3. Přání

 1. last year
  T

  Tmou.org

  4 Nov 2017 Moderator, Org

  Diskuse k šifře přání.

 2. V

  Veselý Hrošík

  5 Nov 2017

  POJMENOVANY OSTROV mal byť na oficiálnej hernej mape naozaj POJMENOVANÝ. Strávili sme aspoň hodinu nad tým, ako sa od ostrova Rujana, pomenovaného v jednom z prianí, dostať k riešeniu. Potom sme si povedali, že nám je zima a tak sa aspoň prejdeme k najbližšiemu ostrovu...

 3. T

  Tmou.org

  5 Nov 2017 Moderator, Org

  POJMENOVANY OSTROV mal byť na oficiálnej hernej mape naozaj POJMENOVANÝ.

  Šifry městké části TMOU neodkazují k mapě terénu, ale bereme na vědomí, že tajenka mohla být méně kryptická.

 4. T

  Tykadla

  5 Nov 2017

  My jsme měli tři papírové mapy a ani na jedné ten ostrov pojmenovaný není.
  (Bingo)

 5. Ú

  Ústřední topení

  5 Nov 2017

  Za mě nejhezčí a nejvtipnější šifra hry. Díky! :)
  Sopťa

 6. V

  Vnoučátka

  5 Nov 2017

  @Tmou.org Šifry městké části TMOU neodkazují k mapě terénu

  1) Jak má tohle kdokoliv z hráčů vědět?
  Proč bych měla používat něco jiného, než orgy dodanou mapu, když se vyskytuju na jejím území?

  2) Pak se můžeme dohadovat dál jak má hráč určit, co org považuj za městskou část a co za terénní.
  Jasně, že tedy jsem byla ve městě, ale pokud mám podle vás používat tuhle poučku provždy, tak by ve hře někde muselo být řečeno "teď začíná teréní část"

 7. T

  Tmou.org

  5 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Jak má tohle kdokoliv z hráčů vědět?
  Proč bych měla používat něco jiného, než orgy dodanou mapu, když se vyskytuju na jejím území?

  Např.: protože plán Brna je v pravidlech, sekce vybavení do hry. Protože se zatím nevyskytujete na území dodané mapy (ostatně ani šifra neodkazuje na místo, které je v mapě terénu). Protože jste do té doby hráli podle vlastních plánů Brna, na dohledání dosavadních stanovišť jste také zatím nepoužívali orgovskou mapu. Protože jste ještě poměrně daleko od terénu, takže je vhodné předpokládat, že to ještě na terénní mapě nemusí být.

  Pak se můžeme dohadovat dál jak má hráč určit, co org považuj za městskou část a co za terénní.
  Jasně, že tedy jsem byla ve městě, ale pokud mám podle vás používat tuhle poučku provždy, tak by ve hře někde muselo být řečeno "teď začíná teréní část"

  Úkol rozeznat, kdy přejít z map města na terénní, eventuelně zpátky z terénní na městskou, patří odjakživa ke hře. Na hranicích města je dobré nevylučovat ani jednu z možností. Upozornění tohoto typu nikdy organizátoři nedávali a předpokládám, že ani v příštích letech nebudou...

  Ivo

 8. K

  Kdo se přidá?

  5 Nov 2017

  No dobře, Ivo, ale na kterém plánu Brna je ten ostrov tedy pojmenovaný? A pokud už to pojmenování člověk někde najde (mapy.cz ), jak se má ujistit, že ten druhý pojmenovaný není? My jsme nakonec šli na základě upřesnění "jižní konec".

  Dalibor

 9. T

  Tmou.org

  5 Nov 2017 Moderator, Org

  No dobře, Ivo, ale na kterém plánu Brna je ten ostrov tedy pojmenovaný? A pokud už to pojmenování člověk někde najde (mapy.cz ), jak se má ujistit, že ten druhý pojmenovaný není? My jsme nakonec šli na základě upřesnění "jižní konec".

  Na mobilu mapy.cz , tištěné mapy - na některých ano, na jiných tedy zřejmě ne, což mě sice překvapuje, ale beru to jako fakt a je mi to líto (asi Dalibore nemusím vzpomínat na různé TMOU, kde jsem i jako hráč jel do horoucích pekel, protože jsem použil mapu, kde něco nebylo - např. od jisté doby znám Troubky). Použití upřesnění k interpretaci bylo zamýšlené. Hned v první rekaci jsem ale napsal, že tajenka byla zbytečně kryptická. Což tedy opakuji znova, byť v posledním postu jsem odpovídal na otázky, které rozporovaly užití map, nikoliv tajenku. Ivo

 10. P

  Pralinky zvlášť

  5 Nov 2017

  Mám trochu podezření (nechce se mi to detailně ověřovat), že problém tajenky nebyl ani tak to, že by byla tajenka kryptická, jako že byla chybná. Že totiž podoba opatření proti tomu, aby brněnské týmy nedolušťovaly CAC, vyšla z toho, že chybělo opatření proti tomu, aby brněnští organizátoři vzali vžité za oficiální a "cacovický" ostrov za Cacovický ostrov.

  Mně třeba nijak nepřekvapuje, že onen ostrov na mnoha mapách pojmenovaný není, protože se domnívám, že je to v souladu se skutečností, že prostě nemá jméno. Že ten název je jen takové přirozené zvykové označení, když už na něm leží Cacovice.

  A ano, vím, že má svou stránku na wikipedii, což je ovšem zdroj, kam si píše kdo chce, co chce, a že je na mapy.cz , což je taky zdroj, kam vám přišpendlí každou blbinu, o kterou si kdo napíše. Z relevantního oficiálně se tvářícího zdroje (jako je třeba Základní mapa) název Cacovický ostrov neznám.

  Síba

 11. N

  Název týmu:

  6 Nov 2017

  My neměli název "Cacovický ostrov" na žádné z map, co jsme měli s sebou. A to jsou 4 různé plány Brna + oficiální Tmářská. Dost mě překvapilo, že ten ostrov není na oficiální mapě pojmenovaný.

  Takové základní dělení, které používáme při přechodu mezi městem a terénem, je, jestli vychází název ulice nebo něčeho jiného, co s velmi vysokou pravděpodobností náleží do města, nebo název přírodní lokality, jako název třeba ostrova. Jakmile se vstupuje do oblasti pokryté terénní mapou, používáme už všechny mapové podklady.

 12. K

  Krasohled

  6 Nov 2017

  Za mě asi jediná šifra, která mě letos bavila a u které jsem neměla pocit marnosti.

  Jaňa

 13. Tupouni

  6 Nov 2017

  My to dali na první dobrou, jak jsem z šifry slyšel slovo OSTROV, hned jsem dával slovo CACOVICKÝ... s tím, že "už jsme na mapě terénu". Nicméně pohled do terénní mapy nebrněnský zbytek týmu zviklal... jiné řešení cíle však nedokázali navrhnout a tak jsme šli tam.

  @Tmou.org ...Protože se zatím nevyskytujete na území dodané mapy... Protože jste do té doby hráli podle vlastních plánů Brna... Protože jste ještě poměrně daleko od terénu, takže je vhodné předpokládat, že to ještě na terénní mapě nemusí být.

  Ivo, bohorovnost ORGů různých her v diskusi po hře vždycky překvapí. Teda ale letos je tady obzvlášť silná. Co je to za větu "Protože se zatím nevyskytujete na území dodané mapy"? - vždyť ta šifra ukazuje "do území dodané mapy". Co je to za větu "...je vhodné předpokládat, že to ještě na terénní mapě nemusí být"? - to je opravdu jediná správná reakce ORGa na nejednoznačnost/víceznačnost/atp. řešení jen věta MÁTE PŘEDPOKLÁDAT ? Sry, funguje to dle mě opačně - ORG má předpokládat! Má předpokládat, že bude pro provedení šifry nevhodné počasí, nevhodné světlo, že uvedený výraz může část týmů objektivně vykládat jinak, že jinak geniální nápad autora šifry vytváří nerovnoměrnou regulérnost pro různé týmy, finální tiskové provedení bude mít jiné vlastnosti než testovací atp. ORG na to má totiž nejen postavení (odpovědnost), ale i čas a nástroje to řešit. Týmy nemají ani jedno. Tedy krom zkušeností s tím "jak by to mohlo být, když by tam byla chyba", "jak to asi původně mysleli", "kdo je asi autorem - toho znám - ten jistě chtěl aby...", "je jistě potřeba vzít v úvahu problém rozdílu ofsetového a laserové tisku kombinovaného s nesprávným (=amatérským) exportem/importem formátů barev". Jenže toto jsou už vlastnosti jen malého počtu týmů, které jsou buď kyborgy, nebo kyborgům dýchají na záda. A pomyslné nůžky mezi týmy se úspěšně rozevírají... :(

  Ehm... abych nebyl nespravedlivý, ORG Honza Klusáček bohorovnost ve vláknu ke startovní šifře nezvolil.

  vop

 14. Nočný motýľ

  6 Nov 2017

  Správne sa orientovať medzi mestskou a terénnou mapou môže byť princípom šifry. Sami sme na TMOU 16 skončili na Starých Zámcích, keď sme sa nedokázali na šifre 13 vrátiť na mestskú mapu (resp. nám to docvaklo po nejakej hodine až dvoch hľadania a asi 20 minút pred koncom hry, keď sme sa už viezli MHD na Hlavák). Že ale ostrov nebol pomenovaný na orgmi dodanej mape je dosť veľká chyba.

 15. M

  Moscow Trust

  6 Nov 2017

  My zde měli štěstí, že jsme v Brně znali jediný ostrov a to Cacovický (začínala tam letošní Krutá zákruta). Do mapy dívali jen proto, zda není v blízkosti další pojmenovaný ostrov. Chápu však, že pro mimobrněnské to mohl být problém.

  Řešením by mohlo být doporučit i konkrétní městskou mapu, na které jméno ostrova je nebo v informacích před hrou lehce upozornit třeba, že "mapy.cz mohou pomoci". Tajenka byla hezká, byla by škoda ji upravovat.

 16. F

  Freezy Bee

  6 Nov 2017

  Obecně nemám rád, když po vyluštění šifry váhám, kam jít. Tohle byl přesně ten případ, navíc ve spojitosti s upřesnítkem, které mohlo znamenat cokoli. Všechny naše úvahy byly autorské, přesto jsme váhali, zda tam vůbec vyrazit. Naštěstí jsme primárně používali mapy.cz , takže to nebylo tak hrozné.

  Sice naprosto chápu (a chápal jsem i hned na místě), proč CACOVICKY není dobré řešení substituční šifry a proč "most" není dobré upřesnítko, ale obojí se určitě dalo vyřešit jinak (např. "velký ostrov" a pod.).

  M.

 17. T

  Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Milý Vope, v reakci, kterou tak obšírně rozebíráš, odpovídám pouze na otázku

  Proč bych měla používat něco jiného, než orgy dodanou mapu, když se vyskytuju na jejím území?

  Tuto otázku jsem zodpověděl (pomíjím dokonce i ten fakt, že v době luštění Přání na jejím území nejste, ale chápu, že už se můžete domnívat, že to na její území vést může). Ani zpětně na formulaci důvodů proč a jak pracovat s mapami, nevidím nic bohorovného. Bylo to obecné vysvětlení k přechodu z mapy do mapy, nebyla v něm žádná blahosklonnost, a ani ironie. Toto týmy předpokládat mají a nemá to nic společného s tím, co zase mají předpokládat organizátoři.

  Hned v úvodním příspěvku této diskuse jsem napsal, že tajenka měla být méně kryptická. Znova jsem to na dalším místě zopakoval a vytučnil, tj. nikde tajenku neobhajuji ani se k tomu nestavím bohorovně. Jestli Ti to nestačí - ok, měla být úplně jiná a zřejmě klidně s Cacovickým ostrovem. U této šifry nebyl problém změnit tajenku i na poslední chvíli, stačí změnit podpisy, že. Nebo mohla tajenka vést na úplně jiné místo. A já to beru na sebe! Tajenku jsem volil já a velmi mě mrzí, že vnesla do postupu týmů nezamýšlený prvek.

  Na závěr ovšem připíšu něco osobnějšího, rád bych Tě požádal: zvaž, jaký tón ve svých reakcích volíš Ty. Všechny ty ironické, hraběcí, po bitvě generálské rady, co má org dělat, mě vskutku vytáčí. Zrovna od člověka, který alespoň rámcově k pořádání TMOU přičichnul, bych očekával méně agresivity. Ale co už...

  Ivo

 18. Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Edit: Eh, trochu jsem se uklidnil a chci sva slova zmirnit. Chapu roztrpceni nekterych tymu nad nepovedenou hrou a vezte, ze orgove jsou roztrpceni podobne a ze nektere prispevky v diskusi jim na nalade nepridaji.

  Vope, u tvých příspěvků se taky musím hodně držet. Cítím z nich hodně útočný a agresivní tón plný výčitek, co orgové měli udělat jinak a lépe. Vem, prosím, na vědomí, že orgové nejsou vševědoucí bohové, že hru připravují amatérsky (bez nároku na odměnu) ve svém volném čase a že negativní zpětná vazba lze podat i laskavěji a že tak třeba může mít i jiný efekt než nasrání a demotivaci do dalšího organizování. Zkus na sebe vzít alespoň z desetiny tak přísný metr, jako bereš na nás.

  A pokud nejsi spokojen s kvalitou zábavy, kterou si za kilo na člověka kupuješ, tak příště prostě nechoď.
  HK

 19. P

  Přechodníci

  6 Nov 2017

  Jako nebrněnský bych se orgů zastal. Jako POJMENOVANY OSTROV nás taky první napadla Rujána, ale v okolí se nic podobného nenachází. Řešení je evidentně správně a nezdá se, že by se z toho dalo vylomit něco dalšího. Rychlým pohledem do libovolné mapy člověk odhalí obrovské množství dvou (!) ostrovů v docházkové vzdálenosti, z nichž ten bližší má výrazný severojižní směr a ještě výraznější jižní cíp. Což muselo být jasné minimálně natolik, aby se to dalo zkusit. Náměstí v kolečku se letos podle mě odhadovali z mnohem vágnějších indicií. Ano, nakonec jsme si v mobilních mapách ověřili, že je ostrov skutečně pojmenovaný, ale asi bychom tam šli i tak. Mlýnské nábřeží taky na dodané mapě pojmenováno nebylo (pokud si dobře vzpomínám, nemám ji u sebe) a nikdo s tím neměl problém.

 20. Ú

  Ústřední topení

  6 Nov 2017

  My jsme ostrova na žádné mapě pojmenovaný neměli, zároveň to byl jediný, který připadal do úvahy, stálo nás to asi dvě minuty přemýšlení a jisti jsme si byli na 90% procent. Zatím z té diskuze mám pocit velkblouda z komára. Bylo by to hezčí, kdyby to sedělo lépe, naštěstí nedostatek jiných ostrovů to za nás řešil.
  Ivo, Matyldo: mám pocit že po každém ročníku každé šifrovačky je v diskuzi někdo, kdo je hodně rozmrzelý a má potřebu tento svůj pocit šířit dál. Prosím, berte do úvahy, že je to jeden z tisíce (stejně jako jsem já).
  INDEX

 21. Ü

  Übertým

  6 Nov 2017

  @Přechodníci Jako nebrněnský bych se orgů zastal. Jako POJMENOVANY OSTROV nás taky první napadla Rujána, ale v okolí se nic podobného nenachází.

  Ale samozřejmě, že nachází! Pár set metrů na jih je restaurace U Jána, čili R U JANA. Naštěstí na ni nesedí upřesnítko.

 22. F

  Freezy Bee

  6 Nov 2017
  Edited last year by Freezy Bee

  Protože si nejsem stopro jistý, zda jsem k tomu "velbloudovi z komára" trochu nepřispěl, a protože to bych opravdu nerad, tak dodávám ke svému výše uvedenému příspěvku, že byl myšlený jen jako zpětná vazba. Nijak extra nás to nerozladilo, neodradilo, na Rujánu jsme jet nezvažovali, i když nás napadla jako první, a rozhodně to nepovažuju za nějaké vážné pochybení.

  Dokonce si i teď myslím, že použitá tajenka byla pořád mnohem lepší, než kdyby začínala slovem CACOVICKY a desetina týmů to vyhaluzila jen na základě shody prvního, třetího a sedmého písmene.
  M.

 23. T

  Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Rád bych ještě doplnil k Honzovu, již přeškrtnutému vyjádření. To, že připravujeme hru zadarmo, samozřejmě neznamená, že nechceme slyšet negativní zpětnou vazbu, či snad že nám to dává právo TMOU připravovat ledabyle. Je to jen důvod, proč nemůžeme přípravě věnovat náš veškerý čas. Máme práce, rodiny, jiné povinnosti. Letos jsem nechal v přípravě cca 120 hodin, to jsou skoro 3 pracovní týdny. Víc už nedokážu. Víc času by pochopitelně znamenalo i víc rozvahy, víc předstihu, méně chyb. Ale opravdu to na amatérské bázi nedokážu do přípravy dát. Proto se mě osobně velmi dotýkají ironické či agresivním tónem vedené příspěvky, které mi v podtextu říkají, co všechno jsem měl ještě udělat lépe a jinak - odchytil jsem zkrátka to, na co jsem v omezeném čase přišel - resp. co mi připadalo zásadní. Ani po těch letech nejsem imunní na - z mého pohledu - nekorektní kritiku na fóru. Pokud to chcete slyšet: o potenciálním problému s tajenkou "pojmenovany ostrov" jsem věděl (ve smyslu Rujány, nikoliv ve smyslu, že to na většině map není - to bych pochopitelně změnil, nebo nechal do mapy přidělat jméno ostrova), ale vyhodnotil jsem to jako nedůležité, odhad ztráta tak 10-15 minut pro tým, který to nepochopí okamžitě (kolik času Vás to tedy ve výsledku stálo?). Ladil jsem zkrátka jiné šifry, bohužel pro hráče ty, na které se letos skoro nikdo nedostal. Před každou hrou se modlím, aby se "posralo" jen něco nedůležitého, protože bezpečně vím, že jsme něco přehlédli, jen nevím, co to je. Některý rok je to přehlédnutí opravdu nedůležité, jindy přijde řetězec zásadnějších přehlédnutí...

  Ivo

 24. T

  The Pláky

  6 Nov 2017

  Podle mě to bylo určený dobře, vždy se na Tmou doporočovalo brát víc jak jednu mapu, vzhledem k tomu, že na různých mapách jsou jinačí věci. Mapu do terénu je vždy dobré mít od orgů vzhledem k jejich posedlosti hnát týmu do kopců na kóty, a až tam už je teprve důležitý mít mapy stejný. Ale pokud někomu vyjde v tajence ostrov, nachází se cca 200m od jediné řeky široko daleko, tak by mělo být vše jasné a musí prolistovat víc jak jeden plánek. Tady opravdu chybu nevidím žádnou. Tom

 25. Tupouni

  6 Nov 2017
  Edited last year by Tupouni

  Honzo a Ivo
  a samozřejmě ostatní ORGové!

  V tomto vláknu jde o bouři ve sklenici vody. Spíše omylem jsem do něj umístil slovo o bohorovnosti. Nyní mě to velmi mrzí. OMLOUVÁM SE ZA TO. Nenapsal jsem to proto, že bych na šifře Přání viděl nějaký zásadní problém. Napsal jsem přece, že jsme to dali vlastně na první dobrou. Toto zmatení pojmů či spíše dojmů mě mrzí a ještě jednou se omlouvám a uvádím vše na pravou míru.

  Stejně tak bych rád uvedl na pravou míru důvod toho, proč jsem tak reagoval - byla to reakce na vývoj v jiném vláknu. Ano, ve vláku Barvy, kde jsem očekával alespoň ono "Ajtakrajta! to je malér...". Nicméně jsem cítil spíše "To je váš problém, vyřešit to šlo". Ano, dle statistik prošlo přes tuto šifru 135 z 212 dorazivších týmů. Nicméně 71 z nich díky totálce. Tedy bez totálky úmrtnost 70 % na šifře č. 4! Zde jsem Ivo očekával ono lidské "týmy, je nám moc líto, že jsme si neměli možnost vyzkoušet testery na CMYK soutiscích z ofsetové tiskárny, protože nám to přišlo nemístně drahé... prostě fakt mrzutá chyba..."

  OPRAVDU VÍM, KOLIK PRÁCE DÁ UDĚLAT HRA TĚCHTO ROZMĚRŮ. SKLÁNÍM SE PŘED KAŽDÝM Z ORGŮ. UPŘÍMĚ. A VÁŽÍM SI JICH I PROTO, ŽE VŽDY BRALI DISKUSI JAKO ZPĚTNOU VAZBU A VĚŘÍM, ŽE TO TAK JE A BUDE VŽDY.

  Svoji kajícnost doplňuji slibem již letos do fóra nepřispívat a nabídkou setkání u piva (komplet na můj účet samozřejmě!) každému, kdo se na ORGování hry letos podílel.

  vop

 26. T

  Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org

  V pohodě, vyjasnili jsme si to. Vlákno Barvy necháváme běžet s jedinou výzvou, aby týmy vypsaly všechny své problémy, protože nechceme utínat reakce a chceme té zpětné vazby co nejvíc. Hned v cíli jsme řekli, že to nebylo z naší strany zamýšlené a že to byl malér nejen pro postižené týmy, ale i pro celek hry - v tuhle chvíli tím nechceme utínat kvalitní zpětnou vazbu ve vláknu!

 27. Divize intenzit spektrálních čar

  6 Nov 2017

  @Tmou.org (ostatně ani šifra neodkazuje na místo, které je v mapě terénu)

  Přinejmenším tohle samozřejmě není pravda -- pokud by ostrov nebyl v mapě ze startu, těžko bychom si stěžovali na to, že na ní není pojmenovaný ;-) Tj. šifra odkazuje na místo, které JE v mapě terénu, ale není tam pojmenované, a to právě asi většině z nás připadá jako jednoznačná chyba... Zvlášť když tajenka konkrétně mluví o pojmenovaném ostrovu, chce to jistou dávku troufalosti či zoufalosti, vyrazit na ostrov, který na oficální mapě ze startovní obálky rozhodně pojmenovaný není ;-)

  Nicméně souhlasím že jde o bouři ve sklence vody, my jsme tím ztratili třeba 15-30 minut, to je nic... Poté co jsme nevygooglili v Brně žádnou Rujánu (Restauraci U Jána jsme naštěstí nepostřehli), ani jsme nedokázali vyluštit další stupeň šifry (snažili jsme se vymyslet nějaký pojmenovaný ostrov, který má jako sufix ženské jméno, ale amERIKA jsme se shodli že je světadíl a ne ostrov), tak jsme ještě jednou pořádně pročesali v mapách bližší i širší okolí, shodli jsme se, že je v okolí pouze jeden ostrov, který mám aspoň v mapách.cz jméno, a ten se ještě k tomu nachází na mapě terénu, a tak jsme tam vyrazili, s tím že je to tak na 50% správně, a když to bude špatně, tak nad tím budem holt dumat dál...

 28. Divize intenzit spektrálních čar

  6 Nov 2017

  @Přechodníci Mlýnské nábřeží taky na dodané mapě pojmenováno nebylo (pokud si dobře vzpomínám, nemám ji u sebe) a nikdo s tím neměl problém.

  Zde bych si dovolil ostře nesouhlasit -- pevně věřím, že kdyby Mlýnské nábřeží na dodané mapě pojmenované bylo, tak by to pro spoustu týmů byl přesně ten kousek chybějící informace, který by jim umožnil z neurčitého (byť autorského) řešení šifry vyscrabblit správné řešení... Možná to tam právě jako protiscrabblící opatření schválně uvedené nebylo, ale jak píšu u diskuze ke 4, šifra inhernetně vyžaduje správně řešení trochu doscrabblit, takže by mi tady právě bývalo přišlo velmi vhodné, kdyby v mapě Mlýnské nábřeží pojmenované bylo. Tj. zatímco u 3 chybějící popisek v mapě byl spíš nepříjemností, u 4 to podle mě byl jeden z klíčových důvodů pohoření prakticky mnoha týmů...

 29. T

  Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Mapa nebyla nijak speciálně upravovaná mapa. Byla to mapa dodaná mapami.cz. Tedy upravovaná vlastně byla, Jana a jiní pečlivě prošli terén a dodali pro mapy.cz podklady pro revize cest v oblasti, aby v místech předpokládaného postupu od stanoviště 6. včetně byly k nalezení ty správné cesty. Plus požadavek na doplnění Orlovny jako cíle hry - tyto požadavky byly zaneseny i do internetových map, které pak posloužily jako podklad k tisku. Mlýnské nábřeží, tedy ulici ve městě, jsme neřešili, neboť mapu jsme chápali jako ekvivalent jindy požadovaných konkrétních turistických map, které začne tým dle svého uvážení také používat až na hranicích terénu (pouze jsme Vás chtěli letos ušetřit nutnosti kupovat novou mapu, každý rok s tím má někdo problém, že nesežene). Konkrétní výřez mapy byl navíc hotov až těsně před hrou a procházel se (a to velmi pečlivě) pouze se vztahem k šifrám od řešení 5. až do cíle. Neřešte mapu, ta za to nemohla, mohla za to šifra...

 30. Nočný motýľ

  6 Nov 2017

  @Tmou.org … a procházel se (a to velmi pečlivě) pouze se vztahem k šifrám od řešení 5. až do cíle…

  To ale hráči nevedia, že… ;) Takže keď kandidát na možné riešenie trojky leží už na mape terénu a je to terénny útvar (ostrov), ale na tej mape nemá meno, tak je to trochu nešťastné (nám to nevadilo, mapu terénu sme v tejto fáze ani nevytiahli a používali mapy.cz ). Vlastne to, že názov ostrova nie je na dodanej mape nie je primárny problém, primárny problém je to, že sa použilo neoficiálne označenie, ktoré na väčšine máp chýba.

  Mlýnské nábřeží na mape nie je pochopiteľne, to je ulica a na mape nemá názov žiadna ulica, to je IMHO OK.

  (Ďalej pár polousporiadaných myšlienok, ktoré mi v priebehu písania napadli)

  K nepochopeniu práce s mapou medzi orgmi a účastníkmi uvediem príklad pritiahnutý za vlasy: Org bude mať „geniálny“ nápad a ako riešenie šifry v Obřanech pri kostole zvolí trojčíslie 404. Hráči sa pozrú na mapu terénu a uvidia, že je to kóta s rozhľadňou v Soběšicích. TMOU tam síce bola vlani a je to síce trochu ďaleko (2,5 km?), ale na mape. Njn. lenže „my ešte/už nie sme v terénnej časti“ a milý org myslel cieľ – Hlaváčovu 404/20 (samozrejme takto podané je to kravina, len v Maloměřicích a Obřanech mi mapy.cz ukazujú štyri rôzne adresy s číslom 404). Aj v prípade udania čísla 404/20 by to ešte mohol byť most. Našťastie cesta II/404 vedie niekde medzi Lukama nad Jihlavou a Brtnicí, takže tam by sa (snáď) nikto hľadať nevybral.

  Za seba si myslím, že mapa mohla zobrazovať tak štvrtinové územie – ľavý dolný roh na štadióne na Cacovickém ostrově, pravý horný niekde na Spálenisku (obratisku bus) – a byť podrobnejšia. (I keď označenie Cacovický ostrov sa na mapy.cz objaví až pri pomerne veľkom stupni priblíženia spolu s názvami ulíc.) Ale ono je to skoro jedno – neobsahovala nič, čo by nebolo na mapy.cz (lenže tie nemá pomobile každý tím).

 31. P

  Pralinky zvlášť

  6 Nov 2017
  Edited last year by Pralinky zvlášť

  Plácáte nesmysly. Máte mapu města, protože je ve vybavení v pravidlech. Pak jste dostali mapu lesů, o nichž předpokládáte, že má sloužit pohybu terénem, což ale, dokud se to nepotvrdí, nemusí být vůbec pravda. Může být klidně jen maskovanou součástí nějaké šifry a reálný pohyb terénem se může odehrávat na jiném místě, nebo podle jiné mapy, nebo vůbec. I kdyby to ale bylo jasné, máte nejméně dvě dle pravidel zcela rovnocenné mapy. Ne jednu lepší a jednu horší. Tohle je organizačně zcela správně.

  Co správně není, je to, že mapy města jsou s tajenkou šifry patrně vesměs v rozporu. A je v tomto ohledu celkem lhostejné, zda je to proto, že tvůrci map něco opomenuli a organizátoři si toho nevšimli (což si nemyslím, ale nevím to), nebo zda si byli organizátoři suverénně jisti něčím, co jednoduše není pravda (což si myslím, ale nevím to).

  Síba

 32. J

  Jeníčci

  7 Nov 2017
  Edited last year by Jeníčci

  Použít kryptickou tajenku, aby Brňáci nevyhaluzili místo z počátečního CAC, mě docela překvapuje. Protože v takovém případě už tým má tu těžší část (mapování dívčích jmen na písmena) za sebou a zbývá mu už jen mechanické nahrazení jmen písmeny, což je záležitost na půl minuty.
  Naopak jako validní důvod pro kryptickou tajenku jsem bral, že řetězec CACOVICKY OSTROV s třemi C a třemi O je ideálním kandidátem pro dešifrátor substitučních šifer , o němž tu Filip Hlásek psal loni. A taky že jo, můžete si to sami zkusit. Ani nemusíte zadávat souřadnice jako hint.
  Přesně tímto důvodem jsem přesvědčoval zbytek týmu, abychom se na ten Cacovický ostrov podívali, protože ostatní měli pocit, že takhle kryptická tajenka musí kódovat něco jiného.

  Robert-Antonio

 33. T

  Tmou.org

  7 Nov 2017 Moderator, Org

  Ano, řetězec Cacovický ostrov (pokud by tým např. ohodnotil, že jména substituují písmena) je snadno prolomitelný, což byl důvod ke kryptické tajence. Nic to nemění na oprávněných stížnostech, že tato tajenka mohla být jiná, lepší, lépe interpretovatelná. Dešifrátor dává ovšem i několik hezkých jiných tajenek, např.:

  KUKVICKA ZVEDOVI

  Ivo

 34. Tmou.org

  7 Nov 2017 Moderator, Org

  Ještě pro zajímavost, současnou tajenku vyhodnocuje dešifrátor takto:

  1228 - DOSTIHOVA HLOUBKOVE MIZIS
  1228 - DOSTIHOVA HLOUBKOVE CINIS
  1228 - DOSTIHOVA HLOUBKOVE NICIS
  1228 - DOSTIHOVA HLOUBKOVE MINIS
  1231 - KOMBINOVANY OSTROV ULICIM
  1231 - KOMBINOVANE OSTROV ULICIM
  1249 - KOMBINOVANE OSTROV PLIZIM
  1249 - KOMBINOVANE OSTROV PLICIM
  1249 - ZAUCOVANI VLARSKA NEMOHOU
  1249 - POJMENOVANI OSTROV UDELEJ

 35. Tmou.org

  7 Nov 2017 Moderator, Org

  Když už si s tím hraju, jako generál po bitvě bych teď volil např. tajenku VELKYOSTROVNARECESEVERNE

  V této tajence dešifrátor neodhalí ani ostrov (pokud jsem to špatně nenaťukal):

  1485 - VESTRANI LAVKU LEPE NEVELKE
  1485 - VESTRANI LAVKY LEPE NEVELKE
  1489 - VESTRANI LAVKU LEPENE VELKE
  1489 - VESTRANI LAVKY LEPENE VELKE
  1511 - VESTRANI LAVKU LEDE NEVELKE
  1511 - VESTRANI LAVKU LECE NEVELKE
  1511 - VESTRANI LAVKY LEJE NEVELKE
  1511 - VESTRANI LAVKY LEZE NEVELKE
  1511 - VESTRANI LAVKU LEJE NEVELKE
  1511 - VESTRANI LAVKU LEZE NEVELKE

  A Pro Síbu: máš pochopitelně správný odhad, žil jsem v letitém omylu, že Cacovický ostrov je zhruba tak stejně oficiální jako Lužánky nebo Stránská skála. Není...

  Ivo