8: Osmisměrka

 1. 4 years ago

  Honza Klusáček

  8 Nov 2014 Administrator

  Diskuse k šifře 8 Osmisměrka.

 2. Přizdisráči

  9 Nov 2014

  Pěkný nápad, škoda jenom, že jsme vymysleli asi deset způsobů, jak získanou mezitajenku a tři chumly orientovaných písmen interpretovat a správný byl ten jedenáctý, který nás napadl o dvě hodiny později. :( (Dero)

 3. TJ Balvan Praha

  9 Nov 2014

  Tohle mohla být výborná šifra: vcelku nenásilným způsobem se ustanoví kódování mezi 8 směry a abecedou a zbyde určité množství písmen, které může kódovat tyto směry. Například z toho mohl být plotr kreslící obrázek, nebo tři obrázky, podle toho, k jaké z mezer písmeno náleželo. Nebo se dala písmena seskupit po dvojicích a dvojicím přiřadit semaforové znaky. Nebo se daly využít úhlové posuny - například G otočené o 45° bude X, dalším otočením získám M atd. Nebo ještě jinak, najdeme z volných písmen poskládáno "první" napsané v určitém směru a k tomuto směru dohledáme první písmeno tajenky. Pak najdeme "druhý" napsané v jiném směru atd. (To by asi osmisměrka musela být trochu větší, ale šlo by to.)

  Místo toho se informace o směrech vůbec nepoužila a vyšla podivná tajenka "první cesta vede ke stavele". Nebo "ke šťavele"? Identifikace (E)stavely se nakonec podařila, strach z toho, že možná existuje i druhá cesta, byl nakonec zažehnán, ale stejně si myslím, že se tahle šifra podobala filmu se slibným začátkem a rozpačitým zakončením. Škoda.

  (Tento komentář je ovlivněn víc než čtyřhodinovým zákysem a jeho objektivita tak může být narušena postzákysovým syndromem zklamání jeho autora.)

 4. V

  Vexator Exoticus

  9 Nov 2014

  My jsme hrozně dlouho (a pak jsme to vzdali) zůstali zaseklí na tom, že jsme mermomocí chtěli použít ty směry. Všemi možnými způsoby jsme zkoušeli semafor (začít dle abecedy, udělat semafor pro každé z tří míst...). "První IX" jsme se snažili interpretovat, že jako první začneme na IX hodinách; nebo taky tak, že první je 9. písmeno (což funguje i jako "první I") a zkoušeli jsme posuny. Stále jsme čekali, že bude nějak důležité to, že jsou tam 3 místa, že jsou tam ty šipky, ale ono ne... :) Doma pak facepalm...

 5. Ü

  Übertým

  9 Nov 2014

  Ja som tiež hľadal riešenie, v ktorom sa nejak využije, že (skoro) každé písmeno abecedy má po vylúštení 8smerovky priradený nejaký smer. Tu sa nám zase raz oplatilo mať v tíme rôzne uvažujúcich ľudí -- keby som tú hru šiel sám, tak tu zrejme sedím dobre dlho, kým by som vyskúšal tie prvé písmená slov.

 6. P

  Psychokopytníci

  9 Nov 2014

  Divná tajenka začínající slovem První... mi zůstala ležet v žaludku, protože jsem byl přesvědčen, že šifra má buď pokračování, nebo bude použita na dalších stanovištích, například pro získání polohy cíle či tak něco...

 7. Divize intenzit spektrálních čar

  9 Nov 2014

  Tajenku jsme ještě chvíli luštili... Všimli jste si například, že posunem C a D o +8 z CESTA VEDE dostanete KESTA VELE? ;-)) Ale chápeme, že tak divnou věc jako je Estavela když orgové měli na trase tak si nenechali ujít příležitost :-)

 8. Tupouni

  9 Nov 2014

  Za me velka skoda nevyuziteho potencialu mechanizmu zadani... vyrobite auto, abyste z nej pouzili jen dvere... Neni to z me strany stiznost, jen povzdech, ze jsme "skocili na spek". Tak nadherne vytvoreny 8smerny klic 24znake abecedy prece MUSI mit nejaky duvod... a zbylych 18 pismen bylo distribuovano presne 6+6+6 do jednotlivych osmic tohoto klice... uf... Zahodit tuto myslenku se nam povedlo az presne po 2:30 hod. :o(

 9. B

  Borci v uvozovkách

  9 Nov 2014

  Osm vynechaných písmen, které se „nahromadily“ v dírách, mi nedaly, abych se nepřesunul do 3D a snažil se tam vidět krychli 8x8x8. Bylo to zajímavé abstraktní cvičení. PRVNI IX bohužel zhatilo mé naděje na vyluštění (naštěstí jsem byl jediný takto postižen), protože odseparovat IX se mi nepodařilo. Pěkná, ale zbytečná, zákysovka, kde nás navíc deptal déšť. (Richard)

 10. Úsměv krále Miroslava

  9 Nov 2014

  Čtyři vlhké hodiny nekorunované po vyluštění radostí, ale povzdechem. Nerozuměli jsme, proč šifra v podstatě nevyužila zázemí, které si připravila. Podle našeho pohledu nejslabší šifra ročníku (došli jsme na 13).

 11. I

  Ivo Cicvárek

  10 Nov 2014 Moderator, Org

  No třeba proto, že některé možnosti na finální "smeč" se tloukly s jinou šifrou na trase (např. už byla zapovězená grafika a mřížka, vzhledem k celku). A že TMOU byla beztabulková (semafor). A v neposlední řadě třeba proto, že první nápad na "koncovku" byla indexace slov pomocí unikátních písmen uvnitř těchto slov - a že pozorování "využít první písmena ze slov" mohlo být zřejmé už z distribuce samohlásek, ještě před doplňováním do tabulky (řekl bych takové "Osudové" pozorování).

  A v úplně poslední řadě mě třeba žádný lepší luštitelný nápad (který už nebyl "zakázán" vzhledem k dramaturgii), a který bych dokázal reálně zkonstruovat, nenapadl :) Tak to holt berte, že některou šifru budete vždycky vnímat jako nejslabší... A nebo jako námět, pro nějakou pokročilou osmisměrku do jiné hry, osmičkově zcela dokonalou :)

 12. Úsměv krále Miroslava

  10 Nov 2014

  Však jasně, přesně tak to bereme. Z šifer jsme byli jinak vesměs nadšení. (Zamýšlenou dramaturgii jsme nezohledňovali. Především jsme si ji neuvědomovali a i kdyby, tušili bychom za prvním bukem zradu :-) )

 13. K

  kafe

  10 Nov 2014

  Mně osobně přišla šifra moc pěkná a PRVNÍ navádělo na to, na co navádět mělo. Po odchodu ze šifry jsem ji hodnotil jako konečně nějakou, kde jsme nedělali žádný elegantní krok navíc, který tam už podle orgů být neměl... Přiřazení míst+směrů a abecedy (bez QW) sice byla i u nás první myšlenka, ale vypsání zbývajících písmen po vyškrtání osmisměrky byl natolik zjevný krok, že nemám problém, že se směry nepoužily.

  (Yeti)