Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou X. - 2008 -> Šifra 5 - Rozhovor - metaorgové
Autor Zpráva
tomh
Admin


Příspěvky: 141

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 09:12    Předmět: Šifra 5 - Rozhovor - metaorgové

Diskuze k šifře.
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 12:46    Předmět:

Rozkošné Very Happy Elegantná forma, dostatočne jasne hovorí, čo treba robiť, a že sa pri toľkých rôznych vetvách podarilo autorovi nespraviť žiadnu chybičku (aspoň sme si žiadnu nevšimli), za to klobúk dole. Podľa mňa asi najkrajšia šifra z tých, čo som tohto roku na Tmou videl.

Škoda len toho miesta, kde sa dostávalo zadanie (v Kamenné čtvrti, či ako sa to tam volá, ale mimo Kamenné ulice). A asi traja rôzni orgovia sa nás potom pri rôznych príležitostiach udivene pýtali, či tam v riešení 4ky naozaj vyšlo slovo ULICE. Tož, vyšlo. Zas toľko to nespravilo, asi 5 minút času sme stratili dohľadávaním, ale do 10 metrov od popísaného miesta to stanovište teda nebolo.

--
mišof
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 13:30    Předmět:

HALUZna ORGanizacia napsal:
Rozkošné Very Happy Elegantná forma, dostatočne jasne hovorí, čo treba robiť, a že sa pri toľkých rôznych vetvách podarilo autorovi nespraviť žiadnu chybičku (aspoň sme si žiadnu nevšimli), za to klobúk dole. Podľa mňa asi najkrajšia šifra z tých, čo som tohto roku na Tmou videl.

Škoda len toho miesta, kde sa dostávalo zadanie (v Kamenné čtvrti, či ako sa to tam volá, ale mimo Kamenné ulice). A asi traja rôzni orgovia sa nás potom pri rôznych príležitostiach udivene pýtali, či tam v riešení 4ky naozaj vyšlo slovo ULICE. Tož, vyšlo. Zas toľko to nespravilo, asi 5 minút času sme stratili dohľadávaním, ale do 10 metrov od popísaného miesta to stanovište teda nebolo.

--
mišof


Umístění - vysvětloval jsem už v cíli - šifra 4ka sestavována na základě mapy, v níž byla pouze ulice Kamenná. Stav odhalen sice před hrou, ale 4ku už nebylo možné měnit...
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 14:02    Předmět:

podle nás nejkrásnější šifra celé Tmou X. Muselo to dát spoustu práce, ale oceňovat nápad a provedení šifry budeme ještě pár let. Díky. Smile
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 14:04    Předmět:

Ivo C. napsal:
Umístění - vysvětloval jsem už v cíli - šifra 4ka sestavována na základě mapy, v níž byla pouze ulice Kamenná. Stav odhalen sice před hrou, ale 4ku už nebylo možné měnit...


To je sice blbé, ale ještě by se to dalo pochopit. Dost dobře ale nechápu, proč bylo v předchozí tajence "jižní oblouk". Nevím tedy, jak ostatní, ale já si pod touto formulací představuji oblouk ulice vyklenutý k jihu. A ten na ulici Kamenné je, a to při jejím východním konci. Zatímco oblouk, kde šifra byla sice je na nejjižnějším místě ulice, ale v oblouku vyklenutém k západu, či při troše dobré vůle k jihozápadu. Takže nás projití celé Kamenné ulice čtyřikrát tam a zpátky stálo možná půlhodinu. Ale osobně bych ocenil, kdyby se po odhalení toho, že plánované stanoviště je ve skutečnosti v ulici Kamenná čtvrť, západním oblouku, na to nereagovalo předěláním šifry, ale přemístěním stanoviště. Když už tedy jiná lokalita přesně odpovídající tajence existuje.

SvPZ
Návrat nahoru
Chlýftým ocásek



Příspěvky: 6

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 14:11    Předmět: Až příliš matematická reakce na pěknou šifru

Jop to mě se tato šifra taky velmi líbila asi hlavně díky tomu, že v ní byl přesně popsán návod;-)

A k tomu řešení: nás to zdrželo asi na půl hodiny, protože ulice Kamenná přirozeně pokračuje do lesa, kde je opravdu pěkný oblouk (a mj. i pěkné místo na šifru, takový krásný mostek). A kromě toho kousek od toho místa bydlím a dobře vím, že ulice Kamenná a Kammenná kolonie jsou dost odlišný věci. Ale co už, procházka v lese nakonec byla pěkná.

K té šífře. Mám jen poznámečku k získávání konečného stanoviště. Totiž ta věc, co si stačí uvědomit je, že potřebujeme získat těžiště těch čtyř bodů (neboť je neměnné v každé iteraci), takže těch konečně mnoho kroků je hned jasných: sestrojím střed AB (označmě ho (A+B)/2), obdobně (C+D)/2 a pak střed úsečky (A+B)/2 (C+D)/2, který nazveme T=(A+B+C+D)/4. S tím, že tohle důkaz, že ten bod je i průsečík úhlopříček první iterace (ta má vrcholy v bodech (A+B)/2, (B+C)/2, (C+D)/2 a (D+A)/2, a tedy uhlopříčky jsou právě dvě úsečky, jejichž střed budeme hledat při dvou různých, ale ekvivaletních postupech – označení vrcholů A, B, C a D).

Taky jsem docela netušil, jak vypadá ten rozhovor Následuje stále se zrychlující ekonečný řetěz dotazů a odpovědí mezi meta^n-orgy a meta^(n+1)-orgy. Naštěstí nebyl potřeba;-) Jenom si myslím, že ta šifra (když to vezmeme matematicky) neměla nikdy nekonečný kód a svolení meta^ω-orga (org, který dohlíží na každého meta^n-orga) nebylo potřeba;-)

Jáj už jsem zas moc matematickej, no nic. Šifra pěkná, rozhodně. Těch mých pár myšlenek si nevšímejte – o mně si, podobně jako o rganizátorech Tmou – už hodně lidí myslí, že hulím trávu;-)

Příjemné poTmí přeje
šnEk
Návrat nahoru
Mongolský červ



Příspěvky: 5

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 14:18    Předmět:

Na tomhle jsme kvůli heslu skončili, tak koukám, jak to teda mělo být...

"V textu se vyskytuje právě 12 slov, která začínají stejným písmenem jako jméno postavy, která je říká."

No bylo by to fajn a možná by nám to pomohlo, ale těch slov je tam 14! Org A říká slovo "ale" a Org B říká slovo "bylo"...kdybyste si nedávali tak dobrej pozor na všechny ostatní výskyty (např. rozdělení "na...konečnou"), tak bychom to ignorovali, takhle jsme nad tím strávili 8 hodin a bohužel jsme z těch 14 slov nic nevykoukali.

Ale jinak moc pěkná šifra.
Návrat nahoru
Prahory



Příspěvky: 41

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 14:30    Předmět: GEB

Zatím tu nepadl zřejmý inspirační zdroj této šifry a patrně jedna z nejkrásnějších popularizačních knih, co kdy byly napsány:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gödel,_Escher,_Bach

Takže šifra nejenže skloubila do jednoho textu pět různých šifer, ale ještě navíc velmi přesně a velmi zábavně imitovala dialogy z této knihy, které jsou samy o sobě téměř geniální. Velká poklona, předpokládám především Radkovi P.

Dalibor
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 14:34    Předmět: Re: GEB

Prahory napsal:
Zatím tu nepadl zřejmý inspirační zdroj této šifry a patrně jedna z nejkrásnějších popularizačních knih, co kdy byly napsány:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gödel,_Escher,_Bach

Takže šifra nejenže skloubila do jednoho textu pět různých šifer, ale ještě navíc velmi přesně a velmi zábavně imitovala dialogy z této knihy, které jsou samy o sobě téměř geniální. Velká poklona, předpokládám především Radkovi P.

Dalibor

Tak, tak, GEB sme v tom aj my videli a pridalo to ďalšie plus šifre ku kráse Very Happy

--
mišof
Návrat nahoru
Zpičikundy



Příspěvky: 3

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 15:41    Předmět:

Nádherná šifra, opravdu mistrovské dílo (tím spíš, že jsme ji nakonec rozlouskli).! Very Happy
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 16:31    Předmět:

Šifra se mi dost líbila, přestože normálně, když vidím zadání tohoto rozsahu, vstávají mi vlasy hrůzou a přestože jsme nedali závěrečné heslo, byť jsme byli blízko.

Škoda, že:

1) to trvalo celkem dlouho - jen to přečíst a podrobně zanalyzovat
2) jsme těch slov pro závěrečné heslo našli nejdřív 11, pak 12 a pak 13
3) mě zmátlo, že slovo "heslo" bylo použito dvakrát v souvislosti s výsledným heslem a jednou v souvislosti s heslem generovaným z rekurzívního kódu a já hledal právě "tři meta-indicie, které budou definovat indicie k určení hesla."

Richard
Návrat nahoru
coredump



Příspěvky: 12

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 16:55    Předmět: Re: Až příliš matematická reakce na pěknou šifru

Chlýftým ocásek napsal:

... a tedy uhlopříčky jsou právě dvě úsečky, jejichž střed budeme hledat při dvou různých, ale ekvivaletních postupech – označení vrcholů A, B, C a D).


Taky se mi ta šifra líbila - navíc jsme tentokrát byli málem schopni použít i matematiku, protože středy stran libovolného čtyřúhelníku tvoří rovnoběžník,
a tak jsme si chvíli mysleli, že chybějící čtvrtý vrchol nemusíme řešit, ale dorýsovat (než jsme si znovu přečetli pokyny; to že ze dvou bodů stejně těžiště rovnoběžníku nedostaneme, nám došlo až vzápětí Wink

Bulik


Naposledy upravil coredump dne ne. listopad 09, 2008 17:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
roura-rezava



Příspěvky: 5

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 17:02    Předmět: naše heslo

no nám se povedl s heslem následující veletoč. K ránu jsme se (po 4 místech) dostali k luštění hesla, nalezli jsme 13 meta slov, 13. = "bylo", 14. ("ale") jsme nenašli.
Takze byl nekde problem. O kadernictvi se vyrazne psalo "ignorujte vsechna kadernictvi" => vyhodit kadernika a máme jich zase 12. Jenže co s triádami:
* bylo, večerní, aktuální
* nástroj, nehty, umyvadlo
* stůl, ořezané, strom
* sračky, bulvár, cenzuroval

Nic moc. Z nouze ctnost. Aplikovali jsme Morseovku znovu: souhlásky samohlásky prvních písmen metaslov, na 12 znaků tečka čárka bez mezer není mnoho řešení, tentokráte v pořadí meta infa slov jako v textu a hle máme tu 5 písmenné heslo: MANGO

Chyba 13,14 meta slov se stane, ale trochu mi vadilo, že nebyla možnost si v principu ověřit, že opravdu heslo mám korektní (např. z délky dekódovaného řetězce, nebo jednoduché CRC), než u dalšího stanoviště...
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 17:07    Předmět: Re: naše heslo

roura-rezava napsal:
nebyla možnost si v principu ověřit, že opravdu heslo mám korektní (např. z délky dekódovaného řetězce, nebo jednoduché CRC), než u dalšího stanoviště...


Mno, ja si pamätám vetu zo zadania o tom, že to heslo má mať 5 písmen...

--
mišof
Návrat nahoru
Radek Pelánek
Organizátor


Příspěvky: 44

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 17:56    Předmět: Poznámky k poznámkám

Pár komentářů:

* Už je vystaven komentář k šifře mezi řešeními - komentář mimo jiné "přiznává" výše uvedenou inspiraci filmem GEB i možnost exaktní konstrukce v konečném čase.

* Chyba s výskyty slov "ale" a "bylo" nás samozřejmě velmi mrzí. Sice jsem to kontroloval skriptem, ale evidentně neumím pořádně programovat (tak to dopadne, když člověk přestane studovat a začne učit ...).
Návrat nahoru
Kofila



Příspěvky: 20

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 18:16    Předmět:

Tato šifra nás hodně otrávila, obsah i forma byli skvělé, ale problém byl, že ani v jednom z našich tří plánů Brna (různé vydání i forma) nebyl zakreslený v Bosonohách kostel, tudíž pro nás šifra neměla řešení (hintu se zouváním jsme si všimli až po nalezení, stejně jako toho, že všechny naše plány Brna vydal Shocart).
Než jsme 6ku našli, tak jsme si čtvrtý bod stihli narýsovat do všech možných i nemožných JZ okrajových částí Brna a okolí, prošli si celé Bohunice a nalezli tak mimochodem i šifru č. 7 Sad . ztráta cca 1,5 h.
Návrat nahoru
Mixle v pixle



Příspěvky: 7

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 19:51    Předmět:

Pro mě celkem jednoznačně NEJLEPŠÍ ŠIFRA ROČNÍKU. Sice když jsem to četla poprvý, tak jsem si říkala, co je tohle za překombinovanost, ale bylo to super... taky bylo fajn, že každý člen týmu měl pořád co dělat Wink
Eva
Návrat nahoru
La Kukarača



Příspěvky: 40

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 19:58    Předmět:

Ivo C. napsal:


Umístění - vysvětloval jsem už v cíli - šifra 4ka sestavována na základě mapy, v níž byla pouze ulice Kamenná. Stav odhalen sice před hrou, ale 4ku už nebylo možné měnit...


Když nebylo možné měnit čtyřku, nemohlo se stanoviště pětky o pár metrů posunout Question
My jsme do Kamenky nakoukli k telefonní budce (= asi 20 metrů od stanoviště), konstatovali "tohle už není Kamenná ulice" a vrátili se hledat "na správné místo". Na to opravdu správné místo nás pak poslali kamarádi Čumáci, kterých se nás zželelo, když jsme kolem nich v Kamenné ulici přecházeli asi potřetí ...

Edit: ještě jsem zapoměl pochválit šifru, byla fakt úžasná a geniální, i když tak nevypadala na první pohled. Jen škoda těch dvou chybek, ale spojování indicií podle úrovní to docela elegantně řešilo. Ale docela dlouho jsme nejdřív hledali 15. indicii Razz

Kostel v Bosonohách mi přišel příliš jednoduchý, až jsem tomu skoro nechtěl věřit, ale teď vidím, že v naší mapě taky není Wink Razz
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 20:10    Předmět:

S tou ulicí jsem to také nepochopil. Měli jsem několik map Brna, kde Kamenná ulice označovala cosi, co vedlo z Vídeňské, podél pravého břehu řeky až do Pisárek a "jižní oblouk" byl pro mne oblouk, zhruba uprostřed, který byl zjevně její nejjižnější částí.

To, že jsme šifru vyzvedli bez nějakého bloudění někde úplně jinde, souvisí pouze s tím, že se nedaly ignorovat davy proudící do a z inkriminované odbočky.

Richard
Návrat nahoru
Totální diferenciál



Příspěvky: 32

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 20:42    Předmět: Poloha

Zajímavé s tou polohou. Z mapy jsme jasně uviděli Kamennou ulici, která ve své nejjižnější části končí ostrým obloukem, kam jsme šli a bylo to tam. Že je to v tomto místě už jiná ulice jsem se dozvěděl až tady. Možná nevýhoda brňákůSmile

To heslo bylo největší problém, díky němu jsme doluštili jen prá minut před časem na alternativní šifru. Něco takového se skutečně těžko luští, člověk se pořád bojí něco určit, protože neví, jestli je to dobře. Navíc jsem špatně pochopil jednu větu a mysleli jsme, že heslo má být rekurzivní akronym (což se vztahovalo k tomu nekonečnému kódu - jak už někdo psal, neměli jste oběma věcem říkat heslo).

Na druhou stranu, když nás konečně napadlo správné heslo, neváhali jsme ani vteřinu, bylo to dost zřejmé.
Návrat nahoru
abpopa



Příspěvky: 16

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 20:43    Předmět:

Dle www.mapy.cz existuje IMHO misto, ktere presne odpovida textu reseni 4.sifry. Tam jsme taky zpravu nasli.
http://www.mapy.cz/#x=138101472@y=132769344@z=15@mm=ZP@ax=138097792@ay=132767488@at=Kamenn%C3%A1,%20ji%C5%BEn%C3%AD%20oblouk@ad=Nejji%C5%BEn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20m%C3%ADsto%20Kamenn%C3%A9%20ulice%20a%20je%20obloukov%C3%A9ho%20tvaru
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 20:56    Předmět:

abpopa napsal:
Dle www.mapy.cz existuje IMHO misto, ktere presne odpovida textu reseni 4.sifry. Tam jsme taky zpravu nasli.
http://www.mapy.cz/#x=138101472@y=132769344@z=15@mm=ZP@ax=138097792@ay=132767488@at=Kamenn%C3%A1,%20ji%C5%BEn%C3%AD%20oblouk@ad=Nejji%C5%BEn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD%20m%C3%ADsto%20Kamenn%C3%A9%20ulice%20a%20je%20obloukov%C3%A9ho%20tvaru

Ano, tohle místo odpovídá. Mapa Brno 1:20000 Geodézie Brno z roku 1994, kterou jsem měl s sebou (a jiné další mapy), ovšem v této části ukazují něco jiného. Není tam žádná odbočka se stejným jménem, z Kamenné odbočují pouze dvě ulice, jedna se jmenuje Kamenná čtvrt a druhá Červený kopec a ta lesní cesta co pokračuje do Pisárek, je na ní nakreslená stejně široká jako Kamenná ulice, takže v podstatě nelze poznat, že tam vlastně ulice končí. V terénu to samozřejmě vidět je.

Celé to zmiňuji jen proto, aby bylo vidět, že někdy může být vhodné zmínit doporučenou mapu (resp. rok vydání), o kterou se opírají orgové, když vytyčují trasu. Je mi jasné, že nikdo nebude zjišťovat, kde se jaká (stará) mapa liší, ale napsat, něco ve stylu, letošní hru jsme naplánovali podle mapy XY vydané v Z, případně uvést seznam map, které orgové použili, by mohlo pomoci.

Richard
Návrat nahoru
poTrati



Příspěvky: 4

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 21:14    Předmět:

Měli jsme štěstí, že v té době bylo kolem už dost týmů, takže jsem při hledání (byv vyslán týmem do stoupající odbočky a přesvědčen o tom, že vím, kde mám hledat) nakonec stanoviště našel. Leč, nikdo tu nezmínil, že oblouk, ve kterém se skutečně nacházelo, se jmenuje Kamenná kolonie - tak je označeno v mapě a stejný název byl na popisných (nebo orientačních) číslech domů nacházejících se kolem.
Návrat nahoru
Večernice



Příspěvky: 2

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 21:23    Předmět:

My jsme dopadli podobne. Vylustili jsme 4 sifry urcujici misto,ale to heslo proste ne.Dosli jsme na stanoviste 6 a par dalsich hodin to jeste zkouseli,ale uz nam mozky nepracovaly. Nejvic me mrzi, ze heslo papir nas dokonce o nekolik hodin driv napadlo,ale nejak jsme nemeli dojem ze to je skutecne heslo...A pak jsme na nej zapomneli.A slov jsme nasli tez 14,coz situaci jeste zkomplikovalo.Ale to neva,pokazdy se nekde zaseknem,protoze uz jsme proste unaveny.Takze me to nijak neprekvapilo...
Návrat nahoru
Modřáci



Příspěvky: 1

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 22:21    Předmět:

Kofila napsal:
ale problém byl, že ani v jednom z našich tří plánů Brna (různé vydání i forma) nebyl zakreslený v Bosonohách kostel, tudíž pro nás šifra neměla řešení (hintu se zouváním jsme si všimli až po nalezení, stejně jako toho, že všechny naše plány Brna vydal Shocart).
Než jsme 6ku našli, tak jsme si čtvrtý bod stihli narýsovat do všech možných i nemožných JZ okrajových částí Brna a okolí, prošli si celé Bohunice a nalezli tak mimochodem i šifru č. 7 Sad . ztráta cca 1,5 h.


My jsme také kostel v Bosonohách na nasí mapě neměli zakreslen, po prozkoumání internetu jsme zjistili, že žádný KOSTEL se v Bosonohách nenalézá, existuje tam pouze KAPLE :http://www.bosonohy.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=80924&id=6120&p1=3120

protože odkaz na Troubsko byl tak evidentní (včetně toho, že se tam nachází kostel), domníváme se, že šifra byla nejednoznačně vytvořena a způsobila nám problémy. Sice jsme se do Bohunic (a blízkého okolí místa dostali), ale jelikož jsme šedou budovu (kterých bylo na sídlišti fakt hodně) našli prohledáváním okolí - HALUZENÍM, rozhodli jsme se vzdát.

Bodlinka a Powlak (Modřáci)
Návrat nahoru
Chlýftým ocásek



Příspěvky: 6

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 23:00    Předmět: Re: Poznámky k poznámkám

Radek Pelánek napsal:
* Už je vystaven komentář k šifře mezi řešeními - komentář mimo jiné "přiznává" výše uvedenou inspiraci filmem GEB i možnost exaktní konstrukce v konečném čase.

Orgové v Řešení úkolu č.5 napsal:
Poznámka (užitečná spíše pro konstrukci zadání než pro řešení): Místo lze určit v ko-
nečném počtu kroků dokonce i přesně. Po prvním kroku nám totiž vyjde kosodélník
a pro kosodélník platí, že uvedená rekurzivní konstrukce vede do průsečíku uhlopří-
ček. (Uvedené není zcela zřejmé, ale k důkazu lze vystačit se základními poznatky
geometrie.)

To, co jsem chtěl říct, že navzdory orgovským poznámkám mi řešení na konečně mnoho kroků přijde triviální. Ono já jsem si to vzal do ruky a doufal, že si trochu zapřemýšlím a ono nic. Ve srovnání s ostatníma šiframa na Tmou, včetně těch z prvního stanoviště, jedna z největších trivialit. A překvapuje mě, že podle poznámek jste nepočítali s tím, že to někdo bude takto řešit.
Nechci drbat, vlastně ani nedrbu, jen blbě tlachámWink Ale někdy bych vážně chtěl na Tmou potkat nekonečno, nebo se k němu aspoň trochu přiblížit. (Teď blbě drbu, ale je to aspoň výzva, určitě se nad ní zamyslím sám – a ještě aby to bylo řešitelný pro nematematiky.)
Návrat nahoru
VHRS



Příspěvky: 25

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 23:21    Předmět: Kamenna ulice vs. kolonie.

Podle nasi mapy (Marco Polo - knizecka) je to opravu kamenna ulice - mapa je podezrele presne stejna jako na www.mapy.cz.
Podle druhe mapy - plachty (kazdy tym prece ma aspon dve mapy dle doporuceni orgu) to vypada spis na spojeni kamenne ulice a kamenne kolonie. Asi si tam zajdu zasvetla a podivam se na ty cedulky. Jinak pri hledani stanoviste jsem byl tak zaneprazdnen hledanim kamaradu v jinych teamech ze sem odbocku minul a kdyby mne nezastavil zbytek teamu tak bych dosel hodne daleko do lesa.
Návrat nahoru
Divocí tučňáci



Příspěvky: 8

Zaslal: po. listopad 10, 2008 00:49    Předmět:

Vynikající šifra, u které jsme se všichni náramně pobavili. Navíc poměrně oddechová tím, že vlastně vše bylo řečeno a v krásné Kamenné čtvrti...

...takže nás nakonec ani moc netrápilo, že šifra měla být v oblouku Kamenné ulice, ikdyž i my jsme kvůli tomu trochu kufrovali ani to, že orgové říkali "ale" a "bylo", prostě v zápalu nadšení jsme tato dvě slova zahodili jakožto nehodící se nám do krámu...

Teď jsem ale dostal záchvat smíchu při čtení příspěvku od roury rezavé. .."vyhodit kadeřníka a máme zase 12 Surprised)))"...a ty trojice jsou výborné!!! ikdyž sračky a bulvární jsem též navrhoval propojit Smile

Děkujeme orgům za krásný nápad a brilantní provedení (i přes těch pár chybek), muselo to být "fakt drsný" něco takového vymýšlet.
Návrat nahoru
Posuci



Příspěvky: 20

Zaslal: po. listopad 10, 2008 10:01    Předmět:

Pralinky zvlášť napsal:

To je sice blbé, ale ještě by se to dalo pochopit. Dost dobře ale nechápu, proč bylo v předchozí tajence "jižní oblouk". Nevím tedy, jak ostatní, ale já si pod touto formulací představuji oblouk ulice vyklenutý k jihu ....


Tak tak. Vzhledem k tomu že přímo na Kamenné dva členové našeho týmu dřív bydleli, zdrželi jsme se tu asi 30 minut neustálým prohledáváním všech možných jižních oblouků, protože jsme prostě "věděli" že to "někde tady musí být". A když jsme se pak rozhodli dojít na skutečný konec Kamenné k lesu, málem nás kleplo když jsme zjistili že ani tam šifra není (ale naštěstí jsme pak zkusili zajít i do té Kamenné kolonie Smile)).

Jinak ovšem samotná šifra byla fantastická a dík za ni! Nejvíc nás asi deptalo, že i když jsme měli vyluštěná všechna 4 místa, tak bylo potřeba ještě určit heslo, a to jsme pak luštili ještě i přímo před sportovní halou Smile
Návrat nahoru
Vlastík Šebesta



Příspěvky: 7

Zaslal: po. listopad 10, 2008 10:56    Předmět:

Z tohoto typu zadání mě vždycky hned rozbolí hlava, jen to přečíst mi připadá jako téměř neřešitelný úkol. Pak jsem se do toho ale zakousli, každý šel po své linii a nakonec to za necelé 2hod prolezli celé. Moc jsme si to užili, sranda byla vyzobávat na konec při luštění hesla všechna ta divná slova jako umyvadlo nebo bulvární ("bylo" jsem interpretovali jako že v novinách se píše o tom, co už BYLO, "ale" jsme nějak přehlédli).

Orgům díky za krásný zážitek!

K mapě: V našich mapách od SHOCartu kostel nebyl (sám jsem tu mapu před léty v shocartu mapoval) a Bosonohy jsem tak na čas nebrali v úvahu. Když jsme pak kostel objevili v jiné mapě (myslím, že Geodézie Brno), od týmu jsem to schytal, jak jsem to před léty blbě zmapoval a těd jsem kvůli tomu ztratili čas. Jsem rád že se nakonec ukázalo, že v Bosonohách kostel opravdu není. Přiznávám ale, že kaple v mapě opravdu chybí.
Ondřej
Návrat nahoru
roura-rezava



Příspěvky: 5

Zaslal: po. listopad 10, 2008 11:23    Předmět: add mapy a kostel

Ahoj,
pokud vas zajimaji adresni body (netreba chodit do kamenne kolonie) tak tady jsou:
http://mapy.mpsv.cz:8080/mapy2/mpsv2.html

Z nich jsou automatizovane (nekdy s lidskou dopomoci) generovane nazvy ulic. Dnes jsou nejcastejsi pouzivane (a dostatecne levne) data od Shocart a Geodezie Brno. Ze to neni jednoduche (na sidlisti, v komplikovane zastavbe) a zadny algoritmus neni idealni(napr existuji ulice bez adresnich bodu) to ukazuje ruznost map.

Add kostel Bosonohy. To totiz neni kostel, ale vždy byla kaple, tudiz se vyskytuje jen na turistickych mapach, pripadne podrobnych mapach s meritkem cca pod 10 000. Na mestskych mapach to nebyva zvykem.
Nebo take: http://www.vilemwalter.cz/dsa/

Dan
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 10, 2008 11:54    Předmět:

Pralinky zvlášť napsal:
Dost dobře ale nechápu, proč bylo v předchozí tajence "jižní oblouk". Nevím tedy, jak ostatní, ale já si pod touto formulací představuji oblouk ulice vyklenutý k jihu. A ten na ulici Kamenné je, a to při jejím východním konci.

SvPZ


Docela mě pobavilo, že existuje i taková možnost interpretace, a chápu, že orgy nenapadla. Jsem ovšem poznamenán orientačním během, kde označení světovou stranou určuje UMÍSTĚNÍ objektu v oblasti, kde jich je více. Hledám-li jižní vývrat, je to ten na jihu a ne ten, kde se k jihu skácel ten strom. Výhodou je jednoznačnost a univerzálnost. Interpretace SvPZ narazí u mnoha objektů na nemožnost určení, kam směřují. Podle mě naráží i u toho oblouku, kde každý z jeho nekonečně mnoha bodů směřuje jinam.

Héra
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: po. listopad 10, 2008 12:28    Předmět: Re: Poznámky k poznámkám

citace:
Chyba s výskyty slov "ale" a "bylo" nás samozřejmě velmi mrzí. Sice jsem to kontroloval skriptem, ale evidentně neumím pořádně programovat (tak to dopadne, když člověk přestane studovat a začne učit ...).


NEpovazuju slova "ale" a "bylo" primo za chyby, protoze indicie jsou vetsinou podstatna jmena. Takze pokud to zkusim s nima, dostanu to co jsem mel dostat..

JInak tahle sifra byla opravdu DOKONALA ...
splnovala vse co ma sifra splnovat
- nic neprebyva
- na vsechno je hint primo v sifre a dilci kroky se samopotvrzuji a usnadnuji dalsi postup
- muze llustit cely tym
- kraaasne "AHA" efekty
- vyrazne pomuze pokud si tym umi rozdelit praci, pripadne postupuje nejak systematicky

Automaticky jsem zacal cist a kdyz jsem docetl zjistil jsem ze mam jeste k dispozici prvni stranu Very Happy
Návrat nahoru
upadlmitelefon



Příspěvky: 7

Zaslal: po. listopad 10, 2008 14:13    Předmět:

Šifra fakt hezká, i když docela pracná... "bylo" a "ale" se jako chyby daly snést (to si toho nevšimli žádní testeři?)

Zbytečná chyba ale byly skutečně ty Bosonohy, zvlášť, když se v textu přímo psalo "nemuseli jsme sem chodit, mohli jsme si to najít na mapě".

Doufám, že moc týmů nerušilo v Domově pro seniory, který zhruba vyšel při pokračování po výpadovce až do Veselky Smile
Návrat nahoru
Nažerme sa a poďme



Příspěvky: 5

Zaslal: po. listopad 10, 2008 16:46    Předmět:

Kofila napsal:
Tato šifra nás hodně otrávila, obsah i forma byli skvělé, ale problém byl, že ani v jednom z našich tří plánů Brna (různé vydání i forma) nebyl zakreslený v Bosonohách kostel, tudíž pro nás šifra neměla řešení (hintu se zouváním jsme si všimli až po nalezení, stejně jako toho, že všechny naše plány Brna vydal Shocart).
Než jsme 6ku našli, tak jsme si čtvrtý bod stihli narýsovat do všech možných i nemožných JZ okrajových částí Brna a okolí, prošli si celé Bohunice a nalezli tak mimochodem i šifru č. 7 Sad . ztráta cca 1,5 h.

Ak vas to potesi, tak ste v tom neboli sami. My sme tiez v ani jednej mape (ani v uplne novej) dotycny kostol nemali a teda uz po dorieseni sme mali niekolko alternetivnych miest v Bohuniciach. Hint z vyzuvanim som si vsimla, ale bavili sme sa o nom az po ceste a zapadol kvoli nedorozumeniu v tyme(Cast si myslela ze narazam na pravidla, ktore vraveli o cistych ponozkach).
Ked to na ziadnom znasich miest nebolo, tak sme este obehali vsetky materske a zakladne skoly, aj sifru 7 sme videli a nakoniec sme to posunuly viac na zapad a nasli aj sportovu halu. Pri porovnani s presunmi inych tymov sme stratili asi 2,5 hodiny.... Ale sme radi ze sme to nevzdali a potom sa este niekam dalej dostali...
Návrat nahoru
Nažerme sa a poďme



Příspěvky: 5

Zaslal: po. listopad 10, 2008 16:55    Předmět:

A skoro by som zabudla na chválu, šifra bola naozaj krásna a celý tým sme si ju užili (aj to nasledovné blúdenie.... ), klobúk dole pred orgami, musela to byť riadna drina vyrobiť ju...
Ajka
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 10, 2008 21:49    Předmět: Re: Poznámky k poznámkám

Pralinky zvlášť napsal:
NEpovazuju slova "ale" a "bylo" primo za chyby, protoze indicie jsou vetsinou podstatna jmena. Takze pokud to zkusim s nima, dostanu to co jsem mel dostat..


Mezi zamýšlenými indiciemi je podstatných jmen 7 z 12. To skutečně je většina, s jakou se u nás léta i vládne, ale za jasný fakt se brát nedá. No a v metaskupině s "bylo" jsou ještě "aktuální", "bulvární" a "cenzuroval". Strategie zkusit to jen s podstatnými jmény zde nedopadne dobře. Opravdu jste tu šifru luštili ?

My jsme našli jen "bylo", a protože metaindicie měly být 3, považovali jsme to za chybu šifry. Slovo náhodou celkem dobře zapadalo k ostatním, jen nás svedlo k prvnímu řešení "zprávy", neboť ty se, jak víme z hodin češtiny, vztahují k minulosti.

Héra
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: út. listopad 11, 2008 01:34    Předmět: Re: Poznámky k poznámkám

Jeníčci napsal:
Pralinky zvlášť napsal:
NEpovazuju slova "ale" a "bylo" primo za chyby, protoze indicie jsou vetsinou podstatna jmena. Takze pokud to zkusim s nima, dostanu to co jsem mel dostat..


Mezi zamýšlenými indiciemi je podstatných jmen 7 z 12. To skutečně je většina, s jakou se u nás léta i vládne, ale za jasný fakt se brát nedá.


Nechtely snad Pralinky misto podstatna jmena rict plnovyznamova slova? Priznam se, ze jsem to ale/bylo (nejsem si jisty, jestli jsme nasli obe nebo jen jedno) jaksi od zacatku vynechaval z dalsich uvah, ze jakozto slovo bez vyznamu to nemuze byt zadna indicie, navic bez nich byly indicie prave tri, cili to krasne sedelo. Ale jako jo, uznavam, ze v idealnim pripade by to tam byt nemelo.

No, co k te sifre rict? Nezazil jsem ani Huberta, ani XYZ, takze musim rict, ze me nenapada krasnejsi sifra za cely muj "sifrovackovy zivot" a ze diky ni asi budu nejlepe hodnotit i celou Tmou X. Ovsem tady se to, Ivosi C., prave projevuje: proc byla 8 spatne, se da rikat velmi detailne, ale tezko stejne rozsahle rikat, proc byla 5 dobre. Proste byla vyborna cela, ne az tak kvuli necemu konkretnimu. Samozrejme, lze mluvit o tom (uz to tu i kdesi je), ze tam vse bylo, ze tam nic nechybelo, jak to bylo krasne provazane atp., ale skoro mi pripada, ze jakymikoli konkretizacemi, rozebiranim na kousky tomu clovek ublizuje. Je mi to fakt uplne lito, ze to tu neumim popsat peti nebo i vice kvetnatymi odstavci, aby to vyvazilo ruzne treba ne-az-tak-stoprocentne-obdivne prispevky jinde, ale opravdu neni mozna. Na druhou stranu, pocitam, ze jako zkuseni orgove davno vite, ze to tak proste je a ze by bylo blahove porovnavat pochvalne mruceni s kritickymi pripominkami podle poctu znaku. (Navic teda, uz jsme snad vsichni ve veku, kdy jsme sami schopni videt, jestli to, co delame, delame dobre, takze kritika muze byt prinosna, zatimco pochvala sice potesi, ale skutecne uprimna odpoved by prece vzdy byla "ano, ja vim, ze jsem to udelal dobre". ;-)))

Takze (doslova) zkratka: fakt diky za jedinecny zazitek!

Pavel Smerk
Návrat nahoru
OPRAVTE TO



Příspěvky: 9

Zaslal: út. listopad 11, 2008 09:14    Předmět:

Nadhera, reseni rekurentniho kodu pomoci find & replace na pocitaci bylo fakt zrychlenim. (Predtim 2 pokusy narychlo rucne selhaly).
Zatimco jsme se zabyvali grafikou, Smudla nasel nadbytecne mezery, nejvice nas pobavila narazka na Matrix potvrzujici umisteni kostela:).
Teziste jsme samozrejme hledali jako stred treti usecky.
Pri presunu jsme diskutovali nad indiciemi, rozradili je do urovni a stale nemohli najit zaver. Az narazka na "HO.NO" a rozvijeni teorii o strihani ... vyvolalo AHA papir. Kvuli teto sifre stalo TMOU X za to. (Ackoli i 8 nas do budoucna urcite zase o neco obohatila Wink

Vladan
Návrat nahoru
Černý racek



Příspěvky: 52

Zaslal: út. listopad 11, 2008 10:28    Předmět:

Musím přiznat, že mě to ultranadšení z této šifry trochu míjí. Nebyla špatná, byla každopádně příjemnější na luštění, než jak na první pohled vypadala... ale nějaký zázrak? Oproti slavné "šifře v šifře" (kterou tedy znám bohužel jen ze záznamu, na Tmou3 jsme nebyli) v ní bylo všechno příliš jasně sděleno a i objem věcí, co do sebe musely přesně zapadat, mi přišel o dost menší (morseovka se třeba netloukla skoro s ničím -- hovořící nezastávali natolik jednoznačná stanoviska, aby nějak vadilo, že sem tam nějaký na dlouhou dobu z rozhovoru vypadne). Oddělení "čtvrté dvanáctky" mi přišlo trochu umělé -- Org S mohl být odsazený i nemusel. Do dlouhého textu se dá dát hodně věcí. Pravda, některé musely být přesné, ale manévrovací prostor tvorby byl myslím dostatečně široký.

Ondra
Návrat nahoru
Radek Pelánek
Organizátor


Příspěvky: 44

Zaslal: út. listopad 11, 2008 12:17    Předmět: Re: Poznámky k poznámkám

FIMAN++ napsal:
Na druhou stranu, pocitam, ze jako zkuseni orgove davno vite, ze to tak proste je a ze by bylo blahove porovnavat pochvalne mruceni s kritickymi pripominkami podle poctu znaku. (Navic teda, uz jsme snad vsichni ve veku, kdy jsme sami schopni videt, jestli to, co delame, delame dobre, takze kritika muze byt prinosna, zatimco pochvala sice potesi, ale skutecne uprimna odpoved by prece vzdy byla "ano, ja vim, ze jsem to udelal dobre". Wink))


Nekolik nesouvislych reakci:

* I kdyz jsme zkuseni a treba vime, ze lidi daleko spis pisi a rozepisuji kriticke pripominky nez pozitivni zazitky (ja to delam taky), ale soucasne jsme jenom lidi,kteri si znacnou cast dojmu ze hry vytvari z techto prispevku...

* Co se tyce toho, ze "jsme ve veku, kdyjsme sami schopni videt, jestli to, co delame, delame dobre"... tak s tim se rozhodne nestotoznuji, ba naopak. Ja mam pocit, ze s rostoucim vekem cim dal vic pochybuju o vsem, co delam.

* A ze dobre veci jsou jasne ze jsou dobre? Sifra c. 5 se do hry malem nedostala. V sobotu ve ctyri rano jsem byl presvedcen, ze tam asi nemela byt. Asi tak.

Byl bych nerad, aby to vyznelo, jako ze si rikame o pochvalne ody a zamlcovani kritiky. Proste je jen fajn, kdyz je to vyvazene.
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: út. listopad 11, 2008 12:37    Předmět:

Jojo, tuhle šifru jsme Radkovi P několikrát nechávali předělávat a málem ji týmově zamítnuli:) A poslední pochybnosti o ní byly ještě kolem druhé v noci (např. jeden zkušený hráč ze zkušeného týmu nám za ni přímo v terénu vynadal - pravda asi 5 minut poté, co ji dostal do ruky). Teprve až kolem třetí v noci na 6ku začaly přicházet úspěšné týmy a 5ku si zpětně pochvalovat...
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: út. listopad 11, 2008 14:43    Předmět:

Kdyby ničím jiným, tak šifra byla dobrá v nočních hodinách, které u ní rychle utíkaly, téměř pořád měl každý v týmu co dělat (díky moc za 4 výtisky !) a byl v ní prostor pro spoustu nápadů a postřehů v rámci týmové spolupráce. Z pracných šifer tohoto ročníku byla rozhodně nejzábavnější, protože práce nebyla jednotvárná a ubíjející.

Díky za ni.

Héra
Návrat nahoru
TichaVoda



Příspěvky: 8

Zaslal: út. listopad 11, 2008 17:25    Předmět: Re: Poznámky k poznámkám

citace:
Chyba s výskyty slov "ale" a "bylo" nás samozřejmě velmi mrzí. Sice jsem to kontroloval skriptem, ale evidentně neumím pořádně programovat (tak to dopadne, když člověk přestane studovat a začne učit ...).


"Bylo" jsme nenašli, "ale" jsme našli. A jelikož se často v šifrách odstraňuje či přidává diakritika, tak ještě R "říkal" a S neustále mlel "šifru". Tak jsme prostě měli o trojici víc "ale, říkal, šifru" (sice to pak nesedělo s těmi úrovněmi, ale co už...) a jelikož "ale říkal šifru" tak ji "neměl napsanou" tudíž postrádal "papír". Tuhle interpretaci mi tým něvěřil ještě ani na šestce (po schválení hesla orgy) a někteří členové týmu mi ji neuvěřili do konce hry (a těšili se na řešení na netu Smile)

Tož tak s chybama Smile

Petr
Návrat nahoru
TichaVoda



Příspěvky: 8

Zaslal: út. listopad 11, 2008 17:42    Předmět:

Jeníčci napsal:
Pralinky zvlášť napsal:
Dost dobře ale nechápu, proč bylo v předchozí tajence "jižní oblouk". Nevím tedy, jak ostatní, ale já si pod touto formulací představuji oblouk ulice vyklenutý k jihu. A ten na ulici Kamenné je, a to při jejím východním konci.

SvPZ


Docela mě pobavilo, že existuje i taková možnost interpretace, a chápu, že orgy nenapadla. Jsem ovšem poznamenán orientačním během, kde označení světovou stranou určuje UMÍSTĚNÍ objektu v oblasti, kde jich je více. Hledám-li jižní vývrat, je to ten na jihu a ne ten, kde se k jihu skácel ten strom. Výhodou je jednoznačnost a univerzálnost. Interpretace SvPZ narazí u mnoha objektů na nemožnost určení, kam směřují. Podle mě naráží i u toho oblouku, kde každý z jeho nekonečně mnoha bodů směřuje jinam.

Héra


Héro, ač jsem taky orienťák, při pohledu na mapu mě napadla naprosto stejná interpretace jako Pralinky, jelikož ulice Kamenná má směr západ-východ. Tam je pak problém hovořit o jižním konci. Ten oblouk bil docela do očí, akorát z naší mapy nebylo poznat, kde Kamenná končí (bil tam do očí ještě jeden oblouk na západní straně). Na místě jsme poznali, že už to není ulice, ale snad cyklostezka. Při dohledávce jsme měli štestí, že jsme se rozdělili a kolega zamířil z Kamenné ulice do Kamenné čtvrti (netuším, jestli omylem).

Petr
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: út. listopad 11, 2008 18:58    Předmět:

Já se do té záplavy chvály přidám rovněž do té menšiny, kteří z této šifry nijak zvlášť nadšeni nebyli. Teda ne že by se mi to vůbec nelíbilo, ale když jsme se dobrali výsledku, pociťoval jsem spíše než radost úlevu, že to mám za sebou. A určitě tato šifra nebude patřit mezi ty, na něž budu dlouho s láskou vzpomínat.

Samotná myšlenka mnoha šifer v jednom zadání tak trochu zavání snahou o efektnost na úkor efektivity a autorským exhibicionizmem. Nicméně netvrdím, že to nejde. Například poslední šifra první Lamí stezky nebo první šifra druhé Lamí stezky byly přesně v tomto duchu a v podstatě skvělými kousky.

Takže mé důvody, proč 5. šifru řadím mezi to méně povedené z letošního ročníku. Dvě chyby, které se do zadání vloudily, tolerantně vynechám.

1) Poprozrazování všech principů omezilo řešení na plnění povelu "najdi". Bylo příliš málo překvapivého, co tam odhalit.
2) Snad vinou nepříliš jednoduchých principů dílčích šifer bylo zadání úmorně obšírné a hledání tak bylo hledáním jehly v kupce sena.
3) Mnohé pasáže zadání jsou prošpikovány mluvou, o níž se obávám, že ji autor skutečně běžně používá, což může vyvolat nadšení u hráčů s podobnými zvyklostmi. Já jsem si pro jistotu nechával překládat některé pasáže textu do srozumitelštiny, což výslednému dojmu nepřidá.
4) Chce-li po mne někdo zapsat výslednou tajenku do chlívečku, očekával bych, že tajenka bude textová (Bosonohy). V této podobě nás nechávala v nejistotě, zda to máme skutečně správně.
5) Chybělo mi jakékoli propojení dílčích šifer mezi sebou, což je věc, která by mi obhájila jinak pofidérní spojení do jednoho zadání. Rozhodně bych uvítal spíše Tmou o 20 stanovištích a každou tuto dílčí šifru zvlášť. Přišla mi jich být trochu škoda, neboť samotné dílčí šifry byly velice pěkné.

SvPZ
Návrat nahoru
OPRAVTE TO



Příspěvky: 9

Zaslal: čt. listopad 13, 2008 20:17    Předmět:

Síbo, to by pak autoři nemohli použít vtip o hledání težiště na nekonečně iterací. Ano, nebylo co luštit, vše bylo jasně popsáno. Šlo jen o to zpracovat to co nejefektivněji. Měl jsem pocit, že přesně to byl záměr ... startovní pole na lichých šifrách roztahovat pracností šifer.
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: čt. listopad 13, 2008 22:41    Předmět:

OPRAVTE TO napsal:
Síbo, to by pak autoři nemohli použít vtip o hledání težiště na nekonečně iterací. Ano, nebylo co luštit, vše bylo jasně popsáno. Šlo jen o to zpracovat to co nejefektivněji. Měl jsem pocit, že přesně to byl záměr ... startovní pole na lichých šifrách roztahovat pracností šifer.


Já to chápu. Přesto mi toto roztahování přišlo být povedené na šifrách 1 a 7. Tady mi to přišlo být trochu samoúčelné. Ale aby nebyla mýlka: Mně se i ta pátá šifra v zásadě líbila. Jen jsem cítil potřebu dát najevo, že takové hromady chvály, kterými je zahrnována, si přece jen nezaslouží. Na Tmou X byly lepší. O dost.

SvPZ
Návrat nahoru
Cerebrum



Příspěvky: 2

Zaslal: pá. listopad 14, 2008 20:34    Předmět:

HALUZna ORGanizacia napsal:
...že sa pri toľkých rôznych vetvách podarilo autorovi nespraviť žiadnu chybičku (aspoň sme si žiadnu nevšimli), za to klobúk dole.


My tam sice našli chyb několik ("a oni tam SE vedli takový ujetý rozhovor" - 6. replika 2. úrovně; "do mého obědU" - 11/2; "tYto místa" - 8/1), ale i na takové situace orgové pamatovali: "Bude to však dlouhá šifra, čímž hrozí, že v ní najdou spoustu nezamýšlených věcí." (6/1) Smile

A pochvalu zasluhují i za šíření typografické osvěty (přebytečné mezery) Smile
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina