upřesnítka

 1. last year
  F

  frikulín

  7 Nov 2017

  Letos se nám celkem často stávalo, že jsme si polohu dalšího stanoviště domysleli na základě upřesnítka. Například na stanovištích 4 a 5 (Obřanský viadukt a brána Morie byly ložené) zavládla po jeho obdržení téměř jistota kam dále jít a pak bylo ale dost demoralizující luštit i tu šifru... Byl to záměr? Náhoda? Hint pro reverse inženýrink? A jak v takovém případě vlastně správně tmářsky postupovat?

 2. J

  Jeníčci

  8 Nov 2017

  Asi stejně, jako jsme postupovali při luštění sedmičky, když jsme předtím náhodou narazili na osmičku. Luštíš šifru, dokud z ní nevydoluješ text, který popisuje odhadované místo. Zároveň předpokládáš, že orgové nejsou včerejší, tudíž cílové místo nepopsali úplně polopatě (např. „ruina na modré“ místo „zřícenina Obřany“), aby tím znemožnili haluzení.
  Zkrátka lušti tak, abys měl s dostatečnou jistotou přesné znění tajenky, které po tobě budou chtít třeba na nějaké semílací šifře.

 3. F

  frikulín

  8 Nov 2017

  Tak Mikuláše jsme taky potkali při postupu na sedmičku, takže nás celkem mrzelo, že jsme tu kostku nedali rychleji, nestihli tam dojít a říct básničku:) Tohle je celkem jasný případ, spíš mi vrtá hlavou, jestli ty upřesnítka nebyla tolik návodná naschvál.

 4. T

  Tmou.org

  8 Nov 2017 Moderator, Org

  @frikulín Tak Mikuláše jsme taky potkali při postupu na sedmičku, takže nás celkem mrzelo, že jsme tu kostku nedali rychleji, nestihli tam dojít a říct básničku:) Tohle je celkem jasný případ, spíš mi vrtá hlavou, jestli ty upřesnítka nebyla tolik návodná naschvál.

  Vyloženě naschvál ne, ale neměla být v tuhle chvíli záludná. Pokud by tedy z upřesnění někdo odhadnul polohu dalšího stanoviště a inženýrsky by mu to pomohlo k odhalení principu šifry, pak je to ok, k postupu lze využít cokoliv, co hráči dostali, tedy i znění upřesnění (ale musí mít zároveň v ruce postup na základě šifry). Vyloženě naschvál byla upřesnění na 1. a 2. - tedy pořád "náměstí". To mělo být návodné, zejména k rychlejšímu prolomení Kolečka.

  Jo, a nikdy nemáš úplně jistotu - ta "brána" mohla být brána nějakého plotu, "místo, kde neprší" třeba zastávka MHD úplně jinde.

 5. C

  Corn Flakes

  8 Nov 2017

  @Tmou.org k postupu lze využít cokoliv, co hráči dostali, tedy i znění upřesnění (ale musí mít zároveň v ruce postup na základě šifry).

  Dobré vědět. Není to tak dávno, co mě upřesnítko "židovský hřbitov" přimělo připustit si, že by orgové do hry mohli dát šifru, jejímž autorským řešením je jen a pouze použití upřesnítka.

 6. T

  Tmou.org

  8 Nov 2017 Moderator, Org

  Ta hranice je pochopitelně tenká... To bylo TMOU 14? Už si na to jako hráč přesně nevzpomínám, ale tam šifra byl ten model MHD, ne? Nebo narážíš na jiný ročník?

 7. N

  Název týmu:

  8 Nov 2017

  Tmou 14, šifra 10, linky MHD. My to upřesnítko nepoužili, resp. jsme zpětně vydedukovali, že aby to fungovalo, start by musel být na zastávce Židovský hřbitov. Tehdy jsme taky špatně spočítali zastávky, a tak jsme se objevili náhodou v cíli :-)

 8. TichaVoda

  11 Dec 2017
  Deleted last year by TichaVoda
 9. T

  TichaVoda

  11 Dec 2017

  @Tmou.org Vyloženě naschvál byla upřesnění na 1. a 2. - tedy pořád "náměstí". To mělo být návodné, zejména k rychlejšímu prolomení Kolečka.

  Tak to se v našem případě moc nepovedlo. Díky upřesnítku náměstí, jsme daným směrem od Mendláku prohledávali Šilingrovo náměstí a byť jsme si všimli, že v Denisových sadech je poněkud živo, nešli jsme tam...