Obsah fóra TMOU! Archiv


Máš IQ > 150??? Tak to ti stačit nebude...
   Obsah fóra TMOU! -> Tmou 8. - 2006 -> Šifra z CD (už nevím číslo)
Autor Zpráva
DoubleSix



Příspěvky: 4

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 20:38    Předmět: Šifra z CD (už nevím číslo)

ahoj,
nevíte někdo, co byla druhá skladba na CDčku? Takové to vyvolávání duchů...

Mám podezření na Mumii, ale přijde mi to jako trochu nepravděpodobný Smile
Díky, Petr
Návrat nahoru
Chlýftým rypák



Příspěvky: 46

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 20:46    Předmět:

Operace Pouštní bouře.
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 15

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 20:57    Předmět:

Chlýftým napsal:
Operace Pouštní bouře.


A poznalo se to podle čeho?? Smile
Když už jsme u toho, tak by mě zajímalo i vysvětlení a interpretace trojky (podezření padlo na björk)
Návrat nahoru
Chlýftým rypák



Příspěvky: 46

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 20:59    Předmět:

Když se pořádně zaposloucháte, (myslím) Sven šeptá: "Pouštní bouře, pouštní bouře...". Trojka byla nějaká skladba z Pána prstenů, Dvou věží. Interpretace stejná jako Pulp Fiction, tedy datum premiéry.
Aleš
Návrat nahoru
DoubleSix



Příspěvky: 4

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 21:32    Předmět:

Chlýftým napsal:
Když se pořádně zaposloucháte, (myslím) Sven šeptá: "Pouštní bouře, pouštní bouře...". Trojka byla nějaká skladba z Pána prstenů, Dvou věží. Interpretace stejná jako Pulp Fiction, tedy datum premiéry.
Aleš


diky! Smile

ja v tom porad slysel - "spousta duší.." Smile

neprijde mi to moc mainstreamove, ze by to melo byt nejak vic znamo... nevadi Smile slo to i bez toho.
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 15

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 21:43    Předmět:

díky.. Pán prstenů mi přijde takovej neurčitej... filmy jsme viděl všechny tři, ale že bych si pamatoval z kterýho filmu je jaká píseň, to fakt ne... zvlášť když jsou skoro stejný... pulp fiction bylo přece jenom určitější a jednoznačný..
Návrat nahoru
HALUZna ORGanizacia



Příspěvky: 72

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 21:49    Předmět:

DoubleSix napsal:
ja v tom porad slysel - "spousta duší.." Smile


My sme zase poculi "Bohusi, Bohusi..." a marne sme rozmyslali, kde ze to v tom Dedicstvi bolo Very Happy

--
misof
Návrat nahoru
Dopijem a pudem...



Příspěvky: 15

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 21:52    Předmět:

HALUZna ORGanizacia napsal:
DoubleSix napsal:
ja v tom porad slysel - "spousta duší.." Smile


My sme zase poculi "Bohusi, Bohusi..." a marne sme rozmyslali, kde ze to v tom Dedicstvi bolo Very Happy

--
misof


no jasně, to jsme taky slyšeli...!!
Návrat nahoru
Tatarkový klub



Příspěvky: 25

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 22:56    Předmět:

Dopijem a pudem... napsal:
díky.. Pán prstenů mi přijde takovej neurčitej... filmy jsme viděl všechny tři, ale že bych si pamatoval z kterýho filmu je jaká píseň, to fakt ne... zvlášť když jsou skoro stejný... pulp fiction bylo přece jenom určitější a jednoznačný..


Já jsem zase poznala Pána prstenů bez problému (byla to Glumova píseň), ale Pulp Fiction jsem v životě neviděla, byla jsem mimo. Poznal to po pár tónech Jirka. To prostě záleží na vkusu a zájmech každého soudruha... Od toho je v týmu víc lidí, ne?

Inka
Návrat nahoru
Noční motýl



Příspěvky: 2

Zaslal: ne. listopad 05, 2006 23:35    Předmět: Šifra 5

Rád bych vyčinil organizátorům za tuhle šifru. Nejenomže 2. nebylo skoro rozumět, ale kdo si má kčertu pamatovat kdy zemřela Diana nebo kdy Deep blue porazil Kasparova. A 3... poznal jsem že je to z Pána prstenu, pak mě tým přesvědčil, že je to Björk a nebýt googlu, tak jsme to prostě nedali. Buďto dávejte šifry, které budou jasné nebo k nim dávejte encyklopedii, abych si mohl věci dohledat... eventulně již do podmínek dejte 6. člena, který bude celou dobu on-line na googlu, ale takhle....

Pepa
Návrat nahoru
Sven Dražan
Admin


Příspěvky: 29

Zaslal: po. listopad 06, 2006 00:27    Předmět: Re: Šifra 5

Noční motýl napsal:
Rád bych vyčinil organizátorům za tuhle šifru. Nejenomže 2. nebylo skoro rozumět, ale kdo si má kčertu pamatovat kdy zemřela Diana nebo kdy Deep blue porazil Kasparova. A 3... poznal jsem že je to z Pána prstenu, pak mě tým přesvědčil, že je to Björk a nebýt googlu, tak jsme to prostě nedali. Buďto dávejte šifry, které budou jasné nebo k nim dávejte encyklopedii, abych si mohl věci dohledat... eventulně již do podmínek dejte 6. člena, který bude celou dobu on-line na googlu, ale takhle....

Pepa


Citace z pravidel:

Tým může využít informace od osob, které nejsou registrovanými členy týmu (tzv. „přítel na telefonu“, případně informace od náhodných kolemjdoucích). Tyto informace však mohou být pouze věcné povahy – tím rozumějte encyklopedické vědomosti, které mohou být potřebné pro vyřešení zprávy. Zapojovat osoby, které nejsou registrovanými členy týmu, do principielního řešení zprávy je zakázáno.
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 06, 2006 00:44    Předmět: Re: Šifra 5

Sven Dražan napsal:
Noční motýl napsal:
Rád bych vyčinil organizátorům za tuhle šifru. Nejenomže 2. nebylo skoro rozumět, ale kdo si má kčertu pamatovat kdy zemřela Diana nebo kdy Deep blue porazil Kasparova. A 3... poznal jsem že je to z Pána prstenu, pak mě tým přesvědčil, že je to Björk a nebýt googlu, tak jsme to prostě nedali. Buďto dávejte šifry, které budou jasné nebo k nim dávejte encyklopedii, abych si mohl věci dohledat... eventulně již do podmínek dejte 6. člena, který bude celou dobu on-line na googlu, ale takhle....

Pepa


Citace z pravidel:

Tým může využít informace od osob, které nejsou registrovanými členy týmu (tzv. „přítel na telefonu“, případně informace od náhodných kolemjdoucích). Tyto informace však mohou být pouze věcné povahy – tím rozumějte encyklopedické vědomosti, které mohou být potřebné pro vyřešení zprávy. Zapojovat osoby, které nejsou registrovanými členy týmu, do principielního řešení zprávy je zakázáno.


Ano, to všichni vědí, ale je tam "může", ne "musí". I mně se v průběhu zdálo, že je po nás vyžadováno příliš mnoho neběžných vědomostí. Existuje tým, který vyřešil 1, 3 a 5 bez jakéhokoli kontaktu s externí encyklopedií ? Skoro bych chtěl připsat i 6, ale dnes už snad není tým bez aspoň jednoho znalce sudoku. Loni na Matrixu k těm ptákům ještě připsali plný popis řešení.

Héra
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. listopad 06, 2006 01:16    Předmět: Re: Šifra 5

citace:
Existuje tým, který vyřešil 1, 3 a 5 bez jakéhokoli kontaktu s externí encyklopedií ? Skoro bych chtěl připsat i 6, ale dnes už snad není tým bez aspoň jednoho znalce sudoku. Loni na Matrixu k těm ptákům ještě připsali plný popis řešení.


Jisteze existuje a verim, ze to nejsme pouze my. Btw. nam toho dost chybelo, jenze vzhledem k delce zpravy nebylo nutne znat vsechno. A o tom to je.

Izmi
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. listopad 06, 2006 08:33    Předmět: Re: Šifra 5

FIMAN++ napsal:
citace:
Existuje tým, který vyřešil 1, 3 a 5 bez jakéhokoli kontaktu s externí encyklopedií ? Skoro bych chtěl připsat i 6, ale dnes už snad není tým bez aspoň jednoho znalce sudoku. Loni na Matrixu k těm ptákům ještě připsali plný popis řešení.


Jisteze existuje a verim, ze to nejsme pouze my. Btw. nam toho dost chybelo, jenze vzhledem k delce zpravy nebylo nutne znat vsechno. A o tom to je.

Izmi


Jojo, na jednicce jsme vedeli Skacela a tipovali zastavil, zbytek jsme nejak domysleli. Na trojce jsme poznali skoro vsechno, ale i z poloviny by se snad nejaky ten kruh dal sestavit. No a na petce snad umrti JPII a VRSR znal kazdy, ze ten zbytek je nekde mezi tim, to myslim taky nebylo nijak obtizne, a ze 2005 -- 1917+63 je 26 let, cili asi 26 pismen a je potreba jen najit vhodne mapovani, to taky nebylo prilis tezke, protoze kdyz vyslo nejake Q, W ci X, slo si myslet, ze to asi neni spravna cesta.

Ale je pravda, ze fotky z Brna mi neprisly prilis vhodne pro mimobrnenske a ta vecna audiozpestreni bych taky ozelel --- s jednou stopou jsme meli problem podle Lukase proto, ze ten discman uz byl starsi a hure se srovnaval s palenymi CD, kdyby to bylo neco dulezitejsiho... Proste se mi nelibi sifry, kde nezalezi, co mame v hlave, ale jak kvalitni a spolehlivou techniku mame k dispozici (pricemz cim je technika kvalitnejsi a spolehlivejsi, tim vetsi obavy budu mit, ze na akci tohoto typu prijde k uhone, ze).

Pavel
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 06, 2006 10:32    Předmět: Re: Šifra 5

FIMAN++ napsal:

Jojo, na jednicce jsme vedeli Skacela a tipovali zastavil, zbytek jsme nejak domysleli.
Pavel


A o tom ma sifrovaci hra byt ? "vedeli Skacela" nejspise znamena "jediny basnik Jan z Brna, ktereho znam, je Skacel". Myslim, ze ja u zadneho basnika neznam adresu, a jsem tomu rad - nerad bych mel takto zapleveleny mozek. Mezi deviti pozadovanymi informacemi neni jedina, kterou by normalni clovek mel mit v hlave. Jestli se necha vyhledat nebo se delphskou metodou vytipuje, to nic nemeni na podstate: zadaji se znalosti, ktere bezny clovek nemuze mit.

Ano, slo to resit i pouze z druhe strany jako komplikovanejsi formu substitucni sifry.

Hera
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. listopad 06, 2006 10:46    Předmět: Re: Šifra 5

Jeníčci napsal:
A o tom ma sifrovaci hra byt ? "vedeli Skacela" nejspise znamena "jediny basnik Jan z Brna, ktereho znam, je Skacel". Myslim, ze ja u zadneho basnika neznam adresu, a jsem tomu rad - nerad bych mel takto zapleveleny mozek. Mezi deviti pozadovanymi informacemi neni jedina, kterou by normalni clovek mel mit v hlave. Jestli se necha vyhledat nebo se delphskou metodou vytipuje, to nic nemeni na podstate: zadaji se znalosti, ktere bezny clovek nemuze mit.


No tak asi bych si to myslel i bez krestniho jmena, ale uznavam, ze to nemusi byt obecne zname. Ze ale Kopernik zastavil Slunce, to asi vi kazde male dite. Ze biskup bude nejspise brnensky, to se taky da otipovat (jako ano, je vhodne nekdy v zivote prijit do kontaktu s latinou), ze leta budou padesata, devadesata, posledni nebo neco takoveho, to asi taky neprekvapi, ze vedle slov kritik a basnik nebude mrakodrap nebo Bystrouska, to je taky docela nasnade, ze pravdy a svobody bude hlasatel, obrance, zastance, a nikoli treba pozirac nebo vymitac, to taky neni moc velka prace, ze bohosluzby v kostele svate Mari Magdaleny jiste nebudou napriklad husitske ci nejakych protestantu, to by taky mohlo byt zrejme po absolvovani ZS. Uznavam, ze Lampadis a karbonare jsme pouze vylustili, stejne jako zakodovanou zpravu. Cili aspon par slov slo otipovat nebo zuzit na pomerne maly okruh kandidatu. Pak vzit podobnost recke abecede/azbuce a zkusit, jestli lambda je fakt L atp. No a nejak se uz clovek k cili dokodrca.

Jak uz jsem psal, nejsem pro sifry, kde se musi googlit. Nejsem si ale jisty, ze to tady bylo fakt nutne. Kolik casu jste tomu venovali, nez jste sli na net?
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 19

Zaslal: po. listopad 06, 2006 11:14    Předmět: Re: Šifra 5

Jeníčci napsal:
Existuje tým, který vyřešil 1, 3 a 5 bez jakéhokoli kontaktu s externí encyklopedií ?


1 asi nebyl problém. Nám stačilo dojet ke skácelovi. Kvůli slovu zastavil jsme sice volali člověku na gůglu, ale tipovali jsme to i předem. Pak stačila znalost cyrilice. Když se předpokládá, že někdo v týmu zná noty apod., proč by se nepředpokládalo, že někdo bude znát cyrilici.

3 taky nebyl problém pro vlastní luštění, ačkoliv jsme všichni z Prahy, objekty jsme identifikovali snadno (ne úplně všechny, ale šest stačilo bohatě k přibližnému určení místa, a Šreberovy zahrádky byly ideální pozicí stanoviště).

5 bylo horší, ale nakonec to šlo odhadnout z řetězce P-DZ-M--DATE-. Bez gůglu.

Na druhé straně se musím v něčem připojit ke kritice. U trojky by hodně pomohl digitální foťák (mobil to nebral), u pětky jsme ztratili půlhodinu s vadným CD. Možná by orgové udělali lépe, kdyby vybrané startovné rozdělili mezi pomocníky (kteří si to plně zaslouží a patří jim náš dík) a klidně i sebe jako osobní prémie, než aby pronajímali drahý reklamí čas displeje a vypalovali CD. Když se říká, že TMOU je fér, tak by to němělo znamenat ani tak absenci nápovědy jako spíš nezávislost doby řešení na kvalitě technického vybavení. Nechtěl bych, aby se další rok musel tahat laptop s bezdrátovým připojením.
Návrat nahoru
Tykadla



Příspěvky: 57

Zaslal: po. listopad 06, 2006 11:16    Předmět: Re: Šifra 5

Jeníčci napsal:

Existuje tým, který vyřešil 1, 3 a 5 bez jakéhokoli kontaktu s externí encyklopedií ?


V jedničce jsme kontaktovali externí nápovědu, ta okamžitě řekla Skácela a dala se do googlení. Nám se "Skácel na pět" nezdál, tak jsme se rozdělili, půlka týmu šla na Kotlářskou (ta měla šifru s sebou), druhá na Masarykovu. Než jsme stihli předat informace od kostela a od nápovědy, tak druhá část týmu ověřila na Kotlářské toho Skácela a šifru s touto jedinou informací vyluštila.

V trojce náš Brňák poznal (a věděl, kde jsou) čtyři objekty - nepočítám dvě přímo uvedené adresy. Pro mimobrněnské to muselo být fakt drsné.
[Oprava: Hotel Boby, Divadlo Radost a dvě adresy najdou na mapě všichni a ze čtyř bodů se už dá střed určit dostatečně přesně. Takže to bylo v pohodě zvládnutelné i bez Brňáka.]

A v pětce jsme dali sami ...Z.MN.DATE., z toho jsme výsledek doplnili, u externí nápovědy jsme pro jistotu ověřovali šachy, jestli je to opravdu ZIMNÍ a ne třeba ZEMNÍ.

Takže kontakt jsme sice používali, ale nepotřebovali jsme ho.
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 06, 2006 11:31    Předmět: Re: Šifra 5

FIMAN++ napsal:
Cili aspon par slov slo otipovat nebo zuzit na pomerne maly okruh kandidatu. Pak vzit podobnost recke abecede/azbuce a zkusit, jestli lambda je fakt L atp. No a nejak se uz clovek k cili dokodrca.

Jak uz jsem psal, nejsem pro sifry, kde se musi googlit. Nejsem si ale jisty, ze to tady bylo fakt nutne. Kolik casu jste tomu venovali, nez jste sli na net?

Mluvime kazdy o necem jinem. Ja o podstate sifry, ty o zpusobu reseni. Kazdou znalost, ktera je po tobe pozadovana, muzes bud mit nebo vyhledat nebo vytipovat z konecneho poctu kandidatu. Ja jsem upozornil na to, ze prvni moznost zde byla prakticky vyloucena, coz se mi nelibi. Druha metoda je proste jistejsi cestou k reseni, ale jestli preferujete treti, je to vase volba - nekdy vyjde, jindy ne.

Zde puvodne zminena 5 sla taky resit odhadem, plus minus par roku si kazdou udalost pamatujeme, tak muzeme vesele zkouset, kdy nakombinujeme neco smysluplneho.

Hera
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 06, 2006 11:42    Předmět:

Tykadla, TJ Balvan Praha: Potvrzujete, co jsem psal pred chvili. Chybejici znalosti byly nahrazeny "tipovali", "doplnili", "slo odhadnout", "bohate stacilo".

Hera
Návrat nahoru
Totální diferenciál



Příspěvky: 32

Zaslal: po. listopad 06, 2006 12:01    Předmět: znalostni sifry

prizname se bez muceni - pritel (pritelkyne:) na telefonu to jistil, na druhou stranu jak u 1, taku audia to dopadlo stejne: nez stacila poslat odpovedi, domysleli sme reseni sami. predevsim u jednicky stacilo prijit na cteni pozpatku a pak uz byly samotny tvary pismen dost navodny, pokdu znas aspon trochu alfabetu a azbuku, nam stacilo "zastavil", coz snad nevyzadovalo zadnou znalost (jen logicke uvazovani nad vetou) a bylo dobre. u audiosifry pak byla jen jedina ulice, ktera obsahovalo nasi polovinu pismen, co jsme meli z hlavy. brno z displaye slo dat docela dobre jenom s mapou, sice asi tri veci nevime doted, ale nevadilo.
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 19

Zaslal: po. listopad 06, 2006 12:01    Předmět:

Jeníčci napsal:
Tykadla, TJ Balvan Praha: Potvrzujete, co jsem psal pred chvili. Chybejici znalosti byly nahrazeny "tipovali", "doplnili", "slo odhadnout", "bohate stacilo".


Nu dobře, však jen odpovídám na otázku, zda existoval tým vyřešivší 1,3,5 bez kontaktu s encyklopedií.

Bylo řečeno, že se hodí člověk znalý Brna. Takový by mohl vědět, kde byli vězněni karboráři a kde je Koperníkův pomník, či deska s určitým latinským nápisem, nebo třeba divadlo Radost, Interspar apod. Takže 1 a 3 se daly luštit "kompletně" bez odhadování (i když u jedničky by objíždění všech míst asi způsobilo značné zdržení).

Pětka skutečně nějaké znalosti vyžadovala, to je pravda, a člověk na gůglu by byl velkou pomocí. V této věci naprosto souhlasím, ta šifra nebyla úplně fér, a to i pro potřebu vlastnit dobrou techniku a dostat správné cédéčko. Na druhou stranu jsem myslel, že interpolace a odhadování patří ke standardním metodám (na 10. nám vyšlo MOSTROHPBOKY a interpretovat to správně chvíli trvalo - nejdřív jsme šli hledat roh parkoviště a boky mostu).
Návrat nahoru
Proudoví krtci



Příspěvky: 27

Zaslal: po. listopad 06, 2006 14:07    Předmět:

Na jedničce nám přítel na telefonu nebyl schopný nic vygooglit, tak jsme to prostě oběhali ve městě, dokud nebylo dost informací -- nechápu, jak se někdo může zlobit, že musí něco googlit -- když například nevím, co je napsané na kostelu na Masarykově ulici, tak se tam snad zajdu podívat, ne? Tak to museli orgové myslet, když dvojka byla ve městě a ne někde na Lesné blízko jedničky.

Ve trojce jsme věděli všechno až na kinokavárnu Rio. Souhlasím, že trojka mohla být hodně nepříjemná pro mimobrněnské. Ale v pravidlech Tmou je přece něco o tom, že v každém týmu by měl být člověk znalý Brna.

V pětce jsme věděli význam úplně všeho a to ihned při prvním poslechu. Roky jsme většinou nevěděli přesně, ale než to stihl kamarád vygooglit, už jsme měli hotovo z dostačujících informací.
Vítek
Návrat nahoru




Příspěvky: 16

Zaslal: po. listopad 06, 2006 16:32    Předmět:

Proudoví krtci napsal:
Na jedničce nám přítel na telefonu nebyl schopný nic vygooglit, tak jsme to prostě oběhali ve městě, dokud nebylo dost informací -- nechápu, jak se někdo může zlobit, že musí něco googlit -- když například nevím, co je napsané na kostelu na Masarykově ulici, tak se tam snad zajdu podívat, ne? Tak to museli orgové myslet, když dvojka byla ve městě a ne někde na Lesné blízko jedničky.

Ve trojce jsme věděli všechno až na kinokavárnu Rio. Souhlasím, že trojka mohla být hodně nepříjemná pro mimobrněnské. Ale v pravidlech Tmou je přece něco o tom, že v každém týmu by měl být člověk znalý Brna.


Kostel na Masarykově ulici najdu snadno, ale jak mám vědět, co je Slovanské gymnázium a jaké má heslo? A jak mám vědět, jak to gymnázium vypadá? A proč se nemám zlobit, vím-li, že část účastníků, kteří už tak mají výhodu ve znalosti MHD a místních zkratek, tyhle informace automaticky zná, a orgově vědí, že je znají? V reportáži Krtků z letošní Bedny jsou oprávněné nářky nad Klamovkami, Portheimkami a podobnými názvy, které se v mapě Prahy těžko hledají. Sypu si popel na hlavu, nenapadlo mě to. Ale tady to orgové udělali vědomě a to pokládám za lehce nezdvořilé. Nebo mohu přijmout paradigma, že na brněnské hře musím vědět něco (dost) o Brně, na pražské něco o Praze, na slovenské umět slovensky, pokud nevím, moje mínus, nemám se tam cpát. Pak je to OK, ale hra je aspoň pro přespolní google-dependent. To já osobně považuju u terénní hry za estetickou vadu, ale orgové to pochopitelně mohou vidět jinak.

Dalibor
Návrat nahoru
Radek Pelánek
Organizátor


Příspěvky: 44

Zaslal: po. listopad 06, 2006 16:57    Předmět: znalost Brna, googleni

Nekolik nesouvislych reakci:

* Prijde mi rozdil, kdyz z sifry vychazi nejaky lokalni nazev a kdyz je na prvni pohled patrne, ze je potreba lokalni znalost. Pokud je to na prvni pohled patrne, tak neni problem se zeptat kolemjdoucich. Pokud mi to vychazi uprostred sifry, tezko se budu neustale nekoho dotazovat, zda ten polonesmysl neco neznamena. Sehnat v okoli Tesca Brnaka, ktery vam poradi, co je to za obrazek myslim zas tak problem neni (a je to v souladu s pravidly).

* Jak uz tu nekdo podotkl, v pravidlech je zmineno, ze se Brnak v tymu doporucuje.

* Add googleni: nemyslim si, ze by sifry 1,5 byly zalozeny na googleni - byl to jen jeden ze zpusobu reseni. A nejsem ani presvedcen o tom, ze vzdy nejlepsi ... myslim napr, ze existuji rychlejsi zpusoby, jak v sest vecer zjistit v Brne jmeno jednoho z nejznamejsich brnenskych basniku - viz ti kolemjdouci. Skoro si myslim, ze to, ze tolik tymu googlilo, ukazuje spis neco o tom, jak jsme se za par let naucili pristupovat k problemum, nez jaka to byla sifra (myslim si, ze 10 let zpatky by reseni zabralo vetsine tymu podobny cas a zadny google by k tomu nepouzili). Ale mozna se pletu.

* A obecne: "Mas IQ>150? Tak to ti stacit nebude." To neni vtip. To je motto.

Radek
Návrat nahoru
Název týmu:



Příspěvky: 1

Zaslal: po. listopad 06, 2006 17:06    Předmět:

Fň napsal:
Kostel na Masarykově ulici najdu snadno, ale jak mám vědět, co je Slovanské gymnázium a jaké má heslo? A jak mám vědět, jak to gymnázium vypadá? A proč se nemám zlobit, vím-li, že část účastníků, kteří už tak mají výhodu ve znalosti MHD a místních zkratek, tyhle informace automaticky zná, a orgově vědí, že je znají?
Dalibor


Nemyslim si, ze vsechny ty informace - napr. prave to heslo Slovanskeho gymnazia, vsichni Brnaci znaji. Naopak u nas v tymu ho znal tusim jen jeden, bylo nas 5. A myslim, ze nikomu neublizi zeptat se par kolemjdoucich, jestli to nahodou nevi. Jtm, kdyz jsme byli na Bedne, taky jsme napr. neznama mista nenachazejici se na mape resili takto. Jiste, je to nevyhoda, ale pak jsou 2 moznosti - sehnat nekoho domaciho nebo se s tim proste smirit a delat co je v silach tymu Wink
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 06, 2006 17:26    Předmět:

Pořád všichni utíkáte od podstaty šifry ke způsobu řešení. Je úplně jedno, jestli k získání informací použiju přítele na netu, obíhání Brna, anketu u kolemjdoucích nebo odhadování, tipování, domýšlení. Stejně nepodstatné je, jestli je šifra řešitelná již se znalostí jedné, tří nebo osmi informací. Důležité je, že z prvních 5 šifer tento princip používaly 3 ! U všech bylo třeba aspoň něco vědět nebo zjistit. To jsem měl na mysli, když jsem psal, že po nás bylo vyžadováno příliš mnoho neběžných vědomostí.

Radku, věřím, že to myslíš jinak, než že IQ=vědomosti. To by nebyla pravda.

Héra
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. listopad 06, 2006 17:30    Předmět:

Fň napsal:
Proudoví krtci napsal:
Na jedničce nám přítel na telefonu nebyl schopný nic vygooglit, tak jsme to prostě oběhali ve městě, dokud nebylo dost informací -- nechápu, jak se někdo může zlobit, že musí něco googlit -- když například nevím, co je napsané na kostelu na Masarykově ulici, tak se tam snad zajdu podívat, ne? Tak to museli orgové myslet, když dvojka byla ve městě a ne někde na Lesné blízko jedničky.

Ve trojce jsme věděli všechno až na kinokavárnu Rio. Souhlasím, že trojka mohla být hodně nepříjemná pro mimobrněnské. Ale v pravidlech Tmou je přece něco o tom, že v každém týmu by měl být člověk znalý Brna.


Kostel na Masarykově ulici najdu snadno, ale jak mám vědět, co je Slovanské gymnázium a jaké má heslo? A jak mám vědět, jak to gymnázium vypadá? A proč se nemám zlobit, vím-li, že část účastníků, kteří už tak mají výhodu ve znalosti MHD a místních zkratek, tyhle informace automaticky zná, a orgově vědí, že je znají? V reportáži Krtků z letošní Bedny jsou oprávněné nářky nad Klamovkami, Portheimkami a podobnými názvy, které se v mapě Prahy těžko hledají. Sypu si popel na hlavu, nenapadlo mě to. Ale tady to orgové udělali vědomě a to pokládám za lehce nezdvořilé. Nebo mohu přijmout paradigma, že na brněnské hře musím vědět něco (dost) o Brně, na pražské něco o Praze, na slovenské umět slovensky, pokud nevím, moje mínus, nemám se tam cpát. Pak je to OK, ale hra je aspoň pro přespolní google-dependent. To já osobně považuju u terénní hry za estetickou vadu, ale orgové to pochopitelně mohou vidět jinak.


Uz jsem to tu sice psal, ale pro jistotu jeste jednou. Znalost toho Traditio Lampadis rozhodne potreba nebyla. Aspon u nas v tymu ji nikdo nemel, nijak jsme ji nezjistovali a doted nechapu, jestli jde o gymnazium na Slovanskem namesti nebo na tride Kpt. Jarose. Ano, my zrovna jsme znali Skacela, ale myslim si, ze to slo docela dobre i bez nej (a jeste si teda lze myslet, ze je to i v celorepublikovem kontextu natolik vyznamny basnik, ze je dobre vedet, ze byl z Brna, a ze stal za otipovani) --- ten Kopernik byl celkem jasny, zastance ci obrance pravdy, kolikata ci posledni leta, k bohosluzbam taky moc adjektiv neni atd. atp. To nejsou zadne lokalni znalosti, to je proste obecna znalost o tom, jaka slova se poji s jakymi slovy. Jedina nase "lokalni znalost" byla ten Skacel (a o nem se uci snad vsichni maturanti z CJ). Pokud nekdo okamzite sedne ke Googlu nebo to jede objizdet (ja bych u vetsiny teda ani moc nevedel, kam mam vlastne jet), nemuze se divit, ze mu to bude trvat dlouho.

Ale na druhou stranu, mluvim jen o teto konkretni instanci, rozhodne nechcu takovy sifry obhajovat obecne, protoze imho motivuji lidi mit s sebou mobilni pripojeni k internetu, coz bych si myslel, ze hru zavadi nekam jinam, nez bych si predstavoval, ze by mela byt. To priznavam, ze mi trochu unika, jestli fakt je cilem Orgu, aby kazdej tahal nejake MDA ci notebook a mobil s GPRS. Ty sifry tomu trochu nasvedcuji, protoze s instantnim pristupem ke Googlu by to proste bylo uplne nejrychlejsi, ze.
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: po. listopad 06, 2006 17:34    Předmět: Re: znalost Brna, googleni

Radek Pelánek napsal:
* Add googleni: nemyslim si, ze by sifry 1,5 byly zalozeny na googleni - byl to jen jeden ze zpusobu reseni. A nejsem ani presvedcen o tom, ze vzdy nejlepsi ... myslim napr, ze existuji rychlejsi zpusoby, jak v sest vecer zjistit v Brne jmeno jednoho z nejznamejsich brnenskych basniku - viz ti kolemjdouci. Skoro si myslim, ze to, ze tolik tymu googlilo, ukazuje spis neco o tom, jak jsme se za par let naucili pristupovat k problemum, nez jaka to byla sifra (myslim si, ze 10 let zpatky by reseni zabralo vetsine tymu podobny cas a zadny google by k tomu nepouzili). Ale mozna se pletu.
Radek


Ano, myslím, že se pleteš. Google je v tomto ohledu především sázkou na jistotu správnosti. Nic proti náhodným brněnským kolemjdoucím, ale jsem celkem přesvědčen, že mé znalosti Brna jsou vyšší než znalosti náhodného Brňáka, neboť náhodný Brňák (i Nebrňák) si prostě některých věcí nevšímá. A tak pro nás byl google jedinou možností EFEKTIVNÍHO postupu. Vsadit na informace od náhodných kolemjdoucích mi oproti tomu připadá jako vsadit na třínohého koně. S jistou informací se pracuje lépe.
SvPZ
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. listopad 06, 2006 17:36    Předmět:

Jeníčci napsal:
Pořád všichni utíkáte od podstaty šifry ke způsobu řešení. Je úplně jedno, jestli k získání informací použiju přítele na netu, obíhání Brna, anketu u kolemjdoucích nebo odhadování, tipování, domýšlení. Stejně nepodstatné je, jestli je šifra řešitelná již se znalostí jedné, tří nebo osmi informací. Důležité je, že z prvních 5 šifer tento princip používaly 3 ! U všech bylo třeba aspoň něco vědět nebo zjistit. To jsem měl na mysli, když jsem psal, že po nás bylo vyžadováno příliš mnoho neběžných vědomostí.

Radku, věřím, že to myslíš jinak, než že IQ=vědomosti. To by nebyla pravda.


Hero, mas recht, mne by se taky uplne nejvic libila Tmou, kde by byly sifry typu XYZ, zcela jasne, co mas delat, ale jde o to, kdo to udela nejlepe, nejefektivneji (protoze Tve volani dotazeno do dusledku vede presne k tomu, to si doufam priznas, byt se tim zaradis do spolecnosti vselijakych Vy Vite Koho). Ale uz mnoho let zpatky jsem pochopil, ze organizatori Tmou timto smerem jit nechteji. Ted toto poznani asi ceka Tebe, no. :-)
Návrat nahoru




Příspěvky: 16

Zaslal: po. listopad 06, 2006 18:28    Předmět: Re: znalost Brna, googleni

Nazev tymu napsal:

Nemyslim si, ze vsechny ty informace - napr. prave to heslo Slovanskeho gymnazia, vsichni Brnaci znaji.


Všichni Brňáci ne. Mezi absolventy Jarošky to procento obeznámenosti asi bude vyšší.

FIMAN++ napsal:

Uz jsem to tu sice psal, ale pro jistotu jeste jednou. Znalost toho Traditio Lampadis rozhodne potreba nebyla.


Potřeba samozřejmě nebylo nic. Všechno se dalo uhodnout, oběhat, vyrazit z kolemjdoucích, vygooglit. Koneckonců my jsme z pětky odcházeli cca desátí těsně před Krtky, takže na to, že by pro nás byly znalostní šifry neřešitelné, si nestěžuju. Stěžuju si, podobně jako Héra, na sám princip zařazovat znalostní šifry, u kterých je na první pohled jasné, že určitou dobře definovatelnou podmnožinu týmů favorizují. To je jako kdyby se na Bedně posouvalo o příjmení vedoucího katedry matematické analýzy na MFF UK.

Radek Pelánek napsal:
Nekolik nesouvislych reakci:
* Prijde mi rozdil, kdyz z sifry vychazi nejaky lokalni nazev a kdyz je na prvni pohled patrne, ze je potreba lokalni znalost. Pokud je to na prvni pohled patrne, tak neni problem se zeptat kolemjdoucich. Pokud mi to vychazi uprostred sifry, tezko se budu neustale nekoho dotazovat, zda ten polonesmysl neco neznamena. Sehnat v okoli Tesca Brnaka, ktery vam poradi, co je to za obrazek myslim zas tak problem neni (a je to v souladu s pravidly).


Nešlo o lokální názvy, ale o názvy budov a parků, které mají typicky poblíž nějakou podobně pojmenovanou ulici. Ale je to jedno a já už jsem napsal, že to byla z naší strany chyba. Jestli přijedeš někdy do Prahy, můžeme udělat pokus, jo? Postavíš se v deset večer k Tescu a dostaneš fotku některé z budov UK (pěkně ze dvou metrů z chodníku, žádné vyměklé letecké záběry). Schválně, jak dlouho Ti bude trvat, než se Ti podaří ji s pomocí kolemjdoucích lokalizovat.

Radek Pelánek napsal:

* Add googleni: nemyslim si, ze by sifry 1,5 byly zalozeny na googleni - byl to jen jeden ze zpusobu reseni. A nejsem ani presvedcen o tom, ze vzdy nejlepsi ... myslim napr, ze existuji rychlejsi zpusoby, jak v sest vecer zjistit v Brne jmeno jednoho z nejznamejsich brnenskych basniku - viz ti kolemjdouci. Skoro si myslim, ze to, ze tolik tymu googlilo, ukazuje spis neco o tom, jak jsme se za par let naucili pristupovat k problemum, nez jaka to byla sifra (myslim si, ze 10 let zpatky by reseni zabralo vetsine tymu podobny cas a zadny google by k tomu nepouzili). Ale mozna se pletu.


Václav Urban rytíř Stuffler je tam u vás taky tak populární?

K problémům přistupuju pod časovým tlakem pragmaticky - hledám, co povede k řešení nejrychleji. Co by bylo před deseti lety je naprosto irelevantní a můj názor na vývoj společnosti taky. Pokud Ty jsi chtěl do Tmou promítnout svůj povzdech nad tím, jak jsme se naučili přistupovat k problémům, myslím, že správná cesta byla zařadit úkoly, kde technoidní přístup problémům selhává, nikoli triumfuje. Zatím z každé dosavadní šifrovačky jsem odcházel s hřejivým pocitem, jak jsme všechno zvládli vlastním rozumem, vůlí a motivací, a jak si protihráči tahající na všechno notebooky a digitály s prominutím pěkně nasrali do bot. Tahle Tmou sice stále ještě byla více o rozumu, vůli a motivaci, ale bohužel se v její první třetině ty gadgety nejednou zatraceně hodily.


Radek Pelánek napsal:

* A obecne: "Mas IQ>150? Tak to ti stacit nebude." To neni vtip. To je motto.
Radek


Ano, a znamená to právě tak všechno, jako nic. Jak už tak motta znamenávají.

Dalibor
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. listopad 06, 2006 18:45    Předmět: Re: znalost Brna, googleni

Fň napsal:
Václav Urban rytíř Stuffler je tam u vás taky tak populární?


Neni, o znalosti Vaclava Urbana to nebylo. Jaky episcopus nejspis bude v Brne? No brunensis. V Praze by zase clovek cekal, ze bude pragensis, nezavisle na tom, jestli jsem Prazak, Brnak, nebo Ostravak. Neni to zadna lokalni znalost.

Pavel.
Návrat nahoru
Tupouni



Příspěvky: 5

Zaslal: po. listopad 06, 2006 19:04    Předmět: Re: znalost Brna, googleni

FIMAN++ napsal:


Neni, o znalosti Vaclava Urbana to nebylo. Jaky episcopus nejspis bude v Brne? No brunensis. V Praze by zase clovek cekal, ze bude pragensis, nezavisle na tom, jestli jsem Prazak, Brnak, nebo Ostravak. Neni to zadna lokalni znalost.

Pavel.


Hmmm, slovo brunensis jsem ted videl naprosto poprvy a tak mi to nedalo a optal jsem se na to sve pritulkyne, ktera latinu ve skole narozdil ode mne mela. Taky vubec netusila, co to je. A ja ac nejsem prazak, tak slovo pragensis znam, ale brunensis ani nahodou. Ale stejne by mi to bylo na houby, bo mi nic nerika to episcopus...

Kreten

PS: Tohle byla snad moje prvni sifrovacka (no, moc jich za sebou nemam, prvni sem sel vloni Tmou), kdy sem s sebou netahnul ty gadgety (ntb, fotak) s tim, ze to vlastne neni treba. A docela sem toho litoval...
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: po. listopad 06, 2006 19:26    Předmět: Re: znalost Brna, googleni

Tupouni napsal:
FIMAN++ napsal:


Neni, o znalosti Vaclava Urbana to nebylo. Jaky episcopus nejspis bude v Brne? No brunensis. V Praze by zase clovek cekal, ze bude pragensis, nezavisle na tom, jestli jsem Prazak, Brnak, nebo Ostravak. Neni to zadna lokalni znalost.

Pavel.


Hmmm, slovo brunensis jsem ted videl naprosto poprvy a tak mi to nedalo a optal jsem se na to sve pritulkyne, ktera latinu ve skole narozdil ode mne mela. Taky vubec netusila, co to je. A ja ac nejsem prazak, tak slovo pragensis znam, ale brunensis ani nahodou. Ale stejne by mi to bylo na houby, bo mi nic nerika to episcopus...


Episcopus je biskup, brunensis brnensky, pragensis prazsky. Episcopo brunensi bude tusim ctvrty pad. Ja samozrejme netvrdim, ze by toto mela byt nejaka vseobecne ocekavatelna znalost. Ale byla jedna z mnoha (my jsme ji taky nevedeli, to az pak prubezne to spis tak trochu potvrdilo, ze jsme na spravne ceste), clovek mohl nejak vymyslet ty zbyle. Zejmena jsem tim ale chtel rict, ze to nebylo nic lokalne zavisleho v tom smyslu, ze by to Brnaci znali a Prazaci ne.
Návrat nahoru




Příspěvky: 16

Zaslal: po. listopad 06, 2006 20:17    Předmět: Re: znalost Brna, googleni

FIMAN++ napsal:
Fň napsal:
Václav Urban rytíř Stuffler je tam u vás taky tak populární?


Neni, o znalosti Vaclava Urbana to nebylo. Jaky episcopus nejspis bude v Brne? No brunensis. V Praze by zase clovek cekal, ze bude pragensis, nezavisle na tom, jestli jsem Prazak, Brnak, nebo Ostravak. Neni to zadna lokalni znalost.

Pavel.


Ja jsem si taky tipnul, ze biskup bude brunensis, basnik bude Skacel, leta budou posledni. Dalsi veci jsem si tipnul hur nebo vubec. Asi jsem si to tipnul skoro stejne rychle jako vy, kdyz jsme vas potkali na Dornychu a v Schererovych zahradkach. O to vubec nejde, jak my jsme to v tomto konkretnim pripade dali. Jde o to, ze "prumerny" Brnak nebo Jarosak si tipne spolehliveji a rychleji nez "prumerny" cizinec. A cizinci, ktery nenatipuje dost, nic moc jineho nez ten Google nezbyva. Pouzivat jako argument vseobecnou znamost Skacela je demagogie, protoze to byla ta suverenne nejznamejsi polozka z celeho seznamu. Proto jsem ironicky reagoval Stufflerem.

Nicmene, cela tahle debata pro me ma vyznam jen jako poskytnuti zpetne vazby orgum, coz jsem myslim naplnil a nemam pocit, ze by tu byla poptavka po nejakem pokracovani ci blizsim urceni. Dekuju orgum, ze delaji Tmou tak dlouho a tak dobre, a ujistuju je, ze plne uznavam jejich pravo delat ji prave tak, jak chteji, a vzit si z mych ci jinych pripominek, co chteji. Jejich (alespon verbalne demonstrovana) imunita vuci kritice ve me vyvolava zvlastni smes obdivu, (mirneho) nastvani a (mirneho) pobaveni, a pokud je prave ona zdrojem stalosti stylu a cilu Tmou, pak je asi spravna.

Dalibor
Návrat nahoru
Kofila



Příspěvky: 20

Zaslal: po. listopad 06, 2006 20:39    Předmět: Re: znalost Brna, googleni

Fň napsal:
Nazev tymu napsal:

Nemyslim si, ze vsechny ty informace - napr. prave to heslo Slovanskeho gymnazia, vsichni Brnaci znaji.


Všichni Brňáci ne. Mezi absolventy Jarošky to procento obeznámenosti asi bude vyšší.



A což teprve absolventi Slovaňáku, kruci já se tak stydím Embarassed

Každopádně výhody Brňáků jsou neoddiskutovatelné, ale to je asi jasné každému kdo se na Tmou hlásí. Ale spíš než v těchto vědomostech tak v obeznámenosti s místy, kde si mohou výsledek v klidu vygooglit, a kde se dá bez cejchů v teple zaluštit. Takže jedinou ze všech šifer, která nějak Brňáky zvýhodnila byl displej a to není zas tak hrozný snad, ne?

Vašek
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: po. listopad 06, 2006 22:53    Předmět:

FIMAN++ napsal:

Hero, mas recht, mne by se taky uplne nejvic libila Tmou, kde by byly sifry typu XYZ, zcela jasne, co mas delat, ale jde o to, kdo to udela nejlepe, nejefektivneji (protoze Tve volani dotazeno do dusledku vede presne k tomu, to si doufam priznas


Sorry, tento vývod mi uniká. Ve zbytku hry nebyly požadovány encyklopedické znalosti a nebyly to šifry typu XYZ. Nejsem a priori proti šifrám, které nějaké znalosti vyžadují, jen se mi zdálo, že tady jich bylo nahuštěno moc a požadované znalosti nebyly běžné. To je vše, co jsem napsal. Mám pocit, že jsi to překroutil.

Když po mně chtěli znát planety nebo chromozomy, bylo to ok, ale tady jsem měl poznávat místní figurky nebo najít místo, kde je barák nebo fontánka v parku, které mi ukázali na půl sekundy jednou za dvě minuty.

Héra
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: út. listopad 07, 2006 07:41    Předmět:

Jeníčci napsal:
FIMAN++ napsal:

Hero, mas recht, mne by se taky uplne nejvic libila Tmou, kde by byly sifry typu XYZ, zcela jasne, co mas delat, ale jde o to, kdo to udela nejlepe, nejefektivneji (protoze Tve volani dotazeno do dusledku vede presne k tomu, to si doufam priznas


Sorry, tento vývod mi uniká. Ve zbytku hry nebyly požadovány encyklopedické znalosti a nebyly to šifry typu XYZ. Nejsem a priori proti šifrám, které nějaké znalosti vyžadují, jen se mi zdálo, že tady jich bylo nahuštěno moc a požadované znalosti nebyly běžné. To je vše, co jsem napsal. Mám pocit, že jsi to překroutil.

Když po mně chtěli znát planety nebo chromozomy, bylo to ok, ale tady jsem měl poznávat místní figurky nebo najít místo, kde je barák nebo fontánka v parku, které mi ukázali na půl sekundy jednou za dvě minuty.


Jasne, ze jsem to prekroutil. Proc by Skacel nemel byt bezna znalost a planety a chromozomy a mapy pro orientacni beh (jak tu kdesi kdosi psal, ze prece nevi predem, kde je trni ;-) by mely byt beznymi znalostmi? Nedelas tu hranici doufam podle toho, co pripada bezne Tobe? Pokud to vezmes do dusledku, tak proste nelze vyzadovat zadne znalosti a bude to jen o nejakych schopnostech, cili sifry XYZ a pod. Pokud pripustis, ze vyzadovat nejake znalosti je OK, musis se smirit s tim, ze nekdy to budou znalosti, ktere zrovna nemas a ktere Ti zpusobi problemy. Prece nikdo nemuze za to, ze sice znas chromozomy, ale Skacela povazujes za mistni figurku, to jsou Tve (ne)znalosti sveta, to neni nutne obecny stav, ze by to takto meli vsichni. Nekdo to bude mit treba prave naopak. Pak muze byt uzitecne mit ponekud ruznorodejsi tym. To pak ostatne zafunguje i na fontanky v parku, na ktere mel byt v tymu ten clovek, co se vyzna v Brne, ten by prece aspon pulku obrazku musel dat, tak mi unika, kam tim smerujes. Pokud jste ho nemeli, nedrzeli jste se doporuceni vydanych pred hrou.

Pavel
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: út. listopad 07, 2006 07:57    Předmět: Re: znalost Brna, googleni

Fň napsal:
Ja jsem si taky tipnul, ze biskup bude brunensis, basnik bude Skacel, leta budou posledni. Dalsi veci jsem si tipnul hur nebo vubec. Asi jsem si to tipnul skoro stejne rychle jako vy, kdyz jsme vas potkali na Dornychu a v Schererovych zahradkach. O to vubec nejde, jak my jsme to v tomto konkretnim pripade dali. Jde o to, ze "prumerny" Brnak nebo Jarosak si tipne spolehliveji a rychleji nez "prumerny" cizinec. A cizinci, ktery nenatipuje dost, nic moc jineho nez ten Google nezbyva. Pouzivat jako argument vseobecnou znamost Skacela je demagogie, protoze to byla ta suverenne nejznamejsi polozka z celeho seznamu. Proto jsem ironicky reagoval Stufflerem.


OK, takze Skacela vynechame. No takze pak vez, ze jsme na tom byli uplne stejne jako nebrnaci a nejarosaci (prestoze krome me byli z jarosky vsichni, na nejake latinske heslo nereagoval nikdo, ani nikdo nepoznal, ze jde o Jarosku). Skacel byl totiz to _jedine_, co jsme vedeli. Presto nam ta sifra nedelala zadny problem, vylustili jsme ji rychle a bez googleni ci pratel na telefonu (az na overeni toho Skacela, ale toho bych prosadil i pri zakazanych telefonech). Proste jsme nepouzili zadne specificky brnenske ci jarosacke znalosti, takze Tva argumentace je, obavam se, licha.

Samozrejme, ze je obecne vyhodou, kdyz je clovek z Brna, protoze treba nejakou tu ceduli, nebo co to bylo, bude zrovna nahodou znat. Stejne jako na Tmou 4 pro nas bylo vyhodou, ze trasa vedla pobliz bydliste tri z nas, takze jsme se tam pravdepodobne orientovali lepe nez vetsina ostatnich. Atd. Tomu se nikdy nevyhnes, ze nejaka vec bude pro nekoho jednodussi. Ale rozhodne to nebyl princip prvni sifry, ze by nejak uprednostnovala Brnaky, protoze by v ni snad slo o brnenske realie. Sam jsi uhodl, ze Vaclava Urbana nikdo nezna. Zadne specificky brnenske znalosti nebyly k rychlemu vylusteni potreba. A ze jarosaci spise znali nejake heslo, to uz bys pak mohl protestovat, ze katolici spise budou vedet, kdy umrel papez atd. Kazdy proste neco zna lip, pokud nechces riskovat, ze nekoho zvyhodnis, musis veskere sifry, kde je pozadovana jakakoli znalost, zamitnout --- jak pisu vedle Herovi(?) z Jenicku. A znovu rikam, ze mne by se to taky libilo vic, ale timto smerem Orgove Tmou evidentne jit nechteji, to uz je mnoho let zrejme.

Fň napsal:
Jejich (alespon verbalne demonstrovana) imunita vuci kritice ve me vyvolava zvlastni smes obdivu, (mirneho) nastvani a (mirneho) pobaveni


Checht, checht, imunita vuci kritice... Vaz slova, nebo budes v pristim slovniku taky pod P, a ne pod F, ani nebudes vedet, jak. ;-)

Pavel
Návrat nahoru




Příspěvky: 16

Zaslal: út. listopad 07, 2006 08:38    Předmět: Re: znalost Brna, googleni

FIMAN++ napsal:

Fň napsal:
Jejich (alespon verbalne demonstrovana) imunita vuci kritice ve me vyvolava zvlastni smes obdivu, (mirneho) nastvani a (mirneho) pobaveni


Checht, checht, imunita vuci kritice... Vaz slova, nebo budes v pristim slovniku taky pod P, a ne pod F, ani nebudes vedet, jak. Wink

Pavel


Poslední kalendářní rok jsou na šifrovacích hrách záhadně favorizovány týmy, co začínají na "Pr...", přestože oba víme, že například "F.." je daleko lepší Wink Dokonce jen NEOFICIÁLNÍ přejmenování způsobilo překvapivé pookřátí vašeho týmu po řadě hubených let. Nezbývá než aby se i Fň vydalo touto cestou Smile

Dalibor
Návrat nahoru
Radek Pelánek
Organizátor


Příspěvky: 44

Zaslal: út. listopad 07, 2006 12:04    Předmět: kritika

Fň napsal:
Jejich (alespon verbalne demonstrovana) imunita vuci kritice ve me vyvolava zvlastni smes obdivu, (mirneho) nastvani a (mirneho) pobaveni, a pokud je prave ona zdrojem stalosti stylu a cilu Tmou, pak je asi spravna.


Nevim presne, co myslis. Jestli myslis to, ze nereagujeme na vsechny "dobre rady", ktere dostavame, tak to je pochopitelne pravda. Tmou hraje 1000 lidi, kteri maji dost rozdilne nazory. To je videt napriklad z toho, ze kolonky "co se vam libilo" a "co se vam nelibilo" jsou vetsinou temer stejne. Taky se mi zda, ze mnoho lidi prispivajicich do tohoto fora si neuvedomuje, ze nazory prezentovane na tomto foru zdaleka nejsou reprezentativnim vzorkem ucastniku Tmou - takze i nektere zdanlive jasne veci nejsou az zas tak jasne (napr. asi bude naka korelace mezi temi, co je bavi vysedavat u pocitace a psat do fora a nebavi je chodit Smile).

A taky mozna to, co nazivas "imunitou vuci kritice" je tim, ze nasim primarnim cilem neni zalibit se hracum (o tom, co je cilem, tu psal loni Ivos). Mozna je chyba, ze v dotazniku po hre mame "Co se vam (ne)libilo?"... mozna by tam spis melo byt "Co vam ucast na hre dala?" a "Co vam nedala a mohla dat?".
Návrat nahoru




Příspěvky: 16

Zaslal: út. listopad 07, 2006 13:10    Předmět: Re: kritika

Radek Pelánek napsal:
Fň napsal:
Jejich (alespon verbalne demonstrovana) imunita vuci kritice ve me vyvolava zvlastni smes obdivu, (mirneho) nastvani a (mirneho) pobaveni, a pokud je prave ona zdrojem stalosti stylu a cilu Tmou, pak je asi spravna.


Nevim presne, co myslis. Jestli myslis to, ze nereagujeme na vsechny "dobre rady", ktere dostavame, tak to je pochopitelne pravda. Tmou hraje 1000 lidi, kteri maji dost rozdilne nazory. To je videt napriklad z toho, ze kolonky "co se vam libilo" a "co se vam nelibilo" jsou vetsinou temer stejne. Taky se mi zda, ze mnoho lidi prispivajicich do tohoto fora si neuvedomuje, ze nazory prezentovane na tomto foru zdaleka nejsou reprezentativnim vzorkem ucastniku Tmou - takze i nektere zdanlive jasne veci nejsou az zas tak jasne (napr. asi bude naka korelace mezi temi, co je bavi vysedavat u pocitace a psat do fora a nebavi je chodit Smile).

A taky mozna to, co nazivas "imunitou vuci kritice" je tim, ze nasim primarnim cilem neni zalibit se hracum (o tom, co je cilem, tu psal loni Ivos). Mozna je chyba, ze v dotazniku po hre mame "Co se vam (ne)libilo?"... mozna by tam spis melo byt "Co vam ucast na hre dala?" a "Co vam nedala a mohla dat?".


Mně jsou cíle Tmou myslím jasné, a jak v reportáži, tak přímo ve větě, na kterou navazuješ, jsem to napsal. To, že si přečteš jen "imunita vůči kritice", nehledíš na kontext a začneš vidět rudě, není moje chyba.

Mým cílem není Tmou předělávat nebo tlačit na orgy, aby ji dělali takovou, jaká by se mi líbila. Mně se líbí taková, jaká je, a skutečně obdivuju ten vyvážený mix fyzického a duševního, kterého se podařilo letos dosáhnout. Je to Tmou, která se nepodbízí hlasitému top tenu nebo top thirty nebo jakkoli definovanému "top".

To, co mě mírně štve a mírně baví je ten systém, ve kterém na každou připomínku automaticky přijde obhajoba, např.
znevýhodnění nebrňáků -> pořiďte si Brňáka
absence systému v 13 -> fixace týmu na klasické postupy
googlovací šifry -> ptejte se kolemjdoucích
(uvádím jen jako příklad, nechci jednotlivá témata znovu otvírat)

Čili jinými slovy "my jsme udělali všechno dobře, chyba je vždy ve vás". Takový přístup akceptuju, ale neztotožňuju se s ním.

Dalibor
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: út. listopad 07, 2006 13:24    Předmět: Re: kritika

Fň napsal:
To, co mě mírně štve a mírně baví je ten systém, ve kterém na každou připomínku automaticky přijde obhajoba, např.
znevýhodnění nebrňáků -> pořiďte si Brňáka
absence systému v 13 -> fixace týmu na klasické postupy
googlovací šifry -> ptejte se kolemjdoucích
(uvádím jen jako příklad, nechci jednotlivá témata znovu otvírat)

Čili jinými slovy "my jsme udělali všechno dobře, chyba je vždy ve vás".


No jo, ale co kdyz to tak, alespon u techto prikladu, fakt je? :-)
Návrat nahoru
Radek Pelánek
Organizátor


Příspěvky: 44

Zaslal: út. listopad 07, 2006 13:42    Předmět: Re: kritika

Fň napsal:
To, že si přečteš jen "imunita vůči kritice", nehledíš na kontext a začneš vidět rudě, není moje chyba.


Neboj, nevidim rude ... jenom mi nebylo jasny, co tim myslis a pochopil jsem to asi jinak nez myslis (a muj prispevek byl spis obecnou reakci na prispevky na foru nez na Tvuj).

Fň napsal:

To, co mě mírně štve a mírně baví je ten systém, ve kterém na každou připomínku automaticky přijde obhajoba, např.
znevýhodnění nebrňáků -> pořiďte si Brňáka
absence systému v 13 -> fixace týmu na klasické postupy
googlovací šifry -> ptejte se kolemjdoucích
(uvádím jen jako příklad, nechci jednotlivá témata znovu otvírat)
Čili jinými slovy "my jsme udělali všechno dobře, chyba je vždy ve vás". Takový přístup akceptuju, ale neztotožňuju se s ním.
Dalibor


Prispevky ohledne 13 i googlovacich sifer jsem myslim docela opatrne zacinal/koncil vetami "Skoro si myslim", "Ale mozna se pletu.", "Spis myslenka k zamysleni (nejsem si sam jist, jestli je dobra)" . Ad "automaticky prijde obhajoba" .... "Nehodlam trinacku nijak moc vysvetlovat ani obhajovat".

Pokud toto vyzniva jako "my jsme udělali všechno dobře, chyba je vždy ve vás", tak me to mrzi a asi si budu muset dat nejaky kurz jasneho vyjadrovani...

Rada
Návrat nahoru
Prahory



Příspěvky: 41

Zaslal: út. listopad 07, 2006 14:05    Předmět: Re: kritika

Fň napsal:

Čili jinými slovy "my jsme udělali všechno dobře, chyba je vždy ve vás". Takový přístup akceptuju, ale neztotožňuju se s ním.


Překvapuje mě, že tak závažný názor zaznívá po vydařené hře a během banální debaty o googlení a spol. - téma už je zjevně vyčerpané, všichni víme, že se brňák hodí, že google to spraví a že kritická poznámka k těmto úlohám nijak nesouvisí s tím, že i pro Pražáka je velmi snadné je vyřešit. Výše uvedený instruktorský přístup pozoruju u Radka dlouhodobě. Věřím, že má své opodstatnění, je pro mě zajímavý a stejně jako Dalibor ho stoprocentně akceptuju. Jako účastník do něj nemám co kecat. Je však současně jedním z důvodů, proč s Radkem nemůžu najít společnou řeč, no ale to už se tak někdy stane Wink
Martina
Návrat nahoru
Jeníčci



Příspěvky: 50

Zaslal: út. listopad 07, 2006 14:47    Předmět:

FIMAN++ napsal:
Jeníčci napsal:

Když po mně chtěli znát planety nebo chromozomy, bylo to ok, ale tady jsem měl poznávat místní figurky nebo najít místo, kde je barák nebo fontánka v parku, které mi ukázali na půl sekundy jednou za dvě minuty.


Prece nikdo nemuze za to, ze sice znas chromozomy, ale Skacela povazujes za mistni figurku, to jsou Tve (ne)znalosti sveta, to neni nutne obecny stav,

Pavel


Pavle, stále si něco domýšlíš a překrucuješ. Pak to rozcupuješ na mraky. Neznám chromozomy a ani jsem to nenapsal. Nepovažuji Skácela za místní figurku a ani jsem to nenapsal. Znám Skácela, ale nepoznám ho podle ulice, což jsem dříve napsal. Básníků Janů může být mně známých i neznámých spousta. Nemůžu předpokládat, že bude známý, když v jiných bodech jsou figurky mně zcela neznámé. Proto potřebuji externí encyklopedii k ověření. Ať hodí kamenem, kdo si z uvedených údajů byl 100 % JISTÝ, že jde o něj.

Héra
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: út. listopad 07, 2006 15:09    Předmět:

Jeníčci napsal:
Pavle, stále si něco domýšlíš a překrucuješ. Pak to rozcupuješ na mraky. Neznám chromozomy a ani jsem to nenapsal. Nepovažuji Skácela za místní figurku a ani jsem to nenapsal. Znám Skácela, ale nepoznám ho podle ulice, což jsem dříve napsal. Básníků Janů může být mně známých i neznámých spousta. Nemůžu předpokládat, že bude známý, když v jiných bodech jsou figurky mně zcela neznámé. Proto potřebuji externí encyklopedii k ověření. Ať hodí kamenem, kdo si z uvedených údajů byl 100 % JISTÝ, že jde o něj.

Héra


Právě jsem hodil kamenem, ale protože to v Rožnově, počítám, nebylo vidět, upozorňuji: Věděl jsem to čistě náhodou, protože v souvislosti s přestavbou brněnského náměstí Svobody, kde jsou nově k vidění Skácelovy verše, jsem si o něm asi před 14 dny něco četl. A byla to tedy jediná položka, kterou jsem na 100 % věděl (i kdokoli jiný z týmu). Ostatní mé 100% jistotě nevěřili, takže to stejně ověřovali v encyklopedii.
SvPZ.
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: út. listopad 07, 2006 15:13    Předmět:

Jeníčci napsal:
Neznám chromozomy a ani jsem to nenapsal. Nepovažuji Skácela za místní figurku a ani jsem to nenapsal. Znám Skácela, ale nepoznám ho podle ulice, což jsem dříve napsal. Básníků Janů může být mně známých i neznámých spousta. Nemůžu předpokládat, že bude známý, když v jiných bodech jsou figurky mně zcela neznámé. Proto potřebuji externí encyklopedii k ověření. Ať hodí kamenem, kdo si z uvedených údajů byl 100 % JISTÝ, že jde o něj.


Aha, tak to sorry, ja jsem to pochopil tak, ze predpokladani znalosti chromozomu a planet je v poradku, zatimco predpokladani znalosti Skacela v poradku neni. Pokud to bylo mysleno jinak, tak jsem pak samozrejme reagoval mimo.

P.
Návrat nahoru
Vševědovy senilní děti



Příspěvky: 2

Zaslal: út. listopad 07, 2006 15:18    Předmět:

Poslyste, co tady placete a spilate orgum?!

Mozna ze na 1 jednicce bychom skejsli dyl, kdybychom neco nenasli pres mobil na googlu, ale prinejhorsim bychom to obehali. Stacilo jedno heslo a pak to slo.

Na trojce jsme docela pohoreli, nikdo z nas neni brnak, ale co? Nase smula. Zalezli jsme do non-stopu, natrhali listecky a davali je na mapu. Zdrzeli jsme se jen proto, ze nam mobil nasel bar Rio a ne Kinokavarnu, kterou bychom urcite nasli na mape sami. Takze technika neni vse.
Na druhou stranu chapu, kdyz si nekdo stezuje na spatny cdcko, to to pak nemaji vsichni stejny (jen pro jistotu, zkouseli jste ho i nekde jinde? nebylo to jen diskmanem?). Mohla byt nejaka moznost sehnat si tu stopu nekde jinde. O co slo, jsme vedeli bez napovedy, dost letopoctu jsme dali hned, na sjednoceni Nemecka jsme se doptali (neumime nemecky) a ja jsme misto poustni boure rozumel "poust bouri".

Nejvic casu jsme stravili nad tic-tacama, protoze jsem blbec. Spatne se to rozlisovalo, ale kdyz popletete U a V ...

Neni to tak, ze cim vice her jste odehrali, tim jste narocnejsi? Jako novacci, kteri neznaji Brno, neumi nemecky, nemeli s sebou fotak, ani pritele u internetu jsme dosli na 11 a meli na vic. A Tmou se nam libilo. My jdeme priste zase a jestli nekdo nechce, protoze ma nekdo pocit, ze s sebou musi tahat encyklopedii, tak at nechodi. Kdo o nej stoji? Mozna jsem trochu nabrousenej, ale vim, jaky to je s necim se pripravovat, planovat, kdyz se najde nakonec vzdycky nejakej stoura, kterej misto diky, rekne, priste to udelej takhle...

Honza
Návrat nahoru
TJ Balvan Praha



Příspěvky: 19

Zaslal: út. listopad 07, 2006 15:49    Předmět:

Vševědovy senilní děti napsal:

Na druhou stranu chapu, kdyz si nekdo stezuje na spatny cdcko, to to pak nemaji vsichni stejny (jen pro jistotu, zkouseli jste ho i nekde jinde? nebylo to jen diskmanem?).


Teď nevím, jestli je míněna moje stížnost. Jestli jo, tak: pro jistotu jsme to jinde nezkoušeli, protože po asi půlhodině jsme CD u pořadatele/dohlížitele vyměnili za bezvadné. Možná, že jiný diskmen by zrovna ono CD přečetl, ale to zase předem my nemůžeme tušit (mimochodem diskmen byl půjčený a tak jsme si nejdřív taky mysleli, že chyba je v naší nechopnosti ho spustit, baterkách nebo počasí). Pochopitelně se stane, že ne každé vypálené CD je ideální, takže to nikomu moc nevyčítám. Ale stejně si myslím, že papírové šifře se to nestane.

No a k té kritice - je asi přirozené, že lidi mají spíš tendenci kritizovat, co se nelíbí, než chválit, co se líbí. Používání encyklopedických znalostí kritizuje jen pár týmů (mě nějak moc nevadí), používání techniky (které mě zase vadí) taky jen pár. Takže mlčící většina je možná absolutně spokojena, a i kritici jsou spokojeni většinově, jinak by další rok nešli znova. Že zkušenější týmy jsou náročnější je asi pravda. Možná je to proto, že ve vzpomínkách je všechno hezčí. Třeba až půjdete poosmé budete si taky říkat: jo, naše první tmou, to tehdy ještě byly šifry s velkým Š, a dneska, kam ten svět spěje ... To je lidská přirozenost.
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: út. listopad 07, 2006 16:07    Předmět:

Vševědovy senilní děti napsal:
Mozna jsem trochu nabrousenej, ale vim, jaky to je s necim se pripravovat, planovat, kdyz se najde nakonec vzdycky nejakej stoura, kterej misto diky, rekne, priste to udelej takhle...

Honza


Jestli oni o to náhodou nestojí organizátoři sami, když tady kvůli tomu zřídili tohle fórum. Třeba je i zajímá, co si lidi myslí. Třeba tuší, že když jim někdo řekne "díky", nic si z toho nevezmou, opačně je to námět k zamyšlení.

SvPZ
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: út. listopad 07, 2006 16:10    Předmět:

Vševědovy senilní děti napsal:
Poslyste, co tady placete a spilate orgum?! ... Mozna jsem trochu nabrousenej, ale vim, jaky to je s necim se pripravovat, planovat, kdyz se najde nakonec vzdycky nejakej stoura, kterej misto diky, rekne, priste to udelej takhle...


No... Pokud Te takovy stoura rozhodi, mel bych pochybnost, jestli nedelas neco spatne.

O Orgy bych nemel obavy, nejsou to male deti, ktere by bylo potreba chvalit za kazdy krucek, aby si nemyslely, ze je nema nikdo rad. Jsou to stari zkuseni vlci, kteri primarne sami od sebe vedi, ze to, co delaji, je dobre (jinak se snad takova vec ostatne delat ani neda). V takovem pripade je imho cenna zpetna vazba, ktera cloveku to, co dela, umozni delat jeste lepe.
Návrat nahoru
FIMAN++



Příspěvky: 196

Zaslal: út. listopad 07, 2006 16:31    Předmět: Re: kritika

Prahory napsal:
Fň napsal:
Čili jinými slovy "my jsme udělali všechno dobře, chyba je vždy ve vás". Takový přístup akceptuju, ale neztotožňuju se s ním.


Výše uvedený instruktorský přístup pozoruju u Radka dlouhodobě. Věřím, že má své opodstatnění, je pro mě zajímavý a stejně jako Dalibor ho stoprocentně akceptuju. Jako účastník do něj nemám co kecat. Je však současně jedním z důvodů, proč s Radkem nemůžu najít společnou řeč, no ale to už se tak někdy stane Wink


To je zvlastni, tohle by me zrovna k Radkovi nikdy nenapadlo, spis bych si myslel, ze bude mit opacny problem (samozrejme obecne, namitky od vselijakych Vime Koho se uz jiste naucil ignorovat velmi efektivne Smile. Ale je fakt, ze ho zas tak dobre neznam.

At je to nicmene jak chce, pokud chces delat nejake rozsahlejsi veci (nemyslim ted nutne jen akce tohoto typu) a pokud jich chces delat hodne (coz je evidentne napriklad Radkuv pripad), je neco takoveho (ne treba v takove extremni poloze, ze ktere by se neuhlo ani o pid) imho v podstate nutnou podminkou, protoze Ti to umozni jednat co mozna nejefektivneji, nedrbat se s drobnostma, neohlizet se na kazdy detail. Mozna pak nekde prehlidnes nejake mozne zlepseni ci co ja vim co, ale s opacnym pristupem by to v souctu bylo mnohem horsi (a pokud to mozne zlepseni skutecne stalo za to, tak ono Ti jeste do cesty vleze). Cili pokud k tomu Orgove takto (plus minus samozrejme) pristupuji, je to imho dobre.

Pavel
Návrat nahoru
Lamy na Varanech



Příspěvky: 15

Zaslal: čt. listopad 09, 2006 21:52    Předmět: Chyba v nahrávce

Po přečtení reportáže Pralinek zvlášť z letošní TMOU jsem byla nadšená, že konečně někdo kromě mě odhalil chybu na CD... A je to panečku hrubá chyba, odhalená na první poslech, úplně bila do uší Smile No alespoň mě to v těch 11 večer probralo. Tak němčině zdar!
Soňa
Návrat nahoru
Pralinky zvlášť



Příspěvky: 119

Zaslal: čt. listopad 09, 2006 23:02    Předmět: Re: Chyba v nahrávce

Lamy na Varanech napsal:
Po přečtení reportáže Pralinek zvlášť z letošní TMOU jsem byla nadšená, že konečně někdo kromě mě odhalil chybu na CD... A je to panečku hrubá chyba, odhalená na první poslech, úplně bila do uší Smile No alespoň mě to v těch 11 večer probralo. Tak němčině zdar!
Soňa


Jo. Jsem germanofil.

SvPZ
Návrat nahoru
Časy uváděny v GMT + 1 hodina