004 00:34    Předmět: slohofka

Tak už je to pravděpodobně vyřešeno. Jenom nevím, co má společné Karel s provazem a řekou a kamenem. Kurnik šopa. Jestli se najde ještě někdo, kdo má o to řešení zájem, tak to sem napíšu. Nevím, proč všichni dělají tajnosti s tím, co už vyřešili. Je fakt dobrý pocit sledovat někoho, jak s něčím nemůže hnout, když řešení znám, ale z druhý strany to leze na nervy.
Návrat nahoru
Marta a Tom (Prahory)
Anonymní



Zaslal: so. listopad 06, 2004 10:27    Předmět: Re: slohofka

prase napsal:
Nevím, proč všichni dělají tajnosti s tím, co už vyřešili. Je fakt dobrý pocit sledovat někoho, jak s něčím nemůže hnout, když řešení znám, ale z druhý strany to leze na nervy.


Tajit reseni nechceme proto, abychom nekomu zpusobovali utrpeni, ale abychom mu umoznili pekny zazitek z toho, ze na to prisel. Bylo by to na dlouhou obecnejsi diskusi, ale kdyz je nekde vystavene reseni, tak argument "vzdyt si to nemusite cist" nefunguje - lidi tomu reseni nevenuji moc energie, brzy se podivaji na reseni a prijdou o radost z vlastniho uspechu.
M

Spis mi prijde unfair prozrazovat reseni nebo indicie k nemu vedouci ostatnim, mezi kterymi mohou byt lide, kteri si chteji zalustit sami. Pokud jsi chtel znat reseni, mel jsi pozadat o zaslani napovedy ci reseni na svoji e-mailovou adresu jako Pasoft.
T
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: ne. listopad 07, 2004 21:05    Předmět: co je a neni unfair

Pokud existuje možnost o řešení požádat prostřednictvím emailu, je to efektivně totéž, jako když jest řešení někde vystaveno. Tím, že řešení uveřejním, nečiním nic, co by bylo unfair. Předpokládám, že luštitelé jsou inteligentní lidi co sami vědí co chtějí - jestli mít radost z rozluštění, nebo se jen dovědět princip. Nemyslím, že názor typu "sám vím nejlíp, co je pro vás nejlepší" resp. "nepomůžu vám pro vaše vlastní dobro" je příliš férový, spíš to zavání neúctou k úsudku druhého. Tudíž moje nabídka stále trvá, na požádání buď zveřejním řešení jakékoli šifry z manuálu, nebo ji pošlu mailem, jak si kdo přeje.
Návrat nahoru
Tom (Prahory)
Anonymní



Zaslal: po. listopad 08, 2004 09:06    Předmět: Re: co je a neni unfair

prase napsal:
Pokud existuje možnost o řešení požádat prostřednictvím emailu, je to efektivně totéž, jako když jest řešení někde vystaveno. Tím, že řešení uveřejním, nečiním nic, co by bylo unfair. Předpokládám, že luštitelé jsou inteligentní lidi co sami vědí co chtějí - jestli mít radost z rozluštění, nebo se jen dovědět princip. Nemyslím, že názor typu "sám vím nejlíp, co je pro vás nejlepší" resp. "nepomůžu vám pro vaše vlastní dobro" je příliš férový, spíš to zavání neúctou k úsudku druhého. Tudíž moje nabídka stále trvá, na požádání buď zveřejním řešení jakékoli šifry z manuálu, nebo ji pošlu mailem, jak si kdo přeje.


Zrejme si nerozumime. Prave proto, ze "sami nevime co je pro toho ktereho lustitele nejlepsi" nezverejnime zadne informace vsem.
Dale jsem neprimo naznacil, ze na predlozenou adresu bych pozadovanou napovedu poslal. Nevidim v tom zadnou neuctu k usudku druheho.

To, ze v Manualu nejsou vysledky, nuti cloveka stravit nad siframi vic casu a vic se to blizi hre v realu. Prestoze me taky nekdy stvalo, ze sifru nemuzu vyresit, tak ocenuji absenci reseni (verim, ze na tom se shodneme).

Vidim to asi tak, ze u cerstve zverejnene sifry by vysledky byt nemely; s odstupem casu je pak mozne vysledky vystavit. Urcite ale ne primo do fora (lepsi je IMO odkaz na stranky). Vzpominam si jak jsem si chtel v pondeli po 3. registraci sifru vyzkou#SET a dalo mi dost prace prehlizeni prispevku s castecnym resenim. Toto nevycitam prispevatelum (spis moc nechapu orgy, proc zadani jednoduse nezverejnili) - je to jen priklad nevhodnosti nevyzadane napovedy.
Pokud nekdo chce znat reseni brzo po zverejneni, je podle me osobni e-mail nejvhodnejsim resenim.
Návrat nahoru
pasoft
Anonymní



Zaslal: po. listopad 08, 2004 09:35    Předmět:

Myslim, ze je to jinak. Kdyz to nekdo vylusti - a vidi, ze to byla hezka a povedena sifra - tak by nerad kazil druhym stejnou radost z lusteni, jakou mel on. Proto da "malou napovedu" a doufa, ze toho neprozradil moc a clovek na druhem konci si taky uzije.
Jina situace je, kdyby ta sifra byla pitoma - pak plne podporuju rict vsem reseni "Lidi, nelustete to, je to desna hovadina, klicem jsou data narozeni prezidentu republiky Bongo-Bongo, a trvalo mi celej vecir, nez jsem na to prisel" Smile
Uplne stejne blby by bylo, kdyby mel Manual na konci vsechna reseni i s podrobnym navodem Wink
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: po. listopad 08, 2004 10:20    Předmět:

pasoft napsal:
Myslim, ze je to jinak. Kdyz to nekdo vylusti - a vidi, ze to byla hezka a povedena sifra - tak by nerad kazil druhym stejnou radost z lusteni, jakou mel on. Proto da "malou napovedu" a doufa, ze toho neprozradil moc a clovek na druhem konci si taky uzije.
Jina situace je, kdyby ta sifra byla pitoma - pak plne podporuju rict vsem reseni "Lidi, nelustete to, je to desna hovadina, klicem jsou data narozeni prezidentu republiky Bongo-Bongo, a trvalo mi celej vecir, nez jsem na to prisel" Smile

No jo, ale když přece jenom posouzení estetické qality šifry je velmi subjektivní. To, co je pro někoho hovadina, jinému může připadat jako úžasný nápad. V tom manuálu něco extra nápaditého stejně nebylo, to si, doufám, orgové schovali na vlastní hru. I ta slohovka mi dodatečně principem připomíná předloňskou tuším desítku na Bedně (se slepičkou a potrubím a drakem a Čínou atd.).

Jinak to vypadá, že diskuse se omezila na dost nízký počet (3) přispěvatelů.
Návrat nahoru
o
Anonymní



Zaslal: út. listopad 09, 2004 18:33    Předmět:

tak to tam dej
Návrat nahoru
Murkhach
Anonymní



Zaslal: st. listopad 10, 2004 10:05    Předmět: Bud jsem hloupej nebo linej ...

Napoveda o asociacich byla skvela, stacila k tomu abych se odlepil dal, nicmene je pravda, ze mam vysledky mizive:
- 4 jsem si jistej (3,4,9,10)
- 3 bych tak zhruba odhadoval (2,6,7)
- 4 nevim vubec (1,5,8,11)

Je mi jasne, ze pak se z asociaci jeste musi vybrat vhodne pismenko, ale fakt me pripada ze u nekterych je to prilis nejasne

Kdyztak so o tom vice muzeme povedet na mailu murkhach@centrum.cz nebo na ICQ 142058170
Návrat nahoru
Anonymní




Zaslal: st. listopad 10, 2004 12:20    Předmět: Re: slohofka

prase napsal:
Jenom nevím, co má společné Karel s provazem a řekou a kamenem.

Karluv most, provazovy most, most pres reku, Kamenny most. Rekl bych.
Návrat nahoru
o
Anonymní



Zaslal: st. listopad 10, 2004 12:53    Předmět: ?

jak se doslo na karel, provaz, kamen a reka?
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: st. listopad 10, 2004 13:01    Předmět: řešení slohovky

o napsal:
tak to tam dej

beru to jako výzvu ke zveřejnění slohovky, nakonec se to stejně už diskutuje otevřeně, takže je jasnej princip asociací. Číslo ve větě udává pozici písmena. Můj názor je tento.
brvní v. alchymista, žíla, poklad - zlato, L.
truhá v. drak, honza, koloběžka - princesna, I.
dřetí v. jáma, oson, ponoška - ďíra, D.
džtvrtá v. panna a vorel, švédsko, strom, král - koruna, U.
bátá v. modrý japko, slivovice - švestka, Š.
žestá v. zámek, Boyard, hosle - klíč, Č.
zedmá v. hostinský, kofola, bečka - pivo, I.
wosmá v. pohled, pošta, škola, pes - známka, N.
tevátá v. bouře, město, poušť, pláš - písek, P.
tesátá v. rádio, moře, vovce, swetr - vlna/vlny, A/Y.
chedenáctá v. to nevím, ale most mi tam moc nepasuje.
Když vyberu v desítce A, můžu dát dohromady např. LIDUŠČIN PAS. Víc se mi líbí ovšem varianta s Y, která jasně určuje řešení LIDUŠČIN PYJ, což je jistě velmi elegantní. Tak jako tak mi tam nesedí ten most.

Mimochodem u jisté šifry (budete vědět jaké) mi vyšlo, po odstranění překlepu ze zadání, řešení MOUDRA MOCH VI KAM KRACI VELBLOUD. Jsem blbej, že nevím, co je to MOCH, nebo je tam ňáká chyba?
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: st. listopad 10, 2004 13:09    Předmět: Re: Bud jsem hloupej nebo linej ...

Ale ja jsem urcite hloupej. O co tady jde?
Murkhach napsal:
Napoveda o asociacich byla skvela, stacila k tomu abych se odlepil dal, nicmene je pravda, ze mam vysledky mizive:
- 4 jsem si jistej (3,4,9,10)
- 3 bych tak zhruba odhadoval (2,6,7)
- 4 nevim vubec (1,5,8,11)
Je mi jasne, ze pak se z asociaci jeste musi vybrat vhodne pismenko, ale fakt me pripada ze u nekterych je to prilis nejasne
Návrat nahoru
Murkhach
Anonymní



Zaslal: st. listopad 10, 2004 13:37    Předmět: A je to ....

No chtel bych podekovat za nakpnuti Tomovi z Prahor
- rozhodne jste mohli zkou#SET spise nakopavat jako on,
(alchymiste se o neco snazily, takova reka se jen tak nedprekona)
nez vylozene nalepit reseni

- trochu zahadna je souvislost piva a kofoly
- a nejak se mi nezda take sovislost modre jablko- policajt - slivovice = švestka
- pokud je posledni most (mela by tam byt někde 3)
" vadilo, omotal mě třikrát provazem a z velkého kamene mě hodil do řeky " Smile))))
Návrat nahoru
prase
Anonymní



Zaslal: st. listopad 10, 2004 14:01    Předmět: most

Pokud poslední věta associuje most, pak jsou špatně předchozí dvě. Těch prvních osm je asi dobře vzhledem k tomu, co vychází. Ten písek a vlna mi ale přijdou celkem jednoznačné. Chyba bude v mostu. Co třeba Karlštejn (karel a kámen tam jsou, řeka pod ním taky teče, provaz tam třeba je jen taková requisita na zmatení luštičů). Bohužel to ale taky nepasuje.
Nebo je to taky špatný princip a správné řešení je něco úplně jiného (jak píšou autoři manuálu - vypadá to jako jedna šifra a je to úplně jiná).
Návrat nahoru
Tom (Prahory)
Anonymní



Zaslal: st. listopad 10, 2004 15:21    Předmět: Manual slohovka

No, ja jsem mel za to, ze to je "Liduscin pam", tj. Liduscin pamatnik, ktery je kousek od Bilovic.

http://bilovice.misto.cz/_MAIL_/desky.htm

Mozna jsem mimo, vychazi mi ale souvislosti vsech indici s vyslednym slovem v kazde vete.
Návrat nahoru
davesil
Anonymní



Zaslal: čt. listopad 11, 2004 00:37    Předmět: Re: A je to ....

Murkhach napsal:
No chtel bych podekovat za nakpnuti Tomovi z Prahor
- rozhodne jste mohli zkou#SET spise nakopavat jako on,
(alchymiste se o neco snazily, takova reka se jen tak nedprekona)
nez vylozene nalepit reseni

- trochu zahadna je souvislost piva a kofoly
- a nejak se mi nezda take sovislost modre jablko- policajt - slivovice = švestka
- pokud je posledni most (mela by tam byt někde 3)
" vadilo, omotal mě třikrát provazem a z velkého kamene mě hodil do řeky " Smile))))


Ten hostinsky je trochu zahadny, ja bych tam dal spise slovo LIMONADA (pak by vysla ta kofola a se zamhourenyma ocima i ta becka). Nakonec je to stejne I jako ve slove PIVO.
Co se tyce te svestky, tak policajtum se prece rika svestky podle tmave modrych uniforem a jablko asociuje IMHO ovoce.
A posledni je urcite most, vsechno sedi, jak uz nekdo psal - Karluv most, film Kamenny most, provazovy most, most pres reku.
Takze IMHO vychazi Liduščin pam. Jako pamatnik.
Nejvic se mi libila asociace "Švédsko".
Návrat nahoru
I.C.
Anonymní



Zaslal: čt. listopad 11, 2004 10:16    Předmět:

hostinský, kofola, bečka = pití. Asi tak se mi to jeví.
Návrat nahoru
Martin
Anonymní



Zaslal: čt. listopad 11, 2004 10:44    Předmět:

Ahoj. Blizi se TMOU a ja bych rad znal reseni vsech sifer v manualu. Stale ale nemuzu trefit pismenka do OMUTMOTU... a sifra YIO-YOI-... mi taky unika. Muzete mi nekdo poslat reseni na mmasa@lf1.cuni.cz? Pripadne jeste dokonceni rady 18, 35, .., 75, ?? Dik
Návrat nahoru
Murkhach
Anonymní



Zaslal: čt. listopad 11, 2004 16:41    Předmět: Rada

No zkus si popremyslet o tom ze treba pred kazdym cislem jeste neco chybi a ma to vztah k nasi republice Idea
Návrat nahoru
Lukáš Krump
Anonymní



Zaslal: po. listopad 15, 2004 17:31    Předmět: Chyby v manuálu

Kdyby vám někomu nešly některé věci z Manuálu vyřešit, může to být i proto, že jeho autoři (kromě mnoha překlepů, jak je u autorů Tmou "dobrou tradicí") vynechali důležité informace, a to zvláště u šifer převzatých z jiných her. Tak si to radši dohledejte na příslušných www stránkách - například chybí důležitá instrukce u "Samoobsluho..." ze Sendviče a u šipek z Bedny.
Návrat nahoru
Lukáš Krump
Anonymní



Zaslal: po. listopad 15, 2004 17:46    Předmět: Co ještě chybí

Martin napsal:
Ahoj. Blizi se TMOU a ja bych rad znal reseni vsech sifer v manualu. Stale ale nemuzu trefit pismenka do OMUTMOTU... a sifra YIO-YOI-... mi taky unika. Muzete mi nekdo poslat reseni na mmasa@lf1.cuni.cz? Pripadne jeste dokonceni rady 18, 35, .., 75, ?? Dik


A taky často chybí (chtěl jsem to vlastně napsat před předchozím příspěvkem) souvislost čili kontext: pro řešení OMUT... je dobré vědět, že se objevila jako registrační šifra na Tmou5 (většina luštitelů Manuálu to asi ví, ale NEMUSÍ to vědět).

Souhlasíte s tím, že u leckteré šifry pomůže, když nejen vím, kdy a kde se objevila, ale taky když zhruba tuším, co má vyjít? (To je klasická kryptoanalytická metoda - metoda delfská.) V Manuálu to na rozdíl od terénní hry zřejmé není, a to taky může ztěžovat situaci. Na druhou stranu, jak už jsem psal jinde, hádání "co asi může vyjít" může vést ke skočení na špek, viz například šifra s mrakodrapy z právě proběhlé Tmou - lezlo tam slovo ULICE, které tam nakonec vůbec nebylo...
Návrat nahoru
Lukáš Krump
Anonymní



Zaslal: po. listopad 15, 2004 18:00    Předmět: Re: slohofka

Marta a Tom (Prahory) napsal:
prase napsal:
Nevím, proč všichni dělají tajnosti s tím, co už vyřešili. Je fakt dobrý pocit sledovat někoho, jak s něčím nemůže hnout, když řešení znám, ale z druhý strany to leze na nervy.


Tajit reseni nechceme proto, abychom nekomu zpusobovali utrpeni, ale abychom mu umoznili pekny zazitek z toho, ze na to prisel. Bylo by to na dlouhou obecnejsi diskusi, ale kdyz je nekde vystavene reseni, tak argument "vzdyt si to nemusite cist" nefunguje - lidi tomu reseni nevenuji moc energie, brzy se podivaji na reseni a prijdou o radost z vlastniho uspechu.
M

Spis mi prijde unfair prozrazovat reseni nebo indicie k nemu vedouci ostatnim, mezi kterymi mohou byt lide, kteri si chteji zalustit sami. Pokud jsi chtel znat reseni, mel jsi pozadat o zaslani napovedy ci reseni na svoji e-mailovou adresu jako Pasoft.
T


Když to někdo vystaví třeba do tohoto fóra, a někdo jiný to chce sám vyluštit, a náhodou si to tu čte a padne mu zrak na kritické místo a už to prostě ví a nemůže to přestat vědět... to je ten důvod, proč to veřejně nevystavovat. Leda napsat VELIKÝ nadpis "Pozor, zde uvádím řešení toho a toho" a schovat to malým písmem někam mezi ireleventní text... to by snad pomohlo. Ale lepší je samozřejmě nevystavovat to.

Sám jsem jich tam pár ještě nevyřešil, a nechci si to nechat prozradit. Ale těch dalších možností na nové šifry, co mne při tom napadá! Určitě je někde využiju...

A tak si zatím luštím bývající šifry třeba při nudných přednáškách, někdy i při své vlastní (vzkaz pro mé studenty: to je FTIP Very Happy ).
Návrat nahoru
Strix



Příspěvky: 4

Zaslal: so. říjen 06, 2007 20:05    Předmět: Provaz, kámen, řeka...

Mně osobně se při týhle kombinaci asociuje JAN Nepomucký. Trochu tomu nahrává i Karel, kterej byl táta Václava IV, toho, co nechal Honzu utopit. Ale že by mělo vyjít PYJ... nevim:)
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina