Nevyužité šifry

 1. 2 years ago
  C

  Crucifixion?

  11 Nov 2016

  Ahoj, napadla mě jedna věc, tak jsem ji chtěl předestřít jako návrh - pokud se tu už někde diskutovalo, omlouvám se a prosím o nasměrování na příslušné místo.

  -motivace: šifry z těch stanovišť hry, na které žádný tým nedorazil, zůstávají de facto nevyužité - každý je uvidí jen už rovnou s řešením (které může číst a nemusí - ale svádí to), a reálně (v rámci šifrovačky) si na nich nikdo nezaluští; princip šifry tím navíc rovnou ,,expiruje", a minimálně nějakou dobu se nedá použít, ,,protože už to přece loni bylo tam a tam" (že na stanoviště nikdo nedošel, na to se historie neptá)

  -možné řešení: na posledních 4 až 5 stanovištích hry vždy nechat orgovský vzkaz ,,Pokud tohle čtete, dorazili jste sem jako první: pošlete nám prosím SMSku na číslo 609112567 ve tvaru TMOUXX ST16, a zároveň odstraňte tento papír (použijte třídění odpadu!)." V cíli pak ORG vyvěsí zadání dané šifry s řešením až poté, co danému členovi ORG-týmu přijde zmíněná SMSka. Podle toho se potom taky (ne-)vyhlašuje řešení šifry a (ne-)postuje se na webu.

  -benefit: umožní se použití šifer, které reálně nikdo na daném ročníku neluštil, při další příležitosti

  -negativa: situací, kdy toto vůbec dojde využití, nastane asi málo (ale stát se mohou, a tolik dodatečné práce by to podle mě neznamenalo); nejde využít u ,,site-specific" šifer (ačkoli, někdy s určitou modifikací třeba ano); hrozí zneužití SMS-systému těmi, kdo nejsou dobří (ale škodolibí) Tmáři

  Co myslíte, je to mimo mísu, nebo by to dávalo smysl? Stejně tak pokud by vás napadla další negativa (nebo pozitiva), neváhejte napsat. Díky.

  Tom

 2. Bazinga

  11 Nov 2016

  Co vím, tak na předloňském ročníku Rozjezdu na jednu šifru nikdo nedojel a orgové ji potom použili následující rok. Jinak to, že by na nějakou šifru někdo nedošel se stává zřídka. Vlastně si na jiný příklad z posledních let neumím vzpomenout. Nějaké Svíčky a snad Matrix myslím byli bez vítěze(?)

  U Tmou většinou (letos prý ne) existuje řada šifer, které se do hry nedostanou. Buď neprojdou sítem testů, nehodí se dramaturgicky nebo třeba nápady nestihnou během roku "uzrát". Další rok se organizační tým obmění, někteří orgové si chtějí zahrát a tak se příští rok staré nápady nepoužijí. Občas se něco dá do příští kvalifikace, občas se nápad zrecykluje k nepoznání, ale nejčastěji končí v šuplíku. Bál bych se, že pokud by se šifry, na které nikdo nedošel, nezveřejnily, potkal by je stejný osud.

  Pokud vím, tak třeba Svíčky, kde jsou orgové stále titíž, tímto nešvarem netrpí.
  Honza

 3. P

  Pralinky zvlášť

  12 Nov 2016

  Svíčky byly bez vítěze všeho všudy dvakrát. První ročník (2004) v Poličce a osmý (2011) ve Šternberku. Přičemž v tom Šternberku byly ale všechny šifry vyzvednuté a na hře řešené, tu poslední jenom nikdo nestihl. Takže nevyzvednutá šifra byla pouze na ročníku prvním a i tam, pokud se nemýlím, byla pouze jedna.

  A orgové tam nejsou stále titíž, orgové stále přibývají. Jenom Svíčky jsou něco jako peklo. Co jednou schvátí už nikdy nenavrátí. Proto jsou taky téměř bezodpadovým hospodářstvím.

  Pokud bychom měli nápady filtrovat podle toho, že je organizační tým holubník, už by hra nejspíš dávno umřela na celkovou paralýzu. A vlastně hrozně obdivuju, že na Tmou a leckde jinde to tak není.

  A mimochodem cedulka s nějakým takovýmto zněním na letošní Tmou byla.

  Síba