1. Diskuse

 1. last year
  T

  Tmou.org

  4 Nov 2017 Moderator, Org

  Diskuse ke startovní šifře.

 2. J

  Jeníčci

  4 Nov 2017

  Zpětně si říkám, že bylo dost nejasné, do které kategorie (transpozice, stegano aj.) patří dané řešení. Grafika byla ještě jasná, ale třeba to dosazování písmen podle dat, v nichž se odehrávaly šifrovačky jsme identifikovali jako znalostní šifru (bylo třeba se podívat na internet, a explicitně to doporučovali i jedné konverzaci), ačkoliv to prý měla být substituce. Překlepy v ID přispěvatelů dávají text STREDISKOVCÍLU.EONKY (např @trojuhelník s dlouhým í a @sifrovacky.cz místo @sifrovacky_cz), Lužánky z toho nedostanu, ať se snažím jak chci. Už se tu jiní zmiňovali, že tam navíc byly i další překlepy, které by v jiné šifře tolik nevadily, ale zrovna na jedničce, která měla 15 různých tajenek je to dost problém – nikdy nemáme jistotu, co je balast a co je ještě nevyluštěná šifra.
  Nakonec jsme vyhaluzili stanoviště z grafického startu+azimutu a vzali nejbližší náměstí.
  Robert-Antonio

 3. Tupouni

  4 Nov 2017

  @Jeníčci Zpětně si říkám, že bylo dost nejasné, do které kategorie (transpozice, stegano aj.) patří dané řešení.

  Souhlas, my jsme to vyřešili definitivně tím, že jsme (skoro) všechny principy dohledali a vyluštili. Díky náročnosti nechci ani pomyslet, kolik týmů v podstatě jen odhadlo, kde by to mohlo být a buď brute-force kombinovali tajenky či dokonce křižovali namátkou centrum (když jim z opakovaných SMS došlo, že je to vždy na "námětí u objektu") a brutili podle výskytu sedících týmů...
  V zásadě šlo o velmi zajímavé a nápadité zadání, nicméně jsme si z pravidel nebyli jisti, zda MUSÍME identifikovat a vyluštit JEN naši (stegano), či můžeme vyluštiti i ostatní. Nakonec jsme v podstatě MUSELI vyluštit i ostatní, abychom si byli jisti, že máme skutečně "stegano sadu". Při příchodu na první šifru na 2 nás ORG nijak nekontroloval, zda jsme přišli pomocí "přidělené šifry" či nikoliv...
  Jako jediný, zato naprostý úlet, ale hodnotím analýzu každého tvítu na překročení maximálního povoleného limitu znaků...

  vop

 4. T

  Tykadla

  4 Nov 2017

  @Tupouni Souhlas, my jsme to vyřešili definitivně tím, že jsme (skoro) všechny principy dohledali a vyluštili. Díky náročnosti nechci ani pomyslet, kolik týmů v podstatě jen odhadlo, kde by to mohlo být a buď brute-force kombinovali tajenky či dokonce křižovali namátkou centrum (když jim z opakovaných SMS došlo, že je to vždy na "námětí u objektu") a brutili podle výskytu sedících týmů...

  vop

  no oni ani nemuseli bruteforcovat, když stačilo googlit tmou 2017 a vyjela tato stránka:
  http://www.brno-stred.cz/calendar/sifrovaci-hra-tmou , kde je všech 5 parků uvedených. Já na tu stránku narazil ještě před začátkem, když jsem se snažil najít nějaké věci ke starým věcem. My to k luštění nevyužívali, ale kdyby někdo chtěl, tak mu to 1(2) ulehčí

  Anonyme

 5. Ü

  Übertým

  4 Nov 2017

  @Jeníčci, v poslednom infe pred hrou (http://www.tmou.cz/_media/2017/pred_hrou.pdf ) boli ku každému typu šifier tri príklady a presne tieto tri verzie toho typu šifry boli potom použité. Kto si to všimol, mal za odmenu výrazne istejšie priradenie šifier k princípom a možno aj hint, aké ďalšie šifry tam hľadať.

  Ďalej, priamo v texte šifry 1 je v tej konverzácii nasledovná replika: >>Myslel jsem, že by bylo fajn zpropagovat jiné hry, někteří hráči o nich určitě nevědí (ale nepočítáme to za "neznalost").<< Toto podľa mňa úplne očividne hovorí, že zoraďovanie šifrovačiek podľa (nižšie linknutého) kalendára za znalostnú šifru nemáš považovať.

  -- mišof

 6. Ú

  Ústřední topení

  4 Nov 2017

  @Übertým Ďalej, priamo v texte šifry 1 je v tej konverzácii nasledovná replika: >>Myslel jsem, že by bylo fajn zpropagovat jiné hry, někteří hráči o nich určitě nevědí (ale nepočítáme to za "neznalost").<< Toto podľa mňa úplne očividne hovorí, že zoraďovanie šifrovačiek podľa (nižšie linknutého) kalendára za znalostnú šifru nemáš považovať.

  -- mišof

  Pokud si člověk dva zápory nepřeloží jako "počítáme to za znalost" :) naštěstí nám došlo to z prvního odstavce a pak už se to pasovalo lépe.
  INDEX

 7. T

  Triky a povery

  5 Nov 2017

  Zvolili jsme stegano a vyšlo nám samozřejmě středisko vcílu.Eonky. Předlouho jsme zkoušeli, co jako s tím a co je tím myšleno. Pak jsme zase diskutovali, zda ostatní mají stejné zadání a zda bude ok, když zkusíme ostatní šifry a k nějakému výsledku se dostanem. Brzdilo nás to, že na obálce bylo vytištěno "stegano". Proč by tiskli různé obálky, když obsah (šifry) by byl shodný?
  Nakonec jsme tedy ztratili nějakou tu hodinu dvě, než jsme dořešili nějaké další šifry a zhodnotili jsme, že tři z nich by mohly patřit do stejné kategorie, a vyšlo nám to jakžtakž smysluplně na náměstí 28.října.
  Zajímal by mě příběh tvorby a testování prvních čtyř šifer, že na nich došlo k tak obrovskému množství chyb, a to docela zásadních (když pominu chybné kódy stanovišť).

  Petr

 8. P

  První pokus

  5 Nov 2017

  Jenom pro představu, kolik šifřiček jste museli vyluštit, aby jste jedničku vyřešili? Nám se podařilo jít dál až po vyluštění deseti šifřiček, protože jsme měli z každého typu vyluštěno po dvou, pouze znalostní jsme měli vyluštěnou jednu. Za mě můžu říct, že jsem se cítil hodně nekomfortně, když jsem věděl, kolik máme vyluštěno ale stejně že nemůžeme jít dál. A místo toho, aby nás posunulo dál vyřešení šifry, tak jsem musel doufat, že nejprve najdeme tu "správnou". Upřímně lituji týmy, které neměli přístup na internet a nemohli se poradit s návodným pdfkem od orgů, protože nebýt toho, tak my tam sedíme určitě ještě minimálně o hodinu déle.

 9. H

  Happy Matfyz Friends

  5 Nov 2017

  @První pokus Jenom pro představu, kolik šifřiček jste museli vyluštit, aby jste jedničku vyřešili?

  My jsme jich meli asi 10 az 12 (nekde jsme meli chybu, nekde meli orgove chybu, u neceho jsme si nebyli jisti, jestli je to cele - treba u te diakritiky nebo sachu), ale nejvetsi problem byl pro nas pojmenovat ten spravny princip, pdf od orgu nas nenapadlo.

 10. Ü

  Übertým

  5 Nov 2017

  Měli jsme čtyři - po první odhalené transpozici jsme po nich šli cíleně. Tak trochu omylem jsme našli i nálepku uvnitř obálky.

  Majk

 11. Ú

  Ústřední topení

  5 Nov 2017

  15. Duvodu bylo víc a docela nás to bavilo. Z pohledu postupu hrou <eufemismus>se to moc nevyplatilo</eufemismus>.
  INDEX

 12. P

  Pralinky zvlášť

  5 Nov 2017

  Úplně nevím, jestli máme všichni jednotnou definici toho okamžiku, kdy prohlásíme, že jsme vyřešili jedničku. Ze startu jsme se zvedli se skóre 1/15. Vyšlo místo, a i když jsme nečekali, že je to správný výsledek, pro jistotu to prověřit a případně to doluštit tam nás nic nestojí. Cestou jsme se dobrali skóre 2/15, z čehož vyšlo opět místo, tentokrát ovšem poptávaným principem, takže jsme změnili směr a na místě nic nenašli, jak jsme čekali. Kompletní sadu dávající umístění první dvojky (a tuto vyzvednutou) jsme měli tuším, že se skóre 6/15, což dalo kompletní sadu v poptávaném principu, zejména proto, že jsme ho cíleně hledali. Ale tím jsme jedničku neodložili a luštili ji dál paralelně s jednotlivými dvojkami, protože to šlo. Takže zbylé čtyři dvojky jsme našli na základě tajenky jiné dvojky (1 ks), jiné jedničky (2 ks) a kombinovaně (1 ks). Takže ve chvíli, kdy jsme vyzvedli poslední dvojku a zadání jedničky definitivně poslali do archivu, zastavili jsme se na skóre 12/15.

  Síba

 13. T

  Tykadla

  5 Nov 2017

  My jsme luštili, dokud to šlo (dvě hodiny, 11 šifer, ale jen jedna jistá trojice), protože jsme si mysleli, že na jednotlivých dvojkách dostaneme vždy pětinu šifry, takže je stejně potřebujeme všechny. Docela nás zklamalo, že stačí jedna, na druhou stranu to pomohlo v situaci, kdy jsme polohu jedné z dvojek nevyluštili z předchozí dvojky.

 14. C

  Chlupaté Fraktály Kurta Gödela

  5 Nov 2017
  Edited last year by Chlupaté Fraktály Kurta Gödela

  @Triky a povery Zvolili jsme stegano a vyšlo nám samozřejmě středisko vcílu.Eonky. Předlouho jsme zkoušeli, co jako s tím a co je tím myšleno.
  Petr

  Nám také vyšlo "středisko v cílu.Eonky" a pochopili jsme to naprosto jednoznačně, neboť firma E.ON sídlí v Brně v ulici Cejl... Sice jsme se podivili nad tím, proč je tam "cíl" místo "Cejl" a proč je trochu divný slovosled, ale přešli jsme to s tím, že to třeba bude mít nějaký další, nám dosud skrytý význam...

  Protože v dané vzdálenosti a azimutu od E.ONky v Cejlu jsme žádnou šifru nenašli, a protože nebylo jednoznačné přiřazení dané šifry ke steganografii či jinam, strávili jsme dalších několik hodin cestováním po všech možných místech v Brně. Mimochodem jsme zkoušeli měřit od Měnínské brány, protože ta také klidně mohla být stegano, na skryté samolepce s azimutem 205 stupňů jsme objevili slabý šedý podtisk komety Tmou, což nám spolu s nápovědou "písmeno T - extraliga mezi souhláskami" dalo další nápad - měřit od haly Komety Brno.... Přitom jsme byli stále přesvědčeni, že musíme doluštit právě tu naši steganografii (kterou jsme si navíc ani v systému nevybrali - byla nám přidělena, protože naší substituci "došly obálky" - jak je to možné, když počet týmů volících danou šifru byly známy dlouho dopředu?)

  Organizátorům se povedlo něco zcela nepravděpodobného - pomocí chyby v zadání šifry zajistit, že vyjde špatné, ale naprosto smysluplné řešení. Nás to bohužel stálo 4 hodiny strávené na první šifře..

  Petr

 15. T

  Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org

  Ahoj,
  jako autor šifry beru všechny chyby v jedničce na sebe. Věcí z nepozornosti a překlepů tam bylo opravdu dost a u některých doteď netuším, jak tam mohly proklouznout. Omlouvám se všem týmům, kterým chyby znesnadnily průchod hrou a mrzí mě, že jsme takto pokazili dojem z jinak myslím zajímavé šifry. Zkusíme se z toho poučit, aby se to příště neopakovalo.

  A vůbec, beztak jde o nějaké Bednářské spiknutí! ;-)
  Honza Klus.

 16. K

  Krasohled

  6 Nov 2017

  Za mě osobně strašně zmatené, strašně moc chyb (přoč, ke konci kolečko najednou mluví jako ženská...), nejasné přiřazení typů šifer.
  Hrozně dlouho jsme žili v tom, že musíme vyluštit ten typ, který jsme si odhlasovali (znalostní) a že to bude org. na druhé šifře kontrolovat. Zrovna to byl ten typ který nám vůbec nešel a který jsme nebyli schopní ani za nic v té šifře najít! Ještě, že jsme nakonec šli kamkoliv jinam

  Jaňa

 17. N

  Název týmu:

  6 Nov 2017

  My také přemýšleli, jestli musíme mít to, co jsme si vybrali. Dokonce jsme pak "přišli" na to, proč to orgové nekontrolovali, přeci jen tu byl SMS systém, který mohl jen zahlásit něco jako vylušti to, co máš, jako první. Sběr dvojky pak probíhal tím stylem, že jsme něco měli z dvojek, něco z jedniček, přičemž poslední dvě stanoviště byly spíš haluzemi typu máme směr a počátek, je tam nějaké náměstí?

 18. Ú

  Ústřední topení

  6 Nov 2017

  @Tmou.org Ahoj,
  jako autor šifry beru všechny chyby v jedničce na sebe. Věcí z nepozornosti a překlepů tam bylo opravdu dost a u některých doteď netuším, jak tam mohly proklouznout. Omlouvám se všem týmům, kterým chyby znesnadnily průchod hrou a mrzí mě, že jsme takto pokazili dojem z jinak myslím zajímavé šifry. Zkusíme se z toho poučit, aby se to příště neopakovalo.

  A vůbec, beztak jde o nějaké Bednářské spiknutí! ;-)
  Honza Klus.

  Mám pocit, že taková monstrozita si o chyby koleduje už principiálně. Moje zkušenost jako bývalého programátora říká, že chybám se nejjednodušeji předchází tím, že je to jednoduché a nikoliv zvýšeným počtem testů. Věřím, že musí být téměř neřešitelný problém, těsně před hrou sehnat dostatek lidí, kteří nejsou postiženi autorskou slepotou a jsou ochotni něco takového testovat. A taky rozumím, že ta myšlenka byla velmi lákavá a už jí nešlo odolat :)
  INDEX

 19. Tupouni

  6 Nov 2017

  @Ústředn&iacute; topení taková monstrozita si o chyby koleduje už principiálně

  Jo Honzo, za mě to byla myšlenkou VÝBORNÁ VĚC a když by byla bez chyby, byla by asi kandidátem na šifru ročníku. V kombinaci s chybami a s (nevyváženými) vlastnostmi šifer na dvojkách plus (zatím) naprosto alibistický postoj ORGů k otázce "měli/mohli" jsme z šifry1 luštit "jeden/kterýkoliv" princip ale vytvořila v podstatě (no_a_teď_hledám_to_slovo)...

  Za mě byla Šifra1 v podstatě to, co nám zachránilo obecnou radost ze hry - prostě jsme si narozdíl od jiných okamžiků zaluštili, zažili mnoho radostí z vylomených tajenek.

  PS. teda až na myšlenku přepočítávat u každého tvítu počet znaků! To není šifra, to je pruda...

  vop

 20. T

  Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org

  Ještě pár poznámek:

  • validní postup je podle mě cokoli, co tým dovede na náměstí Republiky (bez vyzvednutí min. dvou dvojek to nejde, reálně byly potřeba alespoň tři, drtivá většina týmů vyzvedla všechny)
  • nevšimnout si, že v zadání jsou i jiné principy, než co jsem si zvolil podle mě nejde - logicky pak přemýšlím, proč tam jsou a co asi mohly dostat ostatní týmy
  • přiřazení šifer principům je možná nejednoznačné samo o sobě, nikoli ale s dokumentem, který ty principy šifer dost jasně popisuje. Na webu visel už od kvalifikace, šel i v posledním infu před hrou a jeho použití na jedničce bylo odměnou pro ty, co nepodceňují přípravu na hru
  • úvahám jestli mám luštit jen to, co jsem si vybral, rozumím, ale neluštit jiné principy a nezkusit se jít podívat na místo, které mi z nich vychází lze obhajovat tak maximálně hodinu
  • rozhodnutí, jestli ještě luštit start, nebo se jít někam zkusit podívat, mělo být součástí zážitku (proto jsme zařadili pravidlo o nedělení týmů)
  • šifry v kolečku byly různě těžké, protože byly jiné a chtěl jsem, aby nebyly úplně stupidní - udělat pět stejně těžkých hezkých šifer neumím - takže jistá nevyváženost tu byla, ale nepovažuji to za nespravedlnost (pořád šlo průběžně luštit jedničku a těžkou šifru tak přeskočit)
  • děkuju všem, co se dokázali přenést přes vlastní i organizátorské přešlapy a zvládli si letošní start užít i tak :-)
 21. Ú

  Ústřední topení

  6 Nov 2017

  Drobné poznámky:

  • nějakou dobu jsem obhajoval nutnost luštit Stegano tím, že je to jediná šifra ke které máme upřesnítko
  • možnost ignorovat na !TMOU přípravu na hru a přesto mít šanci na úspěch vnímám jako pozitivum

  Říkám to jako názor jednoho z tisíce.

 22. Tupouni

  6 Nov 2017

  @Tmou.org pořád šlo průběžně luštit jedničku a těžkou šifru tak přeskočit

  ...uvědomuješ si, že toto říká ten, který dokonale ví, jaký je přesný princip Šifry1 a Šifry2? A že hráči to v bodě nula netušili vůbec a rozklíčovali to minimálně po nalezení a vyluštění 3 (nebo i 5) kousků ze sady Šifry č. 2 ? Včetně toho, že rozhodnout se, zda mám opravdu těžkou šifru, nebo ty ostatní jsou ještě těžší, může hráč udělat až je má všechny v ruce???

  Neztratila se někam ta důležitá věc, že ORG musí nutně umět přemýšlet jako hráč, zatím co hráč nemusí vůbec myslet jako ORG?

 23. T

  Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org

  @Tupouni Uvědomuju. Na věci to nic nemění. Jak psal Síba: Ale tím jsme jedničku neodložili a luštili ji dál paralelně s jednotlivými dvojkami, protože to šlo.

  I tým, který právě vyzvedl první dvojku mohl z toho, co měl k dispozici prokouknout, že jednička má asi víc řešení a že dvojka bude asi dělená. V sedm jsme posílali nápovědu, ve které to bylo explicitně řečené. Tak mi prosím ještě jednou naznač, kde jsem nepřemýšlel jako hráč? Asi jsem natvrdlý nebo co.

  A vůbec, tvůj seznam těch důležitých věcí, co orgové nutně musí je opravdu neuvěřitelně fascinující, nemáš ho někde sepsaný?

 24. M

  My jsme tady špatně

  6 Nov 2017
  Edited last year by My jsme tady špatně

  Škatulkování šifer nám přišlo jako dost křehké, už když bylo avizováno.

  Vybrali jsme si nakonec stegano (což mohl být vzhledem k chybám "estset" a "cílu.eonky" dost zabiják). Po chvíli koukání na šifru jsme usoudili, že sledování šipeček s Měnínskou bránou je dostatečně "stegano". Zároveň jsme vygrafikovali Parnas a dospěli k závěru, že všichni mají stejnou šifru, nacházejí různá řešení a chodí na různá náměstí. Upřesnítko "hledej orga na náměstí u objektu" šlo pochopit jako "org na náměstí, a to u objektu" i "náměstí u objektu, a na něm org". To nám přišlo jako vhodně verzatilní, protože některá náměstí mají zajímavý objekt (hned nás napadl objekt na Svoboďáku), zatímco jiná nemají objekt, ale sama u nějakého jsou -- a tak jsme se koukli, jaké náměstí je u objektu Měnínská brána, a s de facto 1/15 šifry jsme vyrazili za orgy na Maliňák, aniž by nám pocitově cokoliv chybělo (že velkou část jedničky řešit nebudeme, bylo jasné; jen jsme nevěděli, jak velkou).

  Vůbec jsme netušili, že Měnínská brána měla ukazovat na 28. října. Později, už ve víru Kolečka, jsme se byli kouknout i na Zelňák k Parnasu. Přišlo nám zvláštní, že nikde nikdo, ale řekli jsme si, že to možná bylo jen "nástupní" stanoviště pro grafiku, a že díky T-infu už zřejmě orgové zjistili, že všichni do Kolečka vešli, takže se z hypotetického už nepotřebného nástupního Zelňáku mohli přesunout dál.

  Stegano jsme vybrali mimo jiné proto, že máme oči na překlepy, pravopisné chyby, zdvojené mezery, fonty a podobně. Problematické mi v tomhle směru přijde to, že minimálně náš exemplář měl lehce ujetý tisk, který zešikmil některá písmena (nějakých "e" v levé půlce se to myslím týkalo) -- zhodnotili jsme, mávli jsme nad tím rukou, řekli si "orgové nemají dokonalou tiskárnu, je to normální vada tisku" a šli dál. Načež nás na čtyřce stejně omluvné mávnutí rukou, že "ta 'míň' a 'víc' červená je jen další nedokonalost tisku", zazdilo.

  Hlavně ale -- a teď budu znít jako hrozný hnidopich a kverulant -- vidět oficiální text řešení s "týmy dostali", případně tady na fóru zprávy od orgů, kde jsou chyby v interpunkci, úplně neuklidní. Překlepy chápu, člověk prostě hrábne jinam na klávesnici, ale chyby v čárkách a i/y jsou omluvitelné, jen když stegano-schovávají morseovku. ;-)

  edit: Jo, a "holywood" s jedním L nás taky okamžitě praštil do očí. Ještě, že to nebyla část šifry a T-info hned řeklo, že to tak být nemá.

 25. Ú

  Účes, debile

  6 Nov 2017
  Edited last year by Účes, debile

  @Tupouni A že hráči to v bodě nula netušili vůbec a rozklíčovali to minimálně po nalezení a vyluštění 3 (nebo i 5) kousků ze sady Šifry č. 2

  To, že z jedničky vyjde 5 řešení bylo snad jasné každému, kdo vyluštil alespoň jednu trojici, ne? A to UŽ hned po odchodu ze startu. Být dlouho zaseklý na nějaké nevyvážené dvojce a nepodívat se na jiné stanoviště vycházející z jedničky (všechna poměrně blízko) s maximálním rizikem toho, že orgové na stanovišti řeknou, že takto by to nešlo, mi osobně přijde jako chyba hráčů, nikoliv orgů... A naopak skvělá strategická věc - neluštím jen šifru, ale i systém.

 26. Divize intenzit spektrálních čar

  6 Nov 2017

  To co se povedlo týmu My jsme tady špatně se nám málem povedlo taky, a tipnul bych si, že i spoustě dalších týmů -- první nám vyšla Měnínská brána (protože to byla asi nejlehčí z šifer), tak jsme k ní šli, tam nějaké ty týmy ale žádný org, "náměstí u objektu" je Maliňák, tak jsme tam šli, tam víc týmů ale orga jsme taky neviděli, tak jsme si řekli, že to by holt asi bylo moc lehké, a že musíme luštit dál (kvůli povídání o azimutech jsme tušili, že nám nevyjdou rovnou polohy šifer, ale jen něco, z čeho ty polohy teprve nějak naměříme). Tj. vyzvednout omylem první dvojku velice brzo po startu se nám nepodařilo jen proto, že jsme si mysleli, že to ještě nemáme celé, a tak jsme na Maliňáku toho orga nehledali moc důkladně (předpokládám, že byl na druhém konci náměstí než ta brána)... Být org, tak si dám pozor, abych neumístil žádnou šifru na náměstí u čehokoliv co vycházelo z jedničky, je přece jasné, že jakmile vyjde nějaké konkrétní místo v Brně, a zejména pokud má u sebe náměstí, tak tam (aspoň některé) týmy okamžitě vyrazí...

  Jinak to že není hned jasné, jak jednička funguje, to nám přišlo jako součást hry, a byly jsme z toho dost zmatení a moc jsme nevěděli co vlastně luštit a co s tím pak dělat (a dozvěděli jsme se to až z SMSky, sami jsme na to nepřišli), a jak funguje dvojka jsme taky zjišťovali postupně a několik poloh dvojkových stanovišť jsme vyluštili dvojmo, a tedy dohromady jsme na 1+2 "zbytečně ztratili" několik hodin, které bychom byli ušetřili, kdybychom dřív pochopili, jak 1 a 2 fungují... ale to nám vše přišlo jako součást hry, a ten systém, kterým to bylo udělané, nám přišel pěkný, a tahle část hry se nám hodně líbila, takže to kvitujeme :-)

  A btw. ta slavná Eonka... zde jsme i přes chyby překvapivě došli ke správnému řešení :-) Při prvním luštění nám vyšlo STREDISKOVCLUEONKY, což jsme interpretovali jako "středisko VCL u EONky", vygooglovali jsme si na mapě EON Brno, dostali jsme tři výsledky, a jedno z nich se nacházelo poblíž parku Lužánky, kde jsme našli "středisko volného času Lužánky", tedy "středisko VCL"... :-) ("í" a "." jsme našli až později a byly to jiné typy překlepů než ty ostatní a řešení spíš kazily (byť tedy ten "CíL" tam byl lákavý), takže ty jsme nakonec zavrhli.) Tj. nejen že chyba v šifře vedla na jiné smysluplné řešení, nás dokonce navedla jinou cestou na to správné řešení.

 27. T

  Tapüři a tapüře

  6 Nov 2017

  Ahoj, my STREDISKOVCLUEONKY taky interpretovali jako středisko volného času L(užánky) u EONky :)

  Jinak mě osobně by první (i druhá) šifra úplně nadchla, kdyby byla na Matrixu. Takhle se mi pořád hodně líbily, jen jsem měl rozpačitý pocit z toho, že každý luštil něco jiného (což jsme pochopitelně dělat nemuseli, ale neoptimalizuj na TMOU :)).

  Oceňuju i fakt, že poctivá příprava pomohla (a přitom nebyla nutná) a hledat (resp. zejména nacházet) příklady z pdfka v šifrách bylo fajn. Byly ty absence čárek u stegano části v pdfku myšleny jako nápověda na hledání chybějících háčků v šifře na hře?

  Škoda těch zmiňovaných chyb, ale alespoň nám luštění neznemožňovaly a zážitek nezkazily. Každopádně patnáct šifer na jednom papíru je prostě bomba – a dojít na TMOU někam na osmičku a přitom vyluštit přes třicet šifer je taky zážitek :)

  Miki

 28. F

  Freezy Bee

  6 Nov 2017

  Jak už jsem psal v diskuzi ke 2ce, mně se celý systém startu moc líbil. Jedno zadání s 15 šifřičkami je skvělý nápad (chybičky nechme stranou). Jako zpětnou vazbu a info o postupu týmů popíšu naše úvahy.

  Že bude potřeba vyřešit 3 šifry stejného principu, to bylo jasné. A myslím, že to mělo být jasné všem, protože to bylo jasně řečené - pokud si někdo myslel, že něco najde na místě, které mu vyšlo jako první, evidentně nečetl zadání. My jsme měli dvě jiné otevřené otázky: Zaprvé, zda musíme vyřešit "naše" stegano, nebo stačí jakýkoli jiný princip (jejich náznaky byly vidět, ale teoreticky mohly být nějak schválně neúplné). Časem jsme ale něco jiného vyřešili a vypadalo to, že mají všichni úplně stejné zadání.

  Druhá otázka byla, zda všech 5 principů odkazuje na stejné místo. Tady jsme primárně pracovali s verzí, že ano (vlastně nás ani moc nenapadlo, že by to mělo být jinak, i kvůli upřesnítku). Zdeněk dokonce přišel s nápadem, že nepotřebujeme 3 řešení od stejného principu, ale stačí nám 2x2 (od dvou principů místo+něco dalšího), což se protne na maximálně dvou místech. Ta myšlenka mi přišla geniální a znovu ho za ni chválím, naštěstí (i díky "v cílu eonky") jsme vyřešili třetí transpozici dřív, než se stihla zrealizovat - kdoví, kam by nás to dovedlo.

 29. Divize intenzit spektrálních čar

  7 Nov 2017

  @Freezy Bee Že bude potřeba vyřešit 3 šifry stejného principu, to bylo jasné. A myslím, že to mělo být jasné všem, protože to bylo jasně řečené - pokud si někdo myslel, že něco najde na místě, které mu vyšlo jako první, evidentně nečetl zadání.

  Tak já bych souhlasil s tím, že nás to mohlo napadnout, to jo. Ale že by to muselo být všem jednoznačně jasné po přečtení zadání, to bych si fakt nemyslel -- zajímalo by mě, kde to je podle tebe v tom zadání tak jasně napsané...?
  Ano, spíš jsme si asi mysleli, že u Měnínské brány další stanoviště nenajdem (byť těžko mluvit za všechny), ale taky jsme tam třebas mohli dostat nějaký kousek něčeho, a víc takových kousků nám mohlo říct, kam dál... (zhruba něco toho stylu jsem tak napůl očekával já, když jsme tam šli)
  Ale netuším, proč by nám např. mělo být jasné, že v zadání 1 jsou 3 šifry principu grafika (kterou jsme si zvolili) a ty nám společně určí místo další šifry...

 30. Černý racek

  7 Nov 2017

  @Divize nulou zajímalo by mě, kde to je podle tebe v tom zadání tak jasně napsané...?

  Na obálce. A předtím v posledních informacích. A u výběru přání v autentizované sekci. A v pravidlech.

 31. Nočný motýľ

  7 Nov 2017

  5 minút pred nápovedou som vyhlásil to, čo tvrdila i keď predtým sme dlho pracovali s tým, že posledná správa popisuje dlhú cestu. Potom sme dali dohromady tie tri grafiky (keď už sme si grafiku priali; jednu sme v tú chvíľu ešte nemali) a keď nás začali vyháňať z dvora, vyrážali sme akurát po prvú dvojku. Samotná jednička sa nám dosť páčila.

 32. P

  Psychokopytníci

  7 Nov 2017

  Včera jsem náhodně v televizi zahlédl reklamu na firmu E.ON Musím říct, že podobné reklamy už pro mne nikdy v budoucnu neboudou jako dříve, hádejte na co si u toho vzpomenu :)

 33. M

  Mimo a riadne

  11 Nov 2017

  Šifra krásna. Strávili sme na nej ale výrazne dlhší čas, než sme museli, lebo sme si mysleli, že pravidlá od nás vyžadujú, aby sme dolúštili tie tri subšifry, ktoré nám boli určené orgom na začiatku a ktoré sme mali napísané na obálke. V našom prípade to boli vedomostné a na tej tretej sme sa zasekali. Vrámci cviku sme polúštili ostatné (asi 10/15) a nakoniec sme z čistého zúfalstva prišli na substitučný vstup do kolečka a rátali s tým, že nám tam nič nedajú a pošlú nás do kelu. Na jednu stranu sme sa tešili, že neposlali, na druhú stranu sme tam mohli ísť o dve hodiny skôr.

  Inak v stave 2/3 vylúštených vedomostných sme sa pobrali 900 metrov na východ zo štartu (to nám ešte nedocvaklo že šifrovačky nie sú vedomostná šifra), skončili na Mendláku, zapadli do krčmy, kde mi bol dopriaty zvlášť bizarný zážitok, že som (vrámci dolúšťovania ostatných vecí) sediac pod veľkým sudom pred pivovarom vylúštil DOBRA PRACE VELIKY SUD PRED PIVOVAREM NA MENDLAKU.

 34. J

  JTHTN

  16 Nov 2017

  Není to ohledně startovní šifry, ale ohledně startu.

  Před startem jsem na místě viděl nějaké kameramany, kteří natáčeli rozhovory s hráči. O co přesně šlo? Také tam poletovaly droni. Jsou z toho nějaké veřejné záběry? A do třetice, je nějaký záznam z letošní hymny?

  Ti (JTHTN)

 35. T

  Tmou.org

  16 Nov 2017 Moderator, Org

  Natáčeli jsme materiály pro cca 20 minutový dokument o TMOU a teasery na sociální sítě. Postříhané to bude až v příštím roce - datum premiéry zatím stanoveno není. Točilo se nejen na startu, ale celou noc a dopoledne, dva štáby, jeden sledoval čelo, druhý dění ve městě... Snad to klapne a bude pěkné - a srozumitelné i pro lidi, kteří zatím na žádné šifrovačce nebyli:)