Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 16. - 2014 -> Kvalifikace: šifra 51
Autor Zpráva
Gaybar



Příspěvky: 13

Zaslal: ne. září 28, 2014 22:12    Předmět:

Dovolujeme si protestovat proti řešení šifry 51, polský gólman se měl jednoznačně jmenovat Wojtyła Wink

http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_John_Paul_II
"As a boy, Wojtyła was athletic, often playing football as goalkeeper."
Návrat nahoru
voy-a-ger



Příspěvky: 42

Zaslal: ne. září 28, 2014 23:46    Předmět:

Taky jsme nejdřív dali Wojtylu, ale teda tak moc jako vy jsme to promyšlené neměli Very Happy

Lama
Návrat nahoru
Gaybar



Příspěvky: 13

Zaslal: po. září 29, 2014 07:23    Předmět:

Ono když člověk zadá do Google "polish bishop goalkeeper" a vyjede mu hromada odkazů na Wojtylu, tak to vypadá celkem jasně ... a ono ne Sad
Návrat nahoru
Absolutno



Příspěvky: 5

Zaslal: po. září 29, 2014 08:19    Předmět:

I my jsme zadali Wojtylu, neboť jeden člen našeho týmu věděl, že JP2 hrával jako brankář. Dost jsme se divili, když to neprošlo.
Návrat nahoru
ROFLCOPTER!



Příspěvky: 46

Zaslal: po. září 29, 2014 08:57    Předmět:

Ve zkratce: O Wojtylovi (že zamlada chytal) se vědělo, ale přišlo nám, že ze šifry dost jasně vyplývá, že je potřeba najít někoho, kdo na svém postu (který nemá s reálným fotbalem nic společného) působí aktuálně. Pojistka proti JP2 byla zvažována, ale testy ukázaly, že konstrukce šifry je i bez ní dost robustní, aby to hráče postupně dovedlo ke správnému řešení.

Ondra (ROFL)
Návrat nahoru
Gaybar



Příspěvky: 13

Zaslal: po. září 29, 2014 10:12    Předmět:

No pak ještě pokud Čechům chytá Petr Čech, tak se dost nabízelo jméno Polak, což je aktuálně arcibiskup Gniezna. Wink Chtěli jsme to zkusit, ale už jsme to nestihli. Nevím, vzorové řešení je sice velmi elegantní, ale zdá se mi příliš překombinované, vzhledem k tomu, že existují přímočařejší postupy k cíli. Occamova břitva nám v tomto případě nedovolila dojít ke správnému řešení.
Návrat nahoru
voy-a-ger



Příspěvky: 42

Zaslal: po. září 29, 2014 10:19    Předmět:

Gaybar napsal:
No pak ještě pokud Čechům chytá Petr Čech, tak se dost nabízelo jméno Polak, což je aktuálně arcibiskup Gniezna. Wink Chtěli jsme to zkusit, ale už jsme to nestihli. Nevím, vzorové řešení je sice velmi elegantní, ale zdá se mi příliš překombinované, vzhledem k tomu, že existují přímočařejší postupy k cíli. Occamova břitva nám v tomto případě nedovolila dojít ke správnému řešení.


Mně zas přijde, že byť je Wojtyla dobrý tip, tak není nijak exaktně potvrzen, narozdíl od správného řešení Smile A zas tak překombinované to nebylo - šifra samotná nutila hledat, kde jsou různá místa na mapě Polska, takže nakonec bylo celkem jasné, že je potřeba opět juknout na mapu...

Lama
Návrat nahoru
Gaybar



Příspěvky: 13

Zaslal: po. září 29, 2014 12:24    Předmět:

voy-a-ger napsal:
Gaybar napsal:
No pak ještě pokud Čechům chytá Petr Čech, tak se dost nabízelo jméno Polak, což je aktuálně arcibiskup Gniezna. Wink Chtěli jsme to zkusit, ale už jsme to nestihli. Nevím, vzorové řešení je sice velmi elegantní, ale zdá se mi příliš překombinované, vzhledem k tomu, že existují přímočařejší postupy k cíli. Occamova břitva nám v tomto případě nedovolila dojít ke správnému řešení.


Mně zas přijde, že byť je Wojtyla dobrý tip, tak není nijak exaktně potvrzen, narozdíl od správného řešení Smile A zas tak překombinované to nebylo - šifra samotná nutila hledat, kde jsou různá místa na mapě Polska, takže nakonec bylo celkem jasné, že je potřeba opět juknout na mapu...

Lama


Právě že nenutila, my jsme ji vyluštili bez mapy. Stačilo přijít na to, na kterých postech hráči hrajou, což se snad až na dva hráče dalo určit jednoznačně, a pak už se jen dosadilo do polského kříže. Jediná nejednoznačnost byla ve straně (levá / pravá), ale to už se dalo vykombinovat. Názvy měst jsme použili pouze k určení hráče, o kterém se mluví (ve stylu Einsteinovy hádanky).
Návrat nahoru
Vojtici



Příspěvky: 1

Zaslal: po. září 29, 2014 12:36    Předmět: taky Wojtyla

Taky jsme polohu měst nepotřebovali a taky jsme byli vyvedeni z míry tím, že Wojtyla neprošel. Chtěli jsme podle tajenky "Vyhledej..." ještě hledat Wojtylu v polském kříži a zpětně použít jména fotbalistů a/nebo jejich města (to by nám přišlo docela elegantní), ale nic...a když už jsme byli na správné stopě, tak jsem ještě našel na mapě v místech, kde bych čekal u ofenzivního polského celku bránu, tedy přesně uprostřed nad Polskem (ale ve větší vzdálenosti než je Gdaňsk) švédský ostrov, který se jmenuje GOTLAND! Náhoda? Nemyslím si!
Návrat nahoru
Freezy Bee



Příspěvky: 73

Zaslal: po. září 29, 2014 13:29    Předmět:

Gaybar napsal:

Právě že nenutila, my jsme ji vyluštili bez mapy. Stačilo přijít na to, na kterých postech hráči hrajou, což se snad až na dva hráče dalo určit jednoznačně, a pak už se jen dosadilo do polského kříže. Jediná nejednoznačnost byla ve straně (levá / pravá), ale to už se dalo vykombinovat. Názvy měst jsme použili pouze k určení hráče, o kterém se mluví (ve stylu Einsteinovy hádanky).


Hmm. "nejednoznačnost", ..., "vykombinovat", ...
Takže jste neměli celé řešení, věděli jste to a teď si stěžujete, že vám šifra bez toho nedovolila udělat poslední krok? Wink Ani odvolávání na Occamovu břitvu mi v takovém případě nepřijde úplně fér.

(není myšleno jako invektiva, jen se na to zkuste podívat z druhé strany; při znalosti *celého* principu to podle mě vůbec překombinované nebylo)

M.
Návrat nahoru
Gaybar



Příspěvky: 13

Zaslal: po. září 29, 2014 13:45    Předmět:

Freezy Bee napsal:
Gaybar napsal:

Právě že nenutila, my jsme ji vyluštili bez mapy. Stačilo přijít na to, na kterých postech hráči hrajou, což se snad až na dva hráče dalo určit jednoznačně, a pak už se jen dosadilo do polského kříže. Jediná nejednoznačnost byla ve straně (levá / pravá), ale to už se dalo vykombinovat. Názvy měst jsme použili pouze k určení hráče, o kterém se mluví (ve stylu Einsteinovy hádanky).


Hmm. "nejednoznačnost", ..., "vykombinovat", ...
Takže jste neměli celé řešení, věděli jste to a teď si stěžujete, že vám šifra bez toho nedovolila udělat poslední krok? Wink Ani odvolávání na Occamovu břitvu mi v takovém případě nepřijde úplně fér.

(není myšleno jako invektiva, jen se na to zkuste podívat z druhé strany; při znalosti *celého* principu to podle mě vůbec překombinované nebylo)

M.


Jasně. Takové šifry, kde je potřeba zkusit více způsobů aplikace principu ("zleva vs. zprava"), přece vůbec neexistují a nikdy na TMOU nebyly. Wink
Návrat nahoru
voy-a-ger



Příspěvky: 42

Zaslal: út. září 30, 2014 09:26    Předmět:

Gaybar napsal:
Právě že nenutila, my jsme ji vyluštili bez mapy. Stačilo přijít na to, na kterých postech hráči hrajou, což se snad až na dva hráče dalo určit jednoznačně, a pak už se jen dosadilo do polského kříže. Jediná nejednoznačnost byla ve straně (levá / pravá), ale to už se dalo vykombinovat. Názvy měst jsme použili pouze k určení hráče, o kterém se mluví (ve stylu Einsteinovy hádanky).


To se na mě, děcka, nezlobte, ale to jste scrablili jak o život Smile Ale to je samozřejmě v pořádku, není to proti fair play nebo čemukoliv jinému, ale mohli jste si položit následující otázku: "Jména hráčů nejsou náhodná - jsou to polští biskupové. Jsou tedy ta města náhodná, nebo mají také svůj význam?"

Tato otázka vás pochopitelně napadnout nemusela, nicméně vás napadnout měla a kdybyste měli toto pozorování, tak byste šifru vyřešili Smile

Šifra měla zjevně tento stupeň volnosti a v tomto případě se v něm skutečně skrývala cenná informace...

Lama
Návrat nahoru
JTHTN



Příspěvky: 36

Zaslal: st. říjen 01, 2014 15:23    Předmět:

No až po "vyhledej příjmení golmana" není informace o biskupech potřebná. Pozice hráčů jsou téměř jisté (v některých případech není jistá pravá a levá strana). Pak jde o to, jak umístit správně polský kříž. V tom se možná malinko scrablit musí, ale jen na začátku.

Samozřejmě se znalostí "biskupů" a jejich rozložení na mapě se dá celá šifra vyřešit výrazně rychleji.

Ovšem doluštit správně celou šifru bez mapy si nedovedu představit.
Návrat nahoru
Nočný motýľ



Příspěvky: 62

Zaslal: čt. říjen 02, 2014 07:16    Předmět: Len test

Skúška. Apropó: tiež nebol problém dostať sa k "vyhledej prijmeni golmana" bez znalosti toho, že sú to biskupovia. Dala sa len otočiť obrana voči stredu a útoku (tie boli pevne dané prihrávkami dopredu/dozadu) a potom štyri orientácie kríža.
No a potom nastala hodina googlenia a hľadania.
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina