Open hra - hádejme (se) č. 2

 1. 3 months ago
  A

  Albert Stallone

  Nov 12

  Jak moc je potřeba kvalifikace před hrou? Myslíte, že by se příště limit naplnil okamžitě, kdyby hráči věděli, že strop je 250 týmů? Nebo by se zkrátka včas přihásili jen ti, kteří o TMOU opravdu stojí? Nebo běžná "Kvalifikace" zkrátka dělá ze TMOU "vzácné zboží". Čisté věštění, já vím...

 2. T

  Tmou.org

  Nov 12 Moderator, Org

  Přínos kvalifikace vidím v několika věcech:

  1) Je to celkem snadná a přístupná internetová hra, jaká by měla cenu sama o sobě. Pro mnoho týmů příležitost se sejít, pro jiné zkusit si, o čem ty šifrovačky vlastně jsou. Když se mě někdo zeptá, co zkusit jako první hru, říkám kvalifikaci.

  2) Organizátoři mohou počítat s tím, že na hře nebudou úplně nezkušení hráči, což umožňuje zařazovat zajímavější šifry hned od začátku (zajímavé pro zkušenější týmy, které tam budou určitě)

  3) Limituje počet týmů na hře, protože 400 je teda fakt dost.

  Body 2) a 3) si dovedu představit, že bychom uměli vyřešit i jinak (třeba minimální počet Kučabodů :-D) u bodu 1) už spíš ne.

  Honza Klus.

 3. Chlýftým

  Nov 13
  Edited 3 months ago by Chlýftým

  Myslím si, že hlavní přínos kvalifikace je v Honzově bodu jedna. Možná by se hodilo udělat příště průzkum, kolik týmů chce hrát kvalifikaci, i když by cena za úspěch nebyla účast na TMOU, ale jen týmová zábava (aka Sendvič 2), a podle toho se zachovat.

  Zajímalo by mě, jestli by se neukázalo, že 250 týmů přihlášených v zastropované hře má víc kučabodů než 250 týmů prošlých kvalifikací. A to jen proto, že zkušený nebo motivovaný tým si spíš pohlídá termín (odvážný předpoklad, ale věřím tomu, že to ve střední hodnotě tak vyjde). Zajímalo by mě, jak rychle by se dnes tahle omezená kapacita naplnila. Podle mě by to možná i týden vydrželo.

  Ve vedlejším vlákně Ivo píše, že TMOU je pro něj MČR v luštění, ale myslím si, že často (pro nás určitě) na hru chodí sice schopné tradiční týmy, ale hlavně pro tu tradici, ne aby se s někým utkali, ale spíš se potkali, protože pravidelně se už nesejdou. Tomu bych mistrovství neříkal. A kvalifikace je pro ně už jen další synchronizační problém a víc problémů než zábavy. Na to bych se taky v případě průzkumu ptal.

  Aleš

 4. A

  Albert Stallone

  Nov 13
  Edited 3 months ago by Albert Stallone

  @Chlýftý;m
  Ve vedlejším vlákně Ivo píše, že TMOU je pro něj MČR v luštění, ale myslím si, že často (pro nás určitě) na hru chodí sice schopné tradiční týmy, ale hlavně pro tu tradici, ne aby se s někým utkali, ale spíš se potkali, protože pravidelně se už nesejdou. Tomu bych mistrovství neříkal. A kvalifikace je pro ně už jen další synchronizační problém a víc problémů než zábavy. Na to bych se taky v případě průzkumu ptal.

  Aleš

  Ivo: Kdybych měl hledat (přesnější) analogii - tak v orienťáku MČR klubů v seniorských kategoriích - taky se tam neskládají týmy pouze na vítězství. :) Berte to spíš jako (nedomyšlenou) metaforu - ano na TMOU se chodí daleko častěji ve starých složeních týmů než na jiné hry. Utkáváme se s hrou, týmy (a v nich staří známí) okolo jsou takový bonus...

  Netuším, jestli bychom Kvalifikaci stoprocentně hráli, kdyby nešlo o účast na TMOU, ale tak na 90% jo. :) Ten společný večer nad šiframi cca měsíc před TMOU bychom si totiž stejně tak jak tak udělali i sami... Ale jsme všichni pořád z jednoho města, takže to máme snadné.

 5. Černý racek

  Nov 13

  Ještě jeden přínos kvalifikace mě napadl (s bodem 1 se překrývá, ale jen částečně): Někteří spoluhráči, kteří už na moc her nechodí, berou kvalifikaci jako potrénování rezavějících šifrovacích schopností před vlastní Tmou. Je krátká (časově poloviční oproti nejkratším denním hrám) a intenzivní, obojí se hodí.
  O.

 6. N

  Název týmu:

  Nov 13

  To je ono! Procvičení šifrovacích schopností před samotnou hrou! Nejspíš kvůli tomu jsem letos tolik přípravy na Tmou neprožíval. Sice je pravda, že ta logistická náročnost je vyšší než dříve, ale alespoň za sebe musím říci, že kvalifikaci chci zachovat!

 7. Chlýftým

  Nov 15

  Říkal jsem si, že by bylo zajímavé zjistit, jak by se dařilo týmům hrajícím kvalifikaci, kdyby se do hry dostaly všechny, jestli umístění v kvalifikaci nějak koreluje s umístěním ve hře. Bohužel se nestalo, že by open hra měla "předehru", ale pokud si řekneme, že se výkonost týmu meziročně příliš nemění, dají se srovnat ti, kteří hráli loni kvalifikaci a zároveň letos TMOU. No řekněme, že kvalifikace o výkonu týmů na hře moc nevypoví.

  -image-

  Ale pak mě napadlo, že letošní hra vlastně kvalifikaci měla.

  -image-

  A stále platí, že výkon v kvalifikaci příliš neodpovídá výkonu na celé hře (spíš ano než ne, ale ne výrazně, v obou případech se týmy spíš zlepšily).

  Puntíky přísluší jednotlivým hráčům rozpoznaným na Statku, tmavý puntík je víc hráčů na sobě (tj. tým).

 8. Ü

  Übertým

  Nov 15

  A potom príde niekto ako my, kto si príchod na Šipky zaloguje až o stanovište ďalej... Ale to bude skôr výnimka ako pravidlo.

  Kesy