Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 11. - 2009 -> Interpunkce
Autor Zpráva
Průzkum terénu!



Příspěvky: 11

Zaslal: po. říjen 12, 2009 08:58    Předmět: Interpunkce

Na této šifře byla nejhorší naprosto ostudná chyba v interpunkci - v nejdelší větě chyběly tři čárky! Trvalo nám spoustu drahocenného času, než jsme byli ochotní uznat, že to může být chyba a vydali se hledat řešení jinudy (pak už bylo hotové hned).
Opravené souvětí
Moje pravé mistrovství ale spočívalo v tom, umět zadání někde vylisovat z kamarádů, nenechat se nachytat a zostudit za drobné nerespektování pravidel, a pak se s řešením patřičně vytáhnout, kde to šlo.
Návrat nahoru
Průzkum terénu!



Příspěvky: 11

Zaslal: po. říjen 12, 2009 09:04    Předmět:

samozřejmě myslíme šifru Zpověď
Návrat nahoru
Černý racek



Příspěvky: 52

Zaslal: po. říjen 12, 2009 09:09    Předmět:

No, zkušenost říká, že se v šifrovačkách obecně nevyplácí považovat gramatické a pravopisné chyby za úmysl :)
Ondra
Návrat nahoru
Průzkum terénu!



Příspěvky: 11

Zaslal: po. říjen 12, 2009 09:29    Předmět:

Ztratit jednu čárku by mi nepřipadalo podezřelé, ale ztratit hned tři? To vypadalo jako úmysl. Doporučila bych realizačnímu týmu kontrolovat šifry i po stránce pravopisu.
Zuzka
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: po. říjen 12, 2009 09:50    Předmět:

Průzkum terénu! napsal:
Ztratit jednu čárku by mi nepřipadalo podezřelé, ale ztratit hned tři? To vypadalo jako úmysl. Doporučila bych realizačnímu týmu kontrolovat šifry i po stránce pravopisu.
Zuzka


No pokud by jsi byla před týdnem na iNule, tak by ti i tři čárky přisli jako prkotina - ve druhé šifře orgové převzali z netu jakousi básničku v hantecu a v dobré víře, že tam opraví chyby, aby to týmy nemátlo, tak z tak 30 původních jich tak 15 opravili, ale pro změnu přidali asi 10 vlastních, takže nakonec z toho vznikl šílenej guláš Smile)
Petr
Návrat nahoru
Průzkum terénu!



Příspěvky: 11

Zaslal: po. říjen 12, 2009 10:03    Předmět:

to se nasmějeme, až to jednou bude úmysl a ne chyba:-)
Návrat nahoru
Zlí lidé



Příspěvky: 6

Zaslal: po. říjen 12, 2009 11:32    Předmět:

navic vety/souveti mely 0-1 carek a jednu tecku, skoro to vypadalo na umysl nemit jich tam vic (vsak nas to taky chvili zdrzelo, jen diky tomu ze "vylisovat" neni moc obvykle v tomto kontextu se zadarilo)
Návrat nahoru
Absolutno



Příspěvky: 2

Zaslal: po. říjen 12, 2009 13:01    Předmět:

Dle meho chybi jen jedna carka - ta pred "kde to slo". V ostatnich pripadech se jedna o infinitivni konstrukce, tudiz bych carky psal tak, jak byly puvodne. Pavel
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 33

Zaslal: po. říjen 12, 2009 13:03    Předmět: bacha

No tak bacha, to opravené souvětí je tedy opravené špatněSmile Správná intrpunkce je (tj.:

Moje pravé mistrovství ale spočívalo v tom umět zadání někde vylisovat z kamarádů, nenechat se nachytat a zostudit za drobné nerespektování pravidel a pak se s řešením patřičně vytáhnout, kde to šlo.

Tj. v zadání skutečně chyběla 1 čárka, před vedlejší větou "kde to šlo". Ostatní části nejsou větami, nýbrž rozvitými větnými členy, ty se oddělují čárkou jen mezi sebou (tj. čárka před nenechat) . Před "a pak" by čárka být mohla, ale nemusela (já bych ji tam nedal, vypadá to spíš jako souřadné připojení).

Ivo C.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: po. říjen 12, 2009 13:50    Předmět:

Po prvním vyhodnocení souvětí, kde se mi taky zdálo, že tam těch čárek chybí nějak moc, jsme se v týmu nakonec shodli na té poslední, před "kde...". Smile

Vzhledem k tomu ovšem, že tato shoda vyžadovala netriviální úvahu rozboru věty (mimimálně pro mě Smile), tím jsem automaticky vyloučil, že by šlo o nějaký záměr orgů a přestal se tím zabývat.

Z čeho mám ovšem větší strach, až se objeví nějaká šifra typu popsané A4 a v ní těch chyb bude víc.

Richard
Návrat nahoru
Tatarkový klub



Příspěvky: 25

Zaslal: po. říjen 12, 2009 14:01    Předmět:

Přesně jak píše Ivo, čárka tam chybí maximálně jedna - před "kde to šlo". A já bych dokonce řekla, že ani tam nutně být nemusí, protože je to výraz s oslabenou větnou platností. Ruku do ohně za to nedám, dohadovali jsme se o tom v týmu už při hře. Ani s pomocí Pravidel a internetových zdrojů se mi nepodařilo to ověřit. Poslala jsem dotaz na Jazykovou poradnu ÚJČ, tak jsem zvědavá, jestli odpoví. Smile

Inka
Návrat nahoru
Tatarkový klub



Příspěvky: 25

Zaslal: po. říjen 12, 2009 15:54    Předmět:

Tak mi přišla odpověď z jazykové poradny. Kopíruju ji sem:

ve Vámi uvedeném souvětí schází podle našeho názoru čárky dvě. První by měla oddělit infinitivní konstrukci od odkazovacího zájmena "Moje pravé mistrovství ale spočívalo v tom, umět zadání někde vylisovat...", viz naše Internetová jazyková příručka (http://prirucka.ujc.cas.cz), oddíl Pravopis - interpunkce, kapitola Psaní čárky v infinitivních konstrukcích, bod 1.1.2. Druhou čárkou by měla být oddělena věta "kde to šlo".

S pozdravem

Lucie Chlumská
Ústav pro jazyk český AV ČR
oddělení jazykové kultury – jazyková poradna


Nicméně mi přijde, že to je tak jazokově komplikovaná věc, že hledat v tom šifru je nesmysl. To by orgové museli být něco mnohem horšího než deviantní subkultura. Smile
Návrat nahoru
Průzkum terénu!



Příspěvky: 11

Zaslal: po. říjen 12, 2009 16:00    Předmět:

Pravda, uznávám chybu, tu třetí čárku jsem domyslela při šíleném rozboru, co by asi to souvětí mohlo znamenat a už jsem na to ráno zapomněla:-)
Zuzka
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 33

Zaslal: po. říjen 12, 2009 16:28    Předmět:

Tak to jsem se poučil - a to jsem si myslel, že interpunkci fakt umím. Co už Sad
Návrat nahoru
FIMAN±



Příspěvky: 20

Zaslal: po. říjen 12, 2009 17:46    Předmět:

Nic si z toho nedělej, i mistr učitel si někdy utne... Wink

Izmi
Návrat nahoru
Tatarkový klub



Příspěvky: 25

Zaslal: po. říjen 12, 2009 18:30    Předmět:

Albert Stallone napsal:
Tak to jsem se poučil - a to jsem si myslel, že interpunkci fakt umím. Co už Sad


Nápodobně.
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: po. říjen 12, 2009 20:48    Předmět:

Tatarkový klub napsal:
Albert Stallone napsal:
Tak to jsem se poučil - a to jsem si myslel, že interpunkci fakt umím. Co už Sad


Nápodobně.


Nápoj do mě!
Návrat nahoru
Šlamastyka



Příspěvky: 27

Zaslal: út. říjen 13, 2009 09:57    Předmět: Mulatka

Nejhorší je, že kolem těch tří asi chybějících čárek jsou těsně písmena dávající slovo "mulatk", což svádí k hledání dořešení. Ach jo.
Návrat nahoru
Na poslední chvíli



Příspěvky: 7

Zaslal: st. říjen 14, 2009 12:13    Předmět: Tohle by se stávat nemělo

Ja chápu, že interpunkce v takhle dlouhých souvětích není úplně jednoduchá, ale myslím, že určitě je dost lidí, na které se dá obrátit a požádat o radu. V šifrách, kde každá nenormalita může být klíčem, prostě naštve, když tým stráví dvě a půl hodiny přemýšlením nad chybějícími čárkami..
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: st. říjen 14, 2009 16:35    Předmět: Re: Tohle by se stávat nemělo

Na poslední chvíli napsal:
Ja chápu, že interpunkce v takhle dlouhých souvětích není úplně jednoduchá, ale myslím, že určitě je dost lidí, na které se dá obrátit a požádat o radu. V šifrách, kde každá nenormalita může být klíčem, prostě naštve, když tým stráví dvě a půl hodiny přemýšlením nad chybějícími čárkami..
O tom se debatuje prakticky každý rok, poněvadž je-li na TMĚ šifra obsahující český text delší než dva řádky, tak je v ní (skoro) tutově chyba. Obecné poučení je, že orgové neumějí pravopis tak dobře, aby byli schopni strkat šifru do takových nuancí, jako je interpunkce. Kdo se nepoučí, tráví dlouhé hodiny přemýšlením.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 82

Zaslal: st. říjen 14, 2009 20:44    Předmět: Re: Tohle by se stávat nemělo

TJ Balvan Praha napsal:
O tom se debatuje prakticky každý rok, poněvadž je-li na TMĚ šifra obsahující český text delší než dva řádky, tak je v ní (skoro) tutově chyba. Obecné poučení je, že orgové neumějí pravopis tak dobře, aby byli schopni strkat šifru do takových nuancí, jako je interpunkce. Kdo se nepoučí, tráví dlouhé hodiny přemýšlením.

Tak jen doufejme, že jsou poučení i orgové Wink.

Richard
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina