08 Pipi

 1. 3 months ago
  T

  Tmou.org

  Nov 10 Moderator, Org

  Diskuse k šifře Pipi.

 2. Rychlý mouchy

  Nov 11

  Oddechová, průchozí šifra, kterou jsme v různých variantách viděli *všude* a kterou musí dát každý seriózní závodník za deset minut...

  Až na nás.
  -image-

  Přišli jsme na ni jako 15. tým v pořadí, skončili jsme 106., aktivně jsme ji luštili snad 7 hodin.

  Tímto tedy gratuluji autorovi šifry, že jsme mu sedli na špek! Přijde mi totiž zajímavé zpětně koukat na to, proč jsme to nedali. Počet očí, nosů, uší, čel a krků na člověku totiž nevypadá nahodile - nejsou to počty, které by si autor mohl dle libosti změnit, kdyby chtěl. A proto sekvence osmi čísel, z nichž čtyři jsou "1" a dvě jsou "2", nevypadá jako text. A to je ono - copy jsme samozřejmě měli hned, správné počty taky. Naše šifrátorská intuice ale nerozpoznala v sekvenci čísel písmena, a tak jsme tajenku ze slov nedokázali přečíst.

  Hrozně by mě zajímalo, jestli to byl autorský záměr při návrhu šifry. Očividně totiž šifru vymyslel někdo s tím, že věděl, kam bude ukazovat, a využil tak vysokého počtu písmen "a" a "b". A my to slupli i s navijákem :).

 3. T

  Tmou.org

  Nov 11 Moderator, Org

  @Rychlý mouchy U této šifry jsme nejdřív vymysleli pletení copánků, na kterých bude "nějaký text". Při hledání vhodné tajenky padlo oko na malou babu a to dalo vzniknout počítání částí obličeje.

  Pamatuji si, jak jsme se onehdá málem podobně nachytali na Krtčí norou (http://www.krtcinorou.cz/node/333 ). Naštěstí zatímco jsme vesele vyvraceli, že to nemůže fungovat, protože to má málo volnosti, tak to někdo zkusil a vyřešil. A prý na Matrixu někdy byla šifra jen z písmen první půlky abecedy.

  Ale jste dobří, že jste to vydrželi luštit tak dlouho. Klobouček!
  H.

 4. F

  Freezy Bee

  Nov 11

  #jesuisrychlámoucha
  My prakticky stejný průběh, jen s dvěma drobnými rozdíly: dorazili jsme podstatně později a Zdeněk nás nakonec zachránil, když znovu zkusil i to, co nedávalo smysl. Radostí vyskočil tak, že jsem se lekl, že ho píchla vosa. ;) Jinak bychom tam asi seděli taky až do konce. Shodneme se (aspoň to tak vyznívá) i v tom, že orgové jsou sice svině, kterým jsme to sežrali i s navijákem, ale že to je naše chyba a šifra sama byla moc krásná.

  V našem případě jsme jako první věc zkusili počty na jednotlivých copech sčítat (přišlo nám to jako dobré protihaluzící opatření, aby to někdo nevykoukal bez pletení - haha, my naivkové). Hned druhý pokus bylo autorské řešení, ale to už jsme bohužel věděli, kolik čeho je, a zarazili další pokusy (obávám se, že jsem v tom měl prsty hlavně já) se slovy "čtyřikrát jednička a dvakrát dvojka přeci nemůže dát smysluplnou tajenku". Inu, naivkové... :) Takže jsme pak vybírali písmenka ze všeho možného.

  Marwin

  P.S.: Jo a ten Matrix s první půlkou abecedy taky pamatuju. Správný princip jsme kvůli tomu tenkrát zavrhli aspoň pětkrát. Vezmeme si pro příště už poučení? Pochybuju...

 5. P

  Pentakilogram

  Nov 11

  Také jsme měli velmi rychle upletené copy a přečtená slova ve správném pořadí. Ale zjištění, že částí těla je vždy více a jedna, nás vedlo k semaforu. Možná z toho důvodu jsme při přepočítávání částí těla nejdříve ta dvě slova v copu sečetli: NMCC. Pak bez té "jedničky na konci", protože kdo ví, proč tam je, dořešíme později: MLBB. Šifru jsme samozřejmě nevyřešili.

 6. C

  Corn Flakes

  Nov 12

  Na jiném Matrixu (Bondovském) jsem zavrhl jeden princip, protože by vycházela samá áčka. Tajenka nakonec byla "zast na nam Jana Palacha" ;)

 7. Rychlý mouchy

  Nov 12

  Skoro bych zapomněl! Když už vám nad ránem z té copaté mrchy tak trochu jebe...

  -image-

 8. Tupouni

  Nov 13

  ...ty pihy dávaly docela hezkej Braille... :)