Mobilní mapy na šifrovačkách

 1. 4 years ago

  KVÍK!

  14 Nov 2014

  Ahoj,
  chtěl bych tu rozproudit diskusi o mobilních mapách. Mapy.cz nabízí zdarma turistickou offline mapu Česka a Slovenska v měřítku 1:3000 (například na Android ), což otevírá spoustu možností.

  Na Palapeli plánujeme tuto aplikaci využít a momentálně řešíme, co s týmy, které si ji nebudou moct/nebudou chtít nainstalovat, protože papírová turistická mapa nemá dost informací.

  Šli byste na šifrovačku, kde by jako primární doporučená mapa byla právě tato aplikace? Proč ano? Proč ne?

  Tíman

 2. coredump

  14 Nov 2014

  Zatím asi jo, mapy.cz jsou výborné.

  Ale mám v plánu experiment, že bych si na mobil nainstaloval CyanogenMod bez Google Apps, a zkusil jestli s tím jde fungovat. Takže v tom okamžiku by pro mě byly mapy Seznamu nepoužitelné - nebo aspoň nevím o tom, že by je nabízeli i mimo ten Google obchod.

  -Yenya

 3. Ü

  Übertým

  14 Nov 2014

  Ahoj,

  mobilní mapu jsme letos používali pro navigaci, poskytovala pár užitečných informací navíc oproti papírové mapě (třeba zelenou značku u Horákovského hradu), občas v ní pravda byly chyby nebo nedostatky (Mechový ani jiný závrt nezná). Kesy navíc po hře přispěl do mapových podkladů lávkou přes Říčku pod Horákovským hradem.

  Za mě dobrý, na takovou hru bych šel. Jen pořád nemám vyřešenou otázku napájení - na dvacetihodinovou hru mi baterka nebude stačit, když budu používat mapu, pomůcky, telefonování unvitř týmu, googlení ... Nebyla by vprostřed hry nabíjecí stanice? :-)

  Majk

 4. KVÍK!

  14 Nov 2014

  Dobíjecí stanice je hodně zajímavý nápad, asi by se to i v nějaké míře dalo zařídit. Navíc si ale myslím, že kór na denní šifrovačce nemusí být baterka až takový problém, pokud si tým vyhradí jeden mobil/tablet pouze na přesuny.

  Tíman

 5. Dopijem a pudem...

  14 Nov 2014

  Oficiální doporučené mapy.cz byly letos už na Ostrovtipu, pár lidí brblalo, ale nakonec to problém nebyl. Mapy jsou to skvělé, a už jsem si zvykl nosit s sebou náhradní baterii, takže mobil vydrží i přes noc.
  V dnešní době není problém sehnat alespoň jednoho člověka na tým, který má chytrý telefon. Obzvlášť na lineární hře. Horší je to, když se tým musí dělit, např. na Matrixu, ale i to se dá zvládnout.
  Dark

 6. Přizdisráči

  14 Nov 2014

  Naviguju převážně podle digitálních podkladů, je-li to (hmm, jelito) na hře povoleno. Nemám tedy problém použít doporučenou digitální mapu. Nosím navíc na hry externí akumulátor, takže s dobíjením mobilu nemám problém ani na dlouhých hrách.

  Podobnými úvahami se zaobíráme i při přípravě Matrixu, ale po letošních zkušenostech, kdy se ukázalo, že i požadavek libovolného internetu alespoň v jednom mobilu několika týmům způsobil komplikace, si ještě netroufáme penetraci smartphonů v šifrovací komunitě označit za dostatečnou.

  Dero

 7. Honza Klusáček

  14 Nov 2014 Administrator

  Nemám telefon, který by takové věci uměl, ale jeden dva lidi do týmu se najdou. A taky u mě záleží na jaké hře. U Palapeli, Matrixu je to v pohodě, ale třeba na Svíčkách si ji nedokážu představit, u Tmou asi taky ne. Papírová mapa má pro mě větší nádech dobrodružství.

 8. Dopijem a pudem...

  14 Nov 2014

  Nemam s tim problem, ale jak pise honza.. Navigace podle papirove mapy ma vetsi kouzlo..
  (petrzel)

 9. Nočný motýľ

  14 Nov 2014

  Osobne som proti tomu vyžadovať čokoľvek, čo nie je dostupné pre tri hlavné platformy (Android, Windows, iOS). Posledné skúsenosti z testovania mobilnej aplikácie pre iOS boli také, že zo 130 ľudí (extrémny závod Den cesty, komunita podobná šifrovacej) sa na skúšobný chod aplikácie prihlásilo 5 ľudí.

  A keby som chcel byť extrémista, osobne neberiem nič, čo nie je aj pre Symbian, takže teraz už vôbec nič. Kým sa mi tá stará Nokia (C6) nerozsype, nebudem ju meniť za nejaký nový krám s plánovanou životnosťou 2 roky. Na net sa pripojí, zavolá, pošle SMS a baterka vydrží 3 dni. Takže na tohtoročnom Matrixe som slúžil ako centrála pre komunikáciu so servrom, okrem toho som každú chvíľu zháňal niekoho iného z tímu hovorom/SMS. Na konci hry som zostal jediný s pojazdným mobilom, ostatní (Xperia Z, S3, ďalšie neviem) boli spoľahlivo vybití a to celú dobu neviseli na nete.

  Papierová mapa spolu so zákazom GPS môže urobiť z polohy stanovišťa zadanej pomocou súradníc tiež zaujímavý herný prvok… Ďalšia možnosť je použiť mapové podklady z mapy.cz a dodať ich tímom do hry vytlačené. Aspoň my s tým na Dni cesty problém nemáme, stačí logo mapy.cz na mapách. Cena plnofarebnej jednostrannej A3 je v copycentrách asi 20 Kč, ale reálna (ak je farebná A3 laserovka k dispozícii) je sotva polovičná.

  Jeffer

 10. ROFLCOPTER!

  14 Nov 2014
  Edited 4 years ago by ROFLCOPTER!

  My jsme v tomhle směru taky spíš konzervativní. Sám mám telefon, který se svého času dal označit za chytrý, ale kvůli offline mapám bych nejspíš musel dokoupit paměťovou kartu nebo udělat hodně velký úklid. Ten problém ale asi není až tak zásadní, aby nás to odradilo od účasti na hře. To, že Patches nebude mít mapu, je spíš plus. Každopádně, bychom si museli vypomoci nějakou technicky vybavenou posilou, abychom v půlce hry nepřišli o tu moji. :-)

  Pokud součástí hry nemá být nějaká technická finesa, asi bych to řešil tak, že hůře vybaveným zájemcům nabídnu, že mapu (třeba za zvýšené startovné) dostanou vytištěnou na papíře. Ono se to může hodit i týmům, které sice jeden či dva chytré telefony mají, ale jistota je jistota, papír je papír a tlačit se nad jednou, dvěma malými obrazovkami bývá docela opruz.

  Ondra

 11. Chlýftým

  14 Nov 2014

  Měli jsme na Matrixu požadovanej mobilní internet. Týmy to zvládly. Není to sice jako "mít smartphone", ale je to podobný. I tohle by zvládly, ale víc by remcaly.

  Nicméně na dlouhou noční hru mi to přijde dost riskantní věc, protože to průměrnej smartphone nezvládne (resp. nedá se na to spoléhat, z mé zkušenosti to vyjde třeba tak akorát). Na Palapeli to ale třeba půjde.

 12. Černý racek

  14 Nov 2014

  V rozhodovacím procesu, zda jet či nejet na šifrovačku, má pro mě požadovaná mapa celkem nízkou váhu (btw jen v tomto roce jsem si dvě papírové mapy kupoval speciálně kvůli šifrovačce a obě mi na hře déšť významně poničil). Mapovou aplikaci bych ale každopádně považoval za mínus. Vlastním (tedy nevlastním, firma mi půjčila) Windows Phone, a s Windows Phonem si člověk při každé zmínce o nějaké aplikaci chtě nechtě připadá jako untermensch. Takže bych do týmu mapu nepřinesl.
  Plus teda mi přijde že navigování podle mapy v mobilu (mám jakési SmartMaps) má akorát výhodu v tom, že mi to ukazuje moji pozici. Spousta dalších věcí, co s mapou člověk na šifrovačce dělá (předtipování dalšího průběhu hry, reverzní inženýrství tajenek, prohledávání rejstříku [ok, to bude asi problém jen na mém], hledání nerejstříkových věcí typu kóta, prohlížení seznamu mapových značek) je na mobilu, alespoň tom mém, daleko větší voser než na papírové mapě.
  Ondra

 13. S

  Societas Leptonychotes

  15 Nov 2014
  Edited 4 years ago by Societas Leptonychotes

  Vzhledem k tomu, ze vetsinou krom doporucene mapy mame jeste neco dalsiho, tak nikomu nikdo nebrani mit i papirovou mapu navic ;-)
  Kazdopadne aplikaci v mobilu pouzivam (kdyz to neni vylozene zakazano) - bud openstreetmaps v Locusu nebo mapy.cz jako dodatecny zdroj informaci (cesty atd). Problem s baterii resim externi baterkou, casto jsem v rezimu nedostupnosti elektriny, takze uz jsem ji poridil.
  Za me tedy urcite jo
  missaak

 14. S

  Spící Volové

  16 Nov 2014

  Nad uplne stejnym vyuzitim mapy.cz premyslim uz od leta. Jak nekdo zminil, tak na Ostrovtipu to bylo uz uspesne aplikovano. Takze kdyz to otestuje jeste i Palapeli, tak mi vlastne uberete praci, takze do toho :-)

  Ale myslim, ze by mela byt vzdy aspon nejaka doporucena papirova mapa pro takovy ten komplexnejsi pohled na krajinu, ktery proste na mobilu neni mozny.

  Lipča

 15. P

  Pralinky zvlášť

  16 Nov 2014

  Asi nejvíc mi mluví z duše Ondra z Černého racka v závěru svého příspěvku, takže přidávám hlas za to, že mobilní mapy na šifrárnách jsou opruz. Jednak logistikou příprav, co se týká složení týmu a zajišťování vybavení, dvak rozpačitým pocitem na závodě samotném, během něhož marně dumám nad smyslem toho, proč do toho lesa vlastně chodíme. Pokud tedy původním smyslem chození do lesa byl záměr potrénovat lidi v orientaci, co je jeho smyslem ve chvíli, kdy přístroj ukáže polohu a vodí nás po lese jako nesvéprávné, mi poněkud uniká. To už pak můžeme hrát rovnou prstem po mapě.

  Síba

 16. T

  Tykadla

  16 Nov 2014

  Pokud by měla mapa z mapy.cz sloužit pouze k přesunům a bude dovolená jakákoliv jiná mapa (papírová, digitální, online), tak s tím nemám problém. Pokud by měla sloužit i k interpretaci řešení, tak bychom na takovou šifrovačku nešli. Být odkázán na jeden přístroj, který se může kdykoliv porouchat, nám za to nestojí.

 17. KVÍK!

  16 Nov 2014
  Edited 4 years ago by KVÍK!

  Díky všem za názor, i když to bude znít jako klišé, tak asi souhlasím se všemi. Použítí digitálních map zejména ve městě přináší spoustu výhod oproti papíru (vyhledávání, měřítko, aktuálnost), ale zase hledání dalšího stanoviště v papírové mapě prostě k šifrovačkám patří.

  Na Palapeli to směřuje k tomu, že mapy.cz zůstanou primární doporučenou mapou s tím, že zařídíme, aby hru zvládly projít i týmy pouze s papírovým Ivančickem, i když tak bude interpretace některých tajenek složitější (máme několik variant řešení tohoto problému, to ale nebudu prozrazovat). Být to v létě, tak asi nemám problém s tím říct "mobilní mapy a basta," ale pokud budou panovat podmínky jako na druhém ročníku (-20 °C), tak budou dotykové obrazovky dost stávkovat, takže budeme doporučovat mít u sebe jako zálohu i papírovou mapu.

  Tíman

  P.S.:

  @Černý racek s Windows Phonem si člověk při každé zmínce o nějaké aplikaci chtě nechtě připadá jako untermensch

  - mapy.cz jsou k dispozici i pro WP ;)

 18. M

  Makromozky

  18 Nov 2014

  Ahoj,

  asi je to offtopic, ale mam pocit, ze se Uberteam 9000 priznal k poruseni pravidel, nebot:
  Je zakázáno použítí CB, radiostanic a GPS k orientaci a navigaci během hry. Použít GPS pro ukládání trasy k jejímu pozdějšímu vyhodnocení po ukončení hry je možné.

  Mapy.cz ukazuji na chytrych telefonech aktualni polohu (z GPS senzoru). Navigace podle tohoto softwaru je na TMOU (dle vyse uvedeneho pravidla) zakazana...

  Michal K.

 19. Q

  Que Frio

  18 Nov 2014

  Ahoj,

  předpokládám, že jde o neznalost, nikoli o trolling. V chytrých telefonech lze samozřejmě polohové služby vypnout, mapy.cz tedy fungují skutečně jako obyčejné mapy (bez zobrazení aktuální polohy). Použití digitálních podkladů zakázáno nebylo. Samotné použití této aplikace nelze tedy považovat za porušení pravidel.

  Míla

 20. Ü

  Übertým

  18 Nov 2014

  Jak říká Míla - Settings / Personal / Location / Off - a můžu vesele zabloudit. Což jsme taky neopomněli udělat. S GPS bychom jedenáctku našli bez zakufrování a neztratili tam tak dvacet minut.

  GPS vypínám při hře už jen z toho prostého důvodu, abych šetřil baterku. I tak jsem musel někde kolem 13. stanoviště mobilní mapu schovat, protože bych pak neměl šťávu na SMS jízdenky.

  Majk

 21. Černý racek

  18 Nov 2014

  @KVÍK! P.S.: - mapy.cz jsou k dispozici i pro WP ;)

  Já vím, dokonce jsem ji nějakou dobu měl. Chovala se ale divně, občas neukazovala všechno (např. někdy mi zmizela komplet vrstva se zastávkami hromadné dopravy). Jednou jsem si řekl, že to zkusím vyřešit reinstalací. Odinstalování se povedlo, nainstalování už ne... (snad nějaká nepodpora starších verzí operačního systému?)
  Ondra

 22. M

  Makromozky

  18 Nov 2014

  Ahoj,
  tak to smekam a verim a beru pokus o narceni zpet;-)
  Vysvetlil jsem si nespravne spojeni "pouziti mobilni mapy pro navigaci".

  Uzivejte slastny pocit projiti TMOU s bonusem vitezstvi;-)

  Michal K.

 23. P

  Pralinky zvlášť

  18 Nov 2014

  Z mé strany jde asi o neznalost. Digitální mapy nepoužívám, špatně se mi s nimi pracuje. Ale vzhledem k tomu, že mám v týmu lidi, kteří si bez digitální mapy nedojdou ani na záchod, je jich více, a všichni se svorně kolektivně shodují na tom, že puntík v mapě prostě vypnout nejde, tak mám podezření, že to primárně závisí na telefonu.

  Síba

 24. Nočný motýľ

  18 Nov 2014

  Zisťovanie polohy vypnuté a aby sme si to užili ešte viac, po každom schovaní aplikácie a jej opätovnom vyvolaní sa FOV presunulo do Prahy, kde mal Ľuboš asi poslednú zistenú polohu (Android). Takže ručný scroll na Brno a konečne sme mohli hľadať ako vyzerá aktuálne značenie (od mapy z TMOU 13 sú už niektoré veci inak).

  Inak, ako som už písal, osobne som proti tomu, aby konkrétna mapová aplikácia bola kritická pre možnosť dokončenia hry (postupu v hre).