Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 13. - 2011 -> #3 - Kaňka
Autor Zpráva
Matěj Klusáček
Organizátor


Příspěvky: 84

Zaslal: so. listopad 05, 2011 14:49    Předmět: #3 - Kaňka

Diskuse k šifře 3 - kaňka.
Návrat nahoru
kafe



Příspěvky: 27

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 10:29    Předmět: Kryt

Zklamalo mě, že když se šifra získávala v krytu, vůbec nijak se to v ní neprojevilo. Když už to nebylo vodítko, mohla šifra chodby/štěpení jader/výbuchy/vojenskou tématiku/tmu/cojávím využívat alespoň svou formou (pokud tedy ta kaňka neměla být jaderný výbuch). Tím se jinak zajímavé místo zabilo pro někoho, kdo by ho využil nápaditěji. (Yeti)
Návrat nahoru
DoubleSix



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 11:50    Předmět:

Nelíbilo: tak si pěkně rychle proběhněte krytem. Střed v šifře a kružítko v pomůckách mi přišly jako zbytečný luxus, obzvlášť ve srovnání s náročností 2 a 4 na úvahu.
Líbilo: princip řešení (že na něj naváděla barva světel v krytu, jsme si uvědomili až zpětně), využití atmosféry v podobě kaňky a výbuchu.
za tým Waxí
Návrat nahoru
NaPALM



Příspěvky: 9

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 18:39    Předmět:

Trosku zvlastni - sifra na 5 minut. A kdyby i tak byla pro nekoho tezka, tak totalni napoveda v podobe semaforu primo v miste vyzvednuti. Zvlast po 1. a 2. sifre zvlastni. Souhlas s predrecniky, ze se urcite dal kryt k sifre v nem vyuzit lip.
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:02    Předmět:

NaPALM napsal:
Souhlas s predrecniky, ze se urcite dal kryt k sifre v nem vyuzit lip.


O tom si dovolím zdvořile pochybovat. Ale můžete zkusit klidně něco vymyslet a napsat to sem. Jsem docela zvědav, jestli se Vám podaří vymyslet něco, co nás nenapadlo. Mám takové tušení, že všechno, co vymyslíte, se ve skutečnosti v krytu realizovat nedalo:)
Návrat nahoru
Martina
Organizátor


Příspěvky: 38

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:03    Předmět: využití krytu

Možná by bylo zajímavé uvést nějaký realizovatelný nápad, jak lépe využít kryt s dlouhými úzkými chodbami na třetím stanovišti hry pro 250 týmů, kde do něj ve špičce chodí třeba dva týmy za minutu. Vím samozřejmě, že vymýšlení hry není vaše práce a jsem ráda, když řeknete i takové dojmy, ale já bych si v zácpě kryt teda moc neužila, zatímco projít si ho zkušebně takhle potmě o samotě bylo ještě lepší, než dřív za světla.
Edit: Ivoši, já vím co. Měli jsme do krytu umístit tematickou válečnou šifru. Karty Smile A ušetřili bychom za tisk šifer do terénu Smile
Návrat nahoru
Vlhká jáma



Příspěvky: 43

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:20    Předmět:

Nechápu brblání, že se dal kryt využít líp. To je jak "to kyselo je moc kyselý, brambory málo bramborový". Kdyby to bylo dál, aby tam byl menší nával, tak by zas někdo kveruloval, že se tam některé týmy vůbec nedostaly. Já jsem moc rád, že nám ten prostor orgové zpřístupnili, přišlo mi to stylové ("Projdi Tmou!"). I když jsme si to v závodním rauši jen tak proběhli a ani ta nápověda nám nedocvakla.

Dalibor
Návrat nahoru
DoubleSix



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:32    Předmět:

Ahoj orgové,
vhledem k pokynům (nesmělo se fotit, většina týmů si nechala venku úplně všechny pomůcky a i kdyby pár kapesních ne, poznámky zapsané po tmě s množstvím rychle nabývají bizardních podob) jsem vlastně i očekávala šifru buď kódovanou v osvícení průchozí chodby nebo v podobě světelných útvarů v místnostech se zapáskovanými obrubněmi (plus krom loga a pořadového čísla prázdný papír se zadáním).
Prostě hlubší smysl instrukce dveřníků, že cestu by si měli užít alespoň nejlíp všici členové týmu. Hlubší než procházku po světýlkách. (Asi jsem na luxusní podzemí náročná, však?)
Naopak, pro zařazení stanoviště tak brzy (a tedy většího náporu týmů) bych se nepustila do hmatové šifry či frontě při chození i do bočních místností.
Wx
Návrat nahoru
kafe



Příspěvky: 27

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:35    Předmět: Re: využití krytu

Martina napsal:
Možná by bylo zajímavé uvést nějaký realizovatelný nápad, jak lépe využít kryt s dlouhými úzkými chodbami na třetím stanovišti hry pro 250 týmů, kde do něj ve špičce chodí třeba dva týmy za minutu.


Nečekal jsem, že by se šifra luštila přímo v krytu, to prostě na hře velikosti TMOU nejde a i kdybych to něco takového dělal třeba na iNule, nešlo by ji zařadit takhle na začátek hry.

Že mohla světla tří barev navádět na semafor, to jsem si přečetl až tady, a popravdě řečeno na tom nezáleží. Kdyby na trase v krytu bylo podstatné vodítko, museli by organizátoři umožnit opakovaný průchod, čímž by jim vznikaly hrozné zácpy. Tudíž jsme se po něm na základě této úvahy ani nerozhlželi.

Tím jsme vyloučili trivální použití. To ale neznamená, že na využití průchodu krytem bylo nutno rezignovat úplně. Například mohlo být zapotřebí v šifře hledat cestu, kterou by se nějak procházelo. Poté, co týmy musely samy projít podle světel cestu krytem, mohlo přitom na toto být mnohem slabší vodítko. A pod.
(Yeti)
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:50    Předmět:

DoubleSix napsal:
Ahoj orgové,
vhledem k pokynům (nesmělo se fotit, většina týmů si nechala venku úplně všechny pomůcky a i kdyby pár kapesních ne, poznámky zapsané po tmě s množstvím rychle nabývají bizardních podob) jsem vlastně i očekávala šifru buď kódovanou v osvícení průchozí chodby nebo v podobě světelných útvarů v místnostech se zapáskovanými obrubněmi (plus krom loga a pořadového čísla prázdný papír se zadáním).
Prostě hlubší smysl instrukce dveřníků, že cestu by si měli užít alespoň nejlíp všici členové týmu. Hlubší než procházku po světýlkách. (Asi jsem na luxusní podzemí náročná, však?)
Naopak, pro zařazení stanoviště tak brzy (a tedy většího náporu týmů) bych se nepustila do hmatové šifry či frontě při chození i do bočních místností.
Wx


Sorry, velmi nedomyšlené. Šifra by buď musela být zcela triviální (neboli úplně blbá, což je imho v rozporu s požadavkem na LEPŠÍ využití krytu), nebo by vznikla fronta a to už před mediánem. prosím o skutečně realizovatlné nápady: tj. než sem napíšete nějakou nedomyšlenost, tak si vezměte kalkulačku, spočitejte si průchodnost a vymyslete něco, co nezpůsobí zácpu při mediánu - který bývá na třetí šifře 1-2 týmy za minutu...
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:51    Předmět: Re: využití krytu

kafe napsal:
Martina napsal:
Možná by bylo zajímavé uvést nějaký realizovatelný nápad, jak lépe využít kryt s dlouhými úzkými chodbami na třetím stanovišti hry pro 250 týmů, kde do něj ve špičce chodí třeba dva týmy za minutu.


Nečekal jsem, že by se šifra luštila přímo v krytu, to prostě na hře velikosti TMOU nejde a i kdybych to něco takového dělal třeba na iNule, nešlo by ji zařadit takhle na začátek hry.

Že mohla světla tří barev navádět na semafor, to jsem si přečetl až tady, a popravdě řečeno na tom nezáleží. Kdyby na trase v krytu bylo podstatné vodítko, museli by organizátoři umožnit opakovaný průchod, čímž by jim vznikaly hrozné zácpy. Tudíž jsme se po něm na základě této úvahy ani nerozhlželi.

Tím jsme vyloučili trivální použití. To ale neznamená, že na využití průchodu krytem bylo nutno rezignovat úplně. Například mohlo být zapotřebí v šifře hledat cestu, kterou by se nějak procházelo. Poté, co týmy musely samy projít podle světel cestu krytem, mohlo přitom na toto být mnohem slabší vodítko. A pod.
(Yeti)


Hmm, to mně osobně jako nijak zvlášť velká hitparáda nepřipadá - resp. bylo by to zajímavé jedině v případě, že bychom měli nápad na opravdu dobrou šifru tohoto druhu. Na samotném (rychlém) průchodu by to ale nezměnilo vůbec nic. Kryt byl sice přislíben už od léta, oficiální posvěcení přišlo až zkraje října - či-li je to jeden z těch nápadů, které vypadají dobře, jenže v realitě na ně není dost času (šifry se takhle na poslední chvíli připravovat podle mě nedají). Šifra samotná tedy musela být na krytu nezávislá, pokud bychom to povolení třeba nedostali.

A zase jsme u toho: někteří hráči se domnívají, že by URČITĚ šlo vymyslet něco lepšího - je jim to jasné od zeleného stolu, bez jakýchkoliv hlubších znalostí souvislostí (někdo by se například mohl domnívat, že bychom něco mohli dělat ve vedlejších odbočkách, spojovacích chodbách - do kterých jsme neměli povolený přístup, apod.). Aby to bylo URČITÉ lepší, muselo by to být a) realizovatelné, b) lépe hodnocené zhruba 8 týmy z deseti než současný stav. Jinak by to prostě lepši nebylo:)


Naposledy upravil Ivo C. dne ne. listopad 06, 2011 20:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 19:58    Předmět:

Ještě dost obecná poznámka: když vybíráte šifru na nám. Svodbody, taky nečekáte, že využijete při luštění nám. Svobody. Když ji vyzvedáváte na Lazaretní, taky nechcete, aby se lépe využilo při luštění tvarosloví barokního chrámu. Kryt byl zamýšlen jen jako zajímavé místo na trase, stejně jako výběr jiných hezkých míst ve terénu, míst, která mají v noci hezkou atmosféru (typu Nám. republiky), nebo míst, které ani Brňáci, natož mimobrněnští moc neznají (Myší díra v terénu, kryt pod Špilberkem zevnitř). Kryt byl ekvivalentem loňského umístění šifry na hradě Veveří. Nic víc, ale ani nic míň...
Návrat nahoru
kafe



Příspěvky: 27

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 20:00    Předmět: Re: využití krytu

Ivo C. napsal:
Hmm, to mně osobně jako nijak zvlášť velká hitparáda nepřipadá. Na samotném průchodu by to nezměnilo ostatně vůbec nic.


Šmarjá. Já teď nepřipravoval rok hru s tím, že bude mít šifru v krytu. A popdravdě řečeno, ani mě nenapadne zde zveřejňovat (a tím zabíjet) opravdu zajímavé nápady na šifry, jen abych tím podpořil argumentaci. Tudíž říkám jediné:

Pokud jste smysluplné využití nevymysleli, tak jste tam tu šifru prostě neměli dávat.

Věřím, že by ho vymyslel někdo jiný někdy jindy, nebo třeba vy sami příští rok, což teď už nejde. (Yeti)
Návrat nahoru
DoubleSix



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 20:05    Předmět:

citace:

Sorry, velmi nedomyšlené. Šifra by buď musela být zcela triviální...

Co je na zadání na čas, postřeh a/nebo paměť netmářského?
Návrat nahoru
DoubleSix



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 20:06    Předmět:

...a souhlas s kafem Wink
Návrat nahoru
Černý racek



Příspěvky: 56

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 20:15    Předmět: Re: využití krytu

kafe napsal:

Věřím, že by ho vymyslel někdo jiný někdy jindy, nebo třeba vy sami příští rok, což teď už nejde. (Yeti)


Proč by nešlo?
Když bylo předloni bludiště, říkal jsem si "hm, tolik práce to postavit a přitom nic moc, to šlo asi využít i jinak". Loni mě i bavilo a vůbec jsem neřešil, že už jsem v podobném lezl i rok předtím.

(Jinak průchod krytem jsem si moc neuměl užít, protože jsem po dvojce měl pocit skluzu a chtěl jsem už luštit něco dalšího. Na druhou stranu, aspoň jsem z něj neměl třídenní průjem jako z toho kanálu před devíti (uff, je to možné?) lety. A na třetí stranu, podle odezvy to byl pro hodně lidí - hádám, že hlavně pro ty, co nějaké závodění a optimální využití kulis do hry tolik neřeší - jeden z nejzajímavějších momentů hry... takže nakonec asi dobrý.)

Ondra
Návrat nahoru
kafe



Příspěvky: 27

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 20:15    Předmět:

Ivo C. napsal:
Kryt byl ekvivalentem loňského umístění šifry na hradě Veveří. Nic víc, ale ani nic míň...


Na nám. Svobody nebo hrad Veveří lze stanoviště umístit desetkrát bez ztráty efektu, protože žádný není. Brňáci (přinejnemšním) na nich všichni už mnohokrát byli. Pokud podestáté někdo konečně vymyslí originální použití místa, o to lepší.

Mimochodem při startu na nám. Svobody byla např. využity texty na kašně, což je určitě řádově lepší využití místa než letos u toho krytu. Takže svým příkladem pouze ukazuješ, že jindy to šlo.(Yeti)
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 20:17    Předmět: Re: využití krytu

kafe napsal:
Ivo C. napsal:
Hmm, to mně osobně jako nijak zvlášť velká hitparáda nepřipadá. Na samotném průchodu by to nezměnilo ostatně vůbec nic.



Pokud jste smysluplné využití nevymysleli, tak jste tam tu šifru prostě neměli dávat.

(Yeti)


Svatá prostoto:))) Máme se tě příště ptát na dovolení, kam můžeme dát šifru? Hm, asi se ptát nebudeme.
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 20:31    Předmět:

kafe napsal:
Ivo C. napsal:
Kryt byl ekvivalentem loňského umístění šifry na hradě Veveří. Nic víc, ale ani nic míň...


Na nám. Svobody nebo hrad Veveří lze stanoviště umístit desetkrát bez ztráty efektu, protože žádný není. (Yeti)


Aha, já už asi začínám chápat, v čem se zcela míjíme. Zřejmě si každý představujeme každý něco jiného pod efektem. Podle mě mít šifru na hradě - byť by tam každý Brňák byl mockrát (jenže TMOU nehrají jen Brňáci a ani Ti nebyli na Veveří v noci, což loni mnoho týmů bylo), je estetický efekt trasy. Takže se vracím ke klíčovému východisku: základním cílem krytu bylo umístit šifru do zajímavého místa (lépe řečeno vybírat šifru na zajímavém místě). Na velké hře je to dle mého názoru efekt zcela dostačující: protože ho ocení většina. Přesto jsme jednu týmovku věnovali tomu, zda nemůžeme kryt ještě využít lépe, ale všechny (podle nás) dobré nápady se ukázaly jako prostorově nevyhovující, či nedomyšlené z jiných důvodů.
Návrat nahoru
kafe



Příspěvky: 27

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 20:32    Předmět: Re: využití krytu

Ivo C. napsal:
Máme se tě příště ptát na dovolení, kam můžeme dát šifru? Hm, asi se ptát nebudeme.


To je mi jasné. Proto si předem stěžuji na umístění šifry v následujícím ročníku ;)
Návrat nahoru
Ivo C.
Organizátor


Příspěvky: 248

Zaslal: ne. listopad 06, 2011 20:35    Předmět: Re: využití krytu

kafe napsal:
Ivo C. napsal:
Máme se tě příště ptát na dovolení, kam můžeme dát šifru? Hm, asi se ptát nebudeme.


To je mi jasné. Proto si předem stěžuji na umístění šifry v následujícím ročníku Wink


Konkrétně na kteréSmile
Návrat nahoru
Tykadla



Příspěvky: 46

Zaslal: po. listopad 07, 2011 00:17    Předmět: Re: využití krytu

kafe napsal:
Pokud jste smysluplné využití nevymysleli, tak jste tam tu šifru prostě neměli dávat.

Takže trasa má vést samými nezajímavými místy a zajímavá (vyhlídky, kostelíky, jeskyně, zříceniny, apod.) se mají navštívit, jenom když jsou začleněna do šifry? To snad ne.
To už můžeme rovnou luštit na stadionu a mezi dvěma šiframi oběhnout příslušný počet koleček.
(Bingo)
Návrat nahoru
Triky a povery



Příspěvky: 27

Zaslal: po. listopad 07, 2011 08:17    Předmět:

Ježkovy voči, to snad nemyslíte vážně ?
Šifra mi přišla moc pěkná, a vůbec bych nečekal, že by měla souviset s místem. Nikdy to tak nebylo, pokud bylo něco takového do hry zařazeno, takže nerozumím tady tomu kamenování.
Naopak mi to přišlo naprosto bezvadný krok od orgů, že se jim podařilo toto místo domluvit a zpřístupnit k prohlídce všem hráčům. To je jedna z věcí, která se mi na Tmou líbí. Sám bych se tam asi nikdy nepodíval Smile
Ivo, nenechte se otrávit, jsem přesvědčený, že většina hráčů z toho byla nadšená.
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 120

Zaslal: po. listopad 07, 2011 10:59    Předmět: Re: využití krytu

Tykadla napsal:
Takže trasa má vést samými nezajímavými místy a zajímavá (vyhlídky, kostelíky, jeskyně, zříceniny, apod.) se mají navštívit, jenom když jsou začleněna do šifry? To snad ne.
(Bingo)


To snad ne. Vyhlídky, kostelíky, jeskyně a zříceniny jsou lokality, které jsou volně přístupné, a jediný organizátorský vklad je, že si je z množiny různých myslitelných objektů v mapě vybrali. Tady museli zajišťovat jejich přístupnost, což je nepoměrně více vynaložené organizátorské energie. Když je veškerým výsledkem této vynaložené energie to, že si tam vezmu papír, tak z toho taky mám spíše pocit jednou provždy promarněné šance. (A to my jsme zřejmě vzácnou výjimkou, která z krytu lezla už s informací, že budeme hledat semafor.)

Proto Yetimu plně rozumím zejména z pozice organizátora jiné šifrárny. Přesně vím, jak to vypadá, když se na jiné hře setkám s prvkem, který bych dokázal využít podstatně lépe, ale ve chvíli, kdy už je jednou použit, znovu nemohu. Ale to už se tak zkrátka organizátorům stává. Pro mne je samozřejmě nejhorší vzpomínkou nahrávka slepcovy procházky z Bedny. Nějaký kryt v Brně je mi celkem ukradený.

Stejně si z toho úprku krytem celkem nic nepamatuju. Nejvíc to, že se tam ve tmě občas stouplo na hrbol, z čehož se mi rozbolela noha, která se stále léčí po úraze. Za sebe tedy oznamuji, že mi v rámci vlastivědy vyhlídky, kostelíky, jeskyně a zříceniny bohatě stačí.

Síba
Návrat nahoru
Tamara



Příspěvky: 6

Zaslal: po. listopad 07, 2011 11:01    Předmět:

Ivo C. napsal:
Ještě dost obecná poznámka: když vybíráte šifru na nám. Svodbody, taky nečekáte, že využijete při luštění nám. Svobody...(střih)... Kryt byl ekvivalentem loňského umístění šifry na hradě Veveří. Nic víc, ale ani nic míň...


Určitě, naprostý souhlas. A všem hráčům bych, jako také org jiných akcí a zároveň nenapravitelný romantik, chtěl říct, že největší muka z toho zažívám v podobných chvílích právě jako org - vyberu krásné prostředí, to mě inspiruje - a pak musím pod tíhou praktičnosti téměř ze všeho slevit.

Jako perličku můžu uvést, že zrovna pro náš tým a Svoboďák ale platí výjimka potvrzující pravidlo: loni jsme se na luštění stejné šifry (tj. dvojky) potkali na stejném místě a bezdomovec, před jehož mokrým útokem jsme zachránili své batohy v posledním zlomku vteřiny, použil k tomuto "úkonu" orgán stejného tvaru jako u kterého se letos vyzvedala šifra. Úplné déjà vu Smile Málem jsem se složil smíchy, když se mi to vybavilo. A pak že nefunguje magie místa!

Milan
Návrat nahoru
Vlhká jáma



Příspěvky: 43

Zaslal: po. listopad 07, 2011 11:25    Předmět: Re: využití krytu

Pralinky zvlášť napsal:
Přesně vím, jak to vypadá, když se na jiné hře setkám s prvkem, který bych dokázal využít podstatně lépe, ale ve chvíli, kdy už je jednou použit, znovu nemohu.

Síba


Na Osudu 4 se vážily matičky, viz http://www.zas.cz/osud4/index.php?stranka=sifry&misto=10 Nemám pocit, že by to matičkám na této Tmou nějak ubralo na překvapivosti Wink

D.
Návrat nahoru
JTHTN



Příspěvky: 36

Zaslal: po. listopad 07, 2011 11:39    Předmět:

Nám se kryt líbil. A musím říci, že šifry umístěné na zajímavých místech vždy velmi oceňuji. Jen houšť.

Samozřejmě lze spekulovat o možných využitích takovéto lokality. Bloudění, slepá místa, tajné indície... A jsem si jist, že orgové by něco takového rádi připravili.

Ale jak již bylo řečeno, trasa byla daná a bylo jisté, že týmy se tu budou potkávat ve velkém. Zažil jsem hry, kde se po příchodu na stanoviště muselo čekat i desítky minut na nějakou aktivitu a mohu prohlásit, že to je silně otravné.
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 120

Zaslal: po. listopad 07, 2011 12:03    Předmět: Re: využití krytu

Vlhká jáma napsal:
Pralinky zvlášť napsal:
Přesně vím, jak to vypadá, když se na jiné hře setkám s prvkem, který bych dokázal využít podstatně lépe, ale ve chvíli, kdy už je jednou použit, znovu nemohu.

Síba


Na Osudu 4 se vážily matičky, viz http://www.zas.cz/osud4/index.php?stranka=sifry&misto=10 Nemám pocit, že by to matičkám na této Tmou nějak ubralo na překvapivosti Wink

D.


Pamatuji si. Tam jsme tehdy předběhli asi 120 družstev. Matičky si umí vzít zpět, co nám daly. I s úroky. Ale to je trochu něco jiného. Princip těch šifer byl v zásadě rozdílný, jen používaly z části stejné pomůcky. U slepečka byl princip naprosto stejný. A stejně tak vymetání speciálních neznámých a běžně nepřístupných lokalit ztrácí pointu, pokud se tytéž lokality opakují. Mimochodem mi v první chvíli i přišlo, že Tmou vykrádá sama sebe, protože přece kryt byl už v Rosicích. Teprve dodatečně mi došlo, že to, že jsme v něm byli, byla tehdy spíše anomálie.

Síba
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina