05 Ariadna

 1. 3 months ago
  T

  Tmou.org

  Nov 10 Moderator, Org

  Diskuse k šifře Ariadna.

 2. L

  Lesochody

  Nov 11

  Tady jsem si udělal životní osobáček, vyluštěno za necelých šest hodin (ano zkysnul jsem na šifře i dýl, ale bez vyluštění). Myšlenka doplňovat čtyři barvy se na začátku objevila, ale pouze podle "pravidel" míchání barev - fialovou rozložím na modrou a červenou atd. bohužel tohle nefungovalo. A po té náš tým na dlouho dobu odstavila myšlenka s číslem 11. Barevné pruhy jsou dlouhé 88mm (44mm tvoří barva), 55 pruhů, 11 mezer - to nemůže být náhoda. A přesto byla :)
  Tarba

 3. P

  Prvotní zlo

  Nov 11
  Edited 3 months ago by Prvotní zlo

  (Garf) Asi bych to neměl říkat, ale tuhle šifru jsme vlastně "vyhaluzili" (edit - doplnění uvozovek). Chybělo nám dokompletování bludiště (dovymyšlení barevných hran), navíc nás Ariadna navedla na nit a tu jsme v tom hledali... Nejprve míchání barev, "tkaní" a jiné varianty. Pak jsme "pro legraci" zkusili brutal force - a shodou okolností, na začátek šifry pasovalo "dalsi sifra je" - proužky pro jednotlivá písmena seděly. Po použití známých písmen (přišlo nám, že je moc velká náhoda, že by to fungovalo a nebylo to správně) jsme začali řešit neznámá. Na některých místech bylo jasné, že variant moc není (samostatná písmena, "-AD"). Vrásky nám dělaly tři stejné znaky na konci - navíc shodné s těmi samostatnými. Varianty byly "I" - jako III, tedy např. ulice čp. 3, "VVV" (3x5 - tedy 15, stejný smysl). V jsme ale vyloučili - spojení by bylo "V V---", ale čeština by požadovala "VE V---" (ze stejného důvodu padla i možnost "jiného zakódování" písmene S). Pak jsme tuto metodu zavrhli, zkusili všechno možné jiné (i krátký komatózní spánek ;-). No a pak mě popadl "amok", vzal jsem šifru a znovu začal brutal force od "známých znaků". A najednou, poté, co došly znaky, mě nějak osvítilo a napadlo mě, že "asi V V---" a hned "asi V V---" může být klidně zopakování toho samého, tedy ulice "u něčeho", co tam opravdu je/leží/stojí ("to je tak blbej fór, že mě to nepřekvapuje"). Následovalo "Nevím proč, ale stejná čára asi kóduje různá písmena. Někdy. A stejná písmena můžou mít jinou čáru. Neptejte se mě proč. Ale funguje to." No a následovalo "U VODARNY U VODARNY NAD" (měli jsme RN a možností na konec slova tolik nebylo), a zcela neuvěřitelně pasující "HRISTEM VVV" (místo AREALEM, R a EM jsme brutal forcem "měli"). Až cestou nás napadlo, že VVV bude VUT - a nemajíce bludiště, dál jsme řešili, jakou metodou se jedna čára může chovat jako různá písmena. Ale vzhledem k tomu, že nám to sedělo i na to, proč stejné proužky kódovaly U a hned za ním V (u vodárny), tak nás to už tolik nepřekvapilo...
  Takže se sice trochu stydíme, ale zas jsme fakt rádi, že jsme nepřišli o Hvězdy O:-)

 4. A

  Albert Stallone

  Nov 11

  Asi bych to neměl říkat, ale tuhle šifru jsme vlastně vyhaluzili.

  To není haluzení. Je to legitimní vyluštění. My jsme sice šifru dali autorsky, ale pokud ji někdo vybrutil, proč by se měl stydět? Šifra to umožňovala...

 5. P

  Prvotní zlo

  Nov 11
  Edited 3 months ago by Prvotní zlo

  @Albert Stallone Jako jo, vyhaluzení je asi silný slovo - my tak holt říkáme jakýmukoliv řešení šifry způsobem "máme řešení, funguje, ale nevíme, jak jsme ho přesně vzali" (puf...zázrak... ;-), případně provádění permutací na získaných písmenkách, když nějak nepobíráme, v jakém pořadí něco číst ;-)
  Haluzit jako fakt haluzit v tom nejdrsnějším slova smyslu, to zkoušet nechceme - byť je občas fakt lákavé prostě se vydat za dalším týmem, když přišel hodinu po nás a odchází po deseti minutách, zatímco my na místě trčíme tři hodiny :-D

 6. T

  Teoretická Pantomima

  Nov 11

  Asi bych to neměl říkat, ale tuhle šifru jsme vlastně "vyhaluzili" .

  Po 4 hoinách jsme zvolili stejný postup, s tím rozdílem, že když už jsem to skoro měli. Část týmu objevila princip a jen jsme si potvrdilli konec tajenky :)

 7. O

  Opravte to

  Nov 11

  Možná to orgy moc nepotěší, ale také se hlásíme do tábora brutistů. U nás to bylo celkem přímočaré. Nejprve jsme zjistili, že kombinací barevných proužků je právě 24. To přece nemůže být náhoda :-). Takže zpráva obsahuje všechna písmena. Takže tam někde musí být i písmenko "F". Co třeba ve slově ŠIFRA? Takže na začátku by mělo být "Další šifra ...". To sedělo tak hezky, že jsme se pustili do hlubšího rozboru. Po čase jsme museli opustit myšlenku, že každý proužek kóduje právě jeden znak a také myšlenku, že každý znak je kódován právě jedním proužkem. A řešení bylo po čase úplně přesně na papíře. Dokonce jsme správně dosadili i to VUT. Tak trochu jsme tušili, že to není tak úplně autorské řešení, ale k vodárně jsme šli bez jakýchkoli výčitek.

 8. N

  Název týmu:

  Nov 12

  Také spíše haluzoidní řešení, které jsme si postupně potvrzovali porovnáním potenciálně stejných písmen. Nejdříve nás mátly různé polohy barevných proužků, ale pak jsme zjistili, že relativní poloha je u stejných písmen stejná, tak jsme ničeho nehleděli a šli jsme. V průběhu jsme zjistili, že na konci je UUU, ale to jsme interpreatovali správně jako VUT a přisoudili jsme to pravidlu, které jsme v průběhu lámání neobjevili (nějaké posuny písmen apod.).

 9. P

  Prvotní zlo

  Nov 12

  (Garf) OK, přestávám mít výčitky :-D Evidentně nejsme jediní, kdo to vzal brutal force - a i ty myšlenkové pochody jsme měli hodně podobné :-D (Pro nejmenované: takže asi tolik k tomu "štěstí"...)

 10. V

  Večernice

  Nov 12

  Také jsme uhodli "další šifra je" a vyrazili prostě do ulice U vodárny a vyšlo to :-D Jinak bychom tam seděli asi ještě teď. Že se měl použít domeček z minulé šifry bylo dost fikaný :-)))

 11. coredump

  Nov 12

  Tohle jsme dali v zásadě autorsky - všimli jsme si, že se to skládá z proužků délky 1 a 1.4. Chvíli jsme debatovali, jestli vršek domečku má strany délky 1 nebo nějaké jiné (0.7 třeba). Většinu času jsme teda jen hádali další písmena a slova a zpětně ověřovali, že to sedí na domeček. Tajenka k tomu přímo vybízela, včetně závěrečné zkratky. Pěkné!

 12. A

  Albert Stallone

  Nov 12

  Ivo: ještě dodám, že jakkoliv se mi autorské řešení opravdu velmi líbí - a jsem rád, že jsme to autorsky dali - vlastně se mi zpětně líbí i to, že se to dalo prolomit silou, úvahou, neautorsky. Týmy, které daly předchozí domeček bez grafu, tak měly možnost tuhle šifru vyřešit substitucí. Tj. nelze říci, že by neúplné pochopení předchozího domečku nutně vedlo k neúspěchu na této šifře, jak jsem už někde zachytil. Tenhle názor statisticky neobstojí. Spíš se dá říci, že grafické nepochopení (resp. tým to nepotřeboval) předchozího domku, vedlo k tomu, že si pak tuhle šifru týmy neužily v její plné kráse...

 13. F

  FAK – Fanklub Aleše Kobzy

  Nov 12

  @Albert Stallone
  Jo, tohle úplně přesně vystihuje moje pocity jako drtiče po přečtení pěkného autorského řešení.

  Ivča

 14. R

  Rychlé krychle

  Nov 12

  Pro mě asi nejhezčí šifra letošního ročníku (spolu s copánkami Pipi a steganosaurem), kterou jsme viděli. A vlastně celé domečkové bludiště se závěrečnou Ariadninou pointou bylo fajn:)
  Zdeňka

 15. Ü

  Übertým

  Nov 15

  My sme z domečku odišli po vyzdvihnutí dvoch stanovíšť a pri dolúšťovaní Ariadny (najskôr prelomenej cez "dalsi sifra je") sme si potom musel zrekonštruovať, kde na ňom musela byť ktorá z chýbajúcich štyroch farieb :)

  Spätne ma trochu mrzelo, že nám to už potom na nič ďalej nebolo :D

  ... ale keď som blížiac sa k ďalšiemu stanovišťu videl hviezdy ktoré menia farby ako keby sa chodilo po domčeku, nebolo mi chvíľu všetko jedno :)

  -- mišof