10. Avantgarda

 1. 2 years ago
  T

  Tmou.org

  6 Nov 2016 Moderator, Org

  Diskuze k avantgardní šifře.

 2. coredump

  7 Nov 2016

  Naše alternativní řešení:

  pozorování:

  • je to rozložená krychle
  • tvar se šipkou se opakuje víckrát, asi to bude A
  • vrcholů, hran a stěn krychle je dohromady 26
  • 3 obarvené stěny určují jednoznačně vrchol (ten,který je obarvený ze všech stran), 4 obarvené stěny určují hranu, 5 obarvených stěn určuje stěnu
  • A je tedy vrchol, což je o kousek logičtější, než kdybychom začínali popis hranami nebo stěnami

  Hledáme tedy abecední popis vrcholů, hran a stěn krychle takový, že horní přední roh je A. Takových je spousty, jeden z docela přirozených je popisovat to po vrstvách (vrchol(A)-hrana(B)-vrchol(C) hrana(D)-stěna(E)-hrana(F), vrchol(G)-hrana(H)-vrchol(I) je první vrstva). Naštěstí Maf trefil hned napoprvé ten správný způsob. Proti autorskému řešení se to rozbije u I (protože není důvod použít CH) a spraví někde u N po přeskočení středu krychle. Tajenku z toho jde vydedukovat docela spolehlivě.

  V čem je toto horší než autorské řešení? Možná v tom, že to připouští i jiná pořadí popisu (například od A nejdřív všechny vrcholy, pak teprve hrany a nakonec stěny). Hlavní neelegantnost této šifry ale zůstává (správný popis člověk musel prostě nějak trefit, bylo jich spousty ekvivalentních).

  -Yenya (Borci v uvozovkách j.h.)

 3. P

  Pralinky zvlášť

  7 Nov 2016

  Měli jsme to na první pokus úplně stejným způsobem i úvahou jako Borci. Prostě nám to připomínalo bedničku. Rozc. Panslá moula nás nemůže zastavit.

 4. Z

  Zvířátka

  7 Nov 2016

  Souhlas, použití Ch nedávalo smysl.

 5. Rychlý mouchy

  7 Nov 2016

  Stejná pozorování, stejné myšlenky, stejný postup. Jenom nám to trvalo 8.5 hodiny, než z toho vylezlo něco rozumného.

 6. H

  Ho-Wa-Da

  7 Nov 2016

  Taky jsme nejdřív popisovali vrcholy, hrany a stěny jako na bedničce/Rubikově kostce a poté, co vyšla Panslá moula opravili na verzi s 27-písmennou abecedou. Zpětně to dávalo smysl, protože plášť krychle byl ve tvaru kříže...

 7. Nočný motýľ

  9 Nov 2016

  Z tejto šifry mám také rozporuplné pocity. Celú dobu som bojoval s tým, že mi pripadá „podurčená“ – strašne málo informácií priamo v šifre. A z tohoto hľadiska je snaha zohnať si viac informácií celkom rozumná. Ale kam sa pozrieť? Upresnítka? Nič. Mapa? Riešenie. Komu to takto napadlo dosť rýchlo, dosť ušetril. Škoda, že vo vzorovom riešení nie je napísaný očakávaný myšlienkový postup tímov a či sa s týmto počítalo.

  Tých informácií na vyriešenie tam nakoniec bolo dosť.

 8. Černý racek

  9 Nov 2016
  Edited 2 years ago by Černý racek

  Z trochu jiného soudku - rád bych se zeptal, jaká byla organizátorská představa o přesunu z 9 na 10. Nechtělo se nám šlapat do ozimu (stejně jako Albertům, dle reportu [edit: a Voyagerům. a Ústředním]), ale nějak jsme nepřišli na to, jak jít jinak. (Podle mapy se trochu zdálo, že by k lesu mohla vést cesta, ale ta nejspíš končila u toho ranče, kde jsme navíc vadili nějakému psovi).
  O.