Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou X. - 2008 -> Šifra 3 - Plakáty
Autor Zpráva
tomh
Admin


Příspěvky: 141

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 09:11    Předmět: Šifra 3 - Plakáty

Diskuze k šifře.
Návrat nahoru
Vnoučátka



Příspěvky: 5

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 17:17    Předmět:

Řekl bych, že hlavní problém této šifry byl, že počty některých věcí bylo složité přesně určit (obzvláště ve tmě), takže jsme neměli jistotu v pořadí mřížek ve vývoji, a tím pádem bylo velmi těžké odhalit poměrně složitý princip kopírování (velikosti teček jsme si, podobně jako většina ostatních, nevšimli).
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 17:24    Předmět:

Vnoučátka napsal:
Řekl bych, že hlavní problém této šifry byl, že počty některých věcí bylo složité přesně určit (obzvláště ve tmě), takže jsme neměli jistotu v pořadí mřížek ve vývoji, a tím pádem bylo velmi těžké odhalit poměrně složitý princip kopírování (velikosti teček jsme si, podobně jako většina ostatních, nevšimli).


Bodejť. Například zjistit, že ta figura na vrchu morového sloupu není "nějaký svatý", ale Madonna S JEŽÍŠKEM, byl potmě téměř nadlidský úkol.

SvPZ
Návrat nahoru
La Kukarača



Příspěvky: 40

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 19:42    Předmět:

No, nám se to "kdo má v hlavě ..." moc aplikovat nepodařilo. Třeba s tím, že velikost tečky kóduje pořadí, jsme pracovali jen do chvíle, než jsme objevili vzorce na mřížkách. Je přece nelogické, aby nás orgové nutili složitě zjišťovat něco, co už dávno víme. Jenže spočítání některých věcí se ukázalo nad naše síly (sedmičky jsme měli asi tři), takže jsme si raději potupně šli pro alternativní trojku, která nám zabrala asi sedm minut Wink
Návrat nahoru
SPECNAZ



Příspěvky: 5

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 19:44    Předmět:

Mno, spíš mi tady přišla poněkud nešťastná kombinace teček a XYZ - velikosti teček jsme si všimli hned a hned nám došlo, že velikost určuje pořadí, takže nás pak nápovědy přes XYZ docela překvapily a dlouho jsme si mysleli, že je v tom ještě nějaká další fligna. Nechtělo se nám věřit, že by organizátoři do hry zakomponovali ten ojeb s obíháním 21 míst zcela zbytečně Smile

O.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 93

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 19:49    Předmět:

Různé velikosti teček jsem si všiml, ale je fakt, že jsem ji vůbec nezkoušel nějak nahlas vysvětlovat. Prostě jsem si říkal, že prostě ty větší tečky budou mít možná větší důležitost, ale protože stejně nevíme, kolik "postupných stavů mřížky" budeme potřebovat k určení přechodové funkce, nemá cenu to nějak řešit.

Problém možná byl, že jsem viděl jen dvě různé velikosti (teček) a jedna další se mi zdála nějaká "menší". Smile

Richard
Návrat nahoru
Hordubal



Příspěvky: 1

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 21:18    Předmět:

Skoda ze tady neni reseni alternativni trojky. Docela by me zajimalo, jak se to resilo.
Návrat nahoru
AHA!



Příspěvky: 4

Zaslal: ne. listopad 09, 2008 21:34    Předmět: reseni

X,V,I - římský číslice trochu zatavený do sebe dávaly písmena:-)
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 10, 2008 00:03    Předmět:

My jsme ze začátku také tipovali, že velikosti teček budou určovat pořadí mřížek, ale museli jsme to holt ověřit. A když jsme ještě kvůli tomu museli běhat po městě a počítat savce, sochy a holé zadky, tak to nějaký čas zabralo.
Přišlo mi spíše škoda, že alternativní šifra se dávala už 2 hodiny po zadání. Tahle šifra byla více časově náročná, nežli těžká. My ji dali za 2,5 hodiny a spousta týmů na tom byla podobně.

Robert-Antonio / Jeníčci
Návrat nahoru
Divocí tučňáci



Příspěvky: 8

Zaslal: po. listopad 10, 2008 00:30    Předmět:

Rekordní zákys v historii Divokých tučňáků: 10 hodin 45 minut do lousknutí šifry Sad

Přitom začátek byl tak slibný. Ihned jsme si všimli různé velikosti teček a správně je identifikovali jakožto pořadí mřížek. Pak jsme se rozdělil na dva terénní týmy a vbrzku měli všech sedm mřížek pohromadě. Pak jsme se ale upnuli na řešení typu "posun teček" viz proslulá kvalifikace na jednu z Beden. Pět políček opravdu jakoby putovalo ale pak nic a nic a nic. Ještě nás napadá známá PC simulace "Life", ale nějak nám to nepasuje. Po 4 hodinách usilovného luštění si jdeme pro alternativní šifru. Ta nám připadá ještě složitější, stříháme ji na deset řádků a ty zkoušíme mezi sebou prohazovat...Upřímně řečeno římské číslice v tom moc nevidím ani teď Sad....Začíná pršet a přesouváme se do průchodu pod střechu kde celou noc střídavě luštíme a spíme. Ráno do sebe kopu Red bulla s tím že tomu dávám poslední možnost. Znovu se díváme na celou šifru polopaticky jako bychom to vysvětlovali někomu cizímu...a ejhle, vždyť ona žádná z těch teček není na stejném místě po sobě dvakrát! takže přece jen LIFE...za 10 minut máme a vyrážíme dál. Děkuji celému týmu za vytrvalost!!!!!!!!!!
Návrat nahoru
Vlastík Šebesta



Příspěvky: 7

Zaslal: po. listopad 10, 2008 10:33    Předmět:

Moooc pěkné, je to ten typ šifry, kdy, jakmile poznáte řešení, se Vám na rtech vykouzlí úsměv. Kolik nepotřebných informací se dalo sebrat! Přitom nám to zase ukázalo detaily centra města, přinutilo zvednout hlavu od chodníku (nebo naopak zarýt zrak do skácelovy fontány). Zkratka v řešení pak byla velmi elegantní. Jen možnost získat alternativní šifru přišla moc brzy (nám to pomohlo, dali jsme ji za 5min), bylo to ale nespravedlivé k týmům, které se trojkou prokousaly.
Ondřej
Návrat nahoru
Posuci



Příspěvky: 20

Zaslal: po. listopad 10, 2008 13:21    Předmět:

BTW: budou někde k dispozici i výsledky XYZ k jednotlivým mřížkám (tzn. nejen luštění osmé mřížky a výsledné heslo)?

Docela rád bych totiž třeba věděl kolik mělo být těch mezikruží u fontány (jestli jen ty s textem veršů nebo všechny), jestli chápeme "savce" stejně jako orgové, atd.
Návrat nahoru
Unaveni sluncem



Příspěvky: 7

Zaslal: po. listopad 10, 2008 13:26    Předmět:

Posuci napsal:
BTW: budou někde k dispozici i výsledky XYZ k jednotlivým mřížkám (tzn. nejen luštění osmé mřížky a výsledné heslo)?

Docela rád bych totiž třeba věděl kolik mělo být těch mezikruží u fontány (jestli jen ty s textem veršů nebo všechny), jestli chápeme "savce" stejně jako orgové, atd.


Podle mě těch mezikruží mělo být 45 respektive 5. Savců nejspíš 10, my jsme v té tmě napočítali 9, ale protože se to dělilo pěti, tak jsme si to jedno zvíře domysleli.
Návrat nahoru
Posuci



Příspěvky: 20

Zaslal: po. listopad 10, 2008 14:40    Předmět:

Unaveni sluncem napsal:
Posuci napsal:
BTW: budou někde k dispozici i výsledky XYZ k jednotlivým mřížkám (tzn. nejen luštění osmé mřížky a výsledné heslo)?

Docela rád bych totiž třeba věděl kolik mělo být těch mezikruží u fontány (jestli jen ty s textem veršů nebo všechny), jestli chápeme "savce" stejně jako orgové, atd.


Podle mě těch mezikruží mělo být 45 respektive 5. Savců nejspíš 10, my jsme v té tmě napočítali 9, ale protože se to dělilo pěti, tak jsme si to jedno zvíře domysleli.

OK. V tom případě nám savci sedí Smile. Zbytek teď aktuálně nechápu Surprised. V zadání bylo "Počet bronzových okruží se Skácelovým textem". To jsou na malé fontáně podle mě 4 (na vnějším nebo vnitřním žádný text není). A nebo se měly počítat jednotlivé části těch okruží, vzhledem k tomu že nejsou z vyrobené jednoho kusu ...

No ale ať už je to jakkoli, žíly mi to netrhá, protože pořadí mřížek jsme si nakonec odvodili experimentálně.
Návrat nahoru
Crucifixion?



Příspěvky: 15

Zaslal: po. listopad 10, 2008 15:43    Předmět:

Obíhání města se dalo, ale někde jsme nasbírali chyby a vycházely nám tři trojky a nějak nám to nedávalo smysl... Nakonec jsme raději zašli pro alternativu - tam se ukázalo dobrým nápadem nalepit ji na prosvětlenou výlohu nějakého obchodu. Viděli na ni všichni a struktura možná i trochu vystoupila... Za pár minut nebylo co řešit Smile
Návrat nahoru
Kdo je tu nejstarší



Příspěvky: 10

Zaslal: po. listopad 10, 2008 16:40    Předmět:

No nám se to obíhání teda zdál dost opruz. A pořadí mřížky nám vyšlo 3 x třetí, po přepočítání všeho pořád dvě třetí. Potřeba sehnat indicie a vypočítat pořadí mřížky nám přišla trochu překombinovaná, ale asi bylo nutné rozejít tu masu lidí na více míst. Pro nás to znamenalo přesun pro alternativu. H.
Návrat nahoru
coredump



Příspěvky: 12

Zaslal: po. listopad 10, 2008 17:02    Předmět:

Posuci napsal:
Docela rád bych totiž třeba věděl kolik mělo být těch mezikruží u fontány (jestli jen ty s textem veršů nebo všechny)


Malá fontána má 5 mezikruží, z toho 4 s textem. Velká 45, z toho tuším 24 s textem (každé liché počítáno zvnějšku, a pak tuším 40-44. 45 je zase prázdné.

Nicméně brejlit potmě na Dům pánů z Lipé a počítat savce byl fakt zážitek. Ještě že jsem měl hint, že počet musí být dělitelný deseti. Takže když jsem viděl 9 a nemohl najít nic dalšího, vrátil jsem týmu hodnotu 10 a bylo to asi dobře.

-Yenya
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 10, 2008 22:22    Předmět:

Je-li v šifře stejná informace dvakrát, jednou zašifrovaná a jednou otevřená, co si o tom myslet ? U zadání vypadalo zřejmé, že pořadí je určeno velikostí kruhů. Pak jsme ale narazili na to, že pořadí musíme vypočítat. Lze hrát vabank a vsadit na tečky, čímž se ovšem můžeme totálně zaseknout, pokud kódují něco jiného nebo nic. Takže v zásadě bylo nutné oběhávat a aspoň několik pořadí ověřit. Vzhledem k rozprostřenosti indicií to zabralo skoro stejně času jako oběhávání všeho.

Druhým negativním aspektem, podle statistik ne jen této šifry, byl řádový nepoměr mezi dobou luštění základní a alternativní šifry. Tedy na alternativní bylo třeba přibližně stejně minut jako na základní hodin. Je sice určitá čest být mezi týmy, které nešly nikdy do alternativy (je jich překvapivě málo), ale na této šifře i řešení pod průměrnou dobou znamenalo pokles v pořadí. To se mi nezdá být dobré.

Héra
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: út. listopad 11, 2008 01:52    Předmět:

Jeníčci napsal:
Je-li v šifře stejná informace dvakrát, jednou zašifrovaná a jednou otevřená, co si o tom myslet? U zadání vypadalo zřejmé, že pořadí je určeno velikostí kruhů. Pak jsme ale narazili na to, že pořadí musíme vypočítat. Lze hrát vabank a vsadit na tečky, čímž se ovšem můžeme totálně zaseknout, pokud kódují něco jiného nebo nic. Takže v zásadě bylo nutné oběhávat a aspoň několik pořadí ověřit. Vzhledem k rozprostřenosti indicií to zabralo skoro stejně času jako oběhávání všeho.


Vzdyt tam bylo vyslovne napsano neco v tom smyslu (nechce se mi ted hledat doslova), ze kdo nema v hlave, musi mit v nohach. Nas od urcovani poradi podle tecek velmi ztizil zrejme spatne umisteny plakat, ale jinak bychom proste zacali sestym a sedmym.

Jeníčci napsal:
Druhým negativním aspektem, podle statistik ne jen této šifry, byl řádový nepoměr mezi dobou luštění základní a alternativní šifry. Tedy na alternativní bylo třeba přibližně stejně minut jako na základní hodin. Je sice určitá čest být mezi týmy, které nešly nikdy do alternativy (je jich překvapivě málo), ale na této šifře i řešení pod průměrnou dobou znamenalo pokles v pořadí. To se mi nezdá být dobré.


Tady teda souhlas naprosty. Jednak ty alternativni sifry slo vyzvedavat prilis brzo, jednak byly zrejme hrozne trivialni. To prvni holt chapu, ze se da hrozne tezko odhadnout. To druhe bych myslel ze lip, no ale tak pricitam to celkove neozkousenemu principu. :-)

Hlavne me teda ale zarazi, ze tu nikdo nezminuje plakat na rozcesti salin u Nadrazi smerem na Malinak a pod viadukt --- tam byl na sloupu stejny plakat (treti), jako na Novych sadech, zatimco ty spravne (sedme) byly az o kousek dal na plakatovaci plose u zastavky devitky (nebo co to tam jezdi). Takze my jsme si u obelisku naplanovali, ze zacneme sedmickou a sestkou, no a ze teda po ceste vezmeme jeste trojku. Kdyz se ale domnela sedmicka ukazala byt shodna s trojkou, naznali jsme, ze to asi funguje nejak jinak, nez jsme si zkraje mysleli.

Pavel Smerk


Naposledy upravil FIMAN++ dne út. listopad 11, 2008 10:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
OPRAVTE TO



Příspěvky: 9

Zaslal: út. listopad 11, 2008 08:51    Předmět: Manesovo Namesti - Jostova

Nase reseni sifry se z temer optimalniho velice rychle zvrtlo: Tecky cteme nez zalozime zakladnu, abychom behali nalehko. Vyrazim pro 1,2 na Manesak kvuli overeni principu, Tom mezitim vyrazi pro 7. Na jihu Manesaku narazim na plakatek. Mate mne jak umisteni, tak X,Y,Z. Usuzuji, ze tecky jsou v opacnem poradi a jedna se o 7. Nafotim jak text, tak mrizku a bezim na vychodni konec. Tam narazim na stejny obrazek, odbehnu na vychodni konec a opet totez. Jsem zmaten. Mely tady byt jak 1, tak 2 resp. jak 6 tak 7 (ocekaval jsem U: V: WSmile. Oznamuji to tymu a chci donest fotografie na zakladnu. Jsem ale odslan pro 4. Tu najdu a konecne si vsimam odlisnych doprovodnych informaci. Varuji tym a dobiham na zakladnu. Tam Smudla nejprve prepisuje 4, pak mu pomaham a diktuju 2. Jakmile dodiktuju, prichazi dalsi fotografie mrizek az jich mame vsech 7. Poradi odpovida teckam, da se snadno overit z posunu dvojice na spodnim radku. Teorii s anihilaci pri srazce oznamuji ihned, nesouhlasi ale prechod 3>4. Jsem presvedcen, ze jsme zadani kontrolovali s fotoaparatem, ale nejspis to byl pouze dojem. Ja pravda ze v te dobe jeste pracujeme s posuny ve vsech moznych smerech. Brzy je zrejme, ze posuny jsou jen nahoru a doleva.
Anuloid byl jasny jiz pri prvnim cteni dolni linky a anihilaci v 7 generaci.
Kdyz jsme se rozhodli ignorovat chyby, je-li jich malo, prechod 1>2>3 byl bez problemu a 7>8 davalo reseni. Mezitim jsem ale pro alternativu dobehli (a nejspis i pro zadani hymny).

Pro alternativu se nam dlouho jit nechtelo ... nechteli jsme opoustet tak dobrou zakladnu...

Ani mne nenapadlo zapnout pocitac, vse vypadalo na velice rychle reseni na papire. Kdyz jsem to po ceste domu napsal v excellu, zabralo to snad jen 5 minut ... sice to taky nevyslo, ale srovnavanim chyb mezi generacemi byla spatne zapsana dira odhalena naprosto bez problemu.

Vladan
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: út. listopad 11, 2008 09:39    Předmět:

FIMAN++ napsal:

Hlavne me teda ale zarazi, ze tu nikdo nezminuje plakat na rozcesti salin u Nadrazi smerem na Malinak a pod viadukt --- tam byl na sloupu stejny plakat (treti), jako na Novych sadech, zatimco ty spravne (sedme) byly az o kousek dal na plakatovaci plose u zastavky devitky (nebo co to tam jezdi). Takze my jsme si u obelisku naplanovali, ze zacneme sedmickou a sestkou, no a ze teda po ceste vezmeme jeste trojku. Kdyz se ale domnela sedmicka ukazala byt shodna s trojkou, naznali jsme, ze to asi funguje nejak jinak, nez jsme si zkraje mysleli.


Správně, to jsem zapomněl zmínit. Dvě mřížky na stejném místě a jedna mřížka na dvou místech jako další hřebík do rakve spolehlivě zabily teorii o významu velikosti teček.

Héra
Návrat nahoru
Vogonští špióni



Příspěvky: 1

Zaslal: út. listopad 11, 2008 10:17    Předmět:

FIMAN++ napsal:

Hlavne me teda ale zarazi, ze tu nikdo nezminuje plakat na rozcesti salin u Nadrazi smerem na Malinak a pod viadukt --- tam byl na sloupu stejny plakat (treti), jako na Novych sadech, zatimco ty spravne (sedme) byly az o kousek dal na plakatovaci plose u zastavky devitky (nebo co to tam jezdi). Takze my jsme si u obelisku naplanovali, ze zacneme sedmickou a sestkou, no a ze teda po ceste vezmeme jeste trojku. Kdyz se ale domnela sedmicka ukazala byt shodna s trojkou, naznali jsme, ze to asi funguje nejak jinak, nez jsme si zkraje mysleli.


To s tebou naprosto souhlasim. Tecka nam tam sedela naprosto presne. Navic vysvetlujte zbytku tymu, ze nejste uplne hloupe blondyny, ale ze to tam proste nebylo. Jenze nas ani nenapadlo, ze by to melo znamenat, ze 3 a 7 jsou ty stejne, ale ze proste nam chybi jedno cislo. Navic tezko rict, ktere. Kazodpadne pro dalsi postup spis lip - aspon jsme si hned, jak to bylo mozne, dosli pro alternativu. Tohle mi prislo jako nejvic nefer vec u takovehle behaci sifry. Kdyz uz beham, at mi to aspon staci jenom jednou.
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: út. listopad 11, 2008 10:29    Předmět:

Vogonští špióni napsal:
Tohle mi prislo jako nejvic nefer vec ...


Tezko rikat nefer, kdyz to (aspon nakolik jsem pak o tom mluvil s Radkem) nebylo zamerne. Holt nekdo vylepil plakat jinam, nez mel. (Netusim, jak funguje takovy vylep plakatu, jestli si to clovek lepi sam na predem pronajaty kus plochy, nebo jestli to tam lepi nejaky lepic --- v tom druhem pripade by bylo s podivem, ze ta chyba byla jen jedna. :-)

Pavel Smerk
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: út. listopad 11, 2008 12:01    Předmět: Jeste k mrizce

Pravidla posunu ctverecku byla prinejmensim zvlastni ..
(ted se mi asociuje se hrou zivot - takove to ze kdyz ma bunka prave nekolik sousedu, tak se mnozi, jinak umira)
ceho jsme si vsimli (meli jsem 1-7 mimo 4 kterou jsem proste v daneoblasti nenasli)

a) ruzny pocet fleku -> jde o posuny ale neco se asi prekryva
b) nejsou vsechny pocty liche ani sude -> ( nejde o XOR protoze ten zachovava sudost lichost)
c) bunky cestuji nahoru a dolu, nektere zahadne mizi -> nejde o XOR, cili je v tom neco jineho nez jen posun jedna nahoru nebo jedna vlevo
d) dalsi mozne moznosti zmen mrizky
- posuny o vice poli
- posuny diagonalne, skoky do L
- rotace
- teoreticky skok z kazdaho pole na 120 jinych poli

Prisla mi tahle sifra trosku o napadu.
- mozna bych uvital jeste casovou napovedu pred zadanim alternativni sifry ve stylu ( Existuje jednoduchy princip, ktery kdyz aplikujeme na kazda vycernene policko nezavisle na jeho poloze ale v zavislosti na jeho nejblizsim okoli, dostaneme dalsi iteraci) nebo ( 1+1 =>0, 0+1=>1, 1=> 1+1 )

OvPZ

P.s. JE prava ze ve spolupraci s mrizkou a zkousenim slo priblizny vysledek doladit. Nicmene mam pocit ze sifra byla opet o dobrem napadu, ktery kdyz neprisel tak nic nerikalo nebo neobjasnovalo, proc zrovna se nemnozim kdyz mi neco zavazi, nebo ze z nic se mi nikdy nevyloupnou dva ctverce ... .. jeste, ze byla ta alternativa
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: út. listopad 11, 2008 12:13    Předmět:

FIMAN++ napsal:

... nebylo zamerne. Holt nekdo vylepil plakat jinam, nez mel.

Neslo obehnout pri zahajeni, zda-li plakaty sedi, a pripadne napsat tento plakat patri na misto a oznacit prislusne kolecko ?
Chapu, ze vse co melo ruce a nohy tou dobou hlidalo stanoviste, pripadne cvicilo na stadione... , ale zase u obelisku bylo orgu nekolik, a objet zkontrolovat plakaty byla otazka 30 minut ve 3 lidech, zvlast kdyz vim kde by meli byt).

NA druhou starnu, kdo by predpokladal, ze se neco takoveho stane je asi genius ...

OvPZ
Návrat nahoru
Radek Pelánek
Organizátor


Příspěvky: 44

Zaslal: út. listopad 11, 2008 12:27    Předmět: Re: Jeste k mrizce

Pralinky zvlášť napsal:
Prisla mi tahle sifra trosku o napadu.


Vítejte na TMOU Very Happy

Uvedena veta me opravdu pobavila Smile Jinak ale toto stanoviste fungovalo rozhodne jinak nez bylo zamysleno, duvodu proc to tak bylo je vice a tezko je strucne vysvetlovat.
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: út. listopad 11, 2008 12:32    Předmět:

Upřímně - já třeba až doteď nevím, o co přesně šlo (jestli chybně vylepený plakát, nebo jen nevhodně protažená oblast) - a první signály o nějakém chybně umístěném plakátu jsem zaslechl až v cíli. Mám pocit, že v cíli zaznělo, že to bylo tou hodně protaženou oblastí Nové sady směrem k Nádraží, ale rozhodně nevylučuji, že se někam nějaký plakát dostal omylem. Vylepovali jsme si pochopitelně sami - resp. proškolený Btým pod vedením Ačka.

Tady se spíš ukázal limit testování - šifra rozhozená na mnoha místech byla v tomto rozsahu na TMOU poprvé (a možná taky naposled:) a testovala se na několik etap (zvlášť test samotné mříkžy a jejího vývoje, zvlášť test, jak dlouho trvá obejít indicie atd.) Medián průlomu šifry v praxi vyšel na daleko více, než jsme odhadovali z testů (odhady: cca 90-120 minut medián pole, nebo alespoň 1. třetiny týmů, 50 minut nejrychlejší odhadované průlomy)...

Co se týče alternativy - ona byla původně těžší (spočívalo to pouze v tom, že písmena byla tlustší), ale na testu to dal jen Tom Hanžl (a to není relevantníSmile, takže jsme raději zvolili variantu, která byla velmi snadná. Třeba na 5ce už to tak zdaleka nebylo a rozhodně se týmům nemuselo vyplatit se na ni spoléhat (viz konce týmů ve hře na alternativní 5).
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: út. listopad 11, 2008 12:56    Předmět: Re: Jeste k mrizce

Radek Pelánek napsal:
Uvedena veta me opravdu pobavila Smile

Jsem rad ze se povedlo pobavit Orga (ber to jako odmenu za dobrou praci)

Osobne si myslim ze ze zacatku by spise meli byt sifry pracne, kdy dobry napad vyrazne snizi doby lusteni , (velikost kolecek je v tomto smeru naprosto OK) Nelibi se mi, ale moc sifry, kdy existuje nekolik moznosti co s tim zkouset a vsechny jsou zhruba rovnocenne. U mrizek to preci jen po zkouseni a analyzach nakopavalo zhruba co s tim, napadlo me neco o rozdvojovani, ale neumel jsem si zduvodnit proc by to melo byt zrovna takhle.... Postupnym zkousenim, ci praci primo z mrizkou se dalo na reseni prijit coz ukazuje zhruba 33% tymu

OvPZ
Návrat nahoru
SPECNAZ



Příspěvky: 5

Zaslal: st. listopad 12, 2008 00:00    Předmět:

Z věty "počet bronzových okruží se Skácelovým textem na velké kašně" jasně vyplývá, že se měla počítat jen ta okruží, kde JSOU umístěny texty ze Skácelových básní. Počet těchto okruží je 23. Na malé kašně to jsou 4. Výsledné číslo 2,75 (23/4-3) je ale nesmysl.
Věta měla znít takto: "součet bronzových okruží se Skácelovým textem a okruží bez Skácelova textu na velké kašně" (resp.na malé)
Prosím Orgy, aby příště zaměstnali také nějakého lingvistu či právníka. Podobné zbytečné chyby kazí dojem ze hry. Děkuji Confused
Návrat nahoru
abpopa



Příspěvky: 16

Zaslal: st. listopad 12, 2008 01:04    Předmět: pocet okruzi

Jak byste interpretovali "počet listů knihy s texty Skácelových básní?"
Jako počet je těch listů, kde je opravdu text nějaké Skácelovy básně nebo byste brali "s texty Skácelových básní" jako upřesnění knihy a pak spočítali všechny listy této knihy?
Nejsem teda školený lingvista, ale IMHO výklad, kdy "se Skácelovým textem" je upřesnění SADY okruží, je naprosto v pořádku. Berou se pak všechna okruží z uvedené sady.
Navíc má vyjít zjevně přirozené číslo, což je jako potvrzení jedné z nízkého počtu variant dostatečná kontrola.

David, abpopa
Návrat nahoru
Radek Pelánek
Organizátor


Příspěvky: 44

Zaslal: st. listopad 12, 2008 11:15    Předmět:

Ta formulace je samozřejmě nešťastná, bohužel autor formulace i dva nezávislí testeři pochopili formulaci úplně stejně, takže nás nenapadlo, že tam vznikne problém (a náš údiv ohledně lidí kroužících kolem fontány byl podobný jako u nezaujatého kolemjdoucího).

S najímáním profesionálních lingvistů a právníků jakožto i dalších pomocných sil je ovšem problém. Ne že bychom je nemohli zaplatit, což o to, kdyžtak o pár tisích zvedneme startovné, problém je v tom, že všichni dostatečně kvalitní kandidáti jsou hráči... Very Happy
Návrat nahoru
Posuci



Příspěvky: 20

Zaslal: st. listopad 12, 2008 11:26    Předmět: Re: pocet okruzi

abpopa napsal:

Nejsem teda školený lingvista, ale IMHO výklad, kdy "se Skácelovým textem" je upřesnění SADY okruží, je naprosto v pořádku. Berou se pak všechna okruží z uvedené sady.


Dá se to určitě chápat oběma způsoby. Problém je v tom, že ta sada okruží NEPOTŘEBUJE upřesnění, protože jiná sada okruží než se Skácelovým textem tam nikde není. Tzn. to upřesnění je nadbytečné, a proto nás automaticky vedlo k tomu že zcela nadbytečnou informaci by tam asi orgové nedávali, a točili jsme se kolem kašny jako blbí Smile.
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: st. listopad 12, 2008 11:46    Předmět: Re: pocet okruzi

Posuci napsal:
abpopa napsal:

Nejsem teda školený lingvista, ale IMHO výklad, kdy "se Skácelovým textem" je upřesnění SADY okruží, je naprosto v pořádku. Berou se pak všechna okruží z uvedené sady.


Dá se to určitě chápat oběma způsoby. Problém je v tom, že ta sada okruží NEPOTŘEBUJE upřesnění, protože jiná sada okruží než se Skácelovým textem tam nikde není. Tzn. to upřesnění je nadbytečné, a proto nás automaticky vedlo k tomu že zcela nadbytečnou informaci by tam asi orgové nedávali, a točili jsme se kolem kašny jako blbí Smile.


No ve skutečnosti jsem při formulaci myslel na to, aby někdo nepočítal i samotnou bronzovou kruhovou kašnu:) Ale šlo to napsat líp, to jo... Zdraví bývalý profesionální lingvista 8 Sad
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina