03 Papírky

 1. 3 months ago
  T

  Tmou.org

  Nov 10 Moderator, Org

  Diskuse k papírkům.

 2. P

  PLUS

  Nov 10

  Šifru jsme dali poměrně jednoduše, až když jsme se po dlouhém záseku rozhodli zcela ignorovat zadání i nápovědu, které nesmyslně směřovaly k (i manuálně) zbytečně komplikovanému řešení. Za mě nejméně povedená šifra. ( Z toho co jsem měl možnost vidět :))

 3. Černý racek

  Nov 10

  Tahle vtipně podaná šifra nás bohužel chytila do pasti. To, jak se u všech samečků vyskytovaly ty založené cancoury, nás dovedlo k interpretaci, že cancoury jsou penisy a zasouvali jsme je do samiček místo celých samců. Vše se nám propojilo a vznikl útvar připomínající vánoční řetěz (provázaný štos o průměru čtyř minitrojúhelníků). Ten řetěz měl myslím i pěknou vlastnost, že právě jedna jeho hrana byla rozkrojená (tvořili ji panici a panny). Vypadalo to dobře, pravidelně, dost možná je to nějak ekvivalentní tomu autorskému rastru. Akorát to nešlo rozumně přečíst po čtveřicích, vznikaly nám tam různé neúplné (nenásobek čtyř) cesty, ke každému pokusu jsme si museli vymýšlet pochybná ad hoc pravidla a stejně se to někde porušovalo. Myslím, že v některé verzi čtení jsme i dospěli ke krajům B a N, ale vnitřek se k tomu smysluplně rozsekat nedal. Zároveň byly ale tvar a idea za jeho tvorbou příliš krásné na to, abychom připustili, že jsme zcela na slepé cestě. Dokonce jsme si ani dlouho nešli pro nápovědu, protože byla uvozena "pokud vám to do sebe nezapadá", což jsme mysleli, že zapadá, problém máme až se čtením. Nakonec nás tedy nápověda vysvobodila, ale ztratili jsme tam spoustu času a nadějí. Už dlouho jsem nešel tak přesvědčeně úplně špatným směrem.

  Ondra

 4. V

  Vojtici

  Nov 11

  měli jsme to úplně stejně, zasouvali cancoury, udělali řetěz, četli bu... a nic. po třech hodinách odjezd do Lužánek, odchod do baru, marné pokusy dát to autorsky, tak jsme to schematicky rozkreslili na papír a za 5 minut měli Buriana. Nadějný nápad, který bohužel vyústil v celkem triviální řešení. Počet šifer, které se letos daly bezpečně vybrutit byl trochu příliš veliký. Doplatili jsme na to na pětce poté, co jsme se na čtverce vůbec nestihli zabývat bludištěm a tak nás to nenapadlo. Po 3 hodinách koukání do papíru kapitulace, doma pak facepalm :)
  Petr

 5. S

  Svědkové Baronovi

  Nov 11

  Takto jsme to po několika hodinách opravování chybných slepení poskládali my:


  A kupodivu jsme z toho správné řešení taky dostali :-)

 6. JÁDRO

  Nov 11
  Edited 3 months ago by JÁDRO

  @Svědkové ;Baronovi: tak naše řešení vypadá úplně stejně... to fakt není autorské řešení? :D Až teď si čtu, jak to mělo být autorsky a to bychom z toho určitě nedali :)

  Kodyn

 7. M

  My jsme tady špatně

  Nov 11

  Nám zase fungovalo poskládat to do 2D schodů:
  -image-

 8. K

  Katastrof technik

  Nov 11
  Edited 3 months ago by Katastrof technik

  Tak nám šlo zasunovat bez problému.

  Vašek

 9. P

  Prvotní zlo

  Nov 11
  Edited 3 months ago by Prvotní zlo

  My z toho (po mnoha různých způsobech strkání čehokoliv kamkoliv) nakonec vyrobili trojúhelníčkové schody
  -image-

 10. J

  Jeníčci

  Nov 11

  Mohl byste někdo dát fotku, jak mělo vypadat autorské řešení, tedy ten rastr 6×4? Zatím to vypadá, že jsme to vyřešili stejně neautorsky jako Černý racek a Svědkové Baronovi. Což v praxi znamenalo, že 40 minut čistého času luštění a 3.5 hodiny skládání a lepení, protože ten bazmek za nic na světě nechtěl držet pohromadě.

 11. Dopijem a pudem...

  Nov 11
  Edited 3 months ago by Dopijem a pudem...

  https://photos.app.goo.gl/MsB9wrH2wz1NpBwm7
  Naše vypadalo takhle, ale jestli je to autorské na 100 %, to nevím.

 12. Č

  Čtenářský kroužek

  Nov 12

  My jsme se dlouho motali ve slepé uličce zasouvání jen šulinků, což se nám pořád rozpadalo a některé jsme nemohli vůbec dostat do správné štěrbinky, ale užili jsme si u toho spoustu pubertální legrace "tvl ta má ale úzkou štěrbinku, to se tam nevejde... tak a je tam.. tak vidíš" Nakonec jsme to celé rozebrali a rozlepili a poskládali z toho něco podobného jako Dopijáci.
  Ctirad

 13. T

  Triky a povery

  Nov 12

  Tak nevím ... korektním složením dle návodu nám z toho vznikly trojúhelníky (oboustranné, rozevírající se, blbě se s nimi manipulovalo). Pak jsme to přehodnotili, a jiným složením (úhel přeloženění v jednom případě nebyl 180°, ale jen 90°) z toho vznikly čtverečky s držátkem zespodu. Držátka jen zavazela, tak jsme je prostě ignorovali a jen jsme k sobě poskládali čtvrce. Rychle vzniklo řešení - schody, každý po 4 barevných segmentech (stejně, jako My jsme tady špatně).
  Nrozumím, jaký krok jsme opomněli, aby z toho vznikly kalíšky?

 14. Divize intenzit spektrálních čar

  Nov 12

  Triky: podívejte na video v oficiálním řešení.

  Co se týče té pubertální zábavy... Představte si, že jste mladé děvče a do týmu si naverbujete čtyři chlapy, z nich tři šifrovačkami nepolíbené, z nich dva vidíte poprvé v životě, a helemese, šifra je pár kroků od vašeho teplého pohodlného kanclu, kam pány bez váhání zavedete, usadíte si je na gauč, předhodíte jim tuhle veselou šifřičku, ještě při origamové fázi stihnete jednomu zcela bezelstně (na mou duši!) vynadat slovy "skládej to pořádně, tady jsi zvohnul Matku Terezu", pak jim zoufale vysvětlujte, že "takhle jsem to ale fakt nemyslela", a pár minut nato buďte ten první, kdo pochopí, co se s těma samečkama a samičkama má dělat, dejte pánům podrobnou instruktáž, nezapomeňte na pár dalších šťastně zvolených formulací typu "když to tadyhle rozevřeš, jsou tam dvě díry a musíš se strefit do té správné" a pak mi prosímvás poraďte, jak těm nebožákům vrátit iluzi, že jsem jinak namouvěru vzásadě slušná nezkažená bytost.
  Tímto veřejně děkuji Peťovi, který si po všech následných nezřízených (a žalostně chybplných) papírových orgiích dokázal zachovat chladnou hlavu a navrhl cudný postup ala Prvotní zlo, který rychle, spolehlivě a počestně vedl k řešení. Beru si z toho morální ponaučení!
  Martina

 15. L

  Lesochody

  Nov 13
  Edited 3 months ago by Lesochody

  Při skládání někomu z nás místo trojúhelníčku omylem vyšel čtverec, kde byly jména hezky vidět, tak jsme všechny ostatní předělali a začali skládat dlaždice vedle sebe. Vyšly schody, ve sloupečkách písmenka, za 30min nebylo co řešit a šli jsme k Burianovi...

  -image-