Dotazy před TMOU 19

 1. last year
  T

  Tmou.org

  25 Sep 2017 Moderator, Org

  Máte-li nějaké dotazy k pravidlům, či čemukoliv dalšímu týkající se letošní TMOU, pište...

 2. T

  topude

  25 Sep 2017

  Co když si nevybereme startovací typ šifry?

 3. T

  Tmou.org

  25 Sep 2017 Moderator, Org

  Pak Vám bude přidělen náhodně. Doporučujeme vybrat, ale nestresovat se s tím, bude to takový hezký průzkum...

 4. T

  topude

  26 Sep 2017

  Díky. Filip

 5. Ú

  Ústřední topení

  26 Sep 2017

  Jeden malý.
  Je nějak přesně definován zákaz dělení týmu? Něco jako "na dohled" co bývá na různých outdoorových závodech třeba? Různí lidé v týmu chodí různě rychle a tak se většinou vytvoří minimálně dvě skupinky a rád bych našel rozumný kompromis mezi zblázněním se při čekání :) a rozbitím hry. Druhý důvod může být vyzvedávání šifry, kdy pět lidí s batohy je mnohem větší dav než jeden. Rozumím, že nemůže tým počkat kilometr pod kopcem. Může počkat u odbočky 100m daleko? 10m?
  Dík moc.
  INDEX

 6. T

  Tmou.org

  26 Sep 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Úplně striktně ho definovat nechceme, přesně z důvodů, které píšeš. Při přesunu je vcelku normální, že se udělají skupinky - v noci bych ani to "na dohled" nevyžadoval, prostě se někde srazíte, počkáte na sebe. Počkat u odbočky 100 metrů od šifry je vskutku rozumnná vzdálenost - stejně tak je možné a rozumné, aby šifru vyzvedával jen jeden člen týmu - a zbytek týmu si už mezitím opodál (což je cca těch 50 - 200 metrů, kde se většinou od stanoviště luští) klidně chystá stanoviště k luštění. Naopak nechat tým pod kopcem a vyslat na poslední kilometr jen jednoho už košer není, přesně jak píšeš (ale i tady bych si dovedl představit situaci - např. "extrémisti" s kočárkem a kojencem - kdy to rozdělení nebude taktický důvod, ale fyzická nutnost - a týmu bych takové rozdělení zcela toleroval). Tj. posuzovat citem, tohle se nedá nalinkovat na metry a ani to nelze kontrolovat. Nevadí nám ani, když se tým rozdělí na dohledávku (příklad: obcházení kostela zleva/zprava apod.) Smysl pravidla je v tom, aby tým nevysílal běžce, když zatím jen zpola tuší, co mu vyjde. Či, aby v případě, kdy v týmu nebude shoda na interpretaci řešení / principu řešení, se tým buď rozhodl někam jít jako celek, nebo naopak jako celek dál zkoušel interpretaci / princip šifry potvrdit / vyvrátit. A konečně je smyslem i to, aby rychlejší "skupinka" nevyzvedávala šifru dřív, než dorazí chvost týmu - takový ten příklad, kdy je jeden člen týmu na chvostu a přichází ve chvíli, kdy už tým třeba čtvrt hodiny luští. A pro cílovníky (zejména vítězné): aby i do cíle dorazil tým jako celek. Či-li jděte intuitivně po smyslu: hra je týmová, tým má co nejvíc být spolu, zvládat či nezvládat to jako skupina. Nemusíte to ale přesunech hrotit a držet se za ruce:) Tým nevysílá běžce, netaktizuje s rozdělováním. V extrémním případě by toto pravidlo (pokud by nebylo změněno dílčím pravidlem stanoviště) znamenalo také, že u "startovní aktivity" hraje celý tým jako celek. Čímž ale fakt neříkáme, že letos bude/nebude startovní aktivita, je to jen příklad pro úplnost, nemá smysl z toho vyvozovat nic o charakteru letošní TMOU:) Pokud je ještě něco nejasného, napište... Ivo C.

 7. Ú

  Ústřední topení

  27 Sep 2017

  Dík moc Ivo za vysvěltení. Minimálně mně to hodně pomohlo pro rozhodování, protože už tuším motivaci.
  INDEX

 8. JÁDRO

  4 Oct 2017

  Mam dost mozna hloupou otazku. Kdyz chci zvolit typ sifry na startu a napsat cilovou cenu, jak poznam, ze si to system nekam zaznamenal, kdyz se po kliknuti na "ulozit" nic nestane?
  Ricc

 9. N

  Název týmu:

  4 Oct 2017

  Mám dotaz k T-Infu. Bude systém brát pouze nějaká registrovaná čísla nebo bude posílat odpovědi na libovolné číslo (resp. takové, ze kterého přišla zpráva)?

  Osobně se mi tedy nelíbí zavedení tohoto systému. Trochu mě mrzí, že asi není možné se bez využití tohoto systému obejít.

 10. T

  Tmou.org

  4 Oct 2017 Moderator, Org

  @JÁDRO Mam dost mozna hloupou otazku. Kdyz chci zvolit typ sifry na startu a napsat cilovou cenu, jak poznam, ze si to system nekam zaznamenal, kdyz se po kliknuti na "ulozit" nic nestane?
  Ricc

  Měl by se objevit zelený obdélník s nápisem "Vaše přání na TMOU 19 bylo úspěšně uloženo." Zadané údaje by se pak měly zobrazovat v polích, do kterých se zadávají. Bohužel se mi nepovedlo problém replikovat (resp. funguje mi to normálně), zkuste to odeslat ještě párkrát a jestli se to nepovede, tak se ozvěte, podíval bych se na to hlouběji.

  Honza Klus.

 11. Tmou.org

  4 Oct 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  @Název týmu: Mám dotaz k T-Infu. Bude systém brát pouze nějaká registrovaná čísla nebo bude posílat odpovědi na libovolné číslo (resp. takové, ze kterého přišla zpráva)?

  Bude to fungovat stejně jako na Matrixu - každý tým bude mít identifikátor pro webinfo, při posílání sms bude součástí zprávy nějaké heslo a odpovědi budou chodit na telefon, ze kterého byla zpráva odeslána.

  @Název týmu: Osobně se mi tedy nelíbí zavedení tohoto systému. Trochu mě mrzí, že asi není možné se bez využití tohoto systému obejít.

  Víme o tom, že v kontextu Tmou je to velká změna a bereme, že se některým týmům nebude líbit. Letošní zařazení T-infa bereme mimojiné jako test před jubilejní Tmou 20.

  Honza Klus.

 12. JÁDRO

  4 Oct 2017

  @Tmou.org Měl by se objevit zelený obdélník s nápisem "Vaše přání na TMOU 19 bylo úspěšně uloženo." Zadané údaje by se pak měly zobrazovat v polích, do kterých se zadávají. Bohužel se mi nepovedlo problém replikovat (resp. funguje mi to normálně), zkuste to odeslat ještě párkrát a jestli se to nepovede, tak se ozvěte, podíval bych se na to hlouběji.

  Honza Klus.

  Dik. Asi na paty pokus se podarilo. Ricc

 13. N

  Název týmu:

  4 Oct 2017

  Také se povedlo uložit až teď. Používám Chrome na Win10 a na Ubuntu 16.04 LTS.

 14. T

  Tmou.org

  5 Oct 2017 Moderator, Org

  @Název týmu: Také se povedlo uložit až teď. Používám Chrome na Win10 a na Ubuntu 16.04 LTS.

  Zajímavý. Asi nejvyšší čas, abychom na webu něco aktualizovali.

 15. Nočný motýľ

  8 Oct 2017

  Ffox na Win10 na druhý pokus.

 16. F

  FAK – Fanklub Aleše Kobzy

  19 Oct 2017

  Ahoj,

  jsme hlupáčci a zapomněli jsme na platbu i formulář. Zděšena dnešním mailem už jsem zaplatila, ale u formuláře máme napsáno, že se měl vyplnit do včerejška a přestože nám v mailu píšete, že ho máme vyplnit do tisku šifer, je už zablokovaný, šedý :-(. Můžete nám ho ještě odemčít?

 17. T

  Tmou.org

  19 Oct 2017 Moderator, Org

  @Škrkny Ahoj,

  jsme hlupáčci a zapomněli jsme na platbu i formulář. Zděšena dnešním mailem už jsem zaplatila, ale u formuláře máme napsáno, že se měl vyplnit do včerejška a přestože nám v mailu píšete, že ho máme vyplnit do tisku šifer, je už zablokovaný, šedý :-(. Můžete nám ho ještě odemčít?

  Posouváme na 23. 10. večer. Pak jdou šifry do tisku, tak potřebujeme znát počty ;-)

 18. H

  Holy Lords of Dynamite

  23 Oct 2017
  Edited last year by Holy Lords of Dynamite

  Zdravíme. Pořád je napsáno jen 233 hrajících týmů. Má ještě smysl čekat na náhradníky? Loni jste to posílali 21. 10. Dík! :-)

 19. T

  Tmou.org

  23 Oct 2017 Moderator, Org

  Zdravíme. Pořád je napsáno jen 233 hrajících týmů. Má ještě smysl čekat na náhradníky? Loni jste to posílali 21. 10. Dík! :-)

  Smysl to má vždycky - pokud teda nerozpustíte tým do jiných týmů, které nejsou pětičlenné a shánějí posily (to by v případě Vašeho pořadí pod čarou bylo jistější, pokud takovou možnost máte). Nicméně dost často někdo odpadne i v týdnu před hrou - a ne všichni náhradníci už s tím pak počítají, takže se někdy (ale ne vždycky, slíbit se to nedá) poštěstí i týmu na poslední chvíli, který je výrazně níž pod čarou. V tuhle chvíli evidujeme opožděné platby, tj. s vysokou pravděpodobností už zaplatilo víc než 233 týmů, ale musíme to kontrolovat jmenovitě - a odklikávat do hry ručně (a ne každý večer se k tomu dostaneme). Odpadlíky, o nichž bezpečně víme, nahrazujeme týmy pod čarou průběžně - několik náhradníků už se do hry posunulo.

 20. Tmou.org

  23 Oct 2017 Moderator, Org

  @Holy Lords of Dynamite Má ještě smysl čekat na náhradníky?

  @Tmou.org to by v případě Vašeho pořadí pod čarou bylo jistější, pokud takovou možnost máte

  Ne všichni orgové mají přehled o tom, kde se aktuálně pohybuje čára náhradníků a tak neví, že váš tým byl první pod čarou. Nyní už je druhý nad čarou. Večer asi bude ještě výš.

  H.

 21. Tmou.org

  23 Oct 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Org Ivo se omlouvá za zmatečnou informaci a sype si popel na hlavu...

 22. H

  Holy Lords of Dynamite

  24 Oct 2017

  Děkujeme, už máme zaplaceno. Vyčkalo nás všech pět a už se těšíme do Brna :)

 23. C

  Crucifixion?

  26 Oct 2017

  Ahoj, mám dotaz a připomínku k T-Info:
  Dotaz: jestli jsem to pochopil dobře, posílá se SMSka z každého stanoviště po obdržení šifry. Znamená to, že po vyluštění šifry ne-e? A pokud je to tak, bude se tedy tím pádem nově evidovat jen celkový čas ,,luštění šifry+přesun", a už ne i jen samotný čas luštění? (Vycházím tedy z idealistického předpokladu, že karty, kam si doteď každý tým psal časy postupu hrou, se zavedením T-infa zruší... což by bylo fajn.)
  Připomínka: na webu TMOU, na stránce s pravidly, přibyla sekce k T-Info, která ale není uvedená na začátku stránky mezi odkazy na jednotlivé sekce.

 24. T

  Tmou.org

  27 Oct 2017 Moderator, Org

  @Crucifixion? Dotaz: jestli jsem to pochopil dobře, posílá se SMSka z každého stanoviště po obdržení šifry.

  Ano, SMS se posílá pouze po vyzvednutí šifry a do statistik se započítává čas včetně přesunu na další stanoviště (obdobně jako na Matrixu nebo Bedně). V neoficiálním pořadí pak nebude rozdíl mezi týmem, který na šifře skončil a týmem, který ji vyluštil, ale nestihl dojít na další stanoviště. Karta týmu nebude.

  @Crucifixion? Připomínka: na webu TMOU, na stránce s pravidly, přibyla sekce k T-Info, která ale není uvedená na začátku stránky mezi odkazy na jednotlivé sekce.

  Díky za postřeh, opraveno

  H.

 25. A

  Aplikovaní Hrošíci

  30 Oct 2017

  Jak vypadá terén po Herwartovi? Nespadne nám někde na stanovišti strom na hlavu? Nebo do povinného vybavení přibyde helma? :)

  Emil

 26. T

  Tmou.org

  30 Oct 2017 Moderator, Org

  @Aplikovaní Hrošíci Jak vypadá terén po Herwartovi?

  Ještě nevíme. Doufáme, že nic horšího než pár spadaných větví a popadaných stromů cestou nepotkáte. Zkusíme ještě stihnout proběhnout trasu a kdyby byl velký problém, dáme vědět.

  Anebo ztížíme šifry tak, aby se do terénu nikdo nedostal ;-)

 27. Z

  Zakysaná smetana

  31 Oct 2017

  Zdravim organizatory, mame jeden dotaz k nerozdelovani tymu. Na posledni chvili jeden z nas zjistil, ze z pracovnich duvodu to vubec nestiha do Brna, ale muze byt alespon cast vecera na telefonu. Pokud se nam na posledni chvili nepodari doplnit tym, tak nas zajima jak se na takoveho clena organizatori divaji?

 28. T

  Tmou.org

  31 Oct 2017 Moderator, Org

  Zdravim organizatory, mame jeden dotaz k nerozdelovani tymu. Na posledni chvili jeden z nas zjistil, ze z pracovnich duvodu to vubec nestiha do Brna, ale muze byt alespon cast vecera na telefonu. Pokud se nam na posledni chvili nepodari doplnit tym, tak nas zajima jak se na takoveho clena organizatori divaji?

  To je ok. Stejně jako kdyby byl nemocný. Není v tom žádné taktizování. Klidně ať takhle hraje, nevadí nám to...

 29. C

  Crucifixion?

  1 Nov 2017

  @Tmou.org Ano, SMS se posílá pouze po vyzvednutí šifry a do statistik se započítává čas včetně přesunu na další stanoviště (obdobně jako na Matrixu nebo Bedně). V neoficiálním pořadí pak nebude rozdíl mezi týmem, který na šifře skončil a týmem, který ji vyluštil, ale nestihl dojít na další stanoviště. Karta týmu nebude.
  H.

  Otevřeně - tohle se mi moc nelíbí. Nejde ani tak o porovnávání týmů v rámci pořadí, tam to vem čert - ale bude to zkreslovat (jakkoli ne úplně znemožňovat) hodnocení náročnosti jednotlivých šifer. Může se pochopitelně použít i ex post subjektivní hodnocení samotnými týmy, to ale nejsou ,,tvrdá data" (s trochou nadsázky:-) ). Že to tak mají i na jiných šifrovačkách, není podle mého samo o sobě argument. Byl by problém (pro příští ročníky) přidat na každém stanovišti ještě jednu týmem zasílanou SMSku, po doluštění šifry?

 30. Ü

  Übertým

  1 Nov 2017

  @Crucifixion? Byl by problém (pro příští ročníky) přidat na každém stanovišti ještě jednu týmem zasílanou SMSku, po doluštění šifry?

  Technicky by to problém určitě nebyl. Jedna z Noci tapürů to už ovšem zkoušela. Neosvědčilo se, lidi neposílali SMS o vyluštění ani z poloviny tak poctivě, jako SMS o příchodu. Dovolím si spekulovat o důvodu: odesláním SMS o vyzvednutí šifry začne týmu běžet timeout na nápovědu, avšak SMS o vyluštění žádný takový benefit neposkytuje.

 31. T

  Tmou.org

  1 Nov 2017 Moderator, Org

  Byl by problém (pro příští ročníky) přidat na každém stanovišti ještě jednu týmem zasílanou SMSku, po doluštění šifry?

  Inu, to je dotaz na organizátory TMOU 20. Je možné, že to udělají jinak (nevím, jestli to technicky jde, používáme pochopitelně aplikaci Statku). Letos chceme budoucím orgům TMOU otestovat, jak to v podmínách TMOU bude přijato - protože bude-li ročník 20 open, což nikdo z nás slíbit nemůže:) (a zřejmě s větším množstvím týmů než TMOU X), tak se jim to, tuším, bude pro kontrolu hry dost hodit. A je možné, že systém ještě nastaví nějak jinak.

  ale bude to zkreslovat (jakkoli ne úplně znemožňovat) hodnocení náročnosti jednotlivých šifer.

  Neboť na tohle může mít každý organizátor mírně jiný názor, píšu zde za sebe (Ivo): Já si to nemyslím, plus mínus je jasné, kolik týmy potřebují na přesun, jen úzké množství týmů těsně před koncem hry vyluští a nevyzvedne, tj. dá se v tom vyznat - jistě, statisticky se pak může jevit jako nejtěžší šifra s nejtěžším (nejdelším) přesunem, ale my přece víme, kudy vede trasa, takže se to dá docela slušně promítnout (odečíst) do výkladu statistiky, které si jako org dělám po hře a srovnávám s předpoklady. A občas někdo zabloudí, to se holt stane. Obtížnost pohybu mezi stanovišti je dána šifrou a postupem - z mého hlediska (hráče a orga který je na TMOU od prvního ročníku, takže holt konzervativec:) tvoří šifra a postup jistý celek. Do extrému dovedeno: vyluštěná šifra znamená nalezení dalšího stanoviště, teprve potom je vyluštěná a správně interpretovaná na 100%. A data neslouží (tedy aspoň ne letos) nějakému tvrdému výzkumu, kde by to bylo opravdu důležité. Data po hře pro nás letos znamenají hlavně: mít kompletní přehled o všech týmech, kam skutečně došly - z loňských ročníků vždy kolem 40 týmů chybělo a nebylo jasné, jestli to jsou lidé, kteří se nechtějí poměřovat, nebo lidé, kteří skončili tak brzo, že se jim to ani nechtělo psát.

  Pořadí: oficiální pořadí na TMOU je stále jen to v cíli. To se nijak nemění. To neoficiální - i tam nás zajímá, kdo dřív vyzvedl šifru následující. Vyluštění samotné je pochopitelně správným hřejivým pocitem týmu (jasně, taky jsem mockrát zažil, kdy se cítím o chlup líp, než tým co to nevyluštil, byť jsme ani jeden nedošli už na další stanoviště), ale není důležité pro interpretaci pořadí - kdysi už to v některých diskusích proběhlo - protože nikdy není jasné, kde a v jaké situaci tým šifru vyluštil. Tým, který odešel z terénu a po ránu doma vyluštil šifru, není cíli - tedy oficiálnímu posunu v pořadí - o nic blíž, než tým, který do poslední chvíle tutéž šifru luštil a nevyluštil v terénu. Nemusí vypovídat ani nic o luštitelských schopnostech týmu - často se stává, že po ránu někteří ze hry odchází a šifru lousknou v teple někde na nádráží, kde to zkrátka šlo vyluštit lépe, než v terénu, kde zůstávají týmy, které chtějí dojít! co nejdál. Toto chápání neoficiálního pořadí (ne na všech hrách, vím!) ovšem nezavedla TMOU, ale svým způsobem Statek (Tom Kuča to kdysi fakt hezky zargumentoval) a podle mě to je ok. Na TMOU jsme dřív při vyplňování chtěli, aby lidé vyplňovali čas luštění - byla to zajímavá data, souhlasím, na TMOU 11 poskytla orgům i tu hezkou možnost vizualizace po hře. Ale s nástupem T-infa (a už to je novinka, kterou naopak někteří nelibě nesou), chceme po týmech, aby se zabývali smskováním jen do té míry, do jaké to potřebujeme pro organizační zabezpečení hry - a do té míry, do jaké můžeme týmy motivovat, že za sms aspoň něco dostanou. Nechceme prudit týmy s tím, aby zbytečně psaly / myslely na to - poměrně značné množství sms navíc, jen kvůli statistikám. Tož tak...

 32. K

  Kdo se přidá?

  1 Nov 2017

  První SMS systém byl zaveden v roce 2006 na Bedně. Přesně z těch důvodů, které píše Ivo - aby měli organizátoři přehled o průběhu hry. Vznik statistik a neoficiálního pořadí byl chápán jen jako vedlejší účinek, v mnohém nakonec spíš nežádoucí. Potvrzovací SMS s pořadím byla zavedena jako odměna, protože jsme nevěřili, že by týmy posílaly SMS jen tak pro naše krásné modré oči. Víc SMSek neznamená jen víc opruzu pro týmy a nejasnosti v tom, co znamená "vyluštit", ale taky jsou to zbytečné náklady navíc.

  Dalibor

 33. T

  Tmou.org

  1 Nov 2017 Moderator, Org

  @Aplikovaní Hrošíci Jak vypadá terén po Herwartovi? Nespadne nám někde na stanovišti strom na hlavu?

  Dnes jsme prošli celou teréní část a zvěstujeme dobré zprávy. Na jednom místě jsme potkali jen asi čtyři stromy spadené přes cestu (nic co by nešlo v pohodě obejít) a zbytek lesa vypadá úplně v pořádku. Konzultovali jsme to i se správcem polesí, který nám řekl, že si myslí, že to bude v pohodě, že ještě nebude vše uklizené a ať dáváme pozor.

  Takže než skloníte hlavy nad šifru, podívejte se raději i nahoru.

 34. V

  voy-a-ger

  2 Nov 2017
  Edited last year by voy-a-ger

  Ahoj,

  mam este jednu otazku k pravidlu o nerozdelovani. Moze sa zdat hypoteticka ale stalo sa nam to uz tolko krat, ze sa musim spytat.

  Povedzme, ze tym vylusti poslednu sifru 20 minut pred koncom hry a pomalsim clenom tymu je jasne, ze do ciela nedojdu. Mozu pomalsi clenovia tymu hru vzdat aby umoznili rychlejsim dostat sa do ciela? Alebo sa to povazuje za takticke "rozdelovanie sa"? Je asi jasne, ze ti co vzdali uz prip. ceny nedostanu...

  Rasto

 35. T

  Tmou.org

  2 Nov 2017 Moderator, Org

  Povedzme, ze tym vylusti poslednu sifru 20 minut pred koncom hry a pomalsim clenom tymu je jasne, ze do ciela nedojdu. Mozu pomalsi clenovia tymu hru vzdat aby umoznili rychlejsim dostat sa do ciela? Alebo sa to povazuje za takticke "rozdelovanie sa"? Je asi jasne, ze ti co vzdali uz prip. ceny nedostanu...

  Uff, vy nám dáváte. Ale chápu, sám jsem běžel do cíle už několikrát, když ostatní nemohli. Vzdát hru podle pravidel lze kdykoliv - v tomhle případě zkrátka nestačili členové fyzicky a obětovali se. Je to hodně na hraně, hodně smutný příběh:), ale pravidlům to neodporuje. Pravidla nemohou říci, že během hry se vzdávat smí a před koncem ne, to nelze rozumně ohraničit. No, pevně doufám, že tomuto dilematu nebude nakonec nikdo vystaven, a že si zkrátka užijete hru dohromady i s případným dokončením. Ivo

 36. coredump

  2 Nov 2017

  @Crucifixion: já bych byl strašně rád, kdybys měl pravdu, kdyby šlo jasně říct: teď je ten okamžik, kdy jsme vyluštili, a kdy můžeme poslat SMSku. Ale přijde mi, že na většině šifrovaček je to tak, že aspoň sem tam se najde šifra, u které máme řešení (třeba i autorským způsobem, jak se později ukáže), ale prostě si nejsme jisti, dokud nevyzvedneme následující šifru. Takovou šifru považuju za nehezkou, ale podle různých diskusních fór se zdá, že v tom nezřídka jsem sám, a holt takovéto šifry se budou vyskytovat i nadále.

 37. K

  kafe

  2 Nov 2017

  Za ty, co to nelibě nesou, bych poznamenal, že přehled o hře získají organizátoři strategickým umístěním osob na stanoviště. Podle minulých ročníků čítá jen B-tým okolo 20 lidí, takže by to neměl být problém. Je-li uváděná záminka pro zavedení T-infa i skutečný důvod, je celá věc čirá zlomyslná pruda.

  Posílání upřesnění je cíleně nasrávací prvek. Z hlediska hry nemá funkci. Upřesnění se získává se zadáním šifry, a tudíž by se mohlo získávat se zadáním šifry. Toto píši s vědomím, že nevím, jak bude TMOU probíhat. Nicméně se zajímavými situacemi typu hyperstegano, kdy si tým ani nemůže být jist, že je na stanovišti, a získání upřesnění by mu to prozradilo, je stejně T-info nekompatibilní.

  Spousta her nějaké Foo-info má. Ovšem většinou z něj nečiší ,,ha ha ha, to jsme vás přechytračili, abyste ty zbytečné SMS fakt posílali``. Chtějí-li organizátoři, aby se logovaly příchody, tak prostě napíší do pravidel: Posílejte SMS. Lepte samolepky. Napípněte si RFID čip. Nebo cokoli. A až (optimista by mohl napsat pokud) se něco posere, tak lidi v nejhorším nedostanou včas nápovědy nebo se pokřiví statistiky.

  S vyluštěnou šifrou ale pořád dojdou na další stanoviště.

  Ne tak na TMOU. Připomíná mi to nedávný incident, kdy v půlce světa přestaly fungovat ,,chytré`` domovní zvonky, protože kdesi spadly jakési servery...

  Yeti

 38. T

  Tmou.org

  3 Nov 2017 Moderator, Org

  Yeti, když jsme se rozhodovali, zda t-info ano, či ne, brali jsme v potaz i to, že to někteří hráči ponesou nelibě. Tak jsem rád, že píšeš - kdyby to větší počet hráčů viděl podobně, tak si dobře rozmyslíme, jestli T-info nasadíme i příští rok.

  Z mého pohledu by však posílání čistě logovací SMS, za kterou by tým nic nedostal byl větší opruz, upřesnění má hráče motivovat, aby na to nezapomněli. Primární motivace je ale sledování hry a přesnější statistiky, nikoli zasílání upřesnění.

  Rozmístěním osob se Tmou sleduje špatně - čelo ještě zvládneme, ale pak často bývá nával, B-týmáci mají i jiné úkoly, přichází, odchází a přemisťují se podle potřeby a bylo by náročné to zařídit tak, abychom měli stejně přesné informace jako z T-infa.

  S argumentem o spadení systému jsme počítali, neboj.

  Těším se na diskusi o (ne)smyslu T-infa po hře :-)
  H.

 39. Ú

  Ústřední topení

  3 Nov 2017
  Edited last year by Ústřední topení

  @Tmou.org Uff, vy nám dáváte. Ale chápu, sám jsem běžel do cíle už několikrát, když ostatní nemohli. Vzdát hru podle pravidel lze kdykoliv - v tomhle případě zkrátka nestačili členové fyzicky a obětovali se. Je to hodně na hraně, hodně smutný příběh:), ale pravidlům to neodporuje. Pravidla nemohou říci, že během hry se vzdávat smí a před koncem ne, to nelze rozumně ohraničit. No, pevně doufám, že tomuto dilematu nebude nakonec nikdo vystaven, a že si zkrátka užijete hru dohromady i s případným dokončením. Ivo

  Zajímavé, až do této odpovědi jsem si pravidla o nedělení týmu i vzdávání vysvětloval jako "nedělejte to z taktických důvodů, pokud je váš cíl získat výhodu, tak je to špatně" a myslel si, že odpověď na Rastovu otázku je jasné "takhle ne". Posunul jsem si to na "vzdávání si dělejte jak chcete, dělení zásadně netakticky". Uvidíme co z toho vznikne :)

 40. L

  Letní Me2di

  3 Nov 2017

  Ahoj, ohledně nerozdelovani a nemenneho počtu členů si nejsem jistý, tak raději dotaz. Můžeme být na startu 4 s tím, že pátý přijde mezi 18 a 19h po předání dítěte ke hlídání? Nebo na startu musíme být všichni? Diky
  Ondra

 41. T

  Tmou.org

  3 Nov 2017 Moderator, Org

  @Tmou.org Uff, vy nám dáváte. Ale chápu, sám jsem běžel do cíle už několikrát, když ostatní nemohli. Vzdát hru podle pravidel lze kdykoliv - v tomhle případě zkrátka nestačili členové fyzicky a obětovali se. Je to hodně na hraně, hodně smutný příběh:), ale pravidlům to neodporuje. Pravidla nemohou říci, že během hry se vzdávat smí a před koncem ne, to nelze rozumně ohraničit. No, pevně doufám, že tomuto dilematu nebude nakonec nikdo vystaven, a že si zkrátka užijete hru dohromady i s případným dokončením. Ivo

  Zajímavé, až do této odpovědi jsem si pravidla o nedělení týmu i vzdávání vysvětloval jako "nedělejte to z taktických důvodů, pokud je váš cíl získat výhodu, tak je to špatně" a myslel si, že odpověď na Rastovu otázku je jasné "takhle ne". Posunul jsem si to na "vzdávání si dělejte jak chcete, dělení zásadně netakticky". Uvidíme co z toho vznikne :)

  Ivo: jo, já vím, v tomhle bodě se sráží právo "vzdát" s pravidlem "hrát dohromady". Osobně si myslím, že na TMOU se ten běh zrovna do cíle s částečným týmem stejně nevyplatí, doběh do cíle se nerovná dokončit TMOU, cílový úkol je stejně jako šifra tradičně lepší řešit ve víc lidech (odkazuji na minulé ročníky, nededukujte z toho nic o povaze letošního úkolu). Upřímně řečeno jsme se nad tím ani předem nezamýšleli, pravidlo nedělení se týká stylu hry pro 250 týmů během celé hry, případný doběh do cíle odhaduji 0-1 tým, tj. nedělejme z toho vědu, užijte si hru co nejvíc pohromadě a bude to fajn:) A pokud někdo bude běžet do cíle, rozhodněte se, jestli přece jen raděj nepočkat na zbytek týmu, než si vyzvednete zadání cílového úkolu (viz předchozí odpovědi k této diskusi - rozličná tempa rozličných členů týmu nechť se srovnají před vyzvednutím šifry:)

 42. Tmou.org

  3 Nov 2017 Moderator, Org

  Ahoj, ohledně nerozdelovani a nemenneho počtu členů si nejsem jistý, tak raději dotaz. Můžeme být na startu 4 s tím, že pátý přijde mezi 18 a 19h po předání dítěte ke hlídání? Nebo na startu musíme být všichni? Diky
  Ondra

  Jasně. Lidi, fakt klid - třeba na Kachně se taky hraje týmově a nikdo z toho děs nemá... Takže znovu: nemocný na poslední chvíli nechť hraje po telefonu, opožděný z práce, ať se přidá, kdy chce. Kojící matka ať si jde nakojit a pak se vrátí do hry. Muzikant nechť si odehraje večerní koncert a pak jde hrát TMOU. Užijte si to spolu, pokud to jde, a když něco osudem neklapne (viz předchozí případy, kterých můžou být desítky), tak nám to nevadí!!! Prostě jen nevysílejte běžce na vyzvednutí šifry, nedělte se v případě, že máte náznak řešení, abyste si ho ověřili a tak podobně. A kdybychom po Vás nedejtmou chtěli směňovat 1000 bonbónků za jiných 1000 bonbónků, tak to taky dělejte společně :) :) :)

 43. O

  Opravte to

  3 Nov 2017

  Dovolím si dvě poznámky k diskutovaným tématům.

  ad Téma nerozdělování týmů) Případné "taktizování" se netýká jen doběhu do cíle. Týmy, které nemají tolik zkušeností s ranním dobíháním do cíle, si spíš vybaví doběh pro poslední vyluštěnou šifru. To se mimochodem týká celého startovního pole a případů, kdy těsně před koncem je šifra vyřešena. Tedy: Může v takovém případě pomalejší půlka týmu vzdát?

  ad Posílání sms po vyluštění) Přikláním se jednoznačně k názoru, že šifra je "vyluštěna" až vyzvednutím následujícího stanoviště. Nejedná se zdaleka jen o situace, kde míra nejistoty nedává ještě jasnou odpověď na stav doluštění. My známe z vlastní zkušenosti úplně obrácené situace. Kdy jsme byli naprosto skálopevně přesvědčení, že máme šifru vyluštěnu a z různých důvodů se ukázalo, že tomu tak nebylo. Někdy mohlo jít o záměr organizátorů (vícevrsvé šifry), ale nezřídka se nám stane, že odhalíme nějaké alternativní řešení (tím rozhodně nemyslím "řešení" typu: vypadá to, že řešení má osm písmen, tak to bude kopec na sever, který má také osm písmen, ale řešení, kdy ho i sami orgové musí uznat za korektní).

 44. T

  Tmou.org

  3 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  ad Téma nerozdělování týmů) Případné "taktizování" se netýká jen doběhu do cíle. Týmy, které nemají tolik zkušeností s ranním dobíháním do cíle, si spíš vybaví doběh pro poslední vyluštěnou šifru. To se mimochodem týká celého startovního pole a případů, kdy těsně před koncem je šifra vyřešena. Tedy: Může v takovém případě pomalejší půlka týmu vzdát?

  Opět se zde sráží 2 pravidla - vzdát může kdokoliv kdykoliv versus s dělením týmu se nemá taktizovat. Poradili jsme se o tom jen s Honzou Klusáčkem a doplňujeme pravidlo o nedělení týmu - prosíme, klidně si toto sdělte mezi týmy, ne každý teď čte diskusi! Pokud těsně před koncem hry tým vyluští šifru a chce dát kvůli neoficiálnímu pořadí najevo, že ji vyluštil, tím, že část týmu doběhne pro následující šifru a pošle před koncem hry sms - aniž by už tuto následnou šifru luštili - může to udělat. Výklad cíli: pokud tým hodlá projít TMOU včetně prolomení cílové aktivity, počkejte na zbytek týmu, vyplatí se Vám to i časově (klidně si do cíle doběhněte a rozhodněte to až v tu chvíli). Pokud na cílovou aktivitu čas zjevně není, tak pošlete sms a už se do cílové aktivity nepouštějte.

  Ve hře jsme si na vcelku jistí, že Vám bude jasné, co má smysl a co ne... A opět - prosím, nedělejme z toho vědu, my nechceme nikoho připravit o tu radost, že těsně před koncem vyluštil (pokud je opravdu s rozumnou mírou jistoty přesvědčený, že vyluštil) a chce to dát najevo...