Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 15. - 2013 -> 32 - šipky
Autor Zpráva
3 s kouskem fosforu (dříve vápníku)



Příspěvky: 12

Zaslal: po. září 23, 2013 07:54    Předmět: 32 - šipky

Složíme-li vektory v odpovídajícím pořadí (1-6, T-U) za sebe, dostáváme (hlavou dolů) toto.

Což v kombinaci s ďolíky, které hlavou dolů připomínají "ty vole jasnej šluknovskej výběžek" vede k příjemnému večeru nad mapou ČR Very Happy. Povedlo se to ještě někomu?

Návrat nahoru
Mozková buňka



Příspěvky: 1

Zaslal: po. září 23, 2013 09:00    Předmět: nase reseni sipek (32)

Ahoj, nam se povedlo "vyresit" sifru jeste jinak (ale ani jedno z nasich hesel nebylo autorske reseni, ackoliv u toho prvniho jsme se fakt divili, ze to neni spravne).

Rekli jsme si, ze se sipky pohybuji po papiru jako napr. kulecnikove koule s urcitymi rychlostmi a pocatecnim smerem, na okrajich se odrazeji.Tak jsme je s uhlomerem a pravitkem poslali skoro vsechny do prvnich tri dulku (koule cislo 4 behala donekonecna a odrazela se od okraje porad po stejne periodicke trajektorii).

Spocitali jsme si, za kolik jednotek casu tam ktera koule dospela (delka trajektorie / rychlost). Timpadem nam vyslo, ze v prvnim dulku skoncily koule 6, 1, 2 v tomto poradi ode dna. Ve druhem 5, 3, U. Ve tretim T, M, O.

Celkove obrazek vypadal takto:

2 U O
1 3 M
6 5 T

Tak jsme cetli posledni sloupecek zdola nahoru (TMO), druhy shora dolu s petkou a trojkou nahrazenou 5. a 3. pismenky od konce abecedy (UXV) a posledni sloupecek nam dal pismenka od zacatku abecedy BAF.

B U O
A X M
F V T

Proste Tmou 15 a heslo BAF Smile

--------------------------------------------


Nebo jeste jedno heslo, kdyz uvazujeme jen prvni koule, ktere se do dulku dostanou:

6 5 T ... nahradime cisla pismenky a mame heslo FET Smile
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: po. září 23, 2013 09:04    Předmět:

Taky jsme nejdřív chtěli kulečníkovat, ale a) ty díry byly zbytečně nekulečníkově nepravidelně, b) chyběly okraje. Každá tiskárna tiskne malinko jinak, takže kraj papíru nešel použít.
Návrat nahoru
Bulva v bidetu



Příspěvky: 3

Zaslal: po. září 23, 2013 10:57    Předmět: Re: 32 - šipky

3 s kouskem fosforu (dříve vápníku) napsal:
Složíme-li vektory v odpovídajícím pořadí (1-6, T-U) za sebe, dostáváme (hlavou dolů) toto.

Což v kombinaci s ďolíky, které hlavou dolů připomínají "ty vole jasnej šluknovskej výběžek" vede k příjemnému večeru nad mapou ČR Very Happy. Povedlo se to ještě někomu?



My jsme pouze projeli všechna známá souhvězdí, souhvězdím Draka počínaje, jestli náhodou šipky neukazují na nějakou další hvězdu. Navíc ten nápis TMOU.. jasné vodítko k noční obloze. Dost se divím, že jsme tu HVEZDU nezkusili tipnout.

Dělové koule a šikmý vrh jsem si sám zavrhl a ani neprezentoval nápad teamu.. To je přeci hrozně nepřesné a mohlo by vyjít cokoliv.. Holt poučení pro příště.. PODĚL SE S TEAMEM O KAŽDÝ, BYŤ NEPRAVDĚPODOBNÝ NÁPAD. TO ŽE JE TO BLBOST TI MOHOU ŘÍCT I ONI.. Smile
Návrat nahoru
Zelená Panda



Příspěvky: 14

Zaslal: po. září 23, 2013 11:50    Předmět: Souhlas

Musím se přidat k výše napsanému, taky nás ohledně toho jako první napadly hvězdy a snažili jsme se tam napasovat nejdříve Malý a Velký vůz, potom Draka s nadějí, že šipky budou ukazovat na další hvězdy a číslo udávat pořadí písmene ve hvězdě do hesla Very Happy A když už jsme konečně přišli na šikmý vrh, zase jsme to překombinovali a vyškrtli ostatní čísla tak, aby zbylo jen TMOU 15, což jsme považovali za klíč k substituční šifře... Když jsme zjistili, že to je mnohem jednodušší, zkoušeli jsme to řešit od oka a vyšla nám LODYHA, což bylo špatně. Nezbylo teda než to otrocky vypočítat a když nám po dvou hodinách od nápadu s noční oblohou vyšla počáteční HVEZDA, taky jsme se smáli a divili, že jsme ji nezkusili střelit od pasu rovnou Laughing
Návrat nahoru
Šulibrci



Příspěvky: 2

Zaslal: čt. říjen 03, 2013 16:16    Předmět:

Šikmý vrh (v mém pojetí výpočet balistické křivky) jsem pro jeho výpočetní náročnost zavrhl hned na začátku, a vzhledem k tomu, že v pravidlech je uvedeno, že "Tmář odmítá systematické haluzení", kreslení křivek od oka nepřicházelo v úvahu. Rozptyl "odhadnutého" vrhu je 3 až 5 písmen, což je čisté haluzaření Sad
Návrat nahoru
TichaVoda



Příspěvky: 19

Zaslal: pá. říjen 04, 2013 08:23    Předmět: Re: 32 - šipky

Bulva v bidetu napsal:


Dělové koule a šikmý vrh jsem si sám zavrhl a ani neprezentoval nápad teamu.. To je přeci hrozně nepřesné a mohlo by vyjít cokoliv.. Holt poučení pro příště.. PODĚL SE S TEAMEM O KAŽDÝ, BYŤ NEPRAVDĚPODOBNÝ NÁPAD. TO ŽE JE TO BLBOST TI MOHOU ŘÍCT I ONI.. Smile


Když Mára vyřkl ten spásný nápad, tak vzápětí dodal: "Teda, čekal jsem, že se tomu zasmějete, ne že to takhle začnete luštit..." No a za chviličku jsme měli řešení... Smile

Mně osobně teď po bitvě přijdou geniální ty důlky - když dělová koule dopadne na zem, udělá důlek... Smile

Petr
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 47

Zaslal: pá. říjen 04, 2013 10:49    Předmět:

Šulibrci napsal:
Šikmý vrh (v mém pojetí výpočet balistické křivky) jsem pro jeho výpočetní náročnost zavrhl hned na začátku, a vzhledem k tomu, že v pravidlech je uvedeno, že "Tmář odmítá systematické haluzení", kreslení křivek od oka nepřicházelo v úvahu. Rozptyl "odhadnutého" vrhu je 3 až 5 písmen, což je čisté haluzaření Sad


To je ovšem zcela vytržené z kontextu. Věta, kterou cituješ, je etická součást pravidel a vztahuje se k obcházení potenciálních dalších míst trasy bez opory ve vyluštěné šifře. Nemá tudíž nic společného s luštěním. Rychlé odhadování výsledku konkrétní šifry na základě pochopení jejího principu patří naopak k základní výbavě zkušeného hráče/týmu. A když jsme u této konkrétní šifry: rozptyl jsme při dolušťování odhadovali s přesností +- 1 písmeno - za předpokladu (a je to vcelku logický předpoklad), že tajenka bude opět nějaké normální slovo a nebude obsahovat shluky tzv. "škaredých" písmen. Od chvíle pochopení principu do doluštění nám to zabrala asi tak 4 minuty, což mi připadá docela rychlé doluštění. Ivo C.

P.S. A jelikož doma moje děti furt hrají na počítači Angry Birds, tak dobře vím, že se balistika ze směru šipky a její délky dá odhadovat náramě přesně Smile
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina