Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 11. - 2009 -> Stanoviště #4 - Zubní pasta
Autor Zpráva
Athaj
Organizátor


Příspěvky: 52

Zaslal: so. listopad 07, 2009 07:34    Předmět: Stanoviště #4 - Zubní pasta

Diskuse k šifře...
Návrat nahoru
@



Příspěvky: 12

Zaslal: so. listopad 07, 2009 20:26    Předmět:

Tady jsme již paranoidní byli. Někteří z týmu po ochutnání pasty málem zvraceli, mně docela chutnala. K polednímu jsem si z čela sloupl poslední kousek, patrně jsem chodil s flekem na čele celou noc Smile.

Šifra byla hodně na efekt. Povedla se, byla by podle mě ale lepší, kdyby se dříve nemluvilo o vyzkoušení, kdyby v sobě týmy museli paranoiu systematicky budovat.
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: so. listopad 07, 2009 21:17    Předmět:

V priebehu piatich minút od získania pasty postupne:
Strhnutá nálepka, odrezané dno tuby, odšrubované viečko, ochutnaná pasta. Potom sme síce chvíľu nosili pastu bez dna ako oltárnu sviecu, ale nakoniec sme ju vyklopili na nejaký sáčok a analyzovali aj tuhé zložky obsahu Wink

Šifra inak klasika "čo dostaneš, to rozbi" a z tohto hľadiska celkom pekná. Akurát sa človek tešil, na čo bude tá zubná kefka a nakoniec proste do pasty radšej zabodol prst a ochutnal. Takže z tohto hľadiska očakávanie budované dlho pred TMOU nenaplnené. Btw: použil niekto na niečo lupu?
Návrat nahoru
Totální diferenciál



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 16:44    Předmět: l

no podle mě byla lupa na tyhle malinký písmenka, ale ani já jsem ji nepotřeboval (a kluci vědí, že to je co říct Smile )

tahle věc nám dala zabrat víc, než by bylo zdrávo, protože nás nenapadlo že samotný obal, který není pozměněný, se šifrou souvisí. A tak jsme ho po získán kusů šifry a ochutnání pasty vyhodili do koše!

Barevný písmenka jsme dali bez obalu, a to tak, že jsem předpokládali, že barva kóduje posun a že text bude začínat "beta je", aby dal 6 písmen bety - až do oficiálního řešení jsme nevěděli, že to souvisí s obalem.

Že na alfu je obal potřeba nás nakonec napadlo, a tak jsem se vrátil k odpoadkáči (kam mezitím ledacos přibylo) a tubu prostě vybufetil Smile)

Honza
Návrat nahoru
Úsměv krále Miroslava



Příspěvky: 24

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:08    Předmět:

Pěkná, vcelku hravá šifra. Ta chybička v alfě (jedno písmeno, myslím, nesedělo) naštěstí příliš nevadila.
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:37    Předmět:

Nějak mi to přišlo příliš jednoduché v poměru k vynaloženým prostředkům. Pro tým s nulovými zkušenostmi asi musí být takováto šifra úžasná. Ale jsou vůbec takové týmy? Kdo zažil kokos, tužku Honeywell a další, nebo o nich jen četl, to musel dát hned. A alfu jsem odhadl z bety a gamy bez luštění.
Návrat nahoru
ROFLCOPTER!



Příspěvky: 46

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 17:45    Předmět:

Když tady čtu o odšroubování víčka...

U nás po tom, co selhal i téměř destruktivní pokus nejsülnějšího člena týmu (který, pravda, pastu moc často neotevírá) víčko odšroubovat, nás to stálo dlouhé minuty krájení, stříhání, řezání, sekání a poskakování, než se nám nakonec podařilo ve víčku vylomit otvor a zprávu vytáhnout ... Nůž v našem případě patřil nikoli do doporučené, ale do povinné výbavy - naštěstí jsme ho měli. Bylo spečení víčka a zbytku tuby bugem, nebo featurou?

Jinak se mi šifra líbila, jen škoda zřejmě chyby v alfě a uhaluzitelného výsledku, na který alfa a beta celkem jasně odkazovaly (moc lávek na Lesné není). Tu gamu jsme sice nakonec dali, ale zjištění, že tam není prakticky nic nového, nás moc nepotěšilo... :-/

Ondra
Návrat nahoru
The Pláky



Příspěvky: 2

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 19:04    Předmět:

ROFLCOPTER! napsal:
Když tady čtu o odšroubování víčka...

U nás po tom, co selhal i téměř destruktivní pokus nejsülnějšího člena týmu (který, pravda, pastu moc často neotevírá) víčko odšroubovat, nás to stálo dlouhé minuty krájení, stříhání, řezání, sekání a poskakování, než se nám nakonec podařilo ve víčku vylomit otvor a zprávu vytáhnout ... Nůž v našem případě patřil nikoli do doporučené, ale do povinné výbavy - naštěstí jsme ho měli. Bylo spečení víčka a zbytku tuby bugem, nebo featurou?


Tohle by nás taky zajímalo, víčko jsme se snažili rozdělat všichni, ale asi po půl hodině, kdy to nešlo ani vyrýpnout nožem, jsme naznali, že byl asi záměr aby tuba nešla otevřít a alfa nám tak zůstala neobjevená, naštěstí se bez ní řešení obešlo...

Jinak bylo taky poněkud zvláštní, že první, co jeden člen cítíl po ochutnání pasty bylo, bylo to, že na jednom místě je sladká, jinde slaná a jinde kyselá...byla to samozřelmě jeho haluz, ale ostatní jsme pak pastu taky zmateně ochutnávali a snažili se výše zmíněné chutě najítSmile A byla vážně hnusnáSmile

Šifra ale jinak velmi zábavná.
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 19:23    Předmět:

Jo a ještě otázka: k čemu byl dobrý kartáček? Nebo trochu jinak, existoval tým, který místo prostého ochutnání si tou pastou skutečně "čistil" zuby?
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 47

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 20:29    Předmět:

citace:
"Kdo zažil kokos, tužku Honeywell a další, nebo o nich jen četl, to musel dát hned.


Ha, ha: jsem autorem šifry kokos, byl jsem u brainstormování tužky Honeywall - a stejně nás to stálo 45 minut. Jasně, udělali jsme školáckou chybu (viz naše reportáž) - ale prostě to "musel " empiricky vyvracím... Jediné, co šifru poškozuje, je kontext letošní sezóny. Použít k dešifrování šifry obal - to uvedly nedávno Svíčky - ale na tohle nelze při přípravě hry podle mě reagovat (při množství her v roce) - rozumně se dá reagovat (míněno škrtnout svůj podobný nápad) tak na nápady z první části sezóny.

Kdysi jeden dobrý tým (nevím který) psal, že ho docela štvou ta hodnocení šifer slovy "průchoďák": že víc než cokoliv jiného je to honění vlastního trika - zakuklené sdělení: "čumte, jak jsme dobří." Na TMOU se to nějak rozmáhá a mně to taky vadí. Já bych si dovolil označit slovem průchoďák snad jen dvojku (a i tam to vzalo deset minut) - na čemkoliv jiném zásek klidně být mohl...

Ivo C.
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 34

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 20:37    Předmět:

TJ Balvan Praha napsal:
Jo a ještě otázka: k čemu byl dobrý kartáček? Nebo trochu jinak, existoval tým, který místo prostého ochutnání si tou pastou skutečně "čistil" zuby?


Já teda poctivě čistil.. Very Happy
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 21:42    Předmět:

Albert Stallone napsal:
Kdysi jeden dobrý tým (nevím který) psal, že ho docela štvou ta hodnocení šifer slovy "průchoďák": že víc než cokoliv jiného je to honění vlastního trika - zakuklené sdělení: "čumte, jak jsme dobří." Na TMOU se to nějak rozmáhá a mně to taky vadí. Já bych si dovolil označit slovem průchoďák snad jen dvojku (a i tam to vzalo deset minut) - na čemkoliv jiném zásek klidně být mohl...

Ivo C.


Špatná psychoanalýza. Proč by to mělo být honění si trika? Když napíšu, že je šifra zákysovka, tak to taky neznamená zakuklené sdělení "čumte jak jsme špatní".

Ono to moje sdělení bylo míněno spíš opačně. My jsme na tenhle typ šifer špatní. Honeywell jsme nedali, loňskou osmičku jsme taky nedali, na letošní dvojce jsme šedý text neobjevili, ale přesto tady na čtyřce to nebyl problém. Jde o to, že u tužky, ke které je další šifra, si člověk může myslet, že je od sponzora jako reklama, u průkazky týmu že je pro identifikaci, ale když dostanete tubu pasty a nic k tomu, tak co jiného, než to říznout? Tipnul bych si, že moc zákysů tady nebylo. Pár se jich asi najde, mezi 200 týmy už je to statistika.
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 21:46    Předmět:

Tady jsme se teda dost zbytečně zasekli. Naše chyba. Našli jsme všechny tři části prakticky ihned, dokonce jsme byli dost paranoidní na to, abychom upatlaný obal pečlivě uschovali a nevyhodili.
Problém (samozřejmě náš, na nikoho to nesvádím) byl v tom, že jsme si větu "klíč pro posun dostanete, až si pořádně vyčistíte zuby" spojili s tím papírkem č.2 uvnitř. Takže alfa a beta jsme nakonec nějak měli, ale pro gama jsme se celou dobu snažili zkombinovat dvě naprosto nesouvisející části. Pak jsme dokonce objevili šedivý skoro nečitelný nápis na druhé straně papírku č.2 (mimochodem, zajímalo by mě, kolik týmů si ho vůbec nevšimlo - nutný nebyl) a dlouho zkoušeli použít jako klíč ten. O našem stavu psychického rozpoložení svědčí i to, že jsme nakonec jako heslo zkusili dřív HNUS než SUL. Smile

Jinak na předchozí otázku přiznávám, že naplněn směsí paranoi a očekávání spjatého s kartáčkem jsem si zuby nakonec opravdu čistil. Ač jsem tomu sám vůbec nevěřil a ostatní se mi smáli, říkal jsem si: třeba tam je něco, co se ve slinách po čase zbarví nebo něco podobně zákeřného. Wink
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 47

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 22:12    Předmět:

TJ Balvan Praha napsal:
Albert Stallone napsal:
Kdysi jeden dobrý tým (nevím který) psal, že ho docela štvou ta hodnocení šifer slovy "průchoďák": že víc než cokoliv jiného je to honění vlastního trika - zakuklené sdělení: "čumte, jak jsme dobří." Na TMOU se to nějak rozmáhá a mně to taky vadí. Já bych si dovolil označit slovem průchoďák snad jen dvojku (a i tam to vzalo deset minut) - na čemkoliv jiném zásek klidně být mohl...

Ivo C.


Špatná psychoanalýza. Proč by to mělo být honění si trika? Když napíšu, že je šifra zákysovka, tak to taky neznamená zakuklené sdělení "čumte jak jsme špatní".


Ale znamená Laughing
Návrat nahoru
JÁDRO



Příspěvky: 36

Zaslal: ne. listopad 08, 2009 23:00    Předmět:

Když už jsme u toho honění trika:
Všimli jste si, jak malá zvířátka pečlivě zahrabávají nebo aspoň nenápadně trousí důkazy o své existenci, zatímco ta velká je ostentativně odkládají na hranici teritoria?
Nevím proč, ale napadl mě tenhle příměr po přečtení reportáže Dopijem a pudem ... a srovnal jejich elegantní likvidaci pasty s naším důkladným rozmazáním po obrubníku.
Návrat nahoru
FYKOS



Příspěvky: 9

Zaslal: po. listopad 09, 2009 00:27    Předmět:

TJ Balvan Praha napsal:
Nějak mi to přišlo příliš jednoduché v poměru k vynaloženým prostředkům. Pro tým s nulovými zkušenostmi asi musí být takováto šifra úžasná. Ale jsou vůbec takové týmy? Kdo zažil kokos, tužku Honeywell a další, nebo o nich jen četl, to musel dát hned. A alfu jsem odhadl z bety a gamy bez luštění.


kokos ani tužku jsem nezažil, ale syrovou prasečí nohu na Matrixu to rozhodně nepřekonalo... Když letos na 007 v Hermelínové dávali prvním n týmům hermelín, nevěřili byste, jak dlouho jsme ho zkoumali, zda tam není nějaká důležitá informace nebo návod Very Happy
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: po. listopad 09, 2009 21:40    Předmět: Zkušenost týmů

TJ Balvan Praha napsal:
Nějak mi to přišlo příliš jednoduché v poměru k vynaloženým prostředkům. Pro tým s nulovými zkušenostmi asi musí být takováto šifra úžasná. Ale jsou vůbec takové týmy?


Tak nevím. Myslel jsem, že už se pomalu začínáme řadit ke zkušenějším týmům (věkem nepochybně, ale trochu i výkony), ale stejně mi to nepřišlo "příliš jednoduché". Hezké bylo trojí použití pasty k trojímu různému posunu. Nepřiměřeně dlouho odolávala jen ta sůl - když jsem se po olíznutí vnitřní zprávy málem pozvracel a všechny ujistil, že je pasta "hnusná", nikdo se neměl k ověření Smile .

K samotné otázce Balvanů: Já pevně věřím, že ANO. A právě proto mají smysl i takové šifry, kde některé zkušené týmy mohou mít pocit z "přílišné jednoduchosti". Nic naplat - během let se nesmírně zlepšila úroveň hráčů (a nesmíme zapomenout, že i Organizátorů - tímto jim vzdávám hold a dík).

Šachovou mluvou řečeno - z řady týmů se vývojem stali MISTŘI. Ale i oni kdysi začínali. A kde mají nasbírat zkušenosti noví hráči třetí a čtvrté (páté) výkonnostní třídy? Kde jinde než v terénu? Třeba právě na prvních osmi šifrách Tmou (pokud se kvalifikují Very Happy ). Doma to prostě natrénovat nejde. Jen tak se z nás nestane uzavřený spolek nočních podivínů.

Tomáš
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: po. listopad 09, 2009 23:06    Předmět: Re: Zkušenost týmů

Opravte to napsal:
K samotné otázce Balvanů: Já pevně věřím, že ANO. A právě proto mají smysl i takové šifry, kde některé zkušené týmy mohou mít pocit z "přílišné jednoduchosti". Nic naplat - během let se nesmírně zlepšila úroveň hráčů (a nesmíme zapomenout, že i Organizátorů - tímto jim vzdávám hold a dík).


Nicméně - rozřízli jste to, ne? Moje poznámka byla spíš myšlena tak, že když tým dostane pastu a nic jiného, a je jasné, že v ní jsou tři zadání α, β a γ, a ještě je předem upozorněn, že má být paranoidní, pak je potenciál šifry trochu vyplýtván. Krása a vtip podobných šifer v minulosti byla v tom, že týmy byly svedeny na scestí - disketa je přece na to, aby se přečetla v počítači, tužka je na to, aby se s ní psalo a určitě jde o sponsorský reklamní předmět, průkazka týmu má identifikační účel. V těchto případech jsme vždycky naletěli (krom diskety, tehdy náš tým ještě neexistoval). Kdyby se to orgům podařilo nějak narafičit tak, že by se zdálo, že pasta slouží svému běžnému účelu, bylo by to super. Takhle nějak vůbec nemám radost, že nás napadlo to rozříznout a hledat uvnitř zadání. Nic jiného se s tím dělat nedalo.

Tím vůbec neříkám nic o kvalitě a obtížnosti dílčích šifer na pastě, ty byly standardní a odpovídající pozici ve hře.
Návrat nahoru
Albert Stallone



Příspěvky: 47

Zaslal: út. listopad 10, 2009 13:17    Předmět:

TJ Balvan: Já myslím, že tento motiv tam byl. Zdánlivě pasta sloužila k tomu, aby ukryla tři zadání šifry. Ve skutečnosti tam byla kvůli obalu. My na to naletěli... Tj. podle mě to byla meta-skrývačka - tým předpokládá, že to je tam jen kvůli skrývačce (tradice TMOU), ale ve skutečnosti je hlavní pointa šifry jinde.
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 44

Zaslal: út. listopad 10, 2009 16:05    Předmět:

Albert Stallone napsal:
TJ Balvan: Já myslím, že tento motiv tam byl. Zdánlivě pasta sloužila k tomu, aby ukryla tři zadání šifry. Ve skutečnosti tam byla kvůli obalu. My na to naletěli... Tj. podle mě to byla meta-skrývačka - tým předpokládá, že to je tam jen kvůli skrývačce (tradice TMOU), ale ve skutečnosti je hlavní pointa šifry jinde.


Aha, to mě vůbec nenapadlo. Je to asi tím, že jsem luštil jenom gamu, kde obal nehrál roli, mezitím někdo dal betu a alfu jsme neluštili vůbec, už nebyla potřeba.
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 120

Zaslal: út. listopad 10, 2009 16:20    Předmět:

Jsou vlastně někde k mání ta jednotlivá zadání alfa, beta, gama? Nějak mi připadá, že jsme s tím jedním dělali naprostou ptákovinu.
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: st. listopad 11, 2009 21:11    Předmět: Stejné texty ... alfa

Komu vyšla lavka přesně. My tam měli N místo A i přes několik kontrol.
Nemohlo se stát, že ne všechny tuby měly stejné nápisy?

Asi bychom gammu luštili za přesunu. Takhle jsme hodlali opravovat chybu ...

Vladan
Návrat nahoru
ROFLCOPTER!



Příspěvky: 46

Zaslal: st. listopad 11, 2009 21:26    Předmět: Re: Stejné texty ... alfa

Opravte to napsal:
Komu vyšla lavka přesně. My tam měli N místo A i přes několik kontrol.
Nemohlo se stát, že ne všechny tuby měly stejné nápisy?


Nám to vyšlo taky takhle - buď v tom složení bylo víc slov "zdrojů" (nekontrolovali jsme, smysl to dávalo i s tím jedním písmenem jinak, tak jsme to už neřešili), nebo byla chyba v tom čísle, co se mělo přičítat...

Přemek
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 80

Zaslal: st. listopad 11, 2009 22:35    Předmět: Re: Stejné texty ... alfa

Opravte to napsal:
Komu vyšla lavka přesně. My tam měli N místo A i přes několik kontrol.
Nemohlo se stát, že ne všechny tuby měly stejné nápisy?

Asi bychom gammu luštili za přesunu. Takhle jsme hodlali opravovat chybu ...

Vladan


Chyba tam byla. Pravděpodobně mělo být zdrojů+5 místo +15.

Héra
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: po. listopad 16, 2009 12:11    Předmět: Takže to všem vyšlo stejně špatně?

OK, ubezpečili jste mne, že jsme netrpěli slepotou. Teď by mne zajímalo, zda to někomu vyšlo dobře. Z toho by se dalo usoudit, že texty na pastách se mohly mírně lišit ... nezdá se mi, že by to po sobě orgové nezkontrolovali. Škoda, že zde není vystaven text z oficiální pasty.

Vladan
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 120

Zaslal: po. listopad 16, 2009 12:54    Předmět: Re: Takže to všem vyšlo stejně špatně?

Opravte to napsal:
OK, ubezpečili jste mne, že jsme netrpěli slepotou. Teď by mne zajímalo, zda to někomu vyšlo dobře. Z toho by se dalo usoudit, že texty na pastách se mohly mírně lišit ... nezdá se mi, že by to po sobě orgové nezkontrolovali. Škoda, že zde není vystaven text z oficiální pasty.

Vladan


Text z oficiální pasty je vystaven v regálech kdejakého krámu.
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: út. listopad 17, 2009 22:14    Předmět: :)

To zda existuje fluora v ruznych mutacich se z toho ale nedozvim.
Vzhledem k tomu, ze zde nikdo netvrdi, ze mu to vyslo dobre to spis vypada, ze v zadani byla chyba ...
Návrat nahoru
HALUZná ORGanizácia



Příspěvky: 20

Zaslal: čt. listopad 19, 2009 11:15    Předmět: Re: Stejné texty ... alfa

Opravte to napsal:
Komu vyšla lavka přesně. My tam měli N místo A i přes několik kontrol.
Nemohlo se stát, že ne všechny tuby měly stejné nápisy?

Asi bychom gammu luštili za přesunu. Takhle jsme hodlali opravovat chybu ...

Vladan


Po tom ako sme dolúštili a asi 15 minút kontrolovali, či robíme my niečo zle, sme sa rozhodli, že v šifre je bug a vybrali na ďalšie stanovište. Cestou som zavolal o bugu Tomovi, ten mi povedal, že skutočne boli rôzne verzie tej pasty a že vraj mala byť použitá tá správna pre všetkých, ale asi sa to niekde nechtiac pomotalo.

--
mišof
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: po. listopad 30, 2009 01:00    Předmět:

Kurňa, to je psychológia! Kupoval som si včera pastu a ruka mimochodom siahla po Fluore namiesto mojej obvyklej značky … tsts!
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina