6: Pravěká

 1. 4 years ago

  Honza Klusáček

  8 Nov 2014 Administrator

  Diskuse k šifře 6 Pravěká.

 2. H

  Hanební parchanti

  9 Nov 2014

  chci se zeptat, jestli je jako poruseni pravidel brano, preskoceni sifer 7 a 8? Protoze jsme v mape nenasli nic mechoveho, lesniho ani jamoveho, tak behem toho, co cast tymu obihala rozcestniky, jsme vylustili druhe reseni... nebyla to ani haluz, ani nalezeni jineho zadani, ale na druhou stranu jsme nesli stanoviste poporade

 3. Tupouni

  9 Nov 2014

  Nic mechoveho? Mechovy zavrt...

  IMHO byla zamena "zavrtu" za "lesni jamu" v tajence technicky nutna k realizaci skryteho druheho levelu tajenky - tajenky smerujici na 10...

 4. Ü

  Übertým

  9 Nov 2014

  Pravidlá: "Není dovoleno přeskakovat stanoviště. Při nalezení špatného stanoviště musí tým nejprve najít předchozí stanoviště a vyřešit příslušnou zprávu."

  V okamihu, keď prídeš na stanovište, kde namiesto očakávanej 7 nájdeš 10, je podľa mňa porušením pravidiel, ak si ju vyzdvihneš a pokračuješ v hre jej lúštením.

  Vzhľadom na prekvapivosť takej situácie je asi OK zavolať v takej chvíli orgom že wtf sa tu deje. Podľa toho, čo som počul, štandardná konverzácia v takej situácii znela zhruba nasledovne:
  tím: "hľadáme 7, našli sme 10"
  org: "to nás mrzí, a čo vám vyšlo počas lúštenia?"
  tím: "no ešte sme mali 'mechová lesní jáma' a to nám nedávalo zmysel"
  org: "to je správna tajnička 6ky, zistite si čo znamená a choďte tam"

  -- mišof

 5. G

  GLN

  9 Nov 2014

  Stala sa nám ešte nezvyčajnejšia vec vec, ktorá, tejto hre pre nás pridala úplný nový rozmer. Na Pekárni sme získali riešenie, pohľad do mapy ale miesto nijakovsky neodhalil. Myšlienkou na preklep sme preto upravili riešenie na MACHOVA LESNI DIRA (pravda je, ze sme ten preklep neoverovali). No a toto bolo úplne výborné, pretože sme na mape našli Májová jeskyne - K.H.Macha pomohol a jeskyne je predsa tiež lesní díra. Zaujímavé bolo, že na mieste odbočky zo značky smerom k Májovej jeskyni bolo niečo, čo sme si spojili so slovom skruž (jama s kamennými okrajmi) a v nej šifra s číslom 6. Vravíme si... paráda, máme druhú časť 6-ky. A potom... wuaa - teleport!!! Zo 6 je zrazu 9, ergo 7 a 8 neexistujú, hoci sú na karte, miesta majú ostať voľné. No a nám nález šifry s číslom 10 do tohto zážitku s teleportom úplne zapadol. Až v autobuse po konci hry sme s veľkým prekvapením zistili, že to vlastne niečo obišlo. 7 a 8 sme dali rýchlo vo vlaku po zverejnení, v každom prípade sme sa na tejto zhode okolnosti nesmierne pobavili.

 6. 3

  3 s kouskem fosforu (dříve vápníku)

  9 Nov 2014
  Edited 4 years ago by 3 s kouskem fosforu (dříve vápníku)

  I my jsme postupovali podobně jako Náhodní kolemjdoucí. Mechová jáma nikde, luštíme dál - a ejhle, druhé řešení. Na nalezené desítce jsme konzultovali pravidla, a po krátké debatě se usnesli, že je to ok - protože stanoviště jsme nenašli náhodou, ale opravdu vyluštili. Nejednalo se tedy o špatné stanoviště.

  Brali jsme to tak, že pokud nám orgové na šestce dali šifru luštitelnou na desítku, je prostě vlastnost hry. Podobně jako když si před dvěma lety některé týmy nedaly zamotat hlavu, a přeskočily celé jedno kolečko šifer.

  Samozřejmě by nás zajímal názor orgů. Vzhledem k tomu, že desítku dali tak hezky blízko šestce (snad i blíž než sedmičku..), zdálo se nám, že podobný postup skoro předjímali..

  šuf

 7. 3 s kouskem fosforu (dříve vápníku)

  9 Nov 2014

  ad Mišof: no to ale není pravda - přesné znění pravidel je "Přeskočí-li nešťastnou náhodou stanoviště, je nešťastný a neluští nalezenou šifru." - tedy tradiční verze proti náhodnému/haluznému nalezení šifry. V našem případě nešlo ani omylem o náhodu - chtěli jsme na tomhle místě šifru najít a stalo se. Právě u studánky Šuf ještě znovu na netu kontroloval pravidla, jestli letos není nějaká specifická úprava znění, nebyla. Jako nejpravděpodobnější vysvětlení se nakonec jevilo, že se nám podařilo rovnou lousknout těžší a kratší level zřejmě dvoukolové šifry.

  Důvodem, proč jsme předtím u Pekárny k těžšímu řešení vůbec dospěli byl jednoduchý - vrátili jsme se nakonec k runám, protože v mapě jsme vyluštěné řešení nenašli - a nebyl (v té chvílí) ale *naprosto* žádný důvod, proč v mapě hledat něco výrazně jiného. "Mechový z." byl samozřejmě také mezi uvažovanými místy, ale zavrhli jsme ho celkem rychle jako hodně nepravděpodobný cíl - byl to nijak zvlášť výrazný bod, ležící úplně mimo cesty v zalesněném svahu uprostřed ničeho. A jít tam jen proto, že má v názvu ne až tak vzácné adjektivum "mechový" nám přišlo haluzné.

  Ano, přiznávám, neměli jsme jasnou představu, co je to závrt. Ale bohužel se sešlo spousta dalších věcí: že upřesnítko "skruž" si umíme představit u studánky stokrát víc, než někde uprostřed lesů. Že orgové v Pekárně nám nesměli než jen potvrdit správnou mapu. Že jsme těsně před přesunem do terénu byli opět v šifře nabádání k rozumnému pohybu pokud možno po cestách (ano, to že závrt leží těsně za hranicí CHKO jsme nerozlišili). Nakonec jsme chtě nechtě usoudili, že mechová lesní jáma ještě není konečné řešení a luštili holt dál.

  Když jsme se pak po skončení hry setkali s názorem, že takovýhle postup je vlastně podvod, přišlo mi to naprosto absurdní. Chápu, že z pohledu orgů to je dost nechtěný efekt vícekolových šifer, ale stát tam znova a (ne)vědět, co jsme v té chvíli (ne)věděli, neumím si představit, že jednáme jinak.

  Vojta

 8. Přizdisráči

  9 Nov 2014

  Přesné znění pravidel je "Není dovoleno přeskakovat stanoviště. Při nalezení špatného stanoviště musí tým nejprve najít předchozí stanoviště a vyřešit příslušnou zprávu."

  Ty cituješ ze sekce "Buď dobrý Tmář", tj. ze zkrácené rukověti apelující na morálku týmů. BTW, taky si myslím, že postup, ve kterém tým spokojeně přeskočí tři stanoviště a potom argumentuje tím, že to orgové možná zamýšleli, aniž by se jich zeptali, je vlastně podvod - nebo přesněji nepovolený postup, protože jste zřejmě postupovali bez znalosti této části pravidel. (Dero)

 9. Nočný motýľ

  9 Nov 2014

  Preskočiť 7, 8 a 9 podľa mňa nie je korektný postup, ale orgovia si to privolali sami. 6 bola proti predčasnému odhaleniu druhého riešenia VEĽMI málo odolná. Takto, keď má tím síce riešenie neskoršej šifry dlhú dobu u seba, je to síce veľmi elegantné, ale zároveň riskantné. Bezpečnejšie asi je, ak pri druhom použití tím dostane nejakú netriviálnu informáciu naviac („posuň 6 o KYKLOP“), alebo keď sa skombinujú tajničky 2–3 predchádzajúcich stanovíšť.
  Naviac je druhé riešenie podstatne zrozumiteľnejšie a jednoznačnejšie ako prvé. I my sme išli na Mechový závrt dosť neisto s tým, že je pomerne ďaleko od akejkoľvek cesty. Že je tam v lese vydupaná autostráda k tomu betónu sa z mapy nespozná. Na druhú stranu, to že je v povinnej mape a nie je v iných (KČT, mapy.cz ) mu dáva nejaké body naviac.

 10. Úsměv krále Miroslava

  9 Nov 2014

  Pro tvůrce šifry 6 by nebyl žádný problém zajistit, aby byl řešením Mechový závrt (typ šifry to umožňoval). Naprosto rozumím tomu, že byl nějaký tým nedůvěřivý k tomu, že mu jako řešení vyšlo místo, které se na DOPORUČENÉ mapě nenachází. A že tedy luštil dál. Nabývám přesvědčení, že orgové s touto situací počítali. Osobně takový postup za nepovolený nepovažuji, ačkoliv jsme patřili k těm, kdo se dosti neochotně odebrali hledat skruž do jakéhosi lesa za hranicí CHKO.
  Dan

 11. F

  fluffy guinea

  9 Nov 2014
  Edited 4 years ago by fluffy guinea

  My jsme se na šestce trochu zadrhli, měli jsme písmena, ale neuměli je správně seřadit, takže jsme měli dost času přijít i na symetrii znaků v řešení a když nám konečně vyšla Mechová jáma, vyluštili jsme hned i druhé řešení. To nám přišlo rozhodně smysluplnější a vydali se ke studánce. Tam nás nemile překvapilo, že číslo šifry je 10, takže jsme volali orgům, kteří nás ujistili, že nejde o žádnou zkratku a musíme jít šifry v pořadí, tj. najít sedmičku. Tahle zacházka nás stála dobrých třicet minut a přitom jsme v tom byli celkem nevinně. Druhé řešení šifry bylo sice pěkné a elegantní, ale jak už tu padlo, bylo by lepší, kdyby nebylo k nalezení bez nějaké další podstatné informace.

 12. NaPALM

  9 Nov 2014

  Patříme k týmům, které vyluštili 9 dřív než 7 a 8. Také jsme nevěřili lesní jámě, protože závrt byl příliš blízko, mimo cestu a řešení neodpovídalo doporučené mapě. Po vyzvednutí desítky jsme přirozeně volali orgům, co se to stalo a bylo nám řečeno, že se máme vrátit, že jsme už vyluštili devítku. Rovněž jsme se od nich dozvěděli, že závrt je mimo CHKO. Postupně nám vše doplo a zpětně nápad hodnotíme velmi kladně. Dvoukolové šifry jsou jistě oživením, ale to, že v prvním řešení nevyjde přesné určení dalšího stanoviště je, podle mého názoru, chyba. Netuším, jak těžké bylo připravit dvojici tajenek, ale s využitím šotka to snad až tak těžké být nemuselo. Šotek nám rozhodně nevadil, "metaforické" řešení první tajenky ano. Do příště dvoukrokové šifry zase rádi uvidíme, ale první krok prosím bez matafor :-)

 13. ROFLCOPTER!

  9 Nov 2014

  Pro tvůrce šifry 6 by nebyl žádný problém zajistit, aby byl řešením Mechový závrt (typ šifry to umožňoval).

  A počítáte s tím, že devítka musí z obrácených znaků dávat rozumnou tajenku? Ta konstrukční omezení jsou celkem zásadní. Právě kvůli nim tajenky vypadaly tak jak vypadaly.

  Ondra

 14. Úsměv krále Miroslava

  9 Nov 2014

  @ROFLCOPTER! A počítáte s tím, že devítka musí z obrácených znaků dávat rozumnou tajenku? Ta konstrukční omezení jsou celkem zásadní. Právě kvůli nim tajenky vypadaly tak jak vypadaly.

  Ne, myslel jsem to z pohledu týmu, který nemá o druhém plánu tušení. Když si klade otázku, proč jim nevyšel Mechový závrt, ale Mechová lesní jáma, neuvažuje o tom, co se bude dít na nějakém příštím stanovišti. Prostě začne mít pochybnosti a přemýšlí nad tím dál. (My ne, takový luxus si nedopřáváme a jsme vděční za cokoliv, co nám vyjde :-))

 15. Honza Klusáček

  9 Nov 2014 Administrator

  Přeskočení ze šestky na desítku je podle nás porušení pravidel, ta hovoří jasně:

  Není dovoleno přeskakovat stanoviště. Při nalezení špatného stanoviště musí tým nejprve najít předchozí stanoviště a vyřešit příslušnou zprávu.

  To jsme také říkali týmům, které nám po nalezení 10 volaly (mišof to až na slovenštinu trefil).

  Šifra je konstruovaná tak, že druhou tajenku (Kaprálova studánka) v podstatě nelze získat bez předchozího nalezení druhé. Špatně jsme ale předpokládali, že MECHOVÁ LESNÍ JÁMA dostatečně jasně navádí na Mechový závrt a tým tak nebude mít důvod pokračovat v luštění. Ano, je to sice trochu podivná tajenka, ale jde to interpretovat na místo kousek odsud. Ukázalo se, že některé týmy byly podezřívavější, než jsme čekali, anebo si našli důvody typu "je to nevýrazné místo, mimo cesty a asi tam nebude skruž". Shodli jsme se na tom, že příště je třeba udělat první tajenku tvrdou a druhá už může být zhulená. Letos se nám takové nepovedly vymyslet.

  Konstrukce převratitelných tajenek je poměrně složitá (i s pomocí diakritiky), můžete si to někdy zkusit. Navíc některá písmena (třeba Ý) jsou uprostřed pečiva k nenalezení.

 16. Tupouni

  10 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Tupouni

  @Honza Klusáček ...některá písmena (třeba Ý) jsou uprostřed pečiva k nenalezení.

  :D malý chleba / velký chleba :D

 17. Divize intenzit spektrálních čar

  10 Nov 2014

  Nevím, co bychom byli dělali, kdyby nás bylo napadlo najít druhé řešení; zvlášť když jsme ten mechovej blbec hledali v mapě asi 20 minut...
  Zavolat orgům je určitě nejlepší nápad; my ale zrovna nejsme moc volači, voláme až když je zřejmý problém (třeba "došly šifry"), tohle bychom nejspíš byli považovali za součást hry a možnost legálního přeskoku pro zvídavé týmy...
  Pravidla říkají, že není povoleno přeskakovat stanoviště.
  Pravidla ale koneckonců také říkají: "Organizátoři mají právo pravidla měnit, a to z jakéhokoliv důvodu."
  Tuhle situaci bych viděl jako na hraně mezi těmito pravidly: nejde o klasické přeskočení stanoviště (vyhaluzili jsme nějakou blbost / sledovali jsme cizí tým / náhodou jsme se přesunuli proti trudnomyslnosti ke dalšímu stanovišti), a rozhodně z toho tým nemá dojem, že našel špatné stanoviště -- vždyť jeho poloha naprosto jasně a jednoznačně vyšla z šifry, to určitě nebyla náhoda, to musel být úmysl orgů. Navíc vím, že jsem jaksi už mezitím jedno jakoby řešení měl, tak to může být recyklovatelná šifra, a tím že je druhá tajenka získatelná bez nějakých dodatečných informací z předchozích stanovišť, tak je to asi legální postup, tj. orgové konstrukcí šifry dali najevo, že zde mění pravidla a přeskok je povolen...
  Recyklace šifry pro zisk dalšího řešení již není na Tmou novinkou (a díky Divné víme, že to jde i víckrát), principiální moment překvapení tedy už byl, a asi by tedy nevadilo do pravidel výslovně napsat, že pokud má šifra vícero správných řešení, musí tým projít obě větve trasy, v případě nejistoty nechť kontaktuje orgy... Jinak tu asi tohle budem řešit každý rok, vždycky je někdo šikovný, kdo získá další řešení dřív než orgové čekali...

 18. K

  Krasohled

  10 Nov 2014

  Tu "mechovou blbost" by jsme asi nenašli, ale měli jsme víc štěstí než rozumu: luštili jsme částečně skryti ve vstupu do Ochozské jeskyně a vy chvíli, kdy jsme to vyluštili a nevěděli kam jít, přišla parta jeskyňářů, kterých jsme se na na tuto encyklopedickou znalost zeptali, jinak tam myslím bloudíme ještě do teď. :D
  (Jana)

 19. Tupouni

  10 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Tupouni

  ...asi budou ORGove do budoucna pro totalni jistotu u podobnych situaci na nasledujici sifru pridavat text:

  Fakt sme nevynechali sifru 7 a 8. A vy?

  :D :D :D :D :D :D :D

 20. Tupouni

  10 Nov 2014

  BTW - kdo si take jako my vsimnul, ze pocet pouzitych "pravekych pismen" v kompletni diakriticke abecede bylo prave 26 ???
  :D :D :D

 21. I

  Ivo Cicvárek

  10 Nov 2014 Moderator, Org

  Pár doplňujících slov:

  To, že je možné se dostat k tajence 9. už z 6. jsme samozřejmě věděli, ale připadalo nám to natolik nepravděpodobné, že jsme neměli nachystaný žádný "nouzový" plán. Důvody, proč nám to připadalo herně nepravděpodobné: měli jsme za to, že po vyluštění tajenky MECHOVÁ LESNÍ JÁMA budou týmy prakticky hned vědět, kam jít - a tedy nebudou mít důvod se v šifře dál šťourat. Podcenili jsme psychiku a fantazii týmů.

  Tento předpoklad tedy selhal z důvodů, které jsou po hře jasné, před hrou nám jasné nebyly. Za prvé -je to možná tím, že jako Brňáci máme Kras za rohem, půlka týmu běhá orienťák, a slovo závrt - resp. co to závrt je, nám holt nepřipadá nijak encyklopedické (já osobně ho mám v aktivní slovní zásobě tak od 5 let:). Tj. nedošlo nám, že by tým nemusel vědět, co to závrt je. Závrt je zkrátka jáma. Krasová jáma, ale furt jáma:) V mapě je pak uvedeno Mechový z. (s piktogramem) - v legendě mapy lze tedy snadno dohledat, že se jedná o Mechový závrt. Tajenku Mechová lesní jáma jsme pak sice brali jako metaforickou, ale rychle a snadno interpretovatelnou: mechový závrt je v lese, závrt je jáma, není co řešit. Bohužel zjevně bylo.

  Druhý problém byl, že si některé týmy nevšimly, že umístění Mechového závrtu nijak neodporuje pravidlu o zákazu chůze mimo cesty v CHKO. Mechový závrt není v CHKO, k jeho nalezení nebylo potřeba porušení tohoto pravidla. Hranici CHKO však někteří hráči přehlédli, a tím přestali považovat Mechový z. za vhodný objekt k interpretaci tajenky.

  Proč jsme neměli silnější první tajenku a "metaforickou" druhou? Inu proto, že konstrukcí tajenky se paralelně zabývalo víc organizátorů a na nic lepšího nikdo nepřišel :( Tím neříkám, že se na nic lepšího přijít nedá, ale nedá se to nijak moc naprogramovat, jde o zkoumání různých cest, sporování. Zabývali jsme se tím skoro 14 dní (tedy pochopitelně ne nepřetržitě:). Některé tajenky nebyly vhodné kvůli přílišné krátkosti - šifra v Pekárně nemůže být úplně krátká, jinak se stává nehezkou. Tj. takto byla vyloučena např. bezdiakritická varianta MECHOVYZ - KAPRSTUD. Nebyli jsme dokonce ani upjatí na tato konkrétní místa - v pokusech bylo např. ve směru na sedmičku Hostěnické propadání, desítka třebas Vývěry Říčky. Druhá nejlepší tajenka začínala cosi jako KRASOJEV MECH (+ cosi dalšího) - což ještě šlo - ale pak byla úplně zhulená tajenka k desítce. A navíc to zase bylo tak dlouhé, že to příšerně ztížilo (časově) luštění v Pekárně.

  Nicméně jsme zkrátka v určité chvíli měli za to, že tajenka je dostatečně silná a tipovali si, že druhý krok nikdo neprorazí předčasně. Kdybychom měli větší podezření na proražení druhého kroku, zřejmě bychom buď zkoušeli ještě nějakou další variantu, nebo alespoň dali na desítku kurzivní informaci, co dělat, pokud ji člověk vyzvedne hned po šestce (tohle mě asi mrzí nejvíc, to by bylo nouzové řešení, které by řešilo dilema týmů, co dělat, v terénu).

  K dotazům, zda bychom považovali průchod bez 7., 8. za "legální". Nepovažovali. Vím, že některé týmy nám nezavolaly a nějakým způsobem si zdůvodnily, proč mohou (dokonce musí) 7., 8. přeskočit. Dokážu jejich úvahy pochopit (tma, stres, prší, radost z nalezení šifry atd.), přesto bych rád uvedl, že jakákoliv silná změna, která zjevně odporuje základním pravidlům, byla na TMOU 16 oznámena "nemetaforicky". Už před příchodem k Pekárně se letos hráči setkali se dvěma takovými změnami, obě byly popsány detailně kursivou. Poprvé to byla možnost čerpání řešení na 4., po druhé to byla kursivní informace na 5., že týmy, které přijdou na šifru v době, kdy už nebude jezdit TMOUBUS, mohou do Ochozu porušit pravidlo o předepsané dopravě. Tím nechci týmy, které pokračovaly po vynechání 7. a 8., vinit z nečestných úmyslů! A rozhodně bych nerad, aby se teď cítily nějak špatně. Spíš je chci jen zpětně upozornit, že ve hře bylo i tak jisté množství indicií, které napovídaly, že změny pravidel bývají zmiňovány "přímo". Tedy pro příště - volat v podobné situaci považujeme za žádoucí! (asi by se hlavně cítily opravdu špatně, kdyby radostně došly do cíle - a průchod TMOU jim nebyl uznán).

 22. 3

  3 s kouskem fosforu (dříve vápníku)

  10 Nov 2014
  Edited 4 years ago by 3 s kouskem fosforu (dříve vápníku)

  Zpětně chápu pozici orgů (i názory ostatních), přesto bych rád shrnul proč jsme se rozhodli opačně, a tedy zřejmě nevědomky porušili pravidla:

  1) Textace pravidel není až tak jednoznačná. Ponechám stranou, že řeší stejnou otázku dvakrát a pokaždé trochu jinak. My se v ani jednom z těch ustanovení prostě nenašli. Konkrétně (beru přesné termíny z pravidel, v naší subjektivní interpretaci):
  Nenalezli jsme špatné stanoviště - nalezli jsme správné, přesně na místě kde jsme ho nalézt chtěli
  Nepřeskočili jsme - na stanoviště přímo odkazovala předchozí šifra
  Nešlo o nešťastnou náhodu - Náhoda to nebyla, prostě jsme to vyluštili. A nešťastná tuplem ne :).

  2) Prvek nelineárního skákání v mezích pravidel je v hrách poměrně běžný - známe ho z Matrixu, Po škole, Zacyklení .., nejsilnějším argumentem ale byla reminiscence na předloňskou TMOU, kdy některé týmy napoprvé vyluštily druhý stupeň TRANSFORMACE, a přeskočily tak fakticky čtyři stanoviště (pravda, že nečíslovaná), což zpětně orgové uznali jako legitimní postup.

  3) Trasa tomu prostě napovídala - kdyby byla desítka pět kilometrů daleko (jak už to tak u šifer o tři dál bývá), bylo by nám to divné. Ona ale byla co by kamenem dohodil, což se jevilo jako záměr orgů.

  Ani my nejsme "volací tým", prostě jsme na desítce koukli do pravidel a rozhodli, že je fér zůstat. Chápu opačné názory, patent na interpretaci pravidel mají samozřejmě orgové. Jen říkám, že to nebylo až tak jednoznačné porušení pravidel, ani konvencí jejich výkladu (optikou různých šifrovaček), jak tu někteří píšou. Dost by nás proto nas...nepotěšilo, kdybychom nedej bože došli do cíle - a náš postup by byl uznán za neplatný. K tomu naštěstí nedošlo, mlíko neni rozlito, příště si asi také zavoláme :).

  P.S. Za trochu nespravedlivou považuju hru ve vztahu k týmům, které postupovaly jako NaPALM. Pokud rovnou vyluštili druhý stupeň šifry, přesouvali se zbytečně na desítku a byli vlastně potrestáni za dobré luštění. Jasně, stanou se při hře tohohle formátu horší věci.

  P.P.S. Poslední informace zakazují devastaci přírody "průchodem mlází, pasek apod." nehledě na CHKO. Přeložili jsme si to, že prostě budem chodit po cestách. Když nám tedy vyšla lokalita vprostřed lesa bez jediné cesty - závrt nezávrt (orienťák jsem běhal deset let, závrty ale v západních čechách nemáme), jáma nejáma, prostě jsme tam jít odmítli, ať už CHKO byla kdekoliv.

  šuf

 23. Přizdisráči

  10 Nov 2014

  Na předloňské TMOU ale člověk IMHO mohl ta stanoviště skočit zcela v souladu s literou pravidel, protože tehdejší formulace říkala, že stanoviště na sebe navazují dle pravidel slovního fotbalu. Pokud byl tedy tým tak chytrý, že po průchodu jedné větve z šifry TRANSFORMACE odešel hned na stanoviště ESCHER, tak sice nějaká stanoviště přeskočil, nicméně neporušil pravidlo o povoleném průchodu hrou. (Dero)

 24. I

  Ivo Cicvárek

  10 Nov 2014 Moderator, Org

  Myslím, že shrnout by se to dalo: orgy nenapadlo, že někdo část šifer přeskočí a bude to pokládat za záměr. Hráče nenapadlo, že to není záměr orgů :)

 25. F

  Freezy Bee

  10 Nov 2014

  Ivo: To je shrnuté poměrně přesně a výstižně. :)

  Jsem rád, že se nám druhou tajenku nakonec najít nepovedlo, i když jsme si symetrie znaků samozřejmě všimli a i když jsme cca čtvrt hodiny brejlili do mapy a odmítali odejít na "Mechový z." z důvodů, které už tu padly (CHKO, neCHKO, prostě jsme měli chodit po cestách a 200m od cesty už přece není "dohledávka").
  Asi k tomu přispělo hlavně to, že jsme si byli jisti tím, že máme tajenku a máme ji celou. Takže i když nevíme kam jít, nemá cenu luštit dál. Ze stejných důvodů taky chápu odhad orgů, že to nikdo nemůže přeskočit (a prosazoval jsem tenhle názor v týmu i cestou z 9 na 10). Jsem překvapený, že těch týmů bylo tolik.
  Marwin

 26. P

  poTrati

  10 Nov 2014

  A co PLETÝNKA?

 27. K

  kafe

  10 Nov 2014

  My jsme tedy postupovali autorsky -- byť jsem celou cestu k Mechovému závrtu brblal, že je to pěkně pitomá tajenka, pokud to tam vůbec je a nepřehlédli jsme něco v mapě (pitomost tajenky poté odpuštěna po získání zadání 9).

  Dero:

  > Není dovoleno přeskakovat stanoviště. Při nalezení špatného stanoviště musí tým nejprve najít předchozí stanoviště a vyřešit příslušnou zprávu.

  Tým, který vyluštil rovnou druhou verzi podle mne ani nepřeskočil stanoviště, ani nenalezl špatné stanoviště. Obzvlášť po zkušenostech a Anthroposem tým nemá důvod přepokládat jakoukoli lineární organizaci stanovišť, kterou pravidla explicitně nespecifikují (jako navazováním na Svíčkách, popisem neporušené číselné řady, etc.). Vyjde-li mu z šifry 6 bez haluzení řešení vedoucí na 10, je to svérázný prvek hry, číslování stanovišť je podivné, ale co už, podobné prvky se na šifrovačkách vyskytují. Aby to šlo považovat za přeskočení stanoviště, musela by pravidla obsahovat nikoli vágní formulace, ale jednoznačnou algoritmicky ověřitelnou podmínku ‚jsem na správném stanovišti navazujcím na to předchozí‘.

  (Yeti)

 28. Honza Klusáček

  10 Nov 2014 Administrator

  @poTrati Pletýnka je dobrá :-)

 29. F

  Freezy Bee

  10 Nov 2014

  Yeti:
  >Aby to šlo považovat za přeskočení stanoviště, musela by pravidla obsahovat nikoli vágní formulace, ale jednoznačnou algoritmicky ověřitelnou podmínku ‚jsem na správném stanovišti navazujcím na to předchozí‘.

  Seznam stanovist byl na karte tymu.

  Zdenek

 30. Z

  Zvířátka

  11 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Zvířátka

  Za nás (nebo aspoň za mě) se nám (mi) umístění 7ky nelíbí, ani když je mimo CHKO (což jsme pravda v noci přehlídli). Jak píše 3 s P (dříve s Ca), v pravidlech je uvedeno "V lesích je zakázáno rozdělávat oheň, ničit porost, rušit zvěř apod. Je to opravdu důležité!". S tak silným apelem mi přišlo jít tak daleko do lesa, když tam (na mapě) není žádná ani lesní cesta, jako nepatřičné.
  Nakonec jsme tam šli, ale strávili jsme minimálně čtvrthodinku diskusí, jestli jo nebo ne a nakonec vyhrál závrt jen proto, že byl tak blízko. Řešili jsme to na křižovatce pod Pekárnou a mezitím furt někdo chodil směrem k desítce ... ;-)
  Medvěd Hroutil

 31. Dopijem a pudem...

  11 Nov 2014

  Podle me je "mechova lesni jama" v kombnaci s "mechovy z." v mape tak jasna zalezitost, ktera mi potvrzuje spravnost reseni.. Nenavadi k tomu jakkoliv pokracovat dal v lusteni, ale naopak v zamysleni se nad tim, proc k zavrtu nevede cesta.. U nas tato diskuze probehla a to, ze uz je zavrt mimo CHKO jsme vedeli hned.. V reseni nebylo zmineno "pokracuj" nebo neco podobnyho a tak mi stesky typu: "ve tme jsme v mape hranici CHKO nevideli" prijde jako implikace pro nakup lepsi celovky.. Z tohoto duvodu mi preskoceni na desitku a nasledne hledani opory v pravidlech neprijde koser..
  (petrzel)

 32. Z

  Zvířátka

  12 Nov 2014

  k Dopijem a pudem:
  Tak ať orgové vynechají z pravidel tu "ochranářskou propagandu", tím myslím větu: "Je to opravdu důležité!", protože když se vydá 1.000 lidí v noci s čelovkami do lesa mimo cesty, tak nutně bude ničit porost a plašit zvěř. Druhé řešení je před to explicitně napsat, že mimo CHKO je pohyb v lese mimo cesty povolen, ale s tím, že by se účastníci měli chovat maximálně ohleduplně.
  Hroutil

 33. Dopijem a pudem...

  12 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Dopijem a pudem...

  Zviratka: S tim bych i souhlasil..:-)
  (petrzel)

 34. T

  TichaVoda

  12 Nov 2014

  Přátelé, myslím, že mezi hráči TMOU je větší výskyt vyznavačů orienťáku než v běžné populaci. Na každých orienťáckých závodech běhá po lese křížem krážem tisícovka lidí (někdy dokonce i v CHKO) a nikomu to nevadí. Po 14 dnech nepoznáte, že v tom lese nějaké závody byly. Samozřejmě přitom nikdo nerozdělává oheň apod. Podle mě pouze orgové chtěli zdůraznit, ať se v lese chováme ohleduplně a nelámeme větve, nehulákáme apod.

  Navíc na konci stránky s pátou šifrou bylo kurzívou výslovně uvedeno: "Jedná se především o delší přesuny mezi stanovištěmi, pro finální dohledání šifry smíte cestu (krátkodobě) opustit." Právě tato věta mě po vyluštění šestky utvrdila v tom, že jsme na mapě našli to správné místo, na které odkazovala tajenka šestky.

  Kromě toho zdaleka ne všechny lesní cesty jsou v běžné turistické mapě. No, a když je někde v lese skruž (viz upřesnítko), která není nějaký pohozený odpad, tak mě vůbec v terénu nepřekvapilo, že k ní z "hlavní" cesty vedla stezka...

  Petr

 35. Chlýftým

  12 Nov 2014

  Já s tady tím pruzením orgů nesouhlasím. Kdyby se to nepřipomenulo, vsadím boty, že to půlku týmů ani nenapadne, že jsou zrovna v ChKO. Takhle na to třeba pár zapomnělo, ale budiž, to jsou povolený ztráty, z 200 týmů, co údajně došly na Pekárnu, takových několik vždycky bude. A to, že někdo nevidí hranici oblasti v mapě, to není argument, to je nevyspalost/nepozornost/blbost. Ale když už nad tím začnu přemýšlet, tak si ověřím i tu hranici, ne?

  Někde asi mimo fórum jsem slyšel, že se z toho vyvodil závěr, že první tajenka šifry měla být srozumitelnější a druhá mohla být víc za roh. Tohle je třeba zajímavější zjištění než to, že někdo nepozná hranice ChKO.

  Aleš

 36. K

  kafe

  12 Nov 2014

  Zdenek (Freezy Bee): A na Po škole šlo letos na místo startu jít rovnou na stanoviště 2, pokud tým kreativně interpretoval pravidla. Takže co jako?

  Já tedy nesnáším, když má hra kromě zjevných a explicitních pravidel nějaká skrytá, která si hráči mají domyslet či dointerpretovat. Kde mohu, proti tomu protestuji. Především proto, že když se hráči nechají kreativně interpretovat pravidla, výsledkem je destrukce (byť i neúmyslná) fair play a základního maximy, že v případě pochybností jednám tak, abych se neférově neznevýhodnil.

  Smutnou skutečností ovšem je, že tyhle prvky se na hrách vyskytují, a tudíž tým prostě cokoli, co korektně vyřeší (zde jistě splněno) a vede na stanoviště hry, musí považovat za *zamýšlený* herní prvek a následovat -- jinak totiž může být těžce bit. Karta týmu samozřejmě obsahuje všechna stanoviště, včetně volitelných, takže není měřítkem ničeho.

  Je jediná možnost, jak se problému zbavit: šifrovačky přestanou interpretační nejistotu zařazovat jako cílený prvek.

  (Yeti)

 37. kafe

  12 Nov 2014

  s/základního/základní/

 38. F

  Freezy Bee

  13 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Freezy Bee

  V letosnich pravidlech Po Skole nevidim nic o zakazu preskakovani stanovist.

  V letosnich pravidlech TMOU zas nevidim nic o volitelnych (nepovinnych) stanovistich.

  Zdenek

 39. Freezy Bee

  13 Nov 2014
  Deleted 4 years ago by Freezy Bee
 40. I

  Ivo Cicvárek

  13 Nov 2014 Moderator, Org

  Yeti: jakkoliv cítím, že jasnější tajenka vedoucí na sedmičku (a metaforičtější na desítku) by byla v tomto případě prospěšná (+ pojistka ve formě kursivy na 10, aby případné skokanské týmy neměly tendenci až příliš "kreativně" interpretovat pravidla), rozhodně nesouhlasím s tím, že by se měly šifrovačky zbavovat interpretační nejistoty na všech stanovištích.

  To je cesta k normalizované nudě. Problém šifrovaček je, když se stanou až příliš předvídatelnými a hladkými. To je pochopitelně jen můj osobní názor, nikoliv dogma:)

  Jsou šifrovačky, kde interpretace tajenek, a to vůbec si všimnout, že už tajenku máme, tvoří jedno z největších kouzel hry. Krtčí nora je nejlepším příkladem.

  Na TMOU letos ovšem měla být touto (dílčí) interpretační nejistotou poznamenána tajenka 13. šifry. Interpretace tajenky s upřesnítkem + na TMOU neobvyklý přechod terén-město spojený s výměnou mapy - to vše bylo nedílnou a zamýšlenou součástí šifry.

  Na šestce tomu tak ovšem být nemělo. Mechovou lesní jámu jsme, jak už bylo řečeno výše, za (statisticky významně) interpretačně nejistou bohužel z různých důvodů nepovažovali. Důvody po hře pochopitelně chápeme a vidíme.

 41. D

  Da Vinci

  13 Nov 2014

  Aleši:
  Bod z posledních informací
  "Chovejte se maximálně ohleduplně v přírodě - s povolením terénní trasy jsme měli letos velký problém. Mj. je podle zákonů ČR zakázáno v lese kouřit - tento zákaz obsahuje i závazné povolení k letošní trase. Buďte maximálně tiší, nedevastujte lesní porosty - např. průchodem mlází, pasek apod."
  Neobsahuje nic o tom, že by se to vztahovalo jen na CHKO... Např. nějaká kóta mimo cesty občas bývá a nikdy to nezpůsobuje váhání, takže letošní pochybnosti zřejmě způsobilo právě tohleto zdůrazňování. Zkrátka nešťastná shoda okolností.

 42. I

  Ivo Cicvárek

  13 Nov 2014 Moderator, Org
  Edited 4 years ago by Ivo Cicvárek

  V posledním infu se zdůrazňují jiné věci, než cesty (jakkoliv znova chápu, že v kontextu hry to mohlo někoho mást). Obávám se však, že i v budoucnu na hrách, které řeší povolení, budou různé informace tohoto typu, který týmy budou muset interpretovat správně. Protože ne vše se dá napsat předem ve všech detailech, aniž bychom toho o hře prozradili příliš.

  Pozn.: Na OB je normální, že máte zakázanou čerstvou paseku, pole apod. - a rozhodně to neznamená, že by byl zakázaný les hned vedle :) A taky Vám většinou předem neukážou, kde to přesně je a musíte hranice najít v lese sami (nota bene poznat, kde vůbec jste :). A když tam vběhnete, jste disk, i kdyby to nebylo schválně. Tak tak drsní nejsme. Měli bychom být?

  Tj. ta věta věta nebyl žádný výstřel od pasu, její formulace byla dost náročná, aby neprozrazovala a zároveň nezakazovala něco, co budou hráči nuceni porušit. Zároveň obsahovala ty body, na které jsme slíbili apelovat: že hráči nepodupou někde na pasece čerstvě nasázené sazeničky, že nebudou ničit mladé hustníky, že nebudou uprostřed lesa kouřit. Těžko odhadovat, kudy který tým půjde - tj. aby někoho nenapadlo si třeba z 11. na 12. zkrátit cestu přes nějakou čerstvou výsadbu (po polomech jich v tom prostoru je několik).

  Ono je zřejmě obecně těžké napsat některé věci jasně tak, aby to vůbec některé týmy pochopily. Např. 50 m od stanoviště (a to jsme to hodně snížili, že!) je informace zcela jasná - a mockrát se vysvětlovala - jde o to, aby příchozí týmy nebyly zmatené, kde mají hledat šifru. Přesto - furt to nějak statisticky významné množství hráčů v zápalu hry porušuje :)

 43. D

  Da Vinci

  13 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Da Vinci

  IC: Já to nemířil na vás, chápu ty důvody. To bylo mířeno čistě na Aleše, že útočí na týmy, že nerozeznají v mapě hranici CHKO, ačkoliv ta nejistota týmů s polohou v(ně) CHKO nesouvisela.