Zadání této šifry bylo obsahovalo více prvků:
- vlastní papírové zadání:
- vysvětlení principu
- tabulka písmen
- schématická mapka udávající polohu plakátů
- plakáty rozmístěné po městě:
- obsahovaly černobílé mřížky
- “vzorečky” udávající pořadí mřížky
Mapka. Křížky označují kostely, kolečka označují přibližnou polohu plakátů.
Pořadí plakátů/mřížek. Buď šlo zjistit zjištěním zadaných počtů a dosazením do vzorečků, nebo si bylo možno všimnout, že kolečka na mapě mají různou velikost, tato velikost udává pořadí mřížek (“kdo má v hlavě, nemusí mít v nohách” poprvé).
Princip vývoje mřížky. Slovní, neformální popis: černá políčka se množí směrem nahoru a doleva, přičemž nikdy se nemohou namnožit na políčko, které bylo v předchozím kroku černé a pokud se na jedno políčko namnoží současně dve černá pole, tak se množení zruší. Mřížka je “cyklická”, tj. horní okraj je spojen se spodním, pravý s levým (tj. jde o torus).

Pro informatiky: uvedený postup lze vyjádřit jednoduchou logickou formulí, následují kus kódu je přímo převzatý z aplikace použité pro návrh pravidla (NetLogo):
set stateS [ status ] of patch-at 0 -1 set stateE [ status ] of patch-at 1 0 ifelse (status = 0 and (stateS = 1 xor stateE = 1)) [ set status 1 ] [ set status 0 ]
Pro určení principu samozřejmě není nutné mít všech 7 mřížek. Již ze tří po sobě jdoucích by mělo být možné princip odvodit a potvrdit, zbytek se pak již dá dopočítat - s trochou rozmyslu to jde na čtverečkovaném papíře docela rychle (“kdo má v hlavě, nemusí mít v nohách” podruhé).
Výslednou mřížku pak již dle návodu použijeme jako standartní šifrovací mřížku na zadaný text a dostaneme: ???
Pozn: Teoreticky samozřejmě bylo možné vykašlat se na obíhání plakátů a snažit se lousknout šifrovací tabulku rovnou. Při rozměru 11×11 a nepoužití všech písmen však tento postup považujeme za efektivní, pouze pokud má tým ve svých řadách schopné orákulum.