13: Mondrian

 1. 4 years ago

  Honza Klusáček

  8 Nov 2014 Administrator

  Diskuse k šifře 13 Mondrian.

 2. T

  Tučňák s tučňákem

  8 Nov 2014

  Porad mi neni jasne, kde teda byla sifra umistena. Z tajenky "znovu st zamky", upresnitka "strom v prikopu za koncem asfaltu na vychodnim konci" a doporucene mapy jsme si to nejak nebyli schopni dat dohromady... Poradite/vysvetlite? :)

  A jinak pri reseni sifry jsme se dost dlouho zabyvali tim, proc se asi nikde v zadani nevyskytuji opravdicke krizovatky, ale jen sama Tcka. Byl v tom nejaky autorsky zamer?

  Pepa

 3. Ü

  Übertým

  8 Nov 2014

  Keďže je reč o asfalte, ktorý na tých Starých Zámkoch, kde práve ste, žiaden nie je (a použiteľný východný koniec taktiež nie), asi sa už ide do civilizácie. Bolo treba opäť vytiahnuť mapu mesta, nájsť neďaleko *ulicu* Staré Zámky a hľadať na konci tej.

  Tčka som z druhej ruky počul niečo typu, že úmysel to bol, ale len s tým, aby tímy nemali v obrázku nejaký malý počet križovatiek, ktoré by potom brali ako ďalší objekt ktorý "sa dá lúštiť".

  -- mišof

 4. T

  Tučňák s tučňákem

  8 Nov 2014

  Haha, tak to je dobry, to jsme mohli :). Nam bohuzel celkem fungoval vychodni konec Starych Zamku (ktere jsme nejak chapali jako cely kopec), protoze dole podel Ricky vede asfaltka, ktera se u vychodni paty kopce vetvi a konci. Stromy v prikopech by se nasly, jen se zadanim to bylo horsi.

  Tcka: Tak to my jsme vytrvale lustili naopak absenci krizovatek, protoze to prece nemuze byt nahoda, ze.. U tehle sifry jsme se s orgy asi nejak minuli.

  Pepa

 5. Nočný motýľ

  8 Nov 2014

  Neboj, hľadaním kusu asfaltu na kopci, pod kopcom a v okolí sme v dvojici strávili asi hodinu a pol. Až keď sme sa 15 minút pred koncom hry vrátili ku zvyšku tímu, napadlo nám pozrieť do mapy mesta. A to sme tou ulicou už predtým asi 2× šli (schovať sa v daždi do Líšně pod strechu a späť hľadať 14).

 6. Nočný motýľ

  8 Nov 2014

  Tak si vravím, že to „znovu“ v tajničke je asi taký organizátorský vtípek… Predsa len „ulice“ by značne zjednodušilo situáciu a urobiť by sa dalo rovnako ľahko.

 7. coredump

  9 Nov 2014

  Na tomhle stanovišti jsme byli okolo půl osmé ráno, a do konce hry jsme tam zatuhli. Všechna pozorování jsme měli (barvy šly složit do 5x4, měly každá jiný směr, z barevných okének jde udělat mřížka, která fakt funguje jako mřížka). Akorát to co bylo v mřížce jsme nezkoušeli skládat.

  Co nás zabilo, byla absence křižovatek tvaru X. To jsme považovali za tak výraznou vlastnost, která určitě při tom množství spojů fakt nemůže být náhodná. Na absenci křižovatek jsme pak stavěli různé teorie - například že oba konce tvaru T určují jednoznačně, jak dlouhá má černá čára být a které dva obdélníky spojuje. Takto propojené obdélníky daly graf, který měl asi 14 komponent souvislosti (plus triviální komponenty - obdélníky, které nebyly propojeny s ničím), a překvapivě ty komponenty nikdy neobsahovaly kružnici. No uznejte, tohle už fakt nemohla být náhoda. Nebo že křižovatky tvaru T vznikaji, když k existujícímu útvaru tvaru obdélníka přidávám postupně další obdélníky tak, aby složením byl opět obdélník. Takže jsme hledali, jakým postupem to zadání rozebírat nebo konstruovat vhodným přidáváním.

  No, trojská šifra jak poleno. Až mi přijde líto, že řešení bylo v podstatě triviální.

 8. Přizdisráči

  9 Nov 2014

  Proč se tajenka četla v pořadí červená, modrá, zelená, žlutá a ne v pořadí barev duhy? Nutnost kreativně interpretovat tajenku mi u poměrně těžké šifry taky přijde poněkud zlomyslná, ačkoli tenhle krok nám naštěstí po vyluštění problém už nedělal. (Dero)

 9. K

  kafe

  9 Nov 2014

  Dero: Asi proto, že v tomto pořadí se barvy poskládaly do ‚růžice‘ podle obdélníků a jejich gradientů. (Yeti)

 10. Honza Klusáček

  9 Nov 2014 Administrator

  Zkusím vysvětlit autorské záměry proč šifra vypadala, jak vypadala, v podstatě jste si ale odpověděli sami :-)

  Chtěl jsem, aby šifra byla na pohled "hezká", původní inspirací byly obrazy od Pieta Mondriana a potom už jsem to neopustil. V úsporné verzi by se šifra vešla na rozměry 18×18 a vypadala by jako divný QR kód s barevnými plochami. To jsem nechtěl, dal přednost varianťě "budou tam obdélníky v černé mřížce a některé z nich budou barevné".

  V jedné dřívější verzi byly i 4-křižovatky, testeři měli tendenci se na to zaměřovat, proto nakonec ve výsledné šifře žádné nejsou (jak píše mišof). Byl to tedy pouze důsledek toho, že jsme je tam nechtěli mít (totéž platí o 4 černých čtverečcích vedle sebe). Omlouvám se všem, které to zavedlo na scestí.

  Barvy se četly podle směru natočení gradientů, jak píše Yeti (jsou tam dvě varianty, jak točit, po směru hodin je to podle nás intuitivnější). Barvy duhy jsme nepoužili proto, že jich nebylo všech 7 (a taky, že už byly na 10). Variant čtení je několik, pro dobrý tým by to neměla být překážka k vyluštění (zatím nevím o nikom, koho by pořadí čtení zastavilo). Řazení Č-M-Z-Ž je podle české abecedy a řazení turistických značek.

  Tajenka "ZNOVU ST ZAMKY" byla skutečně myšlena jako vtípek (jak píše Nočný motýľ). Zdůraznění, že "ZNOVU" vyšly Staré Zámky, tudíž tady něco nehraje, a zmínka o asfaltu a východním konci v upřesnítku pro nás byla dostatečná (na TMOU 13 vyšly taky dvě šifry stejně a řešilo se to upřesnítkem). Líbil se nám i prvek "je potřeba ve správnou chvíli vyměnit mapu", který se nám na přechod město-terén nevešel.

  H.

 11. Ü

  Übertým

  9 Nov 2014

  Ja len dodám za nás, že v podstate od štartu sme išli s tým, že podľa upresnítiek vieme, že niekde medzi 11kou ("posed") a 14kou ("asfalt") sa vraciame do civilizácie. Asi sa na to dá pozerať ako na pred-riešený posledný krok riešenia 13ky :)

  -- mišof

 12. Přizdisráči

  9 Nov 2014

  Yeti, Honzo, díky za vysvětlení. Já jsem gradienty považoval výlučně za hint na skládání políček. Nenapadlo mě, že budou i určovat řazení. Konečně se znalostí písmenek nebylo zas tak těžké pořadí čtení vyskreblit. (Dero)

 13. Nočný motýľ

  9 Nov 2014

  No… 06.40 príchod, po siedmej útek do Líšně pod strechu. Pred deviatou sme mali hotové všetky písmenká (mimo iné sme po úplnom rozmočení jedného kusu a značnom navlhnutí druhého kreslili kópiu) a ďalšiu vyše hodinu sme pospávajúc permutovali.

 14. F

  Freezy Bee

  10 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Freezy Bee

  Znovu staré zámky - že to je ulice nás vůbec netrklo. Plahočili jsme se na východním konci hradiště.

  Upřesnítko znělo "za koncem asfaltu"...a pak si přesně nepamatuji "vyvrácený strom v příkopu". Asi byste nevěřili, ale podařilo se mi na hradišti najít kopec asfaltu. Ano je to tak! A vedle něj příkop a v něm vyvrácený strom. "Za koncem"...to je jasný překlep "Za kopcem". Přivolal jsem na místo celý tým a neušetřil se tak značného trapasu, když tam nic nebylo. On ten kopec byl spíš taková hromádka :))

  Naštěstí do konce hry zbývaly už jen desítky minut...
  Václav.

 15. coredump

  10 Nov 2014

  Já jsem samozřejmě ovlivněný naším luštěním, nicméně pořád si myslím, že je menší zlo, pokud tým jako jednu z cest zkusí prozkoumat křižovatky tvaru X, kterých je v zadání málo, než pokud se zasekne na faktu, že tam _všechny_ křižovatky jsou tvaru T. To první se totiž dá dost snadno považovat za náhodu (minimálně v momentě, kdy z toho nic nevychází), dá se to opustit. To druhé se fakt opouští těžko, protože to je fakt vlastnost, kterou tam někdo chtěl mít schválně (což tak nakonec i bylo, byť důvod neměl s řešením nic společného).

 16. coredump

  10 Nov 2014

  Jo ještě: hledali jste v těch barvách taky logo Windows, případně barvy Googlu?

 17. Dopijem a pudem...

  10 Nov 2014

  Ano, microsoft ,google, avg..:-)
  (petrzel)