Poděkování

 1. last year
  Ú

  Účes, debile

  5 Nov 2017

  Hurá, mohu založit děkovací vlákno!

  Chci smeknout před všemi organizátory, neboť letos se k tradičnímu konceptu lineární šifrovačky podařilo zase jednou přidat něco zajímavého, nicméně ne rušivého a rozbíjejícího. Řešení startovní šifry a kolečka dávalo v průběhu mnoho skvělých a zajímavých zjištění, postupně se odhalovaly souvislosti a podle toho, jak rychle to komu došlo, šlo několik hodin získat či ztratit. Neluštily se tedy jenom šifry, ale i systém, což je možná těžší, míň jasné, ale pro mě osobně hodně zajímavé. Nejdřív vyluštění několika tajenek ("Ha, máme 2 místa, jeden azimut, jednu vzdálenost a asi tak dvacet dalších šifer v tom ještě bude!"), pak stanovení počtu šifer z jednotlivých konverzací (15), potom bádání nad tím, které tři chceme, super aha efekt při nalezení klíče (15 šifer a 5 kategorií!), zkouška postupu podle substituční trojice a ne námi vybrané znalostní, jestli je to v pořádku (bylo, ale až po přeměření a zjištění, že CMXL není 1940, ale jen 940:-)), luštění jedné dvojky, jestli nás pošle dál, nebo to bude kolečko, doluštění celé startovní Twitter šifry, protože nám to přišlo jednodušší, u toho další velký aha efekt při zjištění, že kategorizaci šifer lze jednoduše udělat podle předstartovních příkladů jednotlivých typů šifer, vyzvednutí všech dvojek, zjištění systému cyklení a struktury (tajenka místa, návod na jinou šifru a řešení za pomoci jiného návodu), bádání nad tím, jak se odsud dostaneme a potom spojení republikových asociací z Benátské, Banánové a První (AZ kvíz nedoluštěn, ale po hře je to fakt vtipná věc).

  Dále všude hvězdy, nenásilné využití tématu, Mikuláš s básničkou, Vánoce se stromečkem, čokoládová kolekce, půlnoční přání na TMOU odvážné, ale vtipné, pak dle popisu i cílový úkol... A vůbec super dramaturgie.

  Takže všechny ty překlepy a jiné barvy v jiné tiskárně a (dle mého) od řešení odvádějící diakritika v textu šifry 9 jsou zcela odpuštěny. Výborné šifry plus všechny ty vychytávky a drobnosti, které utvářely atmosféru hry a s nimiž jste si dali tu práci, na mě fungovaly. Paráda, jste borci! Díky moc:-)

 2. Přizdisráči

  5 Nov 2017

  První část hry jste měli fakt dobře vymyšlenou! Líbilo se mi, že jsme sice vyluštili tři šifry z kolečka - a to jak umístění dalšího stanoviště kolečka, tak doplňkovou informaci - ale až při luštění čtvrté si uvědomili, že ta doplňková informace vlastně neslouží jako nápověda k následující šifře, ale říká, jak z té šifry vylámat třetí informaci. Trochu jsme si poplakali nad vlastní nemohoucností, jen abychom se při příchodu na trojku mohli divit, že jsme tam spolu s Corn Flakes dorazili na třetím místě.

  U šifry Mlýn umístěné stylově na Mlýnském nábřeží jsme zase šoupali obarvenými papírky a modlili se, aby v příštích pěti minutách nezafoukalo. Naštěstí nezafoukalo a my mohli doluštit. Kladně hodnotím i Mikulášskou trojici a ozdobený vánoční stromek, obojí hezky zapadalo do atmosféry hry. Na nebohé andělské duši jsme zanechali šrámy sprostými říkankami, takže nám anděl ještě ráda vydala zadání osmičky. Dáreček nás potrápil skoro podobně jako vy-víte-která šifra, chybělo nám jenom nakonec zorientovat zadání podle loga TMOU. (Bruteforce toho semaforu obsahujícího nepovolené Q bychom udělali brzo, ale už končila hra.) Sice trochu drsný hop na špek, ale zase řádně výchovný - dobře nám tak. ;)

  Možnost půlnočního přání TMOU ozvláštnila, a přestože jindy nelítostnou TMOU zjemnila, zapadala do atmosféry hry, takže palec nahoru.

  Díky moc za tu hromadu času, kterou jste přípravě hry věnovali. My se bavili!

  Dero

 3. A

  Aplikovaní Hrošíci

  5 Nov 2017

  Za nás taky smekám. Největším plusem pro nás byla šifra 2, ale skvělé byly i 1 a 7. I další šifry, co jsme prošli (po 9) byly moc hezké.

  Finn

 4. C

  Corn Flakes

  6 Nov 2017

  Orgové, za všechny lupínky děkuju za opětovný kvalitní zážitek. Moc jsme si to užili od začátku do konce. Jsem rád, že zkoušíte nové věci, byť třeba možnost deadu mi k Tmou absolutně nesedí a mít ji takovou nechci. Vývoj celého ročníku nám velmi připomněl Tmou 13, kdy se nám ovšem dařilo o trochu lépe :)

  Přidávám pár "reportážních" poznámek:

  • Poprvé od Bedny 2012, tedy po pěti a půl letech, se náš tým sešel v tradičním složení na celou terénní šifrovačku.
  • Využití předherní kategorizace šifer na hře jsme čekali, a možná i proto jsme po pár minutách správně odhadli autorský záměr celé první šifry. I tak jsme si ale zařazením některých principů nebyli 100% jisti a vyluštili jsme jich asi polovinu, než jsme našli jistou kompletní trojici.
  • Na druhé šifře jsme naopak uvažování orgů netrefili. Z různých důvodů jsme se domnívali, k vyluštění metašifry potřebujeme všech pět částí, a proto jsme dílčí části metašifry neluštili samostatně, ale až dohromady nakonec. Výhodu to mělo v tom, že jsme si celou metašifru vyluštili v teple.
  • Druhá šifra mi přijde asi nejvíce nefér v rámci celé hry. Jednak proto, že hodně záleží, kde do ní člověk vstoupí. A druhak proto, že jedno z řešení obsahovalo důležitou zkratku "NAM", kdežto jiné nikoliv.
  • Při vyzvedávání třetí šifry jsme byli překvapeni z děleného třetího místa spolu s Přizdisráči.
  • Při výstupu z autobusu jsme se ten večer potřetí a naposledy minuli s Ubertýmem. Barevný proužek jsme letmo zanalyzovali cestou na teplější místo a už v tu chvíli padly nápady na ohýbání (byť jsme původně odhadovali psací písmo). Písmo se docela rychle potvrdilo různými symetriemi a brzkým zkonstruováním snad jediného 100% průkazného písmene řešení, a sice "A". Od té chvíle to už byla jen otázka času. Oranžovou jsme nenašli, ale nakonec jsme usoudili, že se jedna z těch červených měla být oranžová. Že šifra bude takový zabiják nás v tu chvíli nenapadlo ani náhodou.
  • Na Mlýnském nábřeží jsme se zase rychle uklidili od řeky a potkali pro změnu zaseknuté Roflíky. Mlýn nám šel od ruky, ale i tak nás předběhli Nejnekvazi a chvíli po nás se zvedl i ROFL.
  • Do třetice jsme se se šifrou uklidili dál od řeky. S interpretací řešení jsme měli problém (studánku ELISK jsme na mapě nenašli), takže jsme chvíli dokonce mířili k Lechnerovi. Cestou nás to naštěstí trklo, takže jsme si příliš nezašli a dokonce ani neporušili pravidlo o zákazu vstupu do přírodních rezervací mimo značené cesty (ne, že bychom ho porušit chtěli, ale v danou chvíli nám prostě nevytanulo na mysli; navíc tam bylo stanoviště letošní Palapeli, takže to člověk podvědomě jako zakázaní místo nevnímá). Moc ale nechybělo a podle různých indícií předpokládám, že u Lechnera se vystřídalo více týmů než jen Triky a pověry. V situacích, kdy reálně hrozí porušení podobného pravidla, bych doporučil na šifře kurzívou toto pravidlo zopakovat. Tady to reálně hrozilo myslím zcela zřetelně, neboť část řešení obsahovala objekt ležící v CHKO mimo značenou cestu.
  • Kostru kostky jsme složili rychle, ale namísto autorského řešení jsme rozsvěcovali segmenty Davidovy hvězdy ve 3D, pak jsme kreslili spojnice bodů ve 3D, pilovali a pilovali, než se vzbudila Didi a přečetla mezitajenku.
  • Osmičku jsme vyzvedávali s neznámým týmem, ze kterého se vyklubal Matěj Klusáček a spol. Což bylo fajn, protože jsem poprvé zakusil několik veršů slam poetry (já vím, asi to trochu zveličuju). V noci, v lese, s čertem, Mikulášem a andělem.
  • Cestou na další stanoviště jsme opět potkali Účes, debile! Tentokrát jsme pobavili my je naším navigačním minifailem.
  • U stromečku jsme zazpívali natrénovanou koledu Pálí kořku Valaši, o kus dál snědli čokoládu, přečetli "morse" a pak už se do konce hry nic důležitého nestalo. Čekali jsme nějaké využití koled, šikmosti textu nebo toho, že byl psán tučnými velkými písmeny. Šifra byla nicméně férová a luštitelná, to jen my si vybrali slabší skoropětihodinovku. No ale alespoň jsme na Tmou nemuseli brát dead.

  Ještě jednou díky!

  JiříK

 5. Divize intenzit spektrálních čar

  6 Nov 2017

  Já poděkuju specificky: šli jsme letos ve složení 2 zkušení, 1 středně zkušený a 2 nezkušení, a báli jsme se, jestli to i pro ty nezkušené bude, jestli se nebudou jen koukat jak my luštíme... Báli jsme se zbytečně, díky tomu, že na 1 a 2 bylo furt co dělat na mnoha frontách a zároveň šlo spíš o lehčí šifřičky jsme se všichni zabavili a moc jsme si to užili, takže i našim začátečníkům se dalřilo a skvěle si to užili :-)
  Spousta šifer byla takových hravých a takové my rádi -- když jsme zjistili, že AZ kvíz si fakt musíme přehrát, tak jsme ho přehrávali se vším všudy ("Luku, zvolte si písmeno." - "Prosím D jako Debil." - otázka - "Nevím." - "Jamesi, chcete odpovědět?" - "Ano, odpověď je..." - "Správně, Jamesi, získáváte pole D!"), 3 jsme si taky užili všichni, protože vyluštit těch 24 řádků je zábava tak akorát pro 5 lidí, a než jsme přišli na to kde číst partii mlýnku tak jsme si zahráli i ten :-) Naprosto skvělý pak byl aha efekt, když jsme nasbírali všech 5 dvojek, a najednou začala dávat smysl ta druhá řešení, a začala z toho padat ta třetí řešení... to byl vysloveně kouzelný moment :-)
  A samozřejmě velice příjemné bylo, že jsme se dlouho dlouho motali po centru, takže jsme měli tu čest poznat mnoho zajímavých podniků, včetně supr nonstopů :-) Barvičky zase brzo bylo jasné že nedáme a máme 5 hodin volno, takže jsme si i trochu odpočinuli a nabrali síly na ten pěkný mlýnek :-)
  Takže za nás velice příjemný zážitek a těšíme se na další ročník :-) A fakt se pokusíme posbírat nějaké testery a nahnat je na testování Tmou, ať je ta příští ještě lepší!

 6. P

  Psychokopytníci

  7 Nov 2017

  Za tým Psychokopytníků bych chtěl vyjádřit díky za další skvělý zážitek. Pětišifrové kolečko stanoviště 2 provázané jak mezi sebou, tak stálou možností pomoci si patnáctitajenkovou jedničkou, bylo fantasticky vymyšlené a zpětně mě ani nemrzí zdržení, kdy jsme naší zastydlostí potřebovali vytlouct všech 5x3 řešení, než nám docvakla asociace na Náměstí Republiky. Ten počet kombinací jak projít začátkem a těch příběhů, kdy vlastně každý tým prošel asi úplně jinou cestou a jiným pořadím postupných zjištění a každý si musel prožít "wow" moment, kdy pochopil jak to celé funguje. Je mi trochu líto organizátorů, že jim uteklo na standart Tmou poměrně dost drobných chybek na počátku a jedna smrtící na čtyřce, a teď za to dostávají nezasloužený "čoud" od některých tymů na fóru. Z šifer, které jsme prošli se mi nejvíc líbil AZkvíz, mřížkavmřížce a mlýn. Každopádně mám jedno tajné přání, které letos nešlo poslat smskou :) A to aby se na příští rok dal opět dohromady takto schopný tým, který připraví Tmoupen!, protože nikde jinde se asi nenaskytne možnost zážitku vidět na jednom místě prakticky celou šifrovací komunitu. Před deseti lety náš tým ještě neexistoval a neměl možnost se zůčastnit, tak si to budu letos přát "k Ježíšku" a Tmou!XX budu přát minimálně 450 týmů. Stačí tedy 449, protože my nebudeme chybět...

 7. Ú

  Ústřední topení

  8 Nov 2017

  Díky moc za hru, váš čas a odvahu.
  ÚT je zvyklé šifru pořádně přitlačit ke zdi, namířit jí čelovku přímo do očí a nebojíme se i zákeřných praktik jako jí bodat tužku pod nehty nebo se s ní pomazlit a následni ji zneužitou odhodit, abychom z ní dostali všechny možné informace. Většinou to na !TMOU funguje a narážíme na jiných šifrovačkách. Tentokrát to znamenalo, že jsme na trojce měli vyluštěno přes 20 tajenek a když se číslo stanoviště velmi přibližovalo aktuální hodině, trošku nám chyběl tah na bránu. Aspoň můžeme tvrdit, že jsme to celé dělali, aby si Lenka hodně zaluštila než opustíme město, když už teda ani stanoviště na Obilňáku nepřimělo Karla k žádné větší akci ;-)
  Chaos bývá na startu každý rok, jediné v čem vnímám rozdíl, že čelo odcházelo ze startu mnohem více roztroušeno než obvykle. Třeba my místo 10 minut ztratili 2 hodiny. Takže pro kyborgy to bylo naladěno ideálně, pro třetí tým nebyla šance dojít. Což je teda taky dost kunšt, když nad tím takhle přemýšlím :D
  Tož tak.

 8. Nejnekvazidiagonalizovávatelnější

  8 Nov 2017

  My samozřejmě také děkujeme za hru a jak jinak než reportáží!
  NnqJirka

 9. Chlýftým

  9 Nov 2017

  Orgové, díky :). Sice jsme se se hrou poprali ne až tak úspěšně, jak jsme si mysleli, že to bude, ale rozhodně jsme se bavili. Začáteční linearita-nelinearita trochu potrápila tradiční představy o hře, ale toho jsme se nezalekli a prošli to jedno po druhé, přičemž to celkem odsýpalo, když jsme se konečně vzpamatovali ze startovního tápání. Nabrali jsme nějakou ztrátu, kterou jsme ještě prohloubili na čtyřce, ale i tak jsme pořád luštili. To teda hlavně díky Víťovi, který mluvil a něco dělal. My ostatní bychom asi brzo ztratili morálku. U těch záseků jsme měli problémy obvykle v tom, že jsme dělali skoro přesně to, co se od nás chtělo, jen o trochu jinak, což k cíli samozřejmě nevedlo. To nevím, jestli je zpětná vazba pro nás, nebo pro orgy, ale myslím, že pro obě strany. Zase jednou jsme si užili tu atmosféru v poli, kde u každé lavičky nebo pařezu sedí skupinka. Ráno na Šumbeře bylo příjemné procitnutí z mrazivé noci. A to jsme málem skončili na čtyřce, nebýt zmrtvýchvstání.

  Aleš

 10. B

  Běhavky a běhouni

  10 Nov 2017

  Já chci za tým Běhavky a běhouni taky vyjádřit velké díky. Jasně, že jsme spoustu věcí nepochopili, jasně, že jsme šli, kam jsme neměli, jasně, že jsme zakysli a byla nám zima :-) Ale víte co? Podle mě to k TMOU zkrátka patří! To přece není hra, kterou se má projít hladce :-) To je hra, která nechce být vyluštěna (no, tak v mezích, dobře) :-) Takže za mě - velký dík všem organizátorům, velká poklona za to, jak dokáží šifry vymyslet a realizovat. A není fér chtít, aby odhadovali, kdo co pochopí a nepochopí... to snad ani nejde. My jsme se účastnili moc rádi a příště se zúčastníme moc rádi zas!

  A ještě poznámka na okraj - chápu, že někomu se třeba "zmrtvýchvstání" nelíbí a přijde mu proti konceptu hry, ale pro nás, co dojdeme maximálně tak do poloviny, je to příležitost, jak si zahrát o něco déle... takže my jsme za to byli letos moc vděční a kdyby se to ujalo, tak by se nám to moc líbilo... Favority to neohrožuje, kdo nechce, nemusí to využít, a ty ostatní, co jsou v pět ráno ještě na dvojce, to třeba potěší! Nás rozhodně velmi.

  Takže ještě jednou díky moc všem.
  Soňa

 11. E

  Experiment2017

  10 Nov 2017

  Ahoj Orgové,
  chtěl bych poděkovat za náš tým Experiment2017 za skvělou hru, kterou jste připravili. U každé šifry jsme se dobře bavili, tedy až na čtyřku, ale za to v našem případě nemůže, ani tak šifra samotná či chybky ORGů, jako spíš, že nás ten správný nápad vůbec nenapadl, a máte můj obdiv, co všechno dokážete vymyslet a zrealizovat.
  Letos i díky za zmtvýchvstání, který nám umožnilo pokračovat ve hře. Nicméně pokuď by se hlasovalo o to, zda jej trvale zařadit do TMOU, hlasoval bych proti, a nechal bych jej jen jako případný nástroj ORGů, pokuď by se hra nevyvíjela podle jejich představ, a to přesto, že je mi jasné, že budeme-li někde zakyslý a bude ta možnost, tak ji rádi využijeme.
  Díky moc.

  Veseláček

 12. Rychlý mouchy

  11 Nov 2017
  Edited last year by Rychlý mouchy

  Ahoj,

  taky se přidávám s díky za hru.

  Sice stále cítím frustraci ze 4 a taky z některých věcí z 9, ale celkově dojem mám skvělý a jsem moc rád, že jsem na hře mohl být.

  Moc se mi libila ta mírná nelineárnost letošní tmou, to že zpočátku herní systém nebyl jasný, hlasování , čert a mikuláš a vůbec. Mrzí mě, že jsme se nepodívali za devítku..

  Těším se zas na příší rok.

  Honza z Rázných Much