V textu písně nebyla šifra, přesto jej pro pořádek zveřejňujeme.
Video ze zahájení.
Text písně
1. Na kvalifikaci sešlo se nás pět
zipujeme auta, radost pohledět,
jakpak ale máme projít za půlku
dostat koule do důlků
O divokou kartu budeme se bít
chceme něco upéct, něco uvařit
Madla říká “koláč” a já “bábovka!”
Jídlo to je tutovka
R: Patnáctiny, už se blíží konečně,
oslavím je společně, se svým týmem u šifer
Patnáctiny, kéž bych letos prošla Tmou
upíšu se krví svou, ať mě vezme Lucifer.
Patnáctiny, beru dvacet čokolád,
kdyby se nám chtělo spát, Redbuly a kofol pár,
Patnáctiny, a když dojde na zásek,
chleba a pár klobásek, k tomu rovnou kávovar
2. Když si dva dny předem chystám pomůcky,
nejradši bych je trhala na cucky,
vždyť k čemu mi bude třeba binárka
na šifře od Cicvárka
Beru taky spacák, v noci bude chlad,
možná mínus třicet, mínus padesát,
přestože to bude jízda náramná,
budu myslet na kamna
R: Patnáctiny, už se blíží konečně,
oslavím je společně, se svým týmem u šifer
Patnáctiny, kéž bych letos prošla Tmou
upíšu se krví svou, ať mě vezme Lucifer.
Patnáctiny, mlčí temný noční les,
déšť se na zem z nebe snes, noční ptáci nahlas řvou,
Patnáctiny, celý obzor náhle zhas,
těžko říct, co žene nás, letos prostě projdem Tmou
Řešení šifry
V textu se vyskytují písmena O s očičkem a úsečkou stejně jako v logu. K těmto hlavičkám „spermií“ je potřeba přidat ve správném směru ocásek takové délky, jako v logu. Tam, kde ocásek skončí (zdůrazněno černou tečkou v logu), se nachází písmenko, které bereme do tajenky. Ta zní „UORLOJE“ - u orloje na náměstí Svobody byla vydávána další část druhé šifry.
Odkazy:
Řešení šifry
Tato startovní šifra byla pouze test na postřeh. Nad hlavami hráčů se po celou dobu startu proháněly ryby naplněné héliem, na jejichž boku byly vylepeny různé tvary. Ty stačilo překreslit do šifry (správně z levého a pravého boku žraloka a rybičky) a objevil se stylizovaný text „ULICE VE VANKOVCE“. V této krátké ulici byla vydávána poslední část druhé šifry.
Odkazy:
Tato šifra byla vydávána oproti prokázání se občanským průkazem.
Řešení šifry
Při vydávání této šifry jste se museli prokázat občanským průkazem. V šifře jsou skupiny písmen, které lze nelézt i na občance (české i slovenské). Bereme vždy následující písmeno z občanky za daným shlukem. Vychází EDISON MALINOVSKEHO NAM, šifra byla vydávána u obřích Edisonových žárovek na tomto náměstí.
Odkazy:
obrázek 2b
Řešení šifry
Zadání druhé šifry je tvořeno třemi částmi – 2A, 2B a 2C.
Každý objekt (obrázek nebo chybějící slovo) v každé části se dá spojit s konkrétní částí lidského těla.
2A: ručit, nosit, žebrat, čelit, lícovat, krkat, ústit
2B: knedlík v krku, trn v patě, med kolem úst, máslo na hlavě, osina v zadku, had na prsou, jiskra v oku
2C: koza, vlk, holub, hlemýžď, houser, bobr, pták
Na startu měli bodyguardi a organizátoři na těle umístěna písmena, a to na těch částech těla, které na které odkazují objekty v této šifře. Pak již stačilo každému objektu přiřadit toto písmeno a přečíst tak, že prvně čtu písmeno, na které odkazuje první objekt z šifry 2A, pak první objekt z šifry 2B, pak první objekt z šifry 2C, pak druhý objekt z 2A….
2A: U S L V L K A
2B: K T A J J O R
2C: O E S I I M !
Řešením je UKOSTELASVJILJIKOMAR! Další šifra se nachází u kostela sv. Jiljí v Komárově.
Odkazy:
Řešení šifry
Klíčovým pozorováním je, že objekty lze spojit do dvojic tak, že se vzájemně doplní do matice 4×4 plné kostiček. (např. první objekty z 1. a 2. řádku). Potom stačí protáhnout drát a správně si představit, přes jaké kostičky musí a přes jaké nesmí jít (drátky „zezadu“ nejsou díky způsobu projekce vidět). Tajenku čteme postupně, začínáme objektem s koncem drátku, najdeme doplňující tvar, ze kterého povede drátek do dalšího objektu a tak dále.
Řešení: FLORIANPRAM
Odkazy:
Řešení šifry
Šifra je inspirovaná stripem komiksu
xkcd od Randalla Munroea. V našem provedení reprezentuje pohádky Červerná Karkulka, Sněhurka a sedm trpaslíků, Popelka, O dvanácti měsíčcích, O perníkové chaloupce, O třech prasátkách a Šípková Růženka. Řešením je správně pojmenovat jednotlivé postavy. Poslední pohádka byla pouze doplňující a jmenuje se „O Pindulce a Valhubertovi“. Napsali ji organizátoři a hráči ji dostali na jednom z dalších stanovišť
Odkazy:
Řešení šifry
V textu si všimneme čtrnácti skrývaček skupiny písmen TELE a stejný počet skrývaček skupiny písmen PORT. Řešením je číst taxt a na každém TELE se přesunout na PORT. Zbývá určit klíč ke správnému přesouvání, a tím je shoda písmene „v teleportu“ - tedy písmene hned za TELE a hned před PORTem. Například pokud je v textu …telek…, přesuneme se na …kport… Takto získáme text, který radí jít zleva blázince, pak po ulici se třemi O v názvu (Cornovova), kolem křižovatky a sálu plného jídla (Albert), čekat na zelenou (semafor na Olomoucké), následovat ruského literáta (Turgeněvova), zabočit pod koleje, pak odbočit vpravo za autorem znělky národa (směrem ke Škroupově), ale nepodejít most (Otakara Ševčíka). Vlevo hledat mezi domy pískoviště na dětském hřišti (Ondříčkovo náměstí). Tam byla další šifra.
Odkazy:
obr
Řešení šifry
Šifra je tvořena elipsami a cestami. Texty v každé elipse navádí na jedno sloveso, jehož délka v infinitivu odpovídá počtu teček uvnitř elipsy. Když se infinitivy vepíší do elips, písmena, jenž odpovídají zvětšeným tečkám, tvoří mezitajenku, kterou je nutné číst po řádcích. Mezitajenka zní: KTEROU CESTU SI PROJDES A KTEROU CESTOU SE PROJDES. To navádí na rozlišení, zda se doplněné sloveso v elipse ve spojení s každým textem vyskytuje ve zvratném tvaru se SI nebo SE. Pro každou cestu platí, že na jejím konci se vyskytují texty, s nimiž se pojí sloveso se stejným zvratným zájmenem. Dále je potřeba rozlišit cesty na dvě skupiny podle toho, zda jim náleží SE nebo SI. Cesty náležející SI kreslí nápis STRANSKA, cesty náležející SE kreslí SKALAVRCH.
Odkazy:
Hráči přišli na Stránskou skálu a pod nimi blikaly diody rozmístěné v pravidelné mřížce.
Řešení šifry
Světýlek viditelných ze Stránské skály je 26 a jsou rozmístěna v mřížce - je možné k nim přiřadit písmena abecedy. Mřížkou se pohybuje had, který se postupně prodlužuje. Je třeba si všimnout, na kterých místech se had prodloužil - tam je neviditelné „žrádlo“ a toto písmeno vezmeme do tajenky. Vychází „POMEZNI“ - což je nedaleká ulice ve Slatině - v podchodu pod dálnicí se vydávala další šifra.
Odkazy:
Na tomto místě hráči dostali destičku se čtyřmi tlačítky a displejem. S věcí mohli komunikovat pouze pomocí tlačítek, na displeji se občas objevila zpráva. Po hře lze celou věc přepnout do speciálního módu, viz. řešení.
Řešení šifry
Při mačkání tlačítek platilo, že čím více tlačítek bylo zmáčknuto, tím dříve se objevila zpráva a tím více byl její text negativnější. Pokud ale tým vydržel nemačkat nic, tak za 13 minut se objevilo řešení samo. Řešení posílalo k pomníku na Přemyslově náměstí.
Poté, co začne zařízení vypisovat finální zprávu, lze z něj (z některých exemplářů) udělat univerzální šifrovací pomůcku: během vypisování stiskněte tlačítko S3, zařízení zareaguje vypsáním „A1“. Poté pokračujte sekvencí S4 - S3 - S2 - S1 - S3. Přístroj dále plní tři funkce:
nápověda: jednou za cca 20s vám přístroj poradí, jak postupovat dál
řešení dilema: myslete si otázku, na kterou lze odpovědět ano/ne a soustřeďte se na ni. Poté stiskněte S2 a přístroj za vás dilema rozřeší.
hod kostkou: pokud se předchozí funkce jeví nedostatečná, stiskněte tlačítko S1, přístroj si hodí jednou šestistěnou kostkou a výsledek vypíše.
Přístroj lze napájet přes USB kabel a postavit na monitor. Po odpojení napájení přístroj zůstane přepnutý do režimu pomůcka i při dalším startu. Většinou. Sekvenci přepnutí do režimu pomůcky může být potřeba čas od času zopakovat (zejména pokud přístroj nazná, že je čas zase luštit).
Odkazy:
Řešení šifry
V obrázku si lze všimnout spousty koleček (koloběžka, balónky, talíř, atp.) a drobnosti, že vykříčník v listopadu (symbolizující příští ročník TMOU) je na svislé přímce s vykříčníkem na ceduli „Nekrmit!“. Je potřeba přenést měsíce v kalendáři tak, aby vykřičníky lícovaly (přiložit papíry přes sebe) a do středů koleček vyjdou některé dny v měsících, které přečtením v chronologickém pořadí dají zprávu „HUMPOLECKY IMIGRANT“, což se interpretuje jako „Hliník“ - jméno ulice ve čtvrti Slatina.
Odkazy:
Řešení šifry
Myš jde v bludišti vždy za nejbližším sýrem, který vidí. Protože jsou čtvercové sloupy v bludišti celkem velké, myš nemůže vidět diagonálně ani do zatáčky. Běží tedy za nejbližším sýrem a pokud cestou v kolmém směru zahlédne bližší sýr, stočí svoji cestu k němu. Dráha myši vykreslí kótu 287 - na vrchu Žuráň byla další šifra.
Odkazy:
pohadka.pdf
Týmy dostaly na cestu autobusem pohádku. Byla to jedna z pohádek na šifře číslo 4, kterou ale nikdo nemohl na oné šifře znát (šla ale velmi snadno vyluštit i bez této pohádky). Šlo o to, umědomit si tuto souvislost, hráčům se to pak dále ve hře ještě hodilo.
Řešení šifry
Každou větu můžeme přeložit tak, aby se skládala z pěti pětipísmenných slov a první dvě písmena byla shodná s posledními dvěma písmeny slova předchozího (jako ve slovním fotbalu), toto platí dokonce i cyklicky (poslední dvě písmena posledního slova a první dvě písmena slova prvního). Co zůstalo nevyužito jsou prostřední písmena. Ta vypíšeme - z každého řádku teď máme pět písmen, které mají dané cyklické pořadí. Nyní uděláme celý krok ještě jednou pro tyto pětipísmenné shluky - dvě písmena za sebou na jednom řádku jsou shodná se dvěmi písmeny za sebou na následujícím řádku a se dvěmi písmeny na řádku předchozím. Opět zbydou nevyužitá prostřední písmena, kterými nenavazujeme ani na předchozí ani na následující řádek. Ta tvoří tajenku KŘÍŽ JIŘÍK SEVER - u křížku na S okraji Jiříkovic je další šifra.
Odkazy:
Řešení šifry
Tato šifra je inspirována klasickou počítačovou hrou Pong - jedná se o stylizovaný záznam “tenisového” utkání. Každý velký obdélník reprezentuje jeden snímek tenisového kurtu z ptačí perspektivy. Černý a šedý obdélníček reprezentují hráče, prostřední čára síť a kolečko tenisový míček. Míček je ovšem zobrazen pouze na začátku výměny, kdy hráči stojí u základní čáry a míček je na raketě podávajícího hráče, a na konci, kdy míček buď vletí do sítě, nebo jej jeden z hráčů nedokázal “doběhnout.” Každý snímek zachycuje situaci, kdy jeden z hráčů buď udeří raketou do míčku, nebo prohraje (poslední snímek výměny). Např. na prvním snímku vidíme, že podává černý hráč v pravém horním rohu, na druhém snímku tedy šedý hráč odehrává míček vlevo u sítě. Trajektorie míčku v rámci každé výměny vykreslí stylizované písmeno. Získáváme tajenku “KAPLICKASANTON.”
Odkazy:
Řešení šifry
Šifra představuje pohyb rotujícího čtverečku. Každá čára je cesta jednoho z rohů. Čtvrtá čára chybí a její dokreslení je tajenkou. Samotná konstrukce řešení po objevení principu není zcela triviální a vyžaduje šikovnost a nápad.
Video s řešením.
Odkazy:
Řešení šifry
V každém druhém verši každé sloky je potřeba prohodit počáteční slabiky dvou slov - text tak začne dávat smysl a lépe se rýmuje. Stylizovaný popis cesty vede ke křížku u napojení modré na asfaltku u Zukalova mlýna.
Odkazy:
Řešení šifry
Každý šestiúhelník určuje jednu přímku určenou průsečíky prodloužení protilehlých stran šestiúhelníka. Na každé takové přímce je slovo nebo sousloví. V prvním kroku je tedy potřeba jednotlivá slova na přímkách spárovat s barevnými šestiúhelníčky právě podle této vlastnosti (k tomu pomáhají obrázky u některých šestiúhelníků). Dále zjistíme, že slova a sousloví odkazují na čísla 1 (slunce, diktátor, oko kyklopa), 2 (dvojče, rodič, pohlaví), 3 (veterán, mušketýr, čuník), 4 (světové strany, barvy karet, ročních dob), 5 (peněz, prstů, tibeťanů) a 6 (medvědů s cibulkou, strun na kytaře, žen Jindřicha VIII), že každé číslo se vyskytuje třikrát. Podíváme se, která čísla se váží k jednotlivým barvám a opět tu najdeme pravidelnost - každá barva má každé z čísel právě jednou. Z šesti modrých, zelených i červených přímek sestavíme šestiúhelník (postupně bereme přímky 1-6). Tyto vělké šestiúhelníky jsou zase na kružnici a tedy pro ně platí stejná vlastnost jako pro všechny malé - určují přímky. Na nich (červená, modrá a zelená přímka) čteme tajenku ka-nd-ie. U osady Kandie je další šifra.
Odkazy:
Tato šifra říkala, že jejím vyluštěním je poloha cíle + upozorňovala, že hráči budou pro vyluštění potřebovat tajný kód z šifry 5 a jméno modré postavy z nejspodnější pohádky z šifry 4. Samotný text šifry pak zněl: KOPR TLI VAMA LEHU SBERNO TVA 13.
Řešení šifry
Pokud hráči dávali pozor během hry, mají již ze šifry 5 tajný kód (písmena, přes které se teleportovalo, daly větu TAJNY KOD PRIMES) a ví, jakou pohádku znázorňovala najspodnější změť čar (O Pindulce a Valhubertovi, vymyšlená pohádka k autobusovému přesunu). Jak se píše v šifře, použijeme slova PRIMES a VALHUBERT. A to tak, že jednoduše jejich písmena vyškrtáme ze slov šifry. KOPR TLI VAMA LEHU SBERNO TVA 13 = zbyde KOTLANOVA 13 - na této adrese v Salesiánském centru v Líšni byl cíl.
Odkazy: