07 Becherovka

  1. 3 months ago
    T

    Tmou.org

    Nov 10 Moderator, Org

    Diskuse k Becherovce.

  2. A

    Albert Stallone

    Nov 12

    Vtipný dodatek: na Potemné mi Honza Klusáček říkal, že prý tahle šifra vznikla na základě pohledu do starých poznámek, náhozů nápadů z minulých ročníků. Prý jsem (loni???, nebo na 16.?) navrhoval metaforicky nahintovat české panovníky, protože se dají (alespoň ti nejznámější) z hlavy seřadit na časové ose. Vůbec už o tom nevím, ale v terénu jsem říkal - hele ty české panovníky a prezidenty seřadíme z hlavy, ne?

    Ivo

  3. coredump

    Nov 12

    Tady jsme dojeli na to, že jsme se bránili (a přiznejme si, hlavně já jsem se bránil) použít ta přízviska k českým panovníkům - jednak proto, že přece Marie Terezie nedává jeden konkrétní svátek, a pak samozřejmě proto, že ta přízviska světových panovníků byla víceméně pevně zaužívaná (akorát ten Kazimír nebyl podle našich Googlů nijak silně prokazatelný), zatímco u Becherovky nebo Školní docházky sice bylo jasné o koho jde, ale žádné ustálené přízvisko to nebylo. Tak jsme postupovali směrem, že důležití budou ti světoví, a ti čeští budou balast. Ostatně - proč by nám složitě nutili párovat ta přízviska na svátky, když by se to nakonec nepoužilo? Zkoušet použít české panovníky jsme se odhodlali až pár minut před koncem, a to nestačilo.

  4. A

    Albert Stallone

    Nov 12

    @coredump Tady jsme dojeli na to, že jsme se bránili (a přiznejme si, hlavně já jsem se bránil) použít ta přízviska k českým panovníkům - jednak proto, že přece Marie Terezie nedává jeden konkrétní svátek, a pak samozřejmě proto, že ta přízviska světových panovníků byla víceméně pevně zaužívaná (akorát ten Kazimír nebyl podle našich Googlů nijak silně prokazatelný), zatímco u Becherovky nebo Školní docházky sice bylo jasné o koho jde, ale žádné ustálené přízvisko to nebylo. Tak jsme postupovali směrem, že důležití budou ti světoví, a ti čeští budou balast. Ostatně - proč by nám složitě nutili párovat ta přízviska na svátky, když by se to nakonec nepoužilo? Zkoušet použít české panovníky jsme se odhodlali až pár minut před koncem, a to nestačilo.

    My to brali tak, že osmisměrkové šifry dost často nejprve pracují s vyškrtáním a teprve posléze přečtením toho, co se nevyškrtalo. Sice jsme si na papír zvlášť napsali světová přízviska, ale moc se nám nelíbilo, že musíme přiřazení ke konkrétním panovníkům vesměs googlit - a taky to, že světové panovníky nelze jednoduše přiřadit na časovou osu (tedy neověřovali jsme, zda se překrývají, ale už ta možnost, že by se překrývali, nás odradila). To, že se vládci mají řadit, říkala mezitajenka jasně - a tvar šifry "svátkového grafu!", který byl na druhé straně pomůcek pak k práci se svátky vysloveně vybízel. Za nás (shoda v týmu) jedna z nejlepších letošních šifer. Ivo

  5. coredump

    Nov 12

    No však řazení podle let jsme použili i u těch světových. Překryvy tam sice byly, ale seřadit se to dalo (a je-li potenciální překryv protiargumentem, pak zhruba stejně silným jako dvojsvátková Marie Terezie v opačném gardu). No a z čeho ti plyne že "se nevyškrtali" čeští a ne světoví? My jsme postupovali tak, že jsme spíš třídili do kategorií, které nakonec pokryly celou osmisměrku (nápovědní text, čeští, světoví). Určitě to nebylo tak, že by bylo jasné, co "se nejprve vyškrtalo", a co "nakonec zbylo". Svátkový graf jsme použili pro to, abychom si ověřili, že ta světová přízviska máme správně (například Veliký mohl být Petr stejně jako Alexandr). A i pak jsme ho chtěli použít dále - například posunout se v grafu tím směrem nebo i o tolik pozic, na kolik a kterým směrem bylo to přízvisko. Čeští byli všichni vodorovně, tak jsme je považovali za nesoucí méně informace (až skoro žádnou :-).

  6. A

    Albert Stallone

    Nov 12
    Edited 3 months ago by Albert Stallone

    Asi takto: u šifry s více možnostmi, co luštit dřív, jde vždycky o pravděpodobnost. Připadalo nám (tedy části týmu) velmi nepravděpodobné, že by po nás organizátoři chtěli výrazně googlit, zvlášť když na samotný kalendář svátků upozorňovali před hrou (tučně zvýrazněná povinná pomůcka). Tj. do téhle chvíle se ve hře neobjevilo nic, co by nešlo vyluštit přes obecnou znalost a pomůcky (pletu se?). Opět je to jen pravděpodobnostní úvaha, ale napřed se pokusíme řešit tu část šifry, která se dá dát z hlavy a předepsaných pomůcek. Dvě jména u Marie Terezie by nic nenabourávala, teoreticky to mohl být bigram, nebo šev slov zprávy. Také formulace ve vodorovných řádcích se pravděpodobně vztahovala spíše k našincům, stejně jako úplně první volně "přečtitelná" infomace vis jaci jsme byli (či tak nějak) - to je pravděpodobně opět lépe napasovatelné na naše dějiny než na světové. A poslední nesporný fakt: přečíst hladce osmisměrkové přídomky se dá bez toho, aniž by člověk znal vodorovné. Opačně to neplatí, přečíst správně vodorovné řádky ve směru čtení je velmi nesnadné, dokud se nevyškrtají ostatní směry. Jinými slovy: cizí panovníci znesnadňují přečíst vodorovné řádky, tedy bude pravděpodobně důležitější pro finále to, co se dá přečíst až po jejich vyškrtání. Každopádně, pokud by nic nevycházelo, věnovali bychom se posléze cizincům, sepsáno jsme to měli oboje. Bránit se (dlouhodobě) čemukoliv k luštění využitelnému je pro mě trochu nepochopitelné. Míním to tak, že u nás v týmu si dost často nevšimneme (nepoužijeme) něčeho, čeho jsme si všimnout měli, ale přímo vědět o nějaké možnosti a bránit se jí, to moc nechápu. Ale určitě děláme jiné boty, které zase jiným budou připadat nepochopitelné. :) Stále platí mé hráčské (a dlouholeté autorské) hodnocení této šifry: 9-10/10. Škoda, že jsem takovou šifru někdy nevymyslel, byl bych na ní hrdý. :) Je dobře, že někoho zastavila, jinak by byl v lese moc nával :) Ivo

  7. Albert Stallone

    Nov 12

    Ivo: dodatek. Jo a já vím, že větu "víš, jací jsme byli", jsme vlastně pochopili nesprávně. Na hře jsme si ji s cizími panovníky nespojili, tenhle krok jsme prostě minuli...

  8. coredump

    Nov 12

    Ivo, tohle je takové generálování po bitvě. Samozřejmě že když někoho jeho úvahy zavedly na scestí, tak to zvenku z pozice úspěšného řešitele (zde možná dokonce ideového autora šifry :) vypadá divně a nepochopitelně. S tím (ne)ignorováním balastu bych ti mohl taky dát několik příkladů. Třeba jak jsem na Starých Zámcích u Mondriana pořád prosazoval, že přece nemůže být náhoda, že šifra obsahuje výhradně křižovatky typu T, takže hledáme nějaký postup, který bude dávat právě bludiště s touto vlastností.

    Holt někdy je potřeba zavčas začít balast ignorovat, a někdy zase nepovažovat za balast něco, co balastem není. Zapeklité na tom je to, že tyhle případy lze odlišit až po vyřešení šifry :-)

    (tohle napsal -Yenya, jakož i všechny dosavadní příspěvky k letošní Tmou za coredump)

  9. A

    Albert Stallone

    Nov 12

    @coredump Ivo, tohle je takové generálování po bitvě. Samozřejmě že když někoho jeho úvahy zavedly na scestí, tak to zvenku z pozice úspěšného řešitele (zde možná dokonce ideového autora šifry :) vypadá divně a nepochopitelně. S tím (ne)ignorováním balastu bych ti mohl taky dát několik příkladů. Třeba jak jsem na Starých Zámcích u Mondriana pořád prosazoval, že přece nemůže být náhoda, že šifra obsahuje výhradně křižovatky typu T, takže hledáme nějaký postup, který bude dávat právě bludiště s touto vlastností.

    Holt někdy je potřeba zavčas začít balast ignorovat, a někdy zase nepovažovat za balast něco, co balastem není. Zapeklité na tom je to, že tyhle případy lze odlišit až po vyřešení šifry :-)

    (tohle napsal -Yenya, jakož i všechny dosavadní příspěvky k letošní Tmou za coredump)

    Ale, tož,... já vím... Ale měl jsem chuť chvíli pokecat :) :) :)

  10. Ü

    Übertým

    Nov 15

    Tak podľa mňa to, že české prívlastky sú plynulou súčasťou zmysluplného textu, ktorý čítaš po riadkoch "ako tajničku osemsmerovky" a ktorý ti priamo hovorí, že ich máš použiť ("řešení vám prozradí železný a zlatý, tatíček, ..."), zatiaľ čo tie zahraničné sú v klasických ôsmich "vyškrtávaných" smeroch sa riešiteľovi doooosť výrazne snaží naznačiť, kadiaľ ďalej a kadiaľ naopak nie :)

    Výborná šifra.

    -- mišof

  11. F

    Freezy Bee

    Nov 16

    Ještě tu nezazněla jedna věc: Proč vlastně byl na pomůckách ten kalendář? Pokud vím, tak se v takové podobě za celou hru nikde nepoužil a ani použít nedal.

    A tady byl dokonce spíš na škodu. Teda vlastně bez toho "spíš". Jsem přesvědčený, že nás na Becherovce pomůcky výrazně zdržely. Jasně, kalendář byl v povinné výbavě, jasně, tady jsme si ho hned vytáhli, jasně, měli ho celou dobu v ruce. Ale taky jsme v druhé ruce měli pomůcky a trochu počítali s tím, že budou stačit. Aspoň na některý krok. Takže jsme četli první písmenka jmen apod. a nakonec teda šifru vyřešili, aniž bychom plně pochopili, k čemu jsou ta zarámečkovaná písmenka. Ani nám nedošlo, že tam něco chybí, až z popisu řešení na webu. A třeba tohle by se možná vůbec nestalo, kdyby byla druhá strana pomůcek prázdná.

    Toto prosím není stížnost, líbila se i tak. Jen mi to prostě moc nedává smysl.
    Marwin