Statistiky

 1. last year

  Nejnekvazidiagonalizovávatelnější

  5 Nov 2017
  Edited last year by Nejnekvazidiagonalizovávatelnější

  Ahoj, zajímaly by nás následující statistické věci (předpokládám, že většinu z nich stejně plánujete někam napsat, nebo je třeba vysosá Kuča):

  1. Jaká byla přání hráčů před hrou?
  2. Jaké byly volby hráčů za startovní šifru?
  3. Kolik hráčů tuhle volbu ctilo a jako první kód 2 zadali ten z jejich volby?
  4. Kolik týmů zadalo méně kódů z 2 a přesto dosáhli šifry alespoň 3 (tj. neobešli všechny dvojky).
  5. Jaké byly volby hráčů v půlnočním přání?

  NejnekvaziJirka

 2. Seš-lost

  5 Nov 2017

  4. Týmy, které nevyzvedly všechny části 2, ale došly na 3 bez nápovědy:

  • 4 kódy: and all that jazz, Čekání na Godota, Dopijem a pudem..., Důlní úvrať, kafe
  • 3 kódy: Kokokel
 3. T

  Tmou.org

  5 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Něco z toho časem určitě vydolujeme a zveřejníme přesně. Teď jen povrchně:

  1. přání hráčů před hrou jsme využili do poslední K.O. meta šifry, zveřejníme ji zřejmě celou, ne jen jako popis.

  2. volby z hlavy nevím, vím jen, že téměř nikdo nechtěl transpozici. :)

  3. Uvidíme, jak těžké to bude zpracovat... Zajímalo by mě to taky. Celou dobu před hrou jsme hráčům sugerovali, že dostanou konkrétní typ šifry, ale schválně nikde nebylo napsáno, ani na závěrečné obálce, že musí tento typ také skutečně luštit. Všiměte si, že na závěrečné obálce byla uvedena jen fakta. Tedy jakou šifru si tým vybral a rámcová informace, co bude výsledkem první šifry (odkud, kam a jak daleko). Dvě informace (schválně manipulativně za sebou), ale nikde jsme nepsali, že musí vyluštit "odkud, kam a jak daleko" z principu, který si vybrali. Přeješ si "grafiku"? Máš ji mít. Vyluštíš "transpozici" a zapomeneš na "grafiku"? Jo, tak to v životě chodí. Byl záměr, aby týmy nakonec luštily, to, co jim půjde nejrychleji, nikoliv to, co chtěly. Byl záměr, aby týmy měly šanci postřehnout, že organizátoři nikde neuvedli, že týmy musí vyluštit právě svoje přání...

  4. Díky Sešlosti za vytažení údajů:)

  5. Jen rámcově: zmrtvychvstani zvítězilo drtivě, přes stovku hlasů. Na druhém místě se umístili nevoliči:) Ostatní možnosti po pár hlasech.

 4. Seš-lost

  5 Nov 2017

  5. Výsledky voleb přání: zmrtvychvstani: 146, zakon: 14, zazrak: 34, zvestovani: 11. Volební přací účast činila 83 %.

 5. Chlýftým

  5 Nov 2017
  Edited last year by Chlýftým

  Nepřekvapuje mě vůbec, že Zmrtvýchvstání bylo zvoleno takhle drtivě. Čekali jsme to, ač sami jsme pro to nehlasovali. Ještě by mě zajímala statistika "rozdělení přání x nasazení podle Statku" - hypotézu, kterou bych chtěl ověřit je, že "výše nasazené týmy spíše nehlasovaly pro zmrtvýchstání".

  A zamyšlení - překvapilo mě, že varianta "umožnit nápovědu" byla vůbec v nabídce přání. Vedly se kdysi dlouhé diskuze o "duchu TMOU" a to, že je to hra bez nápověd jsem vždy považoval za její silný definující prvek. To, že nad člověkem stále visí hrozba toho, že může vypadnout klidně na začátku, když to nevyluští. A že nad orgy visí hrozba toho, že odkráglují moc týmů moc brzo, když nějaká šifra bude moc těžká. A bylo to něco, kde orgové často a dlouho trpělivě vysvětlovali týmům, proč to tak je a jaký to má smysl.

  A za sebe chci napsat - budu rád, když budou příští TMOU opět bez možnosti Zmrtvýchvstání. Jakkoliv nás to letos vysekalo ze záseku na čtyřce, kde bychom možná úplně skončili. Baví mě ta jednoduchá nabídka "vyřešíš, pokračuješ; nevyřešíš, končíš". Věřím, že bychom na letošní TMOU ještě dlouho vzpomínali, kdybychom to vzdali po dvanácti hodinách na čtyřce (nebo to po tolika hodinách prorazili).

  Set

 6. B

  Bifurkační tým

  5 Nov 2017
  Edited last year by Bifurkační tým

  Já si myslím, že nejvíc určující pro to, jak hlasování dopadlo, bylo, kdy byla otázka položená. Myslím si, že by to mohlo dopadnout úplně jinak, kdyby se hlasovalo před hrou, jinak na startu, jinak pár hodin před koncem hry. Přišlo mi, že načasování o půlnoci vyloženě nahrávalo Zmrtvýchvstání, kdy už dost týmů bylo někde zaseklých, nebo aspoň pociťovali, že se jim to může stát. Taky jsme pro něj hlasovali, ale kdybysme se měli rozhodovat týden před hrou, byla bych asi spíš pro Zákon.
  (Eliška)

 7. T

  Tmou.org

  5 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  A za sebe chci napsat - budu rád, když budou příští TMOU opět bez možnosti Zmrtvýchvstání.

  Půlnoční přání, jakož i jiné prvky "mimo tradici" byly součástí linek letošní TMOU. Nedomnívám se, že by z toho šlo vyvozovat něco o příštích ročnících, které si uspořádají příští organizátoři...

  Já si třeba příští rok chci zahrát - a mimochodem taky bez deadky, i když vím, že pokud to příští rok orgové udělají open - což ale nikdo neslíbil - budou muset řešit, jak to rozumně provést.

  Osobně bych hlasoval na Tmou pro ZÁKON v jakékoliv herní situaci :) Ivo

 8. P

  Pralinky zvlášť

  5 Nov 2017

  Jak píše, Eliška, kdyby se nás někdo ptal předem, možná hlasujeme jinak, nebo na to spíše zapomeneme. Půlnoční přání pro nás přišlo ve chvíli, kdy jsme nemohli nevidět, že si kolem nás hra pádí tempem, které sotva stíháme sledovat, aniž bychom do ní nějak promlouvali, a to navzdory tomu, že jsme vůbec neměli pocit, že by nám to nějak nešlo. Měli jsme za sebou sice jeden výlet blbým směrem, ale to byla jen taková nepříjemnost spíše než selhání. Hlavní pocit (a jak se ukázalo správný) byl ten, že vlastně nechápeme, co se kolem nás děje.

  Tmou akceptuji v jakékoli podobě. Pokud bude příští ročník přístupný bez omezení, domnívám se, že nikdo nic moc řešit nemusí. Pokud tedy organizátoři nevyhlásí dopředu nějakou měkkost, očekávám po letošní rvačce o divoké karty a volná místa po odpadlících, že hra s omezením pro 250 družstev bude mít bez omezení těch družstev cca. 255 a ukáže se, že celý koncept kvalifikace je vlastně anachronismus, který dával smysl v době, kdy bylo šifráren pět za sezónu a všichni se cpali všude, a v době nekontrolovatelného bujení šifráren s parametry pro děti, které hrají dospělí, to smysl nedává.

  Síba

 9. O

  Okači Takyucha

  5 Nov 2017

  @Pralinky zvlášť Pokud tedy organizátoři nevyhlásí dopředu nějakou měkkost, očekávám po letošní rvačce o divoké karty a volná místa po odpadlících, že hra s omezením pro 250 družstev bude mít bez omezení těch družstev cca. 255 a ukáže se, že celý koncept kvalifikace je vlastně anachronismus, který dával smysl v době, kdy bylo šifráren pět za sezónu...

  Pokud si dobře pamatuju, tak podobný argument zazníval opakovaně před 10 lety (bez rvačky o divokých kartách, ale s argumentem Bedny, která zrušila kvalifikaci bez návalu). Já bych to na těch 400+ tipoval (pokud na "open" dojde).

  Radek

 10. T

  Tmou.org

  5 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Můj soukromý tip je, že na open ročník TMOU by se hlásilo cca 500 týmů, něco přes 450 zaplatí startovné a cca 430 bude hrát. Věštění z koule:), třeba se pletu. Ale promítám do toho i ten fakt, že se snažíme z letošního ročníku vytvořit pro organizátory ročníku příštího jednak profi 20 minutový dokument a za druhé několik kratičkých propagačních imagových trailerů pro šíření po youtube. Ivo

 11. ROFLCOPTER!

  5 Nov 2017

  Co se půlnočních přání týče, přiznám se, že mi nedává moc velký smysl hlasovat pro Zákon. U mě by byl asi až na čtvrté pozici (po Zmrtvýchvstání, Zázraku a Zdržet se). Důvod je jednoduchý - kromě té půlnoční volby, měl každý tým ještě svoji vlastní, svobodnou, jestli nabídnutou záchranu odhlasovanou ostatními využije, nebo ne.

  Pro nás byla volba jasná. Z barevné šifry jsme odcházeli s dojmem, že je to trochu úlet a dost týmů ji nedá. Půlnoční přání jsme rozbalovali po hodině a půl sezení nad Mlýnem. Jednak to vypadalo, že bychom záchranu mohli sami potřebovat, ale zároveň bylo dost jasné, že to bude ve prospěch i (skoro) všech ostatních, a pokud to ovlivní celkový dojem ze hry, tak spíš kladně než záporně.

  Vyřadit většinu týmů na čtverce mi cool nepřijde, ani v případě TMOU. Ta má být drsná tím, že nebude odpouštět chyby a přehmaty hráčů, ale ne organizátorů - což při snaze realizovat odvážné nápady nevyhnutelně hrozí. Orgům pak určitě nebudu vyčítat, když se při nepříznivém vývoji rozhodnou jít proti zvyklostem a situaci zachrání, než aby lpěli na tradici za každou cenu. Proto jsem za letošní přání fakt vděčný, i když jsme je vlastně sami nakonec nepotřebovali.

  Ondra

 12. Pralinky zvlášť

  5 Nov 2017
  Deleted last year by Pralinky zvlášť
 13. Nočný motýľ

  5 Nov 2017

  TMOU bez nápovedy? Ale kdeže, už neraz na TMOU nápoveda bola. Pamätám si minimálne systémovú na TMOU 9 šifre 6 (priehľadová kocka) a nesystémovú na TMOU 13, stanovišti 2 (ohybné zrkadielka). Hlasovali sme za Zázrak a o šiestej ráno boli veľmi radi za Zmrtvychvstání na štvorke.

 14. Seš-lost

  5 Nov 2017
  Edited last year by Seš-lost

  @Chlýftý;m Hypotéza je správná, mezi nejlepšími 30 (jak podle nasazení, tak podle pořadí) zvítězil těsně zázrak před zmrtvýchvstáním. Zákon a zvěstování jsou rozložené po celém hracím poli. Týmy z čela doufají, že jim hodina navíc pomůže dojít do cíle, ostatní doufají, že jim přeskočení pomůže dojít o kousek dál.

  @Bifurkační tým V okamžiku přání moc týmů zaseklých nebylo. Na barvách v tu chvíli bylo déle než hodinu ani ne 20 týmů. Většina týmů se motala po kolečku, tipuju, že tam nebyli zaseknutí, ale jen neluštili dost rychle, aby z něj už byli pryč.

  @ROFLCOPTER! Pokud raději budu na šifře sedět 10 hodin, než abych ji přeskočil, nebude mě těšit, když ostatní okolo mě po pěti hodinách projdou.

 15. B

  Bifurkační tým

  5 Nov 2017

  @Seš-lost V okamžiku přání moc týmů zaseklých nebylo.

  Jasně, ale přijde mi důležitá i ta část "nebo aspoň pociťovali, že se jim to může stát". Týden před hrou si snadno tým řekne, že si Tmou radši dá se vší parádou. V noci, kdy už se tým stihl něčím potrápit a teplota klesá, mu najednou hrozba nepřekonaného záseku přijde imho reálnější a děsivější. Aspoň já se na hru bez nápověd vlastně předem dost těšila, a pak jsem ráda hlasovala pro Zmrtvýchvstání, i když o půlnoci jsme zrovna dolušťovali Kolečko a byli jsme dobře rozjetí.
  (Eliška)

 16. P

  Pralinky zvlášť

  5 Nov 2017

  Původně jsem k tomu chtěl uvést něco, jako že se to dozvíme jedině tehdy, pokud se přístup bez omezení rozhodnou organizátoři zase jednou vyzkoušet. Alespoň budeme všichni vědět, na čem jsme. Nakonec mi to ale přijde zbytečné, protože přístup bez omezení přece měla už letošní Tmou. Neplánovaně, ale měla. Po devíti letech byl počet týmů, které nemohly hrát, přestože chtěly, roven 0 (čti "nule"). Pokud tedy Tmou neudělá to, že vyhlásí dvacátý ročník jako šifrovačku pro začátečníky a mírně pokročilé, pak marně dumám, kde by se mělo na hypotetickém dvacátém ročníku bez omezení vzít 150 týmů navíc, když se horko těžko sháněly na reálný devatenáctý ročník bez omezení.

  Síba

 17. Přizdisráči

  5 Nov 2017
  Edited last year by Přizdisráči

  Po devíti letech byl počet týmů, které nemohly hrát, přestože chtěly, roven 0 (čti "nule").

  V kvalifikaci se o místa do hlavní hry utkalo 466 týmů. Tvrdit, že se nějakých 200+ z nich zúčastnilo kvalifikace jenom pro kvalifikaci samotnou, je poměrně odvážné tvrzení. Spíš si myslím, že spousta týmů po neúspěšné kvalifikaci přestala sledovat web hry, případně si naplánovala něco jiného. Pokud by věděli, že se hry mohou zúčastnit (= žádná kvalifikace), většina by se jich hry taky zúčastnila.

  Dero

 18. Černý racek

  5 Nov 2017

  Jestli je tou nulou, co se čte nula, je míněn nižší zájem o divoké karty (který si vysvětluji tím, že byly vágně zadané, minimálně já jsem si z toho zadání nebyl moc jistý, co by se po mně vlastně žádalo) nebo to, že si týmy, co neprošly kvalifikací, holt zařídí jiný program, který se pár dní před hrou nedá/nechce rušit, přijde mi to jako nula hodně vychtěná.

 19. M

  Moscow Trust

  6 Nov 2017

  Půlnoční přání nás zastihlo ještě na kolečku na dvojce, hlasovali jsem za zmrtvýchvstání, bylo jasné, že dvojka bude ještě dost dlouhá. Mysleli jsme, že zavedení zmrtvýchvstání vede orgy špatné tušení s vývojem na některé z prvních šifer.
  Nakonec jsme zmrtvýchvstání použili na dvojce, ne kvůli akutnímu zákysu, luštění nám šlo, měli jsme obejité celé kolečko a hodně toho vyluštěno, ale čas už pokročil a bylo jasné, že další příležitost zmrtvýchvstání využít už nebude. Nakonec jsme toho litovali, předpokládáme, že dvojku bychom nakonec doluštili a na čtyřku došli, jen bychom si tam zkrátili závěrečný zásek.

  Pokud orgové chtěli tímto přáním získat zpětnou vazbu, tak vzhledem k situaci ve hře se jí nedostalo a výsledky hlasování by měli brát s rezervou, nelze z toho usoudit, že 3/4 týmů chtějí mít na Tmou deadky.

 20. Moscow Trust

  6 Nov 2017

  Kvalifikace se utkalo 466 týmů, věřím, že tak 450 opravdu chtěli Tmou hrát. Dalších N týmů se kvalifikace nezúčastnilo, protože věděli, že ji stejně nedají. Pokud bude Tmou jednou za 10 let bez omezení, tak se jí těch N týmů zúčastní, přeci jen je Tmou už hra legendární mající pověst extraligy. IMHO bych očekával cca 1000 přihlášek do neomezené hry.
  Když jsem se podíval na divoké karty, byl jsem rád, že jsme se kvalifikovali, vůbec mně nebylo jasné, co se po nekvalifikovaných vlastně chce, takže z té nuly bych nic neusuzoval.

 21. N

  Název týmu:

  6 Nov 2017

  Tak velký zájem tady není, podle mě, pokud by příští ročník byl otevřený, bude 400 - 450 týmů. O moc víc než registrovaných jich opravdu nebude.

 22. T

  Tmou.org

  6 Nov 2017 Moderator, Org
  Edited last year by Tmou.org

  Asi je jen jeden způsob, jak to zjistit... ;-)
  HK

 23. F

  Freezy Bee

  6 Nov 2017

  @Tmou.org Asi je jen jeden způsob, jak to zjistit... ;-)

  Tak pravil Zarathustra... ;)

 24. Seš-lost

  7 Nov 2017
  Edited last year by Seš-lost
  1. (placeholder, aby se nepřečísloval seznam)
  2. Substituce: 34, Stegano: 13, Transpozice: 7, Grafika: 25, Znalostní: 70
  3. 46