Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 15. - 2013 -> # 5 DIVNÝ TEXT
Autor Zpráva
Eva Krásenská
Organizátor


Příspěvky: 24

Zaslal: so. listopad 02, 2013 17:34    Předmět: # 5 DIVNÝ TEXT

Diskuse k šifře # 5 DIVNÝ TEXT
Návrat nahoru
JTHTN



Příspěvky: 36

Zaslal: so. listopad 02, 2013 19:57    Předmět:

Autorské řešení nechápu. Náp po jeho provedení vyšel pouze text "Tajný kód je příměs". Prosím upřesněte ještě lépe, jakým způsobem se z textu popis cesty určoval. Jana z týmu JTHTN
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 80

Zaslal: so. listopad 02, 2013 21:04    Předmět:

První indicie: v textu je stejné množství TELE a PORT. Takže asi je bude třeba nějak pospojovat.
Druhá indicie: některá slova (e-e, eye, airport) jsou natolik šroubovaná, že asi orgové potřebovali protlačit jistá písmena těsně za TELE a před PORT. Když si je vypíšete, tak za TELE je pokaždé jiné písmeno a množina písmen za TELE je stejná jako před PORTem.

Začneš na začátku textu: Kupte letadla... . za TELE je písmeno T, takže budeš pokračovat PORTem, před nímž je T. To je ke konci textu ve větě ...pot po rtu bláznů ponechej te. Lea... . Vyjde ti tajenka: Kupu bláznů ponechej na pravoboku, zahni po ulici, ve které uvidíš O aspoň třikrát... .

Robert-Antonio
Návrat nahoru
JTHTN



Příspěvky: 36

Zaslal: so. listopad 02, 2013 21:25    Předmět:

Aha, takže se braly celé úseky mezi... My to nakonec nějak dohaluzili podle klíčových slov (se zapojením i některých, která tam vůbec nepatřila)... Díky Jana

Jeníčci napsal:
První indicie: v textu je stejné množství TELE a PORT. Takže asi je bude třeba nějak pospojovat.
Druhá indicie: některá slova (e-e, eye, airport) jsou natolik šroubovaná, že asi orgové potřebovali protlačit jistá písmena těsně za TELE a před PORT. Když si je vypíšete, tak za TELE je pokaždé jiné písmeno a množina písmen za TELE je stejná jako před PORTem.

Začneš na začátku textu: Kupte letadla... . za TELE je písmeno T, takže budeš pokračovat PORTem, před nímž je T. To je ke konci textu ve větě ...pot po rtu bláznů ponechej te. Lea... . Vyjde ti tajenka: Kupu bláznů ponechej na pravoboku, zahni po ulici, ve které uvidíš O aspoň třikrát... .

Robert-Antonio
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 80

Zaslal: so. listopad 02, 2013 21:44    Předmět:

Jinak jedna z nejhezčích šifer tohoto ročníku, důstojný nástupce loňské ON-OFF.
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 80

Zaslal: čt. listopad 07, 2013 21:05    Předmět:

Nechtěl jsem sem psát, aby tady nebylo přejeníčkováno, ale nakonec to nevydržím. Vlákno u šifry 8 už má 7 stránek, zatímco tady není téměř nic. Přitom se IMHO jedná o úžasnou šifru, jejíž vytvoření je malý zázrak. Dát tímto způsobem dohromady dva texty, z nichž jeden musí mít předem daný obsah a druhý aspoň smysl a řád, to je prostě na smeknutí klobouku, neboť se to podařilo skvěle.

Líbila se vám tato šifra? Oceňujete její nápad a jeho realizaci? Tak proč to sem nenapíšete místo toho, abyste všichni psali, že vám nefungovala krabička?

Mně se líbila a velmi ji oceňuji.

Héra
Návrat nahoru
TichaVoda



Příspěvky: 19

Zaslal: pá. listopad 08, 2013 12:28    Předmět:

Mně se tahle šifra taky moc líbila.

Než jsme ji vyzvedli nebo než jsme našli místo k luštění, tak někdo z týmu poznamenal, že jdeme kolem blázince. Když jsem pak v textu narazil na slova o blázinci, tak už jsem intuitivně tušil, že půjde o popis cesty na další stanoviště, jen musíme text poskládat do správného pořadí. Holt je dobré mít v týmu někoho, kdo se vyzná v Brně :-)))

Akorát radost z této šifry mi trochu kazila její podobnost s loňskou šifrou on/of a ještě si vzpomínám na in/out, ale už nevím odkud. Ale chápu, že je problém vymýšlet stále nové principy a že i ti, kdo jdou Tmou poprvé, si mohou projít šifry z dřívějších let na webu.

Tady se mi letos navíc líbilo zakódování tajného hesla pro další stanoviště, byť nám už se nepoštěstilo jej potřebovat, takže jsem se o něm dozvěděl až po hře ;-)

Petr
Návrat nahoru
Übertým



Příspěvky: 19

Zaslal: pá. listopad 08, 2013 13:18    Předmět:

In out byl druhý stupeň on off šifry Smile
Návrat nahoru
Opravte to



Příspěvky: 99

Zaslal: so. listopad 09, 2013 12:56    Předmět:

Sifra se nam taky libila, ale spravne provazani teleportu jsme nenasli. Proste jsme pouze slozili smysluplny text. Nejvic mne potesila skryvacka s hymnou.

Az kdyz jsme prochazeli s ulici se tremi O podarilo se nam tri dlouhe useky spravne pospojovaneho textu spravne dopospojovat. Cil cesty jsme v te dobe jiz ale bezpecne vedeli.

Vladan
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: so. listopad 09, 2013 18:33    Předmět:

My sme to tiež poskladali tak, aby sme dali dohromady zmysluplný text a písmenká (tajné heslo) sme si nevšimli. Na 16 sme nedošli, takže nevadilo. Znělka národa pobavila. Šifra pekná a podarená, ale 10 sa mi páčila ešte viac.
Návrat nahoru
Borci v uvozovkách



Příspěvky: 82

Zaslal: st. listopad 13, 2013 23:21    Předmět:

My přesně tak. Smysluplný text jsme dali dohromady jednoznačně. Na 16 by nám heslo chybělo, to bychom se asi divili. "Naštěstí" nás v cestě zastavila krabička...
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina