2. Kolečko

 1. last year
  T

  Tmou.org

  4 Nov 2017 Moderator, Org

  Diskuse k celkovému konceptu dvojky.

 2. U

  upadlmitelefon

  4 Nov 2017

  Jen pro zajímavost, byl by korektní postup hrou např. začít na 2v, vyluštit OBILNI TRH UPROSTRED, cestou na Obilňák doluštit i druhou celkem jasnou možnost (UNIFORMA SPOCKA VE STAR WARS) a s touto nápovědou na 2a vyluštit rovnou (třeba i omylem) NAM LIDOVE, chvíli si lámat hlavu, které náměstí orgové myslí, a pak si tipnout, že nejblíž tomu významu je "Lidová Republika" a jít rovnou na Náměstí Republiky? :)

 3. B

  Borci v uvozovkách

  4 Nov 2017

  Jedničku jsme vyluštili grafickou a tak jsme přišli na první stanoviště dvojky na Maliňáku. Bohužel nás na šifře zmátly dvě věci. Jednak jsme měli zato, že máme zase vyluštit start+azimut+vzdálenost, ale "28. říj" se nám zdálo na start příliš neurčité. Tajenku jsme pochopili jako mezitajenku a na pár hodin se zasekli.

  Nakonec jsme místo toho vyluštili další jedničku, která nás čirou náhodou poslala také na 28. října. Nicméně volbu tajenky na 2* považuji za nešťastnou, protože z toho co nám vyšlo, a co se později ukázalo jako správné, vůbec nebylo patrné, že to správné je. Naopak, pořád se vnucovalo, že něco chybí. Po obejití "kolečka" jsem měl dojem, že 2* byla jediná takto postižená, ostatní šifry poměrně jasně dávaly najevo, že řešení se nevztahuje k vlastní šifře. Jinak se mi šifry ve dvojce ale líbily a nebýt zákysu na 2*, která byla jinak pěkná hravá, jsme si je užili.

 4. Tupouni

  4 Nov 2017

  Šifry na 2 byly dost nevyvážené - náročnost vylomení jednotlivých obsahů byla tak rozdílná, že jsme místy vůbec netušili, co jsme vylomili... Na AZ kvízu jsme nechali mrak hodin jen proto, že základní tajenku jsme pro přílišnou jednoduchost ani neodzkoušeli vypsat, zato jsme měli obratem formulaci "PRELOZ SIFRU NA A PET ZESPODA" a asi 3 hodiny ji napasovavali na zadani v domeni, ze teprve resime prvni level... uf! To je ale zivot.
  Co neodpustim, je ale error s tajenkou "STREDISKOVCÍLU.EONKY" U Luzanek je na Lidicke reditelstvi E.ONu, ze? Toto nas v podstate donutilo brutit cil v obrovskem prostoru (a drive jsme nalezli uplne jine stanoviste!). Takova minela v sifre zalozene PRAVE na preklepech! Zde jsme prave proto v podstate zprvu absolutne vyloucili moznost chyby ORGu a snazili se to jakkoliv aplikovat... Dost dlouho, fakt DLOUHO...
  :(
  vop

 5. B

  Bifurkační tým

  4 Nov 2017

  Pokud se nějak ultra nehecne Interlos, tak za mě The Very Best of 2017.
  (Eliška)

 6. H

  Happy Matfyz Friends

  5 Nov 2017

  Skvělá šifra. Luštili jsme to celé sice poměrně dlouho, ale celou tu dobu bylo co dělat a bavilo nás to. Obecně jsme měli často problém s nalezením té "nejjednodušší" tajenky a hledali ji až poté, co jsme měli tu prostřední.

 7. P

  První pokus

  5 Nov 2017

  Považuju tuhle šifru za dost nespravedlivou. Hlavně z toho důvodu, že tým který řešil jako první šifru stegano, tak vždy vyluštili nejprve první level a šel na další stanoviště kolečka a mnohem lépe se mu pak dedukovalo, jak celé kolečko funguje. My jsme byly jako první na stanovišti substituce, kde jsme během chvíle měli první substituci hotovou, ale výsledek jsme považovali za návod k tomu, jak šifru dořešit, protože se tam zmiňovaly hvězdy a jejich segmenty. Takže jsme tam další 2 hodiny seděli, než někoho napadlo zkusit pouze přečíst brailla v levém sloupci a tím se do kolečka vůbec dostat.

 8. Tupouni

  5 Nov 2017

  @První pokus ...tak vždy vyluštili nejprve první level a šel na další stanoviště kolečka a mnohem lépe se mu pak dedukovalo, jak celé kolečko funguje.

  Jj, jinak vazne velmi hezky system Sifry1 a kolecka Sifer2 castecne vylil s vanickou i dite... Krom toho, ze postup na Sifru3 trval odhadem 4x vice casu, nez u "beznych" (linearnich) rocniku (s prihlednutim k zakazu delit tym), trvalo pochopeni principu kazdemu tymu (stegano/znalostni/substituce...) jiny cas...

 9. T

  Tapüři a tapüře

  5 Nov 2017
  Edited last year by Tapüři a tapüře

  V popisu řešení kolečka se píše, že ze šifer mělo vyjít pět přídavných jmen. Z jedné ale vyšlo (alespoň nám a podle komentářů i ostatním) NAM[mezera]LIDOVE. Bylo to tak naschvál, nebo tam to "NAM" být nemělo (a mělo na to napovídat jen upřesnítko a tvar přídavných jmen)?

  Miki

 10. ROFLCOPTER!

  6 Nov 2017
  Edited last year by ROFLCOPTER!

  Mě se kolečko líbílo. Než jsme se do kolečka pustili měli jsme viceméně 2 stanoviště, protože jsme vyluštili stegano a transpozici zhruba ve stejný čas. Takže jsme v tom jak bude vypadat kolečko měli celkem jasno. Musím ale uznat, že ze všech šifer dvojky krom substituce šel návod na to jak se dostat na další šifru v kolečku celkem lehce získat, takže ti co se dostali na 2d první a neměli šajn o tom jak schéma hry vypadá tak mohli být docela v pasti.

  Rozy

 11. O

  Opravte to

  6 Nov 2017

  My jsme si jedničku i dvojku opravdu parádně užili. Vlastně jsme nakonec prakticky všechno poctivě dořešili. A to přesto, že jsme poměrně brzy měli už tři klíčová slova (BANÁNOVÉ, PRVNÍ a SOCIALISTICKÉ), což jsme po chvíli správně intepretovali jako REPUBLIKY. Nejméně hodinu jsme se ale snažili tímto výsledkem v různých obměnách nakrmit T-info. Teprve po doluštění (v podstatě) celého kolečka jsme si byli opravdu jisti výsledkem a taky nám došlo, že v Brně může být i stejnojmenné náměstí. Byli jsme jediní, kdo se nechal zmást démonizací T-infa?

 12. F

  Freezy Bee

  6 Nov 2017

  Za mě celému startu a úvodnímu "kolečku" (nebo spíš "hvězdičce"?) taky rozhodně palec nahoru.
  Škoda těch chybiček v jedničce (obzvlášť u očekávané stegano šifry zamrzí), ale jinak se mi celý koncept opravdu hodně líbil. Od 3x5 šifer podle principů (myslím, že tady bylo předem indicií dost, co k čemu patří - a to jsme si ještě vůbec nevšimli, že to jsou přesně stejné principy jako v návodu), přes dvojky obsahující vždy návod k další šifře, individuálně pěkné jednotlivé šifry, tématické maličkosti typu hvězd (Hvězda smrti!) v záhlaví, až po závěrečnou asociaci (proto ten druhý pád!).
  Hledání systému hry je na Tmou netypické, chvílemi jsme si připadali spíš jako na Matrixu, ale provedené bylo pěkně.
  Díky!
  M.

 13. ROFLCOPTER!

  6 Nov 2017

  @Freezy Bee chvílemi jsme si připadali spíš jako na Matrixu, ale provedené bylo pěkně.
  Díky!
  M.

  Jo já taky, hlavně s tím Star Trekem a Star Wars. Uplně jsem zavzpomínal na Matrix před pár lety na téma Stargate.

  Rozy

 14. F

  Freezy Bee

  6 Nov 2017

  @ROFLCOPTER! Jo já taky, hlavně s tím Star Trekem a Star Wars. Uplně jsem zavzpomínal na Matrix před pár lety na téma Stargate.

  Hehe, nojo. Vlastně asi dvě naše nejlepší umístění na velkých hrách - tehdy a teď. Možná nám luštění hry jde líp než luštění šifer... :(

 15. V

  VHRS

  6 Nov 2017

  Hm, také jsme měli problém vyluštit nejlehčí variantu dříve něž střed a skrytou nápovědu ke třetí šifře. Nicméně ze získaných nápověd jsme se do toho všeho zapletli a nějak nevěděli, co dál. Což vede k otázce - Všiml si někdo, že když pospojujete všechna uvedená místa v kolečku, dostanete tvar pro Moravské náměstí (ano, severní strana nesedí úplně přesně, ostatní bohužel ano, a to i délkově, a to zkreslení na severní straně může být dáno umístěním ostatních bodů na mapě s malým měřítkem). K tomu ještě ta pěticípá hvězda z cest a uprostřed pentagram... To přece nemůže být náhoda :-)

 16. Divize intenzit spektrálních čar

  6 Nov 2017

  JJ, dvě ty "lehké" šifry jsme nedali vůbec (hvězdný chodník a brilovité hvězdičky), ještě že to šlo dolámat i z té jedničky (a když měl člověk start a směr tak stačilo mrknout co je tím směrem za náměstí)... Ale líbila se nám ta dvojka, to rozhodně jo! :-)

 17. P

  Pralinky zvlášť

  6 Nov 2017
  Edited last year by Pralinky zvlášť

  No jo. Když měl člověk start a směr, tak stačilo mrknout, co je tím směrem za náměstí. Pokud jsou vám hvězdy nakloněny a jste na stanovišti, kde to jde. Pokud netušíte, že byly Denisovy sady povýšeny na náměstí, tak skončíte na Ondříčkově náměstí v Julcu.

  Síba

 18. Nočný motýľ

  7 Nov 2017

  Vzhľadom na to, že sme na dvojke začali grafikou, rýchlo sme sa posunuli aj po transpozíciu a stegano. Niekde v priebehu sme vylúštili druhú vrstvu grafiky (s chybou; prvá vrstva ukazuje postup v kolečku, tak druhá by mohla von z kolečka), potom vybrali AZ kvíz. Druhú vrstvu AZ sme lúštili na polceste k obelisku. No a potom postupne druhú vrstvu stegana, substitúcie a transpozície a zo štyroch indícií (kvôli chybe v grafike sme nemali transpozičnú) nám to už (konečne) docvaklo. V priebehu dvojky sme postupne menili názor na to, ako systém 1 a 2 funguje, ale základ je, že sa nám páčil. Jano sa snažil tvrdiť, že "NAM LIDOVE" je preklep (nebol by prvý ;) a že malo byť "NEM"ecke, ale to je vcelku jedno. Ono, prvú indíciu sme mali "PRVNI", čo nám na trojku príliš nepomohlo :D

 19. M

  Mimo a riadne

  11 Nov 2017

  Dvojku sme dolúštili kompletne. Dávno sme neboli takí hrdí, že sme s a v TMOU dostali na trojku, aj keď už bolo pol šiestej ráno :D