Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 7. - 2005 -> Kostka forever
Autor Zpráva
Čumáci



Příspěvky: 25

Zaslal: čt. říjen 13, 2005 09:12    Předmět: Kostka forever

Taky musím přidat ohlas na kvalifikační šifru kostka, která byla sice těžká, ale moc pěkná a navíc skvěle přizpůsobená kancelářským podmínkám. V dešti a zimě by to lepení a skládání asi nebylo nic moc. Taky je potřeba ocenit šifru v tom, že když člověk přišel na správnou cestu, byl si skoro jist, že je fakt správná. My jsme například ani na chvíli nezapochybovali, že máme kostku poskládanou správně a rozjeli jsme dokonce pásovou výrobu kostek, kdy jsme za pomoci běžného kancelářského vybavení stvořili nejméně 5 exemplářů. Díky neustálému škrtáním a značením použitých šipek byla totiž spotřeba kostek neuvěřitelná ...Některé (ty vybarvené pastelkami progresso, ach ta nostalgie) jsme zachovali a některé kolem jedné v noci rituálně zničili Surprised). Jinak myslím že celá kvalifikace byla těžká přiměřeně a její klad je hlavně v tom, že, narozdíl od loňska, vyzkoušela i houževnatost a nadšení týmů, což je v samotné hře možná stejně důležité jako luštící dovednosti.
Návrat nahoru
SPECNAZ



Příspěvky: 5

Zaslal: čt. říjen 13, 2005 12:47    Předmět:

Hmm, jste jedni ze šťastných haluzářů, kostka šla totiž sestavit dvěma způsoby, které jsou podle mého názoru naprosto rovnocenné co se týče zdánlivosti správného řešení (buď na základě jednobarevného kříže, nebo na základě jednobarevného čtverce). Právě to přesvědčení, že máme kostku poskládanou správně nás (a spoustu dalších týmů) stálo HODNĚ hodin zbytečného úsilí, systém jak číst šipky jsme trefili na první pokus Sad Jinak souhlas s tím, že šifra to byla úžasná...
Návrat nahoru
abpopa



Příspěvky: 16

Zaslal: pá. říjen 21, 2005 11:56    Předmět:

SPECNAZ napsal:
Hmm, jste jedni ze šťastných haluzářů, kostka šla totiž sestavit dvěma způsoby, které jsou podle mého názoru naprosto rovnocenné co se týče zdánlivosti správného řešení (buď na základě jednobarevného kříže, nebo na základě jednobarevného čtverce). Právě to přesvědčení, že máme kostku poskládanou správně nás (a spoustu dalších týmů) stálo HODNĚ hodin zbytečného úsilí, systém jak číst šipky jsme trefili na první pokus Sad Jinak souhlas s tím, že šifra to byla úžasná...


Musim oponovat. Spravne slozeni kostky vypadalo tak, ze barvne sedel kriz i ctverec.
David, abpopa
Návrat nahoru
Polojeníčci



Příspěvky: 23

Zaslal: pá. říjen 21, 2005 16:52    Předmět:

abpopa napsal:
SPECNAZ napsal:
rovnocenné co se týče zdánlivosti správného řešení


Musim oponovat. Spravne slozeni kostky vypadalo tak, ze barvne sedel kriz i ctverec.
David, abpopa


Máš pravdu, Davide, ale neměl bys oponovat, protože tvrdíš něco jiného. Dáš-li vedle sebe obě kostky, vybereš tu správnou, protože je hezčí, pravidelnější, systémovější či jak to nazvat. Máš-li jenom tu špatnou, je dostatečně hezká, pravidelná či systémová, aby ZDÁNLIVĚ mohla být správná. Vím to, neboť jsem s ní strávil dvě noční hodiny.

Héra
Návrat nahoru
abpopa



Příspěvky: 16

Zaslal: pá. říjen 21, 2005 17:56    Předmět:

Polojeníčci napsal:
abpopa napsal:
SPECNAZ napsal:
rovnocenné co se týče zdánlivosti správného řešení


Musim oponovat. Spravne slozeni kostky vypadalo tak, ze barvne sedel kriz i ctverec.
David, abpopa


Máš pravdu, Davide, ale neměl bys oponovat, protože tvrdíš něco jiného. Dáš-li vedle sebe obě kostky, vybereš tu správnou, protože je hezčí, pravidelnější, systémovější či jak to nazvat. Máš-li jenom tu špatnou, je dostatečně hezká, pravidelná či systémová, aby ZDÁNLIVĚ mohla být správná. Vím to, neboť jsem s ní strávil dvě noční hodiny.

Héra


I ja jsem mel nejprve jen krizovou a posleze jen ctvercovou.
Po 20 min. jsme usoudili, ze musi byt dobre kriz i ctverec nebo ze se o to aspon pokusime.

David, abpopa
Návrat nahoru
Polojeníčci



Příspěvky: 23

Zaslal: so. říjen 22, 2005 18:13    Předmět:

Teď mi teprve došlo, že jsem neměl tu popisovanou druhou variantu, ale třetí. Taková střední cesta, nejspíše hezčí, pravidelnější a systémovější než křížová varianta. Měl jsem jednobarevný čtverec, ale kříž čtyřbarevný s tím, že každá z těchto barev navazovala přes hranu na stejnou barvu v sousedním kříži. Bylo to fakt hezké a existuje jediné takové řešení. No nedrbal by ses s tím taky dvě hodiny Very Happy ?

Héra
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 19

Zaslal: po. říjen 24, 2005 10:04    Předmět: drbání kostky

Polojeníčci napsal:
Teď mi teprve došlo, že jsem neměl tu popisovanou druhou variantu, ale třetí. Taková střední cesta, nejspíše hezčí, pravidelnější a systémovější než křížová varianta. Měl jsem jednobarevný čtverec, ale kříž čtyřbarevný s tím, že každá z těchto barev navazovala přes hranu na stejnou barvu v sousedním kříži. Bylo to fakt hezké a existuje jediné takové řešení. No nedrbal by ses s tím taky dvě hodiny Very Happy ?


Ne, nedrbal. I my jsme sestavili takovou kostku a že je nesprávná bylo jasné asi po pěti minutách, když nevycházel "zákon zachování šipek", tj. počet šipek do polí mířících nebyl ve shodě s počtem těch vycházejících. Celkem mě překvapuje, kolik týmů tento faktor ignorovalo a nemohlo pak například najít začátek zprávy, který byl přitom snadno identifikovatelný právě dle přebytku vycházející šipky.
Návrat nahoru
abpopa



Příspěvky: 16

Zaslal: čt. říjen 27, 2005 11:01    Předmět: Re: drbání kostky

TJ Balvan Praha napsal:
Polojeníčci napsal:
Teď mi teprve došlo, že jsem neměl tu popisovanou druhou variantu, ale třetí. Taková střední cesta, nejspíše hezčí, pravidelnější a systémovější než křížová varianta. Měl jsem jednobarevný čtverec, ale kříž čtyřbarevný s tím, že každá z těchto barev navazovala přes hranu na stejnou barvu v sousedním kříži. Bylo to fakt hezké a existuje jediné takové řešení. No nedrbal by ses s tím taky dvě hodiny Very Happy ?


Ne, nedrbal. I my jsme sestavili takovou kostku a že je nesprávná bylo jasné asi po pěti minutách, když nevycházel "zákon zachování šipek", tj. počet šipek do polí mířících nebyl ve shodě s počtem těch vycházejících. Celkem mě překvapuje, kolik týmů tento faktor ignorovalo a nemohlo pak například najít začátek zprávy, který byl přitom snadno identifikovatelný právě dle přebytku vycházející šipky.


Musim tedy rici, ze zacatek byl jasne identifikovatelny, ale ve 2 hod rano mi to skutecne chvili trvalo (nemyslim nalezt, ale dle oduvodnene dedukce zacit hledat Smile

David, abpopa
Návrat nahoru
Polojeníčci



Příspěvky: 23

Zaslal: po. říjen 31, 2005 21:44    Předmět: Re: drbání kostky

TJ Balvan Praha napsal:
Polojeníčci napsal:
Teď mi teprve došlo, že jsem neměl tu popisovanou druhou variantu, ale třetí. Taková střední cesta, nejspíše hezčí, pravidelnější a systémovější než křížová varianta. Měl jsem jednobarevný čtverec, ale kříž čtyřbarevný s tím, že každá z těchto barev navazovala přes hranu na stejnou barvu v sousedním kříži. Bylo to fakt hezké a existuje jediné takové řešení. No nedrbal by ses s tím taky dvě hodiny Very Happy ?

Ne, nedrbal. I my jsme sestavili takovou kostku a že je nesprávná bylo jasné asi po pěti minutách, když nevycházel "zákon zachování šipek", tj. počet šipek do polí mířících nebyl ve shodě s počtem těch vycházejících. Celkem mě překvapuje, kolik týmů tento faktor ignorovalo a nemohlo pak například najít začátek zprávy, který byl přitom snadno identifikovatelný právě dle přebytku vycházející šipky.

No když máte sestavenou kostku, teorii o tom, jak použít šipky a tečky, a výsledek nevychází, může být špatně kostka nebo ten "zákon". Pokud je vám hned jasné, že je to ta kostka, jste géniové, kteří zaslouženě skončí v sobotu o míle před námi. Nebo jste prostě jen měli štěstí na odhad ?

Héra
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 19

Zaslal: st. listopad 02, 2005 10:53    Předmět: Re: drbání kostky

Polojeníčci napsal:

No když máte sestavenou kostku, teorii o tom, jak použít šipky a tečky, a výsledek nevychází, může být špatně kostka nebo ten "zákon". Pokud je vám hned jasné, že je to ta kostka, jste géniové, kteří zaslouženě skončí v sobotu o míle před námi. Nebo jste prostě jen měli štěstí na odhad ?


Géniové nejsme a je docela dobře možné, že v sobotu skončíme ráno nasraní na nádraží nestihnuvše být včas na stanovišti č. 9. Ale smysl šipek nám byl jasný od prvního momentu a zákon z něho jednoznačně vyplýval. Nevím, co by se se šipkami dalo dělat jiného. Navíc se mi křížová kostka nezdála až zas tak elegantní, abych věřil, že je jediným řešením.

Pro ilustraci naší ignorance uvedu, že jsem strávil asi hodinu a půl snahou sestavit ze čtverečků rovinný útvar na základě pasování barevných hran k sobě a ač skoro od začátku bylo jasné, že to nejde (a navíc by nebylo využití pro ty tečky), nechtěl jsem se té myšlenky vzdát. Navíc jsem nechtěl za žádnou cenu čtverečky otáčet. Jiný člen tým chtěl konstruovat čtyři malé krychličky a pak je lepit k sobě ...
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina