11: Brusle

 1. 4 years ago

  Honza Klusáček

  8 Nov 2014 Administrator

  Diskuse k šifře 11 Brusle.

 2. Přizdisráči

  9 Nov 2014

  Super šifra. Analyticky se dá přijít na sadu divných náhod, které je pak potřeba jenom vhodně interpretovat. (Dero)

 3. Ü

  Übertým

  9 Nov 2014

  Jedna z tých divných náhod u nás: keď sme už mali veľa popárovaných dvojíc (napr. Bill-Billa) tak sme sa pár minút divili, že prečo všetky dvojice v semafore robia písmeno K a ako z toho prečítať tajničku :D

  (Chýbalo nám vtedy ešte pozorovanie, že smer "dodola" zodpovedá vždy ženskému rodu.)

  Inak, chválim ten detail, že celkový počet obrázkov bol nepárny.

  -- mišof

 4. T

  Točená zmrzlina

  9 Nov 2014

  Krásně hravá. A jako třešnička je super, že jste se (orgové) vyhnuli obvyklým klišé jako had-hadice.
  (Adam)

 5. P

  poTrati

  9 Nov 2014

  Snad tam jen mohl být aspoň jeden obrázek, který neměl protipól druhého pohlaví, aby nebylo pochyb, že se obrázky nemají párovat. Takhle to byl dlouhý zákys, ačkoli jsme měli vše (i ty symboly byly namalované), ale domalovávat čárky do zadání nás napadlo poměrně pozdě. BTW: Víte, že některá kolečka měla jiný průměr než většina?

 6. Nočný motýľ

  9 Nov 2014

  Jj, väčšina 20 mm, jedno malo 21, pár sa ich blížilo 19. Viac-menej neboli dve kolieska rovnakého priemeru, častokrát to boli nejaké divoké zlomky milimetra.

 7. P

  poTrati

  9 Nov 2014

  Tak přesně jsme to neměřili – naštěstí jsme to rychle zavrhli jako bug. Ale dvě byla blízko u sebe, tak ten rozdíl byl patrný pouhým okem: Mandl měl 1,9 cm a růženec 2,1 cm.

 8. Z

  Zlomili jsme klíč

  9 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Zlomili jsme klíč

  Různá velikost kroužků nás taky mátla, u mandelu a Bruselu je to vidět pouhým okem bez měření. Ani čáry se mi nezdály být všechny úplně stejně dlouhé. Nejhorší ale bylo, že jsme se pořád pokoušeli obrázky párovat a všelijak spojovat. (m)

 9. P

  poTrati

  9 Nov 2014

  Také jsme párovali a otáčeli obrázky podle různých středů. Rezignovali jsme i na semafor (tušili jsme po předchozích šifrách, že pomůcky nebudou třeba) a předpokládali, že řešení vyjde nějak graficky z těch čar a koleček právě po jejich vhodném pootočení, které např. určuje druhý obrázek v páru. Neexistence „lichého“ obrázku (rozuměj nespárovatelného) nás dost odváděla od správného, ve své podstatě strašně triviálního postupu.

 10. Nočný motýľ

  9 Nov 2014

  Tiež si myslím, že nám to nemalo trvať hodinu a Katka aj mala správne pozorovanie, že sú iba dve orientácie obrázkov voči čiare, ale nejako sme to zvládli odignorovať.

 11. Chlýftým

  9 Nov 2014

  Ta z názvu šifry je stejně nejlepší... Je tu brus? Ne. Ale je tu Brusel :).

 12. C

  Corn Flakes

  9 Nov 2014

  Originální grafická nápadovka, na kterou jde přijít i analyticky - mňam :-) A jako bonus lichý počet kroužků, který zatarasil spoustu slepých cest.
  Jiřík

 13. B

  Borci v uvozovkách

  9 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Borci v uvozovkách

  To bude semafor! Ale jak ho orientovat? No, podle těch „šedých rámečků“. Ok, jdu psát písmena. Dobře, hlásím, první - doprava nahoru a dolů, druhé - doprava nahoru a dolů - třetí, doprava nahoru a dolů - hmmm.... (Richard)

 14. NaPALM

  9 Nov 2014

  Pro nás byla tato šifra nejdelší zákys ve hře. Že jsou to muži a ženy jsme vědeli skoro hned. Že to bude grafika byl hlavní směr, který jsme rozvíjeli. Zvažovali jsme i semafor, ale protože v pravidlech nebyly doporučovány pomůcky, tak jsme ho zkoušeli jen ve chvílích největšího zoufalství. Nejvíc nás mátlo, že všechny dvojice byly do páru - a přitom to nebylo potřeba! Toto mi na šifře zpětně vadí nejvíc. Jinak se mi nápad strašně líbí. I rozbití pravidelnosti s klikou a kliky byl super. Bohužel tím, že vše (až na kliky) bylo striktně párové, tak jsme jako nejpravděpodobnější brali variantu, že kliky ukazují cestu pro ten zbytek... Naštěstí se nad ránem probudil Pavel a šifru vyřešil.

 15. F

  Freezy Bee

  10 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Freezy Bee

  My měli postup hodně podobný NaPALMímu - a jak tak vidím ve statistikách, i hodně podobně dlouhý zákys, který nám znemožnil se cíli aspoň přiblížit. A to jsme na "značky" pro mužské a ženské varianty přišli poměrně brzy. Ale přesto jsme pořád měli tendenci něčím otáčet. A taky párovat.

  Měl jsem hned po hře takovou hypotézu a docela by mě zajímalo, jestli na ní je aspoň špetka pravdy. Přišlo mi, že šifra doznala nějaké větší změny po hlavním testování (nejspíš se záměrem přidat trochu nápověd) a že už se nenašlo dost testerů, kteří by zkusili novou verzi, aniž by předtím znali princip.

  Nápad se mi líbí moc, zpracování vlastně taky, ale je tam dost trojanů v podobě zavádějících informací, které nemají žádný význam: obrázky tvoří dvojice, dvojice jsou vždycky blízko sebe, obrázky mají šedivé rámečky - některé "na výšku" a některé "na šířku". Ke všem těmto věcem zpětně chápu důvody, ale při luštění to prostě byly příliš silné stopy na to, aby se daly prostě ignorovat. Přitom stačilo málo: Dvojice dát trochu dál od sebe (alespoň některé). Aspoň u některých obrázků to orámování nedat. Přidat 1-2 obrázky bez protějšku. Atp.

  Oceňuji snahu rozbít to pravidelné párování jednou trojicí, ale tím, že se koncové body této trojice dotýkaly, to mělo spíš opačný efekt - to přeci musí mít nějaký význam.

  Celkově to ale nemění nic na tom, že to považuji za velmi zdařilé!!
  Marwin

 16. Nejnekvazidiagonalizovávatelnější

  10 Nov 2014

  A co třeba ty šedivé "rámečky"...připomínaly někomu modré rámečky u MHD značek v Brně? Společně s kolečkem a tyčkou jasné zastávky..
  (Jirka)

 17. C

  Crucifixion?

  10 Nov 2014

  Já to tady napíšu explicitně a zdůrazním to, aby to nezapadlo, protože u téhle šifry a na tomhle ročníku mě to zvlášť mrzí: podle mě by la velká, velká chyba, že byly obrázky do dvojic, když tyto dvojice neměly žádný jiný význam než "upozorníme týmy na to, že jsou tu některé věci mužského rodu, a některé věci ženského rodu". Přitom na tenhle fakt už jasně upozorňují "nožičky z koleček jdoucí", které vyčuhují vždy stejným směrem, podle značek pohlaví! Pro řešení tedy zbytečný prvek, který odvádí pozornost jinam - to by až tak nevadilo, jenže tady ji odvádí jinam extrémně. Pokud dostanete šifru, která nejspíš bude grafická, a vidíte tam dvojice příbuzných obrázků, co vás asi tak napadne jiného než s těmi dvojicemi pracovat? Jasně, orgové mohli chtít tenhle stereotyp využít a naschvál klamat tělem - ale tenhle vtípek je už na můj vkus trochu moc hardcore. Závěrem ještě jedna věc: nezastírám, že za konec na téhle šifře si můžeme i sami, určitě jsme měli zkusit značky pohlaví do šifry vyznačit, byl to jeden ze směrů, který se nabízel - ale stojím si za tím, že zároveň nastala chyba - výše popsaná - i na straně autorů šifry. Mrzí mě to o to víc, že jinak byla šifra i celá letošní hra výborná, a už teď se těším na příští ročník:-)

 18. Dopijem a pudem...

  10 Nov 2014

  Vzdycky je to o uhlu pohledu.. To ze byly obrazky do dvojice konkretne nam pomohlo.. A za sebe tuhle sifru hodnotim spolu s teckama jako nejlepsi z cele hry.. Kdyby obrazky nebyly do dvojice, tak spoustu lidi nenapadne venuse-mars a budou si zase stezovat jini..
  (petrzel)

 19. Nočný motýľ

  10 Nov 2014

  @Crucifixon? tak neviem, nebyť tých dvojíc a dlhej meditácie na tému „čo majú spoločné dvojice kos–kosa a kosatec–kosatka“, tak by to meditovanie, aspoň v našom prípade, bolo ešte dlhšie. Mimochodom: toho papagája (andulku alebo čo je to za háveď?) sme s balónom nedokázali dať do páru ani párom volov.

 20. Dopijem a pudem...

  10 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Dopijem a pudem...

  Balon je logo corel draw..:-)

 21. P

  Psychokopytníci

  10 Nov 2014

  @Crucifiction dovolím si v tomto případě důrazně nesouhlasit a zastat se orgů, protože ten princip je elegantní a to že jste na ní vykysli byste měli vzít jako poučení zejména proto, že jste si šifru nedbale zanalyzovali/vyhodnotili, protože pokud na lichém počtu obrázků budeš bušit násilím dvojice, tak vybušíš jen zákys :)
  Hlína

 22. Úsměv krále Miroslava

  10 Nov 2014

  Vnímám to stejně a šifru považuji za velmi zdařilou.
  Dan

 23. K

  Karel

  11 Nov 2014

  Naše poslední šifra, kterou jsme začali luštit až po cestě domů.
  Dvojce obrázků nás navedla na mužský a ženský rod, dál jsme se nedostali. Myslím si, že kdyby jen některé obrázky byly párovné a jiné ne, snažili bychom se zjistit, proč tomu tak je.
  Doma jsem si domaloval šipky a křížky, ale zmátli mě některé obrázky, které neměly čáru vycházející na správném místě (ženské dole, mužské vpravo nahoře). Teď koukám, že to bylo v zadání správně, jen jsem špatně odhadl orientaci obrázku (table, klik, smyčka, smyčec). :)
  Moc pěkná šifra, kterou bychom snad časem dali.
  Různé velikosti koleček jsme si naštěstí nevšimli.
  Letadlo

 24. C

  Crucifixion?

  15 Nov 2014

  @Psychokopytníci @Crucifiction dovolím si v tomto případě důrazně nesouhlasit a zastat se orgů, protože ten princip je elegantní a to že jste na ní vykysli byste měli vzít jako poučení zejména proto, že jste si šifru nedbale zanalyzovali/vyhodnotili, protože pokud na lichém počtu obrázků budeš bušit násilím dvojice, tak vybušíš jen zákys :)
  Hlína

  -a toto platí i pro Nočného motýl'a a Dopijem a Pudem: i já si dovolím nesouhlasit, a doporučuju si přečíst můj původní příspěvek blíže. Na princip "muž-žena" se člověk mohl dostat podle mého dost snadno prostě podle toho, že po krátké analýze zjistil, že jedna skupina obrázků má celá "tykadlo" jedním směrem, a druhá zas druhým. Otázka "proč to tak je" nemůže zůstat bez odpovědi dlouho, stačí si ta slova nahlas přeříkat. Dvojice slov tomu sice mohou pomoci, ale už tím jen dublují v šifře jednou obsažené rozlišení (pomocí "tykadel") a je to navíc vykoupeno tím nešťatným efektem, že se někdo zaměří na dvojice jako takové a co s nimi. Zbývající argument Psychokopytníků o "lichém" obrázku není úplně správný, imho - ono totiž takovou trojici lze intepretovat jako dvě dvojice (což se i nabízí, když jsou zrovna všechny tři u sebe a mají stejný slovní základ). A proč by nešlo použít jednu dvojici (klik-klika) dvakrát, pokaždé jinak? Do zadání se to může hodit, zvlášť když si autor potřebuje pomoci na nějakém "hluchém místě", kde by mu to jinak nevycházelo. Je mi líto, pořád mám ten názor, že dvojice byly zbytečný prvek, kde rizika z něj plynoucí převyšovala obecně jeho přínos.
  K mírné invektivě ze strany Psychokopytníků bych je rád ujistil, že jsme analyzovali opravdu důkladně, a shora zespoda, zleva zprava;-) Plus bych si dovolil upozornit, že i ve svém původním postu jsem zdůraznil, že chyba zároveň byla i na naší straně, když jsme nabízející se princip dokreslení šipek a křížků nezkusili. To se někdy stane, k šifrovačkám to patří a nemám s tím problém - je to poučení pro příště.

 25. ROFLCOPTER!

  15 Nov 2014
  Edited 4 years ago by ROFLCOPTER!

  Je mi líto, pořád mám ten názor, že dvojice byly zbytečný prvek, kde rizika z něj plynoucí převyšovala obecně jeho přínos.

  Přínosem redundance je v tomto případě zábavnost, hravost a pro většinu týmů i značné zjednodušení, kdy do sebe zapadnou informace získané více různými cestami místo toho, aby šifra byla osekaná na dřeň a řešení bylo striktně lineární. Tohle za ta rizika bezpochyby stojí - tedy z pohledu týmu, který tu šifru v téhle podobě vyluštil, a předpokládám, že i z pohledu jejího autora.

  Ondra

 26. C

  Crucifixion?

  17 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Crucifixion?

  @ROFLCOPTER! Přínosem redundance je v tomto případě zábavnost, hravost a pro většinu týmů i značné zjednodušení, kdy do sebe zapadnou informace získané více různými cestami místo toho, aby šifra byla osekaná na dřeň a řešení bylo striktně lineární. Tohle za ta rizika bezpochyby stojí - tedy z pohledu týmu, který tu šifru v téhle podobě vyluštil, a předpokládám, že i z pohledu jejího autora.

  Ondra

  Jasné, odhalování dvojic zábavné bylo, to souhlas. Jestli by to ale bez nich bylo "osekané na dřeň", to teda nevím. Podle mě je hlavní, aby do sebe zapadly informace "mužský-ženský rod obrázků", "grafické symboly muže a ženy nalevo" a "tykadla v opakujících se směrech" (což by mohlo být dost prvků v jedné šifře na to, aby to nebylo ani lineární ani na dřeň). Na komplikování a "delinearizaci" věci tam navíc ještě byly ty okraje fotek, u některých obrázků horizontální a u jiných vertikální (také nemající samy o sobě význam). Pokud chtěl autor udělat šifru zábavnější, mohl třeba volit machistické a femininní motivy (Robert Rosenberg - holící strojek - Kabrhelová - lilie apod.) : o ), možnosti by se určitě našly. Jinak jsme si ale poznávání dvojic taky užili, některé byly velmi nápadité.