11. Spermie

 1. 2 years ago
  B

  Borci v uvozovkách

  6 Nov 2016

  Bylo by možné zveřejnit autorské řešení Spermie?
  Princip jsme odhalili, studánky dohledali, slévali a asociovali mnoho hodin... a skončili kousíček před cílem se slovy ZÁMEK (nebo MATKA), KOPEC, OTRAVA, DÍTĚ, FOUSY. Těsně před koncem hry jsme si dali dohromady trpaslíka jako fousaté dítě a společně s otrávenou Sněhurkou už bychom si ho jako řešení obhájili a nebýt poledne, určitě bychom tam další šifru vyzvedli. Takže mě překvapuje, že Yenya v jiné diskusi označil tuhle šifru za nevyřešenou, já ji považuji za vyřešenou (ne že by to nebylo úplně jedno ;-)), i když nějaké mušky to ještě mělo. Vzhledem k tomu, že i od týmů, které šifru vyřešily, jsme v autobuse slyšeli velmi rozmanité aosciace, uvítala bych přesné autorské řešení. Díky!

  Dana, Borci v uvozovkách

 2. A

  Albert Stallone

  6 Nov 2016

  Pokud vím: Větev Svitavy ke konci: ZÁMEK a KOPEC dá HRAD. K němu se vlébá KORUNA, což dá KRÁLE. K němu se vlévá DÍTĚ-HOLČIČKA, což dá PRINCEZNU. K té přichází otrava, což dá SNĚHURKU.

  Svratky ke konci: KRÁVA a NÁPOJ dá MLÉKO. MLÉKO a ČELISTI nedávají zuby (bohužel:), nýbrž BRADU. BRADA a CHLUP evokují VOUSY.

  VOUSY a SNĚHURKA mají společného TRPASLÍKA.

 3. E

  Ešte sa dohodneme

  6 Nov 2016

  ...pomineme-li fakt, že poloha na kopci ze zámku hrad neudělá...

 4. C

  Corn Flakes

  6 Nov 2016

  @Ešte sa dohodneme ...pomineme-li fakt, že poloha na kopci ze zámku hrad neudělá...

  Jsou to asociace, ne definice.

  Mimochodem, ZUB je sice autorsky špatně, ale fungoval taky, aspoň nám (CHLUP, který roste u ZUBU -> VOUS).

 5. coredump

  6 Nov 2016

  Dano, tomu trpaslíkovi objevenému asi v 11:50 jsem docela věřil, ale pořád to byl výsledek jen tak asi z poloviny studánek (DÍTĚ + FOUSY). Ignorovalo to celou Svitavu, takže za extra korektní jsem to nepovažoval. Z té druhé půlky Sněhurka neplynula ani náhodou, ještě jsem to teď na svém papíru kontroloval. Možná to DÍTĚ mělo jít naopak ke Svitavě, a měly být FOUSY + něco, z čeho vyplynula ta SNĚHURKA.

  @ESD: o zámek na kopci co je vlastně hrad jsme se taky hádali. Já jsem to v duchu zhulenosti šifry prosazoval jako možné, ale technicky to dobře není.

  Podle mě jeden z problémů této šifry byl, že fakt záleželo na každé jednotlivé skutečnosti z mapy, přičemž ale mnohé toky tam nebyly zaznačené (třeba od Antoníčka). Jak jsem psal jinde - šifra u které dost jistě znám princip a přesto po několika hodinách nemám řešení, není pěkná.

  Jedna z věcí které jsme zvažovali byla, že vlastně na mapě se některé toky nestékají vůbec (koneckonců ani soutok Svratky a Svitavy na mapě není), a že tedy výsledkem má být několik slov, které dají řešení jako sousloví, ne jako asociace.

  -Yenya (Borci v uvozovkách j.h.)

 6. B

  Borci v uvozovkách

  7 Nov 2016

  Díky! Stejně bych ale uvítala komplet řešení ;-).
  A docela by mě zajímalo, jak dalece měly doluštěno týmy, které tu následující šifru vyzvedly :-).
  Dana

 7. C

  Corn Flakes

  7 Nov 2016

  @coredump Dano, tomu trpaslíkovi objevenému asi v 11:50 jsem docela věřil, ale pořád to byl výsledek jen tak asi z poloviny studánek (DÍTĚ + FOUSY). Ignorovalo to celou Svitavu, takže za extra korektní jsem to nepovažoval. Z té druhé půlky Sněhurka neplynula ani náhodou, ještě jsem to teď na svém papíru kontroloval. Možná to DÍTĚ mělo jít naopak ke Svitavě, a měly být FOUSY + něco, z čeho vyplynula ta SNĚHURKA.

  Dite teklo do Svitavy, protože Ponavka teče do Svitavy. Proto byla ve startovnim casopise napoveda v komiksu :-)

 8. coredump

  7 Nov 2016

  Čtu si autorské řešení, a teda můj pocit "tak dobře, toto není naše chyba" zůstává. Naše odlišnosti byly například, že z bajky a ptáka nám neplynula jednoznačně vrána, ale říkali jsme si čáp nebo vrána. Produktem sexu bylo těhotenství, a s tím čápem nebo vránou teprve dítě (když už dítě máme, co by tam pak dělal ještě nějaký pták?). Krev+motor nám dávalo palivo, +biceps dávalo cukry (což naštěstí vedlo taky časem na ten francouzák, s přimhouřením všech očí).

  -Y.

 9. P

  Pralinky zvlášť

  7 Nov 2016

  Dano, ve chvíli, kdy jsme vyzvedávali další šifru, tak jsme měli vyluštěno vše kromě "parkoviště", o němž jsme nevěděli, že by tam mělo být. Přišlo nám totiž z mapy, že se větve "p", "asfalt" a "obyvatel" setkávají na jednom místě, tak jsme ho prostě přeskočili a šli rovnou k "autu". Když jsme pro šifru vyráželi, chyběla nám ještě ona zpropadená "brada", kterou Pepa doasocioval až během přesunu na další stanoviště, a to od vousů zpětně proti proudu. Asi tak po pěti metrech pochodu, předtím jsme si asi seděli na vedení.

  Asociace zámek + kopec = hrad je věcně v pořádku. Ale je divná. A krásně dokumentuje to, že autoři tu už tak těžkou šifru ještě více ztížili. Docela by mne zajímalo, jak přišli na to, že zrovna tohle má ta šifra zapotřebí. Dumáte tady nad tím, jestli je ta asociace správně (Je.), ale to podstatnější je hlavně to, že je úplně zbytečná. A právě ta její do očí bijící zbytečnost na tento úsek větvení dlouho upínala naši pozornost, když jsme se nemohli dobrat výsledku a hledali jsme, kde je chyba. Prostě "zámek" a "koruna" dají toho krále i samy o sobě, žádná přeměna na "hrad" tam není zapotřebí. A konečně "zámek" a "holčička" dají tu "princeznu" taky samy o sobě, on je tam zbytečný i ten "král".

  Síba

 10. Bazinga

  7 Nov 2016

  @Pralinky zvlášť A krásně dokumentuje to, že autoři tu už tak těžkou šifru ještě více ztížili.

  Z rozhovorů v cíli jsem pochopil, že v původní verzi bylo těch pramenů a asociací ještě mnohem víc. Takže to nebylo ztížení těžké šifry, ale příliš malé zjednodušení ještě těžší šifry.

 11. Seš-lost

  8 Nov 2016

  @Pralinky zvlášť Mně zas přijde divná asociace zámek + holka na princeznu. Asi bych ji nakonec zvolil, ale nebyl bych si moc jistý, mám pocit, že je tam hodně volnosti. Kdežto zámek + kopec, hrad + koruna, a král + holka jsou asociace, nad kterými neváhám, snad až na tu poslední, kde může vyjít královna nebo princezna. Autoři to stejně jako já mohli považovat za zjednodušení. A chápu, že to někdo jiný má nastavené jinak, tak už to u asociací bývá.