6. Mlhovina

 1. last year
  T

  Tmou.org

  4 Nov 2017 Moderator, Org

  Diskuse k šifře mlhovina.

 2. J

  Jeníčci

  4 Nov 2017
  Edited last year by Jeníčci

  K dokonalosti chybělo už jen, aby se názvy znamení vpisovaly ne od cípu s ocasem, ale naopak aby u ocasu končila. Je to přece ocas, n'est-ce pas? :-)
  Robert-Antonio

 3. T

  Triky a povery

  5 Nov 2017

  Jen poznámka k interpretaci řešení - naznali jsme, že navádí k dalšímu stanovišti (vzhledem k nepřehlednému terénu) - kolem studánky Malý lesík k památníku Lechnera. Pak použít upřesnítko T-infa, a u odrazky mezi objekty, které jsou u památníku, nalézt šifru. :( A ono to bylo úplně jinak myšleno. A to stačilo jen tak málo, do T-infa napsat "mezi objekty řešení šifry" ...

 4. J

  Jeníčci

  5 Nov 2017

  @Triky a povery
  To jsme si také užili. Nevelký lesík i dva objekty, mezi nimiž se šifra měla nacházet, jsme prvně chápali jako místa poblíž Lechnera, které nám pomohou najít šifru na místě.
  K Lechnerovi jsme šli oklikou přes zříceninu Obřany, a tam jsme náhodou narazili na osmičku. Aspoň mám znalost umístění osmičky ulehčila závěrečný krok na sedmičce (to odvalování hvězdy), jehož princip jsme sice odhalili, ale sám o sobě byl dost pracný. Takhle jsme vyluštili asi 1/3 písmen tajenky a zbytek jsme si domysleli, aby odpovídal obřanské zřícenině.

 5. T

  Tmou.org

  5 Nov 2017 Moderator, Org

  V pravidlech TMOU je jasně uveden zákaz vstupu do přírodních rezervací mimo značené cesty (mimochodem už hezkých pár let, žádná novinka to není). Hledat šifru u Lechnera je v tomto kontextu minimálně nevhodné...

 6. T

  Triky a povery

  5 Nov 2017
  Edited last year by Triky a povery

  @Tmou.org V pravidlech TMOU je jasně uveden zákaz vstupu do přírodních rezervací mimo značené cesty (mimochodem už hezkých pár let, žádná novinka to není). Hledat šifru u Lechnera je v tomto kontextu minimálně nevhodné...

  Tak všímat si, že toto místo je v PR, a že pravidla to zakazují, nás skutečně ani nenapadlo, když řešení nás tam posílá. Navíc když je jen kousek od turistické značky. Ano, musím uznat, že máte samozřejmě pravdu ... ale reagovat na to "minimálně nevhodné"? V tom případě bych na to mohl říct "záměrný chyták na hráče na porušení pravidel" ;)
  Ok, za použití všech těchto faktů nelze Lechnera považovat za správné řešení. Berte to tedy jako zpětnou vazbu, že ani zkušené hráče při správném vyřešení šifry nanapadne řešit pravidla hry a všechny mapové detaily.

 7. T

  Tmou.org

  5 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Záměrný chyták na porušení pravidel to tedy rozhodně nebyl. Za správné řešení šifry považujeme rozluštění šifry, interpretaci rozluštění a nalezení dalšího stanoviště. Tj. správně rozluštěnou šifru jste v tu chvíli neměli (byť nerozporujeme, že jste si to mysleli). Od této interpretace Vás nicméně mohlo odvést právě znění pravidel. TMOU - podmíněná mnoha povoleními - zřejmě už nikdy nebude moci mít trasu mimo značky v rezervacích - a kdyby snad někdy takové povolené místo bylo - tak na to upozorníme. Takže to naopak berte jako prosbu i do následujících let: pokud vám vadí formulace "minimálně nevhodné", můžeme ji zaměnit za "potenciálně problematické pro organizátory a jejich odpovědnost za dodržování zákonných pravidel pohybu v PR". Zkrátka toto pravidlo (navíc uvozené v pravidlech slovem ZDŮRAZŇUJEME) připomínáme a myslíme si, že zvlášť zkušení hráči by pravidla a mapové detaily řešit měli. Berte to tedy i Vy jako zpětnou vazbu.

 8. T

  Triky a povery

  6 Nov 2017
  Edited last year by Triky a povery

  Ano, máte pravdu a chápu všechny důvody. Jen vás upozorňuji, že ve stresu - zima, tma, douhé řešení, ubíhající čas atd. nikdy nebude možné zajistit, aby hráči mysleli úplně na vše, a že řešení (minimálně zde) by bylo velmi snadné - do upřesnítka dát "v polovině vzdálenosti mezi výslednými objekty řešení".
  Je to ale samozřejmě vaše věc, zda budete spoléhat na dokonalost hráčů, nebo se sami lehce pojistíte tímto způsobem.
  Tímto se samozřejmě omlouváme za neúmyslné nevědomé porušení pravidel.

 9. T

  Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org

  @Triky a povery Já si prostě neodpustím rýpnutí: Nikdy nebude možné zajistit, aby hráči organizátoři mysleli úplně na vše a je samozřejmě vaše věc, zda budete spoléhat na dokonalost hráčů organizátorů, že mysleli i na všechny alternativní výklady upřesnění ;-)
  (HK)

 10. A

  Aplikovaní Hrošíci

  6 Nov 2017

  Pěkná odpočinkovka. U nás to bylo spíš o tom, jak moc se dokážem zasoustředit a relativně jednoduchou šifru dotáhnout co nejrychleji. Žádná nejasnost ohledně interpretace nenastala. Viděli jsme pár týmů přicházet z podezřelého směru od Lechnera, což jsme přisuzovali nedoluštění šifry.

  Finn