Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 7. - 2005 -> Kvalifikace byla úža
Autor Zpráva
La Kukarača



Příspěvky: 40

Zaslal: ne. říjen 02, 2005 20:51    Předmět: Kvalifikace byla úža

Děkujeme orgům za kvalitní kvalifikaci a doufáme, že hra bude stejně výživná.
Návrat nahoru
Proudoví krtci



Příspěvky: 27

Zaslal: po. říjen 03, 2005 08:52    Předmět: Jo, kvalifikace byla "uza"

Pripojujeme se k dikum orgum za sifrove bohatou a technicky bezproblemovou kvalifikaci. Jenom 3. level byl strasne tezky, ale kdyz se na tu 31, co jsme nakonec dali, podivam, je fak pekna (po nekolika spravnych krocich vzdy clovek vidi, ze lusti sparvnym smerem a nemusi premyslet, jestli predtim postupoval dobre). Takze se mi vlastne libilo vsechno a uz se tesim na hru (to asi vsichni tady). Very Happy Vitek
PS: Taky se povedlo (mimo Mrizku - sifra 22), ze se resi vsechny sifry - napriklad v nejdulezitejsim, tretim, levelu kvalifikovane tymy resi obe ulohy - tj. neni to tak, ze jedna je vyrazne lehci a vsichni resi jen tu.
Návrat nahoru
Polojeníčci



Příspěvky: 23

Zaslal: po. říjen 03, 2005 13:26    Předmět:

Very Happy Ano, i já si myslím, že kvalifikace se velice povedla. Díky testerům neobsahovala zřejmě žádné chyby. Díky skvělému nápadu s cvičnou se odstranily chybičky v software a technicky probíhá hladce. Problémy s přístupem odstranily maily. Dokonalé.

Možná by se dala jako kvalifikace řešit jen úloha 31, o níž si myslím, že je oproti slibu srovnatelně těžká s kvalifikační bednářskou. Více levelů ale oddělilo dokonale plevy od různě kvalitního zrna. Týmy, které neprojdou ani přes první, by na vlastní hře asi utrpěly zklamání ze zákysu hodně brzo po startu.

Následující připomínky jsou pouze nepodstatné drobnosti.

1. U 12 mohly být malinko více odděleny úrovně. Mé staré oči po nepříliš dokonalém vytištění na inkoustové tiskárně nedokázaly úrovně na 100 % rozeznat ani s technickými pomůckami. Snad nebylo cílem, aby si vertikálního posunu někdo nevšimnul, tak proč ho těsnat do desetin milimetru.

2. U 31 bylo zbytečné označení konce (ten vyjde automaticky z textu i absencí další šipky) a naopak chybělo označení začátku. Kdyby třeba ta první šipka u H měla patku. Toto není až tak důležité u správně složené kostky - tam jsem začal u E a když vyšlo ESLO, nebyl problém se k H vrátit. Má to zásadní význam při odhalování kostky složené špatně.

Takovou jsem měl. Vypadala tak, že stěny krychle měly stejnou barvu na obvodových hranách a barvy na vnitřních hranách přiléhaly a navazovaly na stejnou barvu na sousední stěně. Takový spojovací proužek mezi stěnami. Tato krychle je taky jenom jedna, to jsem ověřoval, než jsem s ní začal vážně pracovat, a je dostatečně "hezká", i když ne tolik, jako ta pravá. Když neznáte začátek, každá jednotlivá špatná cesta nic neznamená, dokud neprověříte skoro všechna písmena jako startovní. Navíc ještě nemáte jistotu, že používáte šipky a tečky správným způsobem, což pokusy dále větví. Zkrátka jsem tímto přišel asi tak o dvě hodiny života Smile .

3. Nepřímo jsem ve fóru požádal o sdělení adresy, ze které se bude posílat mail, protože cvičný mi nedošel kvůli antispamu. Nedozvěděl jsem se ji, tak jsem musel chvíli povolit všechny spamy. Ale i to je přínos cvičné kvalifikace, díky níž jsem o problému věděl.

I já se těším, že hra bude stejně kvalitní jako tato kvalifikace.

Héra
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. říjen 03, 2005 13:43    Předmět:

Polojeníčci napsal:
1. U 12 mohly být malinko více odděleny úrovně. Mé staré oči po nepříliš dokonalém vytištění na inkoustové tiskárně nedokázaly úrovně na 100 % rozeznat ani s technickými pomůckami. Snad nebylo cílem, aby si vertikálního posunu někdo nevšimnul, tak proč ho těsnat do desetin milimetru.

Héra


Proto ta cisla byla "pixelovata", aby se tam hezky dalo prilozit pravitko. Mne to prislo adekvatni.

Lukáš
Návrat nahoru
La Kukarača



Příspěvky: 40

Zaslal: po. říjen 03, 2005 14:16    Předmět:

Polojeníčci napsal:
2. U 31 bylo zbytečné označení konce (ten vyjde automaticky z textu i absencí další šipky) a naopak chybělo označení začátku. Kdyby třeba ta první šipka u H měla patku. Toto není až tak důležité u správně složené kostky - tam jsem začal u E a když vyšlo ESLO, nebyl problém se k H vrátit. Má to zásadní význam při odhalování kostky složené špatně.


Nám to označení konce zase tak zbytečné nepřišlo, protože jsme postupovali od něj zpět. Vycházel nám sice docela košatý strom, ale když se člověk držel nejpravděpodobnější větve, tak docela rychle vyšel text 'ZPRAVY'. Takže jsme veděli, že na to jdeme dobře, a zkusili pro změnu najít metodou pokusu a omylu ten začátek. S označeným začátkem by to nebylo tak zábavné. Wink
Návrat nahoru
Chlýftým rypák



Příspěvky: 46

Zaslal: po. říjen 03, 2005 14:59    Předmět:

K začátku se taky dalo dojít tak, že se spočítaly počty šipek/teček, které vedly z a do něj a kde přebývala jedna ven, tam to bylo.

My jsme začátek tipli Smile a vyšel.

Aleš


Naposledy upravil Chlýftým rypák dne čt. říjen 06, 2005 19:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Heda!



Příspěvky: 5

Zaslal: po. říjen 03, 2005 15:26    Předmět:

Polojeníčci napsal:

2. U 31 bylo zbytečné označení konce (ten vyjde automaticky z textu i absencí další šipky) a naopak chybělo označení začátku. Kdyby třeba ta první šipka u H měla patku. Toto není až tak důležité u správně složené kostky - tam jsem začal u E a když vyšlo ESLO, nebyl problém se k H vrátit. Má to zásadní význam při odhalování kostky složené špatně.


Vždyť to bylo na té šifře pěkné. Prostě se člověk buď dřel s textem odzadu, nebo vymyslel, jak snadno najít začátek (nebo ho ohaluzil, no...).
No ale jinak byla svinsky těžká Twisted Evil
Návrat nahoru
Polojeníčci



Příspěvky: 23

Zaslal: po. říjen 03, 2005 15:30    Předmět:

Chlýftým napsal:
K začátku se taky dalo dojít tak, že se spočítaly počty šipek/teček, které vedly z a do něj a kde přebývala jedna ven, tam to bylo.


To je zpětné stanovení postupu poté, co znám řešení. Ano, když perfektně vím, co znamenají šipky, tečky a jejich barvy, můžu takhle najít začátek. Ale i konec, nejsou-li totožné Smile . Tak mi vysvětlete, proč byl označen jen konec (nápadně) a ne začátek (méně nápadně). Bylo záměrem, abychom to luštili odzadu ??? Proč ? Protože je to díky větvení těžší ? Je jasné, že s řešením odzadu počítali, proto nedali heslo na konec.

Héra
Návrat nahoru
Chlýftým rypák



Příspěvky: 46

Zaslal: po. říjen 03, 2005 18:58    Předmět:

Šipky/tečky chodí vždy jednoznačně a není k tomu imho potřeba znát řešení (i když jsme to nezkoušeli)
K barvám - není podstatná barva, ale to, že tam vůbec je.
My jsme věděli, co znamená která šipka/tečka, takže jsme chvíli tak i počítali, i od konce jsme jeli, ale to nás nebavilo (hlavně evidence všech cest - "Teď jedeme R-cestou? Jo. Jak jsem to značil? Dvěma tečkama?") tak jsme se vrátli k nápadu, co zazněl v té době asi před pár minutami a tipli jsme si.

btw. Lepili jste kostku?

Tohle byla fakt povedená šifra, ve škole jsem viděl pár lidí, co skládali čtverce Smile (Jaroška)

Celkově kvalifikace byla super, jenom možná škoda termínu. Učící učitelé, luštící učitelé a luštící pracující pravděpodobně zaznamenali jistou ztrátu produktivity.

Aleš


Naposledy upravil Chlýftým rypák dne čt. říjen 06, 2005 20:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Captains



Příspěvky: 6

Zaslal: po. říjen 03, 2005 19:11    Předmět: Ještě jedna gratulace!

Nějak mi to nedalo a musím ještě jednou pogratulovat orgům za skvělou kvalifikaci. Konečně věc, která mě dokázala nadchnout tak, že jsem po 11ti hodinové pracovní době nešel spát, ale s naprostým nadšením si sedl a začal luštit.

Fakt moc skvělé a velmi, velmi povedené.

Zbych
Návrat nahoru
Zlí unolidé



Příspěvky: 16

Zaslal: po. říjen 03, 2005 19:15    Předmět:

prislo mi pekne ze i z 'profilu' byla sipka s kulatou hlavou a hornicky napad nebyl zavrzen Smile

taky jsme hledali zacatek u E, kdyz vyslo 'ESLO JE' tak se to prinutilo akceptovat H jako zacatek a potvrdit pravidlo pro tecky [protoze proc by jinak byla i 'prazdna' tecka pokud by to znamenalo jen 'zapis pismeno znovu']
Návrat nahoru
Tmou a stepi divocin



Příspěvky: 8

Zaslal: út. říjen 04, 2005 02:33    Předmět:

Polojeníčci napsal:
U 31 bylo zbytečné označení konce (ten vyjde automaticky z textu i absencí další šipky) a naopak chybělo označení začátku. Kdyby třeba ta první šipka u H měla patku. Toto není až tak důležité u správně složené kostky - tam jsem začal u E a když vyšlo ESLO, nebyl problém se k H vrátit. Má to zásadní význam při odhalování kostky složené špatně.

Takovou jsem měl. Vypadala tak, že stěny krychle měly stejnou barvu na obvodových hranách a barvy na vnitřních hranách přiléhaly a navazovaly na stejnou barvu na sousední stěně. Takový spojovací proužek mezi stěnami. Tato krychle je taky jenom jedna, to jsem ověřoval, než jsem s ní začal vážně pracovat, a je dostatečně "hezká", i když ne tolik, jako ta pravá. Když neznáte začátek, každá jednotlivá špatná cesta nic neznamená, dokud neprověříte skoro všechna písmena jako startovní. Navíc ještě nemáte jistotu, že používáte šipky a tečky správným způsobem, což pokusy dále větví. Zkrátka jsem tímto přišel asi tak o dvě hodiny života Smile .


Souhlasim. I my jsme meli takovouto "peknou" krychli. Slozili jsme si ji uz rano, ten napad padl celkem brzy, ale pak to lusteni a lusteni a stale nevychazelo nic smysluplneho a nenapadalo mne jak jinak pouzivat ty sipky. Uz jsem to pak vzdavala. Holt smula.
Návrat nahoru
Popocatepetl



Příspěvky: 3

Zaslal: út. říjen 04, 2005 07:14    Předmět:

Taky se připojujeme ke gratulacím. Letos se kavalifikace opravdu velmi povedla...

Ke 31: My jsme složili tu druhou variantu kostky, ze které se nám opravdu dlouho nepodařilo nic vykoukat. Se správnou kostkou to pak šlo mnohem lépe...
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: út. říjen 04, 2005 07:55    Předmět:

Kostka prošla během testování velkým vývojem - v kvalifikaci již byla, tuším, šestá verze. Původní krychle se dala složit asi 4 způsoby, které byly velmi obdobně logické. Redukovali jsme pak možnosti složení na současné varianty - s tím, že základní možnost složení je hodně výrazná. S luštěním od konce - inu ano - kdyby bylo heslo jen FIX, dalo by se heslo získat od konce velmi rychle:) Označení začátku - chybělo schválně (ono těch pravděpodobných možností začátku ani tak nebylo moc). Ne že by tam ten začátek nemohl být označený, ale pak by kostka byla výrazně lehčí než druhá šipečková šifra. Uvedení konce nabízelo možnost luštit od konce - a zároveň nabízelo myšlenku, že kde je konec, musí být začátek:)) Těší mě, kolik různých metod luštění vedlo k průlomu!
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: út. říjen 04, 2005 08:15    Předmět:

Chlýftým napsal:

btw. Lepili jste kostku?


Jo. Kostku jsme slepili, měli jsme na to dokonce lepky dokonalého formátu. Teď mi stojí doma na stole a uvažuju, že si na ni pořídím prosklenou vitrínku. SvPZ
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: út. říjen 04, 2005 08:17    Předmět:

Ivoš Cicvárek napsal:
Těší mě, kolik různých metod luštění vedlo k průlomu!

U mne vedlo k průlomu jak jsem jel před pátou ráno z kvalifikace vlakem domů a vlak se natolik klepal, že ze mne vyklepal všechny zcestné myšlenky a zůstala jen ta správná. SvPZ.
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 33

Zaslal: út. říjen 04, 2005 08:50    Předmět:

Polojeníčci napsal:
Zkrátka jsem tímto přišel asi tak o dvě hodiny života Smile .


Tak to já asi o 10 Smile Dost se nám nedařilo - už v prvních dvou levelech jsme byli celkem pomalí a jen skládání kostky bylo asi na hodinu (verzi s "orámovanými okraji" jsme také řešili jako první, ale naštěstí se nám nepovedlo dát ji dohromady tím jediným možným způsobem, tak jsme byli nuceni najít i verzi správnou).
Ale to bylo také poslední, co jsme ten večer zvládli. Za pondělek by se polovina týmu měla omluvit svým zaměstnavatelům, neb naše myšlenky rozhodně nepatřily práci ... Rolling Eyes
Z čehož plyne, že pokud by měla být kvalifikace této obtížnosti pravidlem, bylo by lepší ji situovat na víkend.
Návrat nahoru
Hubologisté



Příspěvky: 6

Zaslal: út. říjen 04, 2005 12:06    Předmět:

31: My měli tiskárnu jen černobílou, čímž byla nasnadě správná verze kostky Smile Analyzovali jsme pak každé písmeno na počet vstupních a výstupních šipek (tečky a barvy šipek jsme zatím ignorovali). Tím se objevilo pár podezřelých písmen, kde neseděl počet vstupních a výstupních šipek. A tu se otevřel prostor pro využití teček coby propadel. Tím se zredukoval počet podezřelých písmen (různý počet vstupů a výstupů už včetně teček) na dva: označený konec a jediný možný počátek v písmeni H.
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: út. říjen 04, 2005 12:33    Předmět:

Hubologisté napsal:
31: Analyzovali jsme pak každé písmeno na počet vstupních a výstupních šipek (tečky a barvy šipek jsme zatím ignorovali). Tím se objevilo pár podezřelých písmen, kde neseděl počet vstupních a výstupních šipek. A tu se otevřel prostor pro využití teček coby propadel. Tím se zredukoval počet podezřelých písmen (různý počet vstupů a výstupů už včetně teček) na dva: označený konec a jediný možný počátek v písmeni H.


Tomu říkám opravdu elegantní řešení! Výtečná úvaha...
Návrat nahoru
Polojeníčci



Příspěvky: 23

Zaslal: út. říjen 04, 2005 14:24    Předmět:

Ivoš Cicvárek napsal:
Hubologisté napsal:
31: Analyzovali jsme pak každé písmeno na počet vstupních a výstupních šipek (tečky a barvy šipek jsme zatím ignorovali). Tím se objevilo pár podezřelých písmen, kde neseděl počet vstupních a výstupních šipek. A tu se otevřel prostor pro využití teček coby propadel. Tím se zredukoval počet podezřelých písmen (různý počet vstupů a výstupů už včetně teček) na dva: označený konec a jediný možný počátek v písmeni H.


Tomu říkám opravdu elegantní řešení! Výtečná úvaha...


Ale zase funguje jenom na správně složené kostce. Na špatné vyjde asi nějaký nesmysl a nevím, kde mám chybu. Na dobré je rychlejší polologická metoda: začnu u písmena, jehož první šipka je barevná a má jich nejvíc = E.

Héra

Héra
Návrat nahoru
Oberna behen



Příspěvky: 12

Zaslal: út. říjen 04, 2005 15:00    Předmět:

Taky jsme kostku slepili a taky uvazujem, kam ji vystavit Smile Bohuzel jsme lustili odzadu a byla to snad nekolikahodinova fuska, nez nas napdlo najit zacatek Smile A pak uz to jelo ... Smile
Návrat nahoru
Chlýftým rypák



Příspěvky: 46

Zaslal: út. říjen 04, 2005 15:09    Předmět:

Ivoš Cicvárek napsal:
Hubologisté napsal:
...

Tomu říkám opravdu elegantní řešení! Výtečná úvaha...

Tak nějak jsem to chtěl říct tímhle Smile:
http://www.tmou.cz/forum/viewtopic.php?p=942#942
Aleš


Naposledy upravil Chlýftým rypák dne čt. říjen 06, 2005 20:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: út. říjen 04, 2005 15:12    Předmět:

To Chlýftým: jo - přehlédl jsem:)
Návrat nahoru
abpopa



Příspěvky: 16

Zaslal: st. říjen 05, 2005 10:51    Předmět:

Polojeníčci napsal:
Chlýftým napsal:
K začátku se taky dalo dojít tak, že se spočítaly počty šipek/teček, které vedly z a do něj a kde přebývala jedna ven, tam to bylo.


To je zpětné stanovení postupu poté, co znám řešení. Ano, když perfektně vím, co znamenají šipky, tečky a jejich barvy, můžu takhle najít začátek. Ale i konec, nejsou-li totožné Smile . Tak mi vysvětlete, proč byl označen jen konec (nápadně) a ne začátek (méně nápadně). Bylo záměrem, abychom to luštili odzadu ??? Proč ? Protože je to díky větvení těžší ? Je jasné, že s řešením odzadu počítali, proto nedali heslo na konec.

Héra


Mohu tedy rici, ze jsem zacatek po delsi chvili nahodnych pokusu stanovil podle poctu sipek z/do policka vedoucich. Nasledne mi vyslo slovo HESLO, takze nebylo pochyb o spravnosti reseni. Myslim si, ze slovo "konec" tak trochu naznacovalo smer jakym se pri lusteni dat. Ze takto nebyl oznaceny i zacatek pouze pridavalo navic rozdeleni na tymy, kteri lustili odzadu (kosaty strom) nebo nasli zacatek a cetli.

David z abpopa
Návrat nahoru
Posuci



Příspěvky: 20

Zaslal: st. říjen 05, 2005 17:52    Předmět:

No k té kostce - "správně poskládanou" jsme ji měli hned, i na to lepení došlo, ale bohužel během noci nikoho nenapadlo, že tečky jsou "propadla" (tak nějak jsme si mysleli že to bude znamenat které písmeno se má vzít Smile ) takže jsme strávili mraky času sestavováním k rozumným výsledkům nevedoucích avšak celkem košatých stromů od Y... Bohužel jsme nakonec dojeli asi na to, že jsme kompletně zaměstnaný tým v prostředí kde zrovna nejde výkonnost pracovní ošidit a nahradit odpočinkem či luštěním, navíc při výrazně nestejné pracovní době se nám už nepodařilo dát tým dohromady, což se, když jsme následně krátce diskutovali nad tím proč jsme elegantní šifry 3. úrovně nedali, ukázalo jako poměrně fatální - jeden kolega totiž osamocen na nápad s propadlem přišel, jenže udělal nějakou chybu při backtracku (kterou by mu asi zbytek týmu hned opravil) takže mu to nakonec taky nevyšlo. Jiný kolega, opět osamocen, dal to Téčko u další šifry, ale už nebyl nikdo kdo by ho třeba možná nakopl jak dál správným směrem takže když nevycházeli další písmena tak to taky zabalil. No a já jsem marně doma zkoušel jednotlivé vrstvy kostky rotovat dle šipek (jak u Rubika doufajíce že se na nějaké stěně objeví něco čitelného) ... Takže mne fakt štve, že jsme vlastně byli na stopě správného řešení a od cíle nás asi oddělila zejména neschopnost se v prac. dnech spojit a najít dostatek společného času na řešení, přičemž třeba sobota by se tomu určitě věnovat dala, takže taky se pro příště přimlouvám za jiný termín. Jo a ještě jsem chtěl mít poznámku jak tu někde zaznělo, že je to jedno (ohledně termínu) a je to "jen otázka priorit" - to může říct někdo koho skutečně (zatím) netrápí potřeba udržet si zaměstnání aby měl čím nakrmit rodinu. Do Tmou jsme se registrovali proto, že jsme se nechtěli moc smířit s tím, že bysme jako zaměstnaní otcové už "na to" neměli hlavu a nohy a jen proto že už "máme jinačí starosti" tiše rezivěli. A opravdu jsme věřili, že obtížnost kvalifikačních šifer bude, když už to začíná v neděli večer, nastavena tak, aby se to dalo ve většině týmů (a nikoli výrazné menšině jak se nakonec stalo) zvládnout až do finále za nedělní noc. Bohužel.
Návrat nahoru
MUTANTI



Příspěvky: 5

Zaslal: čt. říjen 06, 2005 08:14    Předmět:

Mě nezbývá než souhlasit s předchozím příspěvkem, kdyby jsme mohli být s kolegy z týmu po celou dobu , nápady by se nějak prodebatovali a třeba hned po neuspěchu nesmetli ze stolu...takhle nám řešení trvalo mnohonásobně déle ...
Návrat nahoru
Tmou a stepi divocin



Příspěvky: 8

Zaslal: út. říjen 11, 2005 15:20    Předmět:

MUTANTI napsal:
Mě nezbývá než souhlasit s předchozím příspěvkem, kdyby jsme mohli být s kolegy z týmu po celou dobu , nápady by se nějak prodebatovali a třeba hned po neuspěchu nesmetli ze stolu...takhle nám řešení trvalo mnohonásobně déle ...


Jo jo, "sejít" se s týmem na netu a řešit, fakt nic moc.......
Návrat nahoru
Světlem



Příspěvky: 5

Zaslal: st. říjen 12, 2005 10:53    Předmět: Osamele lusteni

Ja jsem lustil sam a po diskusi s ostatnimy cleny tymy jsem zjistil ze jsme slozili nezavisle na sobe tu samou kostku a jina asi nebude

- kdyz jsem uvazoval ze tecky znamenaji ze se ma pismeno vzit,
nesedelo to ze nekde tecky koncili a vedlo to ke sporu
- myslenka otaceni kostkou me byla nastesti rozmluvena
- no a pak jsem si udelal chytre analyzu sipek jdoucich a nejdoucich a vychazejicich z poli (No kdosi pak prisel se spasnym napadem pouzit vse)
a tak je treba myslet na to co kdyz jdu polem vicekrat
- navadelo na to hodne pismeno E kde byly vsechny sipky barevne
pokud barva znamena vzit pismeno, musim pres ne jit vicekrat a nemuzu se prece tocit v kruhu.
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina